Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34806
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 21 Αύγ 2019, 10:52

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Αύγ 2019, 08:21
Ήταν καλλιτεχνης και ιδιόρρυθμος. Νομίζω πως κακός άνθρωπος δεν ήταν, τον χάλασε όμως η πολιτική και ο έντονος κυνισμός που του επέβαλε, μια ηθική κατάπτωση για μια ρομαντική ψυχή, που στο τέλος δημιουργεί έναν άσχημα εκρηκτικό μείγμα. Στα αρνητικά του χαρακτήρα του, ο έντονος φανατισμός και η αδιαλλαξία, δείγματα που δείχνουν άνθρωπο αρπαγμένο.
Το είχα στο μυαλό μου όμως να ανοίξω νήμα για το αν θα μπορούσε ή μπορεί να ανανεωθεί ο εθνικοσοσιαλισμός σε κάτι θετικό και γόνιμο. Το τέρας του κομμουνισμού ας πουμε, είχε και κάποιες αναλαμπές όχι τόσο αποτρόπαιες. Η Χρουτσοφική περίοδος, το Γιουγκοσλαβικό πείραμα, ο ευρωκομμουνισμός, δεν είναι αποτρόπαια, παρότι είναι γεννήματα του μπολσεβικισμού.
Ε/ σ με δημοκρατία και ελευθερία, θα ήταν ενδιαφέρον. Μην ξεχνάμε πως το καθεστώς αυτό ήταν βαθιά λαικό, η κυβέρνηση στην πράξη συγκέντρωσε την στήριξη του λαού.
Όλα τα light δεξιά δικτατορικά καθεστώτα με κοινωνικές παροχές μπορούν να ιδωθούν ως ήπιες μεταλλάξεις του εθνικοσοσιαλισμού,έστω και εάν αποφεύγουν τον όρο επειδή έχει στιγματισθεί οπότε ξέρεις περί τίνος πρόκειται.Και στην εποχή του Μεταξάς και Φράνκο αυτό ήταν ενώ και η κίνηση του Παπαδόπουλου να χαρίσει τα χρέη των αγροτών ήταν γνησίως εθνικοσοσιαλιστική.Οποιοδήποτε σύστημα συνδυάζει εθνικισμό και κοινωνικές παροχές μπορεί να θεωρηθεί εθνικοσοσιαλιστικό,ετυμολογικά τουλάχιστον.
Αλλά δεν μπορεί να συνδυασθεί με δημοκρατία και ελευθερία.Η δικτατορία,έστω και ηπίας μορφής είναι απαραίτητη διότι ο λαός - έθνος είναι αναγκαίο να είναι ενωμένος και να μην κατακερματίζεται με διαφορές πολλών κομμάτων.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 21 Αύγ 2019, 11:53

Drexler έγραψε:
21 Αύγ 2019, 01:09
Jolly Roger έγραψε:
21 Αύγ 2019, 01:02
υπάρχει η μαρτυρία από το ημερολόγιο του Γκέμπελς, Δεκέμβριο του '41 μετά από συνάντηση με το Χίτλερ, και λέει ο Γκέμπελς ότι ο ΑΧ είναι αποφασισμένος να "καθαρίσει" το εβραϊκό ζήτημα μια και καλή. H ημερομηνία (12-12-1941) συμπίπτει με μια σημείωση του Χίμλερ, όπου λέει ότι μετά από συνάντηση με τον φύρερ, η απόφαση που πάρθηκε για τους εβραίους ήταν "als Partisanen auszurotten" (να εξολοθρευτούν σαν αντάρτες). Από κει και πέρα, το αν ο ΑΧ ήξερε ή όχι το σύνολο των λεπτομερειών της διαδικασίας με την οποία ο κρατικός μηχανισμός έφερνε σε πέρας αυτή την εξολόθρευση, μικρή σημασία έχει.
Αρχικα ηθελε να τους εκτοπισει στη Μαδαγασκαρη.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF ... F%81%CE%B7
αυτό ήταν ιδέα του paul de lagarde (γερμανός αντισημίτης του 19ου αιώνα). Πράγματι το αρχικό σχέδιο ήταν για εκτοπισμό στη Μαδαγασκάρη, όταν δεν έγινε εφικτό αποφάσισαν για Σιβηρία, όταν ούτε αυτό έγινε εφικτό είπαν να τους βάλουν όλους μαζί κάπου στην κεντρική Πολωνία, και όταν φάνηκε ότι ούτε αυτό έχει ρεαλιστικές πιθανότητες αποφάσισαν να τους φάνε όλους λάχανο.

Στον Ράουσνινγκ βέβαια ο ΑΧ είχε πει, όταν ο Ρ. τον ρώτησε αν έχει σκοπό να εξολοθρεύσει όλους τους εβραίους, "όχι γιατί μετά θα πρέπει να τους εφεύρουμε ξανά - πάντα ένας ορατός εχθρός είναι προτιμότερος από έναν αόρατο". Που μάλλον σημαίνει ότι αν κέρδιζε τον πόλεμο θα τους εκτόπιζε απλά, και μόνο όταν άρχισε να χάνεται ο πόλεμος πήρε την απόφαση να τους φάει λάχανο.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 21 Αύγ 2019, 12:25

Τρελος οχι. Τρελαμενος ναι.

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 21 Αύγ 2019, 14:58

Jolly Roger έγραψε:
21 Αύγ 2019, 11:53

αυτό ήταν ιδέα του paul de lagarde (γερμανός αντισημίτης του 19ου αιώνα).
Paul Anton de Lagarde (2 November 1827 – 22 December 1891) was a German biblical scholar :romance-hearteyes:
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 21 Αύγ 2019, 15:27

Drexler έγραψε:
21 Αύγ 2019, 14:58
Jolly Roger έγραψε:
21 Αύγ 2019, 11:53

αυτό ήταν ιδέα του paul de lagarde (γερμανός αντισημίτης του 19ου αιώνα).
Paul Anton de Lagarde (2 November 1827 – 22 December 1891) was a German biblical scholar :romance-hearteyes:
είχε πει ο Ρόζενμπεργκ ότι ο εθνικοσοσιαλισμός αναγνωρίζει μόνο τέσσερις διανοητές ως ιδεολογικούς του προγόνους. Νίτσε, Βάγκνερ, Λαγκάρντ και Χ. Σ. Τσάμπερλεν.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 21 Αύγ 2019, 17:57

πατησιωτης έγραψε:
21 Αύγ 2019, 10:52
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Αύγ 2019, 08:21
Ήταν καλλιτεχνης και ιδιόρρυθμος. Νομίζω πως κακός άνθρωπος δεν ήταν, τον χάλασε όμως η πολιτική και ο έντονος κυνισμός που του επέβαλε, μια ηθική κατάπτωση για μια ρομαντική ψυχή, που στο τέλος δημιουργεί έναν άσχημα εκρηκτικό μείγμα. Στα αρνητικά του χαρακτήρα του, ο έντονος φανατισμός και η αδιαλλαξία, δείγματα που δείχνουν άνθρωπο αρπαγμένο.
Το είχα στο μυαλό μου όμως να ανοίξω νήμα για το αν θα μπορούσε ή μπορεί να ανανεωθεί ο εθνικοσοσιαλισμός σε κάτι θετικό και γόνιμο. Το τέρας του κομμουνισμού ας πουμε, είχε και κάποιες αναλαμπές όχι τόσο αποτρόπαιες. Η Χρουτσοφική περίοδος, το Γιουγκοσλαβικό πείραμα, ο ευρωκομμουνισμός, δεν είναι αποτρόπαια, παρότι είναι γεννήματα του μπολσεβικισμού.
Ε/ σ με δημοκρατία και ελευθερία, θα ήταν ενδιαφέρον. Μην ξεχνάμε πως το καθεστώς αυτό ήταν βαθιά λαικό, η κυβέρνηση στην πράξη συγκέντρωσε την στήριξη του λαού.
Όλα τα light δεξιά δικτατορικά καθεστώτα με κοινωνικές παροχές μπορούν να ιδωθούν ως ήπιες μεταλλάξεις του εθνικοσοσιαλισμού,έστω και εάν αποφεύγουν τον όρο επειδή έχει στιγματισθεί οπότε ξέρεις περί τίνος πρόκειται.Και στην εποχή του Μεταξάς και Φράνκο αυτό ήταν ενώ και η κίνηση του Παπαδόπουλου να χαρίσει τα χρέη των αγροτών ήταν γνησίως εθνικοσοσιαλιστική.Οποιοδήποτε σύστημα συνδυάζει εθνικισμό και κοινωνικές παροχές μπορεί να θεωρηθεί εθνικοσοσιαλιστικό,ετυμολογικά τουλάχιστον.
Αλλά δεν μπορεί να συνδυασθεί με δημοκρατία και ελευθερία.Η δικτατορία,έστω και ηπίας μορφής είναι απαραίτητη διότι ο λαός - έθνος είναι αναγκαίο να είναι ενωμένος και να μην κατακερματίζεται με διαφορές πολλών κομμάτων.
Η βάση του εθνικοσοσιαλισμου είναι η φυλετική θεώρηση των πραγμάτων, ο αντισυντηρητισμός, η αντιστροφή των παλιών αξιών(και ταξικά επίσης), ο αντικαπιταλισμός με την έννοια του παλλαικού κράτους. Τα καθεστώτα που αναφέρεις, είναι δεξιές δικτατορίες, αντιδραστικές κατ εμέ, όχι ε/σ καθεστώτα.
Έχεις ορθά διαπιστώσει πως ο κόσμος στα κοινωνικά θέματα είναι πλειοψηφικά συντηρητικός,θέλει τάξη και ασφάλεια, ενώ στα οικονομικά είναι σοσιαλιστής. Επίσης όλοι οι άνθρωποι,με ελάχιστες εξαιρέσεις, αισθάνονται καλύτερα και πιο άνετα με τον λαό και την ράτσα τους. Ο ε/σ με ένα λίφτινγκ θα μπορούσε να είναι το επιθυμητό για τον μέσο άνθρωπο.
Η λατρεία του Ηγέτη είναι ας πούμε είναι βαρβαρική και παρωχημένη, ο ολοκληρωτισμός και η μονοφωνία απόψεων επιζήμια. Η δημοκρατία δεν είναι καθόλου κακό πράγμα, το αντίθετο οι ε/σ πρέπει να κινούνται και προς πιο αμεσοδημοκρατικα σχήματα.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 21 Αύγ 2019, 18:01

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Αύγ 2019, 00:47
φαντάζομαι βασίζεται στο γεγονός πως δεν έχει βρεθεί κανένα έγγραφο που να φέρει την υπογραφή του Χίτλερ και να αφορά κάποια διαταγή σχετικά με το ολοκαύτωμα, έτσι δεν είναι; από την άλλη όμως αν σκεφτείς πόσα απόρρητα έγγραφα καταστράφηκαν ειδικά τις τελευταίες μέρες του ράιχ...
Δεν ισχύουν αυτά. Τα έγγραφα σώθηκαν σε μεγάλους αριθμούς και φυσικά και αυτά που αφορούν την τελική λύση (τα οποία αποδεικνύουν ότι δεν υπήρχε κανένα σχέδιο εξόντωσης).
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11917
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 21 Αύγ 2019, 19:56

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Αύγ 2019, 08:21
Ήταν καλλιτεχνης και ιδιόρρυθμος. Νομίζω πως κακός άνθρωπος δεν ήταν, τον χάλασε όμως η πολιτική και ο έντονος κυνισμός που του επέβαλε, μια ηθική κατάπτωση για μια ρομαντική ψυχή, που στο τέλος δημιουργεί έναν άσχημα εκρηκτικό μείγμα. Στα αρνητικά του χαρακτήρα του, ο έντονος φανατισμός και η αδιαλλαξία, δείγματα που δείχνουν άνθρωπο αρπαγμένο.
Το είχα στο μυαλό μου όμως να ανοίξω νήμα για το αν θα μπορούσε ή μπορεί να ανανεωθεί ο εθνικοσοσιαλισμός σε κάτι θετικό και γόνιμο. Το τέρας του κομμουνισμού ας πουμε, είχε και κάποιες αναλαμπές όχι τόσο αποτρόπαιες. Η Χρουτσοφική περίοδος, το Γιουγκοσλαβικό πείραμα, ο ευρωκομμουνισμός, δεν είναι αποτρόπαια, παρότι είναι γεννήματα του μπολσεβικισμού.
Ε/ σ με δημοκρατία και ελευθερία, θα ήταν ενδιαφέρον. Μην ξεχνάμε πως το καθεστώς αυτό ήταν βαθιά λαικό, η κυβέρνηση στην πράξη συγκέντρωσε την στήριξη του λαού.
Ωραίο ποστ και συμφωνώ σε αρκετά. Το σουηδικό μοντέλο μέχρι τα τέλη 70ς είχε αρκετά εθνικοσοσιαλιστικα στοιχεία κάτι εμε (έχω αναφέρει ότι η Σουηδεζα δασκάλα μου στον παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο ήταν από τα παιδιά των SS;). Πολλά από τα κακά του γερμανικού εθνικοσοσιαλισμου πιστεύω πως ουσιαστικά δεν οφείλονταν στην ιδέα καθεαυτή αλλά στον γερμανισμο, πχ η αρτηριοσκληρωτικοτητα και η μεθοδικη ψυχρή βαρβαρότητα. Αυτά τα λίγα γιατί είμαι σε παραλία με τεκίλα σανραιζ, πωπω τεχνολογία ρε, γράφω στο φόρουμ αραχτός σε ξαπλώστρα, ζωαρα, θέλω να ζήσω χίλια χρόνια.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Antigeist

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 21 Αύγ 2019, 20:09

Sid Vicious έγραψε:
21 Αύγ 2019, 19:56
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Αύγ 2019, 08:21
Ήταν καλλιτεχνης και ιδιόρρυθμος. Νομίζω πως κακός άνθρωπος δεν ήταν, τον χάλασε όμως η πολιτική και ο έντονος κυνισμός που του επέβαλε, μια ηθική κατάπτωση για μια ρομαντική ψυχή, που στο τέλος δημιουργεί έναν άσχημα εκρηκτικό μείγμα. Στα αρνητικά του χαρακτήρα του, ο έντονος φανατισμός και η αδιαλλαξία, δείγματα που δείχνουν άνθρωπο αρπαγμένο.
Το είχα στο μυαλό μου όμως να ανοίξω νήμα για το αν θα μπορούσε ή μπορεί να ανανεωθεί ο εθνικοσοσιαλισμός σε κάτι θετικό και γόνιμο. Το τέρας του κομμουνισμού ας πουμε, είχε και κάποιες αναλαμπές όχι τόσο αποτρόπαιες. Η Χρουτσοφική περίοδος, το Γιουγκοσλαβικό πείραμα, ο ευρωκομμουνισμός, δεν είναι αποτρόπαια, παρότι είναι γεννήματα του μπολσεβικισμού.
Ε/ σ με δημοκρατία και ελευθερία, θα ήταν ενδιαφέρον. Μην ξεχνάμε πως το καθεστώς αυτό ήταν βαθιά λαικό, η κυβέρνηση στην πράξη συγκέντρωσε την στήριξη του λαού.
Ωραίο ποστ και συμφωνώ σε αρκετά. Το σουηδικό μοντέλο μέχρι τα τέλη 70ς είχε αρκετά εθνικοσοσιαλιστικα στοιχεία κάτι εμε (έχω αναφέρει ότι η Σουηδεζα δασκάλα μου στον παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο ήταν από τα παιδιά των SS;). Πολλά από τα κακά του γερμανικού εθνικοσοσιαλισμου πιστεύω πως ουσιαστικά δεν οφείλονταν στην ιδέα καθεαυτή αλλά στον γερμανισμο, πχ η αρτηριοσκληρωτικοτητα και η μεθοδικη ψυχρή βαρβαρότητα. Αυτά τα λίγα γιατί είμαι σε παραλία με τεκίλα σανραιζ, πωπω τεχνολογία ρε, γράφω στο φόρουμ αραχτός σε ξαπλώστρα, ζωαρα, θέλω να ζήσω χίλια χρόνια.
Δεν έχασε λόγω "μεθοδικής ψυχρής βαρβαρότητας". Έχασε λόγω του φυλετισμού που απέκλειε το ενδεχόμενο εκγερμανισμού ξένων. Γούσταραν μεν τα ρωμαϊκά κτήρια, τα nobiscum deus (Gott mit uns), τα λάβαρα, τους νεοπαγανισμούς αλλά δεν άκουσαν τι έλεγε ο Κλαύδιος. https://smerdaleos.wordpress.com/2019/0 ... %84%CE%BF/

Ποτέ δεν τους πέρασε από το γαλατοποτισμένο μυαλό τους ότι η εξόντωση των Εβραίων και των Σλάβων ήταν δυνατή χωρίς την φυσική τους εξόντωση, δηλαδή μέσω της αφομοίωσής τους. Όχι τυχαία ο μεγαλύτερος κατακτητής στην ιστορία, ο Ρωμαίος, ήταν και ο μεγαλύτερος αφομοιωτής.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 21 Αύγ 2019, 22:52

Sid Vicious έγραψε:
21 Αύγ 2019, 19:56
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Αύγ 2019, 08:21
Ήταν καλλιτεχνης και ιδιόρρυθμος. Νομίζω πως κακός άνθρωπος δεν ήταν, τον χάλασε όμως η πολιτική και ο έντονος κυνισμός που του επέβαλε, μια ηθική κατάπτωση για μια ρομαντική ψυχή, που στο τέλος δημιουργεί έναν άσχημα εκρηκτικό μείγμα. Στα αρνητικά του χαρακτήρα του, ο έντονος φανατισμός και η αδιαλλαξία, δείγματα που δείχνουν άνθρωπο αρπαγμένο.
Το είχα στο μυαλό μου όμως να ανοίξω νήμα για το αν θα μπορούσε ή μπορεί να ανανεωθεί ο εθνικοσοσιαλισμός σε κάτι θετικό και γόνιμο. Το τέρας του κομμουνισμού ας πουμε, είχε και κάποιες αναλαμπές όχι τόσο αποτρόπαιες. Η Χρουτσοφική περίοδος, το Γιουγκοσλαβικό πείραμα, ο ευρωκομμουνισμός, δεν είναι αποτρόπαια, παρότι είναι γεννήματα του μπολσεβικισμού.
Ε/ σ με δημοκρατία και ελευθερία, θα ήταν ενδιαφέρον. Μην ξεχνάμε πως το καθεστώς αυτό ήταν βαθιά λαικό, η κυβέρνηση στην πράξη συγκέντρωσε την στήριξη του λαού.
Ωραίο ποστ και συμφωνώ σε αρκετά. Το σουηδικό μοντέλο μέχρι τα τέλη 70ς είχε αρκετά εθνικοσοσιαλιστικα στοιχεία κάτι εμε (έχω αναφέρει ότι η Σουηδεζα δασκάλα μου στον παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο ήταν από τα παιδιά των SS;). Πολλά από τα κακά του γερμανικού εθνικοσοσιαλισμου πιστεύω πως ουσιαστικά δεν οφείλονταν στην ιδέα καθεαυτή αλλά στον γερμανισμο, πχ η αρτηριοσκληρωτικοτητα και η μεθοδικη ψυχρή βαρβαρότητα. Αυτά τα λίγα γιατί είμαι σε παραλία με τεκίλα σανραιζ, πωπω τεχνολογία ρε, γράφω στο φόρουμ αραχτός σε ξαπλώστρα, ζωαρα, θέλω να ζήσω χίλια χρόνια.
Εν μέρη σωστό. Ο Γκαίμπελς ας πουμε στην επίσκεψη του στην Ελλάδα γράφει στο ημερολόγιο του, πως τους Έλληνες δεν μπορει κανείς παρά να τους αγαπήσει, όμως δεν θα τους ταίριαζε ψυχολογικά για να το αποδεχθούν ένα καθεστώς ανάλογο με το Γερμανικό.
Γενικά μιλώντας όπως οι κομμουνιστές στις υγιέστερες εκδοχές τους, πέταξαν το ρωσικό παράδειγμα, για να πάνε σε εναν εθνικό δρόμο, ανάλογο με την εποχή τους κάτι παρεμφερές επρεπε να πράξουν και οι εθνικοσοσιαλιστες.

Καλά να περνάς και όταν επιστρεψεις, κάνουμε και καμια βόλτα :wave:
Antigeist έγραψε:
21 Αύγ 2019, 20:09


Δεν έχασε λόγω "μεθοδικής ψυχρής βαρβαρότητας". Έχασε λόγω του φυλετισμού που απέκλειε το ενδεχόμενο εκγερμανισμού ξένων. Γούσταραν μεν τα ρωμαϊκά κτήρια, τα nobiscum deus (Gott mit uns), τα λάβαρα, τους νεοπαγανισμούς αλλά δεν άκουσαν τι έλεγε ο Κλαύδιος. https://smerdaleos.wordpress.com/2019/0 ... %84%CE%BF/

Ποτέ δεν τους πέρασε από το γαλατοποτισμένο μυαλό τους ότι η εξόντωση των Εβραίων και των Σλάβων ήταν δυνατή χωρίς την φυσική τους εξόντωση, δηλαδή μέσω της αφομοίωσής τους. Όχι τυχαία ο μεγαλύτερος κατακτητής στην ιστορία, ο Ρωμαίος, ήταν και ο μεγαλύτερος αφομοιωτής.
Δεν ισχύει αυτό που λές. Ο Χίτλερ εντυπωσιακά γρήγορα άφησε πίσω του τον εθνικισμό του και πήγε σε έναν φυλετισμό διεθνιστικού τύπου,περισσότερο εθνικιστές, ήταν οι Βρετανοι την ίδια περίοδο. Αλλά ακόμα και αυτό τον φυλετισμό, τον ξεχείλωσε. Μην ξεχνάμε πως στην ομοεθνία των Αρίων, αρχικά πρόσθεσε και τους τούρκους( σωστά), μετά τους Ιάπωνες,τους άραβες, τους Ινδούς(έλεος δλδ).
Περί εξόντωσης άλλων φυλών δεν υπάρχει κάνενα επίσημο κείμενο, αρά δεν το θεωρώ κομμάτι της φύσης του εθνικοσοσιαλισμού. Επίσης δεν αφομοιώνονται όλοι, ούτε οι γύφτοι το έπραξαν παρά τα 1000 χρόνια που ζουν μαζί μας,ούτε οι τούρκοι στην Θράκη,ούτε οι λάθρο ισλαμιστες θα το κάνουν. Εύκολα αφομοιώθηκαν όμως σλάβοι,αρβανίτες,βλάχοι κ.λ.π. Η αφομοίωση προυποθέτει κοινό φυλετικό υπόβαθρο,αλλιως δεν μπορεί να υπάρξει,αφού δεν υπάρχει ομοιότητα :D

Antigeist

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 21 Αύγ 2019, 23:32

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Αύγ 2019, 22:52
Sid Vicious έγραψε:
21 Αύγ 2019, 19:56
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Αύγ 2019, 08:21
Ήταν καλλιτεχνης και ιδιόρρυθμος. Νομίζω πως κακός άνθρωπος δεν ήταν, τον χάλασε όμως η πολιτική και ο έντονος κυνισμός που του επέβαλε, μια ηθική κατάπτωση για μια ρομαντική ψυχή, που στο τέλος δημιουργεί έναν άσχημα εκρηκτικό μείγμα. Στα αρνητικά του χαρακτήρα του, ο έντονος φανατισμός και η αδιαλλαξία, δείγματα που δείχνουν άνθρωπο αρπαγμένο.
Το είχα στο μυαλό μου όμως να ανοίξω νήμα για το αν θα μπορούσε ή μπορεί να ανανεωθεί ο εθνικοσοσιαλισμός σε κάτι θετικό και γόνιμο. Το τέρας του κομμουνισμού ας πουμε, είχε και κάποιες αναλαμπές όχι τόσο αποτρόπαιες. Η Χρουτσοφική περίοδος, το Γιουγκοσλαβικό πείραμα, ο ευρωκομμουνισμός, δεν είναι αποτρόπαια, παρότι είναι γεννήματα του μπολσεβικισμού.
Ε/ σ με δημοκρατία και ελευθερία, θα ήταν ενδιαφέρον. Μην ξεχνάμε πως το καθεστώς αυτό ήταν βαθιά λαικό, η κυβέρνηση στην πράξη συγκέντρωσε την στήριξη του λαού.
Ωραίο ποστ και συμφωνώ σε αρκετά. Το σουηδικό μοντέλο μέχρι τα τέλη 70ς είχε αρκετά εθνικοσοσιαλιστικα στοιχεία κάτι εμε (έχω αναφέρει ότι η Σουηδεζα δασκάλα μου στον παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο ήταν από τα παιδιά των SS;). Πολλά από τα κακά του γερμανικού εθνικοσοσιαλισμου πιστεύω πως ουσιαστικά δεν οφείλονταν στην ιδέα καθεαυτή αλλά στον γερμανισμο, πχ η αρτηριοσκληρωτικοτητα και η μεθοδικη ψυχρή βαρβαρότητα. Αυτά τα λίγα γιατί είμαι σε παραλία με τεκίλα σανραιζ, πωπω τεχνολογία ρε, γράφω στο φόρουμ αραχτός σε ξαπλώστρα, ζωαρα, θέλω να ζήσω χίλια χρόνια.
Εν μέρη σωστό. Ο Γκαίμπελς ας πουμε στην επίσκεψη του στην Ελλάδα γράφει στο ημερολόγιο του, πως τους Έλληνες δεν μπορει κανείς παρά να τους αγαπήσει, όμως δεν θα τους ταίριαζε ψυχολογικά για να το αποδεχθούν ένα καθεστώς ανάλογο με το Γερμανικό.
Γενικά μιλώντας όπως οι κομμουνιστές στις υγιέστερες εκδοχές τους, πέταξαν το ρωσικό παράδειγμα, για να πάνε σε εναν εθνικό δρόμο, ανάλογο με την εποχή τους κάτι παρεμφερές επρεπε να πράξουν και οι εθνικοσοσιαλιστες.

Καλά να περνάς και όταν επιστρεψεις, κάνουμε και καμια βόλτα :wave:
Antigeist έγραψε:
21 Αύγ 2019, 20:09


Δεν έχασε λόγω "μεθοδικής ψυχρής βαρβαρότητας". Έχασε λόγω του φυλετισμού που απέκλειε το ενδεχόμενο εκγερμανισμού ξένων. Γούσταραν μεν τα ρωμαϊκά κτήρια, τα nobiscum deus (Gott mit uns), τα λάβαρα, τους νεοπαγανισμούς αλλά δεν άκουσαν τι έλεγε ο Κλαύδιος. https://smerdaleos.wordpress.com/2019/0 ... %84%CE%BF/

Ποτέ δεν τους πέρασε από το γαλατοποτισμένο μυαλό τους ότι η εξόντωση των Εβραίων και των Σλάβων ήταν δυνατή χωρίς την φυσική τους εξόντωση, δηλαδή μέσω της αφομοίωσής τους. Όχι τυχαία ο μεγαλύτερος κατακτητής στην ιστορία, ο Ρωμαίος, ήταν και ο μεγαλύτερος αφομοιωτής.
Δεν ισχύει αυτό που λές. Ο Χίτλερ εντυπωσιακά γρήγορα άφησε πίσω του τον εθνικισμό του και πήγε σε έναν φυλετισμό διεθνιστικού τύπου,περισσότερο εθνικιστές, ήταν οι Βρετανοι την ίδια περίοδο. Αλλά ακόμα και αυτό τον φυλετισμό, τον ξεχείλωσε. Μην ξεχνάμε πως στην ομοεθνία των Αρίων, αρχικά πρόσθεσε και τους τούρκους( σωστά), μετά τους Ιάπωνες,τους άραβες, τους Ινδούς(έλεος δλδ).
Περί εξόντωσης άλλων φυλών δεν υπάρχει κάνενα επίσημο κείμενο, αρά δεν το θεωρώ κομμάτι της φύσης του εθνικοσοσιαλισμού. Επίσης δεν αφομοιώνονται όλοι, ούτε οι γύφτοι το έπραξαν παρά τα 1000 χρόνια που ζουν μαζί μας,ούτε οι τούρκοι στην Θράκη,ούτε οι λάθρο ισλαμιστες θα το κάνουν. Εύκολα αφομοιώθηκαν όμως σλάβοι,αρβανίτες,βλάχοι κ.λ.π. Η αφομοίωση προυποθέτει κοινό φυλετικό υπόβαθρο,αλλιως δεν μπορεί να υπάρξει,αφού δεν υπάρχει ομοιότητα :D
Η εξόντωση φυλών δεν είναι μέρος της φύσης του ναζισμού; Ο Χίτλερ ήταν φυλετικός διεθνιστής; Ομοεθνία Αρίων; Αχ τι ακούμε.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 21 Αύγ 2019, 23:34

Antigeist έγραψε:
21 Αύγ 2019, 23:32


Η εξόντωση φυλών δεν είναι μέρος της φύσης του ναζισμού; Ο Χίτλερ ήταν φυλετικός διεθνιστής; Ομοεθνία Αρίων; Αχ τι ακούμε.
Την αλήθεια

Antigeist

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 21 Αύγ 2019, 23:41

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Αύγ 2019, 23:34
Antigeist έγραψε:
21 Αύγ 2019, 23:32


Η εξόντωση φυλών δεν είναι μέρος της φύσης του ναζισμού; Ο Χίτλερ ήταν φυλετικός διεθνιστής; Ομοεθνία Αρίων; Αχ τι ακούμε.
Την αλήθεια
Οι ναζιστές ήταν Γερμανοί εθνικιστές και Άριος σημαίνει στο μυαλό τους "καθαρός απόγονος παλαιογερμανών". Δεν πολέμησαν για τίποτε άλλο πέρα από τη "μεγάλη Γερμανία". Στα μνημεία των νεκρών τους οι ναζί έγραφαν "έπεσε για τη μεγάλη Γερμανία (Großdeutschland). Για διάβασε εδώ τι σου λένε σοβαροί ιστορικοί. https://www.focus.de/wissen/mensch/gesc ... 96223.html

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29713
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Αύγ 2019, 00:01

Θα αναρωτιέμαι μια ζωή τι έκανε στην ανιψιά του και αυτοκτόνησε η έρμη.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ηταν τρελος ο Χιτλερ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 22 Αύγ 2019, 00:30

Antigeist έγραψε:
21 Αύγ 2019, 23:41
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Αύγ 2019, 23:34
Antigeist έγραψε:
21 Αύγ 2019, 23:32


Η εξόντωση φυλών δεν είναι μέρος της φύσης του ναζισμού; Ο Χίτλερ ήταν φυλετικός διεθνιστής; Ομοεθνία Αρίων; Αχ τι ακούμε.
Την αλήθεια
Οι ναζιστές ήταν Γερμανοί εθνικιστές και Άριος σημαίνει στο μυαλό τους "καθαρός απόγονος παλαιογερμανών". Δεν πολέμησαν για τίποτε άλλο πέρα από τη "μεγάλη Γερμανία". Στα μνημεία των νεκρών τους οι ναζί έγραφαν "έπεσε για τη μεγάλη Γερμανία (Großdeutschland). Για διάβασε εδώ τι σου λένε σοβαροί ιστορικοί. https://www.focus.de/wissen/mensch/gesc ... 96223.html
Χίτλερ σε Ράουσνινγκ:

"The nation is a political expression of democracy and liberalism. We must get rid of this false construction and replace it with the racial idea, which is not yet shopworn politically... As a politician I need a concept enabling us to abolish the previous historical foundations and replace them with a completely new, anti-historical order, and to put this on an intellectual footing... The task is to destroy national boundaries... With the racial concept, National Socialism can carry out its revolution and overturn the world."

Άριος, για τους ναζί, σήμαινε Ινδοευρωπαίος, ή ακριβέστερα μη-Σλάβος Ινδοευρωπαίος. Ο γερμανός και γενικότερα ο νορδικός δεν ήταν ο μόνος άριος, ήταν όμως ο ανώτερος στην ιεραρχία του αίματος μεταξύ των αρίων. Χοντρικά, στο σύστημά τους, οι νορδικοί (γερμανοί, σκανδιναβοί) θα ήταν οι αφέντες, οι Γάλλοι, βόρειοι Ιταλοί, Ούγγροι η μεσαία τάξη, οι Μεσογειακοί μικρομεσαίοι προς μικροί, οι Σλάβοι δούλοι και οι Εβραίοι σαπούνια.

Με λίγα λόγια ο ναζισμός ήταν ιμπεριαλιστικός, σκοπό είχε την ένωση της ηπειρωτικής Ευρώπης κάτω από τη μπότα της Γερμανίας και τη μετατροπή της σε φυλετικά καθαρό φρούριο των "αρίων", και προς επίτευξη αυτού του στόχου χρησιμοποιούσε το φυλετισμό σαν ιδεολογία. Όσο για το "έπεσε για τη μεγάλη Γερμανία" στους τάφους, αυτό εντάσσεται στα πλαίσια αυτού που λέει ο Χίτλερ παραπάνω, ότι δηλαδή ακόμα, εκείνη την εποχή, η φυλή δεν υπήρχε ως πολιτική έννοια, αντίθετα υπήρχε το έθνος, και οι ναζί ως μάστορες της πολιτικής δημαγωγίας εκμεταλλεύονταν τον εθνικισμό παλαιού "αστικού" τύπου που υπήρχε στους Γερμανούς, μη όντας όμως οι ίδιοι εθνικιστές τέτοιου τύπου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών