100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22908
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Φεβ 2019, 15:50

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:44


Μόνο την αλήθεια γράφω, φίλε μου!

Ρώτα τους παλιότερους και θα μάθεις.

"Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς!"
Βγήκε ο Αντρέας και έφαγε ο κόσμος κρέας, τα έχουμε ξαναπεί.

Και εννοείται οτι υπήρχε δικαιοσύνη. Μπορούσες να διεκδικήσεις μια θέση στο δημόσιο και ας μην ησουν πρασινοφρουρος.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 05 Φεβ 2019, 15:51

αφήνοντας στην άκρη την παραδεκτή ανωτερότητα σε επιτηδειότητα των ανερχόμενων πρώιμων πασοκοστελεχών έναντι των εκφυλισμένων δαπιτογόνων καθώς και το πόσοι λιγδεροί αποσυνάγωγοι παρακμίες κάναν ρεσάλτο στο δημόσιο μπεζαχτά με την Αλλαγή, ας παραθέσει κάποιος τα βιογραφικά της αριστερής ιντελιγκέντσιας και νομενκλατούρας προς απόδειξη του αποκλεισμού των από το πρυτανείο του δημόσιου ρετιρέ (πανεπιστήμια, κτλ)
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 05 Φεβ 2019, 15:59

Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27
Δεν είμαι απόγονος Ταγματασφαλιτών, είμαι απόγονος κομμουνιστών (και οι δύο μου παππούδες κομμουνιστές ήταν), αλλά θα το θεωρούσα πολύ μεγάλη μου τιμή αν προερχόμουν από τους πατριώτες των Ταγμάτων Ασφαλείας.
Μου θύμισε εκείνο που λένε κάποιοι άλλοι: ''Δεν είμαι Χρυσαυγίτης αλλά ...'' :D
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 05 Φεβ 2019, 16:00

Μπίστης έγραψε:
05 Φεβ 2019, 13:09
Κι εγώ πάντα είχα την εντύπωση πως ουίσκυ και μέλι ταιριάζουν αν και δεν το έχω επιχειρήσει ακόμα ... :-?
H γλυκόζη ανεβάσει το χτύπημα του αλκόολ. Προφανώς ο Αντρέας ήθελε επιτέλους να την ακούσει. Απορούν και οι ξένες μυστικές υπηρεσίες. Γίνεται να πίνει όλη την ημέρα και να είναι πάντα νηφάλιος; Έκανε φιλότιμες προσπάθειες.
Mole έγραψε:
05 Φεβ 2019, 13:32
Αναγεννησιακος ηγεμόνας, λιοντάρι και αλεπού, αδίστακτος όταν έπρεπε, μα με εν τέλει συμβατικούς, ανθρωπιστικους σκοπούς: να μεταμορφώσει ένα τσουβάλι αγγούρια σε πολιτισμένο λαό - κάτι που, όπως μαρτυράνε και οι παραπάνω απαντήσεις, πρέπει να θεωρηθεί ύβρις.
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:38
Τον μισείτε γιατί μέχρι τότε το Κράτος το αντιμετώπιζε η Δεξιά ως τσιφλίκι της. Ως ιδιοκτησία της. Ο Ανδρέας σας έδωσε και καταλάβατε ότι το Κράτος ανήκει σε όλο το Έθνος και όχι μόνο στους αυλικούς της Δεξιάς! Αλλά και γιατί σας στέρησε προνομιακούς χώρους, όπως ο στρατός, το πανεπιστήμιο και η υγεία.

Ο Ανδρέας παρά τα λάθη του εργάστηκε για την ανόρθωση του ελληνικού λαού. Για την βελτίωση της μόρφωσης του. Για την βελτίωση της υγείας του. Για την βελτίωση των συνθηκών εργασίας του. Για να τον βγάλει από την ανέχεια και την κακομοιριά που τον είχε καταδικάσει η Δεξιά! Γι' αυτό και τον μισείτε. Όχι γιατί διόγκωσε το Δημόσιο, αλλά γιατί αμφισβητήθηκαν τα προνόμια σας. Γιατί αμφισβητήθηκε η προνομιακή σας σχέση με το κράτος!
+ 1000 και στους δυο σας. Συνυπογράφω.




Μετα λύπης μου βλέπω πως παρότι παρακάλεσα εξ αρχής, να μην συμμετέχουν οι δυο(πιο) καθυστερημένες πτέρυγες της χώρας και του φόρουμ: τα δεξιά κατακάθια και οι νοσταλγοί των συμμοριτών, δεν έγινα σεβαστός. Υπάρχουν τόσα νήματα για να γράψετε της ανοησίες σας. Παρακαλώ μην αμαυρώνετε αυτό, σημαίνει πολλά για εμένα.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24853
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 05 Φεβ 2019, 16:06

Μαυροβασίλης έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:51
αφήνοντας στην άκρη την παραδεκτή ανωτερότητα σε επιτηδειότητα των ανερχόμενων πρώιμων πασοκοστελεχών έναντι των εκφυλισμένων δαπιτογόνων καθώς και το πόσοι λιγδεροί αποσυνάγωγοι παρακμίες κάναν ρεσάλτο στο δημόσιο μπεζαχτά με την Αλλαγή, ας παραθέσει κάποιος τα βιογραφικά της αριστερής ιντελιγκέντσιας και νομενκλατούρας προς απόδειξη του αποκλεισμού των από το πρυτανείο του δημόσιου ρετιρέ (πανεπιστήμια, κτλ)
Το πασοκ έφερε σε πέρας ένα μοναδικό πείραμα σε παγκόσμιο επίπεδο
Εκδημοκράτισε την λαμογιά

Διαφθορά υπήρχε στην πΠ (προ πασόκ) Ελλάδα, όπως υπάρχει σε όλον τον κόσμο. Αλλά ήταν ταξική. Μερίδιο από την πίτα της μίζας έπαιρναν οι εκπρόσωποι των ελίτ (κυβερνητικών και οικονομικών)

Μόλις ήρθε το πασόκ μερίδιο στη μίζα διεκδίκησαν -και πήραν- και τα μεσαία στελέχη, τα μικρά στελέχη και ο καφετζής του Υπουργείου. Πλέρια ισότητα. Ο Τρίτος Δρόμος προς την αρπαχτή

Αυτόν τον αγριοΡωμιό τάϊσε ο ΠΑπατζής κι αυτός είναι που μας κυβερνά έκτοτε. Σε όλες του τις εκφάνσεις, είτε ως Μαντέλης, είτε ως Τσοχατζόπουλος, είτε ως Φλώρος, ως Πολάκης ή Άδωνις
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 05 Φεβ 2019, 16:07

Ερμής έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:50
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:44


Μόνο την αλήθεια γράφω, φίλε μου!

Ρώτα τους παλιότερους και θα μάθεις.

"Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς!"
Βγήκε ο Αντρέας και έφαγε ο κόσμος κρέας, τα έχουμε ξαναπεί.

Και εννοείται οτι υπήρχε δικαιοσύνη. Μπορούσες να διεκδικήσεις μια θέση στο δημόσιο και ας μην ησουν πρασινοφρουρος.
Ναι, φίλε μου. Και κρέας είχαμε επί Ανδρέα και ΕΣΥ και Κέντρα Υγείας και νέα νοσοκομεία και νέα πανεπιστήμια και στήριξη στους άπορους γέροντες και στους άπορους γενικότερα. Προστασία της μητρότητας και άλλα πολλά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 05 Φεβ 2019, 16:13

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Φεβ 2019, 16:07
Ερμής έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:50
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:44


Μόνο την αλήθεια γράφω, φίλε μου!

Ρώτα τους παλιότερους και θα μάθεις.

"Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς!"
Βγήκε ο Αντρέας και έφαγε ο κόσμος κρέας, τα έχουμε ξαναπεί.

Και εννοείται οτι υπήρχε δικαιοσύνη. Μπορούσες να διεκδικήσεις μια θέση στο δημόσιο και ας μην ησουν πρασινοφρουρος.
Ναι, φίλε μου. Και κρέας είχαμε επί Ανδρέα και ΕΣΥ και Κέντρα Υγείας και νέα νοσοκομεία και νέα πανεπιστήμια και στήριξη στους άπορους γέροντες και στους άπορους γενικότερα. Προστασία της μητρότητας και άλλα πολλά.
τα οποία πληρώνουμε τώρα. Και εσύ μπορείς να έχεις και βίλα και πισίνα και φεράρι αν δανειστείς, το θέμα είναι ότι όταν έρθει η ώρα να πληρώσεις το χρέος θα βογκήξεις
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 05 Φεβ 2019, 16:13

brb και tyt έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:59
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27
Δεν είμαι απόγονος Ταγματασφαλιτών, είμαι απόγονος κομμουνιστών (και οι δύο μου παππούδες κομμουνιστές ήταν), αλλά θα το θεωρούσα πολύ μεγάλη μου τιμή αν προερχόμουν από τους πατριώτες των Ταγμάτων Ασφαλείας.
Μου θύμισε εκείνο που λένε κάποιοι άλλοι: ''Δεν είμαι Χρυσαυγίτης αλλά ...'' :D
Αυτοί που λένε "δεν είμαι Χρυσαυγίτης αλλά" δεν τάσσονται υπέρ της Χρυσής Αυγής, αλλά υπέρ κάποιων από τις θέσεις της. Εγώ είμαι τετρακάθαρα υπέρ των πατριωτών των Ταγμάτων Ασφαλείας που τσάκιζαν κομμουνιστές εθνοπροδότες. Αν δεν υπήρχαν αυτοί ν' αποδυναμώσουν τους κομμουνιστές τώρα η Μακεδονία μπορεί να ήταν υπό κατοχή.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 05 Φεβ 2019, 16:20

Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 16:13
brb και tyt έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:59
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27
Δεν είμαι απόγονος Ταγματασφαλιτών, είμαι απόγονος κομμουνιστών (και οι δύο μου παππούδες κομμουνιστές ήταν), αλλά θα το θεωρούσα πολύ μεγάλη μου τιμή αν προερχόμουν από τους πατριώτες των Ταγμάτων Ασφαλείας.
Μου θύμισε εκείνο που λένε κάποιοι άλλοι: ''Δεν είμαι Χρυσαυγίτης αλλά ...'' :D
Αυτοί που λένε "δεν είμαι Χρυσαυγίτης αλλά" δεν τάσσονται υπέρ της Χρυσής Αυγής, αλλά υπέρ κάποιων από τις θέσεις της. Εγώ είμαι τετρακάθαρα υπέρ των πατριωτών των Ταγμάτων Ασφαλείας που τσάκιζαν κομμουνιστές εθνοπροδότες. Αν δεν υπήρχαν αυτοί ν' αποδυναμώσουν τους κομμουνιστές τώρα η Μακεδονία μπορεί να ήταν υπό κατοχή.
Έγινε υπογραφή τι είσαι, παρ' ότι προσπάθησες να μην γίνει. :wave:
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 05 Φεβ 2019, 16:20

Τρίκαλος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:09
Πιστεύω θα'ναι ενδιαφέρον στιγμή
*ενδιαφέρουσα

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 05 Φεβ 2019, 16:21

Lord Brum έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:17

προς το παρών
*προς το παρόν

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 05 Φεβ 2019, 16:24



οι μικροαστουληδες φοροφυγαδες βρηκαν στο οικοσυστημα του ανδρεικου πασοκ τους εαυτους τους και την εκπροσωπηση τους

εν μια νυκτι χιτες μεταβληθηκαν με ακραιφνεις πασοκους και σημερα το παιζουν χρυσαυγιτες
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 05 Φεβ 2019, 16:26

"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 05 Φεβ 2019, 16:27

"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 05 Φεβ 2019, 16:30

Lord Brum έγραψε:
05 Φεβ 2019, 16:13
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Φεβ 2019, 16:07
Ερμής έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:50


Βγήκε ο Αντρέας και έφαγε ο κόσμος κρέας, τα έχουμε ξαναπεί.

Και εννοείται οτι υπήρχε δικαιοσύνη. Μπορούσες να διεκδικήσεις μια θέση στο δημόσιο και ας μην ησουν πρασινοφρουρος.
Ναι, φίλε μου. Και κρέας είχαμε επί Ανδρέα και ΕΣΥ και Κέντρα Υγείας και νέα νοσοκομεία και νέα πανεπιστήμια και στήριξη στους άπορους γέροντες και στους άπορους γενικότερα. Προστασία της μητρότητας και άλλα πολλά.
τα οποία πληρώνουμε τώρα. Και εσύ μπορείς να έχεις και βίλα και πισίνα και φεράρι αν δανειστείς, το θέμα είναι ότι όταν έρθει η ώρα να πληρώσεις το χρέος θα βογκήξεις
Την κύρια και βασική ευθύνη την φέρουν οι Κώστας Σημίτης και Κώστας Καραμανλής. Αυτοί οι δυο εκτροχίασαν την οικονομία(με τους Ολυμπιακούς αγώνες) και την άφησαν απροστάτευτη(από το Ευρώ και με τα σουάπς).

Το μεγάλο δημόσιο ήταν έργο των Συνταγματαρχών και όχι του Ανδρέα. Προφανώς και διόρισε πολλούς και ο Ανδρέας-στη θέση του θα σοδόμιζα όλους τους δεξιούς στον κρατικό μηχανισμό, αλλά ο Μεγάλος ήταν ανθρωπιστής-, αλλά δεν ήταν ο πρώτος που το έκανε και σίγουρα όχι ο τελευταίος.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών