Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 01 Νοέμ 2018, 16:40

αν η γιαγια μου ειχε καρουλια...
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Νοέμ 2018, 16:42

brb και tyt έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:29
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:16
Η ανάγκη διαφοροποίησης προκύπτει από την στιγμή που υπάρχει διαφορά. Προφανώς και υπήρχε συνεννόηση με τους Αλβανούς. Φαντάζομαι αυτή η δυνατότητα υπάρχει σε ολες τις συγγενικές γλωσσες. Πορτογάλοι και Ισπανοί συνεννοούνται σε βασικό επίπεδο. Κανείς βεβαιως δεν ισχυρίζεται οτι οι Αρβανίτες είναι πρόγονοι του Σωκράτη.

Τα Αρβανίτικα μιλούσαν πριν γίνουν δίγλωσσοι. Και λοιπον; Έγιναν δίγλωσσοι διότι ανήκαν στον εθνικό κορμό του Ρωμαϊκού κράτους και λόγω Εκκλησίας.
Η ανάγκη διαφοροποίησης υπάρχει στα πλαίσια του εθνικισμού.
Μιλάς για συγγενικές γλώσσες αλλά για ασυγγενή φύλα.
Τα πορτογαλικά είναι διαφορετική γλώσσα από τα ισπανικά.
Τα αρβανίτικα λοιπόν, την αλβανική διάλεκτο.
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:16
Έγιναν δίγλωσσοι διότι ανήκαν στον εθνικό κορμό του Ρωμαϊκού κράτους και λόγω Εκκλησίας.
Δια της θρησκείας δεν υπήρχε η διγλωσσία. Η διγλωσσία άρχισε όταν ιδρύθηκαν ελληνικά σχολεία. Υπήρχε έτσι η επίσημη γλώσσα και οι λεγόμενες γλώσσες σπιτιού.

Να σε ρωτήσω. Έχω ακούσει ότι οι Αλβανοί είναι οι Αλανοί του Καυκάσου που τους έφερε στα Βαλκάνια ένας βυζαντινός αυτοκράτορας. Αν είναι αυτό αλήθεια, οι Αρβανίτες τι είναι; Μήπως είναι και αυτοί Καυκάσιοι;
Άρε μάρες κουκουνάρες! Τα Αλβανικά προέρχονται από τα Αρβανίτικα. Για τα υπόλοιπα που λες, έχουν ήδη απαντηθεί. Η διγλωσσία δεν επιβλήθηκε από τα σχολεία. Είχε ξεκινήσει από τον 14ο αιώνα. Και φυσικά η Εκκλησία έπαιξε ρόλο. Εκτός αν νομίζεις ότι ας πούμε οι Αρβανίτες πριν πάνε στο σχολείο του νεοσύστατου κράτους δεν ήξεραν να διαβάζουν τα Ευαγγέλια ή να ψέλνουν. Ή ότι επικοινωνούσαν με τις αρχές του Ρωμαϊκού κράτους στα...Αρβανίτικα! Είναι προφανές ότι γράφεις με ατζέντα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12755
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 01 Νοέμ 2018, 16:43

Αποτυχημένο τρολλονήμα

2/100

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Νοέμ 2018, 16:43

Αίγαγρος έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:31
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:27
Αυτό γράφω εδώ και τόση ώρα. Σε ευχαριστώ!
Διάβαζα για τους Αρμπέριδες της κάτω Ιταλίας, πως φεύγοντας από τον Μοριά ήταν ήδη εξελληνισμένοι σε μεγάλο βαθμό,
με ελληνικά ονόματα όλοι και ορθόδοξοι, ενώ στις περιοχές που έμεναν στην Σικελία, οι ντόπιοι της έλεγαν Πιάνα ντι Γκρέτσι,
και μόνο επί Μουσολίνι και φασιστικής Ιταλίας μετ'ονομάστηκαν σε Πιάνα ντι Αλμπανέζι (για πολιτικούς λόγους της εποχής εκείνης)
Πες τα στον brb αυτά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
arvanitis
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 14:46
Phorum.gr user: arvanitis

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arvanitis » 01 Νοέμ 2018, 16:44

brb και tyt έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:33
Βέβαια δεν μπορούμε να μιλάμε με αν αλλά θα το κάνω.
Αν είχε προηγηθεί ο αλβανικός του ελληνικού εθνικισμού και επίσης είχε προηγηθεί η σύσταση του αλβανικού έναντι του ελληνικού κράτους, οι Αρβανίτες θα ήταν ... εγώ λέω Αλβανοί. Εσείς τι λέτε;
Τσου

Η θρησκεία ήταν ο καταλύτης σε κάθε περίπτωση
δεν πιστεύω σε τιποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, ...... είμαι παντρεμένος.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 01 Νοέμ 2018, 16:46

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:42
Άρε μάρες κουκουνάρες! Τα Αλβανικά προέρχονται από τα Αρβανίτικα. Για τα υπόλοιπα που λες, έχουν ήδη απαντηθεί. Η διγλωσσία δεν επιβλήθηκε από τα σχολεία. Είχε ξεκινήσει από τον 14ο αιώνα. Και φυσικά η Εκκλησία έπαιξε ρόλο. Εκτός αν νομίζεις ότι ας πούμε οι Αρβανίτες πριν πάνε στο σχολείο του νεοσύστατου κράτους δεν ήξεραν να διαβάζουν τα Ευαγγέλια ή να ψέλνουν. Ή ότι επικοινωνούσαν με τις αρχές του Ρωμαϊκού κράτους στα...Αρβανίτικα! Είναι προφανές ότι γράφεις με ατζέντα.
Τα Ευαγγέλια μπορεί να τα διάβαζαν όπως διάβαζαν οι Τούρκοι τα αραβικά στο Κοράνιο. Με τις αρχές του Ρωμαικού κράτους μπορεί να είχαν μεταφραστές.
Δεν σε ρωτάω τι πιστεύεις ότι έγινε αλλά τι λέει η ιστοριογραφία.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 01 Νοέμ 2018, 16:48

arvanitis έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:44
brb και tyt έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:33
Βέβαια δεν μπορούμε να μιλάμε με αν αλλά θα το κάνω.
Αν είχε προηγηθεί ο αλβανικός του ελληνικού εθνικισμού και επίσης είχε προηγηθεί η σύσταση του αλβανικού έναντι του ελληνικού κράτους, οι Αρβανίτες θα ήταν ... εγώ λέω Αλβανοί. Εσείς τι λέτε;
Τσου

Η θρησκεία ήταν ο καταλύτης σε κάθε περίπτωση
Εννοείς ότι δεν θα ήταν Αλβανοί λόγω θρησκείας; Μπορεί εκτός και να επιτρέπονταν και οι δύο θρησκείες.
Βέβαια μόνον υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Νοέμ 2018, 16:48

brb και tyt έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:46
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:42
Άρε μάρες κουκουνάρες! Τα Αλβανικά προέρχονται από τα Αρβανίτικα. Για τα υπόλοιπα που λες, έχουν ήδη απαντηθεί. Η διγλωσσία δεν επιβλήθηκε από τα σχολεία. Είχε ξεκινήσει από τον 14ο αιώνα. Και φυσικά η Εκκλησία έπαιξε ρόλο. Εκτός αν νομίζεις ότι ας πούμε οι Αρβανίτες πριν πάνε στο σχολείο του νεοσύστατου κράτους δεν ήξεραν να διαβάζουν τα Ευαγγέλια ή να ψέλνουν. Ή ότι επικοινωνούσαν με τις αρχές του Ρωμαϊκού κράτους στα...Αρβανίτικα! Είναι προφανές ότι γράφεις με ατζέντα.
Τα Ευαγγέλια μπορεί να τα διάβαζαν όπως διάβαζαν οι Τούρκοι τα αραβικά στο Κοράνιο. Με τις αρχές του Ρωμαικού κράτους μπορεί να είχαν μεταφραστές.
Δεν σε ρωτάω τι πιστεύεις ότι έγινε αλλά τι λέει η ιστοριογραφία.
:smt005:

Εσύ να μας πεις σε ποια ιστοριογραφία έχεις διαβάσει τα ανωτέρω!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 01 Νοέμ 2018, 16:51

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:48
:smt005:

Εσύ να μας πεις σε ποια ιστοριογραφία έχεις διαβάσει τα ανωτέρω!
Σε καμία. Εσύ προσπαθείς να αποδείξει την ελληνικότητα της γλώσσας τους και προφανώς την δική τους.
Εγώ λέω ότι τα αρβανίτικα είναι αλβανικά γιατί άνετα συνενοούνταν οι Αρβανίτες με τους Αλβανούς όταν άρχισαν να έρχονται μετά το 1992. Έχω προσωπικό παράδειγμα με κάποιον με καταγωγή από το Σούλι.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 01 Νοέμ 2018, 16:52

nyxtovios έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:43
Αποτυχημένο τρολλονήμα

2/100
Ουπς λες λόγω της δολοφονίας του Κατσίφα; Τσίμπησα. :oops:
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 01 Νοέμ 2018, 16:53

πως πως ότι λε η αλβανικη προπαγανδα,τελευταια μι α αλβανη δεν ειπε πως οι ελληνες είναι...αλβανοι

αυτοι είναι οι ιστοριογραφοι
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Νοέμ 2018, 16:57

brb και tyt έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:51
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:48
:smt005:

Εσύ να μας πεις σε ποια ιστοριογραφία έχεις διαβάσει τα ανωτέρω!
Σε καμία. Εσύ προσπαθείς να αποδείξει την ελληνικότητα της γλώσσας τους και προφανώς την δική τους.
Εγώ λέω ότι τα αρβανίτικα είναι αλβανικά γιατί άνετα συνενοούνταν οι Αρβανίτες με τους Αλβανούς όταν άρχισαν να έρχονται μετά το 1992. Έχω προσωπικό παράδειγμα με κάποιον με καταγωγή από το Σούλι.
Σε ποιο σημείο προσπάθησα να αποδείξω την ελληνικότητα των Αρβανίτικων; Παράθεσε το!

Ίσα ίσα που ισχυρίστηκα με βάση την ιστορία και τις πηγές ότι οι Αρβανίτες εδώ και τουλάχιστον πέντε αιώνες μιλούν και Ελληνικά. Και ότι η ζωή τους εντός της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας και των Δεσποτάτων Ηπείρου και Μυστρά τους οδήγησε να ταυτιστούν με την Ορθοδοξία και την Ελλάδα.

Ούτε αρνήθηκα ότι υπάρχει δυνατότητα συνεννόησης. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα Αρβανίτικα είναι Αλβανικά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
arvanitis
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 14:46
Phorum.gr user: arvanitis

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arvanitis » 01 Νοέμ 2018, 17:02

brb και tyt έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:48
arvanitis έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:44
brb και tyt έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:33
Βέβαια δεν μπορούμε να μιλάμε με αν αλλά θα το κάνω.
Αν είχε προηγηθεί ο αλβανικός του ελληνικού εθνικισμού και επίσης είχε προηγηθεί η σύσταση του αλβανικού έναντι του ελληνικού κράτους, οι Αρβανίτες θα ήταν ... εγώ λέω Αλβανοί. Εσείς τι λέτε;
Τσου

Η θρησκεία ήταν ο καταλύτης σε κάθε περίπτωση
Εννοείς ότι δεν θα ήταν Αλβανοί λόγω θρησκείας; Μπορεί εκτός και να επιτρέπονταν και οι δύο θρησκείες.
Βέβαια μόνον υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

Να σου πώ .
Αν θές να την γαμήσουμε την κουβέντα πές το μου να το κάνουμε μαζί
αλλά μην παριστάνεις τον χαζό με ερωτήσεις του τύπου "να 'χαμε να λέγαμε , να 'χαμε να πούμε."
δεν πιστεύω σε τιποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, ...... είμαι παντρεμένος.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 01 Νοέμ 2018, 17:05

arvanitis έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 17:02
Να σου πώ .
Αν θές να την γαμήσουμε την κουβέντα πές το μου να το κάνουμε μαζί
αλλά μην παριστάνεις τον χαζό με ερωτήσεις του τύπου "να 'χαμε να λέγαμε , να 'χαμε να πούμε."
Ότι να 'ναι.

Εγώ θα συμβαδίσω με αυτό:
brb και tyt έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:52
nyxtovios έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:43
Αποτυχημένο τρολλονήμα

2/100
Ουπς λες λόγω της δολοφονίας του Κατσίφα; Τσίμπησα. :oops:
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 01 Νοέμ 2018, 17:40

brb και tyt έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 16:33
Βέβαια δεν μπορούμε να μιλάμε με αν αλλά θα το κάνω.
Αν είχε προηγηθεί ο αλβανικός του ελληνικού εθνικισμού και επίσης είχε προηγηθεί η σύσταση του αλβανικού έναντι του ελληνικού κράτους, οι Αρβανίτες θα ήταν ... εγώ λέω Αλβανοί. Εσείς τι λέτε;
Φαίνεται ότι τα κριτήρια εκείνη την εποχή ήταν θρησκευτικά και οι Αρβανίτες συντάχθηκαν με τους Έλληνες. Ουδέποτε ασχολήθηκαν σοβαρά με το άλλο κράτος, πολύ περισσότερο γιατί το άλλο κράτος ουδέποτε υπήρξε ιδιαίτερα ελκυστικό.

Σκέψου ότι όταν έπεσε ο Χότζα και ήρθαν οι Αλβανοί ποδαράτο, οι Αρβανίτες έπαψαν όλοι να πιάνουν μυστρί, πηλοφόρι κλπ, όπως δηλαδή όλοι οι Έλληνες. "Σιγά μη γίνουν" Αλβανοί. Με άλλα λόγια το θέμα έγινε και λίγο ταξικό, έως τώρα περίπου που η Αλβανία έπαψε να θυμίζει Αφρική ως κράτος και μπράβο τους φυσικά που προόδευσαν επί τέλους. Ακόμα και τώρα παραμένει η διαφοροποίηση. Σε μερικά μέρη μερικές γιαγιάδες μπορεί να συνεννοηθούν προφορικά με τους Αλβανούς.

Ούτε και οι Έλληνες ιστορικά είχαν κανένα πρόβλημα με τους Αρβανίτες, μια διαφοροποίηση ήταν, η μισή αττική Αρβανίτικη ήταν ιστορικά όταν όλα ήταν ακόμα χωριά, όπως και μερικές άλλες περιοχές, πχ Αργοσαρωνικός και δεν τέθηκε κανένα θέμα. Νησιώτικα χορεύουν όπως στα νησιά, ελληνικά, βιολιά, όχι ηπειρώτικα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών