Ο Μπελογιάννης Ζει

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
mnimes_istorikes
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 26 Μαρ 2019, 13:40
Phorum.gr user: mnimes_istorikes

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mnimes_istorikes » 19 Απρ 2019, 10:01

Αν ζούσαν όλοι αυτοί που έδωσαν τα πάντα για αυτό που πίστευαν ,και έβλεπαν πιοι δηλώνουν αριστεροί σήμερα στην Ελλάδα, αν δεν είχαν αυτοκτονήσει,θα είχαν γίνει πιο δεξιοί απο τους δεξιούς.
Μνημόνια μεχρι να σβήσει ο ήλιος....

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Απρ 2019, 14:17

Chainis έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:34
pylothess έγραψε:
18 Απρ 2019, 22:35
Chainis έγραψε:
18 Απρ 2019, 21:53
Ζει για άρρωστους ψυχικά ανθρώπους που μαθαίνουν μόνο να μισούν.
Εντάξει ρε Chainis το τερμάτισες τώρα.
Τίποτα δεν τερμάτισα.

Όλοι τους αυτό που ονειρεύονται είναι η εξόντωση των εχθρών της εργατικής τάξης.
Τον Στάλιν έχουν για πρότυπο, δικτατορία επαγγέλλονται γκουλάγκ των εχθρών τους έχουν στο μυαλό τους.
Δικτατορία επαγγέλονται και εαυγγελίζονται και επίσημα και ανεπίσημα.http://www.kke.gr/aytomorfosh/h_theorht ... rf=1&tab=1
Για του λόγου το αληθές.

Για τα γκούλαγκ δεν ακούγεται κάτι,τουλάχιστον όχι επίσημα.
Να σου πώ κάτι ρε φίλε; Ειλικρινά.
Πολλούς έχω ακούσει να μου λένε πως μπορείς να είσαι μέλος του κόμματος χωρίς να είσαι πωρωμένος. Αλήθεια; Γίνεται αυτό;Υπάρχει τρόπος;
Εγώ τουλάχιστον προσωπικά δεν το δέχομαι . Από αυτά που έχω δει και έχω ακούσει πιστεύω ότι είναι μάλλον αδύνατο ,να είσαι οργανωμένος μέλος του Κ.Κ.Ε. και συνειδητοποιημένος κομμουνιστής χωρίς να είσαι πωρωμένος. Απλά διαφέρει ο βαθμός πώρωσης από άτομο σε άτομο αλλά όλοι τους είναι πωρωμένοι.Εντάξει ,κάποιοι από αυτούς είναι και μορφωμένοι και επικοινωνιακοί αλλά η πώρωση δεν εξαφανίζεται. Πώρωση και φαντασιοκόπημα.

Οι κομμουνιστές έχουν συγκεκριμένα καθήκοντα ,όπως αναφέρεται και στο καταστατικό του κόμματος. Διάδοση εντύπων,οικονομική ενίσχυση, διάδοση ιδεών ,υπεράσπιση του κόμματος από τους εχθρούς τους, συνδικαλιστική δράση. Τώρα ρε φίλε ειλικρινά. Εάν μπεις σε αυτήν διαδικασία ,με το πρωί που θα ξυπνήσεις να πας στον φούρναρη ,στον μπακάλη,στον μανάβη ,στον χασάπη,στην θεία ,όταν πηγαίνεις για καφέ με τους φίλους να τους πιάνεις κουβέντα για το οτιδήποτε ,από επαγγελματικά ,σπουδές ,γκόμενες και να καταλήξεις στο τέλος ότι όλα είναι δύσκολα και πως οριστική λύση για όλα τα προβλήματα είναι η κατάργηση της αιτίας που τα γεννάει,δηλαδή ο καπιταλισμός. Όπως τελειώνει δηλαδή κάθε φορά ο Ριζοσπάστης. Και γι αυτό είναι αναγκαίο να οργανωθούμε σε σωματεία κ.τ.λ. Κάθε Κυριακή να πηγαίνεις σαν τους ιεραπόστολους να πουλάς Ριζοσπάστες. Να πηγαίνεις σαν τον ζητιάνο να μαζέψεις λεφτά με τα κουπόνια. Η να σου ζητήσουν να πας να κάνεις περιφρούρηση στις πορείες.

Κάλά κάνουν και περιφρουρούν τις πορείες τους. Όμως εαν μπεις σε αυτήν την διαδικασία να κονταροχτυπιέσαι στις πορείες, ε όλο και κάτι θα σου μείνει να θεωρείς ότι εκπληρώνεις κάποια σπουδαία αποστολή . Όποιος μπει στο Κόμμα ,ακόμη και να μην είναι πωρωμένος ,πωρωμένος θα καταλήξει και φαντασμένος.

Πώρωση ναι . Φαντασιοκόπημα ναι. Πιο πολύ θα έλεγα ότι υιοθετούν σαν στάση ζωής την άποψη ,να έχουν άποψη για τα πάντα,να έχουν δίκιο για όλα και ας μην ξέρουν τίποτα.Μαϊντανοί δηλαδή. Και φυσικά είναι πάντοτε αδικημένοι. Ο αδικημένος ξερόλας .

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Απρ 2019, 14:22

mnimes_istorikes έγραψε:
19 Απρ 2019, 10:01
Αν ζούσαν όλοι αυτοί που έδωσαν τα πάντα για αυτό που πίστευαν ,και έβλεπαν πιοι δηλώνουν αριστεροί σήμερα στην Ελλάδα, αν δεν είχαν αυτοκτονήσει,θα είχαν γίνει πιο δεξιοί απο τους δεξιούς.
Αυτά που γίνονται σήμερα στην Ελλάδα η μήπως αυτά που γίνονται στην Βόρεια Κορέα; Η ακόμη χειρότερα αυτά που έκανε ο Πολ Ποτ στην Καμπότζη και ο Μαο στην Κίνα; Ο Στάλιν είναι πραγματικά αγγελούδι μπροστά στον Πολ Ποτ. Ξέρω και εγώ; Τι να πώ; Μπορεί όλοι αυτοί που λες να ήταν τόσο πωρωμένοι και να τα γούσταραν όλα αυτά. Να καμάρωναν για την σιδερένια πειθαρχία του προλεταριάτου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27012
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Απρ 2019, 15:30

pylothess έγραψε:
18 Απρ 2019, 22:35
Chainis έγραψε:
18 Απρ 2019, 21:53
Ζει για άρρωστους ψυχικά ανθρώπους που μαθαίνουν μόνο να μισούν.
Εντάξει ρε Chainis το τερμάτισες τώρα. Εγώ θα έλεγα για ανθρώπους "άθεους" θρησκευόμενους, για αυτούς που καταφέρνουν μετά από βασανιστικό κόπο και προσπάθεια να υποβληθούν αυτοβούλως σε λοβοτομή,να σταματήσουν να αναπτύσσουν την κριτική τους σκέψη και την κοινή λογική αλλά μαθαίνουν τελικά να "σκέφτονται μόνοι" τους αυτά που τους έμαθε το κόμμα, αυτά που το κόμμα έχει ήδη σκεφθεί γι αυτούς. Για τους ανθρώπους που πάσχουν από μανία καταδιώξεως και νομίζουν ότι οι αστυνομικοί και οι παρακρατικοί έχουν συνωμοτήσει εναντίον του ΚΚΕ για να μην πουληθεί κανένας Ριζοσπάστης παραπάνω. Για τους αδικημένους ξερόλες που ενώ δεν ξέρουν τίποτα ,έχουν άποψη για τα πάντα και έχουν πάντα δίκιο ενώ πάντοτε έχουν αδικηθεί.
Μια χαρά τα λέει ο Χαΐνης. Δεν ξέρεις/θυμάσαι τί γραφόταν στο παλιό από "στελέχια", για την βία ως πολιτικό όπλο και την ηρωοποίηση του Blokhin.
Και η Ιστορία είναι μάρτυρας.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27012
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Απρ 2019, 15:37

pylothess έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:17
Chainis έγραψε:
19 Απρ 2019, 09:34
pylothess έγραψε:
18 Απρ 2019, 22:35


Εντάξει ρε Chainis το τερμάτισες τώρα.
Τίποτα δεν τερμάτισα.

Όλοι τους αυτό που ονειρεύονται είναι η εξόντωση των εχθρών της εργατικής τάξης.
Τον Στάλιν έχουν για πρότυπο, δικτατορία επαγγέλλονται γκουλάγκ των εχθρών τους έχουν στο μυαλό τους.
Δικτατορία επαγγέλονται και εαυγγελίζονται και επίσημα και ανεπίσημα.http://www.kke.gr/aytomorfosh/h_theorht ... rf=1&tab=1
Για του λόγου το αληθές.

Για τα γκούλαγκ δεν ακούγεται κάτι,τουλάχιστον όχι επίσημα.
Να σου πώ κάτι ρε φίλε; Ειλικρινά.
Πολλούς έχω ακούσει να μου λένε πως μπορείς να είσαι μέλος του κόμματος χωρίς να είσαι πωρωμένος. Αλήθεια; Γίνεται αυτό;Υπάρχει τρόπος;
Εγώ τουλάχιστον προσωπικά δεν το δέχομαι . Από αυτά που έχω δει και έχω ακούσει πιστεύω ότι είναι μάλλον αδύνατο ,να είσαι οργανωμένος μέλος του Κ.Κ.Ε. και συνειδητοποιημένος κομμουνιστής χωρίς να είσαι πωρωμένος. Απλά διαφέρει ο βαθμός πώρωσης από άτομο σε άτομο αλλά όλοι τους είναι πωρωμένοι.Εντάξει ,κάποιοι από αυτούς είναι και μορφωμένοι και επικοινωνιακοί αλλά η πώρωση δεν εξαφανίζεται. Πώρωση και φαντασιοκόπημα.

Οι κομμουνιστές έχουν συγκεκριμένα καθήκοντα ,όπως αναφέρεται και στο καταστατικό του κόμματος. Διάδοση εντύπων,οικονομική ενίσχυση, διάδοση ιδεών ,υπεράσπιση του κόμματος από τους εχθρούς τους, συνδικαλιστική δράση. Τώρα ρε φίλε ειλικρινά. Εάν μπεις σε αυτήν διαδικασία ,με το πρωί που θα ξυπνήσεις να πας στον φούρναρη ,στον μπακάλη,στον μανάβη ,στον χασάπη,στην θεία ,όταν πηγαίνεις για καφέ με τους φίλους να τους πιάνεις κουβέντα για το οτιδήποτε ,από επαγγελματικά ,σπουδές ,γκόμενες και να καταλήξεις στο τέλος ότι όλα είναι δύσκολα και πως οριστική λύση για όλα τα προβλήματα είναι η κατάργηση της αιτίας που τα γεννάει,δηλαδή ο καπιταλισμός. Όπως τελειώνει δηλαδή κάθε φορά ο Ριζοσπάστης. Και γι αυτό είναι αναγκαίο να οργανωθούμε σε σωματεία κ.τ.λ. Κάθε Κυριακή να πηγαίνεις σαν τους ιεραπόστολους να πουλάς Ριζοσπάστες. Να πηγαίνεις σαν τον ζητιάνο να μαζέψεις λεφτά με τα κουπόνια. Η να σου ζητήσουν να πας να κάνεις περιφρούρηση στις πορείες.

Κάλά κάνουν και περιφρουρούν τις πορείες τους. Όμως εαν μπεις σε αυτήν την διαδικασία να κονταροχτυπιέσαι στις πορείες, ε όλο και κάτι θα σου μείνει να θεωρείς ότι εκπληρώνεις κάποια σπουδαία αποστολή . Όποιος μπει στο Κόμμα ,ακόμη και να μην είναι πωρωμένος ,πωρωμένος θα καταλήξει και φαντασμένος.

Πώρωση ναι . Φαντασιοκόπημα ναι. Πιο πολύ θα έλεγα ότι υιοθετούν σαν στάση ζωής την άποψη ,να έχουν άποψη για τα πάντα,να έχουν δίκιο για όλα και ας μην ξέρουν τίποτα.Μαϊντανοί δηλαδή. Και φυσικά είναι πάντοτε αδικημένοι. Ο αδικημένος ξερόλας .
Αντιγράφω κατά γράμμα από τις αρχές του ΚΚΕ:

Σε περίπτωση ιμπεριαλιστικής πολεμικής εμπλοκής της Ελλάδας, είτε σε αμυντικό είτε σε επιθετικό πόλεμο, το Κόμμα πρέπει να ηγηθεί της αυτοτελούς οργάνωσης της εργατικής - λαϊκής πάλης με όλες τις μορφές, ώστε να οδηγήσει σε ολοκληρωτική ήττα της αστικής τάξης, εγχώριας και ξένης ως εισβολέα, έμπρακτα να συνδεθεί με την κατάκτηση της εξουσίας.

Τι ακριβώς διαβάζουμε εδώ; Περιγραφή πισώπλατου μαχαιρώματος αλά κομμουνιστικά!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 19 Απρ 2019, 15:42

pylothess έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:22
mnimes_istorikes έγραψε:
19 Απρ 2019, 10:01
Αν ζούσαν όλοι αυτοί που έδωσαν τα πάντα για αυτό που πίστευαν ,και έβλεπαν πιοι δηλώνουν αριστεροί σήμερα στην Ελλάδα, αν δεν είχαν αυτοκτονήσει,θα είχαν γίνει πιο δεξιοί απο τους δεξιούς.
Αυτά που γίνονται σήμερα στην Ελλάδα η μήπως αυτά που γίνονται στην Βόρεια Κορέα; Η ακόμη χειρότερα αυτά που έκανε ο Πολ Ποτ στην Καμπότζη και ο Μαο στην Κίνα; Ο Στάλιν είναι πραγματικά αγγελούδι μπροστά στον Πολ Ποτ. Ξέρω και εγώ; Τι να πώ; Μπορεί όλοι αυτοί που λες να ήταν τόσο πωρωμένοι και να τα γούσταραν όλα αυτά. Να καμάρωναν για την σιδερένια πειθαρχία του προλεταριάτου.
όταν κυκλοφόρησε στη δύση το πρώτο αντικομμουνιστικό-αντισταλινικό βιβλίο του Κέσλερ, ανάμεσα στις χιλιάδες επιστολές που έλαβε ο συγγραφέας, ήταν και μια από έναν νεαρό που του έγραφε: "Your portrayal of Stalinism is in my opinion perfectly correct. That is why I am joining the Communist Party, because I was just looking for such a discipline."

...

Άβαταρ μέλους
mnimes_istorikes
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 26 Μαρ 2019, 13:40
Phorum.gr user: mnimes_istorikes

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mnimes_istorikes » 19 Απρ 2019, 16:49

pylothess έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:22
mnimes_istorikes έγραψε:
19 Απρ 2019, 10:01
Αν ζούσαν όλοι αυτοί που έδωσαν τα πάντα για αυτό που πίστευαν ,και έβλεπαν πιοι δηλώνουν αριστεροί σήμερα στην Ελλάδα, αν δεν είχαν αυτοκτονήσει,θα είχαν γίνει πιο δεξιοί απο τους δεξιούς.
Αυτά που γίνονται σήμερα στην Ελλάδα η μήπως αυτά που γίνονται στην Βόρεια Κορέα; Η ακόμη χειρότερα αυτά που έκανε ο Πολ Ποτ στην Καμπότζη και ο Μαο στην Κίνα; Ο Στάλιν είναι πραγματικά αγγελούδι μπροστά στον Πολ Ποτ. Ξέρω και εγώ; Τι να πώ; Μπορεί όλοι αυτοί που λες να ήταν τόσο πωρωμένοι και να τα γούσταραν όλα αυτά. Να καμάρωναν για την σιδερένια πειθαρχία του προλεταριάτου.

Καλα μην τρελαθούμε κι ολας. Μην συγκρίνουμε την Ελλάδα του σήμερα με όλους αυτούς τους τρελούς που λες :) Με όλα αυτά τα λαμόγια που μας κυβερνάνε. ...με την δική μας ψήφο έτσι... Είμαστε παράδεισος μπροστά σε αυτούς
Μνημόνια μεχρι να σβήσει ο ήλιος....

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Απρ 2019, 17:44

mnimes_istorikes έγραψε:
19 Απρ 2019, 16:49
pylothess έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:22
mnimes_istorikes έγραψε:
19 Απρ 2019, 10:01
Αν ζούσαν όλοι αυτοί που έδωσαν τα πάντα για αυτό που πίστευαν ,και έβλεπαν πιοι δηλώνουν αριστεροί σήμερα στην Ελλάδα, αν δεν είχαν αυτοκτονήσει,θα είχαν γίνει πιο δεξιοί απο τους δεξιούς.
Αυτά που γίνονται σήμερα στην Ελλάδα η μήπως αυτά που γίνονται στην Βόρεια Κορέα; Η ακόμη χειρότερα αυτά που έκανε ο Πολ Ποτ στην Καμπότζη και ο Μαο στην Κίνα; Ο Στάλιν είναι πραγματικά αγγελούδι μπροστά στον Πολ Ποτ. Ξέρω και εγώ; Τι να πώ; Μπορεί όλοι αυτοί που λες να ήταν τόσο πωρωμένοι και να τα γούσταραν όλα αυτά. Να καμάρωναν για την σιδερένια πειθαρχία του προλεταριάτου.

Καλα μην τρελαθούμε κι ολας. Μην συγκρίνουμε την Ελλάδα του σήμερα με όλους αυτούς τους τρελούς που λες :) Με όλα αυτά τα λαμόγια που μας κυβερνάνε. ...με την δική μας ψήφο έτσι... Είμαστε παράδεισος μπροστά σε αυτούς
Σε γενικές γραμμές ,ναι . Είμαστε καλά . Είμαστε μια Ευρωπαϊκή ,Δυτική ,Φιλελεύθερη χώρα . Ανήκουμε εις την Δύσιν. Ουδεμία σχέσιν έχομεν με Ανατολή.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Απρ 2019, 18:00

Nandros έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:37
Αντιγράφω κατά γράμμα από τις αρχές του ΚΚΕ:

Σε περίπτωση ιμπεριαλιστικής πολεμικής εμπλοκής της Ελλάδας, είτε σε αμυντικό είτε σε επιθετικό πόλεμο, το Κόμμα πρέπει να ηγηθεί της αυτοτελούς οργάνωσης της εργατικής - λαϊκής πάλης με όλες τις μορφές, ώστε να οδηγήσει σε ολοκληρωτική ήττα της αστικής τάξης, εγχώριας και ξένης ως εισβολέα, έμπρακτα να συνδεθεί με την κατάκτηση της εξουσίας.

Τι ακριβώς διαβάζουμε εδώ; Περιγραφή πισώπλατου μαχαιρώματος αλά κομμουνιστικά!
.
Ε ναι αυτό γνωστό. Όπως και στον Ριζοσπάστη παραδέχονται ότι με την 5η ολομέλεια αναγνώρισαν στους Σλάβους της Μακεδονίας της εθνικής αποκατάστασης . Το άφησαν όμως ασφαές. Ανανγωρίζει ο Ριζοσπάστης ότι αυτό μπορεί και να σημαίνει και την πλήρη ανεξαρτητοποίηση /απόσχιση από την Ελλάδα αλλά ότι επειδή το υπέγραψε δεν σημαίνει ότι θα το υπέγραφε κιόλας.

Στο ΚΚΕ νομίζουν πως οι συνθήκες θα είναι ίδιες με αυτές στις αρχές του 20ου αιώνα. Όπως στον Α' παγκόσμιο πόλεμο . ΟΙ κομμουνιστές πιστεύουν πως οι συνθήκες θα είναι οι ίδιες. Ότι ενδεχομένως εαν φωνάζουν με χωνιά η πετάνε φυλλάδια, σε περίπτωση λέμε τώρα που κάποιος εχθρός εισβάλλει στην χώρα μας. Επίσης λένε ,πως όταν οι μανάδες δούνε τα φέρετρα των παιδιών τους να γυρνάνε θα αλλάξουν γνώμη .Ότι οι στρατιώτες θα αρχίσουν να αναρωτιούνται γιατί πολεμούμε άδικα κ.τ.λ. Οι μπολσεβίκοι τερμάτισαν τον Α' παγκόσμιο πόλεμο παραδίδοντας εδάφη στους Γερμανούς. Δεν ξέρω τώρα εαν είναι διατεθειμένοι και οι λεγάμενοι να παραχωρήσουν εδάφη προκειμένου να επικρατήσει η επανάσταση.
Η επανάσταση του 1917 έγινε μέσα στον Α παγκόσμιο πόλεμο. Βέβαια η Ρωσία δεν δέχθηκε επίθεση από κανέναν ,μόνη της μπήκε στον πόλεμο.

Εμείς αν γίνει κάτι τέτοιο ,δεν θα ξεκινήσουμε εμείς τον πόλεμο. Άλλοι θα μας χτυπήσουν. Και δεν νομίζω πως τώρα οι φαντάροι θα περιμένουν σαν τα ποντίκια μέσα στα χαρακώματα.

Σαν τι είδους όμως πισώπλατο μαχαίρωμα μπορούνε να κάνουνε δηλαδή; Να ανατρέψουν π.χ.την κυβέρνηση ή να καταλάβουν την βουλή ενώ οι στρατός θα είναι στα σύνορα;

Εντάξει ,οι άνθρωποι είναι ειλικρινείς και λένε τι σκέφτονται και τι σχεδιάζουν. Ο καθένας έχει δικαίωμα να φαντασιώνεται ότι θέλει.Εμείς εδώ τι θέλουμε να δείξουμε; Ότι υπάρχει κομμουνιστικός κίνδυνος ή ότι έχουν προδοτική νοοτροπία; Ότι δηλαδή ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27012
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Απρ 2019, 18:35

pylothess έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:00
Nandros έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:37
Αντιγράφω κατά γράμμα από τις αρχές του ΚΚΕ:

Σε περίπτωση ιμπεριαλιστικής πολεμικής εμπλοκής της Ελλάδας, είτε σε αμυντικό είτε σε επιθετικό πόλεμο, το Κόμμα πρέπει να ηγηθεί της αυτοτελούς οργάνωσης της εργατικής - λαϊκής πάλης με όλες τις μορφές, ώστε να οδηγήσει σε ολοκληρωτική ήττα της αστικής τάξης, εγχώριας και ξένης ως εισβολέα, έμπρακτα να συνδεθεί με την κατάκτηση της εξουσίας.

Τι ακριβώς διαβάζουμε εδώ; Περιγραφή πισώπλατου μαχαιρώματος αλά κομμουνιστικά!
.
Ε ναι αυτό γνωστό. Όπως και στον Ριζοσπάστη παραδέχονται ότι με την 5η ολομέλεια αναγνώρισαν στους Σλάβους της Μακεδονίας της εθνικής αποκατάστασης . Το άφησαν όμως ασφαές. Ανανγωρίζει ο Ριζοσπάστης ότι αυτό μπορεί και να σημαίνει και την πλήρη ανεξαρτητοποίηση /απόσχιση από την Ελλάδα αλλά ότι επειδή το υπέγραψε δεν σημαίνει ότι θα το υπέγραφε κιόλας.

Στο ΚΚΕ νομίζουν πως οι συνθήκες θα είναι ίδιες με αυτές στις αρχές του 20ου αιώνα. Όπως στον Α' παγκόσμιο πόλεμο . ΟΙ κομμουνιστές πιστεύουν πως οι συνθήκες θα είναι οι ίδιες. Ότι ενδεχομένως εαν φωνάζουν με χωνιά η πετάνε φυλλάδια, σε περίπτωση λέμε τώρα που κάποιος εχθρός εισβάλλει στην χώρα μας. Επίσης λένε ,πως όταν οι μανάδες δούνε τα φέρετρα των παιδιών τους να γυρνάνε θα αλλάξουν γνώμη .Ότι οι στρατιώτες θα αρχίσουν να αναρωτιούνται γιατί πολεμούμε άδικα κ.τ.λ. Οι μπολσεβίκοι τερμάτισαν τον Α' παγκόσμιο πόλεμο παραδίδοντας εδάφη στους Γερμανούς. Δεν ξέρω τώρα εαν είναι διατεθειμένοι και οι λεγάμενοι να παραχωρήσουν εδάφη προκειμένου να επικρατήσει η επανάσταση.
Η επανάσταση του 1917 έγινε μέσα στον Α παγκόσμιο πόλεμο. Βέβαια η Ρωσία δεν δέχθηκε επίθεση από κανέναν ,μόνη της μπήκε στον πόλεμο.

Εμείς αν γίνει κάτι τέτοιο ,δεν θα ξεκινήσουμε εμείς τον πόλεμο. Άλλοι θα μας χτυπήσουν. Και δεν νομίζω πως τώρα οι φαντάροι θα περιμένουν σαν τα ποντίκια μέσα στα χαρακώματα.

Σαν τι είδους όμως πισώπλατο μαχαίρωμα μπορούνε να κάνουνε δηλαδή; Να ανατρέψουν π.χ.την κυβέρνηση ή να καταλάβουν την βουλή ενώ οι στρατός θα είναι στα σύνορα;

Εντάξει ,οι άνθρωποι είναι ειλικρινείς και λένε τι σκέφτονται και τι σχεδιάζουν. Ο καθένας έχει δικαίωμα να φαντασιώνεται ότι θέλει.Εμείς εδώ τι θέλουμε να δείξουμε; Ότι υπάρχει κομμουνιστικός κίνδυνος ή ότι έχουν προδοτική νοοτροπία; Ότι δηλαδή ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;
Κοίτα να δεις, στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται και ναι, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το μέλλον.
Ο Λένιν έγινε πληρωμένος πράκτορας των Γερμανών και τους παραχώρησε εδάφη.
Οι Σπαρταριστές ξεσηκώθηκαν στην Γερμανία.
Η Κομμούνα του Παρισιού.
Η προπαγάνδα των εν Ελλάδι (όχι Ελλήνων) κομμουνιστών το '22.

Πάντως εκπλήσσομαι για το θράσος τους. Σε άλλες χώρες ίσως να τους το είχαν κλείσει το μαγαζί.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24544
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Απρ 2019, 18:40

Nandros έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:37

Σε περίπτωση ιμπεριαλιστικής πολεμικής εμπλοκής της Ελλάδας, είτε σε αμυντικό είτε σε επιθετικό πόλεμο, το Κόμμα πρέπει να ηγηθεί της αυτοτελούς οργάνωσης της εργατικής - λαϊκής πάλης με όλες τις μορφές, ώστε να οδηγήσει σε ολοκληρωτική ήττα της αστικής τάξης, εγχώριας και ξένης ως εισβολέα, έμπρακτα να συνδεθεί με την κατάκτηση της εξουσίας.

ναι εντάξει και οι χριστιανοί δίνουν τη μισή τους περιουσία στους φτωχούς και δεν πηδάνε 285 μέρες το χρόνο που είναι η νηστεία.

Δυστυχώς το ΚΚΕ πλέον είναι από τα πιο εθνικιστικά κόμματα.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Απρ 2019, 21:43

foscilis έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:40
ναι εντάξει και οι χριστιανοί δίνουν τη μισή τους περιουσία στους φτωχούς και δεν πηδάνε 285 μέρες το χρόνο που είναι η νηστεία.

Δυστυχώς το ΚΚΕ πλέον είναι από τα πιο εθνικιστικά κόμματα.
Κοίτα foscilis.Εγω ειλικρινά δεν ξέρω. Μπορεί τελικά το Κομουνιστικό Κόμμα Ελλάδας ( Κ.Κ.Ε.), να έχει δίκιο σε όλα αυτά που λέει. Μπορεί τελικά ,σε κάποια στιγμή να φθάσουμε σε τέτοια κατάσταση όπως είναι η Σομαλία ή όπως Νεπάλ που πρόσφατα έγινε και κομμουνιστική επανάσταση . Εγώ προσωπικά δεν το αποκλείω να υπάρξουν στο μέλλον τέτοιες καταστάσεις όπου θα είναι αναγκαία η επιβολή ενός τέτοιου καθεστώτος.
Αλλά μέχρι τότε τι θα κάνουμε ; Θα περιμένουμε την δευτέρα παρουσία; Τι προτείνει το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας ( Κ.Κ.Ε.);
Ποιο είναι το έργο του ΚΚΕ; Μέχρι να έρθει ο σοσιαλισμός τι θα κάνουμε;
Για να καταπολεμηθεί η ανεργία χρειάζονται εργοδότες,επιχειρήσεις. ΟΙ επιχειρήσεις όμως τι θέλουν ; Όταν έχουμε τόσο υψηλό συντελεστή φορολογίας; Μήπως τα μεροκάματα είναι υψηλά;(αυτό είναι σχετικό)Μήπως το φορολογικό μας σύστημα είναι ασταθές και αμετάβλητο; Μήπως όλη αυτή η γραφειοκρατία και η χρονοβόρα διαδικασία είναι ένας ακόμη λόγος που αποθαρρύνει κάποιον από το να ιδρύσει μια επιχείρηση;
Αλλά ποιος τρελός θα ίδρυε επιχείρηση σε μια οικονομία που οι μισοί είναι άνεργοι; Ποιος θα αγόραζε από την επιχείρηση;
Αυτά τα ερωτήματα ούτε οι οικονομολόγοι δεν μπορούν να τα απαντήσουν και προσπαθούν να ανακουφίσουν τις οικονομίες από τα συμπτώματα.
Η οικονομία είναι χαοτική και δεν μπορεί να προβλεφθεί από κανένα μοντέλο.

Και το ΚΚΕ έρχεται και σου λέει μετά πως θα λυθούν όλα στον σοσιαλισμό.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 20 Απρ 2019, 09:35

Αυτο που εχει σημασια για τον Μπελογγιανη σαν ιστορικο προσωπο ειναι οτι σαν υπευθυνος του ΚΚΕ στην Πελοποννησο το 44 κατεσφαξε χιλιαδες αμαχους γιατι κατα το ΚΚΕ ηταν αντιδραστικοι, δηλαδη δεν εβλεπαν με συμπα7εια το ΚΚΕ και την δραση του και την προοπτική να γίνει καθεστώς.

Μονο για αυτο επρεπε να εχει εκτελεστει απο το 45 αλλα δυστυχως εζησε μερικα χρονια ακομα για να κανει περισσοτερο κακο στην χωρα.

Παλι καλα που τον τσιμπησαν και αποδοθηκε δικαιοσυνη εστω και αργα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 30 Μαρ 2020, 10:08

Νάμαστε και φέτος.
Ένα ακόμα συμπέρασμα από την αγέρωχη στάση μπρος στον θάνατο είναι πως ακόμα και τα μέλη της κεντρικής επιτροπής του κκε είναι στρατιώτες της εργατικής τάξης, δίνουν το παράδειγμα ακόμα και με τίμημα την ζωή τους.
Ζήτω ο Νίκος Μπελογιάννης!
Ζήτω η εργατική τάξη!
Ζήτω το ΚΚΕ!

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10312
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 30 Μαρ 2020, 10:09

Fluffy έγραψε:
30 Μαρ 2020, 10:08
Νάμαστε και φέτος.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών