Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Ποιος ήταν ο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου;

Γκαμάλ Άμπντελ Νάσερ
14
47%
Ανουάρ Σαντάτ
2
7%
Χόσνι Μουμπάρακ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αμπντέλ Φατάχ αλ Σίσι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Χαφέζ αλ Ασάντ
1
3%
Μπασάρ αλ Ασάντ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Σαντάμ Χουσεϊν
1
3%
Μωάμαρ Καντάφι
5
17%
Γιάσερ Αραφάτ
1
3%
Αμπντάλα Β΄
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αγιοταλάχ Χομεϊνί
2
7%
Μοχάμεντ μπιν Σαλμάν
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Οσάμα Μπιν Λάντεν
2
7%
Άλλος
2
7%
 
Σύνολο ψήφων: 30

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Φεβ 2024, 00:55

Οργισμένος έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:21
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:06
Οργισμένος έγραψε:
21 Φεβ 2024, 13:04
Tespa δεν γινεται να συνεννοηθω με τον καραβανα
Κι εμένα έτσι ακριβώς η εμπειρία μου με τους Ιρανούς, όπως τα είπες λέξη προς λεξη. Βέβαια μεγάλη χώρα, δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από 5-6 που έχω γνωρίσει προσωπικά.
Ειδικα αυτοι που ειναι εξω, ειναι δυτικοι με τα ολα τους. Μαλλον απο την υπαιθρο την πατησανε στο Ιραν απο οτι ειδα σε ενα ντοκυμαντερ.
εμένα είναι ο οικογενειακός γιατρός αυτή τη στιγμή συν δύο συνάδερφοι. Όλοι τους βρίζουν τη θεοκρατία στο Ιράν. Βέβαια αυτοί είναι που έφυγαν έτσι; αν πας στο Ιραν θα βρεις σίγουρα και αυτούς που στηρίζουν. Το θέμα είναι πόσοι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 22 Φεβ 2024, 06:58

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:55
εμένα είναι ο οικογενειακός γιατρός αυτή τη στιγμή συν δύο συνάδερφοι. Όλοι τους βρίζουν τη θεοκρατία στο Ιράν. Βέβαια αυτοί είναι που έφυγαν έτσι; αν πας στο Ιραν θα βρεις σίγουρα και αυτούς που στηρίζουν. Το θέμα είναι πόσοι.
Μπορεί να την βρίζουν όσο θέλουν, αλλά με τον άθλιο σνομπισμό που είχαν επιδείξει απέναντι στον απλό άνθρωπο μόνοι τους την στήσαν.
Αν θέλουν να βρίσουν την αιτία της, σς βρίσουν τον εαυτό τους.

Αν θες να δεις μια καλή τομή της Ιρανικής ψυχής, δες το βίντεο του "παρτι" του Σαχη για την επέτειο των 2500 χρόνων των Αχαιμενιδών.



Προσοχή στο 1:13:30 στην μανταμου (τι τόθελα και το φόραγα το γαμημένο μπικινι) :)
= αν ξέραμε τι θα χάναμε μόνοι μας θα είχαμε επιβάλει την μπούρκα!


Την υπόθεση του Ιραν την ξέρω πολύ καλά απο αρκετές απόψεις, και ακομα και τώρα έχω φίλους εκει που με κραταν ενήμερο. Η συμπαθειά μου εξαντλείται γρήγορα για τις μεσαίες τάξεις τους και τις αξιώσεις τους. Το graphic novel "Persepolis" το έχεις δεί; Αξίζει τον κόπο.


Και πάντα χωρίς να ξεχνάμε τους Γάλλους διανοούμενους υπαρξιστές και μεταμοντερνιστες που κάναν πλάτες στην Επανάσταση. :smt005: Εκει κι αν βλέπεις το χερι της Θειας Δικαιοσύνης :smt005:



Δεν λέω οτι αυτό που συμβαίνει στο Ιραν είναι καλό - κάθε άλλο με το διαολεμένο παπαδαριό τους - αλλα λέω όμως οτι μόνοι τους βάλαν τα χεράκια τους και βγάλαν τα ματάκια τους.

Μακάρι να το καταλάβουν και να υπάρξει κάποτε αλλαγή.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Φεβ 2024, 09:45

Imperium έγραψε:
22 Φεβ 2024, 06:58
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:55
εμένα είναι ο οικογενειακός γιατρός αυτή τη στιγμή συν δύο συνάδερφοι. Όλοι τους βρίζουν τη θεοκρατία στο Ιράν. Βέβαια αυτοί είναι που έφυγαν έτσι; αν πας στο Ιραν θα βρεις σίγουρα και αυτούς που στηρίζουν. Το θέμα είναι πόσοι.
Μπορεί να την βρίζουν όσο θέλουν, αλλά με τον άθλιο σνομπισμό που είχαν επιδείξει απέναντι στον απλό άνθρωπο μόνοι τους την στήσαν.
Αν θέλουν να βρίσουν την αιτία της, σς βρίσουν τον εαυτό τους.

Αν θες να δεις μια καλή τομή της Ιρανικής ψυχής, δες το βίντεο του "παρτι" του Σαχη για την επέτειο των 2500 χρόνων των Αχαιμενιδών.



Προσοχή στο 1:13:30 στην μανταμου (τι τόθελα και το φόραγα το γαμημένο μπικινι) :)
= αν ξέραμε τι θα χάναμε μόνοι μας θα είχαμε επιβάλει την μπούρκα!


Την υπόθεση του Ιραν την ξέρω πολύ καλά απο αρκετές απόψεις, και ακομα και τώρα έχω φίλους εκει που με κραταν ενήμερο. Η συμπαθειά μου εξαντλείται γρήγορα για τις μεσαίες τάξεις τους και τις αξιώσεις τους. Το graphic novel "Persepolis" το έχεις δεί; Αξίζει τον κόπο.


Και πάντα χωρίς να ξεχνάμε τους Γάλλους διανοούμενους υπαρξιστές και μεταμοντερνιστες που κάναν πλάτες στην Επανάσταση. :smt005: Εκει κι αν βλέπεις το χερι της Θειας Δικαιοσύνης :smt005:



Δεν λέω οτι αυτό που συμβαίνει στο Ιραν είναι καλό - κάθε άλλο με το διαολεμένο παπαδαριό τους - αλλα λέω όμως οτι μόνοι τους βάλαν τα χεράκια τους και βγάλαν τα ματάκια τους.

Μακάρι να το καταλάβουν και να υπάρξει κάποτε αλλαγή.
:smt017

από πού κι ως πού οι κρεπάλες ενός παραληρηματικού μονάρχη είναι η ψυχή της μεσαίας τάξης;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Φεβ 2024, 09:48

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:55
Οργισμένος έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:21
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:06

Κι εμένα έτσι ακριβώς η εμπειρία μου με τους Ιρανούς, όπως τα είπες λέξη προς λεξη. Βέβαια μεγάλη χώρα, δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από 5-6 που έχω γνωρίσει προσωπικά.
Ειδικα αυτοι που ειναι εξω, ειναι δυτικοι με τα ολα τους. Μαλλον απο την υπαιθρο την πατησανε στο Ιραν απο οτι ειδα σε ενα ντοκυμαντερ.
εμένα είναι ο οικογενειακός γιατρός αυτή τη στιγμή συν δύο συνάδερφοι. Όλοι τους βρίζουν τη θεοκρατία στο Ιράν. Βέβαια αυτοί είναι που έφυγαν έτσι; αν πας στο Ιραν θα βρεις σίγουρα και αυτούς που στηρίζουν. Το θέμα είναι πόσοι.
Sigoyra ΑΛΛΑ απο αραβες δλδ σουνιτες δεν θα ακουσεις κιχ για τη θρησκεια. Μονο σλαλαμαλεκομ και ισαλαχ.

Εχουν μεγαλη διαφορα .
Ουτε λογος φυσικα για μαντηλες κτλ.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 22 Φεβ 2024, 10:16

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:55
Οργισμένος έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:21
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:06

Κι εμένα έτσι ακριβώς η εμπειρία μου με τους Ιρανούς, όπως τα είπες λέξη προς λεξη. Βέβαια μεγάλη χώρα, δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από 5-6 που έχω γνωρίσει προσωπικά.
Ειδικα αυτοι που ειναι εξω, ειναι δυτικοι με τα ολα τους. Μαλλον απο την υπαιθρο την πατησανε στο Ιραν απο οτι ειδα σε ενα ντοκυμαντερ.
εμένα είναι ο οικογενειακός γιατρός αυτή τη στιγμή συν δύο συνάδερφοι. Όλοι τους βρίζουν τη θεοκρατία στο Ιράν. Βέβαια αυτοί είναι που έφυγαν έτσι; αν πας στο Ιραν θα βρεις σίγουρα και αυτούς που στηρίζουν. Το θέμα είναι πόσοι.
Και εγώ ξέρω μια οικογένεια προσφύγων στη Θεσσαλονίκη που είναι μια χαρά, απόλυτα ενσωματωμένοι και τους κάνεις άνετα παρέα (κάτι καθόλου αυτονόητο ακόμα και για γενικώς φιλήσυχους μουσουλμάνους μετανάστες). Το θέμα είναι ότι αυτοί είναι πρόσφυγες, δηλαδή άνθρωποι που έφυγαν από εκεί ακριβώς γιατί τους κυνηγούσε το καθεστώς. Τον Χομεϊνι το 1979 τον είχαν υποδεχτεί στο αεροδρόμιο΄στην Τεχεράνη περισσότεροι από 5 εκατομμύρια άνθρωποι, στη δε κηδεία του πήγαν πάνω από 10 εκατομμύρια. Προφανώς το καθεστώς έχει πάρα πολύ γερές ρίζες, ασχέτως αν οι γνωστοί καλοζωϊσμένοι ασπροκώληδες στην Εσπερία εκφράζουν τους γνωστούς τους ευσεβείς πόθους όπως έκαναν και με τον Ερντογάν, τους Ταλιμπάν, τη Μουσουλμανική Αδελφότητα κτλ.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Φεβ 2024, 10:23

Imperium έγραψε:
22 Φεβ 2024, 06:58
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Φεβ 2024, 00:55
εμένα είναι ο οικογενειακός γιατρός αυτή τη στιγμή συν δύο συνάδερφοι. Όλοι τους βρίζουν τη θεοκρατία στο Ιράν. Βέβαια αυτοί είναι που έφυγαν έτσι; αν πας στο Ιραν θα βρεις σίγουρα και αυτούς που στηρίζουν. Το θέμα είναι πόσοι.
Μπορεί να την βρίζουν όσο θέλουν, αλλά με τον άθλιο σνομπισμό που είχαν επιδείξει απέναντι στον απλό άνθρωπο μόνοι τους την στήσαν.
Αν θέλουν να βρίσουν την αιτία της, σς βρίσουν τον εαυτό τους.

Αν θες να δεις μια καλή τομή της Ιρανικής ψυχής, δες το βίντεο του "παρτι" του Σαχη για την επέτειο των 2500 χρόνων των Αχαιμενιδών.



Προσοχή στο 1:13:30 στην μανταμου (τι τόθελα και το φόραγα το γαμημένο μπικινι) :)
= αν ξέραμε τι θα χάναμε μόνοι μας θα είχαμε επιβάλει την μπούρκα!


Την υπόθεση του Ιραν την ξέρω πολύ καλά απο αρκετές απόψεις, και ακομα και τώρα έχω φίλους εκει που με κραταν ενήμερο. Η συμπαθειά μου εξαντλείται γρήγορα για τις μεσαίες τάξεις τους και τις αξιώσεις τους. Το graphic novel "Persepolis" το έχεις δεί; Αξίζει τον κόπο.


Και πάντα χωρίς να ξεχνάμε τους Γάλλους διανοούμενους υπαρξιστές και μεταμοντερνιστες που κάναν πλάτες στην Επανάσταση. :smt005: Εκει κι αν βλέπεις το χερι της Θειας Δικαιοσύνης :smt005:



Δεν λέω οτι αυτό που συμβαίνει στο Ιραν είναι καλό - κάθε άλλο με το διαολεμένο παπαδαριό τους - αλλα λέω όμως οτι μόνοι τους βάλαν τα χεράκια τους και βγάλαν τα ματάκια τους.

Μακάρι να το καταλάβουν και να υπάρξει κάποτε αλλαγή.
H mesaia ταξη μια χαρα δυτικη και φιλελευθερη ηταν. Οι μαζες και ειδικα αυτες τηςε υπαιθρου, φτωχες βεβαια, στηριξαν και πολεμησαν υπερ της λεγομενης επαναστασης και επικρατησαν. Ειναι αλλη μια περιπτωση οπου φασιστικες μαζες ανετρεψαν ενα κοσμικο καθεστως. Τα ποτελεσματα της "οργης του λαου" αναγλυφα και χαρακτηριστικα.

Πολλοι μικροαστοι μη αντεχοντας την κατασταση μεταναστευσαν. Πιστευω πως οι μουλαδες επικρατησααν οριακα καθως οι μικροαστοι αιφνιδιαστηκαν και δεν αντεδρασαν αρχικα. Μετα ηταν αργα. Αυτα κανει ο λαικισμος. Τωρα ολοι ειναι "χορτατοι" στο Ιραν.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 22 Φεβ 2024, 11:17

ωραίο το βιντεάκι!
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 22 Φεβ 2024, 11:23

When you gather all the countries of the world, you're basing your legitimacy on them. Your celebration is not for your people but for them
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Φεβ 2024, 13:44

Scouser έγραψε:
22 Φεβ 2024, 10:16
Τον Χομεϊνι το 1979 τον είχαν υποδεχτεί στο αεροδρόμιο΄στην Τεχεράνη περισσότεροι από 5 εκατομμύρια άνθρωποι, στη δε κηδεία του πήγαν πάνω από 10 εκατομμύρια.
Nαι, γιατί; Γιατί ο Σάχης έκανε πάρτυ στην έρημο ενώ τον κόσμο τον σάπιζε στο ξύλο στις φυλακές. Επομένως κάπου έπρεπε ο κόσμος να συσπειρωθεί για να τον ρίξει.

Και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Αν είσαι δυτικός και μισείς την κυβέρνησή σου, πού συσπειρώνεσαι; Έχεις κόμματα, βουλευτές, οργανισμούς, συνδικάτα, τοπικές αυτοδιοικήσεις, δηλαδή διάφορους περιφερειακούς ηγέτες και οργανώσεις στις οποίες μπορείς να οργανωθείς, να κάνεις τις διαδηλώσεις και τις απεργίες σου και να εκτονωθείς μέχρι να έρθουν οι εκλογές και εκεί να βγάλεις όλο σου το μίσος. Επίσης έχεις μια σχετική ελευθερία τύπου που μπορεί να προωθήσει τη φωνή σου, έχεις μια αστική παραγωγική τάξη και μια ακαδημαϊκή/πνευματική τάξη η οποίες πολλές φορές προσφέρουν ηγεσία και πολιτική αλλαγή και μπορείς να τις στηρίξεις (αν θες), και έχεις και μια σχετικά ανεξάρτητη δικαστική δικλείδα που σε προστατεύει απ'τα χειρότερα όταν χρησιμοποιείς αυτά τα εργαλεία. Αυτά έχουν οι Δυτικοί.

Οι μουσουλμάνοι τί έχουν για τον απλό κοσμάκη; Ένα αρχίδι. Μόνο την εκκλησία, δεν έχουν κάτι άλλο να συσπειρωθούν γύρω του και να αποτινάξουν την καταπίεση. Όλα τα υπόλοιπα, κινήματα, κόμματα, εκλογές, ηγετικές τάξεις κλπ είναι παράγωγα του διαφωτισμού, της βιομηχανικής επανάστασης, και των εργατικών κινημάτων, τα οποία είναι όλα δυτικά πράγματα, και τα οποία ο μουσουλμανικός κόσμος τα πήδηξε σα να μην έγιναν ποτέ. Ακόμα και ο κομμουνισμός όπου έφτασε χρησιμοποιήθηκε σα δεκανίκι του κάθε ντόπιου μαφιόζου Σαντάμ. Η εκκλησία τους επομένως *είναι* το μοναδικό λαϊκό τους κίνημα, δεν έχουν τίποτα άλλο. Είναι πραγματικά τραγική και αδιέξοδη η κατάστασή τους.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34849
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Φεβ 2024, 14:15

Οργισμένος έγραψε:
22 Φεβ 2024, 10:23
Πιστευω πως οι μουλαδες επικρατησααν οριακα καθως οι μικροαστοι αιφνιδιαστηκαν και δεν αντεδρασαν αρχικα.
Mπα.



Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Φεβ 2024, 14:35

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Φεβ 2024, 13:44
Scouser έγραψε:
22 Φεβ 2024, 10:16
Τον Χομεϊνι το 1979 τον είχαν υποδεχτεί στο αεροδρόμιο΄στην Τεχεράνη περισσότεροι από 5 εκατομμύρια άνθρωποι, στη δε κηδεία του πήγαν πάνω από 10 εκατομμύρια.
Nαι, γιατί; Γιατί ο Σάχης έκανε πάρτυ στην έρημο ενώ τον κόσμο τον σάπιζε στο ξύλο στις φυλακές. Επομένως κάπου έπρεπε ο κόσμος να συσπειρωθεί για να τον ρίξει.

Και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Αν είσαι δυτικός και μισείς την κυβέρνησή σου, πού συσπειρώνεσαι; Έχεις κόμματα, βουλευτές, οργανισμούς, συνδικάτα, τοπικές αυτοδιοικήσεις, δηλαδή διάφορους περιφερειακούς ηγέτες και οργανώσεις στις οποίες μπορείς να οργανωθείς, να κάνεις τις διαδηλώσεις και τις απεργίες σου και να εκτονωθείς μέχρι να έρθουν οι εκλογές και εκεί να βγάλεις όλο σου το μίσος. Επίσης έχεις μια σχετική ελευθερία τύπου που μπορεί να προωθήσει τη φωνή σου, έχεις μια αστική παραγωγική τάξη και μια ακαδημαϊκή/πνευματική τάξη η οποίες πολλές φορές προσφέρουν ηγεσία και πολιτική αλλαγή και μπορείς να τις στηρίξεις (αν θες), και έχεις και μια σχετικά ανεξάρτητη δικαστική δικλείδα που σε προστατεύει απ'τα χειρότερα όταν χρησιμοποιείς αυτά τα εργαλεία. Αυτά έχουν οι Δυτικοί.

Οι μουσουλμάνοι τί έχουν για τον απλό κοσμάκη; Ένα αρχίδι. Μόνο την εκκλησία, δεν έχουν κάτι άλλο να συσπειρωθούν γύρω του και να αποτινάξουν την καταπίεση. Όλα τα υπόλοιπα, κινήματα, κόμματα, εκλογές, ηγετικές τάξεις κλπ είναι παράγωγα του διαφωτισμού, της βιομηχανικής επανάστασης, και των εργατικών κινημάτων, τα οποία είναι όλα δυτικά πράγματα, και τα οποία ο μουσουλμανικός κόσμος τα πήδηξε σα να μην έγιναν ποτέ. Ακόμα και ο κομμουνισμός όπου έφτασε χρησιμοποιήθηκε σα δεκανίκι του κάθε ντόπιου μαφιόζου Σαντάμ. Η εκκλησία τους επομένως *είναι* το μοναδικό λαϊκό τους κίνημα, δεν έχουν τίποτα άλλο. Είναι πραγματικά τραγική και αδιέξοδη η κατάστασή τους.
Μοιάζει να αγνοείς μερικά πράγματα για την ιστορία στο Ιράν μετά τον Β. ΠΠ και για την εμπλοκή των Βρετανών κυρίως η οποία είχε και ένα ελληνικό χρώμα. Πάντως σίγουρα δεν ήταν μόνο η εκκλησία που είχαν τότε για να στραφούν. Αυτά που υπήρχαν καταστράφηκαν μεθοδικά και έμεινε η εκκλησία

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 22 Φεβ 2024, 14:43

Με διαφορά ο Χομεϊνί.
Αν δεν υπήρχε αυτός και το Ιράν παρέμενε φίλος της Δύσης,η σημερινή Μ.Ανατολη δεν θα είχε καμμία σχέση με αυτό που ξέρουμε τώρα.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14890
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 22 Φεβ 2024, 14:52

o χομεινί δεν ήταν άραβας

Νασερ
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
The Great Leader
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 12:30

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Great Leader » 22 Φεβ 2024, 14:53

Μιλώντας καθαρά για Άραβες, ο Νάσερ ήταν ο πιο επιδραστικός. Αρκετοί από το poll του scouser είναι πολιτικά παιδιά του Νάσερ και μιμητές του. Έθεσε το πρότυπο προέδρου που θα ταλάνιζε αρκετά αραβικά κράτη. Αρκετά στοιχεία της ιδεολογίας του, δεν εξαπλωθήκαν μόνο στον αραβικό κόσμο, άλλα φτάσανε μέχρι και στην Λατινική Αμερική. Ήταν ένα από τα πρότυπα του Τσάβεζ( μαζί με τον Βελάσκο του Περού και τον Τορίγιος του Παναμά) και στέλεχος της κυβέρνησης του Τσάβεζ ήταν ανιψιός ιρακινού μπααθιστή πολιτικού.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Πιο επιδραστικός άραβας ηγέτης του μεταπολεμικού κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Φεβ 2024, 15:43

stergiosbik έγραψε:
22 Φεβ 2024, 14:43
Με διαφορά ο Χομεϊνί.
Αν δεν υπήρχε αυτός και το Ιράν παρέμενε φίλος της Δύσης,η σημερινή Μ.Ανατολη δεν θα είχε καμμία σχέση με αυτό που ξέρουμε τώρα.
Ναι αυτο ειναι αληθεια. Μεγαλο ατυχημα για τις ΗΠΑ ο Χομεινι. Τωρα η ΜΑ θα μιλουσε αμερικανικα και δεν θα ηταν φτωχη.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών