Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 13 Φεβ 2019, 17:45

Στο τίμιο τούτο twitter account νομίζω όλοι οι φορουμίτες μπορούν να συνεισφέρουν λόγω εμπειρίας με δικές τους ιστορίες :003:

https://twitter.com/WarGreek

παραδείγματα










Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 15 Φεβ 2019, 11:33

deCaritaine έγραψε:
13 Φεβ 2019, 17:45
:lol:

Σωστή, δυστυχώς τσάμπα θα περιμένουμε χρήστρια με τέτοιο νικ ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34961
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 15 Φεβ 2019, 12:39

deCaritaine έγραψε:
13 Φεβ 2019, 17:45
Στο τίμιο τούτο twitter account νομίζω όλοι οι φορουμίτες μπορούν να συνεισφέρουν λόγω εμπειρίας με δικές τους ιστορίες
Ποιές εμπειρίες;υπάρχει κανείς στο φόρουμ που να μετείχε στον πόλεμο;

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 15 Φεβ 2019, 12:46

υπαρχει κανεις 90+ ρε παιδια??
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 15 Φεβ 2019, 12:48

Ότι έχουμε ακούσει από παππούδες
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7512
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 15 Φεβ 2019, 12:55

χαθηκε και ο Βησσαριων

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25240
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 15 Φεβ 2019, 12:56

Στην Αθήνα ο Εμφύλιος ουσιαστικά τελείωσε μετά τα Δεκεμβριανά, οπότε δεν έχω τέτοιες ιστορίες από πατέρα και παππούδες. Εχω αρκετές ιστορίες από επισκέψεις στα αστυνομικά τμήματα δι' υπόθεσίν των, παρ' όλο που δεν ήταν κουκουέδες, αλλά είχαν εμπλοκή στην ΕΠΟΝ (ο πατήρ) και το ΕΑΜ Ναυτεργατών (ο παππούς)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 15 Φεβ 2019, 13:18

Στενός συγγενής επιστρατεύτηκε από τον ΔΣ στα 18 του αλλά τον έτρωγε ο κώλος του και έμεινε και ήταν και ενθουσιασμένος και σίγουρος για την νίκη.
Μέχρι που κατέβηκε στην Βόρεια Πελοπόννησο τέλος του 48 η 9η Μεραρχία.
Μετά από 2 μήνες στην κόλαση ήταν τυχερός και δεν σκοτώθηκε, γύρισε στο χωριό του, πήγε παραδόθηκε (στον στρατό κι όχι στην αστυνομία). πέρασε στρατοδικείο όπου είπε "βιαίως επιστρατευθής" και με την απαραίτητη δήλωση αποκήρυξης του κομουνισμού καθάρισε.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6619
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 15 Φεβ 2019, 13:23

Chainis έγραψε:
15 Φεβ 2019, 13:18
Στενός συγγενής επιστρατεύτηκε από τον ΔΣ στα 18 του αλλά τον έτρωγε ο κώλος του και έμεινε και ήταν και ενθουσιασμένος και σίγουρος για την νίκη.
Μέχρι που κατέβηκε στην Βόρεια Πελοπόννησο τέλος του 48 η 9η Μεραρχία.
Μετά από 2 μήνες στην κόλαση ήταν τυχερός και δεν σκοτώθηκε, γύρισε στο χωριό του, πήγε παραδόθηκε (στον στρατό κι όχι στην αστυνομία). πέρασε στρατοδικείο όπου είπε "βιαίως επιστρατευθής" και με την απαραίτητη δήλωση αποκήρυξης του κομουνισμού καθάρισε.
δεν είχε μετά τράβαλα;

Πάντως από τα λίγα που έχω καταλάβει ποιο πολλά προβλήματα πρέπει να είχαν αυτοί που δεν ψήφισαν το 46 που το ΚΚ είπε αποχή και δεν μπορούσνα να αιτιολογήσουν την απουσία σφραγίδας στο βιβλιάριο
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 15 Φεβ 2019, 13:41

hades έγραψε:
15 Φεβ 2019, 13:23
Chainis έγραψε:
15 Φεβ 2019, 13:18
Στενός συγγενής επιστρατεύτηκε από τον ΔΣ στα 18 του αλλά τον έτρωγε ο κώλος του και έμεινε και ήταν και ενθουσιασμένος και σίγουρος για την νίκη.
Μέχρι που κατέβηκε στην Βόρεια Πελοπόννησο τέλος του 48 η 9η Μεραρχία.
Μετά από 2 μήνες στην κόλαση ήταν τυχερός και δεν σκοτώθηκε, γύρισε στο χωριό του, πήγε παραδόθηκε (στον στρατό κι όχι στην αστυνομία). πέρασε στρατοδικείο όπου είπε "βιαίως επιστρατευθής" και με την απαραίτητη δήλωση αποκήρυξης του κομουνισμού καθάρισε.
δεν είχε μετά τράβαλα;

Πάντως από τα λίγα που έχω καταλάβει ποιο πολλά προβλήματα πρέπει να είχαν αυτοί που δεν ψήφισαν το 46 που το ΚΚ είπε αποχή και δεν μπορούσνα να αιτιολογήσουν την απουσία σφραγίδας στο βιβλιάριο
Τίποτα, ίσως μέτρησε κι ότι σαν στρατιώτης αμέσως μετά παρότι ήταν σε τάγμα επικηρυγμένων στο Καλπάκι ήταν τυπικός, μπορεί να ήταν καλή και η έκθεση του στρατού όταν απολύθηκε.
Ήταν χαρακτηρισμένος αριστερός στην Αστυνομία αλλά όντας αγρότης με καμία σχεδόν επαφή με το κράτος και έχοντας αποστασιοποιηθεί από τους σεσημασμένους ΚΚΕδες της περιοχής, δεν είχε καμιά ενόχληση.
Ούτε και από την δικτατορία, τότε μάλλον τον είχαν αποχαρακτηρίσει, ήταν φανερά Ένωση Κέντρου.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 15 Φεβ 2019, 13:45

deCaritaine έγραψε:
13 Φεβ 2019, 17:45
κατσαούνης Άλκης;
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 18 Φεβ 2019, 16:28

πατησιωτης έγραψε:
15 Φεβ 2019, 12:39
deCaritaine έγραψε:
13 Φεβ 2019, 17:45
Στο τίμιο τούτο twitter account νομίζω όλοι οι φορουμίτες μπορούν να συνεισφέρουν λόγω εμπειρίας με δικές τους ιστορίες
Ποιές εμπειρίες;υπάρχει κανείς στο φόρουμ που να μετείχε στον πόλεμο;
Είναι χιουμοριστικό, φανταστικές ιστορίες. Η εμπειρία λόγω ενασχόλισης με το φόρουμ που βρίθει πληροφοριών του εμφυλιου.

Μαυροβασίλης έγραψε:
15 Φεβ 2019, 13:45
κατσαούνης Άλκης;
Λύσε μου την απορία για τη λέξη κατσαούνης. Γενικά είναι και επίθετο και μάλλον έχει να κάνει με βλάχους νομάδες σαν φυλετικό όνομα της Ρούμελης. Το χρησιμοποιείτε και στην Κρήτη;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 18 Φεβ 2019, 16:40

πατησιωτης έγραψε:
15 Φεβ 2019, 12:39
deCaritaine έγραψε:
13 Φεβ 2019, 17:45
Στο τίμιο τούτο twitter account νομίζω όλοι οι φορουμίτες μπορούν να συνεισφέρουν λόγω εμπειρίας με δικές τους ιστορίες
Ποιές εμπειρίες;υπάρχει κανείς στο φόρουμ που να μετείχε στον πόλεμο;
Οχι .
Υπάρχουν ομως καταγεγραμμένες απο ενα ΑΚΑΙ σε κασετες - ιστοριες μιας περιοχης με αφηγηση απο ολες τις πλευρες για γεγονοτα + τις διαφοροποιήσεις σε οπτικη στο περασμα των χρονων για τις ιδιες ιστοριες απο τους ιδιους που τα εζησαν.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 18 Φεβ 2019, 16:49

deCaritaine έγραψε:
18 Φεβ 2019, 16:28
Μαυροβασίλης έγραψε:
15 Φεβ 2019, 13:45
κατσαούνης Άλκης;
Λύσε μου την απορία για τη λέξη κατσαούνης. Γενικά είναι και επίθετο και μάλλον έχει να κάνει με βλάχους νομάδες σαν φυλετικό όνομα της Ρούμελης. Το χρησιμοποιείτε και στην Κρήτη;
όχι ιδιαίτερα, είναι έκφραση μερικών φίλων μου για ηρακλειώτες συγκεκριμένα, για αυτό και ο Άλκης αποκρίνονταν πάντα :lol:

το νόημα είναι μεταφορικά βλάχος όπως περίπου το έγραψες, δε σημαίνει πετσί ή κούργιαλος (για να μείνομε στις χανιώτικες εκφράσεις)
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Re: Μικρές ιστορίες απο τον εμφύλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 18 Φεβ 2019, 16:51

Μαυροβασίλης έγραψε:
18 Φεβ 2019, 16:49
deCaritaine έγραψε:
18 Φεβ 2019, 16:28
Μαυροβασίλης έγραψε:
15 Φεβ 2019, 13:45
κατσαούνης Άλκης;
Λύσε μου την απορία για τη λέξη κατσαούνης. Γενικά είναι και επίθετο και μάλλον έχει να κάνει με βλάχους νομάδες σαν φυλετικό όνομα της Ρούμελης. Το χρησιμοποιείτε και στην Κρήτη;
όχι ιδιαίτερα, είναι έκφραση μερικών φίλων μου για ηρακλειώτες συγκεκριμένα, για αυτό και ο Άλκης αποκρίνονταν πάντα :lol:

το νόημα είναι μεταφορικά βλάχος όπως περίπου το έγραψες, δε σημαίνει πετσί ή κούργιαλος (για να μείνομε στις χανιώτικες εκφράσεις)
Α ευχαριστώ. Υπέθετα καμια σχέση με τις κατσούνες ή με τον Κατσαουνακη/Κακαουνακη :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών