Ο δρομος προς CCNA και CCNP

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ο δρομος προς CCNA και CCNP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Απρ 2024, 21:05

GoBzi έγραψε:
14 Απρ 2024, 20:19
Τα courses είναι για τον πεο. Κατέβασε το packet tracer, μπες YouTube και άγιος ο θεός.
Το δωρεάν κουρς της Cisco poy κάνω τώρα είναι για το ccst networking, πρώην ccnt δλδ, και είναι ανέλπιστα καλό. Είναι πολύ πολύ καλό. Και χρησιμοποιώ paket tracer φυσικά. Όμως για προγραμματισμό Cisco switch, stacks, κτλ νομίζω πως το packet tracer δεν προσφέρει και πολλά. Γιαυτό υπάρχει simulator της Cisco, 300δολλαρια...

Επίσης βιάζομαι. Οπότε θα πάω στο κουρς της Cisco αν δεν βρω κάτι καλύτερο ή πιο φθηνό από χιλιάρικο. Παντως δώστε τιπς και ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ο δρομος προς CCNA και CCNP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Απρ 2024, 21:11

klg έγραψε:
14 Απρ 2024, 20:10
Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:33
Ξεκίνησα ήδη. Διαβάζω το δωρεάν και πολύ καλά στημενο κουρς της cisco για το ccst network το οποίο τελειώνω σε 10 μέρες το πολύ, και το οποίο καλύπτει και μέρος της υλης για το ccna. Το βρισκω τρομερά ενδιαφέρον και πολύ καλά δομημένο.

Έπειτα όμως πρέπει να κάμω κάποιο κουρς για το καθαυτό ccna. Η Cisco έχει τέτοιο κουρς το οποίο μαζι με φόρο κοστιζει γύρω στη χιλιαρά και σκέφτομαι να το κάνω.

Οποίοι σχετικοί με το ccna ας δώσουν τιπς όσο αναφορά το cert η κάποιο άλλο κουρς αλλά και μετέπειτα επαγγελματική εξέλιξη.

Αργότερα ως network engineer θα βάλω πλώρη φυσικά για το ccnp.

Τρομερά ενδιαφέροντα και κοντά στο παλαιό και νυν αντικείμενο εργασίας μου.
Δεν ξέρω τι παίζει πλέον 100% με την αγορά, αλλά πριν όχι και πολλά χρόνια το CCNA ήταν το de facto starting point στο network engineering. Εγώ όμως γιατί θυμόμουν ότι έκανες data something; Πώς έγινε το pivot σε αυτό το concept.
Isxyei kai τωρα. Οσο κυριαρχει η Cisco sta switches θα κυριαρχει το CCNA. Οτι αλλο χρησιμο γνωρζεις για το θεμα , γραφτο, και ευχαριστω εκ των προτερων.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ο δρομος προς CCNA και CCNP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Απρ 2024, 21:15

GoBzi έγραψε:
14 Απρ 2024, 20:24
Επίσης θα σου πρότεινα μετά το ccna να δεις τα certs από cloud providers. Πχ το AWS practitioner (και τα επόμενα). Υπάρχει τρελή ζήτηση για τέτοια. Πχ Solutions architect με speciality advanced networking πλερώνει από 60 μέχρι 120.
Αυτο το σερτ οπως βεβαια και τα CCNA, CCNP τα πληρωνει o εργοδοτης ακομα και σε περιπτωση αποτυχιας που σημαινει οτι εχουν υψηλη ζητηση στην αγορα. Θα το δουμε το θεμα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ο δρομος προς CCNA και CCNP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Απρ 2024, 22:48

klg έγραψε:
14 Απρ 2024, 20:10
Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:33
Ξεκίνησα ήδη. Διαβάζω το δωρεάν και πολύ καλά στημενο κουρς της cisco για το ccst network το οποίο τελειώνω σε 10 μέρες το πολύ, και το οποίο καλύπτει και μέρος της υλης για το ccna. Το βρισκω τρομερά ενδιαφέρον και πολύ καλά δομημένο.

Έπειτα όμως πρέπει να κάμω κάποιο κουρς για το καθαυτό ccna. Η Cisco έχει τέτοιο κουρς το οποίο μαζι με φόρο κοστιζει γύρω στη χιλιαρά και σκέφτομαι να το κάνω.

Οποίοι σχετικοί με το ccna ας δώσουν τιπς όσο αναφορά το cert η κάποιο άλλο κουρς αλλά και μετέπειτα επαγγελματική εξέλιξη.

Αργότερα ως network engineer θα βάλω πλώρη φυσικά για το ccnp.

Τρομερά ενδιαφέροντα και κοντά στο παλαιό και νυν αντικείμενο εργασίας μου.
Δεν ξέρω τι παίζει πλέον 100% με την αγορά, αλλά πριν όχι και πολλά χρόνια το CCNA ήταν το de facto starting point στο network engineering. Εγώ όμως γιατί θυμόμουν ότι έκανες data something; Πώς έγινε το pivot σε αυτό το concept.
Και η ερωτηση του 1 εκ δολλαριων> Με ccna στα χερια ή πχ AWS pract αλλα μικρη εργασιακη εμπειρια πανω στο αντικειμενο του cert ισχυουν οι μισθοι που περιγραφεις ή χρειαζεται η εργασιακη εμπειρια πρωτιστα;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3285
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ο δρομος προς CCNA και CCNP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Απρ 2024, 11:31

Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2024, 22:48
klg έγραψε:
14 Απρ 2024, 20:10
Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:33
Ξεκίνησα ήδη. Διαβάζω το δωρεάν και πολύ καλά στημενο κουρς της cisco για το ccst network το οποίο τελειώνω σε 10 μέρες το πολύ, και το οποίο καλύπτει και μέρος της υλης για το ccna. Το βρισκω τρομερά ενδιαφέρον και πολύ καλά δομημένο.

Έπειτα όμως πρέπει να κάμω κάποιο κουρς για το καθαυτό ccna. Η Cisco έχει τέτοιο κουρς το οποίο μαζι με φόρο κοστιζει γύρω στη χιλιαρά και σκέφτομαι να το κάνω.

Οποίοι σχετικοί με το ccna ας δώσουν τιπς όσο αναφορά το cert η κάποιο άλλο κουρς αλλά και μετέπειτα επαγγελματική εξέλιξη.

Αργότερα ως network engineer θα βάλω πλώρη φυσικά για το ccnp.

Τρομερά ενδιαφέροντα και κοντά στο παλαιό και νυν αντικείμενο εργασίας μου.
Δεν ξέρω τι παίζει πλέον 100% με την αγορά, αλλά πριν όχι και πολλά χρόνια το CCNA ήταν το de facto starting point στο network engineering. Εγώ όμως γιατί θυμόμουν ότι έκανες data something; Πώς έγινε το pivot σε αυτό το concept.
Και η ερωτηση του 1 εκ δολλαριων> Με ccna στα χερια ή πχ AWS pract αλλα μικρη εργασιακη εμπειρια πανω στο αντικειμενο του cert ισχυουν οι μισθοι που περιγραφεις ή χρειαζεται η εργασιακη εμπειρια πρωτιστα;
Μάλλον με εκανες καταλάθος quote, αλλά θα απαντήσω εγώ. Γενικά για ευρώπη αυτοί οι μισθοί είναι για senior κόσμο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών