Τα ανήψια του χριστού

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 07 Σεπ 2020, 23:19

Σενέκας έγραψε:
07 Σεπ 2020, 23:03
lonelyrider έγραψε:
07 Σεπ 2020, 21:04
Σενέκας έγραψε:
07 Σεπ 2020, 20:58


τι λες τώρα; Άνθρωπος του διαβόλου ο Ευσέβιος Καισαρείας; Ο Δάσκαλος του μεγάλου Κωνσταντίνου;

Κόκκορας τι λέει αυτός; :xena:
Μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα.
Ο Χριστός δεν είχε ούτε αδέρφια ούτε ανηψια κατα σάρκα.
Τέλος.
Το τι φτάνει ως τις μερες και απο ποιον είναι μεγαλη κουβέντα για το αν αληθεύει.
Ο Ηγήσιππος πάντως, η πηγή τους Ευσέβιου, ήταν πρωτοχριστιανός, της εποχής του Μάρκου Αυρηλίου. Δεν ήταν κανένας αιρετικός :102:
Ξέρεις τι θα πει αιρετικός; Όποιος δεν αποδέχεται το αποτέλεσμα των Οικουμενικών Συνόδων είναι αιρετικός. Δεν έχει περαιτέρω συζήτηση...

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15059
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 07 Σεπ 2020, 23:23

Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Σεπ 2020, 23:19
Σενέκας έγραψε:
07 Σεπ 2020, 23:03
lonelyrider έγραψε:
07 Σεπ 2020, 21:04


Μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα.
Ο Χριστός δεν είχε ούτε αδέρφια ούτε ανηψια κατα σάρκα.
Τέλος.
Το τι φτάνει ως τις μερες και απο ποιον είναι μεγαλη κουβέντα για το αν αληθεύει.
Ο Ηγήσιππος πάντως, η πηγή τους Ευσέβιου, ήταν πρωτοχριστιανός, της εποχής του Μάρκου Αυρηλίου. Δεν ήταν κανένας αιρετικός :102:
Ξέρεις τι θα πει αιρετικός; Όποιος δεν αποδέχεται το αποτέλεσμα των Οικουμενικών Συνόδων είναι αιρετικός. Δεν έχει περαιτέρω συζήτηση...
ρε αφεντικό. Το κομμάτι ου μεταφέρει ο Ευσέβιος είναι πολύ παλιότερο, και του Ευσέβιου, και τη συνόδου, τι δεν καταλαβαίνεις; κάποου 200 χρόνια πιο παλιό
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15059
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 08 Σεπ 2020, 00:47

Στύγιος

σε καλώ ως θεολόγο. Τούτοι εδώ βγάζουν τον Ευσέβιο αναξιόπιστο και αιρετικό
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 08 Σεπ 2020, 00:50

Σενέκας έγραψε:
08 Σεπ 2020, 00:47
Στύγιος

σε καλώ ως θεολόγο. Τούτοι εδώ βγάζουν τον Ευσέβιο αναξιόπιστο και αιρετικό
Δρω ως φιλόλογος ,το 2ο πτυχίο Θεολόγου είναι ανενεργό - την ίδια τρελίτσα "πέταξα" και στο σύλλογο σήμερα :lol:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 08 Σεπ 2020, 01:01

Τουλάχιστον δεν τον είπατε και αδερφή. Μικρό το κακό.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 08 Σεπ 2020, 10:13

Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Σεπ 2020, 19:58
Σενέκας έγραψε:
07 Σεπ 2020, 19:53
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Σεπ 2020, 19:50


Ο ποιος;
Ευσέβιος Καισαρείας, εκκλησιαστικός ιστορικός, ο μεγαλύτερος όλων, και αυτός που μας μεταφέρει το απόσπασμα του Ηγήσιππου για τα ανίψια του χριστού που κλήθηκαν στη Ρώμη. Δεν τον ξέρεις; :xena:
Σε ποια Οικουμενική Σύνοδο συμμετείχε;
Διαβασμενο για την πιστη σου σε κοβω.. :003:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Σεπ 2020, 11:27

Alphabet έγραψε:
08 Σεπ 2020, 10:13
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Σεπ 2020, 19:58
Σενέκας έγραψε:
07 Σεπ 2020, 19:53


Ευσέβιος Καισαρείας, εκκλησιαστικός ιστορικός, ο μεγαλύτερος όλων, και αυτός που μας μεταφέρει το απόσπασμα του Ηγήσιππου για τα ανίψια του χριστού που κλήθηκαν στη Ρώμη. Δεν τον ξέρεις; :xena:
Σε ποια Οικουμενική Σύνοδο συμμετείχε;
Διαβασμενο για την πιστη σου σε κοβω.. :003:
Πολύ διαβασμένο. Γελάς απλά διότι νομίζεις ότι είσαι διαβασμένος μόνο και μόνο επειδή επειδή έχεις διαβάσει αποσπάσματα από το βόθρο του internet, όπου ο καθένας γράφει τη μαλακία του...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Σεπ 2020, 11:28

Σενέκας έγραψε:
07 Σεπ 2020, 23:23
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Σεπ 2020, 23:19
Σενέκας έγραψε:
07 Σεπ 2020, 23:03


Ο Ηγήσιππος πάντως, η πηγή τους Ευσέβιου, ήταν πρωτοχριστιανός, της εποχής του Μάρκου Αυρηλίου. Δεν ήταν κανένας αιρετικός :102:
Ξέρεις τι θα πει αιρετικός; Όποιος δεν αποδέχεται το αποτέλεσμα των Οικουμενικών Συνόδων είναι αιρετικός. Δεν έχει περαιτέρω συζήτηση...
ρε αφεντικό. Το κομμάτι ου μεταφέρει ο Ευσέβιος είναι πολύ παλιότερο, και του Ευσέβιου, και τη συνόδου, τι δεν καταλαβαίνεις; κάποου 200 χρόνια πιο παλιό
Καταλαβαίνεις ότι έχεις γράψει μια ασύντακτη βλακεία έτσι; Καταλαβαίνεις ότι δεν απαντάς καν στο σχόλιο μου, έτσι;

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 08 Σεπ 2020, 12:29

Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Σεπ 2020, 23:19
Ξέρεις τι θα πει αιρετικός; Όποιος δεν αποδέχεται το αποτέλεσμα των Οικουμενικών Συνόδων είναι αιρετικός. Δεν έχει περαιτέρω συζήτηση...
Ωραια λοιπον. Να συμφωνησω,
Μια απο τις αποφασεις της ΣΤ Οικουμενικης Συνοδου ειναι η εξης...

ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΣΤ' ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΟΔΟΥ

- Ορίζει ότι: «Και δυο φυσικάς θελήσεις, ήτοι θελήματα, εν αυτώ και δυο φυσικάς ενεργείας αδιαιρέτως, ατρέπτως, αμερίστως, ασυγχύτως, κατά την των αγίων Πατέρων διδασκαλίαν ωσαύτως κηρύττομεν. και δυο μεν φυσικά θελήματα ουχ υπεναντία, μη γένοιτο, καθώς οι ασεβείς έφησαν αιρετικοί, αλλ’ επόμενον το ανθρώπινον αυτού θέλημα και μη αντιπίπτον ή αντιπαλαίον, μάλλον μεν ουν και υποτασσόμενον τω θείω αυτού και πανσθενεί θελήματι «έδει γαρ το της σαρκός θέλημα κινηθήναι, υποταγήναι δε τω θελήματι τω θεϊκώ», κατά τον πάνσοφον Αθανάσιον.».

Εσυ λοιπον και ολοι σχεδον οι χριστιανοι που αποδεχονται το ακολουθο, εισαστε αιρετικοι.. :003:

"πάτερ μου, εἰ δυνατόν ἐστι, παρελθέτω ἀπ᾿ ἐμοῦ τὸ ποτήριον τοῦτο· πλὴν οὐχ ὡς ἐγὼ θέλω, ἀλλ᾿ ὡς σύ." Ματθαιος
"Πάτερ, ει βούλει παρενεγκείν τούτο το ποτήριον απ' εμού πλην μη το θέλημά μου, αλλά το σόν γενέσθω" Λουκας

Και δεν υπαρχει αυτο πουθενα στο ..ιντερνετ. :lol:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 08 Σεπ 2020, 12:38

Δεν σας κάνει εντύπωση ότι αυτή η ιστορία, το ότι ο Ιωσήφ είχε ξαναπαντρευτει, είχε κάνει 6-7 παιδιά, ήταν 80 χρονών εμφανίστηκε απτο πουθενά 300+ χρόνια μετά την γέννηση του Χριστού;

Εμφανίστηκε εντελώς συμπτωματικά όταν το σεξ και ο γάμος έγιναν, απ τους παπάδες, συμπτώματα του προπατορικού αμαρτήματος. Πραγματικά περίεργη σύμπτωση :003:


ΥΓ ο Ευσέβιος Καισάρειας, αν δεν κάνω λάθος, είχε παραδεχτεί και ο ίδιος ότι μαγείρεψε την εκκλησιαστική ιστορία. Δεν έχω λινκ, αλλά το έχω διαβάσει εδώ
https://www.politeianet.gr/books/978960 ... ias-203331

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Σεπ 2020, 13:21

Alphabet έγραψε:
08 Σεπ 2020, 12:29
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Σεπ 2020, 23:19
Ξέρεις τι θα πει αιρετικός; Όποιος δεν αποδέχεται το αποτέλεσμα των Οικουμενικών Συνόδων είναι αιρετικός. Δεν έχει περαιτέρω συζήτηση...
Ωραια λοιπον. Να συμφωνησω,
Μια απο τις αποφασεις της ΣΤ Οικουμενικης Συνοδου ειναι η εξης...

ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΣΤ' ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΟΔΟΥ

- Ορίζει ότι: «Και δυο φυσικάς θελήσεις, ήτοι θελήματα, εν αυτώ και δυο φυσικάς ενεργείας αδιαιρέτως, ατρέπτως, αμερίστως, ασυγχύτως, κατά την των αγίων Πατέρων διδασκαλίαν ωσαύτως κηρύττομεν. και δυο μεν φυσικά θελήματα ουχ υπεναντία, μη γένοιτο, καθώς οι ασεβείς έφησαν αιρετικοί, αλλ’ επόμενον το ανθρώπινον αυτού θέλημα και μη αντιπίπτον ή αντιπαλαίον, μάλλον μεν ουν και υποτασσόμενον τω θείω αυτού και πανσθενεί θελήματι «έδει γαρ το της σαρκός θέλημα κινηθήναι, υποταγήναι δε τω θελήματι τω θεϊκώ», κατά τον πάνσοφον Αθανάσιον.».

Εσυ λοιπον και ολοι σχεδον οι χριστιανοι που αποδεχονται το ακολουθο, εισαστε αιρετικοι.. :003:

"πάτερ μου, εἰ δυνατόν ἐστι, παρελθέτω ἀπ᾿ ἐμοῦ τὸ ποτήριον τοῦτο· πλὴν οὐχ ὡς ἐγὼ θέλω, ἀλλ᾿ ὡς σύ." Ματθαιος
"Πάτερ, ει βούλει παρενεγκείν τούτο το ποτήριον απ' εμού πλην μη το θέλημά μου, αλλά το σόν γενέσθω" Λουκας

Και δεν υπαρχει αυτο πουθενα στο ..ιντερνετ. :lol:
Αγαπητέ μου Ιεχωβά, ή οποιασδήποτε άλλης αίρεσης είσαι οπαδός, θα σου πρότεινα να ενημερωθείς για τις αποφάσεις της Α και Β Οικουμενικής Συνόδου απλά διαβάζοντας το αποτέλεσμα αυτών, δηλαδή το σύμβολο της Πίστεως.

Οι κοπτοραπτικές που βρίσκεις στο ίντερνετ σε διάφορα βοθροσάιτ δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Σεπ 2020, 13:22

stargazer έγραψε:
08 Σεπ 2020, 12:38
Δεν σας κάνει εντύπωση ότι αυτή η ιστορία, το ότι ο Ιωσήφ είχε ξαναπαντρευτει, είχε κάνει 6-7 παιδιά, ήταν 80 χρονών εμφανίστηκε απτο πουθενά 300+ χρόνια μετά την γέννηση του Χριστού;

Εμφανίστηκε εντελώς συμπτωματικά όταν το σεξ και ο γάμος έγιναν, απ τους παπάδες, συμπτώματα του προπατορικού αμαρτήματος. Πραγματικά περίεργη σύμπτωση :003:


ΥΓ ο Ευσέβιος Καισάρειας, αν δεν κάνω λάθος, είχε παραδεχτεί και ο ίδιος ότι μαγείρεψε την εκκλησιαστική ιστορία. Δεν έχω λινκ, αλλά το έχω διαβάσει εδώ
https://www.politeianet.gr/books/978960 ... ias-203331
Τα παραδέχτηκε σε συνέντευξη στην Τατιάνα; Έχει σημασία. Έχει σημασία η άποψη ψεκασμένων της εποχής.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 08 Σεπ 2020, 13:57

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Σεπ 2020, 13:21

Αγαπητέ μου Ιεχωβά, ή οποιασδήποτε άλλης αίρεσης είσαι οπαδός, θα σου πρότεινα να ενημερωθείς για τις αποφάσεις της Α και Β Οικουμενικής Συνόδου απλά διαβάζοντας το αποτέλεσμα αυτών, δηλαδή το σύμβολο της Πίστεως.

Οι κοπτοραπτικές που βρίσκεις στο ίντερνετ σε διάφορα βοθροσάιτ δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον.
Εννοεις τη Α' Οικουμενικη Συνοδο που ο ..αγιος Κωνσταντινος αλλαξε γνωμη σχετικα με το ζητημα της «ομοουσιοτητας» και επανεφερε τον Αρειο και τους επισκοπους υπ' αυτον; :smt005:

Πρωτον, δεν ανηκω σε καμμια αιρεση. Πρωην χριστιανος, νυν αγνωστικιστης.
Δευτερον, η προηγουμενη τοποθετηση μου δεν υπαρχει πουθενα στο ιντερνετ.
Τριτον, εαν πιστευεις οτι ο Ιησους μπορουσε να ειχε διαφορετικο θελημα απο τον Πατερα του, εισαι αιρετικος συμφωνα με την ΣΤ Οικουμενικη Συνοδο και τα λεγομενα σου...
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Σεπ 2020, 23:19
Ξέρεις τι θα πει αιρετικός; Όποιος δεν αποδέχεται το αποτέλεσμα των Οικουμενικών Συνόδων είναι αιρετικός. Δεν έχει περαιτέρω συζήτηση...
Ακου που σου λεω οτι χρειαζεσαι διαβασμα... :smt005::smt005:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 08 Σεπ 2020, 14:04

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Σεπ 2020, 13:22


Τα παραδέχτηκε σε συνέντευξη στην Τατιάνα; Έχει σημασία. Έχει σημασία η άποψη ψεκασμένων της εποχής.
Έγραψε στον Κωσταντινο ότι έβαλε στην Ιστορία του ότι τους τιμούσε και άφησε απ έξω ότι τους ατίμαζε. Από τους σύγχρονους ιστορικούς θεωρείται αναξιόπιστος. Δεν χρειάζεται λινκ, όλοι- οι εκτός εκκλησίας-το ίδιο λένε. Παρόλα αυτά έχω βάλει λινκ ολόκληρο βιβλίο για οποίον ενδιαφέρεται να δει τι γινόταν στην εποχή σε ιστορικό-κοινωνικό πλαίσιο.

Από ανθρώπους που έκαιγαν τα βιβλία που δεν συμφωνούσαν μαζί τους, δεν είναι περίεργο.

Κατ εμε ψεκασμένος είναι όποιος πιστεύει ότι όλα αυτά ήταν αλήθεια :102:

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Τα ανήψια του χριστού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 08 Σεπ 2020, 15:09

Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Σεπ 2020, 20:09
Σενέκας έγραψε:
07 Σεπ 2020, 20:04
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Σεπ 2020, 19:58


Σε ποια Οικουμενική Σύνοδο συμμετείχε;
Στην Α', στη Νίκαια.

πες μου ότι θα βγάλεις και τον Ευσέβιος αιρετικό τώρα
Θα σε ρωτήσω πρώτα ποια ήταν η απόφαση της Α Οικουμενικής Συνόδου.
Για τον υπολογισμού του Πάσχα ποια ήταν;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών