Η ιστορία της Γλυφάδας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Η ιστορία της Γλυφάδας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 07 Μαρ 2024, 14:20

https://www.noupou.gr/noupou-history/i- ... -glifadas/
Η μεγαλύτερη περίοδος ακμής της ήταν η εποχή της αμερικανικής βάσης
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Η ιστορία της Γλυφάδας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 08 Μαρ 2024, 01:57

Η δική μου ιστορία στην περιοχή είναι ένα αυτόγραφο από τον Πάσπαλιε που τον πέτυχα σε καφετέρια μαζί με τον Βράνκοβιτς ο οποίος όμως βαριόταν να μου δώσει. Θυμαμαι και τις πόρτες που τρώγαμε στο Κόρτε επειδή φοράγαμε αθλητικά παπούτσια ή δεν συνοδευόμασταν από κοπέλες. Αξέχαστες εποχές μιας ρατσιστικής περιοχής για τον μέσο πιτσιρικά των νοτίων προαστίων.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Η ιστορία της Γλυφάδας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 08 Μαρ 2024, 02:08

Jimmy81 έγραψε:
08 Μαρ 2024, 01:57
Η δική μου ιστορία στην περιοχή είναι ένα αυτόγραφο από τον Πάσπαλιε που τον πέτυχα σε καφετέρια μαζί με τον Βράνκοβιτς ο οποίος όμως βαριόταν να μου δώσει. Θυμαμαι και τις πόρτες που τρώγαμε στο Κόρτε επειδή φοράγαμε αθλητικά παπούτσια ή δεν συνοδευόμασταν από κοπέλες. Αξέχαστες εποχές μιας ρατσιστικής περιοχής για τον μέσο πιτσιρικά των νοτίων προαστίων.
Οι ντόπιοι ξέραμε τους πορτιέρηδες από τα γυμναστήρια και το λύκειο. Πολλοί αθλητές έμεναν και μένουν Γλυφάδα.
Μπορώ να αναφέρω ότι είχα πετύχει τον Ρόι Ταρπλει και τον Χένρι Τέρνερ στη μπιφτεκουπολη.
Στο Sussex, στη βάρκα, στο trafalgar και τη spider πήγαινες; ποσο είσαι αν επιτρέπεται;
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18691
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Η ιστορία της Γλυφάδας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Μαρ 2024, 02:44

το χω διαβασει ναι ,ενδιαφερον αρθρο

παντως αν και γνωστο προαστιο δεν το λες και κατι φοβερο(μεταξυ μας) ,ακομα και οι καφετεριες δηλαδη δεν κοιταν καν θαλασσα(lol),φαση ηρακλειο...
τωρα με την αναπλαση θα αναδειχτει παντως το παραλιακο μετωπο οσο να ναι

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Η ιστορία της Γλυφάδας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 08 Μαρ 2024, 03:15

Κόκκορας έγραψε:
08 Μαρ 2024, 02:44
το χω διαβασει ναι ,ενδιαφερον αρθρο

παντως αν και γνωστο προαστιο δεν το λες και κατι φοβερο(μεταξυ μας) ,ακομα και οι καφετεριες δηλαδη δεν κοιταν καν θαλασσα(lol),φαση ηρακλειο...
τωρα με την αναπλαση θα αναδειχτει παντως το παραλιακο μετωπο οσο να ναι
Νομίζω ότι το παραλιακό μέτωπο Γλυφάδα-Βουλα-Βουλιαγμένη είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην Αθήνα για μόνιμη διαμονή.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18691
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Η ιστορία της Γλυφάδας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Μαρ 2024, 03:22

Fairfax έγραψε:
08 Μαρ 2024, 03:15
Κόκκορας έγραψε:
08 Μαρ 2024, 02:44
το χω διαβασει ναι ,ενδιαφερον αρθρο

παντως αν και γνωστο προαστιο δεν το λες και κατι φοβερο(μεταξυ μας) ,ακομα και οι καφετεριες δηλαδη δεν κοιταν καν θαλασσα(lol),φαση ηρακλειο...
τωρα με την αναπλαση θα αναδειχτει παντως το παραλιακο μετωπο οσο να ναι
Νομίζω ότι το παραλιακό μέτωπο Γλυφάδα-Βουλα-Βουλιαγμένη είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην Αθήνα για μόνιμη διαμονή.
βουλιαγμενη ναι
και παλι βεβαια ετσι οπως ταλεμε θα διαβαζει κανεις και θα νομιζει πως μιλαμε για γαλλικη ριβιερα(της δωσαμε και αναλογο ονομα)
μιλαμε για απλα οκ(γλυφαδα)->ομορφηπεριοχη(βουλιαγμενη,που ειναι ποσο 5 χιλιαδες ατομα;) συγκριτικα με το απολυτο χαος.

για τιποτα περισσοτερο
να δουμε αν το ελληνικο αλλαξει το παιχνιδι,αλλα κομματακι ανεμπνευστο δειχνει το πλανο(καζινο :roll: χαθηκε ενα θεματικο παρκο; ή εστω κανε καζινο κανε και ενα θεματικο παρκο ,που πασχει η χωρα απο αυτα,κανε ενα ενυδρειο κατι,ενα διαφορετικο πολο ελξης,καζινοαναπτυξη)

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40299
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η ιστορία της Γλυφάδας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 08 Μαρ 2024, 21:01

Το Easy Rider το προλαβε κανεις σας στη Γλυφαδα;

Αν οχι δεν ξερετε τι χασατε.

Το απολυτο παλατι της ροκ μουσικης στην Ελλαδα ηταν.

Πηγαιναμε με φιλους τελη δεκαετιας του 70, νομιζω αρχες ειτις η και λιγο πιο αργα εκλεισε.

.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Η ιστορία της Γλυφάδας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 08 Μαρ 2024, 21:02

Αρίστος έγραψε:
08 Μαρ 2024, 21:01
Το Easy Rider το προλαβε κανεις σας στη Γλυφαδα;

Αν οχι δεν ξερετε τι χασατε.

Το απολυτο παλατι της ροκ μουσικης στην Ελλαδα ηταν.

Πηγαιναμε με φιλους τελη δεκαετιας του 70, νομιζω αρχες ειτις η και λιγο πιο αργα εκλεισε.

.
Εγώ είμαι του 79
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών