Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 21 Ιαν 2019, 23:24

βρισκομαστε σε καποιο νησι εξοριας το 1968.δεν θυμαμαι ακριβως σε ποιο ηταν ο τρισμεγιστος(ψευτης και απατεων που δηθεν κατεβασε την σημαια,που εκοψε με τα δοντια το συρματοσχοινο κτλ κτλ )Γλεζος.
την χρονια εκεινη εγινε ενα ...κοσμοιστορικο γεγονος που ταραξε την ...ανθρωποτητα και την ταραζει ακομα! !
η διασπαση του κκε.ενας κλαδος εμεινε γνωστο σαν κκε εξωτερικου ο αλλος σαν κκε εσωτερικου και σημερα ονομαζεται συριζα με τα τιτανοτεραστια μυαλα που μας κυβερνουν,τσιπρας,πολακης,φλαμπουραρης κτλ.
λοιπον τοτε συμφωνα με τα σοβιετικα αρχεια που εδω και χρονια εχουν δει το φως της δημοσιοτητος(λιγα οχι πολλα μην τα παρακανουμε με τις αποκαθηλωσεις των ...ηρωων κομμουνιστων) η εσσδ(το κρατος της πλεριας δημοκρατιας και τον εργατων)εστελνε μεσω ερυθρου σταυρου λιγα λεφτα στους εξοριστους(ναι αυτους τους αδολους επαναστατες που παλευαν για τις ιδεες τους κτλ κτλ)
στο χωριο ενος νησιου που ηταν και ο...αδολος(που δεν δουλεψε ποτε στην ζωη του οπως ολοι τους αρα πως ζουσαν;)οι περισσοτεροι ηταν με το κκε εσωτερικου και μονον δυο με το ορθοδοξο κκε εξωτερικου(ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ!!)
εκει καθε μηνα ενας αγαρμπος χωροφυλαξ τους μαζευε (δεν ηταν φυλακισμενοι οπου ηθελαν πηγαιναν απλα καθε πρωι ειχε αναφορα)αι τους εδινε τα λεφτα απο την σοβιετια.
εγινε η διασπαση του κκε σε κολιγγιανικους (κκε εξωτ)και παρτσαλιδικους (κκε εσωτ)και η σοβιετια εστελνε χρηματα μονο στους κολλιγγιανικους.
ολοι οι.αδολοι κομμουνιστες κρεμοντουσαν απο το στομα του χωροφυλακα (ο οποιος μαλλον ηταν τσοπανης)να ακουσουν το ονομα τους και να παρουν τα χρηματα ως συνηθως.
ο χωροφυλαξ φωναξε μονον δυο ονοματα .οι αλλοι απορησαν και ζητησαν πληροφοριες,και ο χωροφυλαξ απαντησε.
《μονον αυτοι οι δυο ειχαν λεφτα.οι αλλοι φαινεται δεν ειναι κομμουνιστες》
Σε αυτους που δεν πηραν λεφτα ηταν και ο τιτανατεραστιος(λογω ψευδων)γλεζος.
μετα 2,3 μηνες ...βασανιστηριων και φυλακισεως κτλ κτλ που αρεσκονται να λενε οι κομμουνιστες τελειωσε η εξορια ηρθε αθηνα και την αλλη μερα νασου αυτος που μιλαει στους χαχολους για ανεξαρτησια της πατριδος κτλ κτλ στην σοβιετικη πρεσβεια.ο πρεσβης φυσικα κατα τα προτυπα εστειλε αναλυτικη την συνομιλια με τον γλεζο που την εχουν ολοκληρη τα σοβιετικα αρχεια που εκδοθησαν προ ετων.
αφου περιγραφει το γεγονος που ειπα παραπανω με τα λεφτα, ζητησε να επαναληφθει η μισθοδοσια του (παει περιπατο το αδολο του πατριωτη δηλαδη) απο την εσσδ με την δικαιολογια οτι με αυτα που του ειπε ο χωροφυλαξ 《του εθιξε την επαναστατικη του τιμη !!!》
ειπατε τιποτα;
δεν λενε τα αρχεια αν τελικα του εδωσαν χρηματα αλλα σιγουρα τετοιος που ειναι απο καπου παρακαλετα θα βρηκε χρηματα.αλβανια του χοτζα; κινα ;αμερικη (cia;)και φυσικα οποιος του τα εδωσε ολο και καποια χαρη θα του ζητησε.χρηματα ετσι για πλακα ουδεις δινει.

υγ.στα ιδια αρχεια φαινεται οτι η ...αντιστασιακια αννα συνοδινου ηθοποιος ζητουσε χρηματα απο τον ρωσσο επιτετραμενο (προισταμενος της kgb στην ελλαδα)το 1973 για να κλεισει το θεατρο του λυκαβητου που ειχε (να μην χασει το κερδος της δηλαδη)και να πει οτι το εκλεισε ΔιοτιΑΝΤΙΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ!!!και οσο σκεπτομαι ποσο ηλιθιοι ειναι ολοι αυτοι που πιστευουν για ..αντισταση στην χουντα κτλ κτλ
Αν ειχαμε σοβαρους κυβερνωντες θα ξεσκονιζαν τα σοβιετικα αρχεια και θα βλεπαμε ολα τα ρεμαλια και τον ρολο τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΤΑΥΓΕΤΗΣ την 21 Ιαν 2019, 23:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 22 Ιαν 2019, 15:54

Ενδιαφέρουσα ιστορία.
ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
21 Ιαν 2019, 23:24
ο τρισμεγιστος(ψευτης και απατεων που δηθεν κατεβασε την σημαια,που εκοψε με τα δοντια το συρματοσχοινο κτλ κτλ )Γλεζος.
Πραγματικά μερικά πράγματα φαίνονται απίστευτα ! :o Ίσως και να οφείλονται στο ότι ήθελαν να κάνουν την ιστορία τους πιο εντυπωσιακή και έβαλαν σάλτσα. :102:



Γλέζος – Σάντας ( 40 : 25 και έπειτα ) : αλάξαμε 2 φορές ρούχα στην βάση του ιστού - ψυχραιμία έξω από τα ανθρώπινα λέει ο Γερμανός - για να μην λερωθούμε και μετά την επιτυχία χορέψαμε ( 42 : 25 - εκείνη την ώρα ; εκείνη την ώρα ! Μια στροφή … ! ) ! :lol:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΥΦΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 10 Ιαν 2019, 10:48

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΥΦΤΗΣ » 22 Ιαν 2019, 15:56

Οι Ιταλοι τον εβαλαν να την κατεβασει γιατι δεν χωνευαν τους Γερμανους

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 08 Ιούλ 2020, 14:55

Ξεκλειδώστε αυτό το νήμα : Πεθανε ο Μανωλης Γλεζος

31/7/1963 : Δηλώσεις του Μανώλη Γλέζου στη Μόσχα , η ορθή απόδοση των οποίων αμφισβητήθηκε , προκαλούν σοβαρή πολιτική αναταραχή που διατηρήθηκε επί πολύ καιρό . Σύμφωνα με τηλεγράφημα του Γαλλικού Πρακτορείου Ειδήσεων , στο πλαίσιο της επίσκεψής του στη Μόσχα , όπου επρόκειτο να τιμηθεί με το βραβείο Λένιν, ο Γλέζος εκφράστηκε υπέρ της διευθέτησης του προβλήματος των μακεδονικών μειονοτήτων μέσω τριμερών διαπραγματεύσεων μεταξύ της Ελλάδας , της Γιουγκοσλαβίας και της Βουλγαρίας, από τις οποίες σε βάθος χρόνου θα μπορούσε να προκύψει το ενδεχόμενο αυτόνομης Μακεδονίας . Στις 6/8 και , για δεύτερη φορά κατά την άφιξή του στην Αθήνα στις 28/8 , ο Γλέζος τόνισε πως δεν υφίσταται μακεδονικό ζήτημα.
( Περιοδικό Πάπυρος , Ιστορία Εικονογραφημένη , Ιούλιος 2013 , Το Χθες στην Ιστορία , σελ. 117 ).
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Μαρ 2021, 16:59

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 28 Μαρ 2021, 17:38

Obi Wan Iakobi έγραψε:
28 Μαρ 2021, 16:59
Εικόνα
Ζαποτέκος @ Πεθανε ο Μανωλης Γλεζος
:102::102::102:

Α, και για τον Κουκίδη που λένε πως δεν έχουμε μαρτυρία. Έχουμε . Μπορεί να μην αναφέρεται το όνομα Κουκίδης , αλλά έχουμε. Είναι το ημερολόγιο του αρχιεπισκόπου Αθηνών Χρύσανθου.

Σηκώνομαι και μανθάνω ότι ο εχθρός ο Γερμανός φθάνει και ευρίσκεται μεταξύ Κηφισιάς και Αμπελοκήπων. Θα τον υποδεχθή ο Δήμαρχος κ. Πλυτάς, ο Φρούραρχος Αθηνών κ. Καβράκος και ο Νομάρχης Αττικοβοιωτίας. Έστειλα αμέσως τον βοηθόν του υπαλλήλου μου Κ. Πολυζώνη, τον νεαρόν Λέανδρον, ίνα παρακολουθήση από μακρόθεν τα γινόμενα. Μετά μίαν περίπου ώραν επιστρέφει ασθμαίνων διά να μοι αναγγείλη ότι τους τρεις αντιπροσώπους της πόλεως συνήντησεν εις τους Αμπελοκήπους είς Γερμανός ανθυπολοχαγίσκος και ότι εισήλθον όλοι εις παρακείμενον καφενείον, ενώ οι Γερμανοί ποδηλατισταί εξηκολούθησαν την πορείαν των εντός της πόλεως, είς δε λοχίας ανέβη κατ’ ευθείαν εις την Ακρόπολιν διά να την μολύνη με την ανάρτησιν της σημαίας του αγκυλωτού σταυρού. Κατά τινα πληροφορίαν ο Έλλην φρουρός της ελληνικής σημαίας επί της Ακροπόλεως μη θελήσας να παραστή μάρτυς του θλιβερού θεάματος της αναρτήσεως της εχθρικής σημαίας ώρμησεν εκ της Ακροπόλεως και εκρημνίσθη φονευθείς. Εκάθησα εις το Γραφείον περίλυπος μέχρι θανάτου και δακρύων. Όλος ο κόσμος περιωρισμένος εις τας οικίας του και η σιωπή γίνεται ακόμη στυγνοτέρα. Εν τω μεταξύ αναγγέλλεται κάποιος, όστις θέλει να με ίδη κατ’ εντολήν του Δημάρχου κ. Πλυτά.

Ο αντίλογος εδώ είναι πως ο Χρύσανθος μεταφέρει στο ημερολόγιό του μια από τις πολλές φήμες ηρωισμού που διακινούντο εκείνη την περίοδο. Αλλά ο αρχιεπίσκοπος δεν λέει φήμη . Λέει τινα πληροφορίαν και Εκάθησα εις το Γραφείον περίλυπος μέχρι θανάτου και δακρύων .
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 02 Φεβ 2022, 12:20

εκδόσεις Πολεμικός Τύπος , τεύχος 12
Η πρωτογενής πηγή για τον Κωνσταντίνο Κουκίδη. Το άρθρο του Νίκολας Χάμοντ στην Daily Mail. Αληθινό / μερικώς αληθινό γεγονός ή προπαγάνδα για να ενισχυθεί το αγγλικό πολεμικό φρόνημα ; Κανείς δεν ξέρει μέχρι ήμερα. :102:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η δεύτερη σημαντικότερη πηγή για το γεγονός ή "γεγονός" είναι το ημερολόγιο του αρχιεπίσκοπου Χρύσανθου :

Σηκώνομαι και μανθάνω ότι ο εχθρός ο Γερμανός φθάνει και ευρίσκεται μεταξύ Κηφισιάς και Αμπελοκήπων. Θα τον υποδεχθή ο Δήμαρχος κ. Πλυτάς, ο Φρούραρχος Αθηνών κ. Καβράκος και ο Νομάρχης Αττικοβοιωτίας. Έστειλα αμέσως τον βοηθόν του υπαλλήλου μου Κ. Πολυζώνη, τον νεαρόν Λέανδρον, ίνα παρακολουθήση από μακρόθεν τα γινόμενα. Μετά μίαν περίπου ώραν επιστρέφει ασθμαίνων διά να μοι αναγγείλη ότι τους τρεις αντιπροσώπους της πόλεως συνήντησεν εις τους Αμπελοκήπους είς Γερμανός ανθυπολοχαγίσκος και ότι εισήλθον όλοι εις παρακείμενον καφενείον, ενώ οι Γερμανοί ποδηλατισταί εξηκολούθησαν την πορείαν των εντός της πόλεως, είς δε λοχίας ανέβη κατ’ ευθείαν εις την Ακρόπολιν διά να την μολύνη με την ανάρτησιν της σημαίας του αγκυλωτού σταυρού. Κατά τινα πληροφορίαν ο Έλλην φρουρός της ελληνικής σημαίας επί της Ακροπόλεως μη θελήσας να παραστή μάρτυς του θλιβερού θεάματος της αναρτήσεως της εχθρικής σημαίας ώρμησεν εκ της Ακροπόλεως και εκρημνίσθη φονευθείς. Εκάθησα εις το Γραφείον περίλυπος μέχρι θανάτου και δακρύων. Όλος ο κόσμος περιωρισμένος εις τας οικίας του και η σιωπή γίνεται ακόμη στυγνοτέρα. Εν τω μεταξύ αναγγέλλεται κάποιος, όστις θέλει να με ίδη κατ’ εντολήν του Δημάρχου κ. Πλυτά.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Φεβ 2022, 12:41

Δεν υπήρχε Κουκίδης.
Η Daily Mail ήταν η εφημερίδα των Χίτλερ-Μουσολίνι στην Αγγλία αλλά όταν κηρύχτηκε πόλεμος την έκανε με πηδηματάκια, γιατί υπήρχε η home guard τότε και είχε rope η υπόθεση, δεν σήκωνε νιάου.
Έγινε λοιπόν πλέον βασιλικώτερη του βασιλέως η Mail (νυν αρχιμπρεξιτιάς) και έγραψε αυτό το παραμύθι.
Μετά τον πόλεμο ψάχτηκαν όλα, τσολιάδες, αρχεία ΕΟΝ αλλά και δεν βρέθηκε κανένας συγγενής του - αφού δεν υπήρχε.

Ένα περίεργο με τη Daily Mail είναι και που το έμαθε ο ρεπόρτερ στο Κάϊρο ;
Οι Άγγλοι που είχαν πράγματι ένα αρχηγείο στην Πλάκα, προς του Μακρυγιάννη, είχαν φύγει βέβαια από την Αθήνα τη μέρα που μπήκαν οι Γερμανοί. Άλλος ποιός να επικοινωνήσει με Κάϊρο ; Να του το είπε δημοσιογράφος ουδέτερης χώρας ; Ποιός ;
Εγώ έγραψα κάποτε στη Daily Mail και τους είπα "υπάρχει αυτό το ιστορικό κείμενο και είναι μυστήριο σήμερα, ξέρετε κάτι άλλο να μας πείτε ;". Αλλά δεν πήρα απάντηση (μάλλον λόγω μπρέξι δεν θέλουν κουβέντες με τους "Eurotrash" τώρα πιά).

Για τη Γερμανική σημαία στην Ακρόπολη φυσικά και έμενε το βράδυ, διότι ο κανονισμός να υποστέλλεται είναι μόνο στον Ελληνικό στρατό, δεν είναι σε όλους τους στρατούς. Η Γερμανική έμενε το βράδυ για την δε Αμερικάνικη ισχύει ότι "the flag must be properly illuminated".
Εξ άλλου το έγραψε και η εφημερίδα της οδού Μέρλιν που έβγαινε τότε και έλεγε ότι "θα συλληφθούν οι Άγγλοι σαμποτέρ".
Να μην το έκανε ο Γλέζος και αυτοί που κατέβασαν τη σημαία στ' αλήθεια να σκοτώθηκαν όλοι είναι μία περίπτωση.
Αλλά ο Γλέζος ήταν ΕΟΝ τότε, δεν ήταν κομμουνιστής. Το 45 ήταν, το 41 όχι και έστω και αν είχε κάποιες αριστερές ιδέες δεν ήταν βέβαια κάτω από τις εντολές της Μόσχας.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 03 Φεβ 2022, 17:46

H Βραδυνή 2/6/1941
Ανυπόγραφο άρθρο που σημαίνει ουσιαστικά πως είναι των κατακτητών.
Η εφημερίδα μας λέει ξεκάθαρα πως όταν η γερμανική σημαία κλάπηκε κυμάτιζε δίπλα στην ελληνική σημαία επί της Ακροπόλεως. Αυτοί που το έκαναν ήταν παράφρονες ή όργανα ξένης προπαγάνδας.
Μεγαλοφυής διάνοια ο Αδόλφος Χίτλερ. Μας τίμησε με τα εγκώμιά του στον ελληνικό στρατό , που δεν κράτησε αιχμαλώτους και άφησε τους αξιωματικούς να κρατήσουν τα ξίφη τους και που έβαλε γερμανική τιμητική φρουρά δίπλα στην ελληνική στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη.
Η 4η Αυγούστου ήταν ολέθρια και αγγλόφιλος.
[ οι παρακάτω δυο εικόνες να διαβαστούν σαν μία ].
Εικόνα
Εικόνα

«Κατά την νύκτα της 30ής προς την 31η Μαΐου υπεξηρέθη η επί της Ακροπόλεως κυματίζουσα γερμανική πολεμική σημαία παρ’ αγνώστων δραστών. Διενεργούνται αυστηραί ανακρίσεις. Οι ένοχοι και οι συνεργοί αυτών θα τιμωρηθώσι διά της ποινής του θανάτου» (Ελεύθερον Βήμα, 1.6.1941)
Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22788
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Φεβ 2022, 17:52

Εις θάνατον για μια σημαία τώρα, πολεμική κιόλας; μήπως τα παρατραβάνε λίγο οι ναζί; λέω τώρα, γιατί έτσι θα χάσουν τα οποία δικιά τους.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Φεβ 2022, 18:40

Ο Γλέζος ήταν ΕΟΝ τότε.
Μάλιστα απ' ότι βλέπω έγινε 31 Μαϊου του 41 αυτό, όχι μετά την εισβολή στη Ρωσία δηλαδή. Νόμιζα 30 Ιουνίου εγώ.
Από τα φιλαράκια δεν κλέβεις τη σημαία τους, άρα το ΚΚΕ καλώς μεν έκανε μεταγραφή τον Γλέζο καμία σχέση όμως δεν έχει με την αφαίρεση της Γερμανικής σημαίας.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μ.ΓΛΕΖΟΣ:Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 06 Φεβ 2022, 09:41

Η Βραδυνή 31/5/1941
Απ' τις πρώτες αντιστασιακές εκδηλώσεις των Ελλήνων.
α) Υπεξαίρεση της κυματιζούσης γερμανικής σημαίας απ' την Ακρόπολή.
β) Ο ελληνικός Τύπος και η ελληνική κοινή γνώμη συνεχίζουν να εκφράζονται με συμπάθεια για τους Άγγλους.
γ) Οι Έλληνες επιδοκιμάζουν την συμπεριφορά των Κρητικών απέναντι στους Γερμανούς.
δ) Οι Έλληνες εκφράζουν την συμπάθειά τους στους Άγγλους αιχμαλώτους με την προσφορά δώρων , λουλουδιών , τροφίμων και τσιγάρων.
ε) Οι Αθηναίοι δεν δείχνουν φιλική συμπεριφορά απέναντι στους Γερμανούς.
στ) Οι Έλληνες πουλούν ακριβότερα στους Γερμανούς από όσο πουλούν μεταξύ τους.
Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση με λύπη σας ανακοινώνουμε πως θα αναγκαστούμε να πάρουμε αυστηρά μέτρα.
Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών