Ελένη Ιορδάνογλου(Τσερκεζα):Hρωιδα η φονιας;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5393
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Ελένη Ιορδάνογλου(Τσερκεζα):Hρωιδα η φονιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 12 Ιούλ 2019, 18:04

Οίτυλο, Φεβρουάριος 1944: οι αντάρτες του ΕΛΑΣ χτυπούν το χωριό, τη στιγμή που ο κύριος όγκος των ταγματασφαλιτών που έδρευαν εκεί βρισκόταν στη γειτονική Κελεφά.

Επικεφαλής των ανταρτών ήταν δύο μέλη της τοπικής οικογένειας Πέτρουλα. Δεν ξέρω αν υπήρξε αντίσταση, αλλά και να έγινε ήταν μάλλον μικρή. Βέβαια δεν είμαι σε θέση να ξέρω κατηγορηματικά αν οι περισσότεροι σκοτώθηκαν σε ανταλλαγές πυροβολισμών ή εκτελέστηκαν.

Οι νεκροί ήταν 16-18 άτομα (δεν θυμάμαι απέξω τον αριθμό, μάλλον πρέπει να δω τις σημειώσεις μου). Ανάμεσά τους ήταν μια γυναίκα, καθώς και ο πατέρας και ο αδερφός του επικεφαλής των ταγματασφαλιτών του Οιτύλου, οι οποίοι λέγεται πως είχαν βασανιστικό θάνατο. Ο τοπικός αρχηγός των ταγματασφαλιτών θεώρησε υπεύθυνους τους δύο Πέτρουλες, είτε διότι διέταξαν είτε διότι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους συγκεκριμένους θανάτους.

Η συνέχεια για την οικογένεια Πέτρουλα είναι λίγο πολύ γνωστή.



Υ.Γ. Εκείνη την περίοδο υπήρχε βεντέτα ανάμεσα στις οικογένειες Πέτρουλα και Γερακάρη. Σύμμαχος των Γερακάρηδων ήταν μια άλλη οικογένεια που έχει πολλούς ''εκπροσώπους'' στην πλάκα.

Υ.Γ.2. Στο μνημείο υπάρχουν πιο χαμηλά και τα ονόματα μερικών ''χιτών'' που σκοτώθηκαν το 1947 στη μάχη της Άρνας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παλαιοελλαδίτης την 12 Ιούλ 2019, 18:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ελένη Ιορδάνογλου(Τσερκεζα):Hρωιδα η φονιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 12 Ιούλ 2019, 18:07

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 18:04
Οίτυλο, Φεβρουάριος 1944: οι αντάρτες του ΕΛΑΣ χτυπούν το χωριό, τη στιγμή που ο κύριος όγκος των ταγματασφαλιτών που έδρευαν εκεί βρισκόταν στη γειτονική Κελεφά.

Επικεφαλής των ανταρτών ήταν δύο μέλη της τοπικής οικογένειας Πέτρουλα. Δεν ξέρω αν υπήρξε αντίσταση, αλλά και να έγινε ήταν μάλλον μικρή. Βέβαια δεν είμαι σε θέση να ξέρω κατηγορηματικά αν οι περισσότεροι σκοτώθηκαν σε ανταλλαγές πυροβολισμών ή εκτελέστηκαν.

Οι νεκροί ήταν 16-18 άτομα (δεν θυμάμαι απέξω τον αριθμό, μάλλον πρέπει να δω τις σημειώσεις μου). Ανάμεσά τους ήταν μια γυναίκα, καθώς και ο πατέρας και ο αδερφός του επικεφαλής των ταγματασφαλιτών του Οιτύλου, οι οποίοι λέγεται πως είχαν βασανιστικό θάνατο. Ο τοπικός αρχηγός των ταγματασφαλιτών θεώρησε υπεύθυνους τους δύο Πέτρουλες, είτε διότι διέταξαν είτε διότι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους συγκεκριμένους θανάτους.

Η συνέχεια για την οικογένεια Πέτρουλα είναι λίγο πολύ γνωστή.


Υ.Γ. Στο μνημείο υπάρχουν πιο χαμηλά και τα ονόματα μερικών ''χιτών'' που σκοτώθηκαν το 1947 στη μάχη της Άρνας.
Αυτός εδώ http://thesis.ekt.gr/thesisBookReader/i ... 1/mode/2up γιατί δεν λέει τίποτα γι' αυτό το γεγονός ; :011:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5393
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Ελένη Ιορδάνογλου(Τσερκεζα):Hρωιδα η φονιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 12 Ιούλ 2019, 18:23

Δεν θυμάμαι. Είναι και τεράστιο το βιβλίο. :011:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών