Το δράμα του κομμουνιστή Γεωργίου Κολοζώφ στη Σοβιετική Ένωση

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Το δράμα του κομμουνιστή Γεωργίου Κολοζώφ στη Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 17 Φεβ 2019, 18:25

ρε άι κακομοιρη που πας να δικαιολογήσεις τον γεωργιανο φονια κι τους λοιπους κουμουνιστες φονιαδες
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Το δράμα του κομμουνιστή Γεωργίου Κολοζώφ στη Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 18 Φεβ 2019, 11:03

MiGiSukhoI έγραψε:
17 Φεβ 2019, 14:43
Δεν υπάρχουν επίσημες πήγες που να αναγράφονται τέτοια νούμερα. Ούτε καν Δυτικές. Αυτά τα νούμερα ήταν συνολικά τα θύματα του Α' Παγκοσμίου Πολέμου, του επταετούς εμφυλίου και των λιμών σε όλη την Σοβιετική Επικράτεια.

Ο Grover Furr Αμερικανός Ακαδημαϊκός που βρίσκεται εν ζωή έχει αποδομήσει εντελώς τον Χρούτσεφ και τις προσπάθειες να σπιλώσει την Σταλινική περίοδο, καθώς επίσης και την προπαγάνδα των Δυτικών περί εκατόμβες θυμάτων του Σταλινισμού.
Μπορει τα 20 εκ. Να ειναι υπερβολη αλλα ειναι βεβαιο οτι οι διωχθεντες ηταν πολλα εκατομυρια.

Οι 800.000 που εγραψες ηταν οταν ανελαβε ο Χρουτσωφ και τους εβγαλε, ποσοι ειχαν περασει απο τα γκουλαγκ απο το 30 μεχρι το 56 ομως, ποσοι εκτελεστηκαν εκει, ποσοι πεθαναν απο κακουχιες;
Υπαρχουν μεμονομενα σροιχεια ορι ηταν πολλοι περισσοτεροι.
Αλλωστε μονο οι εκτελεσμενοι απο τις δικες του 30 ηταν 750.000 περιπου.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Το δράμα του κομμουνιστή Γεωργίου Κολοζώφ στη Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 19 Φεβ 2019, 15:09

MiGiSukhoI έγραψε:
17 Φεβ 2019, 14:00


Ο Στάλιν σας γαμάει το μυαλό...
O Σταλιν ευτυχως ψοφησε αλλα το κακο ειναι οτι πηρε μαζι του παρα πολλους,ακομα και συμπατριωτες του κομμουνιστες.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Το δράμα του κομμουνιστή Γεωργίου Κολοζώφ στη Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 17 Μαρ 2024, 17:53

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11235
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Το δράμα του κομμουνιστή Γεωργίου Κολοζώφ στη Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 17 Μαρ 2024, 18:04

Γνωστο οτι ολοι εσεις οι "εγω δεν ειμαι ΝΔ αλλα..." κανετε post και repost τα ιδια πραγματα. Φαντασου δηλαδη να πρεπει να πας 100 χρονια πισω για να μιλησεις εναντια στο ΚΚΕ επειδη δεν εχεις συγχρονα επιχειρηματα....
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34849
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το δράμα του κομμουνιστή Γεωργίου Κολοζώφ στη Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 18 Μαρ 2024, 22:34

Στρακαστρουκας έγραψε:
17 Μαρ 2024, 18:04
Φαντασου δηλαδη να πρεπει να πας 100 χρονια πισω για να μιλησεις εναντια στο ΚΚΕ επειδη δεν εχεις συγχρονα επιχειρηματα....
Yπάρχει όμως το ζήτημα ότι σήμερα το ΚΚΕ μόνο την περίοδο του Στάλιν αναγνωρίζει ως καθαρώς κομμουνιστική.Εάν πεις διάφορα για τις εποχές αργότερα στην ΕΣΣΔ μπορεί να σου πουν ότι είχε πάρει αέρα ο ρεφορμισμός,καλά για την εποχή Γκορμπατσώφ δεν συζητάμε.
Οπότε βασικά εάν θέλεις να τα βάλεις με την επίσημη σημερινή θεωρία του ΚΚΕ μέχρι το 1953 μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου πουν άκυρον.
Εννοείται ότι δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεις ιστορίες της εποχής.Η Αμαλία ξαναχτύπησε.


Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 926
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Το δράμα του κομμουνιστή Γεωργίου Κολοζώφ στη Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 19 Μαρ 2024, 19:39

Golden Age έγραψε:
17 Φεβ 2019, 13:02
Μια ιστορία ενός εγχωρίου κομμουνιστή που είχε διαφύγει στη Σοβιετική Ένωση για "καλύτερα", αλλά όταν πήγε εκεί, τα πράγματα δεν είχαν καμμία σχέση με αυτό που νόμιζε...
Η ΑΠΟΔΡΑΣΗ, ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΚΡΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΟΛΟΖΩΦ ΣΤΗΝ ΣΤΑΛΙΝΙΚΗ ΚΟΛΑΣΗ

15/02/2019

Εικόνα

Γράφει ο Γ. Δημητρακόπουλος, Συνταξιούχος Εκπαιδευτικός

Τέτοιες ημέρες του Φεβρουαρίου του 2014, απεβίωσε ο πρώην βουλευτής του ΚΚΕ Ορέστης Κολοζώφ.

«Ένας γνήσιος κομμουνιστής, πρότυπο συνέπειας και αξιοπρέπειας, το ιστορικό στέλεχος του ΚΚΕ που αφιέρωσε όλη τη ζωή του στην πάλη για το δίκιο του λαού, για το σοσιαλισμό – κομμουνισμό…», συμφώνως με επετειακή νεκρολογία κουκουέδων…

Όμως, ο Ορέστης Κολοζώφ δεν ήτο ο μόνος κομμουνιστής στην οικογένεια. Κομμουνιστής ήτο και ο θείος του, Γεώργιος Κολοζώφ. Επί τη ευκαιρία, ας αναφερθούμε στην ζωή και το τέλος του.

Ο Γ. Κολοζώφ ήτο «μορφωμένος, μελετηρός, δραστήριος, εχέμυθος, πείσμων και φανατικός κομμουνιστής», συμφώνως με τον γραμματέα του ΚΚΕ Ελ. Σταυρίδη και δικηγόρος το επάγγελμα. Το 1927 έγινε γραμματέας της ΟΚΝΕ και το επόμενο έτος εξελέγη μέλος της Κ.Ε. του ΚΚΕ.

Τον Ιανουάριο του 1931, συνελήφθη μαζί με άλλα ηγετικά στελέχη του ΚΚΕ από την κυβέρνηση του Ελευθερίου Βενιζέλου, κατεδικάσθη με τον Ιδιώνυμο νόμο του 1929 και φυλακίστηκε στις φυλακές Συγγρού. Τον Απρίλιο του 1931 απέδρασε από τις φυλακές Συγγρού, μαζί με άλλα οκτώ στελέχη του ΚΚΕ, επιβιβάσθη σε σοβιετικό πλοίο και «κατόρθωσε» να φθάσει στον «σοσιαλιστικό παράδεισο» των ονείρων του. Αλλά, τα όνειρα απεδείχθησαν εφιάλτες. Εν τέλει, με την βοήθεια ενός ναύτη ελληνικού καραβιού που είχε ελλιμενιστεί στο Νοβορωσίσκ κι είχε βρει έξω στην πόλη, έστειλε ένα πονεμένο γράμμα στην γυναίκα του Δόμνα, η οποία είχε ξεμείνει στην Ελλάδα, εξιστορώντας την περιπέτειά του στην χώρα των Σοβιέτ. Ιδού:

«Μόλις εφθάσαμεν εδώ, φυγάδες από τας φυλακάς Συγγρου, μας διεσκόρπισαν. Εμένα με έστειλαν εδώ στο Νοβορωσίσκυ για να αναλάβω κομματική δουλειά μέσα στους Έλληνας της Νοτίου Ρωσίας. Εδώ, στην περιοχή του Νοβορωσίσκυ, υπάρχουν 36 ελληνικές κοινότητες. Όλοι οι Έλληνες είναι πάμπτωχοι και πεινούν. Όλοι είναι αμόρφωτοι, διότι από πολλά χρόνια σχολείο δεν υπάρχει. Με την βάσιν ότι κάθε εθνικότης δικαιούται να έχει δικό της σχολείο, εκάναμε ένα σχολείο, φυσικά δημοτικό, και έχω μαζεύσει κάμποσα Ελληνόπαιδα και τα μαθαίνω ελληνικά γράμματα. Φυσικά, σύμφωνα με την τροποποίησιν της ελληνικής γλώσσης, που έχει κάμει εδώ ο Κομμουνισμός, δηλαδή χωρίς πνεύματα, με ένα μόνον τόνον εις τας λέξεις, την οξείαν, με κατάργησιν των διφθόγγων, με ένα μόνον ι, το γιώτα, με το υ ως ου και με κατάργησιν των διπλών γραμμάτων. Επίσης εκδίδομεν και μιαν εφημεριδούλαν ελληνικήν, με τον τίτλον «Κομυνιστίς, σύμφωνα με την νέαν γραμματικήν.

» Έτσι πολλές ώρες την ημέρα απασχολούμαι σαν δημοδιδάσκαλος να μαθαίνω γράμματα ελληνικά στα παιδιά αυτά, τα οποία πεινούν, είναι καχεκτικά και ζουν μέσα στην ακαθαρσία και στην ψείρα. Εγώ ο ίδιος δεν μπορώ να σωθώ από την ψείρα.

» Το βράδυ κάμνω υποχρεωτικώς διαλέξεις στους μεγάλους Έλληνας δια να τους κάμωμεν κομμουνιστάς! Έρχονται, ακούνε υποχρεωτικώς, αλλά δεν καταλαβαίνουν τίποτε! Ότι τους λες, δεν έχουν αντίρρηση, διότι φοβούνται. Με θεωρούν κομμουνιστή, άνθρωπο του κράτους, και δεν μου έχουν εμπιστοσύνην δια να μου πουν τον πόνο τους. Αλλά και αν μου τον πουν, τι να τους κάμω; Τι μπορώ να κάνω εγώ εδώ, ο τελευταίος τροχός της αμάξης;

» Επίσης γράφω και όλην την εφημερίδα «Κομυνιστίς» και την στέλνω δωρεάν εις τας 36 ελληνικάς κοινότητας. Κυριολεκτικώς τσακίζομαι στη δουλειά, και τι δουλειά, να αηδιάζεις!

» Έναντι αυτών, τι νομίζεις ότι παίρνω; Ελάχιστα ρούβλια το μήνα, τόσα όσα με φθάνουν να αγοράζω τα τρόφιμα που δίδει η κολλεκτίβα και το ψωμί για να διατηρούμαι στη ζωή. Ρούχα δεν έχω. Είδα κι έπαθα να τους πείσω να μου δώσουν ένα παντελόνι, επειδή έλιωσε εκείνο που φορούσα όταν ήλθα και θα έπεφτε από το σώμα μου! Τα παπούτσια που μου έδωσαν είναι απαίσια. Αν με ιδείς δεν θα με γνωρίσεις.

» Και το χειρότερο απ’ όλα είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωσις ή πιθανότης αλλαγής του τρόπου ζωής μου. Εδώ θα πεθάνω, δάσκαλος στο αλφαβητάριο των παιδιών, γράφοντας εις τον «Κομυνιστί», που δεν τον διαβάζει κανείς! Μου έδωσαν κι ένα δωμάτιο μικρό και λίγα ξύλα για μια μικρή σομπίτσα τον χειμώνα.

» Γι’ αυτό λοιπόν εγώ εθυσίασα τα νειάτα μου να σπουδάσω νομικά, να αγωνισθώ στο κόμμα, για να καταλήξω εφ’ όρου ζωής σ’ αυτό το κατάντημα; Δυστυχώς δεν υπάρχει και τρόπος να φύγω, να έλθω πίσω στην Ελλάδα, έστω κι ας συλληφθώ και φυλακισθώ! Δέχομαι να κάτσω στας φυλακάς Συγγρού, μέχρις ότου λήξει η ποινή που θα μου βάλουν και για την απόδρασιν. Αλλά θα ξέρω ότι, αν βγω, θα γίνω πάλι άνθρωπος και αν έχω υγείαν και χρόνια θα ξαναφτιάξω την ζωή μου. Αλλά να φύγω από εδώ είναι αδύνατον. Ούτε να πλησιάσωμεν στα βαπόρια μπορούμε. Με χίλια βάσανα σου στέλνω αυτό το γράμμα. Έσβησαν όλα τα ιδανικά μου. Είμαι ένας απελπισμένος άνθρωπος, ένας χαμένος».


Λίγον καιρό αργότερα, τα βάσανα του Κολοζώφ τελείωσαν! Εκτελέστηκε κατόπιν διαταγής του… πολυεύσπλαχνου «πατερούλη» Στάλιν, ως «αντεπαναστάτης», «προδότης», «πράκτορας» και τα συναφή…

(ΥΓ): Τυχεροί οι σημερινοί κομμουνισταί, που δεν υπάρχει πλέον ο «παράδεισος» των Σοβιέτ και ο «πατερούλης» Στάλιν! Πολύ τυχεροί!

https://ethnikismos.net/2019/02/15/%CE% ... %BF%CF%83/
Δηλαδή πριν ένα αιώνα στην ακόμα εύθραυστη και φτωχή ΣΕ έβαζαν τις μειονότητες να μάθουν να γράφουν στη γλώσσα τους. Εύγε! Συγκρίνετε με βαλκανικές μπανανιές που ακόμα και σήμερα δεν παρέχουν τα αυτονόητα.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11235
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Το δράμα του κομμουνιστή Γεωργίου Κολοζώφ στη Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 20 Μαρ 2024, 19:03

πατησιωτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 22:34
Στρακαστρουκας έγραψε:
17 Μαρ 2024, 18:04
Φαντασου δηλαδη να πρεπει να πας 100 χρονια πισω για να μιλησεις εναντια στο ΚΚΕ επειδη δεν εχεις συγχρονα επιχειρηματα....
Yπάρχει όμως το ζήτημα ότι σήμερα το ΚΚΕ μόνο την περίοδο του Στάλιν αναγνωρίζει ως καθαρώς κομμουνιστική.Εάν πεις διάφορα για τις εποχές αργότερα στην ΕΣΣΔ μπορεί να σου πουν ότι είχε πάρει αέρα ο ρεφορμισμός,καλά για την εποχή Γκορμπατσώφ δεν συζητάμε.
Οπότε βασικά εάν θέλεις να τα βάλεις με την επίσημη σημερινή θεωρία του ΚΚΕ μέχρι το 1953 μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου πουν άκυρον.
Εννοείται ότι δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεις ιστορίες της εποχής.Η Αμαλία ξαναχτύπησε.

ΕΥΤΥΧΩΣ δεν υπηρχε ΝΔ την εποχη εκεινη. Ποιος ξερει τι αποψεις θα ειχε
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών