Μια πραγματική ιστορία.

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 23 Ιαν 2019, 20:59

ΑΝΤΑΡΤΙΝΑ ΤΟΥ ΚΑΠΕΤΑΝ ΓΙΩΤΗ ΜΕ ΤΗ ΒΙΑ!

ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ- ΣΤΕΝΩΜΑ- ΒΙΝΙΑΝΗ- ΜΑΥΡΟΜΑΤΑ- ΓΕΦΥΡΑ ΚΟΡΑΚΟΥ

Μαρτυρία της Ευγενίας Νικ. Κατσέλου - Ράικου
(ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ)


Έχω γεννηθεί στην Αγία Τριάδα Καρπενησίου το 1931. Οι αντάρτες ήρθαν στο χωριό μας το 1947. Μας πήραν τα πάντα από το πατρικό μας, όπως και από τα περισσότερα σπίτια του χωριού. Δεν μας άφησαν τίποτε από τρόφιμα.

Τότε πήραμε ότι μας απέμεινε, την αγελάδα μας και τις κατσίκες μας, που ευτυχώς τις δικές μας δεν τις πήρανε οι αντάρτες, και πήγαμε στο Καρπενήσι. Οι γονείς μου, εγώ και η γυναίκα του αδελφού μου με το μωρό της. Τα δυό αδέλφια μου έλειπαν. Ο ένας ήταν χωροφύλακας και ο άλλος στρατιώτης. Είμαστε 10 οικογένειες σε ένα κτίσμα σαν σπίτι, σαν καλύβα που μέναμε. Όλοι κοιμόμαστε χάμω στο χώμα με τα λίγα ρούχα που είχαμε πάρει μαζί μας. Σε μιά φωτιά μαγειρεύαμε όταν είχαμε κάτι να μαγειρέψουμε, γιατί χρήματα δεν υπήρχαν από πουθενά.

Δεν είμαστε μόνο εμείς από την Αγία Τριάδα στο Καρπενήσι, ήταν πολλά χωριά από την Ευρυτανία που οι κάτοικοί τους είχαν καταφύγει στο Καρπενήσι (σ.σ. αυτοί οι άνθρωποι ήταν μέρος των εκατοντάδων χιλιάδων ανταρτόπληκτων του 1947-49 από τα ορεινά χωριά της Ελλάδος, που τα εγκατέλειψαν και πήγαν για ασφάλεια σε μεγαλύτερες πολιτείες). Ακούγαμε και βρισιές από μερικούς ντόπιους, «τι γυρεύετε εδώ;». Κακοπερνάγαμε, κακοπερνάγαμε.... Μερικοί προσπάθησαν να φτιάξουν το δικό τους καλύβι. Το ίδιο έκανε και η οικογένειά μου. Φτιάξαμε μιά παράγκα και μέναμε, αλλά ήρθε ο χειμώνας, έπεφτε χιόνι, ήταν πολύ δύσκολα.

Θυμάμαι όταν ήρθαν οι αντάρτες και μπήκαν στο Καρπενήσι. (σ.σ. Οι αντάρτες κτύπησαν το Καρπενήσι τη νύχτα της 19ης Ιανουαρίου και το κατέλαβαν το επόμενο βράδυ της 20ης προς 21η Ιανουαρίου του 1949. Το κράτησαν για 18 ημέρες). Εμείς είμαστε στην παράγκα και την τρυπούσαν οι σφαίρες. Ήταν απέναντι σκοπιά των χωροφυλάκων που αμύνονταν στους αντάρτες. Σκοτώθηκε και ένας χωροφύλακας κεί, τον είδα με τα μάτια μου. Εκείνες τις ημέρες ήταν και ο ένας αδελφός μου μαζί μας. Καθώς κινδυνεύαμε στην παράγκα, ο αδελφός μου μας φυγάδευσε από μια στενή τρύπα στην αποθήκη ενός γείτονα στην οποίαν είχε τα ζώα του και τον σανό γι αυτά.

Το επόμενο πρωί ήρθε ένα αεροπλάνο και πολυβολούσε τους αντάρτες, μια ριπή έπεσε εκεί που είμαστε και εμείς αλλά ευτυχώς δεν μας κτύπησε. Δεν ξέρω αν ήταν αυτό που έριξαν οι αντάρτες (σ.σ. Την 21η Ιανουαρίου οι αντάρτες κατέρριψαν στη δυτική πλευρά του Καρπενησίου, πάνω από το νοσοκομείο, αναγνωριστικό αεροπλάνο τύπου Harvard, στο οποίο επέβαιναν ο πιλότος, Παναγιώτης Τσούκας, και ο Αμερικανός συνταγματάρχης Εντνερ. Άρα δεν ήταν το αεροπλάνο που πολυβολούσε). Όταν πλησίασαν οι αντάρτες εκτός από τους γονείς μου που βγήκαν έξω, οι άλλοι κρυφτήκαμε μέσα στα άχυρα της αποθήκης. Φάνηκε όμως ότι είχαν το όνομά μου και με έψαχναν. Τότε, ο πατέρας μου με πήρε και με πήγε λίγο πιό κάτω που υπήρχε καταφύγιο. Άνοιξε την καταπακτή και κατέβηκα κάτω, ήταν εκεί και άλλα κορίτσια.

Όμως, κάποιος μας πρόδωσε. Έρχονται οι αντάρτες, τραβάνε το σκέπασμα της καταπακτής και φωνάζουν, «έξω!». Μας παίρνουν. Φώναζαν οι γονείς, αλλά αυτοί τίποτε. Μόνο τους είπαν, «φέρτε ρούχα στα παιδιά σας και ότι άλλο έχετε γιατί θα έρθουν μαζί μας». Μου έφερε ο πατέρας μου κάτι άρβυλα, κάλτσες και μιά χλαίνη κοντή. Έτσι ντύθηκα, γιατί έριχνε και χιόνι εκείνη την ώρα. Μας πήραν και όπως πηγαίναμε θυμάμαι που ήταν άνθρωποι σκοτωμένοι στον δρόμο μας. Η σκηνή ήταν δραματική. Οι γονείς μας ακολουθούσαν, κλαίγανε, μας τραβάγανε. «Ευγενία μου που σε πάνε» άκουγα τον πατέρα μου να φωνάζει, σαν να τον ακούω ακόμη και σήμερα. Αλλά και οι αντάρτες φώναζαν, «γυρίστε πίσω» στους γονείς.

Τέλος πάντων, μας πήραν και μας πήγαν στο χωριό Στένωμα (σ.σ. χωριό της Ευρυτανίας 15 χιλιόμετρα από το Καρπενήσι). Από εκεί, για 10 ημέρες μας έφερναν κάθε ημέρα στο Καρπενήσι και μας φόρτωναν αλεύρι και το πηγαίναμε στο Στένωμα.

Όταν τελείωσε αυτό μας πήγαν στη Βίνιανη. Εκεί είχαν το αρχηγείο τους (σ.σ. στη Βίνιανη ιδρύθηκε και η ΠΕΕΑ στις 10 Μαρτίου 1944). Στη Βίνιανη μας έδωσαν όπλο και σφαίρες, μας έκαναν ανταρτίνες! Μας είπαν ότι είμαστε στον αντάρτικο στρατό του καπετάν Γιώτη (σ.σ. Ο Χαρίλαος Φλωράκης). Είμαστε γύρω στα 30 κορίτσια στο λόχο μας, και λοχαγός μας ήταν ο καπετάν Βόλγας, δεν ξέρω το επίθετό του (σ.σ. Βόλγας ήταν «αγαπημένο» ψευδώνυμο των ανταρτών του ΕΛΑΣ, της ΟΠΛΑ και του «ΔΣΕ».
Προφανώς τους έφερνε κοντά στη μητέρα τους τη Σοβιετική Ένωση. Στην Πελοπόννησο το 1943-44 ήταν γνωστοί 3 με αυτό το ψευδώνυμο. Ένας από τους πιό απάνθρωπους σφαγείς της ΟΠΛΑ Σοφικού ήταν ο καπετάν Βόλγας. Για έναν δεύτερο Βόλγα της ΟΠΛΑ, από τα Λευκάκια Ναυπλίου, ο πατέρας του έλεγε ότι έγλειφε το αίμα σαν να ήταν πελτές τομάτας).

Το μεγάλο βάσανό μας εκεί ήταν ότι μας σήκωναν πρωί-πρωί και μας πήγαιναν μέσα στα χιόνια στο ποτάμι, τον Μέγδοβα (σ.σ. ο Ταυρωπός και στην αρχαιότητα λεγόταν Καμπύλος), τον περνούσαμε με τα παπούτσια στο χέρι, πάγωναν τα πόδια μας, και πηγαίναμε στο Στένωμα. Εκεί, μας φόρτωναν πάλι το αλεύρι που είχαμε πάει από το Καρπενήσι, και γυρίζαμε το ίδιο δρομολόγιο στη Βίνιανη, περνώντας πάλι τον Μέγδοβα. Σε κάθε κορίτσι, φόρτωναν 10 κιλά αλεύρι, ένα όπλο και 200 σφαίρες.
Να σας πω δε, παρότι κουβαλούσαμε το αλεύρι δεν μας έδιναν λίγο να φτιάξουμε λίγο κουρκούτι στην καραβάνα που μας είχαν δώσει, να φάμε κάτι.

Παρότι κουβαλούσαμε την ημέρα το αλεύρι και τα πυρομαχικά, στη Βίνιανη μας σήκωναν και τη νύχτα να φυλάμε σκοπιά. Μα έδιναν και παρασύνθημα . Τα κορίτσια, το καθένα είχαμε αριθμό, και με τον αριθμό μας φώναζαν οι ανταρτίνες οι παλιές να σηκωθούμε να πάμε για σκοπιά. Κοιμόμαστε χάμω με κάτι μικρές κουβερτούλες που μας είχαν δώσει. Εκεί που φυλάγαμε σκοπιά, μας έκαναν και έφοδο, και έπρεπε να τους φωνάξουμε «Αλτ! Τις Εί» για να μας δώσουν το παρασύνθημα
.
Μετά τη Βίνιανη μα ς πήγαν στη Μαυρομάτα (Έλσιανη) (σ.σ. προς Καρδίτσα, καρδιά των Αγράφων).
-Τι τρώγατε τότε;
-Άρχισαν να μας δίνουν από λίγο αλεύρι και το φτιάχναμε χυλό στην καραβάνα μια φορά την ημέρα.
- Καλά αυτοί, οι αντάρτες και οι ανταρτίνες, δεν έτρωγαν;
-Αυτοί, έτρωγαν! Να σας πω, αυτοί έτρωγαν τα κατσίκια!

Στη Μαυρομάτα, για εκπαίδευση μας έβγαζαν το βράδυ και μας έδειχναν πως να προσανατολιζόμαστε με τον πολικό αστέρα, να βρίσκουμε τον δρόμο μας.
Σε μια τέτοια άσκηση ένα βράδυ στη Μαυρομάτα τους έφυγαν 7 κορίτσια, και ήταν από τη δική μου Ομάδα. Μου είπαν αργότερα ότι ήρθαν να με πάρουν και μένα αλλά δεν με βρήκαν γιατί μου έκαναν μάθημα κάπου αλλού. Ήταν από εκείνα τα χωριά και γνώριζαν τον τόπο. Γύρισαν στο Καρπενήσι, πήγαν και στους γονείς μου και τους είπαν που είμαι και ότι δεν μπόρεσαν να με πάρουν.
Οι αντάρτες μας γύμναζαν και πως να κυλιόμαστε τυλιγμένες με τις κουβέρτες μας, μέσα στα βάτα. Μας έβαλαν να ρίχνουμε και με το πολυβόλο. Έριξα και εγώ.
Μετά αρχίσαμε να κρυβόμαστε όλη την ημέρα, να μην κυκλοφορούμε γιατί μας είχε πλησιάσει ο στρατός που ελευθέρωσε το Καρπενήσι (σ.σ. Το ΓΕΣ εκείνη την περίοδο, Φεβρουάριο με αρχές Μαρτίου 1949 πράγματι διερωτάτο τι έγιναν οι μεραρχίες του Γιώτη και του Διαμαντή, που θα κτυπήσουν, Αμφιλοχία, Αγρίνιο, Θεσσαλία. Μέχρι που εμφανίστηκαν εμπρός στην Άρτα).

Ήρθε ο Μάρτιος και ξεκινήσαμε μιά μεγάλη πορεία προς την Ήπειρο. Έλεγαν ότι πάμε να πάρουμε την Αρτα. Ένα μεσημέρι, όπως πηγαίναμε μας κτύπησαν τα αεροπλάνα. Βομβάρδισαν και τα καράβια από τη θάλασσα (σ.σ. μεταξύ 9-20 Μαρτίου 1949 οι μεραρχίες του «ΔΣΕ» του Καπετάν Γιώτη -στην οποίαν ήταν και τα στρατολογημένα κορίτσια από το Καρπενήσι-και του Διαμαντή, Ι και ΙΙ, διατάχθηκαν να κινηθούν εναντίον της Άρτας, ώστε να ελαττωθεί η πίεση στον «ΔΣΕ» βορειότερα στον Γράμμο, ώστε να μπορέσουν οι αντάρτες να επανέλθουν από το Βίτσι στον Γράμμο, από όπου είχαν εκδιωχθεί το καλοκαίρι του 1948 . Μονάδες του Ελληνικού Στρατού από Κόνιτσα και τη βόρεια Πίνδο μετακινήθηκαν πρός την Άρτα. Η επιχείρηση αυτή του «ΔΣΕ» είναι γνωστή ως «ο αντιπερισπασμός της Άρτας»).

Όταν φθάσαμε στο μέτωπο, οι αντάρτες και οι ανταρτίνες που μας κατεύθυναν ήθελαν να μας βάλουν μπροστά να πολεμήσουμε. Μας είχαν προχωρήσει στην πρώτη γραμμή. Ήρθε και ένα αεροπλάνο, αλλά ίσως να είδε ότι είμαστε από το Παιδομάζωμα, γιατί χτύπαγε το μυδράλιο αλλά δίπλα μας, όχι σε μας. Και οι αντάρτες μας φώναζαν, «ακίνητες», «μην κινείστε»! Οι αντάρτες μας φώναζαν να μην κινούμαστε εμείς, αλλά αυτοί σιγά-σιγά έφευγαν πίσω. Από την άλλη μεριά οι στρατιώτες μας φώναζαν «παραδοθείτε» αλλά εμείς,τα κορίτσια, φοβισμένες όπως είμαστε και ξαπλωμένες κάτω στη γη δεν είχαμε καταλάβει ότι είχαν φύγει και μας είχαν εγκαταλείψει. Αν προχωρούσαμε λίγο μπορούσαμε να παραδοθούμε και να γλυτώσουμε.

Αντίθετα απ΄αυτό όταν σταμάτησαν τα πυροβόλα και οι πυροβολισμοί, σηκωθήκαμε και πήραμε τον ανήφορο να φθάσουμε τους αντάρτες. Σε κάποια στιγμή τους φθάσαμε. Τότε, ένας αντάρτης μου δίνει να κουβαλώ στον ώμο μου και ένα πολυβόλο μαζί με το όπλο μου. Το πήρα, τι να έκανα, αλλά άρχισε να με πονά το πόδι μου και βογκούσα. Αυτό όμως απαγορευόταν γιατί ο στρατός μας ακολουθούσε, και μας έλεγαν να κάνουμε ησυχία.
Ευτυχώς, με άκουσε κάποιος καπετάνιος, ρώτησε ποια είναι αυτή που μιλάει, του είπαν ότι είναι ένα κορίτσι που έχει το πολυβόλο και διέταξε και μου το πήρανε.

Σταματήσαμε κάποια στιγμή την πορεία και συνεχίσαμε την επομένη ημέρα. Ο στρατός μας είχε πλησιάσει πιά, τραβούσαμε για του Κοράκου τη Γέφυρα, εκεί που έγινε ο μεγάλος χαμός! (σ.σ. Η ιστορική Γέφυρα του Κοράκου πάνω από τον Αχελώο, η μεγαλύτερη μονότοξη πέτρινη γέφυρα των Βαλκανίων που συνέδεε την Ήπειρο με τη Θεσσαλία και τη Στερεά. Κτίσθηκε το 1514. Είχε άνοιγμα στη βάση 84 μέτρα και ύψος στη μέση της καμάρας 46 μέτρα).

Φθάσαμε στη γέφυρα, απόγευμα, Μάρτης μήνας, και βρίσκουμε άλλο λόχο εκεί που είχε και κορίτσια από το χωριό μας. Με είδε ένα κοριτσάκι, γειτόνισσά μου, και με ρώτησε, «Ευγενία έχω λίγο κουρκούτι, το θέλεις». Αυτά ξεκουράζονταν και ο δικός μας ο λόχος περνούσε. Μας πέρασαν από τη γέφυρα απέναντι είναι ένα μεγάλο βουνό, εκεί συνορεύει η Ήπειρος με τη Θεσσαλία. Πίσω μας γινόταν μάχη μεγάλη, σκοτώθηκαν πολλοί αντάρτες, χαλάσανε και τη γέφυρα, την κόψανε στη μέση.
Εμείς προχωρήσαμε προς τα πίσω το βουνό, είχαν πιάσει το βουνό οι αντάρτες, και μα είπαν «λούφα, να μην φαινόσαστε», «ησυχία, δεν θα μιλάτε». Είχε ρίξει και λίγο χιόνι, θυμάμαι.
Όλην την νύχτα η μάχη συνεχιζόταν, ακούγονταν εκρήξεις, αλλά εμείς είμαστε πίσω δεν κινδυνεύαμε.

Ξημέρωσε και η επόμενη ημέρα και οι αντάρτες μας διέταξαν να παραμείνουμε κάτω ακίνητες. Έφθασε το μεσημέρι και οι ανταρτίνες που μα φύλαγαν, και ένας αντάρτης που ήταν εκεί μαζί μας, έπεσαν για ύπνο. Είχε και έναν ήλιο. Περιμέναμε να νυχτώσει είπαν, για να φύγουμε προς τα πάνω, την Πίνδο, την Αλβανία.
[σ.σ. Όταν οι δυό μεραρχίες του «ΔΣΕ» εγκατέλειψαν τον ελιγμό που έκαναν ότι δήθεν θα κτυπούσαν την Άρτα, κατευθύνθηκαν προς την Γέφυρα του Κοράκου. Εκεί δέχθηκαν σκληρά κτυπήματα από την Ελληνική αεροπορία αλλά και το πυροβολικό και το πεζικό του Ελληνικού Στρατού που είχε τεθεί στο κυνήγι τους. Και οι αντάρτες αντιστάθηκαν ισχυρά για να κρατήσουν τη γέφυρα ανοικτή, να περάσουν τα τμήματά τους, και έχασαν εκατοντάδες νεκρούς και τραυματίες. Η κορύφωση της μάχης έλαβε χώρα την 28η Μαρτίου 1949. Τελικά, όλα τα τμήματα του «ΔΣΕ» πέρασαν τη γέφυρα πλην μιας διμοιρίας, πριν ο «ΔΣΕ» ανατινάξει τη γέφυρα κοντά στα μεσάνυχτα της ίδιας ημέρας, ώστε να σταματήσει την καταδίωξη από τον Ελληνικό Στρατό].
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ της Μαρτυρίας της Ευγενίας Νικ. Κατσέλου - Ράικου

...Εμείς είμαστε τρία κορίτσια μαζί, εγώ η Αγλαϊα και η Λουκία, καλές φίλες πιά. Με πήρε ο ύπνος και μένα, αλλά είδα ένα δυνατό όνειρο μια γυναίκα και μου είπε να σηκωθώ. Έτσι πετάχθηκα επάνω. Τα άλλα δυο κορίτσια κοιμούνταν. Ξυπνάω σιγά-σιγά την Αγλαϊα που ήταν δίπλα μου, τις λέω να πάρουμε τα παγούρια μας να πάμε για νερό προς τη γέφυρα. Δεν ξέραμε ότι είναι κομμένη, μήπως μπορούσαμε να περάσουμε , να φύγουμε προς τον στρατό. Προχωράμε προς τα κάτω, αλλά που να μας αφήσουν, ήταν γεμάτο αντάρτες κρυμμένοι από τα αεροπλάνα κάτω από τα δένδρα. Το ποτάμι φαινόταν, βούιζε, κατέβαζε πολύ νερό. Μάρτης μήνας που ήταν.

Μας είπαν οι αντάρτες «γυρίστε πίσω, γιατί κινείστε, δεν σας είπαν να μην φαινόσαστε». Δικαιολογηθήκαμε ότι πηγαίναμε για νερό, και δεν μας πείραξαν. Είδαμε όμως ότι η γέφυρα ήταν γκρεμισμένη, δεν υπήρχε πιά.
Γυρίσαμε πίσω, εκεί που είμαστε πριν. Η τρίτη κοπέλα είχε ξυπνήσει και έκλαιγε που είχε μείνει μόνη της. Της έκανα νόημα να σωπάσει, και να έρθει μαζί μας, γιατί είδα ότι οι ανταρτίνες κοιμούνταν ακόμη και ροχάλιζαν.
(σ.σ. Οι αντάρτες και οι ανταρτίνες κοιμούνταν γιατί είχαν εξαντληθεί από τις συνεχείς μετακινήσεις που τους είχε επιβάλει η ηγεσία τους εκείνη την περίοδο, και ιδιαίτερα οι προσπάθειες των τελευταίων ημερών να ξεφύγουν από την καταδίωξη του στρατού και να αποφύγουν τις βολές των αεροπλάνων. Ο Αλέξανδρος Ζαούσης στο μοναδικό έργο του «Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ» αναφέρεται στην μεγάλη εξάντληση των ανταρτών κατά τη σύμπτυξή τους από την Άρτα. Μάλιστα αναφέρει ότι ο επιτελάρχης της μεραρχίας του Γιώτη, ο Σωτήρης Τσιτσιπής (καπετάν Λοκρός) ήταν τόσο εξαντλημένος που βγήκε από τον δρόμο, ξάπλωσε και αποκοιμήθηκε. Οι σύντροφοί του τον άφησαν, και τον ξύπνησαν σε λίγη ώρα οι στρατιώτες του Ελληνικού Στρατού. Δεν χρειάστηκε να τρέχει άλλο στα βουνά....).

Φεύγουμε προς τα πέρα στην πλαγιά και οι τρείς, αλλά σε λίγο τελείωσαν τα δένδρα, δεν υπήρχε τίποτα να κρυφτούμε. Πήραμε ένα μονοπάτι προς τα κάτω. Σε λίγο βλέπουμε κάτι βράχια. Ανεβαίνουμε εκεί, ανάμεσα στις πέτρες τα τρία κορίτσια, αγκαλιαστήκαμε και καθήσαμε κάτω να μην φαινόμαστε.

Θα ήταν μεσημέρι που κρυφτήκαμε, δώδεκα-μία η ώρα. Μείναμε εκεί, έτσι κρυμένες, όλη την ημέρα, όλη την νύχτα, και μέχρι το άλλο μεσημέρι. Τη νύχτα περνούσαν απόκάτω οι αντάρτες, έφευγαν προς το Μουζάκι. Γινόταν χαμός, ακούγαμε τραυματίες να πονούν και να βογγοάνε και να φωνάζουν. Εμείς κρυμένες εκεί, μιλιά δεν βγάζαμε.

Όταν ξημέρωσε ήταν πιά ησυχία, δεν ακουγόταν τίποτε, αλλά εμείς που να τολμήσουμε να βγούμε από τα βράχια. Αρχίσαμε όμως να κρυφοκοιτάμε να δούμε τι γίνεται γύρω-γύρω. Το βραδάκι, βλέπουμε και ερχόταν πιό κάτω μια γυναίκα, μιά κυρία ηλικιωμένη. Αποφασίσαμε να της μιλήσουμε.
Της φωνάζω, «θεία», «θεία»!
Με άκουσε και μου έκανε νόημα να πάω στην άκρη του βραχου. Πήγα, πλησίασε κι αυτή, και της είπα ότι «είμαστε τρία κορίτσια εδώ, μας είχαν πάρει οι αντάρτες».
Μου είπε τότε η κυρία αυτή: «πάω να μαζέψω τα κατσίκια και θα γυρίσω να σας πάρω. Αυτοί φύγανε, πάνε στον κόρακα απο εδώ, μην φοβάστε. Έχει κοντά φυλάκιο ο στρατός και όταν νυχτώσει θα έρθω να σας πάρω».

Ευτυχώς, η γυναίκα αυτή ήταν από οικογένεια ΜΑΥδων.
Ήρθε πραγματικά η γυναίκα και μας πήρε. Μας κατέβασε κάτω, κοντά στο ποτάμι που έρχεταιαπό το Μουζάκι, εκεί είχαν τα μαντριά τους . Ήταν εκεί άλλη μιά γυναίκα μόνο,οι άνδρες τους ήταν ΜΑΥ καιφύλαγαν κάπου. Μας έβρασε χόρτα και φάγαμε με ψωμί. Μετά, επειδή φοβόταν να μας κρατήσει εκεί, μας πήγε σε ένα χωράφι της οικογενείας που είχαν ένα καλύβι, αχυρώνα, και μας έβαλε εκεί να κοιμηθούμε.
- μας είπε, «εδώ θα μείνετε, γιατί εδώ δεν κατεβαίνουν οι αντάρτες, φοβούνται από τους φρουρούς τους άνδρες μας. Αύριο θα σας φέρω φαγητό από το παράθυρο, δεν θα ανόξω την πόρτα. Θα δούμε πως θα φύγετε», μας είπε.
Καθίσαμε στον αχυρώνα εκείνη τη νύχτα, την επομένη ημέρα και την δεύτερη νύχτα.

Την επομένη ημέρα ήρθαν 3 άνδρες με τους οποίους είχε συνεννοηθεί η γυναίκα που μας έκρυβε και μα πήραν. Μας πήγαν πίσω στον Αχελώο, κοντά στη γέφυρα του Κοράκου που ήταν πιά γκρεμισμένη. Μα ς έδεσαν και τα τρία κορίτσια με μια τριχιά για να μας περάσουν το ποτάμι. Πέρασε ένας πρώτος απέναντι και ο άλλος κρατούσε από την άλλη όχθη να περάσουμε και εμείς, να μη μας παρασύρει το ορμητικό ρεύμα του Αχελώου. Το νερό μας πήγαινε μέχρι το στήθος. Μα ς πήγαν στο χωριό Πηγές σε ένα φιλικό τους σπίτι, όπου μας βοήθησαν να στεγνώσουμε και μα ς φιλοξένησαν το βράδυ.
Εμείς παρακαλέσαμε τους ανθρώπους αν μπορούν να μας πάνε στην Άρτα, όχι στον Στρατό.

Η γυναίκα, στο σπίτι της οποίας μείναμε είχε αδελφό στο στρατό και είχε μλαθει ότι είχε σκοτωθεί στο Καρπενήσι. Θυμάμαι που έκλαιγε και μας ρωτούσε «μήπως είχαμε δεί τον Αντωνάκη μας».
Το πρωί ήρθαν αυτοί οι 3 άνδρες πάλι και μας πήραν. Πόση ταλαιπωρία τράβηξαν οι άνθρωποι αυτοί για μάς, πεζοπορία τρομερή να μας πάνε στην Άρτα. Στο δρόμο συναντούσαμε στρατό, ήθελαν να μας επιτάξουν, αλλά αυτοί δεν μας άφησαν, συνεχίσαμε μέχρι την Άρτα. Μας πήγαν στην Αστυνομία.

Εκεί που περιμέναμε, έρχεται ένας αστυνομικός και μου λέει «εσύ μικρή με τις κοτσιδούλες, μήπως έχεις ψείρες;».
Δεν είχα ψείρες γιατί όταν φεύγαμε στο Καρπενήσι ο πατέρας μου μου είχε βάλει ψειρόσκονη και μου είχε δώσει να πάρω και μαζί μου. Είχα και τη χτένα μου μαζί και δεν είχα πιάσει ψείρες. Ευτυχώς.
«Όχι,όχι, δεν έχω. Τι τις θέλεις τις ψείρες».
Στο κρατητήριο της αστυνομίας είχαν κλεισμένες κομμουνίστριες της Άρτας,οι οποίες τις προηγούμενες ημέρες όταν οι αντάρτες είχαν πλησιάσει την πόλη είχαν ξεσηκωθεί, και ο αστυνομικός ήθελε να τους πετάξει ψείρες να γεμίσουν.

Από την Άρτα, αφού μας έδωσαν και φάγαμε, μας συγκέτρωσαν πολλούς, δημιούργησαν φάλαγγα από στρατιωτικά αυτοκίνητα και μας πήγαν στα Γιάννενα. Εκεί βρήκαμε πολλά αγόρια και κορίτσια από τα μέρη μας, τουλάχιστον 200, που και εκείνα είχαν ξεφύγει και είχαν παραδοθεί στον στρατό. Μας πήραν τα ονόματα και τα μετέδωσαν από το ραδιόφωνο να μάθουν οι οικογένειές μας ότι είμεθα εν ζωή. Εμένα, έγινε κάποιο λάθος και με ανακοίνωσαν ως Αγλαία Μπακατσέλου.Οι γονείς μου νόμισαν ότι είχα πνιγεί στον Αχελώο, γιατί είχε γίνει ήδη γνωστό ότι από τα κορίτσια που πήραν οι αντάρτες από το Καρπενήσι, 70 είχαν πνιγεί! (σ.σ. το γεγονός αυτό, όπως και πολλά άλλα της περιόδου 1943-49, δεν έχει αναφερθεί στη βιβλιογραφία).

Από τα Γιάννενα με άλλη φάλαγγα αυτοκινήτων μας κατέβασαν στην Πρέβεζα, από εκεί στην Αμφιλοχία και στη συνέχεια στο Μεσολόγγι, από όπου με πλοίο μας πέρασαν στην Πάτρα. Στη στάση που έγινε στην Αμφιλοχία για να πάρουμε και άλλους ήταν νύχτα. Θυμάμαι, έρχεται ένας στρατιώτης και ρίχνει το φακό του μέσα στο αυτοκίνητο,και μου λέει, «και εσύ μικρή, είχες όπλο;).
-«Ναί. Φυσικά είχα όπλο», λέω.
-«Καλά που δεν βρεθήκαμε πουθενά, να σε σκότωνα», λεει.
-«Γιατί να με σκότωνες; Και εγώ έχω αδελφό στρατιώτη και άλλον χωροφύλακα», του απαντώ.
Αυτές είναι λεπτομέρειες της μεγάλης μου περιπέτειας που θυμάμαι πάντα.

Τελικά, από την Πάτρα μας πήγαν στην Αθήνα, όπου βρήκα συγγενείς μας και έμεινα. Βρήκα και τον αδελφό μου που ήταν τραυματίας στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο. Είχε τραυματιστεί στον Γράμμο, είναι ακόμη εν ζωή (σ.σ. Απρίλιος 2018).
Αυτή ήταν η δίμηνη περιπέτειά μου με τους αντάρτες του Χαρίλαου Φλωράκη.
-«Κυρία Ευγενία, θέλω να σας ερωτήσω, όσον καιρό μείνατε με τους αντάρτες σας ενόχλησε εσάς ή άλλη κοπέλα κανένας αντάτης, καπετάνιος ή οποιοσδήποτε άλλος;».
-«Όχι, όχι. Μας είχαν πει από την αρχή, «αν σας πειράξει συναγωνιστής, να έρθετε να μας το πείτε και θα τον εκτελέσουμε μπροστά σας».
-«Έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε;»
- «Ναί. Θέλω να σας για κάτι που είδα με τα μάτια μου, και το οποίο μου είπαν ότι σε ένα βιβλίο το παρουσιάζουν ανάποδα.

Όταν είχαμε φύγει από το χωριό μας και μέναμε στο Καρπένήσι, στην αρχή, πριν έρθουν οι αντάρτες στο Καρπενήσι, πηγαίναμε πολλοί χωριάτες μαζί στο χωριό με τη συνοδεία στρατιωτών ή ΜΑΥ, να πάρουμε ότι πράγματα είχαμε και γυρίζαμε πάλι όλοι μαζί. Μια φορά που γυρίζαμε στο Καρπενήσι όλοι μαζί, οι αντάρτες που μας παρακολουθούσαν από έναν απέναντι λόφο, άρχισαν να μας κτυπάνε με ένα μυδράλιο. Μας φώναξαν οι δικοί μας να περπατάμε όσο μπορούμε χαμηλά να μην μας πάρουν οι σφαίρες. Όμως σε μια στιγμή, λίγο μπροστά μου πήγαινε η Βασιλική Παρούτσα, την βλέπω να γέρνει και να πέφτει κάτω. Είχε χτυπηθεί από το μυδράλιο των ανταρτών.

Παρά ταύτα, μου είπαν ότι σε ένα βιβλίο γράφουν ότι τη Βασιλική την σκότωσαν δεξιοί παρακρατικοί. Αυτό δεν είναι αλήθεια, γιατί τη Βασιλική την είδα με τα μάτια μου να σκοτώνεται από τους αντάρτες.
Τα παραπάνω είναι από το



Τι διαβάζουμε εδώ :

- Το ΚΚΕ δεν είχε καμία λαϊκή αποδοχή και υποστήριξη το 48-49, παντού όπου εμφανιζόταν ο ΔΣ τον αντιμετώπιζαν σαν κατακτητή, προσπαθούσαν όλοι να κρύψουν το βιός τους και τα παιδιά τους για να μην "απαλλοτριωθούν" από το ΚΚΕ.

- Δεν πήγαινε κανένας να πολεμήσει στον ΔΣ, ούτε οι ίδιοι οι κομουνιστές γιατί κανένας δεν ήθελε να πολεμήσει για ένα προδοτικό κόμμα που ήταν σαφές ότι ήθελε τον διαμελισμό της χώρας και με την πρακτική του συνέχιζε την καταστροφή της που είχε συντελεστεί με την κατοχή για άλλα 5 χρόνια ακόμα.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα κυριολεκτικό παιδομάζωμα από παιδιά 15,16,17 χρονών που τα βάφτιζαν μαχητές του ΔΣ.

- Η ζωή των επιστράτων εφήβων δεν είχε καμία σημασία για τον ΔΣ και το ΚΚΕ, όπως δεν είχε σημασία και η ζωή κανενός, μόνο οι στόχοι του κόμματος, δηλαδή η δημιουργία κομουνιστικού κράτους στην Μακεδονία και ο διαμελισμός της χώρας είχαν σημασία γιατί αυτό ήθελε η ΕΣΣΔ και όλοι οι επίστρατοι έφηβοι ήταν απλά αναλώσιμοι.

- Οι ΜΑΥδες και ο Εθνικός στρατός δεν ήταν ο φόβος και ο τρόμος της υπαίθρου όπως προσπαθεί να μας πείσει η προπαγάνδα της αριστεράς τόσες δεκαετίες, αντίθετα οι χωρικοί τους έβλεπαν σαν προστάτες από τις λεηλασίες του ΔΣ και του ΚΚΕ,

- Οι μετέπειτα "ιστορικοί" της αριστεράς προσπάθησαν να συκοφαντήσουν με κάθε ψέμα που σκαρφίζονταν τους πολιτικούς τους αντιπάλους, όπως κάνουν και σήμερα τηρώντας την ευγενική αυτή παράδοση όλοι οι αριστεροί.
Αυτό φαίνεται στο τέλος του β' μέρους όπου η αφηγήτρια αποκαθιστά την αλήθεια για τον θάνατο της Βασιλικής Παρούτσα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 23 Ιαν 2019, 23:23

μπραβο.
οι κομμουνιστες δεν ηθελαν να πολεμησουν με τους συμμοριτες,το βουνο και με τα μυαλα των καθοδηγητων ειναι δυσκολο.
για αυτο οι κομμουνιστες των πολεων αλληλοκαρφωνο ταν στην ασφαλεια αυτη τους συνελαμβανε και τους πηγαινε εξορια.σιγουρα ηταν πολυ καλυτερα εκει απο το να ταλαιπωρουνται νηστικοι στο βουνο.τωρα αυτοι οι δειλοι το παιζουν ηρωες.ο βλαντας και αλλοι ειναι σαφεις.δεν ανεβηκαν στο βουνο στελεχη του κκε ενω ηταν πολυ ευκολο.
για αυτο στον συμμοριακο στρατο ηταν βουλγαροι που ονομαζοταν σλαυομακεδονες και βιαιως επιστρατευμενοι χωριατες με επικεφαλεις κατι καθαρματα κομισαριους του κκε,πχ βαφειαδης,μπελογιαννης,διαμαντης ,φλωρακης κτλ κτλ
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 26 Ιαν 2019, 16:28

Και μια ακόμα :
Η ομαδική σφαγή κατοίκων της Μιδέας(Κέρμπεσι) Άργους 15-8-44

Παρατίθεται κατωτέρω η μαρτυρία του Θωμά Γιώργα της ανείπωτης φρίκης, της ομαδικής σφαγής των Μιδεατών (Κερμπεσιτών) !Η μαρτυρία είναι απομαγνητοφώνηση από δημόσια εκδήλωση τιμής στους νεκρούς και αφηγητής αυτής ήταν ο Αλέξανδρος Τσούμπας από τις Λίμνες Άργους!


Ο Θωμάς Γιώργας θυμάται:

14 Αυγούστου 1944. Ήμουν τότε 25 ετών, η ΟΠΛΑ ήρθε εκείνο το βράδυ στο χωριό μου και μας συγκέντρωσε όλους τους κατοίκους του χωριού εις θέσιν αλώνι Πούλου, την αποτελούσαν ο Γεώργιος Μπαλάσης εκ Νέας Κίου, Καραντουμάνης εκ Νέας Κίου, Δημήτριος Τρουμπόνιας εκ του Λουτρακίου με πολιτικόν κομισάριο τον Κων. Γ. Γιώργαν ή Μπάμπακαν ή καπετάν Φάνην εκ Μιδέας.

Μετά την ομιλίαν ήρθε και μας ησπάσθη εμένα και τον κουνιάδο μου Ιωάννη Κ. Υψηλάντη ,ο πολιτικός κομισάριος συγκινηθείς αφού στην ομιλία του είχε μιλήσει για τσεκούρι στους αντιδραστικούς , εγώ για το αυθόρμητον αυτό φίλημα εθορυβήθειν και μαζί με τον κουνιάδο μου μετέβην στο σπίτι Δημητρίου Παν. Κορίλλη στελέχους του ΚΚΕ και της ΟΠΛΑ Αργολίδος ο οποίος ετύνγχανε γειτονάς μας και κουμπάρος μας. Διότι όπως προανέφερα εφοβήθειν για την ζωή μου, επειδή είχε ψιθυριστή γιά επικειμένη σύλληψη μου ή και θανάτωση μου από την ΟΠΛΑ, και τούτο μας το είχε πεί ο Παναγιώτης Δημ. Λέκκας, στα πεθερικά ,όστις είχεν αδελφό μέλος της ΟΠΛΑ και συγκένευε με τα πεθερικά μου.

Μόλις αναφέραμε τους φόβους μας ,για τα λεχθέντα Παν Δ. Λέκκα, περί θανατώσεως μας υπό της ΟΠΛΑ , τούτος εξεμάνειν κατά του Παν Δ. Λέκκα βριζοντάς τον και μας καθησύχασε ότι δεν πρόκειται να συμβή τίποτα και αυτά είναι όλα ψέματα. Εμείς αθώα επείσθημεν εις τους λόγους του μιας και δεν είχαμε κάνει τίποτε το κακό και επιστρέψαμε εις στα σπίτια μας.

15 Αυγούστου 1944 ώρα 2μ.μ. η ΟΠΛΑ συλλαμβάνει τους αδελφούς Υψηλάντη ήτοι: Παν Γ. Υψηλάντη, επόπτην ΑΤΕ τον αδελφόν του Σωτήριον μετά της συζύγου του , και τον Ηλίαν, και Μαρίαν αδελφούς του, επίσης τον ανηψιόν τους Αναστ. Χ. Υψηλάντη, έμπορον κάτοικον Άργους. Την σύλληψη των αδελφών Υψηλάντη επληροφορήθει η πεθερά μου και ήρθε εις το σπίτι μου κλαίγοντας και παρακαλώντας με να φύγω διότι θα με σφάξει η ΟΠΛΑ. Εκείνη την στιγμή εις το σπίτι μας ευρίσκετο ο αδελφός του Δημ. Κορίλλη, Ιωάννης, ο οποίος στο άκουσμα των λόγων της πεθεράς μου ,περί θανατώσεως υπό της ΟΠΛΑ , άρχισε να φωνάζει δυνατά, ότι δεν συμβαίνει τίποτα και αυτούς που συλλάβανε θα τους απέλυαν αμέσως μετά από μίαν μικρή ανάκρισιν , μιλώντας σαν αδελφός του Δημ. Κορίλλη και του Κων. Κορίλλη στελεχών του ΚΚΕ και της ΟΠΛΑ.

Ώρα 7μ.μ η ΟΠΛΑ εμφανίζεται στο σπίτι μας και μας συλλαμβάνει , εμένα την μητέρα μου 50 χρονών, τον αδελφό μου Κων/νο 13 ετών, την αδελφή μου Μαριγώ 24 ετών και την αδελφή μου Αναστασίαν 30 ετών, η οποία είχε σπάσει τα δύο πόδια και δεν είχε θεραπευθεί, την φόρτωσαν στο γαϊδαρό μας, μας σταμάτησαν στην άκρη του χωριού στη θέση Αγκώνα-κοτσι... όπου μετά από λίγο έφεραν την οικογένεια Αθανασίου Α. Παπαγεωργόπουλου μετά της συζύγου του Σωτηρίας, του υιού του Αναστασίου 28 ετών και τας θυγατέρας του Ακριβή 18 ετών και την Γεωργία 15 ετών, εν συνεχεία έφεραν .... και την πεθεράν μου Μαρίναν 50 ετών , επίσης έφεραν τον Παν. Σωτ. Λέκκα 60 ετών Αμερικανόν υπήκοον ,και αργότερα την οικογένεια Ιωανν. Ράπτη την συζυγόν του Σοφία ετών 40 την κόρη του Μαρίνα 5 ετών και τον υιό του Δημήτριον 3 ετών, χωρίς να δούμε τον ίδιον, δηλ. τον Ιωανν. Ράπτην .

Ώρα περίπου 9 μ.μ αρχίζει η πορεία προς τον Γολγοθά! μας συνόδευαν η ΟΠΛΑ η προαναφερομένη συν την τοπική ΟΠΛΑ , αποτελουμένη απο τους Χρ. Μπακατσέλα, Παν. Βασ. Παπαγεωργόπουλο ή Νταούτσο, Δημ. Β. Λιλή, Γεωργ. Βασ. Λιλή, Γεωργ. Δημ. Λιλή ή Καμπούρη, Δημ. Γεωργ. Γιαννάκο, Χρηστ. Γεωργ. Γιαννάκο, Παν Αναστ. Παπαγεργώπουλο ή Ρήσο, Κων. Παν. Κορίλλη, Σωτ. Δημ. Λιλή, Θεοδ. Παν. Παπαγεργώπουλο, Χρήσ. Κων. Παπαγεωργόπουλο, ή Μηλωνά, Μαρία Δημ. Λιλή, Σπυρούλα Ι. Δήμα, Γεωργία Κ. Ρέππα, Γεωργία Ευστ. Παπαγεωργοπούλου, Φίλιππα-Αννή Ρέππα, Αναστ. Δημ. Λιλή, Σωτήριον Γεωργ. Γιώργα, και συρφερτός από ομοχωρίους ,άντρας και γυναίκας .

Εμένα με είχαν δέσει με σύρμα από το χέρι μαζί τον Αναστ. Αθαν. Παπαγεωργόπουλο , γιατί είμαστε οι μόνοι νέοι άνδρες και οι ποιό επικίνδυνοι κατά την πορεία . Εις θέση "Γκρεψίνες" όπου υπάρχει ρέμα βάθους περίπου 10 μέτρων εσκέφθηκα να αυτοκτονήσω γιατί είχα πεισθεί πλέον ότι θα μας εφόνευαν και ήθελα να αποφύγω τον γνωστόν φοβερόν τρόπον της σφαγής υπό της ΟΠΛΑ. Είχα σχεδόν λυθεί και ήμουνα έτοιμος να πέσω , όταν είδα όραμα ,ένα γέρο με λευκά γένια και φτερά ,και το απέδωσα στον άγιο Ιωάννη τον Θεολόγο, που λίγα μέτρα μετά υπάρχει προσκυνητάρι του και που μου φώναξε "Μη !Μη! θα φύγεις από την σφαγή και θα ζήσεις 96 χρόνια!" αμέσως σταμάτησα, και συνέχισα την πορεία του Γολγοθά με τους άλλους.

Ο κόσμος που μας ακολουθούσε μας έβριζε, και οι περισσότεροι από τούς κρατουμένους ήσαν ξυπόλυτοι, διότι δεν τους άφησαν να τα φορέσουν καν τα παπούτσια , λεγοντάς τους ότι δεν χρειάζονται ,διότι θα επιστρέψουμε αμέσως. Με διάφορες μικροστάσεις φθάσαμεν περί την 11ην ώρα , εις το φρουραρχείο των Λιμνών.Εκεί ευρίσκετο άλλη ομάδα της ΟΠΛΑ, η οποία είχε εκτελέσει τους αδελφούς Υψηλάντη νωρίτερα . Οι φρουροί μας, έφυγαν για διάφορα σπίτια να φάγουν και προφανώς να ξεκουραστούν, Μας εφύλαγε μόνο ο Παν Θεοδ. Παπαγεωργόπουλος, μέλος της ΟΠΛΑ ηλικίας 17 ετών και καχεκτικός. Λέγω τότε στον πεθερό μου "Είναι ευκαιρία να πνίξουμε τον φρουρό και να φύγουμε και ας μείνει η αδελφή μου που ήτο ασθενής". Ο πεθερός μου και οι υπόλοιποι ,φοβηθέντες ίσως ή και να μην πίστευαν ότι θα μας έσφαζαν ,αρνήθηκαν να προβούμε σε τέτοια ενέργεια. Διότι η ΟΠΛΑ μιλούσε πάντα για ανάκριση ,εγώ τους είπα ότι θα μας σφάξουν και ότι εγώ θα φύγω από την σφαγή. Είχα πεισθεί περί τούτο από το όραμα που ανέφερα !

Περί την 11:30 νυχτερινή ενεμφανίσθη όλη η ομάδα της ΟΠΛΑ που ανέφερα, περίπου 50-60 άτομα, και μας οδήγησαν εις τον τόπον της εκτελέσεως εις θέσιν πηγάδι "Μπάρμπα" . Πριν πάμε εκεί ηκούσθη ένα σφύριγμα του Κων. Γ. Γιώργα ή "Μπάμπακα" και ρώτησε τι ώρα είναι.Του απήντησε ο Δημ. Παν. Κορίλλης ότι η ώρα ήτο 12η νυχτερινή. Τους είπε ότι έχω μαζί μου τον Ιωάννη Ράπτην, τον οποίον συνέλαβε αργότερα από εμάς κατόπιν περιπετειών και ότι πάω να τον σφάξω. Στο άκουσμα ότι θα έσφαζαν τον γνωστόν εις ημάς Ιωανν. Ράπτην αρχίσαμε να φωνάζουμε και να κλαίμε.

Η ομάς της ΟΠΛΑ οι οποίοι οι περισσότεροι ήσαν έφηβοι, άρχισαν να μας κτυπούν και να μας βρίζουν, μας έσπρωχναν δε για να φθάσουμε στο πηγάδι του "Μπάρμπα" ,που ήτο εκεί πλησίον και είχε εκλεγεί ,ως τόπος εκτελέσεως! Είχε φθάσει πιά η τρομερή ώρα της σφαγής! Εφώναξαν τότε: "Τάσος και Θωμάς", ήμουνα εγώ και ο Αναστάσιος Αθαν. Παπαγεωργόπουλος, οι μόνοι νεαροί άνδρες από τους συλληφθέντες.Εγώ λόγω της ημέρας -Ήτο ημέρα της Παναγίας- εφορούσα καθαρά και καινουργοί ρούχα, και εις την μέση μου φορούσα ποδιά όπως συνηθίζετο τότε. Με πλησίασε ένας από τις Λίμνες μέλος της ΟΠΛΑ , μου είπε: "Βγάλε τα ρούχα", έβγαλα το πουκάμισο την ποδιά και το παντελόνι, τότε ο αρχηγός της ΟΠΛΑ Μπαλάσης είπε να βγάλω και την φανέλα και το σώβρακο, τα έβγαλα και αυτά και συναισθανόμενος τι επρόκειτο να ακολουθήσει άρχισα να φωνάζω και να καλώ τον φονευθέντα προσφάτως από τους Γερμανούς πατέρα μου να έρθη να με πάρει μαζί του! Να τελειώνω!

Δίπλα μου, δυό μέτρα πιό πέρα έσφαξαν τον Αναστ. Αθαν. Παπαγεωργόπουλο, οι Χρήστος Κ. Παπαγεωργόπουλος ,Δημ. Γ. Γιαννάκος, και ο Μπαλάσης τα αίματα δε αυτού έπεσαν επάνω μου, ούτος δεν ήτο γυμνός διότι ως κτηνοτρόφος ών ήτο λερός. Αυτά εγίνεντο σε δευτερόλεπτα, διότι αμέσως ο εκτελεστής μου είχε σηκώσει το μαχαίρι να μου το καταφέρει στο λάρυγγα. Με κρατούσαν δε από τους ώμους ο Κούρος εξ Άργους (1) και ο Καραντουμάνης. Αστραπιαίος αντέδρασα με το αριστερό μου πόδι εκτύπησα με δύναμη στα αχαμνά τον εκτελεστή μου και το μαχαίρι του εκσφεντονίσθη μακριά, από τον πόνο που του προκάλεσα. Αυτομάτως ο Μπαλάσης με εκτύπησε με το μαχαίρι του , μιά, δυό φορές στην δεξιά ωμοπλάτη την οποίαν και μου έσπασε, με πήραν τα αίματα, αντέδρασα πάλι κτυπώντας τους με αγκώνες και λακτίσματα και πετάχτηκα σαν ελατήριο ψηλά . Αυτοί είχαν πέσει κάτω , επικρατούσε δε βαθύ σκοτάδι. Άρχισα να τρέχω μέσα από χαμόκλαδα και βράχια, πεύτοντας και ξανά σηκωνόμουν, φωνάζοντας θεέ μου δώσε μου ζωή να εκδικηθώ.

Απομακρυνόμενος και αφού θα είχα ξεμακρίνει 50 ως 60 μέτρα άρχισαν να ακούγονται σπαρακτικές κραυγές , κατάλαβα ότι έσφαξαν τους υπολοίπους. Έσφαξαν πρώτα τους άρρενες καθομολογιών του Θεοδ. Παν. Παπαγεωργοπούλου μέλους της ΟΠΛΑ και πρώτου εξαδέλφου μου και κατόπιν τις γυναίκες αφού προηγουμένως τις εβίασαν!

Εγώ περιπλανώμενος ολονυχτίς ,αιμορραγών έπεσα από ένα βράχο ύψους περίπου 10 μέτρων και μου μπήκε ένα ξύλο εις την πληγή και με κατέλαβε ακατάσχετος αιμορραγία .Συνέχισα την πορεία μου μέχρι την "Κλασέρκα" περιφερείας Μυκηνών, οπότε από ένα γνωστό μου σημείο μιάς στέρνας, που ήξερα από τα γυμνασιακά μου χρόνια ,κατάλαβα που βρισκόμουν και κατευθύνθηκα προς Ανυφίον , διότι η περιοχή αυτή κατοικείτο από κομμουνιστάς.

Εις δε το Ανυφί ήξερα ότι υπήρχε ένα φυλάκιο των Ταγμ. Ασφαλείας! Πράγματι μετά από εξαντλητική πορεία πεντέμισι ωρών, και αφού άρχισε πλέον να ξημερώνει , έπεσα στην ενέδρα του φυλακίου, οι οποίοι εφώναξαν ποιός είμαι. Εγώ τους απήντησα ότι είμαι ο Θωμάς ο Γιώργας και ότι έχω φύγει από τη σφαγή, αλλά γρήγορα να με βοηθήσετε διότι έχω εξαντληθή απο την αιμορραγία. Τότε πράγματι με βοήθησαν, ήρθε δε και ο πρόεδρος της κοινότητας Ανυφίου Δημ. Μπελάσης ,έφεραν ένα σεντόνι ,με περιτύλιξαν ,διότι ήμουν γυμνός τελείως και αιμόφυρτος, μ΄ έβαλαν σε πρόχειρο φορείο και με πήγαν σε ένα Αυστριακό γιατρό(2) που ευρίσκετο στο χωριό Ανυφί όπου έδρευε μια Γερμανική μονάδα. Με πήγαν στην οικία του Παν . Νικολάου, όπου ο Αυστριακός γιατρός με επέδεσε με καθάρισε. Καθάρισε την πληγή μου η οποία είχε γεμίσει από μύγες μουργέλα, κατόπιν λιποθύμησα και συνήλθα μετά από 48 ώρες. Όταν εξύπνησα ερώτησα να μάθω που βρισκόμουν , μου είπαν ότι εβρίσκομαι στο χωριό Ανυφί !

Οι κομμουνισταί δεν σταμάτησαν εκεί. Μετά την φυγή μου από την εκτέλεση προσπάθησαν με κάθε τρόπο να με εξοντώσουν για να μην υπάρχω μάρτυρας για το αποτρόπαιον εγκλημά τους . Μέσω μιάς θείας μου από το χωριό Μάνεσι , μου έστειλε η γυναίκα μου ρούχα και η θεία μου έφτιαξε ένα κοτόπουλο και μερικά αυγά , εγώ πάντα επιφυλακτικώς δεν τα έφαγα και τα έστειλα να τα ελέγξει ο γιατρός ο οποίος βρήκε εις το φαγητό αρσενικό δηλητήριο , ενέργεια των κομμουνιστών και όχι της θείας μου.

Δεύτερη ενέργεια των κομμουνιστών ο πρόεδρος του χωριού μου Ιωάννης Φ(Κ)ρίμης πήγε εις τους Γερμανούς, οι οποίοι εβρίσκοντο στην Αγία Τριάδα και κατέθεσε ότι ήμουν κομμουνιστής. Ήρθε ειδική ομάδα Γερμανών από το Άργος για να με εκτελέσει λέγοντας ότι είμαι κομμουνιστής . Εσώθην δε χάρη του προέδρου της κοινότητος Ανυφίου, τον φίλον μου και γνωστό μου και του θεράποντος ιατρού Αυστριακού. Οι οποίοι τους έπεισαν ότι δεν ήμουν κομμουνιστής αλλά αντιθέτως είχα γλυτώσει από την σφαγή των κομμουνιστών .

Αυτοί δε οι κομμουνισταί δεν σταμάτησαν τις ενεργειές τους προς εξόντωσή μου. Μου λέγει τότε ο Αυστριακός ιατρός, να φύγω να πάω στο Νοσοκομείο του Ναυπλίου διότι εκινδύνευε η ζωή μου από τους κομμουνιστάς .Ειδοποίησαν τον Σπύρο Παπανδριανό από το χωριό Λάλουκα ο οποίος ήτο υιός του Νουνού μου να έρθη να με πάρει και να με μεταφέρει ες Ναύπλιον . Πράγματι ήρθε χαράματα με την σούστα ,συνοδεία που με κρατούσαν γιατί ήμουν ακόμη αδύναμος , ήτο και ο Αναστ. Δήμας ή "Πακέτος" με την συζυγόν του Γαριφαλιά και με μετέφεραν εις Ναύπλιον, κάμπτοντας τις ενέργειες των κομμουνιστών, ο δε Σπύρος Παπανδριανός ήτο για παν ενδεχόμενον βαριά οπλισμένος.Μ΄έφερε εις την οικίαν του Κων. Κοκκίνου φίλου του πατρός του και κατόπιν κουμπάρου μου.Από εκεί επήγενα τακτικώς εις το Νοσοκομείον για τις αλλαγές των πληγών, εις τον ιατρόν Γεώργιο Παπανδριανό , και έτσι επέζησα.

Οι απόπειρες προς εξοντωσή μου δεν σταμάτησαν ποτέ! Εις το Ναύπλιο εγένετο απόπειρα δολοφονίας μου!, Τέσσερες απόπειρες εις Αθήνας όπου μετέβην εις το κίνημα του Δεκεμβρίου 1944! Εις το χωρίον Δενδρά άλλη απόπειρα!Εις την Μιδέα άλλη απόπειρα με καταιγιστικά πυρά δύο φορές!Και εις την Νήσο Πόρον........!
Εικόνα

http://rozosotiris.blogspot.com/2014/02/15-8-44.html
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 26 Ιαν 2019, 22:16

βαλε αν εχεις και την ιστορια που τα καθαρματα του ,κκε πηραν μια ναπηρη 14χρονη κοπελα την εβαλαν στον γαιδαρο και λιγο εξω απο το χωριο την εσφαξαν ως εχθρη του λσου!!!ο ελληνικος λαος τα ξερει αυτο οχι βεβαια λεπτομερειες αλλα ξερει οτι οι κακουργοι του κκε εκαναν εγκληματα και τους ψηφιζει.αξιος της μοιρας του.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 27 Ιαν 2019, 15:56

Μπούλκες - Διήγηση της Χρύσας Χατζηβασιλείου

Απόσπασμα.
Σύμφωνα με τα σταλινικά πρότυπα, τα οποία ασπάζονταν απολύτως ο Ζαχαριάδης, το καθεστώς που δημιουργήθηκε στο Μπούλκες ήταν αυταρχικό και αστυνομοκρατούμενο με κύριο στόχο την προστασία από τους εχθρούς, εξωτερικούς και εσωτερικούς, και τον εντοπισμό των προδοτών.
Η καχυποψία επικράτησε και οι αγωνιστές παρακολουθούσαν ο ένας τον άλλο σε ένα ατέρμονο κυνήγι πρακτόρων, κατά το οποιο σπιλώθηκαν άδικα πολλοί άδολοι αγωνιστές της εθνικής αντίστασης.

Επικεφαλής ορίστηκε ένας άνθρωπος της ΟΠΛΑ, και ανηψιός του Ιωαννίδη, ο Πεχτασίδης, ο οποίος αργότερα αποτέλεσε και ο ίδιος θύμα των Σταλινικών διώξεων και δολοφονήθηκε από απεσταλμένο του Ζαχαριάδη.
Στον Πεχτασίδη ανατέθηκε να δημιουργήσει μία απολύτως ελεγχόμενη και αστυνομοκρατούμενη οργάνωση, καθήκον στο οποίο ανταποκρίθηκε με απόλυτη επιτυχία. Δημιούργησε μία πανίσχυρη αστυνομία και επιδόθηκε στο κυνήγι των αντιφρονούντων με ανακρίσεις και βασανιστήρια.

Η πιο διεστραμμένη επινόηση άκρατου ολοκληρωτισμού υπήρξε η πεντάδα, η οποία αποτέλεσε τον βασικό πυρήνα της κοινωνικής ζωής, κυρίως στις πιο κρίσιμες ώρες της κομματικής επαγρύπνισης.
Πέντε προσεχτικά επιλεγμένα άτομα, δύο ύποπτα και τρία σίγουρα απαρτίζανε την πεντάδα, παρακολουθούσαν ο καθένας τους άλλους και όφειλαν κόντρα σε κάθε νόμο της ανθρώπινης φύσης να ζούνε και να κινούνται συνέχεια ομαδικά.
Μαζί και οι πέντε πήγαιναν στη δουλειά, μαζί επέστρεφαν περπατώντας πάντοτε με την ίδια διάταξη στο πεζοδρόμιο, δηλαδή τα «ύποπτα» στοιχεία βάδιζαν ανάμεσα στα «σίγουρα» ώστε να αποφευχθεί η πιθανότητα κάποιος «ύποπτος» να μιλήσει σε κάποιον ανεπιθύμητο. Μαζί και οι πέντε πήγαιναν παντού, μαζί είχαν οποιαδήποτε κοινωνική επαφή, απαγορεύονταν κάποιος να συναντήσει κάποιον ατομικά, μαζί έτρωγαν και μαζί κοιμόντουσαν.
Ακόμη και τη νύχτα αν κάποιος ήθελε να πάει στο μπάνιο έπρεπε να ξυπνήσει κάποιον από την πεντάδα για να τον συνοδεύσει.
Δεν υπήρχε κανένα περιθώριο ατομικής ζωής.
Το άτομο δεν ήταν πλέον ξεχωριστός άνθρωπος, γινόνταν μέλος μιας ομάδας, υπατάσσσονταν απολύτως σε αυτήν και έχανε κάθε στοιχείο ατομικής ιδιαιτερότητας.
Με αυτό τον τρόπο ο έλεγχος πάνω στα μέλη της ομάδας ήταν απόλυτως και συνεχής και τα «προβληματικά» μέλη της κοινότητας απομονώνονταν και αποκλείονταν από κάθε επαφή.

Οι προσπάθειες του Πεχτασίδη απέδωσαν καρπούς και εντοπίστηκαν αρκετοί «προδότες»οι περισσότεροι απο τους οποίους ήταν παλιοί καπετάνιοι του ΕΛΑΣ, το ατίθασο πνεύμα των οποίων είχε έρθει από νωρίς, ήδη από την κατοχή, σε σύγκρουση με τον σταλινισμό και τον ολοκληρωτισμό του ΚΚΕ.
Πολλοί παλιοί αγωνιστές κατηγορήθηκαν για προδότες διαπομπεύτηκαν σε τελετές δημόσιου εξευτελισμού, όπου το πλήθος τους προπυλάκιζε τους έφτυνε και τους χτυπούσε και ως ποινή στάλθηκαν πίσω στην Ελλάδα βορρά των παραστρατιωτικών οργανώσεων και του κυβερνητικού στρατου. Κάποιοι από αυτούς επέζησαν και εντάχθηκαν στις δυνάμεις του ΔΣΕ για να πεθάνουν αργότερα στις τάξεις του ως τιμημένοι νεκροί.

Άλλοι, περισσότερο επικίνδυνοι, με μυστικότητα και συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς λαικά δικαστήρια, στάλθηκαν σε γειτονικό νησί του Δούναβη, από όπου κανείς δεν επέστρεψε. Συνολικά στο Μπούλκες δολοφονήθηκαν 95 αγωνιστές, θύματα του Πεχτασίδη, του Ζαχαριάδη και του σταλινικού ΚΚΕ.


Από το Μπούλκες στέλνονταν συνέχεια στο βουνό για να πολεμήσουν στις τάξεις του ΔΣΕ όλοι οι μάχιμοι κάτοικοι, στους οποίους συμπεριλαμβάνονταν δεκατριάχρονα αγόρια και κορίτσια και μωρομάνες, τις οποίες αποσπούσαν βίαια από τα μωρά τους. Λίγο πριν κλείσει, το Μπούλκες είχε σχεδόν ερημώσει καθώς όλοι είχαν μεταφερθεί στο βουνό.
Αυτοί ήταν οι άνθρωποι που θα δημιουργούσαν την νέα Ελλάδα, που θα αποκαθιστούσαν την δικαιοσύνη στους αδικημένους, που ήταν ανθρωπιστές και νοιάζονταν για τον σύντροφο τους, που νοιάζονταν για την νέα γενιά και για την μητρότητα, που είχαν οράματα για έναν καλύτερο κόσμο, που ξέρουν την πραγματική δημοκρατία καλύτερα από τους εκφυλισμένους αστούς και μικροαστούς και την εφαρμόζουν στην πράξη.

Όταν στους συντρόφους τους φέρονταν έτσι είναι εύκολο να συμπεράνουμε πως φέρονταν σε όλους τους άλλους κατά την διάρκεια της παντοδυναμίας τους, ιδιαιτέρως δε στους "αντιδραστικούς".

Μια εγκληματική συμμορία που βρήκε κατάλληλες συνθήκες και ευκαιρία να καθίσει στον σβέρκο των περισσοτέρων Ελλήνων, να σφάξει, να κάψει και να κατακρεουργήσει την χώρα για 7 χρόνια.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 27 Ιαν 2019, 20:35

και σημερα ιδια νοοτροπια εχουν.μολις βρουν ευκαιρια τα ιδια θα κανουν.για τολμησε να κατηγορησεις σε ιδιωτικη συζητηση τις...προοδευτικες δυναμεις και θα δεις τι θα παθεις .
αυτη η τακτικη ηταν και ειναι συνθθης στους κομμουνιστες να αλληλοκαρφωνονται.για αυτο και επι κατοχης οι περισσοτεροι κουκουλοφοροι,χαφιεδες ηταν κομμουνιστες.αφου ετσι κι αλλοιως ειχαν συνηθισει να καρφωνουν συντροφους τους στον κομισαριο απλως αλλαξαν κομισαριο.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 09 Φεβ 2019, 14:29

Δεν απάντησε κανένας; :smt017

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 09 Φεβ 2019, 14:51

OrderAndChaos έγραψε:
09 Φεβ 2019, 14:29
Δεν απάντησε κανένας; :smt017
ξερεις εστω και ενα κουμουνι που να μπορει να συζητησει;εγω παντως δεν ξερω ουτε ενα.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 09 Φεβ 2019, 14:56

'Όταν βλέπεις αυτό:
Μια πραγματική ιστορία.
από Chainis » 23 Ιαν 2019, 20:59 » σε Ιστορία 7 Απαντήσεις320 Προβολές Τελευταία δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ
καταλαβαίνεις σε τι αναφέρεται το νήμα. Αντικομμουνιστική λύσσα εν έτει 2019 που δεν υπάρχει κομμουνισμός. Το επιδόρπιο θα είναι οι δικαιολογίες για την Εθνοπροδοσία των Ταγματασφαλιτών.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 09 Φεβ 2019, 15:01

brb και tyt έγραψε:
09 Φεβ 2019, 14:56
'Όταν βλέπεις αυτό:
Μια πραγματική ιστορία.
από Chainis » 23 Ιαν 2019, 20:59 » σε Ιστορία 7 Απαντήσεις320 Προβολές Τελευταία δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ
καταλαβαίνεις σε τι αναφέρεται το νήμα. Αντικομμουνιστική λύσσα εν έτει 2019 που δεν υπάρχει κομμουνισμός. Το επιδόρπιο θα είναι οι δικαιολογίες για την Εθνοπροδοσία των Ταγματασφαλιτών.
Εγω πάλι βλέπω οτι οι αρισταράντζες είναι που διαιωνίζουν το μετεμφυλιακό μίσος. Προσωπικά χέστηκα και για τις δύο πλευρές αλλά το συγκεκριμένο ποστ μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 09 Φεβ 2019, 15:08

OrderAndChaos έγραψε:
09 Φεβ 2019, 15:01
brb και tyt έγραψε:
09 Φεβ 2019, 14:56
'Όταν βλέπεις αυτό:
Μια πραγματική ιστορία.
από Chainis » 23 Ιαν 2019, 20:59 » σε Ιστορία 7 Απαντήσεις320 Προβολές Τελευταία δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ
καταλαβαίνεις σε τι αναφέρεται το νήμα. Αντικομμουνιστική λύσσα εν έτει 2019 που δεν υπάρχει κομμουνισμός. Το επιδόρπιο θα είναι οι δικαιολογίες για την Εθνοπροδοσία των Ταγματασφαλιτών.
Εγω πάλι βλέπω οτι οι αρισταράντζες είναι που διαιωνίζουν το μετεμφυλιακό μίσος. Προσωπικά χέστηκα και για τις δύο πλευρές αλλά το συγκεκριμένο ποστ μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον.
Ο εμφυλιακός σανός ξεκίνησε από τότε που μπήκε η Νεοναζιστική Χρυσή Αυγή στην Βουλή. Ο αντικομμουνισμός είναι η απάντηση της για το ότι η ηγεσία της υμνεί τον Χίτλερ. Όμως ο αντικομμουνισμός εν έτει 2019 έχει και μεγ΄λαη σημασία για την ηγέτιδα Γερμανία γιατί ξεπλένει το φρικιαστικό παρελθόν της (και) στην Ελλάδα.

Υπάρχει ο αναθεωρητισμός σε όλα τα πράγματα στα πλαίσια της απεθνικοποίησης του κράτους και της κοινωνίας στα πλαίσια της Ομοσπονδίας της ΕΕ. Έτσι ακούμε πράγματα που ούτε στο αποκορύφωμα του Ψυχρού Πολέμου δεν τα έλεγαν όπως ότι ο Στάλιν σκότωσε περισσότερους από τον Χίτλερ, για την σφαγή στο Κατίν κλπ. Σε λίγα χρόνια οι μαθητές θα μαθαίνουν στα σχολεία ότι ο Χίτλερ ήταν ειρηνιστής αλλά οι κακοί κομμουνιστές σκότωναν τους Γερμανούς ειρηνοποιούς και αυτοί αναγκάστηκαν (όπως και οι Ταγματασφαλίστες μην ξεχνάμε) να τους σκοτώσουν (οι σφαγές των αμάχων θα περάσουν στη λήθη).
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 09 Φεβ 2019, 17:29

brb και tyt έγραψε:
09 Φεβ 2019, 14:56
'Όταν βλέπεις αυτό:
Μια πραγματική ιστορία.
από Chainis » 23 Ιαν 2019, 20:59 » σε Ιστορία 7 Απαντήσεις320 Προβολές Τελευταία δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ
καταλαβαίνεις σε τι αναφέρεται το νήμα. Αντικομμουνιστική λύσσα εν έτει 2019 που δεν υπάρχει κομμουνισμός. Το επιδόρπιο θα είναι οι δικαιολογίες για την Εθνοπροδοσία των Ταγματασφαλιτών.
Όσο κι αν σε πονάει, είναι πραγματικά γεγονότα χωρίς ούτε μισή λέξη πάνω από την αλήθεια.

Αλλά έχεις ένα δίκιο, η αλήθεια είναι ένα πολύ ανιοκομουνιστικό στοιχείο.

Πάντως πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι εν έτη 2019 ούτε αρχαίοι Έλληνες υπάρχουν, ούτε οι ήρωες του 21, ούτε το Βυζάντιο ούτε πολλοί άλλοι, αλλά γράφουμε συνέχεια γι' αυτούς.
Ξέρεις, γι' αυτό αυτή η ενότητα λέγεται ιστορία.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 09 Φεβ 2019, 18:03

brb και tyt έγραψε:
09 Φεβ 2019, 15:08
OrderAndChaos έγραψε:
09 Φεβ 2019, 15:01
brb και tyt έγραψε:
09 Φεβ 2019, 14:56
'Όταν βλέπεις αυτό:



καταλαβαίνεις σε τι αναφέρεται το νήμα. Αντικομμουνιστική λύσσα εν έτει 2019 που δεν υπάρχει κομμουνισμός. Το επιδόρπιο θα είναι οι δικαιολογίες για την Εθνοπροδοσία των Ταγματασφαλιτών.
Εγω πάλι βλέπω οτι οι αρισταράντζες είναι που διαιωνίζουν το μετεμφυλιακό μίσος. Προσωπικά χέστηκα και για τις δύο πλευρές αλλά το συγκεκριμένο ποστ μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον.
Ο εμφυλιακός σανός ξεκίνησε από τότε που μπήκε η Νεοναζιστική Χρυσή Αυγή στην Βουλή. Ο αντικομμουνισμός είναι η απάντηση της για το ότι η ηγεσία της υμνεί τον Χίτλερ. Όμως ο αντικομμουνισμός εν έτει 2019 έχει και μεγ΄λαη σημασία για την ηγέτιδα Γερμανία γιατί ξεπλένει το φρικιαστικό παρελθόν της (και) στην Ελλάδα.

Υπάρχει ο αναθεωρητισμός σε όλα τα πράγματα στα πλαίσια της απεθνικοποίησης του κράτους και της κοινωνίας στα πλαίσια της Ομοσπονδίας της ΕΕ. Έτσι ακούμε πράγματα που ούτε στο αποκορύφωμα του Ψυχρού Πολέμου δεν τα έλεγαν όπως ότι ο Στάλιν σκότωσε περισσότερους από τον Χίτλερ, για την σφαγή στο Κατίν κλπ. Σε λίγα χρόνια οι μαθητές θα μαθαίνουν στα σχολεία ότι ο Χίτλερ ήταν ειρηνιστής αλλά οι κακοί κομμουνιστές σκότωναν τους Γερμανούς ειρηνοποιούς και αυτοί αναγκάστηκαν (όπως και οι Ταγματασφαλίστες μην ξεχνάμε) να τους σκοτώσουν (οι σφαγές των αμάχων θα περάσουν στη λήθη).
Όχι φίλε, το κουβάρι άρχισε να ξετυλίγεται πολύ πριν την ΧΑ, από όταν κατέρρευσε ο κομουνισμός και άρχισαν να βγαίνουν στο φως πληροφορίες από τα σοβιετικά (και όχι μόνο) αρχεία.
Πολύ πριν την ΧΑ, πολλά ενδιαφέροντα για τον κομουνισμό έγραψαν ο Φαράκος, ο Λαζαρίδης και πολλοί άλλοι εντός και εκτός Ελλάδος.

Αυτό που συμβαίνει (και σφάζει κάθε αριστερό) είναι ότι σιγά-σιγά ο κομουνισμός και η αριστερά απομυθοποιούνται, η ιστορία μπαίνει στην πραγματική της διάσταση και φαίνονται οι ιστορικές ευθύνες όλων για τα γεγονότα που προηγήθηκαν.

Θα γίνει πιο έντονο τα επόμενα χρόνια, συνήθισε το και αποδέξου το.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 09 Φεβ 2019, 19:46

Από το βιβλίο ΠΕΡΙΑΝΔΡΟΥ Ι. ΤΟΓΙΑ
ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΙΟΥ (Το οδοιπορικό μιάς δοκιμασίας)- 1994
(Ο Περ. Τόγιας : Εφ. Αξιωματικός Πληροφοριών στο 6ο Σ.Π-ΕΛΑΣ)


Μπορώ σ΄ αυτό το σημείο να αναφέρω ένα τέτοιο, άξιο μνείας, έντονο περιστατικό, που ζωγραφίζει ανάγλυφα το πνεύμα που διείπε τις ενέργειες όλων των επαγγελματικών στελεχών του Κομμουνιστικού Κόμματος εκείνη την περίοδο.
Το περιστατικό αυτό συνέβη σε μένα τον ίδιο. Είναι απ΄ αυτά που δεν ξεχνιούνται.

Ήταν Αύγουστος μήνας του 1944 και τα σημάδια από τα μέτωπα του πολέμου έδειχναν , ότι δεν θ΄ αργούσε η απελευθέρωση της χώρας.
Η Διοίκηση του 6ου Συντάγματος, που υπηρετούσα κι εγώ, είχε στρατοπεδεύσει με την υποδειγματική ομάδα της ΕΠΟΝ στο χωριό Εξοχή του Δήμου Αλέας του Νομού Αργολίδας.

Εκείνες τις ημέρες είχε έρθει για επιθεώρηση των Πολιτικών Οργανώσεων του Νομού ένας κάποιος ονόματι ¨Στάθης¨, αγνώστων λοιπών στοιχείων, για όλους εμάς, μέγα όμως στέλεχος του Κομουνιστικού Κόμματος και μέλος της Πελοποννησιακής Επιτροπής του ΚΚΕ.

Με συνάντησε ιδιαιτέρως στο χωριό αυτό και μου ζήτησε να προβώ στην εκτέλεση ενός ποσοστού 3% από τους κατοίκους όλων των χωριών εκείνων εις τα οποία, ως επί το πλείστον, στρατοπέδευε η Διοίκηση του Συντάγματος, δηλαδή της Γκούρας, της Γκιόζας (Μάτι), της Λαύκας, της Σκοτεινής κλπ.

Σε ερώτησή μου, σε τι απέβλεπε αυτή η εκκαθάρηση, μου απάντησε ότι έπρεπε, ενόψει της επικείμενης απελευθέρωσης της χώρας, όλα τα αντιδραστικά στοιχεία των χωριών να λείψουν κατά την απελευθέρωση, για να μπορέσουμε να επιβληθούμε άνετα σαν Κυβέρνηση του Λαού.
Σε δεύτερη ερώτησή μου, ποιοι κατά την γνώμη του πρέπει να εκτελεστούν, μου απάντησε όλοι οι έμποροι των χωριών, οι οπαδοί του Λαϊκού Κόμματος, οι Βασιλόφρονες κλπ.

Όπως ήταν φυσικό, εγώ αρνήθηκα διαρρήδην να συμπράξω σε μια τέτοιου κακουργηματικού χαρακτήρα ενέργεια, αντίθετα δε προσπάθησα να τον πείσω ότι όλοι οι χωρικοί των περιοχών αυτών, όχι μόνο δεν αποτελούσαν εμπόδιο στους σκοπούς του αγώνα μας στην εκπλήρωση της αποστολής τους.

Αποτέλεσμα αυτής της άρνησης μου να υποκύψω στο φοβερό αυτό έγκλημα, υπήρξε η άμεση μετάθεσή μου μέσα σε πέντε ημέρες, από το 6ο Σύνταγμα, στο οποίο σημειωτέον είχα καταταγεί εθελοντικώς, στο ανεξάρτητο τάγμα της Ηλείας, δηλαδή στην άλλη άκρη της Πελοποννήσου!

Ευτυχώς δε, που αυτός ο κακούργος επέλεξε αυτό το είδος της τιμωρίας μου, διότι γι΄ αυτόν ήταν πολύ εύκολο, με τα πιστά εκτελεστικά όργανα που διέθετε, σε ελάχιστο χρόνο να με εξαλείψει από προσώπου γης.

http://rozosotiris.blogspot.com/search/ ... F%CE%99%21
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μια πραγματική ιστορία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 09 Φεβ 2019, 23:41

Chainis έγραψε:
09 Φεβ 2019, 17:29
Όσο κι αν σε πονάει, είναι πραγματικά γεγονότα χωρίς ούτε μισή λέξη πάνω από την αλήθεια.

Αλλά έχεις ένα δίκιο, η αλήθεια είναι ένα πολύ ανιοκομουνιστικό στοιχείο.

Πάντως πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι εν έτη 2019 ούτε αρχαίοι Έλληνες υπάρχουν, ούτε οι ήρωες του 21, ούτε το Βυζάντιο ούτε πολλοί άλλοι, αλλά γράφουμε συνέχεια γι' αυτούς.
Ξέρεις, γι' αυτό αυτή η ενότητα λέγεται ιστορία.
Όλα είναι αλήθεια. Και οι αφροί στο στόμα δεν είναι από μπύρα.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών