Περι των Ινδοευρωπαιων

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 23 Αύγ 2018, 14:39

hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2018, 14:35
Όχι, είναι δικό σου. Αυτό ακριβώς λες εκεί που μιλάς για κατασκεύασμα.
Οτι νάναι. Η ΠΙΕ είναι κατασκεύσμα, δεν υπάρχει διαφωνία απο κανέναν. Τα άλλα που λες είναι συμπεράσματα δικά σου άσχετα με την ΠΙΕ.
We're on a mission from God 777

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Αύγ 2018, 15:35

Κατασκεύασμα με την ίδια έννοια που οι αναπαραστάσεις των δεινοσαύρων είναι κατασκευάσματα, μπορεί μέχρι πρόσφατα να μην ξέραμε ότι κάποιοι είχαν πούπουλα και μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ πολλά από τα εμφανισιακά τους χαρακτηριστικά, αλλά κανείς είναι σε θέση να αρνηθεί ότι υπήρξαν πέρα από τους πολύ καμένους.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 23 Αύγ 2018, 18:59

Τι σχέση έχουν οι δεινόσαυροι με τη ΠΙΕ; Αφού βρήκαν χιλιάδες απολιθώματα. Με τις πινακίδες της Χαττουσας να το συγκρίνεις ή τα ιερογλυφικά, δεκτό, με την ΠΙΕ - καμμία σχέση.
We're on a mission from God 777

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Αύγ 2018, 19:28

Τα απολιθώματα ξέρεις τι είναι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Αύγ 2018, 19:31

LOUROS έγραψε:
23 Αύγ 2018, 18:59
Τι σχέση έχουν οι δεινόσαυροι με τη ΠΙΕ; Αφού βρήκαν χιλιάδες απολιθώματα. Με τις πινακίδες της Χαττουσας να το συγκρίνεις ή τα ιερογλυφικά, δεκτό, με την ΠΙΕ - καμμία σχέση.
Η σχέση είναι ότι υπάρχει κενό ανάμεσα στα ευρήματα και την ανακατασκευή, όπως είπα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 23 Αύγ 2018, 19:37

Ποιο δεινόσαυρο κατασκευάσανε χωρίς να εχουν βρει κατι σχετικό; Τον Πρώτο-δεινόσαυρο :lol: Και τα παιδιά φτιάχνουν διάφορα με lego, δεν σημαίνει οτι υπήρξαν.
We're on a mission from God 777

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Αύγ 2018, 19:43

Σχεδόν όλοι οι δεινόσαυροι είναι ανακατασκευές από διάσπαρτα οστά που με επιστημονική μεθοδολογία έχουν είτε συναρμολογηθεί είτε ανακατασκευαστεί με βάση τα υπάρχοντα οστά που βρέθηκαν, που πολλές φορές είναι μόνο ένα μηριαίο οστό και τίποτα άλλο ή 4 δόντια κι ένα μέρος του σαγονιού. Και φυσικά στο 99,9999% των περιπτώσεων, τα οστά αυτά δεν είναι σε ένα σημείο, φτιάχνοντας έναν έστω μερικά ολοκληρωμένο σκελετό. Συνηθέστερα είναι το ένα εδώ και το άλλο μέτρα παραπέρα και στο ίδιο σημείο υπάρχουν οστά από διαφορετικά είδη και ο παλαιοντολόγος πρέπει να βρει ποια ανήκουν σε ποιο είδος. Not quite legowork. Πολλές φορές απαιτούνται τμήματα οστών από τελείως διαφορετικές ανασκαφές, σε εντελώς άλλες περιοχές, για να συναρμολογηθεί ένας σκελετός.

Και η συγκριτική γλωσσολογία με τον ίδιο τρόπο ανακατασκευάζει την ιστορική πορεία των γλωσσών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 23 Αύγ 2018, 19:48

Σε αυτό συμφωνώ. Δυστυχώς μερικοί επιμένετε να μην θέλετε να καταλάβετε οτι η ενστάσεις μου εχουν να κάνουν με την ΠΙΕ, οχι την ΙΕ ομολγωσσία, τη συγκριτική γλωσσολογία, αρχαιολογία, κτλ. Είναι συγκεκριμένες ενστάσεις για απλά πράγματα και μέχρι τώρα δεν εχω δει σοβαρό αντίλογο. Δεινόσαυρους, και γιατί βάζουν αστεράκια και υπρβολές κοκ.
We're on a mission from God 777

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Αύγ 2018, 19:54

Η ΠΙΕ δεν είναι καμμιά μυστική θρησκεία, είναι ένα καθ' όλα αποδεκτό μοντέλο της ιστορικής πορείας των ΙΕ γλωσσών, που αποδέχονται όλοι οι γλωσσολόγοι, αρχαιολόγοι, ανθρωπολόγοι και όλοι οι υπόλοιποι 100 κλάδοι που ασχολούνται με το ζήτημα και έχει παραχθεί με την ίδια μεθοδολογία που παράγεται οτιδήποτε στις οικείες επιστήμες.

Οπότε το να έχεις ενστάσεις χωρίς να έχεις κάποιο καλύτερο μοντέλο να αντιπροτείνεις είναι αγνός, πεντακάθαρος ψεκασμός και ναιμεναλλισμός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Αύγ 2018, 19:57

LOUROS έγραψε:
23 Αύγ 2018, 19:37
Ποιο δεινόσαυρο κατασκευάσανε χωρίς να εχουν βρει κατι σχετικό; Τον Πρώτο-δεινόσαυρο :lol: Και τα παιδιά φτιάχνουν διάφορα με lego, δεν σημαίνει οτι υπήρξαν.
Υπονοείς πάλι ότι δεν υπάρχουν στοιχεία για την ΠΙΕ ομογλωσσία; Αν όχι δεν ξέρω που θες να καταλήξεις.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 23 Αύγ 2018, 19:58

Οχι, @Χέλης αυτό που λες δεν ισχύει παρα μόνο στο μυαλό σου. Και εδω κάνουμε διάλογο, εκφράζουμε απόψεις κτλ. Αν δεν σ' σρέσει βρες άλλο συνομιλητή.
We're on a mission from God 777

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Αύγ 2018, 20:00

LOUROS έγραψε:
23 Αύγ 2018, 19:48
Σε αυτό συμφωνώ. Δυστυχώς μερικοί επιμένετε να μην θέλετε να καταλάβετε οτι η ενστάσεις μου εχουν να κάνουν με την ΠΙΕ, οχι την ΙΕ ομολγωσσία, τη συγκριτική γλωσσολογία, αρχαιολογία, κτλ. Είναι συγκεκριμένες ενστάσεις για απλά πράγματα και μέχρι τώρα δεν εχω δει σοβαρό αντίλογο. Δεινόσαυρους, και γιατί βάζουν αστεράκια και υπρβολές κοκ.
Δεν έχει δει σοβαρό αντίλογο επειδή δεν διαφωνεί κανείς μαζί σου ότι υπάρχουν ηχομιμητικές λέξεις και ότι σήμερα ΠΙΕ υπάρχει μόνο σαν ανακατασκευή. Στην σημασία της διαπίστωσης διαφωνούμε και το ότι τα παρουσιάζεις σαν κάποιου είδους smoking gun ενώ είναι τετριμμένα ζητήματα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 23 Αύγ 2018, 20:02

Stalker έγραψε:
23 Αύγ 2018, 19:57
LOUROS έγραψε:
23 Αύγ 2018, 19:37
Ποιο δεινόσαυρο κατασκευάσανε χωρίς να εχουν βρει κατι σχετικό; Τον Πρώτο-δεινόσαυρο :lol: Και τα παιδιά φτιάχνουν διάφορα με lego, δεν σημαίνει οτι υπήρξαν.
Υπονοείς πάλι ότι δεν υπάρχουν στοιχεία για την ΠΙΕ ομογλωσσία; Αν όχι δεν ξέρω που θες να καταλήξεις.
Οχι φίλε, η ΠΙΕ δεν είναι ομογλωσσία. Τα Ελληνικά και τα Ισπανικά είνια ομογλωσσία, γνωστές γλώσσες. Η ΠΙΕ είναι η ανακατασκευασμένη, θεωρητικη Πρώτο-Ινδο-Ευρωπαϊκή γλώσσα γιατην οποία δεν υπάρχει ουτε ενα εύρημα. Υπάρχουν πολλές διαφωνίες σχετικά με το πως ξεκίνησε, απο που και γιατί. Επίσης πολλά απο τα λήμματα που εχουν ανακατσκευάσει είναι της πλάκας.
We're on a mission from God 777

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 23 Αύγ 2018, 20:04

Stalker έγραψε:
23 Αύγ 2018, 20:00
LOUROS έγραψε:
23 Αύγ 2018, 19:48
Σε αυτό συμφωνώ. Δυστυχώς μερικοί επιμένετε να μην θέλετε να καταλάβετε οτι η ενστάσεις μου εχουν να κάνουν με την ΠΙΕ, οχι την ΙΕ ομολγωσσία, τη συγκριτική γλωσσολογία, αρχαιολογία, κτλ. Είναι συγκεκριμένες ενστάσεις για απλά πράγματα και μέχρι τώρα δεν εχω δει σοβαρό αντίλογο. Δεινόσαυρους, και γιατί βάζουν αστεράκια και υπρβολές κοκ.
Δεν έχει δει σοβαρό αντίλογο επειδή δεν διαφωνεί κανείς μαζί σου ότι υπάρχουν ηχομιμητικές λέξεις και ότι σήμερα ΠΙΕ υπάρχει μόνο σαν ανακατασκευή. Στην σημασία της διαπίστωσης διαφωνούμε και το ότι τα παρουσιάζεις σαν κάποιου είδους smoking gun ενώ είναι τετριμμένα ζητήματα.


Πως ξέρουμε λοιπόν αν μια τέτοια λέξη ειναι ΠΙΕ ή Πρωτοσημιτική ή Πρωτο-ουραλική ή με ανεξάρτητη εξέλειξη; Ποιά η γνώμη σου;
We're on a mission from God 777

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περι των Ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Αύγ 2018, 20:07

LOUROS έγραψε:
23 Αύγ 2018, 20:04
Πως ξέρουμε λοιπόν αν μια τέτοια λέξη ειναι ΠΙΕ ή Πρωτοσημιτική ή Πρωτο-ουραλική ή με ανεξάρτητη εξέλειξη; Ποιά η γνώμη σου;
Μεθοδολογία της συγκριτικής γλωσσολογίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών