Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 21 Φεβ 2024, 15:15

Ο Νταλάρας σε ταξιδεύει σε άλλες, ένδοξες εποχές του τόπου. Στη μεγαλειώδη Σημιτική περίοδο του σύγχρονου ελληνισμού, η Στοά του Βιβλίου (Αρσακείου) έσφυζε από ζωή και πνευματικές δραστηριότητες. Εκεί γύρισε ο Νταλάρας το "Κι αν σε θέλω" το 1998. Αργότερα, στα μνημονιακά χρόνια, κατάντησε ένας αραχνιασμένος ερημότοπος. Αναμένουμε την αναβάθμιση που θα το γεμίσει ....φαγάδικα (τι άλλο; πουλάει και τίποτα άλλο σήμερα;)

Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 21 Φεβ 2024, 15:24

Parrot έγραψε:
21 Φεβ 2024, 01:19
Αγράμματοι εσατζήδες ηρωοποίησαν την αριστερά..
Ο Κούλης ο πορφυρογέννητος της δυναστείας των Μητοστάκηδων δεν πάει πίσω.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 22 Φεβ 2024, 11:22

Ερμής έγραψε:
21 Φεβ 2024, 13:41
όλοι οι φραγκοφονιάδες είναι δουλευταράδες.
Βέβαια να μας πει όμως αν και κατα πόσο ισχύει πως στα φεστιβαλ της ΚΝΕ παρουσιαζόταν αμισθί
η πλακα ειναι οτι η ολη φασουλα ξεκινησε επειδη εκραξε εναν τραγουδιαρη που εκανε διαφημιση για να κονομησει κανενα φραγκο παραπανω :003:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 22 Φεβ 2024, 11:35

Αγις έγραψε:
21 Φεβ 2024, 12:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Φεβ 2024, 12:22
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Φεβ 2024, 12:14
Ότι πιο βρώμικο η δεξιά, με μια αρρώστια βαθιά που δυσκολα ξεριζώνεται, αλλά και ο Νταλάρας ένας γλυφτης της εξουσίας ήταν πάντα. Τώρα στα γεράματα θυμήθηκε να το παίξει αξιοπρεπής.
Ξέρεις πολλούς καλλιτέχνες που δεν είναι γλείφτες της εξουσίας;
Mε βαση τις εμπΥριες μου ειναι το πιο ξεφτιλισμενο ειδος της ανθρωπινης πανιδας
Κάνεις τεράστιο λάθος. Μπορεί και να μην φταις βέβαια, οι δημοσιογράφοι είναι τόσο μπροστά σ' αυτήν την κούρσα που σχεδόν δεν διακρίνονται.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 22 Φεβ 2024, 11:37

Ερμής έγραψε:
21 Φεβ 2024, 13:41
Exodus έγραψε:
21 Φεβ 2024, 01:30
Δουλεύω οπουδήποτε πάω. Ποτέ δε σταμάτησα.
Εδώ ο Νταλάρας λέει αλήθεια. Είναι δουλευταράς. Έχω πέσει σε περιοδεία να είμαστε διαδοχικές εκδηλώσεις, κι έπαθα την πλάκα μου. Οι τεχνικοί τον βρίζανε, αλλά στην Ελλάδα σε βρίζουν όλοι έτσι ή αλλιώς.
όλοι οι φραγκοφονιάδες είναι δουλευταράδες.
Βέβαια να μας πει όμως αν και κατα πόσο ισχύει πως στα φεστιβαλ της ΚΝΕ παρουσιαζόταν αμισθί
Ισχύει. Το έχει εξηγήσει και ο Πανούσης αναλυτικά :lol:

Πάντως σαν τραγουδιστής είναι καταπληκτικός.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 22 Φεβ 2024, 11:38

Τον ρώτησε κανένας αυτόν τον καραγκιόζη τι χρωστάει στον ελληνικό λαό;
Ο Πανούσης τα έλεγα πολύ καλά για το σάπιο άτομο του!!!

Τώρα όμως που ξεχνιούνται κάποια άτομα, το σκατό ξετσουτσουνίζει!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 22 Φεβ 2024, 11:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Φεβ 2024, 12:25
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Φεβ 2024, 12:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Φεβ 2024, 12:22


Ξέρεις πολλούς καλλιτέχνες που δεν είναι γλείφτες της εξουσίας;
Αυτός ήταν από τους κορυφαίους.
Οκ, η απάντηση ήταν όχι. Κατανοητόν.
Οι καλλιτέχνες του ελευθεριακού χώρου γενικά λειτουργούν σε diy ,πλαίσιο, δεν έχουν ανάγκη. Οι λοιποί εμπορικοί από λίγο έως πολύ έχουν σχέσεις με τόσα σύστημα, ωστόσο ο Νταλάρας είναι στο τοπ των χειριστών εξουσιολαγνων, αν και τον ξεπέρασαν Σαββόπουλος,Πορτοκάλογλου, Πρωτοψάλτη και η λοιπή θλιβερή κομπανία του Κούλη.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 22 Φεβ 2024, 11:56

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Φεβ 2024, 15:26

Green Dragon έγραψε:
22 Φεβ 2024, 11:35
Αγις έγραψε:
21 Φεβ 2024, 12:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Φεβ 2024, 12:22


Ξέρεις πολλούς καλλιτέχνες που δεν είναι γλείφτες της εξουσίας;
Mε βαση τις εμπΥριες μου ειναι το πιο ξεφτιλισμενο ειδος της ανθρωπινης πανιδας
Κάνεις τεράστιο λάθος. Μπορεί και να μην φταις βέβαια, οι δημοσιογράφοι είναι τόσο μπροστά σ' αυτήν την κούρσα που σχεδόν δεν διακρίνονται.
Ξεχνας πως οι καλλιτεχναι ειναι υπερανω του κοσμου τουτου - υπερευαισθητες ψυχες - υπερλαμπροι μονοκεροι που εχουν την ατυχια να ζουν αναμεσα μας κ να πληγωνονται καθε στιγμη απο την βαρβαροτητα μας
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Φεβ 2024, 15:27

Εντωμεταξύ έχω διαβάσει ότι τον λένε ΝΤΑΡΑΛΑ αλλά το άλλαξε γιατί δεν ηχεί καλά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 22 Φεβ 2024, 15:29

AlienWay έγραψε:
22 Φεβ 2024, 15:27
Εντωμεταξύ έχω διαβάσει ότι τον λένε ΝΤΑΡΑΛΑ αλλά το άλλαξε γιατί δεν ηχεί καλά.
Έχεις διαβάσει λολ

Ρε μλκ γιος του Νταράλα του ρεμπέτη ειναι

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Φεβ 2024, 15:30

Πασοκτσής είναι ο κύριος. Σημιτοτραφής/Σιμητοπρόβλητος, όπως η Ακρίτα... κτλ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Φεβ 2024, 15:30

Πλέριος έγραψε:
22 Φεβ 2024, 15:29
AlienWay έγραψε:
22 Φεβ 2024, 15:27
Εντωμεταξύ έχω διαβάσει ότι τον λένε ΝΤΑΡΑΛΑ αλλά το άλλαξε γιατί δεν ηχεί καλά.
Έχεις διαβάσει λολ

Ρε μλκ γιος του Νταράλα του ρεμπέτη ειναι
Και τι με πέρασες, για μουσικολόγο;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Φεβ 2024, 15:32

GoBzi έγραψε:
22 Φεβ 2024, 11:56
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Νταλάρας: Η Δεξιά χρωστάει συγνώμη στον ελληνικό λαό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 22 Φεβ 2024, 18:31

Golden Age έγραψε:
21 Φεβ 2024, 01:14
Πρέπει να υπέφερε πολύ στα χρόνια της 21ης Απριλίου αυτός ο άνθρωπος. Είναι πολύ οργισμένος με τη Δεξιά.

Γ. Νταλάρας: Η δεξιά χρωστάει μια συγγνώμη στον ελληνικό λαό

Η ανάκριση από τον βασανιστή της χούντας Σπανό - "Δεν τη θέλω εγώ αυτήν την Ελλάδα, δε μ'αρέσει. Δεν είναι χώρα αυτή έτσι όπως πάμε"

Μία συνέντευξη-κατάθεση καρδιάς παραχώρησε ο Γιώργος Νταλάρας στην εκπομπή Mega Stories του Mega και στη Δώρα Αναγνωστοπούλου, κάνοντας τον απολογισμό της ζωής και της καριέρας του.

Μεταξύ άλλων, ο Γιώργος Νταλάρας αφηγήθηκε το πώς βρέθηκε στη διάρκεια της χούντας ενώπιον του διαβόητου βασανιστή Σπανού: “Ένα βράδυ παίζαμε στα Νέα Δειλινά. Έρχεται μέσα η χωροφυλακή και θέλανε να μας σταματήσουν, γιατί εγώ έκανα την κουταμάρα να τραγουδάω τραγούδια του Θεοδωράκη, ενώ απαγορευόταν. Γύρισα στον κόσμο και λέω με το μικρόφωνο, ‘κοιτάξτε, εμείς τραγουδάμε για σας. Ήρθαν τώρα οι εκπρόσωποι του νόμου και μας λένε να σταματήσουμε, αλλά δεν ξέρω αν είναι στη δική τους δικαιοδοσία αυτό. Εγώ θα πάρω εντολή από σας. Να σταματήσω ή να τραγουδήσω;’. Και κατάλαβες ο κόσμος τι είπε. Φοβηθήκανε οι χωροφύλακες, μείνανε λίγο πίσω. Μόλις τελείωσα με πήγανε στον διοικητή, στο τμήμα, και την άλλη μέρα με φώναξε ο Σπανός, ο βασανιστής Σπανός που ήταν το γραφείο του στην ΕΣΑ. Και μου είπε ‘κάνετε πράγματα εναντίον της πατρίδας, λέτε τραγούδια αυτού του κομμουνιστή του Θεοδωράκη’. Και του λέω ‘όχι κύριε διοικητά, είναι λάθος, μήπως εννοείτε αυτό το τραγούδι που λέει πετούν τα παλιομάχαιρα με χαρές και πάνε’; Μου λέει ‘αυτό εννοώ, αυτά είναι πράγματα τρομοκρατικά, είναι κομμουνιστικά’. Και του λέω ‘όχι κύριε, είναι πλάνη αυτό, αυτό το τραγούδι είναι του Μάνου Χατζιδάκι και του Νίκου Γκάτσου’. Και μου λέει ‘λες;’. Κι έτσι τη γλίτωσα. Βρήκα λοιπόν την ευκαιρία και έφυγα από εκείνο το κέντρο και πήγα στην Πλάκα. Και επιτέλους, λέω, εδώ θα κάνω αυτό που θέλω. Τι ήθελα να κάνω; Ήθελα να λέω ρεμπέτικα και μπαλάντες πολιτικές, και τα τραγούδια του Θεοδωράκη, και όποια άλλα τραγούδια γράφονταν εκείνα τα χρόνια που κάτι είχαν να πουν για αυτό το συλλογικό όνειρο των ανθρώπων που μετά από τη χούντα έπρεπε να κατευθυνθούν προς ένα καθαρό ξέφωτο“.

Αναφέρθηκε ακόμα στην ιστορική σημασία του ΕΑΜ, σημειώνοντας: “Η γέννηση του ΕΑΜ είναι μια συγκλονιστική ιστορία για την Ελλάδα. Μακάρι να μπορούσε ο κόσμος να ενωθεί με τον ίδιο τρόπο. Θα μου πεις, τότε ήταν πόλεμος, τώρα για ποια πράγματα να ενωθούμε; Όλα έχουν αλλοιωθεί. Ακόμα και τα ιδεολογήματά μας έχουν σχεδόν καταρρεύσει ή έχουν πάει αλλού, έχουν στρίψει. Δύσκολο. Αλλά το ΕΑΜ ήταν μια μεγάλη στιγμή για τον ελληνικό λαό. Ελπίζω με κάποιον τρόπο μικρές ομάδες ανθρώπων να ξαναπάρουν θάρρος και να στήσουν πάλι από την αρχή μια κοινωνία πιο ίση, πιο δίκαια. Και κάποια στιγμή αυτός ο χώρος της συντηρητικής παράταξης, αυτό που λέμε δεξιά, χρωστάει μια συγγνώμη στον ελληνικό λαό για αυτά όλα που τράβηξε“.

Αφηγήθηκε εξάλλου, με δάκρυα στα μάτια, ένα περιστατικό στο οποίο έγινε μάρτυρας: “Πριν από 6-7 χρόνια ήμουν στο δρόμο και γινόταν παντζουρλισμός, κόρνες, φωνάζανε. Ψάχνω να βρω τι έγινε. Και πλησιάζω στο δρόμο και βλέπω ένα νεαρό παιδί, 20 χρονών, και παίρνει ένα σκυλάκι μέσα από τη λεωφόρο, που αν περνούσε από την άλλη μεριά θα το σκοτώνανε. Και το πήρε στα χέρια του. Και λυπήθηκα που δεν ήμουν εγώ αυτός. Και οι άλλοι οι κάφροι του φωνάζανε, ‘φύγε ρε μ…κα από τη μέση’. Αυτή δεν είναι ζωή. Αυτοί δεν είναι άνθρωποι. Και είμαστε γεμάτοι από τέτοιους“.
Αναφέρθηκε ακόμα σε έναν από τους “ήρωές” του όπως είπε, τον φωτογράφο Γιάννη Μπεχράκη. “Αυτήν την Ελλάδα ονειρεύτηκα. Όχι την άλλη. Μια άλλη Ελλάδα, με άλλους Έλληνες. Δεν τη θέλω εγώ αυτήν την Ελλάδα, δε μ’αρέσει. Δεν είναι χώρα αυτή έτσι όπως πάμε. Πρέπει να κοιταχτούμε στον καθρέφτη και να βρούμε κάτι από τον εαυτό μας για να τα ξανακάνουμε από την αρχή. Γιατί τα λέω αυτά ακόμα σε αυτήν την ηλικία; Εγώ αισθάνομαι σαν ένα παιδί της εργατικής τάξης, μιας οικογένειας βιοπαλαιστών, που γεννήθηκε μέσα σε μια παράγκα στην Κοκκινιά, και είναι σαν να εκπροσωπώ με κάποιον τρόπο αυτήν την τάξη. Δε σταμάτησα ποτέ να αισθάνομαι εργάτης. Δουλεύω οπουδήποτε πάω. Ποτέ δε σταμάτησα. Δουλεύω για όλα αυτά που πιστεύω ότι πρέπει να δουλεύω. Όταν λοιπόν έχω ζήσει εγώ όλα αυτά τα πράγματα, δεν μπορώ να τα αφήσω στην τύχη. Θα αναλάβω να κάνω κάτι. Και βέβαια θα αναλάβω και την ευθύνη και θα δεχθώ και τη μήνη των άλλων”, τόνισε.

https://www.koutipandoras.gr/article/g- ... iniko-lao/

Γολδεν έχεις εξελιχθεί σε Υπερασπιστή της Δεξιάς και μπράβο σου.
Μην ξεχνάς βέβαια πως η ΝΔ σε έβαλε φυλακή και σε διέλυσε και τώρα ψήφισε υιοθεσία από γκεηζ.
Αλλά εσενα σε καίει ο Νταλάρας. :lol:
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών