ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ,ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ,ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 27 Οκτ 2018, 09:53

ο μεγας κοινωνιολογος του μεσοπολεμου ευαγγελος λεμπεσης εχει μια γκαμα κατηγοριων ανθρωπων που γινονται κομμουνιστες.Μπορειτε να την διαβασετε στο βιβλιο επαναστατικη μαζα που κυκλοφορει.ειναι η σαρα και η μαρα της κοινωνιας με μια λεξη.(δυστυχως στην ελλαδα ειναι μεγαλο το ποσοστο τους εχουν την εξουσια απο το 1974 και την καταντησαν οπως βλεπετε)
απο το 1980 εως το 2013 ημουν καθημερινως περιξ της ομονοιας ως πραγματικα εργαζομενος σε ιδιωτικη επιχειρηση (πολυεθνικη)
οχι μονον ο συριζα με τη αλητεια του τους αναρχικους αλλα και το κκε εκανε δυο φορες την εβδομαδα διαδηλωση για τα ...εργατικα δικαιωματα.
η αληθεια ειναι οτι το κκε δεν εκανε επισοδεια παρειχε ομως ασυλο στους αλητες που εκαναν καταστροφες αρα ειναι συνενοχο.
εβλεπα τις ιδιες και τις ιδιες φατσες και ηταν στον συνολο τους κρατικοδιαιτοι.ποτε εμφανιζοντουσαν κατω απο ενα πανω ως υπαληλοι της δεη ,ποτε ως ναυτεργατες,ποτε ωε εκπαιδευτικοι,ποτε ως μπετατζηδες κτλ.και δεν μπορειτε να με διαψευσετε διοτι με αρκετους γνωριζομαι καλα απο τα φοιτητικα μου χρονια.
οταν ρωτουσα καποιον κατω απο ενα πανω των οικοδομων 《μα εσυ εισαι καθηγητης και οχι οικοδομος 》μου εριχνε μια αγριεμενη ματια λεγοντας μου 《μα ειμαι οικοδομος》και ας την ειχε κοπανισει απο το σχολειο του.εναν δε μαλιστα τον εβλεπα στα καναλια ποτε ως υπαλληλο της δεη να αποκλειει την εισοδο των γραφειων της δεη και ποτε πανω στον καταπελτη πλοιου ως ναυτεργατη
δουλεια δεν πηγαιναν αυτοι; δημοσιοι υπαλληλοι ηταν που την κοπανουσαν απο την δουλεια τους ουδεις τους μιλουσε αλλα επαιρναν τα λεφτα τους κανονικα.και αν βρισκοταν καποιος λογικος προισταμενος και κατι ελεγε στον κομμουνιστη εισεπρατε ενα οτι 《ειναι εχθρος του λαικου κινηματος》και η φαση τελειωνε.
αλλα και η αμορφωσια σε τετοιους χωρους ειναι απαραμιλη.το βλεπετε και εδω μεσα.με κομμουνιστη η συζητηση με επιχειρηματα δεν παει πανω απο 5 λεπτα εστω και αν ειναι κσθηγητης πανεπιστημιου στην ιστορια.σε πεντε λεπτα σου περναει το...φοβερο επιχειρημα οτι αυτα τα λενε οι φασιστες,οι ακροδεξιοι ,οι απογονοι των κουκουλοφορων,ταγματασφαλιτων κτλ και νομιζει οτι ξεμπεδεψε.

ξερω ξερω οτι και για αυτο το δημοσιευμα θα με πουν φασιστα κτλ.ε λοιπον ειμαι αλλα τα κουμουνια τι εχουν να πουν για αυτα που λεω;
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ,ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 14 Νοέμ 2018, 01:02

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
27 Οκτ 2018, 09:53
ο μεγας ...... για αυτα που λεω;
Το ίδιο ισχύει και για τους φασίστες ότι δεν μπορείς να κάνεις συζήτηση όχι μόνο για τους κομμουνιστές.
Είναι και οι δύο ακραίοι που ξεφεύγουν από τον μέσο όρο. Αλλά πέρα από αυτό εγώ δεν κατάλαβα αυτά ποιος τα έγραψε; ο Λεμπέσης ή μεταφέρεις εσύ προσωπικές σου απόψεις και εμπειρίες;
Εμένα μου φάνηκαν λιγάκι υπερβολικά όλα αυτά.
Αφου ανέφερες την αμορφωσιά ,άποψη μου είναι πω σημασία δεν έχει τόσο η μόρφωση ,οι περγαμηνές και οι ακαδημαϊκοί τίτλοι σπουδών όσο η κριτική σκέψη. Γιατί υπάρχουν σήμερα πολλοί νέοι κομμουνιστές που είναι απόφοιτοι ακόμη και ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Υπάρχουν ακόμη και κομμουνιστές που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακών ίσως και διδακτορικών τίτλων σπουδών . Αλλά αυτό δεν λέει τίποτα.Γιατί τους λείπει
το πιο σημαντικό. Η κριτική σκέψη. Βέβαια πολλοί από αυτούς ( επειδή γνωρίζω πολλούς κομμουνιστές που αποφοίτησαν από ΑΕΙ και ΤΕΙ),είναι πολύ έξυπνοι .Δεν είναι ούτε διανοητικοί καθυστερημένοι ούτε αφελείς αλλά για κάποιον λόγο εθελοτυφλούν στην αλήθεια και καταπίνουν αμάσητη την πνευματική τροφή που τους σερβίρει η καθοδήγηση. Ίσως η επιστήμη της ψυχολογίας να μπορεί να μας δώσει κάποιες εξηγήσεις για το φαινόμενο αυτό,πως άνθρωποι έξυπνοι επιλέγουν να μαζοποιηθούν και για να μην θυσιάσουν το αίσθημα του ανήκειν αποδέχονται παραλογισμούς και βάζουν το μυαλό τους στον γύψο.Αλλά αυτά είναι δουλειά της ψυχολογίας.
Αγαπητέ αν είχες διαβάσει Ριζοσπάστη, ένα μονο φύλλο είναι αρκετό, θα παρατηρούσες πως σε κάθε που ανέλυε η εφημερίδα ,η τελευταία φράση κατέληγε πάντοτε σχεδόν ατόφια σε κάθε περίσταση ότι για το τάδε ή το δείνα πρόβλημα υπεύθυνος είναι ο καπιταλιστικός τρόπος παραγωγής και πως για να υπάρξει οριστική λύση του προβλήματος πρέπει να πάψουν να υπάρχουν οι αιτίες που το γεννούν . Στο ΚΚΕ όλα από εκεί ξεκινούν και όλα εκεί καταλήγουν. Όλοι οι υπόλοιποι είναι όργανα των καπιταλιστών ή απλά είναι παραπλανημένοι ,εμείς είμαστε οι συνειδητοποιημένοι και οι καθοδηγητές . Όλα είναι για το ανάθεμα και δεν επιδέχονται διόρθωση ,όταν αναλάβουμε εμείς ,θα τα αλλάξουμε όλα και θα γίνουν τέλεια.

Το ΚΚΕ είναι μια παραθρησκευτική οργάνωση με στρατιωτική πειθαρχία αλλά χωρίς τραμπουκισμούς. Το χειρότερο έγκλημα του κομμουνισμού κατά την γνώμη μου είναι η χειραγώγηση της ελεύθερης κριτικής σκέψης. Θέλουν να τοποθετήσουν την σκέψη σε ιδεολογικά στεγανά και να καθοδηγήσουν τόσο την δημόσια όσο και την ιδιωτική ζωή

Μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες για αυτά. Έχω να σου γράψω άπειρα παραδείγματα.

AYNAN
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 07:46

Re: ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ,ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AYNAN » 25 Νοέμ 2018, 09:16

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
27 Οκτ 2018, 09:53
ο μεγας κοινωνιολογος του μεσοπολεμου ευαγγελος λεμπεσης εχει μια γκαμα κατηγοριων ανθρωπων που γινονται κομμουνιστες.Μπορειτε να την διαβασετε στο βιβλιο επαναστατικη μαζα που κυκλοφορει.ειναι η σαρα και η μαρα της κοινωνιας με μια λεξη.(δυστυχως στην ελλαδα ειναι μεγαλο το
Αυτο το βιβλιο που μπορουμε να το βρουμε?

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22411
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ,ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 25 Νοέμ 2018, 09:19

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
27 Οκτ 2018, 09:53
απο το 1980 εως το 2013 ημουν καθημερινως περιξ της ομονοιας
:smt047:smt047:smt047

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ,ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 25 Νοέμ 2018, 18:41

που ειναι το αρχικο μου δημοσιευμα;
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ,ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 25 Νοέμ 2018, 18:45

pylothess έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 01:02
ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
27 Οκτ 2018, 09:53
ο μεγας ...... για αυτα που λεω;
Το ίδιο ισχύει και για τους φασίστες ότι δεν μπορείς να κάνεις συζήτηση όχι μόνο για τους κομμουνιστές.
Είναι και οι δύο ακραίοι που ξεφεύγουν από τον μέσο όρο. Αλλά πέρα από αυτό εγώ δεν κατάλαβα αυτά ποιος τα έγραψε; ο Λεμπέσης ή μεταφέρεις εσύ προσωπικές σου απόψεις και εμπειρίες;
Εμένα μου φάνηκαν λιγάκι υπερβολικά όλα αυτά.
Αφου ανέφερες την αμορφωσιά ,άποψη μου είναι πω σημασία δεν έχει τόσο η μόρφωση ,οι περγαμηνές και οι ακαδημαϊκοί τίτλοι σπουδών όσο η κριτική σκέψη. Γιατί υπάρχουν σήμερα πολλοί νέοι κομμουνιστές που είναι απόφοιτοι ακόμη και ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Υπάρχουν ακόμη και κομμουνιστές που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακών ίσως και διδακτορικών τίτλων σπουδών . Αλλά αυτό δεν λέει τίποτα.Γιατί τους λείπει
το πιο σημαντικό. Η κριτική σκέψη. Βέβαια πολλοί από αυτούς ( επειδή γνωρίζω πολλούς κομμουνιστές που αποφοίτησαν από ΑΕΙ και ΤΕΙ),είναι πολύ έξυπνοι .Δεν είναι ούτε διανοητικοί καθυστερημένοι ούτε αφελείς αλλά για κάποιον λόγο εθελοτυφλούν στην αλήθεια και καταπίνουν αμάσητη την πνευματική τροφή που τους σερβίρει η καθοδήγηση. Ίσως η επιστήμη της ψυχολογίας να μπορεί να μας δώσει κάποιες εξηγήσεις για το φαινόμενο αυτό,πως άνθρωποι έξυπνοι επιλέγουν να μαζοποιηθούν και για να μην θυσιάσουν το αίσθημα του ανήκειν αποδέχονται παραλογισμούς και βάζουν το μυαλό τους στον γύψο.Αλλά αυτά είναι δουλειά της ψυχολογίας.
Αγαπητέ αν είχες διαβάσει Ριζοσπάστη, ένα μονο φύλλο είναι αρκετό, θα παρατηρούσες πως σε κάθε που ανέλυε η εφημερίδα ,η τελευταία φράση κατέληγε πάντοτε σχεδόν ατόφια σε κάθε περίσταση ότι για το τάδε ή το δείνα πρόβλημα υπεύθυνος είναι ο καπιταλιστικός τρόπος παραγωγής και πως για να υπάρξει οριστική λύση του προβλήματος πρέπει να πάψουν να υπάρχουν οι αιτίες που το γεννούν . Στο ΚΚΕ όλα από εκεί ξεκινούν και όλα εκεί καταλήγουν. Όλοι οι υπόλοιποι είναι όργανα των καπιταλιστών ή απλά είναι παραπλανημένοι ,εμείς είμαστε οι συνειδητοποιημένοι και οι καθοδηγητές . Όλα είναι για το ανάθεμα και δεν επιδέχονται διόρθωση ,όταν αναλάβουμε εμείς ,θα τα αλλάξουμε όλα και θα γίνουν τέλεια.

Το ΚΚΕ είναι μια παραθρησκευτική οργάνωση με στρατιωτική πειθαρχία αλλά χωρίς τραμπουκισμούς. Το χειρότερο έγκλημα του κομμουνισμού κατά την γνώμη μου είναι η χειραγώγηση της ελεύθερης κριτικής σκέψης. Θέλουν να τοποθετήσουν την σκέψη σε ιδεολογικά στεγανά και να καθοδηγήσουν τόσο την δημόσια όσο και την ιδιωτική ζωή

Μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες για αυτά. Έχω να σου γράψω άπειρα παραδείγματα.

δεν υπαρχει το αρχικο μου δημοσιευμα.γιατι;
τελος παντων επιμενω σε αυτο που λεω.οι κομμουνιστες βολευονται πισω απο χαζομαρες οπως παλη ταξεων κτλ.δεν μπορουν να πουν τιποτε αλλο.και αν πεις οτι επι κατοχης και συμμοριτοπολεμου εκαναν σφαγες το αρνουνται και ειναι ετοιμη να σε σφαξουν.
ποιος σου ειπε οτι οι κομμουνιστες δεν ειναι τραμπουκοι.που ζεις δεν βλεπεις καθε μερα τι κανουν κνατ,παλουκογιαννης κτλ;απλως δεν ριχνουν βομβες μολοτωφ σε αυτο μονο διαφερουν απο τους αναρχοσυριζαιους αλητες.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ,ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 25 Νοέμ 2018, 18:47

Χαρακτηριστικο νημα αξιας 0,60 !
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ,ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Νοέμ 2018, 01:26

[font][/font]
ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:

δεν υπαρχει το αρχικο μου δημοσιευμα.γιατι;
τελος παντων επιμενω σε αυτο που λεω.οι κομμουνιστες βολευονται πισω απο χαζομαρες οπως παλη ταξεων κτλ.δεν μπορουν να πουν τιποτε αλλο.και αν πεις οτι επι κατοχης και συμμοριτοπολεμου εκαναν σφαγες το αρνουνται και ειναι ετοιμη να σε σφαξουν.
ποιος σου ειπε οτι οι κομμουνιστες δεν ειναι τραμπουκοι.που ζεις δεν βλεπεις καθε μερα τι κανουν κνατ,παλουκογιαννης κτλ;απλως δεν ριχνουν βομβες μολοτωφ σε αυτο μονο διαφερουν απο τους αναρχοσυριζαιους αλητες.
Δεν διαφωνών σε αυτό που λες πως δεν μπορούν να πουν τίποτε άλλο πέρα από ταξική πάλη ,ιμπεριαλισμό και πως βολεύονται με όλη αυτή την ισορία. Φαντάσου την ψυχολογία που έχει κάποιος όταν μπορεί να το παίζει διαφώτιση και καθοδήγηση στους υπόλοιπους συνειδητοποιημένους η μη.
Οι κομμουνιστές έχουν πάντα δίκιο ,ακόμη και όταν έχουν άδικο. Και ξέρεις γιατί; Γιατί πολύ απλά δεν παραδέχονται ότι έχουν λάθος. Συμφωνώ με αυτό που λες ,γιατί μπορεί ο κάθε άσχετος να κάνει στο δευτερόλεπτο μια μαρξιστική ανάλυση ,να ερμηνεύσει τα πάντα και να έχει πάντοτε την τελευταία λέξη και ας μην ξέρει ούτε τα στοιχειώδη για το θέμα. Αν είχες έστω και από περιέργεια μια φορά Ριζοσπάστη ,θα καταλάβαινες τι εννοώ.
Καταπιάνεται με ένα θέμα, οτιδήποτε ,από τον αθλητισμό ,τα σχολικά κτίρια ,τα περιβαλλοντικά φαινόμενα και καταλήγει πάντοτε ότι όλα τα προβλήματα οφείλονται στο καπιταλισμό και θα λυθούν οριστικά όταν έρθει ο σοσιαλισμός. Επαναλαμβάνω πως έχω συναντήσει Κνίτες που τέλειωσαν ΑΕΙ ,έκαναν και μεταπτυχιακό ,αλλά όλη η παιδιεία και η γνώση που έλαβαν πήγαν χαμένες γιατί έχουν όλα να τα ερμηνεύουν υπό το πρίσμα αστική τάξη =εκμετάλλευση των προλεταρίων. Και μάλιστα ,όσο πιο μορφωμένοι είναι ,τόσο πιο κολλημένοι είναι . Κληρικοί ανοιχτόμυαλοι με δικό τους τρόπο σκέψης υπάρχουν πολλοί . Κομμουνιστές δεν ξέρω......................... Τώρα για τον εμφύλιο εκγλήματα έκαναν και οι δυο πλευρές.


Παράδειγμα ,έτυχε να ακούσω συζήτηση μεταξύ δυο μελών σωματείου ,που συζητούσαν για την οικονομική κρίση και πάνω στην συζήτηση
ανέφεραν πως για να ξεπεράσουμε την κρίση πρέπει να παρέμβει το κράτος με δημόσια έργα για την αντιμετώπιση της ανεργίας όπως είχε γίνει και στις Η.Π.Α. το 1929 μετά το Κράχ. Αν ήταν σωστή η όχι η άποψή τους δεν μπορούμε να του κρίνουμε γιατί δεν είμαστε οικονομολόγοι .Μεταξύ μας ούτε και οι οικονομολόγοι ξέρουν τι πρέπει να γίνει .Πάντως ή άποψη αυτή για κρατική παρέμβαση για αντιμετώπιση της κρίσης δεν είναι και τόσο ουτοπική γιατί ήδη προσπαθεί το κράτος με διάφορα προγράμματα όπως 5μηνα κοινωφελής εργασίας,voucher κ.τ.λ. να δώσει μια ανακούφιση και να δημιουργήσει προσωρινά κάποιες θέσεις εργασίας για να τονωθεί η ζήτηση στην αγορά. Όπως και να έχει η άποψή τους είναι σεβαστή. Μετά ήρθε στην κουβέντα το καθοδηγητικό στέλεχος και έκανε την παρέμβασή του. Αυτό που συζητούσαν οι άλλοι επί 5λεπτου του έκλεισε σε μια φράση.
Χρειάζεται άλλο κράτος . Βλέπεις; Κατευθείαν μπαίνει η σκέψη στο γύψο ,σε ιδεολογικά στεγανά μην τυχόν και αποκλίνουμε από την κομματική γραμμή. Ο Παπαδόπουλος έβαλε την Ελλάδα στον γύψο και το ΚΚΕ έβαλε τα μυαλά μας στο γύψο. Πρώτον ο καθοδογητής είναι βλάκας και δεν διαθέτει ούτε τις γνώσεις ,ούτε την στοιχειώδη λογική για να μπορεί να κάνει τέτοια συζήτηση .Επομένως ναι ,βολεύτηκε πίσω από την ιδεολογία γι να καλύψει την ασχετοσύνη του και να το παίξει έξυπνος. Και δεύτερον το να αρχίζεις να σκέφτεσαι λύσεις από το αστικό κράτος εντός του καπιταλιστικού συστήματος είναι ρεφορμισμός ,οπορτουνισμός κ.τ.λ. γιατί καλλιεργεί ιδεολογήματα της ταξικής συνεργασίας και οδηγεί σε άμβλυνση της ταξικής πάλης επομένως ο καθοδηγητής σαν γνήσιος κομμουνιστής που είναι έκανε το καθήκον του και διατύπωσε τον βαθυστόχαστο συλλογισμό: "Χρειάζεται άλλο κράτος". Μπράβο του ,το κόμμα θα του δώσει το βραβείο Λένιν. Και σε καμιά δεκαετία ,αν είναι ακόμη τόσο πιστός στην κομματική ορθοδοξία μπορεί να τον προωθήσουν και για βουλευτή.



Καλό είναι να είμαστε αντικειμενικοί και να λέμε τα εγκλήματα και των δυο πλευρών. Οι κομμουνιστές όμως μιλάνε μόνο για τα εγκλήματα της δεξιάς και οι δεξιοί μόνο για τα εγκλήματα της αριστεράς.

Εξαρτάται τι εννοείς τραμπουκισμό. Αυτά που αναφέρεις για ΚΝΑΤ και παλουκογιάννηδες κατ'αρχήν είναι σε συμπλοκή με τους αναρχικούς που αν δεν κάνω λάθος τους χαρακτηρίζεις ως αλήτες που πετούν μολότοφ και τους βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με τον ΣΥΡΙΖΑ.Το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ αποφεύγει πάντοτε να επιτεθεί πρώτο και να παρεκτραπεί .Ε ας μην ξεχνάμε πως οι ενέργειες των αναρχικών δεν είναι και οι καλύτερες που θα μπορούσαν να γίνουν εντός φιλελεύθερης αστικής δυτικού τύπου δημοκρατίας..... Τώρα αν θέλεις να μιλήσουμε για τραμπουκισμό του ΚΚΕ μπορώ να σου αναφέρω για παράδειγμα αποκλεισμούς λιμανιών. Ή το με το έτσι θέλω σταμάτημα των εργασιών την ημέρα της απεργίας. Τραμπουκισμός του ΚΚΕ είναι να μην αφήνουν τον κόσμο να πάει να δουλέψει σε απεργίες, ή να μην αφήνουν τον κόσμο να μπαίνει μέσα στα μαγαζιά να αγοράσει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών