Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Δεκ 2018, 00:28

Μία time machine σας μεταφέρει στις 16 Ιουλίου του 1965.
Δηλώνετε μέλος του πχόρουμ.gr και αμέσως έρχονται να σας πάρουν συνέντευξη όλα τα ΜΜΕ.
Καλείσθε να κάνετε δηλώσεις για την πολιτική κρίση, την διαφωνία βασιλέως - πρωθυπουργού.

Στην πραγματική ζωή είσαστε ένας από αυτούς που φώναζαν "Παπανδρέου-Παπανδρέου" τότε ή ένας από αυτούς που φώναζαν "114 κεφάλια-114 κεφάλια". Κουμούνι δεν είσαστε, διότι ξέρουμε τι θα λέγατε αν είσαστε κουμούνι, οπότε δεν χρειάζεστε.
Επίσης αν είσαστε αγέννητος τότε εντάσεσθε σε μία από τις δύο κατηγορίες, αφού ούτως ή άλλως θα έχετε ταυτισθεί ηθικά με μία από τις δύο κατηγορίες.
Τι θα συμβουλεύατε τον νεαρό βασιλέα ;
Τι θα συμβουλεύατε τον Γεώργιον Παπανδρέου ;

Εγώ έχω τη γνώμη ότι οπωσδήποτε κανένας ή ελάχιστοι θα έλεγαν τώρα όπως έλεγαν τότε το "Παπανδρέου-Παπανδρέου" και το "δεν σε θέλει ο λαός, παρ' τη μάνα σου και μπρος".

Στην περίπτωση τώρα των Απριλιανών:
Πιό σκληρή κατάσταση, έπεφτε ξυλιμπιλίκι, ο άλλος γρύλλιζε σαν αρκούδι στις συνεντεύξεις Τύπου.
Και πάλι όμως, θα στηρίζατε παπανδρεοκατάσταση ;
Χαντ άουφ χερτς θέλω να μου πείτε.

Ποία δε θα ήτο η εξέλιξις της απριλιο-καταστάσεως χωρίς παπανδρεο-κατάσταση υποβόσκουσα ;
Ο Τζωρτζ στην εικονική πραγματικότητα μας ξέρει ότι αν αποσύρει τα τανκς και τους κρύψει και τα κλειδιά, δεν θα γίνει ούτε μισή συγκέντρωση πασόκ τύπου Μαϊου 2012.
Τι θα έκανε ;

Γράψτε ελεύθερα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 31 Δεκ 2018, 00:39

Το 81 καθυστέρησε 15 κομβικά χρόνια, λόγο της Αμερικανοκρατίας. Αν είχαμε Αντρεα από το 65, σε εκεινο το διεθνες περιβάλλον, θα είχαν μπει οι βάσεις για να είναι σήμερα η Ελλάδα τουλάχιστον μια υπερδύναμη με τριπλάσιο πληθυσμό και η Γερμανία μια τρίχα από τα αρχίδια μας. Θα μιλάγαμε νομίζω για Ελληνική Ευρώπη.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Δεκ 2018, 00:45

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
31 Δεκ 2018, 00:39
Το 81 καθυστέρησε 15 κομβικά χρόνια, λόγο της Αμερικανοκρατίας. Αν είχαμε Αντρεα από το 65, σε εκεινο το διεθνες περιβάλλον, θα είχαν μπει οι βάσεις για να είναι σήμερα η Ελλάδα τουλάχιστον μια υπερδύναμη με τριπλάσιο πληθυσμό και η Γερμανία μια τρίχα από τα αρχίδια μας. Θα μιλάγαμε νομίζω για Ελληνική Ευρώπη.
Τριπλάσιο πληθυσμό χωρίς τριπλάσια σύνορα ;
Τότε θα έπρεπε να μας σώσει ο ΟΗΕ από τον λιμό !

Δεν εξετάζω πάντως το 1981 ή το 1985 (που ήταν ως γνωστόν ... Αγγλοκρατία και όχι Αμερικανοκρατία).
Για τις επεισοδιακές μορφές του 65 και του 67 ρώτησα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 31 Δεκ 2018, 09:26

Η Ελλάδα είναι αραιοκατοικημένη, μια χαρά θα ήταν με 3πλάσιο πληθυσμό, άσε που θα είχε και την Κύπρο εντος της.
Ο Γλυξμπουργκ της εποχής, αντι να κάνει τον λακέ των Αμερικάνων, έπρεπε να ασκεί μόνο τα χόμπι του, μπουζούκια, ταε - κβον -ντο και γκόμενες. Ήταν μικρός και δεν κατάλαβε πως το μοναρχοφασιστικό καθεστώς δεν θα υπήρχε επ άπειρο, έπρεπε να εκσυγχρονιστεί για να ζήσει. Την πείρα του την μετέδωσε στον γαμπρό του και είναι ακόμα Βασιλιάς.
Ο Γ.Π. δεν ήταν και αυτός πρόσωπο εκτίμησης. Ήταν πολιτικάντης και δεν είχε το σθένος να πάει το θέμα στα άκρα και λόγο ηλικίας. Πολλές φορές πήγε να έρθει σε συμφωνία με τον Κοκό. Επρεπε να παραιτηθεί συμβολικά υπερ του γιου του.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 31 Δεκ 2018, 14:33

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
31 Δεκ 2018, 09:26
Η Ελλάδα είναι αραιοκατοικημένη, μια χαρά θα ήταν με 3πλάσιο πληθυσμό, άσε που θα είχε και την Κύπρο εντος της.
Ο Γλυξμπουργκ της εποχής, αντι να κάνει τον λακέ των Αμερικάνων, έπρεπε να ασκεί μόνο τα χόμπι του, μπουζούκια, ταε - κβον -ντο και γκόμενες. Ήταν μικρός και δεν κατάλαβε πως το μοναρχοφασιστικό καθεστώς δεν θα υπήρχε επ άπειρο, έπρεπε να εκσυγχρονιστεί για να ζήσει. Την πείρα του την μετέδωσε στον γαμπρό του και είναι ακόμα Βασιλιάς.
Ο Γ.Π. δεν ήταν και αυτός πρόσωπο εκτίμησης. Ήταν πολιτικάντης και δεν είχε το σθένος να πάει το θέμα στα άκρα και λόγο ηλικίας. Πολλές φορές πήγε να έρθει σε συμφωνία με τον Κοκό. Επρεπε να παραιτηθεί συμβολικά υπερ του γιου του.
Συζητήσιμα όσα λες,πάντως εγώ έχω σίγουρο ότι τέτοιο καραγκιοζιλίκι και ξεπούλημα στην Κύπρο δε θα είχαμε με οτιδήποτε αριστερό πάνω.Η δεξιά αποτελεί κίνδυνο ακρωτηριασμού μόνο και μόνο που υπάρχει ως παράταξη στα ψηφοδέλτια τη μέρα των εκλογών.Θα ήθελα να προσθέσω ότι αν είχαμε Ανδρεά το '65 με την ΕΣΣΔ στα πάνω της,θα είχαμε απαλλαγεί από τον καρκίνο της βοθροοικογένειας επίσης.Γνώμη μου...

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Δεκ 2018, 19:10

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
31 Δεκ 2018, 09:26
Η Ελλάδα είναι αραιοκατοικημένη, μια χαρά θα ήταν με 3πλάσιο πληθυσμό, άσε που θα είχε και την Κύπρο εντος της.
Ο Γλυξμπουργκ της εποχής, αντι να κάνει τον λακέ των Αμερικάνων, έπρεπε να ασκεί μόνο τα χόμπι του, μπουζούκια, ταε - κβον -ντο και γκόμενες. Ήταν μικρός και δεν κατάλαβε πως το μοναρχοφασιστικό καθεστώς δεν θα υπήρχε επ άπειρο, έπρεπε να εκσυγχρονιστεί για να ζήσει. Την πείρα του την μετέδωσε στον γαμπρό του και είναι ακόμα Βασιλιάς.
Ο Γ.Π. δεν ήταν και αυτός πρόσωπο εκτίμησης. Ήταν πολιτικάντης και δεν είχε το σθένος να πάει το θέμα στα άκρα και λόγο ηλικίας. Πολλές φορές πήγε να έρθει σε συμφωνία με τον Κοκό. Επρεπε να παραιτηθεί συμβολικά υπερ του γιου του.
Για την κομμουνιστική ανταρσία του 1946-49 τι πιστεύεις ;
Έπρεπε να είχε νικήσει κι εκεί το "βουνό" ή όχι ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Δεκ 2018, 19:17

-71 έγραψε:
31 Δεκ 2018, 14:33
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
31 Δεκ 2018, 09:26
Η Ελλάδα είναι αραιοκατοικημένη, μια χαρά θα ήταν με 3πλάσιο πληθυσμό, άσε που θα είχε και την Κύπρο εντος της.
Ο Γλυξμπουργκ της εποχής, αντι να κάνει τον λακέ των Αμερικάνων, έπρεπε να ασκεί μόνο τα χόμπι του, μπουζούκια, ταε - κβον -ντο και γκόμενες. Ήταν μικρός και δεν κατάλαβε πως το μοναρχοφασιστικό καθεστώς δεν θα υπήρχε επ άπειρο, έπρεπε να εκσυγχρονιστεί για να ζήσει. Την πείρα του την μετέδωσε στον γαμπρό του και είναι ακόμα Βασιλιάς.
Ο Γ.Π. δεν ήταν και αυτός πρόσωπο εκτίμησης. Ήταν πολιτικάντης και δεν είχε το σθένος να πάει το θέμα στα άκρα και λόγο ηλικίας. Πολλές φορές πήγε να έρθει σε συμφωνία με τον Κοκό. Επρεπε να παραιτηθεί συμβολικά υπερ του γιου του.
Συζητήσιμα όσα λες,πάντως εγώ έχω σίγουρο ότι τέτοιο καραγκιοζιλίκι και ξεπούλημα στην Κύπρο δε θα είχαμε με οτιδήποτε αριστερό πάνω.Η δεξιά αποτελεί κίνδυνο ακρωτηριασμού μόνο και μόνο που υπάρχει ως παράταξη στα ψηφοδέλτια τη μέρα των εκλογών.Θα ήθελα να προσθέσω ότι αν είχαμε Ανδρεά το '65 με την ΕΣΣΔ στα πάνω της,θα είχαμε απαλλαγεί από τον καρκίνο της βοθροοικογένειας επίσης.Γνώμη μου...
Υπάρχουν ράμματα και για την γούνα της αριστεράς για κίνδυνο ακρωτηριασμού.
Για τον Κοκό + σία συμφωνώ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 31 Δεκ 2018, 19:41

wooded glade έγραψε:
31 Δεκ 2018, 19:10


Για την κομμουνιστική ανταρσία του 1946-49 τι πιστεύεις ;
Έπρεπε να είχε νικήσει κι εκεί το "βουνό" ή όχι ;
Όχι. Δεν έπρεπε καν να βγει.

Έπρεπε να πάμε σε λήθη,αβασίλευτη και ελεύθερες για όλους εκλογες μετά τον πόλεμο.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Δεκ 2018, 19:55

O Nandros είναι έντιμος συνομιλητής ενώ ο άλλος είναι ρετάλι.
Εγώ ρώτησα συγκεκριμένα πράγματα.

Η πραγματική ιστορία είναι όπως ξέρετε ή όπως δεν ξέρετε ως εξής:
O τέως ετοίμαζε τη μεγάλη. Η προσπάθεια με υπηρεσιακή Παρασκευόπουλου είχε αποτύχει, είχε τεθεί καθεστωτικό & μόνο κατ' όνομα δεν είχε τεθεί.
Όμως και η δήθεν δήλωση του Ανδρέα Παπανδρέου "θα ορκίσουμε υπουργούς στην πλατεία Συντάγματος" είναι κι αυτή μουσαντέ. Εγώ την είχα διαβάσει πρώτα στο παπανδρεϊκό Έθνος και μετά άκουσα που την επαναλάμβαναν οι της δεξιάς με την ερμηνεία που της έδιναν. Ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε ερωτηθεί από δημοσιογράφο "τι θα κάνετε αν κερδίσετε τις εκλογές το Μάϊο και δεν σας αφήσουν να σχηματίσετε κυβέρνηση". Δηλαδή στη μία παρανομία απάντησε αυτός με μιά άλλη παρανομία.
Όμως τούτων διαλαμβανομένων ο τέως δεν ήθελε χούντα. Καταλάβαινε ότι θα επικρατούσε μεν αλλά μετά θα ήταν αιχμάλωτος μιάς χούντας ή θα τον έριχναν. Έμαθε για τη μικρή χούντα και τα κανόνισε να γίνει η μικρή χούντα. Τα υπόλοιπα που λέγονται είναι παραμύθια, το σνυνοφρυωμένο βλέμμα στη φωτογραφία είναι κι αυτό παραμύθι. Όμως ο king και η τριανδρία δεν ξεραινόντουσαν μεταξύ τους. Το τετ-α-τετ του Τατοϊου είναι αλήθεια, διοτι ο king είχε φροντίσει να μείνει σε απόσταση.
Ο σκοπός του king ήταν να τους αφήσει ως τον Ιούνιο και μετά να τους διώξει. Αυτά προκύπτουν από τα βιβλία που έχουν γραφτεί από διαφόρους -από Ανδρέα Παπανδρέου μέχρι αριστερούς, μέχρι βασιλόφρονες- αρκεί να διαβάσει κανείς μέσα από τις γραμμές.
Μετά ο king θα αντικαθιστούσε τη μικρή χούντα με τη μεγάλη αλλά θα έλεγε "παιδιά είδατε τη ζημιά έγινε, πάμε όλοι μαζί τώρα να επαναφέρουμε τη χώρα στη συνταγματική ομαλότητα". Στην απίθανη περίπτωση που του έλεγαν πάλι "... τη μάνα σου και μπρος" θα συνέχιζε με τη μεγάλη.
Αλλά όταν έφτασε ο Ιούνιος του είπαν οι αυλικοί του ότι "king δεν γίνεται τίποτα, ο Παπαδόπουλος ελέγχει τους πάντες και τα πάντα".
Πήγε λοιπόν στην Αμερική είπε "this is not my government" και αυτοκαρφώθηκε -εν γνώσει του όμως πλέον- και λίγο αργότερα έκανε τη 13η Δεκεμβρίου που ήταν ένα κίνημα απελπισίας και δεν είχε ποτέ πιθανότητες (ήταν "ηρωϊκή έξοδος").
Όλα τα υπόλοιπα είναι ακριβώς όπως τα ξέρετε και όπως έχουν δημοσιευθεί.

Αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο εδώ.
Το ζητούμενο είναι πως η ΕΡΕ από σκληροπυρηνικό κόμμα που ήταν αποφάσεισε να ξεκινήσει αντιδικτατορικό αγώνα, από την πρώτη μέρα κιόλας.
Αρχικά ήταν η Ελένη Βλάχου και σιγά σιγά προστέθηκαν και άλλοι επώνυμοι και ο Καραμανλής από το Παρίσι (Δεκέμβριο του 68 έγινε η καταδίκη του χουντικού καθεστώτος από τον Καραμανλή).
Κατά διαταγή του king σίγουρα έγινε αυτό και τήρησε αυτή τη στάση η ΕΡΕ, μέχρι που έγινε κυβέρνηση της μεταπολίτευσης.
Αλλά τα προηγηθέντα της 21/4 ήταν σαν να μην υπήρχαν πλέον.
Πως γίνεται αυτό ;
45 χρόνια πέρασαν. Κάτι είχε ψελλίσει ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης (θα σας πω τι έγινε τότε έλεγε και επίσης ότι καλεί τον Ανδρέα σε τηλεοπτικό τετ α τετ που δεν έγινε ποτέ).
Αλλά τα μεταξύ Ιουλίου 1965 - Απριλίου 1967 γενικώς τηρείται σιγή ιχθύος.
Υπήρχε συνωμοσία Ανδρέα Παπανδρέου κατά του στέμματος ; Και αν υπήρχε καλώς υπήρχε ;
Η δε επανάστασις της 21ης Απριλίου παρά τον χαρακτήρα της γιατί είχε άδικο αν όντως μία τοιαύτη συνωμοσία υπήρχε ;
Δεν απαντάει η ΕΡΕ (ΝΔ) σ' αυτά τα ερωτήματα αλλά δεν απαντάνε και οι πασοκιαίες δυνάμεις.

Εγώ έχω καταλήξει να πιστεύω ότι μία συνιστώσα του 3% υπό τον Ανδρέα Παπανδρέου κατάφερε να θέσει υπό τον έλεγχο της τον Γεώργιο Παπανδρέου (ο οποίος τα είχε χάσει) και έγινε ότι έγινε, αλλά δεν τολμάει να το μαρτυρήσει κανένας.
Τα πρώτα χρόνια εντάξει δεν μπορούσαν - λόγω παρουσίας σταγονιδίων. Αλλά τώρα ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 31 Δεκ 2018, 20:15

wooded glade έγραψε:
31 Δεκ 2018, 19:55
O Nandros είναι έντιμος συνομιλητής ενώ ο άλλος είναι ρετάλι.
Εγώ ρώτησα συγκεκριμένα πράγματα.

Η πραγματική ιστορία είναι όπως ξέρετε ή όπως δεν ξέρετε ως εξής:
O τέως ετοίμαζε τη μεγάλη. Η προσπάθεια με υπηρεσιακή Παρασκευόπουλου είχε αποτύχει, είχε τεθεί καθεστωτικό & μόνο κατ' όνομα δεν είχε τεθεί.
Όμως και η δήθεν δήλωση του Ανδρέα Παπανδρέου "θα ορκίσουμε υπουργούς στην πλατεία Συντάγματος" είναι κι αυτή μουσαντέ. Εγώ την είχα διαβάσει πρώτα στο παπανδρεϊκό Έθνος και μετά άκουσα που την επαναλάμβαναν οι της δεξιάς με την ερμηνεία που της έδιναν. Ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε ερωτηθεί από δημοσιογράφο "τι θα κάνετε αν κερδίσετε τις εκλογές το Μάϊο και δεν σας αφήσουν να σχηματίσετε κυβέρνηση". Δηλαδή στη μία παρανομία απάντησε αυτός με μιά άλλη παρανομία.
Όμως τούτων διαλαμβανομένων ο τέως δεν ήθελε χούντα. Καταλάβαινε ότι θα επικρατούσε μεν αλλά μετά θα ήταν αιχμάλωτος μιάς χούντας ή θα τον έριχναν. Έμαθε για τη μικρή χούντα και τα κανόνισε να γίνει η μικρή χούντα. Τα υπόλοιπα που λέγονται είναι παραμύθια, το σνυνοφρυωμένο βλέμμα στη φωτογραφία είναι κι αυτό παραμύθι. Όμως ο king και η τριανδρία δεν ξεραινόντουσαν μεταξύ τους. Το τετ-α-τετ του Τατοϊου είναι αλήθεια, διοτι ο king είχε φροντίσει να μείνει σε απόσταση.
Ο σκοπός του king ήταν να τους αφήσει ως τον Ιούνιο και μετά να τους διώξει. Αυτά προκύπτουν από τα βιβλία που έχουν γραφτεί από διαφόρους -από Ανδρέα Παπανδρέου μέχρι αριστερούς, μέχρι βασιλόφρονες- αρκεί να διαβάσει κανείς μέσα από τις γραμμές.
Μετά ο king θα αντικαθιστούσε τη μικρή χούντα με τη μεγάλη αλλά θα έλεγε "παιδιά είδατε τη ζημιά έγινε, πάμε όλοι μαζί τώρα να επαναφέρουμε τη χώρα στη συνταγματική ομαλότητα". Στην απίθανη περίπτωση που του έλεγαν πάλι "... τη μάνα σου και μπρος" θα συνέχιζε με τη μεγάλη.
Αλλά όταν έφτασε ο Ιούνιος του είπαν οι αυλικοί του ότι "king δεν γίνεται τίποτα, ο Παπαδόπουλος ελέγχει τους πάντες και τα πάντα".
Πήγε λοιπόν στην Αμερική είπε "this is not my government" και αυτοκαρφώθηκε -εν γνώσει του όμως πλέον- και λίγο αργότερα έκανε τη 13η Δεκεμβρίου που ήταν ένα κίνημα απελπισίας και δεν είχε ποτέ πιθανότητες (ήταν "ηρωϊκή έξοδος").
Όλα τα υπόλοιπα είναι ακριβώς όπως τα ξέρετε και όπως έχουν δημοσιευθεί.

Αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο εδώ.
Το ζητούμενο είναι πως η ΕΡΕ από σκληροπυρηνικό κόμμα που ήταν αποφάσεισε να ξεκινήσει αντιδικτατορικό αγώνα, από την πρώτη μέρα κιόλας.
Αρχικά ήταν η Ελένη Βλάχου και σιγά σιγά προστέθηκαν και άλλοι επώνυμοι και ο Καραμανλής από το Παρίσι (Δεκέμβριο του 68 έγινε η καταδίκη του χουντικού καθεστώτος από τον Καραμανλή).
Κατά διαταγή του king σίγουρα έγινε αυτό και τήρησε αυτή τη στάση η ΕΡΕ, μέχρι που έγινε κυβέρνηση της μεταπολίτευσης.
Αλλά τα προηγηθέντα της 21/4 ήταν σαν να μην υπήρχαν πλέον.
Πως γίνεται αυτό ;
45 χρόνια πέρασαν. Κάτι είχε ψελλίσει ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης (θα σας πω τι έγινε τότε έλεγε και επίσης ότι καλεί τον Ανδρέα σε τηλεοπτικό τετ α τετ που δεν έγινε ποτέ).
Αλλά τα μεταξύ Ιουλίου 1965 - Απριλίου 1967 γενικώς τηρείται σιγή ιχθύος.
Υπήρχε συνωμοσία Ανδρέα Παπανδρέου κατά του στέμματος ; Και αν υπήρχε καλώς υπήρχε ;
Η δε επανάστασις της 21ης Απριλίου παρά τον χαρακτήρα της γιατί είχε άδικο αν όντως μία τοιαύτη συνωμοσία υπήρχε ;
Δεν απαντάει η ΕΡΕ (ΝΔ) σ' αυτά τα ερωτήματα αλλά δεν απαντάνε και οι πασοκιαίες δυνάμεις.

Εγώ έχω καταλήξει να πιστεύω ότι μία συνιστώσα του 3% υπό τον Ανδρέα Παπανδρέου κατάφερε να θέσει υπό τον έλεγχο της τον Γεώργιο Παπανδρέου (ο οποίος τα είχε χάσει) και έγινε ότι έγινε, αλλά δεν τολμάει να το μαρτυρήσει κανένας.
Τα πρώτα χρόνια εντάξει δεν μπορούσαν - λόγω παρουσίας σταγονιδίων. Αλλά τώρα ;
ΝΔ λέπρα είναι,όπως και συ.Τίποτα άλλο.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Δεκ 2018, 20:43

Οι απαντήσεις που δίνουν τα κουμούνια δεν γίνονται δεκταί, διότι αφ' ενός είναι κουμούνια και αφ' ετέρου μόνο μία μικρή ομάδα ανδρεοπαπανδρεϊκών φέρεται να είχε συνεργασία με την ΕΔΑ (αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο αφού δεν υπάρχουν ντοκουμέντα).
Οι υπόλοιποι καλούνται να απαντήσουν αν είναι ικανοποιημένοι που τα έβαζαν με τον king (ως είχε η κατάστασις τότε).

Η ΕΔΑ συμμετείχε με φανατισμό μεν αλλά από σπόντα.
Μετά όταν είπε ο Πατακός ότι ετοιμαζόταν "κομμουνιστικό πραξικόπημα" το είπαν "the big lie" οι άλλοι.
Όπως και να έχει δεν μετράει για Ελληνικό κόμμα η ΕΔΑ. Μετράνε μόνο οι υπόλοιποι (Παπανδρέου-Κανελλόπουλος-Μαρκεζίνης κλπ).
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Δεκ 2018, 20:56

Εκ του αποτελέσματος σίγουρα τα (μετέπειτα) πασόκια δεν είναι ικανοποιημένα.
Εξ άλλου τελικά κυβέρνησαν υπό την πλήρη υπερατλαντική προστασία.
Ποιό θα ήταν όμως το παπανδρεϊκό καθεστώς αν δεν επενέβαινε η 21st.
Οι "καλοί" λένε USA και όποιος αντέξει θα ήταν πάλι.
Οι "κακοί" λένε καθεστώς Μουαμάρ (σ.σ. κάτι που το έλεγε και ο king στις επιστολές του).
Ποιά είναι η αλήθεια ;
Το καθεστώς Μουαμάρ-Σαντάμ Χουσεϊν θα άρεσε στα (μετέπειτα) πασόκια, αν ήταν αλήθεια ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Δεκ 2018, 21:11

-71 έγραψε:
31 Δεκ 2018, 20:15
ΝΔ λέπρα είναι,όπως και συ.Τίποτα άλλο.
Μπορεί να είμαι αλλά ψήφιζα Ζίγδη μέχρι το 81.
Το 81 δεν ήξερα ποιός προηγείται, νόμιζα ότι ο Ζίγδης ήταν στο 10% και ξαναψήφισα Ζίγδη.
Τώρα και να είμαι και να μην είμαι ΝΔ, βρισκόμαστε εκτός του βεληνεκούς των γεγονότων εκείνων.

Μου κινεί την περιέργια λοιπόν το εξής.
Πολλοί ήταν αυτοί που πίστευαν στο δόγμα ΕΟΚ - ΝΑΤΟ συνδικάτο το 1965.
Σαφώς πέραν του 35% της ΕΡΕ πίστευαν σε ΕΟΚ - ΝΑΤΟ συνδικάτο.
Δεν πίστευε η ΕΔΑ σύμφωνοι. Πίστευε κομεκόν, να μην επαναλαμβανόμαστε.

Γι αυτό το λόγο θεωρώ ότι το όλο σκηνικό ήταν λίαν γκροτέσκ και το θέτω προς συζήτησιν.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Ιαν 2019, 01:52

Νομίζω ότι μπορούμε να ξαναφέρουμε στην επικαιρότητα τις διαχωριστικές γραμμές εκείνης της εποχής ως εξής:

Κέντρο = Σανελοποίηση, Πάνεφ Καμένεφ με πολύ ισχυρή βάση όμως.
Δεξά, Ντε Γκρέτσια, τριανδρία = Μνημονιακοί (ορίτζιναλ).

Και ήταν και η ΕΔΑ βέβαια που ψαχνόταν να βρει τρόπους για να γίνει το λαϊκό μέτωπο.

Σίγουρα η υπόθεση ήταν το καθεστωτικό και σε καμία περίπτωση κάποιοι δήθεν συνδικαλιστικοί αγώνες των λαϊκών τάξεων ή ο αντιαμερικανισμός, όπως θέλει να μας κάνει να πιστεύουμε η μυθολογία της αριστεράς. Αντιαμερικανισμός και συνθήματα κατά της CIA δεν υπήρχαν προχουντικώς αλλά ούτε μεταχουντικώς. Μόνο μετά τον Αττίλα.

Είναι όμως κάπως παράξενο για μένα γιατί μεταπολιτευτικώς καταδικάζεται μεν η χούντα αλλά παραμένει στο απυρόβλητο το σανελοποιημένο όπως το περιγράφω κέντρο. Ότι ακουγόταν πλέον κατά του Άντριου αφορούσε κατά 99.88% τα μετα-μεταπολιτευτικά δρώμενα, όταν πλέον κατέβαινε σαν αρχηγός του πασόκιου. Τίποτα για τα του 1965-67 (εκτός από κάτι μάλλον σάχλες-μάχλες για το χειροφίλημα του Πατακού). Έγιναν και μερικοί ασπιδικοί σούπερ-νεοδημοκράτες (Χονδροκούκης-Μπουλούκος).
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28675
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ιουλιανά 1965 - Απριλιανά 1967, η κριτική ανασκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 02 Ιαν 2019, 03:50

wooded glade έγραψε:
31 Δεκ 2018, 19:55
Το ζητούμενο είναι πως η ΕΡΕ από σκληροπυρηνικό κόμμα που ήταν αποφάσεισε να ξεκινήσει αντιδικτατορικό αγώνα, από την πρώτη μέρα κιόλας.
Στην πραγματικότητα δεν άλλαξε κάτι στην ΕΡΕ. Ο "εθνάρχης" απο την αρχή ήθελε να κάνει ένα κόμμα σαν αυτό που είναι η ΝΔ στη Μεταπολίτευση (όπως ήταν το κόμμα του Μαρκεζίνη δηλαδή). Εξού και η λέξη "ριζοσπαστική" στον τίτλο του.

Το Παλάτι όμως, η απόπειρα "επιστροφής" του Λαϊκού Κόμματος και του Τσαλδάρη στην πολιτική σκηνή μετά τη διάλυση του Εθνικού Συναγερμού, τα εμετεμφυλιακά παιχνίδια του ΚΚΕ και ο Ψυχρός Πόλεμος, δεν άφησαν πολλά περιθώρια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών