Ο Μπελογιάννης Ζει

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 11 Απρ 2020, 16:08

karadeniz1 έγραψε:
11 Απρ 2020, 13:00
«Η Ελλάδα είναι κράτος ιμπεριαλιστικό και κατάκτησε δια της βίας ολόκληρες περιφέρειες κατοικημένες από άλλες εθνότητες. Το ΚΚΕ διακηρύττει εν ονόματι των βασικών αρχών του μπολσεβικισμού για τη Μακεδονία και τη Θράκη, το σύνθημα του δικαιώματος της αυτοδιάθεσης μέχρι πλήρους αποχωρισμού από το Ελληνικό κράτος, του δικαιώματος για μια ανεξάρτητη Μακεδονία και Θράκη και υποστηρίζει δραστήρια την επαναστατική πάλη του πληθυσμού των περιφερειών αυτών για την εθνική τους απελευθέρωση» ( Απόφαση της 4ης Ολομέλειας της Κ.Ε του ΚΚΕ στις 28-29 /7/1948 – ΠΗΓΗ: «ΚΚΕ – Τα επίσημα κείμενα», τόμος 3ος).
Εισαι σιγουρος για την παραθεση σου?? Η αναφορά για πλήρη αποκατάσταση των Σλαβομακεδονων κλπ ως αποτέλεσμα της νίκης του ΔΣΕ έγινε στην 5η ολομέλεια του 49 μου φαίνεται, και την πήραν πίσω στην 6η, εξου και η ερώτηση στα στρατοδικία της εποχής αν συμφωνει ο κατηγορουμενος με τις αποφάσεις της 5ης ολομέλειας.
Το ίδιο το κείμενο (αν δεν είναι fake) και ο τρόπος γραφης του δείχνει περισσότερο για λόγο της δεκαετίας του 20 που υπήρχε το συνθημα της ανεξάρτητης Μακεδονίας και Θράκης.

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 11 Απρ 2020, 16:28

pylothess έγραψε:
06 Απρ 2020, 01:27
Fluffy έγραψε:
02 Απρ 2020, 21:20

Δεν τα διαβασα, ειναι ασχετα με το θεμα
Που μπορώ να βρω πληροφορίες για τον Ζαχαριάδη που χαρακτήρισε τον Πλουμπίδη Χαφιέ; Υπάρχει αντίστοιχο νήμα;
Τον υποπτευονταν ώς χαφιέ η παρανομη οργάνωση της ΕΠΟΝ (η ΚΝΕ της εποχής αναλογικα) που ο μηχανισμός της ήταν ανεξάρτητος απο τον μηχανισμο του ΚΚΕ.
Υπήρχαν μεγάλα χτυπήματα στον μηχανισμο του ΚΚΕ απο την ασφάλεια που εξηγουνταν μόνο με την υπάρξη χαφιέδων. (Ειχαν ξανακαει με τον ίδιο τρόπο επι Μεταξα με τον Μανιαδάκη).
Ο Κασιμάτης (αρχηγος της παρανομης οργάνωσης της ΕΠΟΝ) μετέφερε τις υποψίες του στο Ζαχαριάδη (όπως ομολογει σε βιντεο του ρεπορταζ χωρις συνορα) λέγοντας ότι δεν κόλλαγε (απο ότι θυμάμαι) ναγλυτώνει πάντα μόνο ο Πλουμπίδης.
Αντίστοιχη αναφορα είχε κάνει και η Ελλη Αλεξίου μεσα απο την φυλακη για τον Πλουμπίδη την εποχή εκείνη. Πιθανως να υπήρχαν και άλλες.
Ο τρόπος που χειρίστηκε το θεμα του Μπελογιάννη. (Εγω ειμαι ο υπευθυνος απαλλάξτε τον Μπελογιαννη απο τις κατηγορίες και θα παρουσιαστω) ήταν πρωτάκουστος και ενάντια σε κάθε εννοια συνομώτισμου, παράνομης δράσης αλλα και του τρόπου που λειτουργει ενα ΚΚ (Δημοκρατικός συγκεντρωτισμος κλπ) Ετσι και για πλάκα λέγανε ναι οι αρχές θα χανε τον Μπελογιάννη φυλακη (που είχε ήδη καταδικαστει με τον νόμο 509) και τον Πλουμπίδη για δίκη και εκτέλεση με μία μόνο κίνηση διαλύοντας με την μία τον παράνομο μηχανισμο του ΚΚΕ. (ασχετα αν τον φάγανε αργότερα). Οπότε είχε μια λογική εξήγηση η κίνηση του Ζαχαριάδη

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 11 Απρ 2020, 16:49

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως έχει βγει βιβλίο με τα πρακτικά των δικών του Μπελογιάννη. Σαν να διαβάζεις ιστορικό δικαστικό μυθιστόρημα. Με ομολογίες , ενοχοποιήσεις ψευδομαρτυρίες , "αυτόκτονίες", όλα τα έχει ο μπαχτσές Εγω το διάβαζα τα βράδια πριν κοιμηθώ και το ρημάδι κρατούσε αμείωτο το ενδιαφέρον και πήγαινε καλές τρείς για να κλείσω μάτι , πολυ καλο.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15038
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 11 Απρ 2020, 16:53

https://www.scribd.com/doc/11837318/%CE ... E%BF%CE%B9

και μια ψύχραιμη αποτίμιση από κοουνιστή που φυλακίστηκε
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6741
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Απρ 2020, 23:18

Ντρές έγραψε:
11 Απρ 2020, 16:28

Τον υποπτευονταν ώς χαφιέ η παρανομη οργάνωση της ΕΠΟΝ (η ΚΝΕ της εποχής αναλογικα) που ο μηχανισμός της ήταν ανεξάρτητος απο τον μηχανισμο του ΚΚΕ.
Υπήρχαν μεγάλα χτυπήματα στον μηχανισμο του ΚΚΕ απο την ασφάλεια που εξηγουνταν μόνο με την υπάρξη χαφιέδων. (Ειχαν ξανακαει με τον ίδιο τρόπο επι Μεταξα με τον Μανιαδάκη).
Ο Κασιμάτης (αρχηγος της παρανομης οργάνωσης της ΕΠΟΝ) μετέφερε τις υποψίες του στο Ζαχαριάδη (όπως ομολογει σε βιντεο του ρεπορταζ χωρις συνορα) λέγοντας ότι δεν κόλλαγε (απο ότι θυμάμαι) ναγλυτώνει πάντα μόνο ο Πλουμπίδης.
Αντίστοιχη αναφορα είχε κάνει και η Ελλη Αλεξίου μεσα απο την φυλακη για τον Πλουμπίδη την εποχή εκείνη. Πιθανως να υπήρχαν και άλλες.
Ο τρόπος που χειρίστηκε το θεμα του Μπελογιάννη. (Εγω ειμαι ο υπευθυνος απαλλάξτε τον Μπελογιαννη απο τις κατηγορίες και θα παρουσιαστω) ήταν πρωτάκουστος και ενάντια σε κάθε εννοια συνομώτισμου, παράνομης δράσης αλλα και του τρόπου που λειτουργει ενα ΚΚ (Δημοκρατικός συγκεντρωτισμος κλπ) Ετσι και για πλάκα λέγανε ναι οι αρχές θα χανε τον Μπελογιάννη φυλακη (που είχε ήδη καταδικαστει με τον νόμο 509) και τον Πλουμπίδη για δίκη και εκτέλεση με μία μόνο κίνηση διαλύοντας με την μία τον παράνομο μηχανισμο του ΚΚΕ. (ασχετα αν τον φάγανε αργότερα). Οπότε είχε μια λογική εξήγηση η κίνηση του Ζαχαριάδη
Σε ευχαριστώ Ντρές .Με αυτά που γράφεις έρχεσαι και εσύ στα λόγια μου .Τα είχα γράψει και εγώ πιο πάνω . Όντως το να βγαίνει ο Πλουμπίδης και να θέλει να παραστήσει τον καλό Σαμαρείτη,είναι πολύ ύποπτο. Για τις υπόλοιπες υποψίες που υπήρχαν από τον Κασιμάτη και από την Έλλη Αλεξίου τις αφήνω στην άκρη γιατί δεν γνωρίζω. Αλλά ,όντως συμφωνώ μαζί σου Ντρες ότι η συγκεκριμένη στάση του Πλουμπίδη ήταν πρωτάκουστη και ενάντια σε κάθε έννοια συνομωτισμού,παράνομης δράσης αλλά και του τρόπου που λειτουργεί ένα Κομμουνιστικό Κόμμα. Εμένα η ένστασή μου είναι πως όταν ο Πλουμπίδης ομολογεί ,αναλαμβάνει αυτός την ευθύνη είναι σαν να νομιμοποιεί το κατηγορητήριο του αστικού δικαστηρίου περί κατασκοπίας. Σκέψου επιπλέον τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις που αυτό θα είχε στο ΚΚΕ. Μετά από αυτό θα είχαν και την σφραγίδα του ΚΚΕ για την αυτοδιάλυσή του ως κόμμα κατασκόπων της Ε.Σ.Σ.Δ. Ο Ζαχαριάδης έχει κάνει πολλά σφάλματα αλλά η στάση του στην περίπτωση του Μπελογιάννη δεν ήταν ένα από αυτά.

Ακόμη είναι πολύ νωρίς. Δεν έχει περάσει ακόμη αρκετός καιρός για να μπορούμε να κρίνουμε αντικειμενικά.Και τα ιστορικά γεγονότα μόνο με ψυχρή λογική πρέπει να τα κρίνουμε και όχι με συναισθηματισμούς.Επίσης για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα πρέπει να απαλλαγούμε από τις ιδεολογικές μας παρωπίδες.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29097
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 13 Απρ 2020, 02:58

pylothess έγραψε:
11 Απρ 2020, 01:54
πατησιωτης έγραψε:
09 Απρ 2020, 20:06
Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι την εποχή εκείνη ο Παπανδρέου ήταν γεράκι ως προς την αντιμετώπιση των κομμουνιστών.Είχε στο ιστορικό του την πρωθυπουργία των Δεκεμβριανών οπότε δεν μπορούσε να ήταν κάτι άλλο.Εξελέγη μάλιστα με τον Παπάγο. :D
Οταν το Δεκαπενταύγουστο ο Πλαστήρας με αφορμή την εορτή της Παναγίας έκανε λόγο για μέτρα επιεικείας ξεσηκώθηκε θύελλα και αναγκάσθηκε να παραιτηθεί, ο Παπανδρέου έκανε σαρκαστικές δηλώσεις : ο πρόεδρος με όσα είπε ημπορεί να εκέρδισε την επουράνιον βασιλείαν, απώλεσε όμως την επίγειον. :D
Επομένως εάν ο Παπαδόπουλος έδρασε τότε ως άνθρωπος του Παπανδρέου,έδρασε πάλι βασικά για να ρίξει τον Πλαστήρα.
Αυτός ήταν ο γέρος της δημοκρατίας ο Γιώργος Παπανδρέου.
Η πλάκα είναι πάντως ,πως αργότερα ο υιός του ο Ανδρέας ήταν Τροτσκιστής και αργότερα όταν ίδρυσε το ΠΑ.ΣΟ.Κ. έγινε σοσιαλιστής και έγλειφε τους αριστερούς για να τον ψηφίσουν. Ο Ανδρέας είχε το όνομα του μπαμπά του αλλά τράβηξε άλλη ρότα .Θα μου πεις ,αυτό ζητούσε η εποχή...

Σαν να ήμαστε στην Βόρεια Κορέα με την δυναστεία των Κιμ μόνο που εδώ είχαμε την δυναστεία των Παπανδρέου.
Σαουδική Αραβία ,δυναστεία των Σαούντ.
Ο γιός του ο Ανδρέας ήταν Τροτσκιστής πιο πριν. Στην εφηβεία του, στα χρόνια του Μεταξά. :)

Μετά τη σύλληψη και την αποφυλάκισή του, έφυγε στις ΗΠΑ. Το πότε άλλαξε απόψεις και μετεστράφη (άμεσα ή σταδιακά;) σε σοσιαλιστή είναι άγνωστο.

Επέστρεψε στην Ελλάδα αρχές δεκαετίας του '60 και στην πολιτική κατήλθε το '64, εκφράζοντας την αριστερή πτέρυγα της Ένωσης Κέντρου. Είχε προηγηθεί και η αντιβασιλική και φιλοαριστερή μεταστροφή της Ένωσης Κέντρου, μετά τις εκλογές νοθείας το '61 και τη ρήξη του Γεωργίου Παπανδρέου με το Παλάτι (με το οποίο μέχρι τότε διατηρούσε πολύ καλές σχέσεις).

Με την κάθοδό του στην πολιτική, είχε καλλιεργήσει ένα αριστερό προφίλ που για τα δεδομένα της εποχής φάνταζε και ημιεξτρεμιστικό και πολλοί ανησυχούσαν για το τί θα γινόταν εαν αναλάμβανε την ηγεσία της Ένωσης Κέντρου και την κυβέρνηση. Τα υπόλοιπα γνωστά.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Απρ 2020, 11:35

Έλλη Λαμπέτη
«Όταν ήμουν εικοσιέξι χρονών έπαθα πάρεση. Πλήρη. Ήταν τη μέρα που εκτέλεσαν τον Μπάτση και τον Μπελογιάννη. Όταν το ’μαθα, πάγωσα. Δεν ήταν λύπη, ήταν κάτι παραπάνω. Σοκ! Καταλάβαινα πως δε θ’ άντεχα, κάτι θα μου συνέβαινε. Κι ωστόσο δεν μπορούσα να διανοηθώ πόσο σχετική είναι η ύλη – το σώμα – με τον συναισθηματικό κόσμο. Σκέφτηκα αμέσως: Μετά απ’ αυτήν την τραγωδία, μετά από τόση θλίψη, δεν είναι δυνατόν να εξακολουθήσω να είμαι ίδια, κάπου θα βγω αλλαγμένη. Αλλά δεν πίστευα πως θ’ αντιδρούσε έτσι ο οργανισμός μου.

Κι όμως ως το βράδυ είχα παραλύσει. Το μισό μου πρόσωπο ήταν τελείως παράλυτο. Μου κράτησε έξι εβδομάδες. Ήμουν πολύ νέα, έκανα ηλεκτροσόκ – δεν είναι πολύ δύσκολο να περάσει η πάρεση όταν είσαι νέος, όπως επίσης είναι σπάνιο να την πάθεις σε μικρή ηλικία. Αλλά εκείνες τις έξι εβδομάδες δεν μιλούσα καθόλου. Έτρεχαν τα σάλια μου. Το στόμα μου είχε πάει εκεί… Να, κοίτα, ως τώρα δεν έχει έρθει εντελώς στη θέση του.

Ήταν ένα τραγικό γεγονός εκείνη η εκτέλεση!… Τον Μπάτση τον γνώριζα προσωπικά, ήταν φίλος του Μάριου. Το προηγούμενο Πάσχα είχαμε πάει μαζί στον Πόρο, είχε κοντά του και την κόρη του, την Ελενίτσα. Έτσι συνδεθήκαμε. Δεν ήταν βέβαια κανένας πολύ δικός μου άνθρωπος, αλλά αυτό το θέμα της εκτέλεσης δεν μπορούσα να το συλλάβω. Δεν μπορούσα να συλλάβω το «εν ψυχρώ». Σε πιάνω, σε στήνω, σε σκοτώνω… Ήταν πέρα από τις δυνατότητές μου. Είχα ζήσει ήδη τις μέρες των ανώμαλων καταστάσεων, αλλά αυτό! Άγριο πράγμα. Και οργανωμένο από το κράτος, ε;»

http://www.katiousa.gr/politismos/theat ... Q6LaVbdIio

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34754
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Απρ 2020, 17:55

pylothess έγραψε:
11 Απρ 2020, 23:18
Εμένα η ένστασή μου είναι πως όταν ο Πλουμπίδης ομολογεί ,αναλαμβάνει αυτός την ευθύνη είναι σαν να νομιμοποιεί το κατηγορητήριο του αστικού δικαστηρίου περί κατασκοπίας.

Η κατασκοπία ήταν αποδεδειγμένη και το μόνο που ήταν να αποδειχθει ήταν πόσοι συμμετείχαν.Και τούτο διότι ο ασυρματιστής ήταν ο Βαβούδης που είχε σοβιετική ιθαγένεια και ήταν αξιωματικός του σοβιετικολυ στρατού και αυτοκτόνησε στην έφοδο της αστυνομίας.
Οταν εν καιρώ πολέμου έχεις παράνομο ασύρματο να μεταδίδει με χειριστή αξιωματικό του αντιπάλου είναι δεδομένη η κατασκοπία.Το μόνο προς συζήτηση ήταν ποιοί ενέχονταν σε αυτήν.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6741
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Απρ 2020, 20:14

πατησιωτης έγραψε:
13 Απρ 2020, 17:55
pylothess έγραψε:
11 Απρ 2020, 23:18
Εμένα η ένστασή μου είναι πως όταν ο Πλουμπίδης ομολογεί ,αναλαμβάνει αυτός την ευθύνη είναι σαν να νομιμοποιεί το κατηγορητήριο του αστικού δικαστηρίου περί κατασκοπίας.

Η κατασκοπία ήταν αποδεδειγμένη και το μόνο που ήταν να αποδειχθει ήταν πόσοι συμμετείχαν.Και τούτο διότι ο ασυρματιστής ήταν ο Βαβούδης που είχε σοβιετική ιθαγένεια και ήταν αξιωματικός του σοβιετικολυ στρατού και αυτοκτόνησε στην έφοδο της αστυνομίας.
Οταν εν καιρώ πολέμου έχεις παράνομο ασύρματο να μεταδίδει με χειριστή αξιωματικό του αντιπάλου είναι δεδομένη η κατασκοπία.Το μόνο προς συζήτηση ήταν ποιοί ενέχονταν σε αυτήν.
Όταν μιλάω για την νομιμοποίηση της κατηγορίας δεν το εννοώ από νομικής πλευράς αλλά από ιδεολογικής.Γιατί για έναν κομμουνιστή το να αποδεχθεί μπροστά σε αστικό δικαστήριο ότι είναι ένοχος ισοδυναμεί με προδοσία ,με έμμεση δήλωση μετανοίας. Το έχω γράψει και πιο πάνω ότι αυτό θα ήταν βούτυρο στο ψωμί του κράτους μετά για να λένε στους κρατουμένους της Μακρονήσου ότι τα ηγετικά στελέχη τους είναι κατάσκοποι.Οπότε φαντάσου αυτό πως θα επιδρούσε.Ο Πλουμπίδης κατάσκοπος και με την βούλα. Και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα το δεχόντουσαν οι αρχές.

Για έναν συνειδητοποιημένο κομμουνιστή το θέμα νόμος είναι δευτερεύουσας σημασίας γιατί ναι μεν μπορεί τώρα να έχουν την πολυτέλεια να συμμετέχουν στο κοινοβούλιο αλλά όπως λένε και οι ίδιοι οι κομμουνιστές μπορεί να ξαναβρεθούν σε συνθήκες παρανομίες (;) η σε επαναστατικές συνθήκες(;) οπότε σε τέτοιες συνθήκες μπροστά στις αρχές κινήσεις σαν και αυτές του Πλουμπίδη δεν έχουν νόημα. Ο Πλουμπίδης σε αυτή την περίπτωση ενήργησε με βάση το συναίσθημα θέλοντας να σώσει τον Μπελογιάννη αλλά αδυνατούσε να σκεφθεί τις συνέπειες που θα είχε αυτή του η ενέργεια για το κίνημα. Δεν ήταν Χαφιές ο Πλουμπίδης. Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε ούτε τον Πλουμπίδη αλλά ούτε και τον Ζαχαριάδη γι αυτό το θέμα.






Γιάννης

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 30 Μαρ 2021, 15:52

πατησιωτης έγραψε:
13 Απρ 2020, 17:55
Οταν εν καιρώ πολέμου έχεις παράνομο ασύρματο να μεταδίδει με χειριστή αξιωματικό του αντιπάλου είναι δεδομένη η κατασκοπία.Το μόνο προς συζήτηση ήταν ποιοί ενέχονταν σε αυτήν.
Είχαμε πόλεμο το 1951;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών