Η γενοκτονία των Ποντίων

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Nero

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 22 Απρ 2018, 17:19

stamos έγραψε:
22 Απρ 2018, 17:16
εγινε προσπαθεια να γινει ανταρτικο,αλλα απετυχε παταγωδώς γιατι οι ανθρωποι εχουν τουρκικη συνειδηση

οι κουρδοι κανουν καποιες προσπάθειες να ξεσηκωσουν τους ποντιους αλλα απετυχαν
Οι κούρδοι,οι μεγαλύτεροι σφαγείς των ποντίων και των Αρμενίων "έκαναν προσπάθειες να του ξεσηκώσουν". Ρε μπάρμπα,έχεις ρετάρει τελείως τελευταία ή είναι ιδέα μου?

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 22 Απρ 2018, 17:28

ρεταρισμενος εισαι

φτυσε τις ιδεοληψίες σου κι διαβασε περα από τη κομματικη ορθοδοξια
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 22 Απρ 2018, 17:29

πρεπει να εισαι ντιπ για ντιπ να μη ξερεις τι γινεται στον ποντο

υγ γιατι λες πως ασχολείσαι με ιστορια
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 22 Απρ 2018, 17:30

Nero έγραψε:
22 Απρ 2018, 17:19
stamos έγραψε:
22 Απρ 2018, 17:16
εγινε προσπαθεια να γινει ανταρτικο,αλλα απετυχε παταγωδώς γιατι οι ανθρωποι εχουν τουρκικη συνειδηση

οι κουρδοι κανουν καποιες προσπάθειες να ξεσηκωσουν τους ποντιους αλλα απετυχαν
Οι κούρδοι,οι μεγαλύτεροι σφαγείς των ποντίων και των Αρμενίων "έκαναν προσπάθειες να του ξεσηκώσουν". Ρε μπάρμπα,έχεις ρετάρει τελείως τελευταία ή είναι ιδέα μου?
Αν δεν κάνω λάθος, τους κούρδους οι τούρκοι τους χρησιμοποίησαν βάζοντάς τους στην πρώτη γραμμή!
Και καθώς εκείνη την εποχή οι κούρδοι ζούσαν πραγματικά πίσω απ' τον κόσμο, επόμενο ήταν ότι η βαρβαρότητά τους θα ήταν, όπως και ήταν υποδειγματική...
Επίσης, το θέμα δεν είναι το τότε αλλά το τώρα...
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 22 Απρ 2018, 17:30



"είμαι τουρκος κρατος δεν χρειαζομαι εχω την τουρκια"
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Nero

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 22 Απρ 2018, 17:40

Isomnia έγραψε:
22 Απρ 2018, 17:30
Nero έγραψε:
22 Απρ 2018, 17:19
stamos έγραψε:
22 Απρ 2018, 17:16
εγινε προσπαθεια να γινει ανταρτικο,αλλα απετυχε παταγωδώς γιατι οι ανθρωποι εχουν τουρκικη συνειδηση

οι κουρδοι κανουν καποιες προσπάθειες να ξεσηκωσουν τους ποντιους αλλα απετυχαν
Οι κούρδοι,οι μεγαλύτεροι σφαγείς των ποντίων και των Αρμενίων "έκαναν προσπάθειες να του ξεσηκώσουν". Ρε μπάρμπα,έχεις ρετάρει τελείως τελευταία ή είναι ιδέα μου?
Αν δεν κάνω λάθος, τους κούρδους οι τούρκοι τους χρησιμοποίησαν βάζοντάς τους στην πρώτη γραμμή!
Και καθώς εκείνη την εποχή οι κούρδοι ζούσαν πραγματικά πίσω απ' τον κόσμο, επόμενο ήταν ότι η βαρβαρότητά τους θα ήταν, όπως και ήταν υποδειγματική...
Επίσης, το θέμα δεν είναι το τότε αλλά το τώρα...
τους κούρδους τους χρησιμοποίησαν ως ατάκτους παραστρατιωτικούς που αναλάμβαναν να εκτελούν τις βρομοδουλειές. Αν αν έχει όποιο περιθώριο έχει σήμερα η τουρκική κυβέρνηση να αρνείται ότι υπήρξε γενοκτονία των Αρμενίων το έχει γιατί ανέλαβαν να την εκτελέσουν ομάδες ατάκτων αποτελούμενες απο κούρδους που ήταν καθοδηγούμενοι-ανεπίσημα πάντα- απο την κυβέρνηση των νεοτούρκων. Επισήμως το σχέδιο της κυβέρνησης ήταν η μετεγκατάσταση των κούρδων απο την Ανατολία στο Ιρακ,απλά "έτυχε" σ'αυτή τη μεγάλη πορεία που ανέλαβαν να εκτελέσουν με τα πόδια να τους επιτίθενται ομάδες ληστών και να τους κατασφάζουν. Στην εκκαθάριση των ελ του πόντου νομίζω είχαν μικρότερη συμμετοχή αλλά είχαν. και δεν΄ήταν τίποτα αθώα παιδιά "πίσω απο τον ήλιο" που τους εξαπάτησε η τουρκική κυβέρνηση,έβλεπαν τους αρμένιους σαν ανταγωνιστές,αυτοί ανέλαβαν να μετοικήσουν τις περιοχές που άφησαν πίσω.

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 22 Απρ 2018, 17:45

Nero έγραψε:
22 Απρ 2018, 17:40
τους κούρδους τους χρησιμοποίησαν ως ατάκτους παραστρατιωτικούς που αναλάμβαναν να εκτελούν τις βρομοδουλειές. Αν αν έχει όποιο περιθώριο έχει σήμερα η τουρκική κυβέρνηση να αρνείται ότι υπήρξε γενοκτονία των Αρμενίων το έχει γιατί ανέλαβαν να την εκτελέσουν ομάδες ατάκτων αποτελούμενες απο κούρδους που ήταν καθοδηγούμενοι-ανεπίσημα πάντα- απο την κυβέρνηση των νεοτούρκων. Επισήμως το σχέδιο της κυβέρνησης ήταν η μετεγκατάσταση των κούρδων απο την Ανατολία στο Ιρακ,απλά "έτυχε" σ'αυτή τη μεγάλη πορεία που ανέλαβαν να εκτελέσουν με τα πόδια να τους επιτίθενται ομάδες ληστών και να τους κατασφάζουν. Στην εκκαθάριση των ελ του πόντου νομίζω είχαν μικρότερη συμμετοχή αλλά είχαν. και δεν΄ήταν τίποτα αθώα παιδιά "πίσω απο τον ήλιο" που τους εξαπάτησε η τουρκική κυβέρνηση,έβλεπαν τους αρμένιους σαν ανταγωνιστές,αυτοί ανέλαβαν να μετοικήσουν τις περιοχές που άφησαν πίσω.
Να σε ρωτήσω κάτι, μια και το κατέχεις το θέμα καλύτερα από μένα.
Αρχικά να τοποθετηθώ ότι δεν αρνούμαι την γενοκτονία των ποντίων ΑΛΛΑ, αναρωτιέμαι τι αντίσταση προέβαλλαν τότε οι πόντιοι, δημιούργησαν αντάρτικο; Για να υπάρχουν σήμερα τόσο πολλοί σημαίνει πως όσοι γλύτωσαν της γενοκτονίας έσκυψαν το κεφάλι και απαρνήθηκαν την ελληνική καταγωγή τους; Τελικά, πολέμησαν τότε οι πόντιοι για να υπερασπιστούν τα σπίτια, τις οικογένειες, τις περιουσίες τους;
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 22 Απρ 2018, 17:47



ποντιοφωνοι της οτσενα κοντα στην τραπεζουντα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 22 Απρ 2018, 17:49

Βρε σεις, μην βάζετε τόσο μεγάλα βίντεο, ποιος κάθεται να τα δει;
Κι αφού το θέλετε και τα βάζετε, δώστε τουλάχιστον μια περιγραφή.
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 22 Απρ 2018, 17:50

οι ποντιοι πολεμησαν εκαμαν ανταρτικο,ηταν απομονωμένοι κι δεν μπορουσαν να κρατησουν τις επιθεσεις των τουρκων

300.000 που οδηγηθηκαν στην ανατολια δολοφονηθηκαν

αλλοι περασαν στη σοβιετικη ενωση που γνωρισαν νεα γενοκτονια από τον σταλιν,αλλοι ηρθαν στην ελλαδα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 22 Απρ 2018, 17:51

στα βιντεο βλέπεις τουρκους ποντιους να μιλανε τα ρουμτσα ,ρωμαιικα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Nero

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 22 Απρ 2018, 18:03

Isomnia έγραψε:
22 Απρ 2018, 17:45
Nero έγραψε:
22 Απρ 2018, 17:40
τους κούρδους τους χρησιμοποίησαν ως ατάκτους παραστρατιωτικούς που αναλάμβαναν να εκτελούν τις βρομοδουλειές. Αν αν έχει όποιο περιθώριο έχει σήμερα η τουρκική κυβέρνηση να αρνείται ότι υπήρξε γενοκτονία των Αρμενίων το έχει γιατί ανέλαβαν να την εκτελέσουν ομάδες ατάκτων αποτελούμενες απο κούρδους που ήταν καθοδηγούμενοι-ανεπίσημα πάντα- απο την κυβέρνηση των νεοτούρκων. Επισήμως το σχέδιο της κυβέρνησης ήταν η μετεγκατάσταση των κούρδων απο την Ανατολία στο Ιρακ,απλά "έτυχε" σ'αυτή τη μεγάλη πορεία που ανέλαβαν να εκτελέσουν με τα πόδια να τους επιτίθενται ομάδες ληστών και να τους κατασφάζουν. Στην εκκαθάριση των ελ του πόντου νομίζω είχαν μικρότερη συμμετοχή αλλά είχαν. και δεν΄ήταν τίποτα αθώα παιδιά "πίσω απο τον ήλιο" που τους εξαπάτησε η τουρκική κυβέρνηση,έβλεπαν τους αρμένιους σαν ανταγωνιστές,αυτοί ανέλαβαν να μετοικήσουν τις περιοχές που άφησαν πίσω.
Να σε ρωτήσω κάτι, μια και το κατέχεις το θέμα καλύτερα από μένα.
Αρχικά να τοποθετηθώ ότι δεν αρνούμαι την γενοκτονία των ποντίων ΑΛΛΑ, αναρωτιέμαι τι αντίσταση προέβαλλαν τότε οι πόντιοι, δημιούργησαν αντάρτικο; Για να υπάρχουν σήμερα τόσο πολλοί σημαίνει πως όσοι γλύτωσαν της γενοκτονίας έσκυψαν το κεφάλι και απαρνήθηκαν την ελληνική καταγωγή τους; Τελικά, πολέμησαν τότε οι πόντιοι για να υπερασπιστούν τα σπίτια, τις οικογένειες, τις περιουσίες τους;

Δεν τα ξέρω τα στρατιωτικά,δε με ενδιαφέρουν. Αυτό που έκαναν ήταν ήταν διπλωματικές προσπάθειες για τους αναγνωρίσει η διεθνής κοινότητα ανεξάρτητο κράτος και ήταν και η βασική δικαιολογία για την εξόντωσή τους,θεωρήθηκαν προδότες. Στον ΑΠΠ η περιοχή είχε καταληφθεί από τους Ρωσους και όσο του προστάτευαν τα ρωσικά όπλα όλα ήταν καλά. Η διοίκηση δόθηκε στον τοπικό μητροπολίτη τον Χρύσανθο οπότε και εντάθηκαν οι προσπάθειες να αναγνωριστεί ανεξάρτητο κράτος. Αυτό που του έθαψε ήταν το κίνημα των μπολσεβίκων που απέσυρε τον στρατό (και από) τον πόντο. ήταν θέμα χρόνου να εισβάλει ο τουρκικός στρατός και να του πετσοκόψει με τη δικαιολογία της συνεργασίας με τους παραπάνω. Πρέπει να καταλάβεις ότι οι τούρκοι δεν αποφάσισαν έτσι στα καλά καθούμενα να εξαφανίσουν όλους του μη τουρκικού πληθυσμούς. Εκτός απο το ιδεολογικό ζήτημα του εθνικισμού υπήρχε το πρόβλημα ότι οι χριστιανικοί πληθυσμοί της Τουρκίας δεν είχαν καμιά αφοσίωση στο κράτος και ήταν έτοιμοι να συμμαχήσουν με εξωτερικού εχθρούς. Ο φόβος σε άλλες περιπτωσεις μπορεί να ήταν υπαρκτός σε άλλες όχι αλλά στην περιοχή που συνόρευε με τη Ρωσία νομίζω ήταν πιο ρεαλιστικός από παντού και τα αποσχίστηκα κινήματα δε βοήθησαν και πολύ και την κατάσταση,μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι και υπάκουοι να ήταν δε θα είχαν καλή τύχη αργά η γρήγορα αλλά απο τη στιγμή που αποφάσισαν να πάρουν το ρίσκο έγινε αγώνας ζωής και θανάτου. Και να πήραν τα όπλα για να αντισταθούν στην εξόντωση ήταν άδικος κόπος αφού δεν είχαν στήριξη από πουθενά

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 22 Απρ 2018, 18:09

Οκ, με κάλυψες. Ομολογώ πως αυτό για τη δημιουργία ανεξάρτητου κράτους δεν το γνώριζα...
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Nero

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 22 Απρ 2018, 18:16

Isomnia έγραψε:
22 Απρ 2018, 18:09
Οκ, με κάλυψες. Ομολογώ πως αυτό για τη δημιουργία ανεξάρτητου κράτους δεν το γνώριζα...
δεν υπήρχε λόγος να το γνωρίζεις γιατί ενσωματώθηκαν στο ελληνικό κράτος και δεν υπάρχει λόγος να τονίζει κανείς ότι κάποτε είχαν αρχίσει να διαμορφώνουν διακριτή συνείδηση,"ελληνοποντιακή". Αν είχε πάει καλύτερα το πράγμα και αν είχαν παραμείνει ανεξάρτητοι απο ρωσική επιρροή(ας ποούμε ότι δύνατό κάτι τέτοιο) σήμερα είχαμε άλλη μια περίπτωση Κύπρου εκεί πάνω,μιας εθνοτική ομάδας που μας βλέπει ως "αδέρφια" και ζητάει την προστασία του ελληνικού κράτους αλλά όχι ότι είμαστε και το ίδιο

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Η γενοκτονία των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 22 Απρ 2018, 18:18

Nero έγραψε:
22 Απρ 2018, 18:16
δεν υπήρχε λόγος να το γνωρίζεις γιατί ενσωματώθηκαν στο ελληνικό κράτος και δεν υπάρχει λόγος να τονίζει κανείς ότι κάποτε είχαν αρχίσει να διαμορφώνουν διακριτή συνείδηση,"ελληνοποντιακή". Αν είχε πάει καλύτερα το πράγμα και αν είχαν παραμείνει ανεξάρτητοι απο ρωσική επιρροή(ας ποούμε ότι δύνατό κάτι τέτοιο) σήμερα είχαμε άλλη μια περίπτωση Κύπρου εκεί πάνω,μιας εθνοτική ομάδας που μας βλέπει ως "αδέρφια" και ζητάει την προστασία του ελληνικού κράτους αλλά όχι ότι είμαστε και το ίδιο
Τι εννοείς;
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών