Τα γεωγραφικά ορια της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Τα γεωγραφικά ορια της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 04 Δεκ 2018, 22:37

DIOMEDESGR έγραψε:
04 Δεκ 2018, 18:35
Ευχαριστώ ! Μ 'έβαλλες στην θέση μου ! ! Χα χα χα.. ! :)
Ό,τι να ναι γράφεις και απαντάς.
Αυτός ήταν ο στόχος μου, να σε βάλω στη θέση σου....
Πουλιά στον αέρα πιάνεις φίλε!

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Τα γεωγραφικά ορια της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 05 Δεκ 2018, 01:43

Leporello έγραψε:
04 Δεκ 2018, 19:12
Νταρνάκας έγραψε:
04 Δεκ 2018, 19:07
Leporello έγραψε:
04 Δεκ 2018, 18:57
Αυτό λέγαμε πριν μερικές σελίδες, ότι τον 18ο αιώνα οι Βούλγαροι κινδύνεψαν με εξαφάνιση/αφομοίωση με τους Ελληνες. Εύκολο είναι να το αντιληφθεί κανείς. Εκκλησία δεν είχαν, σχολεία δεν είχαν, πώς να διατηρήσουν εθνική ταυτότητα; Επιπλέον, τον 18ο αιώνα κάποιοι Ελληνες πλούτισαν από το εμπόριο και χρηματοδότησαν μία πολιτιστική ελληνική επέκταση.
Το έχω διαβάσει κι αλλού αυτό που λες αλλά το θεωρώ απίθανο να μπορούσε να γίνει πλήρης εξελληνισμός των Βουλγάρων εν μέσω οθωμανικής αυτοκρατορίας. Όλη αυτή η ελληνική πολιτιστική επιρροή αφορούσε μόνο μία μικρή κάστα, επομένως το πολύ πολύ να εξελληνιζόταν μόνο η ελίτ (κι αυτό μέχρι ενός σημείου). Το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος των Βουλγάρων εκείνη την εποχή ζούσε σε χωριά και η ζωή τους επηρεαζόταν ελάχιστα απ' την ελληνική πολιτιστική επέκταση. Μόνο αν κατά κάποιον τρόπο οι Βούλγαροι βρίσκονταν υπό ελληνική κρατική διοίκηση θα μπορούσε να συμβεί αυτό, με τη γενίκευση της εκπαίδευσης κ.τ.λ.
Δεν έχεις δίκιο. Οι Βλάχοι και οι Αρβανίτες, επί Τουρκοκρατίας εξελληνίσθηκαν (ακριβέστερα, εκρωμαϊσθηκαν, έγιναν Ρωμιοί).
Νομίζω είναι πολύ απλοϊκή προσέγγιση. Πάντα υπήρχε ενας ικανός αριθμός λατινόφωνων κι αρβανιτόφωνων βαλκάνιων με Ρωμαίικη (και αργότερα νεοΕΛ) συνείδηση. Απο αρκετά πριν τους Τούρκους θα έλεγα. Δεν νομίζω να είχαν άλλη συνείδηση μέχρι να αναπτυχθεί ο Ρουμανικός και Αλβανικός εθνικισμός, βασισμένος κυρίως στη γλώσσα. Το αντίθετο απο αυτο που λες δηλαδή.
We're on a mission from God 777

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών