Οι τρομερές παγίδες των Βιετκόνγκ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Dorian
Δημοσιεύσεις: 2767
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Οι τρομερές παγίδες των Βιετκόνγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 01 Απρ 2024, 17:38

Είναι βέβαιο ότι κατασκοτωθηκαν υπερπολλαπλασιοι Βιετναμέζοι σε αυτές τις παγίδες από Αμερικάνοι φαντάροι. Όπως με τα βίντεο σε Ιράκ Αφγανιστάν για ένα νεκρό αμερικανό πρέπει να αντιστοιχούσαν αναλογία εκατονταπλασιοι νεκροί. Η δικιά μου ιστορική απορία ήταν πως έκαναν καλά αυτές τις χώρες αποικιακές δυνάμεις παλαιότερα όπως Γαλλία, Ολλανδία την Ινδονησία , Αγγλία ολόκληρη Ινδία με αστείες δυνάμεις και όχι και τόσο προχωρημένα οπλα . Δεν τους έλεγες και πρωτόγονους τους εκεί Ασιάτες σαν πχ Αυστραλούς Αβορίγινες ή αφρικανικές φυλες. δεν έχω πολλά υπόψη για την περίοδο.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Οι τρομερές παγίδες των Βιετκόνγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 01 Απρ 2024, 18:07

Dorian έγραψε:
01 Απρ 2024, 17:38
Η δικιά μου ιστορική απορία ήταν πως έκαναν καλά αυτές τις χώρες αποικιακές δυνάμεις παλαιότερα όπως Γαλλία, Ολλανδία την Ινδονησία , Αγγλία ολόκληρη Ινδία με αστείες δυνάμεις και όχι και τόσο προχωρημένα οπλα . Δεν τους έλεγες και πρωτόγονους τους εκεί Ασιάτες σαν πχ Αυστραλούς Αβορίγινες ή αφρικανικές φυλες. δεν έχω πολλά υπόψη για την περίοδο.
Δεν νομίζω ότι υπήρχε οργανωμένο αντιστασιακό κίνημα πριν τον Β' ΠΠ. Επίσης ο πόλεμος τον 20ό αιώνα (ήδη και νωρίτερα) είναι μια βιομηχανική διεργασία. Χρειάζεται πρόσβαση σε γραμμές παραγωγής που βγάζουν οπλισμό και πυρομαχικά για να κάνεις πόλεμο. Αν δεν υπάρχει αυτή η πρόσβαση δεν υπάρχει και στρατός, τακτικός ή αντάρτικος.
Για τους Γάλλους το τέλος της κυριαρχίας τους στο Βιετνάμ ήρθε όταν επικράτησαν οι κομμουνιστές στην Κίνα το 1949. Κατόπιν οι Βιετμίνχ απέκτησαν βάσεις στην νότια Κίνα πέραν των συνόρων, και υλική στήριξη από τους Κινέζους ώστε να στήσουν κανονικό στρατό.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34891
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Οι τρομερές παγίδες των Βιετκόνγκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Απρ 2024, 18:17

Dorian έγραψε:
01 Απρ 2024, 17:38
Είναι βέβαιο ότι κατασκοτωθηκαν υπερπολλαπλασιοι Βιετναμέζοι σε αυτές τις παγίδες από Αμερικάνοι φαντάροι. Όπως με τα βίντεο σε Ιράκ Αφγανιστάν για ένα νεκρό αμερικανό πρέπει να αντιστοιχούσαν αναλογία εκατονταπλασιοι νεκροί. Η δικιά μου ιστορική απορία ήταν πως έκαναν καλά αυτές τις χώρες αποικιακές δυνάμεις παλαιότερα όπως Γαλλία, Ολλανδία την Ινδονησία , Αγγλία ολόκληρη Ινδία με αστείες δυνάμεις και όχι και τόσο προχωρημένα οπλα . Δεν τους έλεγες και πρωτόγονους τους εκεί Ασιάτες σαν πχ Αυστραλούς Αβορίγινες ή αφρικανικές φυλες. δεν έχω πολλά υπόψη για την περίοδο.
Είναι αμφίβολο κατά πόσον οι χώρες ή μάλλον οι τόποι του Τρίτου Κόσμου είχαν εθνική συνείδηση τον 19ο αιώνα.Μπορεί να μην ήσαν πρωτόγονοι,ήσαν όμως εντελώς φεουδαρχικά συστήματα όπου οι χωρικοί ήσαν συνηθισμένοι να υπακούουν τον αφέντη τους.Από τη στιγμή που οι Ευρωπαίοι αποικιοκράτες τα έβρισκαν με τους τοπικούς αρχηγούς δεν υπήρχε άλλη αντίσταση και οι τοπικοί αρχηγοί θαμπωμένοι από την τεχνολογία της Ευρώπης δέχονταν να είναι υποτελείς στη βασίλισσα της Αγγλίας παρά στον δικό τους βασιλιά.
Το αντιαποικιακό κίνημα ξεκίνησε αργότερα και πάντοτε είχε επικεφαλής ανθρώπους που είχαν σπουδάσει στην Ευρώπη και ήλθαν σε επαφή με τις κυκλοφορούσες εκεί ιδέες.π.χ. ο Χο Τσι Μινχ στην περίπτωση του Βιετνάμ σπούδασε στη Γαλλία και εκεί έγινε κομμουνιστής όπως άλλωστε και ο σύντροφος Πολ Ποτ.
Ο Γκάντι ήταν δικηγόρος κλπ.Για να γίνει αυτή η διαδικασία χρειάσθηκαν δύο τρεις γενιές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών