21η Απριλίου 1967

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29280
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 23 Απρ 2024, 20:05

nostromos έγραψε:
23 Απρ 2024, 16:08



🔴Αλήθεια, ποια ήταν η στάση της ΕΣΣΔ & των "σοσιαλιστικών χωρών" απέναντι στην 21η Απριλίου;
🔴Η χθεσινή μου ανάρτηση, προκάλεσε οργισμένες αντιδράσεις αριστερών, που επικαλούντο διώξεις & βασανιστήρια εναντίον γονέων & συγγενών τους από την λεγόμενη "χούντα". Σήμερα, θα εξετάσουμε, εν τάχει, την στάση της ΕΣΣΔ & των δορυφόρων της έναντι των διωκτών & βασανιστών των εν Ελλάδι θαυμαστών τους!
🔴Όλες οι κομμουνιστικές χώρες, με πρώτη την ΕΣΣΔ, αναγνώρισαν αμέσως το καθεστώς των συνταγματαρχών, διατηρώντας (και επαυξάνοντας...) τις εμπορικές σχέσεις τους με την Ελλάδα. Μάλιστα, τις πρώτες μέρες μετά την 21η Απριλίου, εκπρόσωπος της κυβέρνησης είχε σειρά συναντήσεων με τους πρεσβευτές των κομμουνιστικών κρατών. Κατά την συνάντηση με τον Σοβιετικό πρέσβη, "εξέφρασε την ευχάριστη έκπληξη της επαναστάσεως για την άμεμπτη στάση της ΕΣΣΔ".
🔴Επιπλέον, όπως έγραψε -χωρίς να διαψευστεί- η "Washington Post", στις 28 Οκτωβρίου 1968:
👉"Η Σοβιετική Ένωση ειδοποίησε την ηγεσία του ΚΚΕ, να μην υπολογίζει σε βοήθεια του Κρεμλίνου για την ανατροπή της χούντας"👈
🔴Η σοβιετική στάση δεν πέρασε απαρατήρητη:
👉"Πώς δεν κοκκινίζεις από ντροπή, εσύ, κύριε πρεσβευτή της Σοβιετικής Ενώσεως, όταν πηγαίνεις στις δεξιώσεις της χούντας και σφίγγεις το χέρι του δικτάτορα και του Παττακού και του Λαδά, του αρχηγού των βασανιστών;"👈
Αυτό αναρωτιόταν στο βιβλίο του "Η γέννηση του νεοφασισμού στην Ελλάδα", ο αριστερός δημοσιογράφος Γιάννης Κάτρης!
🔴Και δεν ήταν ο μόνος...
👉"Απ' τις ανατολικές (σοσιαλιστικές!) χώρες, μόνο η Γιουγκοσλαβία παραμένει από την αρχή μέχρι το τέλος, φανατικά & θαρραλέα αντιχουντική. Ομοίως και η Τσεχοσλοβακία, αλλά μόνο πριν την "Άνοιξη της Πράγας". Διότι, μετά το φθινόπωρο της ρωσικής επέμβασης, γίνεται κι αυτή φιλοχουντική, όπως και η ΕΣΣΔ, όπως και η Ρουμανία - κυρίως η Ρουμανία, που σχεδόν πανηγυρίζει για την επανάκαμψη του φασισμού στην Ελλάδα"👈
Τάδε έφη Βασίλης Ραφαηλίδης, στην σελίδα 423 του βιβλίου του "Ιστορία (κωμικοτραγική) του Νεοελληνικού κράτους 1830-1974".
🔴Σε ποια χώρα (εκτός απ' την Ελλάδα της χούντας...), απαγορευόταν η μουσική του Μίκη Θεοδωράκη; Εδώ σας θέλω! Ας μας διαφωτίσει ο ίδιος ο Μίκης:
👉"Κατά την απελευθέρωσή μου αλλά και μετά, η στάση της χώρας σας απέναντι μου υπήρξε, θα έλεγα, σχεδόν εχθρική. Πώς π.χ. θα δεχθούν οι κομμουνιστές το γεγονός ότι υπήρχε τοιχοκολλημένη ανακοίνωση στον σταθμό της Μόσχας που απαγόρευε αυστηρά τη μετάδοση της μουσικής μου, όταν είναι γνωστό ότι η μουσική αυτή αποτελεί όπλο πάλης ολόκληρου του ελληνικού λαού & γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι απαγορευμένη στη χώρα μου με δύο ειδικές εντολές του ΓΕΣ;"👈
(Πηγή: Επιστολή – Μνημόνιο του Μίκη Θεοδωράκη, προς το Πολιτικό Γραφείο του ΚΚΣΕ, στις 28 Μαΐου 1970).
🔴Αυτή, ήταν η πρώτη ψυχρολουσία για τον Μίκη. Ακολούθησε και δεύτερη. Πήγε στην Ρουμανία, όπου συναντήθηκε με τον Τσαουσέσκου, από τον οποίο ζήτησε στήριξη στον αγώνα του. Η απάντηση του Τσαουσέσκου, τον άφησε εμβρόντητο:
👉"Εγώ λέω να γυρίσετε πίσω, να βοηθήσετε τον Παπαδόπουλο να φτιάξει μια νέα Ελλάδα"👈😂
(Πηγή: Σωτήρη Βαλντέν, "Παράταιροι Εταίροι").
🔴Παρεμπιπτόντως, είχε προγραμματιστεί για το τριήμερο 21-24 Νοεμβρίου 1973, επίσημη επίσκεψη του Τσαουσέσκου στην Αθήνα, που αναβλήθηκε λόγω των γεγονότων του Πολυτεχνείου.
🔴Και μιας & αναφέρθηκα σε επίσημες επισκέψεις, ποιος ήταν ο πρώτος υπουργός Εξωτερικών που επισκέφθηκε την Ελλάδα των συνταγματαρχών, σπάζοντας την διπλωματική απομόνωση του καθεστώτος; Μπας & ήταν των ΗΠΑ, μπας & ήταν της Αγγλίας, μπας & ήταν, τέλος πάντων, κάποιας άλλης καπιταλιστικής χώρας;
🔴Αμ δε! Ήταν ο υπουργός Εξωτερικών της Βουλγαρίας, Ιβάν Μπάσεφ, ο οποίος επισκέφθηκε την Ελλάδα των συνταγματαρχών στις 3 Μαΐου 197Ο, δηλώνοντας ότι:
👉"Η ανάληψη της εξουσίας στην Ελλάδα απ' τους στρατιωτικούς, δεν αφορά καθόλου την Βουλγαρία. Είναι καθαρώς ελληνικό ζήτημα"👈
Και να φανταστείς ο Σοβιετικός πρεσβευτής πήγαινε κάθε χρόνο και κατέθετε στεφάνια στην επέτειο του Πολυτεχνείου. :giggle:

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29321
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Απρ 2024, 20:11

4/21/2024
ΣΤΗΝ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑ! ΥΨΩΣΑΝ τη σημαία της "21ης Απριλίου" στην Ένωση Γεωργικών Συνεταιρισμών Φθιώτιδας...

Εικόνα

Τη χουντική εκδοχή της ελληνικής σημαίας ανάρτησαν στην Ένωση Γεωργικών Συνεταιρισμών Φθιώτιδας, στη Σπερχειάδα, σύμφωνα με δημοσίευμα του τοπικού Τύπου.


«Σαν να μην πέρασε μια μέρα, μια εποχή, μια μαύρη περίοδος στη νεοελληνική ιστορία.
Οι νοσταλγοί της αμερικανοκίνητης χούντας των συνταγματαρχών, που έβαλε στον γύψο τη χώρα για εφτά χρόνια και ξεπούλησε τη μισή Κύπρο, καταπατώντας κάθε δημοκρατικό δικαίωμα του λαού μας, είναι εδώ δυστυχώς ακόμα, για να βρωμίζουν την άλλη ιστορία της μικρής μας πολίχνης» αναφέρει σχετική ανάρτηση που φιλοξενεί το δημοσίευμα του fonografos.net.



https://www.press-gr.com/2024/04/blog-post_717.html




The Rebel @ Κα(η)μένο μυαλό

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 23 Απρ 2024, 21:36

πήζον bot έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:14
ιχαν δυο τρια σεναρια, διαλεξαν το 2.
ελεος ρε μαλακες
Το πώς ο Παπαδόπουλος την έφερε στον Βασιλιά και τους Αμερικάνους εδώ:

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 23 Απρ 2024, 21:36

Golden Age έγραψε:
23 Απρ 2024, 20:05
nostromos έγραψε:
23 Απρ 2024, 16:08



🔴Αλήθεια, ποια ήταν η στάση της ΕΣΣΔ & των "σοσιαλιστικών χωρών" απέναντι στην 21η Απριλίου;
🔴Η χθεσινή μου ανάρτηση, προκάλεσε οργισμένες αντιδράσεις αριστερών, που επικαλούντο διώξεις & βασανιστήρια εναντίον γονέων & συγγενών τους από την λεγόμενη "χούντα". Σήμερα, θα εξετάσουμε, εν τάχει, την στάση της ΕΣΣΔ & των δορυφόρων της έναντι των διωκτών & βασανιστών των εν Ελλάδι θαυμαστών τους!
🔴Όλες οι κομμουνιστικές χώρες, με πρώτη την ΕΣΣΔ, αναγνώρισαν αμέσως το καθεστώς των συνταγματαρχών, διατηρώντας (και επαυξάνοντας...) τις εμπορικές σχέσεις τους με την Ελλάδα. Μάλιστα, τις πρώτες μέρες μετά την 21η Απριλίου, εκπρόσωπος της κυβέρνησης είχε σειρά συναντήσεων με τους πρεσβευτές των κομμουνιστικών κρατών. Κατά την συνάντηση με τον Σοβιετικό πρέσβη, "εξέφρασε την ευχάριστη έκπληξη της επαναστάσεως για την άμεμπτη στάση της ΕΣΣΔ".
🔴Επιπλέον, όπως έγραψε -χωρίς να διαψευστεί- η "Washington Post", στις 28 Οκτωβρίου 1968:
👉"Η Σοβιετική Ένωση ειδοποίησε την ηγεσία του ΚΚΕ, να μην υπολογίζει σε βοήθεια του Κρεμλίνου για την ανατροπή της χούντας"👈
🔴Η σοβιετική στάση δεν πέρασε απαρατήρητη:
👉"Πώς δεν κοκκινίζεις από ντροπή, εσύ, κύριε πρεσβευτή της Σοβιετικής Ενώσεως, όταν πηγαίνεις στις δεξιώσεις της χούντας και σφίγγεις το χέρι του δικτάτορα και του Παττακού και του Λαδά, του αρχηγού των βασανιστών;"👈
Αυτό αναρωτιόταν στο βιβλίο του "Η γέννηση του νεοφασισμού στην Ελλάδα", ο αριστερός δημοσιογράφος Γιάννης Κάτρης!
🔴Και δεν ήταν ο μόνος...
👉"Απ' τις ανατολικές (σοσιαλιστικές!) χώρες, μόνο η Γιουγκοσλαβία παραμένει από την αρχή μέχρι το τέλος, φανατικά & θαρραλέα αντιχουντική. Ομοίως και η Τσεχοσλοβακία, αλλά μόνο πριν την "Άνοιξη της Πράγας". Διότι, μετά το φθινόπωρο της ρωσικής επέμβασης, γίνεται κι αυτή φιλοχουντική, όπως και η ΕΣΣΔ, όπως και η Ρουμανία - κυρίως η Ρουμανία, που σχεδόν πανηγυρίζει για την επανάκαμψη του φασισμού στην Ελλάδα"👈
Τάδε έφη Βασίλης Ραφαηλίδης, στην σελίδα 423 του βιβλίου του "Ιστορία (κωμικοτραγική) του Νεοελληνικού κράτους 1830-1974".
🔴Σε ποια χώρα (εκτός απ' την Ελλάδα της χούντας...), απαγορευόταν η μουσική του Μίκη Θεοδωράκη; Εδώ σας θέλω! Ας μας διαφωτίσει ο ίδιος ο Μίκης:
👉"Κατά την απελευθέρωσή μου αλλά και μετά, η στάση της χώρας σας απέναντι μου υπήρξε, θα έλεγα, σχεδόν εχθρική. Πώς π.χ. θα δεχθούν οι κομμουνιστές το γεγονός ότι υπήρχε τοιχοκολλημένη ανακοίνωση στον σταθμό της Μόσχας που απαγόρευε αυστηρά τη μετάδοση της μουσικής μου, όταν είναι γνωστό ότι η μουσική αυτή αποτελεί όπλο πάλης ολόκληρου του ελληνικού λαού & γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι απαγορευμένη στη χώρα μου με δύο ειδικές εντολές του ΓΕΣ;"👈
(Πηγή: Επιστολή – Μνημόνιο του Μίκη Θεοδωράκη, προς το Πολιτικό Γραφείο του ΚΚΣΕ, στις 28 Μαΐου 1970).
🔴Αυτή, ήταν η πρώτη ψυχρολουσία για τον Μίκη. Ακολούθησε και δεύτερη. Πήγε στην Ρουμανία, όπου συναντήθηκε με τον Τσαουσέσκου, από τον οποίο ζήτησε στήριξη στον αγώνα του. Η απάντηση του Τσαουσέσκου, τον άφησε εμβρόντητο:
👉"Εγώ λέω να γυρίσετε πίσω, να βοηθήσετε τον Παπαδόπουλο να φτιάξει μια νέα Ελλάδα"👈😂
(Πηγή: Σωτήρη Βαλντέν, "Παράταιροι Εταίροι").
🔴Παρεμπιπτόντως, είχε προγραμματιστεί για το τριήμερο 21-24 Νοεμβρίου 1973, επίσημη επίσκεψη του Τσαουσέσκου στην Αθήνα, που αναβλήθηκε λόγω των γεγονότων του Πολυτεχνείου.
🔴Και μιας & αναφέρθηκα σε επίσημες επισκέψεις, ποιος ήταν ο πρώτος υπουργός Εξωτερικών που επισκέφθηκε την Ελλάδα των συνταγματαρχών, σπάζοντας την διπλωματική απομόνωση του καθεστώτος; Μπας & ήταν των ΗΠΑ, μπας & ήταν της Αγγλίας, μπας & ήταν, τέλος πάντων, κάποιας άλλης καπιταλιστικής χώρας;
🔴Αμ δε! Ήταν ο υπουργός Εξωτερικών της Βουλγαρίας, Ιβάν Μπάσεφ, ο οποίος επισκέφθηκε την Ελλάδα των συνταγματαρχών στις 3 Μαΐου 197Ο, δηλώνοντας ότι:
👉"Η ανάληψη της εξουσίας στην Ελλάδα απ' τους στρατιωτικούς, δεν αφορά καθόλου την Βουλγαρία. Είναι καθαρώς ελληνικό ζήτημα"👈
Και να φανταστείς ο Σοβιετικός πρεσβευτής πήγαινε κάθε χρόνο και κατέθετε στεφάνια στην επέτειο του Πολυτεχνείου. :giggle:
Το πώς ο Παπαδόπουλος την έφερε στους Αμερικανούς και τον Βασιλιά εδώ:

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18187
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 23 Απρ 2024, 21:37

Mitharadir έγραψε:
23 Απρ 2024, 21:36
πήζον bot έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:14
ιχαν δυο τρια σεναρια, διαλεξαν το 2.
ελεος ρε μαλακες
Το πώς ο Παπαδόπουλος την έφερε στον Βασιλιά και τους Αμερικάνους εδώ:
φιλε μου δεν θα το δω.
εχω εγκεφαλο, λυπαμαι

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29280
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 23 Απρ 2024, 21:38

πήζον bot έγραψε:
23 Απρ 2024, 21:37
Mitharadir έγραψε:
23 Απρ 2024, 21:36
πήζον bot έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:14
ιχαν δυο τρια σεναρια, διαλεξαν το 2.
ελεος ρε μαλακες
Το πώς ο Παπαδόπουλος την έφερε στον Βασιλιά και τους Αμερικάνους εδώ:
φιλε μου δεν θα το δω.
εχω εγκεφαλο, λυπαμαι
Μην τυχόν και σου χαλάσουν οι αλήθειες το μυθιστορηματικό αφήγημα. Συνέχισε να πιστεύεις σε μεταπολιτευτικά παραμύθια.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 24 Απρ 2024, 10:15

πήζον bot έγραψε:
23 Απρ 2024, 21:37
Mitharadir έγραψε:
23 Απρ 2024, 21:36
πήζον bot έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:14
ιχαν δυο τρια σεναρια, διαλεξαν το 2.
ελεος ρε μαλακες
Το πώς ο Παπαδόπουλος την έφερε στον Βασιλιά και τους Αμερικάνους εδώ:
φιλε μου δεν θα το δω.
εχω εγκεφαλο, λυπαμαι
Δεν θέλεις να σου χαλάσει το αφήγημα ότι οι Αμερικανοί οργάνωσαν το πραξικόπημα; Οι Αμερικανοί υποστήριζαν το πραξικόπημα των Στρατηγών τους οποίους είχε βάλει ο Βασιλιάς.Οι Συνταγματάρχες με το που πήραν την εξουσία και εκδίωξαν τον Βασιλιά άρχισαν να εφαρμόζουν αδέσμευτη εξωτερική πολιτική προσπαθώντας να απομακρύνουν την Ελλάδα από το δυτικό γεωπολιτικό στρατόπεδο.Ε,τελικά οι Αμερικανοί τους έφαγαν και στη θέση τους έφεραν το 1973 τον Ιωαννίδη.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2788
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 24 Απρ 2024, 10:28

The Rebel έγραψε:
23 Απρ 2024, 20:11




Από τη στιγμή που έχεις την εξουσία (ειδικά αν μπήκες στον κόπο και ρισκάρεις την ζωή σου να την πάρεις μόνος σου) το μόνο που μετράει είναι η επιτυχία και η νίκη. Κλάψα δικαιολογίες δικαια, κλπ είναι να χαμε.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6364
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 24 Απρ 2024, 10:30

Green Dragon έγραψε:
23 Απρ 2024, 12:56
Jimmy81 έγραψε:
23 Απρ 2024, 10:31
Green Dragon έγραψε:
23 Απρ 2024, 09:56
Η κλασική εγκληματικότητα έχει να κάνει με την τροτοκοσμική προέλευση αλλά υπάρχει και θρησκευτική εγκληματικοτητα. Το ισλάμ είναι εχθρός της χώρας γιατί μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μοχλός πίεσης και εκβιασμού λόγω φανατισμού πολλών μουσουλμάνων. Όποιος υποστηρίζει την είσοδο λαθρομεταναστών είναι εγληματίας, αν μάλιστα υποστηρίζει την είσοδο μουσουλμάνων είναι και προδότης
Ναι εντάξει έχουμε πλημμυρίσει από διαρρήξεις ναών. Φουλ θρησκευτική εγκληματικότητα μιλάμε. Δεν γίνεται να μην υποστηρίξεις σαν κράτος την είσοδο προσφύγων και αιτούντων άσυλο διότι όλοι αυτοί προστατεύονται από το διεθνές δίκαιο. Επίσης η χώρα έχει ανάγκη από εργατικά χέρια για να έχεις ελιές στη σαλάτα σου. Άρα ούτε αυτούς μπορείς να μην υποστηρίξεις ανεξαρτήτως θρησκεύματος. Το σενάριο περί χιλιάδων φανατισμένων μουσουλμάνων που ξεσηκώνονται στην Ελλάδα από εξωγενή πίεση είναι καλό για το Χόλυγουντ. Τι μάρκα είναι το φανατικόμετρό σου; :xena:
Αστείο που το μυαλό σου πήγε στις διαρρήξεις ναών και όχι στα μαχαιρώματα απίστων :lol:

Δεν είναι πρόσφυγες μάγκα, πρόσφυγες θεωρούνται στην πρώτη χώρα εισόδου. Εδώ είναι παράνομοι όλοι τους.

Να σου πω και τι μάρκα είναι το φανταστικόμετρό μου: Μάρκα Κάψιμο Αθήνας 2007.
Παρά τους χιλιάδες μουσουλμάνους η χώρα δεν έχει πρόβλημα από έγκλημα τύπου "μαχαιρώματα απίστων". Και σε αυτές τις περιπτώσεις πιθανότερη αιτία είναι ο δράστης να έχει διανοητικό θέμα παρά να το κάνει συνειδητά στο όνομα του Αλλάχ. Το ποιοι είναι πρόσφυγες το κρίνουν αρμόδιες υπηρεσίες όχι ο κάθε τυχαίος σε ένα φόρουμ.

Κάψιμο της Αθήνας το 2007; Οι πυρκαγιές της Πάρνηθας προκλήθηκαν από πυλώνα της ΔΕΗ και του Υμηττού από κάτι μηχανόβιους που πετούσαν φωτοβολίδες στην περιφεριεακή Υμηττού. Δεν αποδείχτηκε ότι το έκαναν στο όνομα του Αλλάχ από ό,τι ξέρω. Είναι γνωστοί οι οικοπεδοφάγοι του Υμηττού...
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19852
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Απρ 2024, 10:33

Για το κάψιμο του κέντρου επί Καραμανλή λέω! Οι λαθρομετανάστες το έκαναν!

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 24 Απρ 2024, 10:45

Green Dragon έγραψε:
24 Απρ 2024, 10:33
Για το κάψιμο του κέντρου επί Καραμανλή λέω! Οι λαθρομετανάστες το έκαναν!
Γράφεις βλακείες μόνο και μόνο για να συνδέσεις γεγονότα με μετανάστες; Το κάνεις επίτηδες ή το έχεις χάσει τελείως; Το «κάψιμο» στο οποίο αναφέρεσαι έγινε το 2008, όχι το 2007, και παράλληλα είχαν γίνει πολλές μαζικές πορείες στην Αθήνα. Η αιτία ήταν η δολοφονία του Γρηγορόπουλου από τον Κορκονέα και η γενικότερη συμπεριφορά και λειτουργία της αστυνομίας, της οποίας αποτέλεσμα ήταν η δολοφονία.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19852
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Απρ 2024, 10:49

Άσε ρε απατεώνα, πολύ κοντινά μου πρόσωπα πέρασαν λόγω υποχρεώσεων μέσα από τα επεισόδια και μου μετέφεραν χαρτί και καλαμάρι όσα είδαν. Το ότι έκανα λάθος την χρονιά δεν λέει κάτι! Αρχιψεύταρε που κατέβηκαν οι λαθροκατσαπλιάδες στους δρόμους για να διαδηλώσουν για την αστυνομική βία! Είδαμε πολύ καλά γιατί κατέβηκαν!

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 24 Απρ 2024, 10:52

Green Dragon έγραψε:
24 Απρ 2024, 10:49
Άσε ρε απατεώνα, πολύ κοντινά μου πρόσωπα πέρασαν λόγω υποχρεώσεων μέσα από τα επεισόδια και μου μετέφεραν χαρτί και καλαμάρι όσα είδαν. Το ότι έκανα λάθος την χρονιά δεν λέει κάτι! Αρχιψεύταρε που κατέβηκαν οι λαθροκατσαπλιάδες στους δρόμους για να διαδηλώσουν για την αστυνομική βία! Είδαμε πολύ καλά γιατί κατέβηκαν!
Έχετε κόψει καπίστρι. :lol:
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6364
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 24 Απρ 2024, 10:57

Μουσουλμάνοι λοιπόν και οι αναρχικοί των Εξαρχείων ή οι φοιτητές των ελληνικών Πανεπιστημίων. Το ίδιο και οι εξωγήινοι του Σείριου. Το πράσινο δρακάκι βρίσκεται σε παραλήρημα :003:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9074
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 24 Απρ 2024, 11:06

Κανονικά η 21η Απριλίου πρέπει να είναι εθνική γιορτή αλλά όχι αργία. Με ποια λογική σήμερα έχουμε για εθνική γιορτή τη νίκη του Ιωαννίδη;
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών