Ο Μπελογιάννης Ζει

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
rednick
Δημοσιεύσεις: 1631
Εγγραφή: 10 Απρ 2018, 22:04

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rednick » 02 Απρ 2021, 18:30

pylothess έγραψε:
02 Απρ 2020, 21:16
Χαφιές ήταν ο Μιχάλης Τυρίμος.
Αυτος επεισε τον Κλαρα να υπογραψει δηλωση μετανοιας υποτιθεται με εντολη του Ζαχαριαδη.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 02 Απρ 2021, 18:35

pylothess έγραψε:
02 Απρ 2021, 16:31

Και εμείς νομίζαμε ότι ο George ήταν πονόψυχος άνθρωπος . Ότι τον λυπήθηκε τον Μπελογιάννη και πως απλά ήθελε να τον στείλει φυλακή.
Ο μπρμπα - Πλεύρης τον περιγράφει ως πονόψυχο. Λέει πως στο συμβούλιο που έκαναν για την τύχη του Παναγούλη , ο ίδιος πρότεινε να τον πετάξουν από ένα παράθυρο και να πουν πως αυτοκτόνησε . Τότε ο Παπαδόπουλος σηκώθηκε όρθιος και του φώναξε θυμωμένα να περάσει αμέσως έξω.

Εντούτοις υπάρχει κάτι επίσημο που να αποδεικνύει πως όντως ο Παπαδόπουλος ήταν σε ένα απ' τα δύο δικαστήρια του Μπελογιάννη και πως πραγματικά ψήφισε μη εκτέλεση ; :smt017
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 02 Απρ 2021, 18:51

πατησιωτης έγραψε:
31 Μαρ 2021, 14:35
Έχω βρει πολλές συζητήσεις για τον ρόλο του Μπελογιάννη στον Μελιγαλά και τι ήταν ο Μελιγαλάς και εάν καλώς δικάσθηκε κλπ.Στην πραγματικότητα ότι και εάν έκανε ο Μπελογιάννης στον Μελιγαλά,αυτό ΑΜΝΗΣΤΕΥΘΗΚΕ με τη συμφωνία της Βάρκιζας έξι μήνες αργότερα (αυτή που φωνάζουν κάποιοι Βάρκιζα τέλος :D ).
:smt018:a038:

Ο Μελιγαλάς ήταν μέσα Σεπτεμβρίου.

Άρθρον 3ον
Αμνηστεύονται τα πολιτικά αδικήματα τα τελεσθέντα από της 3ης Δεκεμβρίου 1944 μέχρι της υπογραφής του παρόντος. Εξαιρούνται της αμνηστίας τα συναφή κοινά αδικήματα* κατά της ζωής και της περιουσίας, τα οποία δεν ήσαν απαραιτήτως αναγκαία δια την επιτυχίαν του πολιτικού αδικήματος.

* Γι' αυτό ο απλός λαός της αριστεράς έβριζε τον Σιάντο , τον Τσιριμώκο , τον Παρτσαλίδη και τα άλλα μεγαλοστελέχη. Γιατί κάλυψαν τους κώλους τους , αλλά όχι τους δικούς τους. Ήξερε το απλό στελεχάκι πως είναι ένοχο. Ο δήμιος δεν γνώριζε σε κάθε συνοικία ποιος ανήκει στην μαύρη αντίδραση και ποιος όχι. Ο ντόπιος Εαμίτης του τον υποδείκνυε . Απ' την άλλη, η υπογραφή της ηγεσίας ενώ δεν προβλεπόταν πλήρης αμνηστία, δείχνει ξεκάθαρα πως το ΕΑΜ είχε ηττηθεί κατά κράτος στα Δεκεμβριανά.


Υ.Γ. Και εγώ έχω διαβάσει πως ο Μπελογιάννης ήταν υπεύθυνος για εγκλήματα στην Πελοπόννησο κατά την απελευθέρωση , πως ακολουθούσε τον Βελουχιώτη κ.λπ. Αλλά κάτι συγκεκριμένο δεν έχω διαβάσει. :102: Αν ξέρει κάποιος φίλος ας πει ...
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Απρ 2021, 07:48

pylothess έγραψε:
02 Απρ 2021, 16:31
wooded glade έγραψε:
01 Απρ 2021, 22:17
πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2021, 21:39


Βλέπεις να τον έθεσε; :D διότι η ψήφος του προφανώς έγινε από τότε γνωστή.Μάλλον όλος ο ΙΔΕΑ είχε αυτήν την ιδέα :wink - να μην γίνει η εκτέλεση ώστε να πέσει ο Πλαστήρας.
Ήθελε άλλη μία ψήφο για να μην επιβληθεί θανατική ποινή. Να γίνει το 2-1, 1-2.
Δηλαδή θες να πεις ο Τζωρτζ θα έκανε τον απολιτίκ, θα έπεφτε ο Πλαστήρας και πολύ αργότερα αν τον ρώταγαν θα έλεγε "αααα τότε ;".
Και εμείς νομίζαμε ότι ο George ήταν πονόψυχος άνθρωπος . Ότι τον λυπήθηκε τον Μπελογιάννη και πως απλά ήθελε να τον στείλει φυλακή.
Θεωρία του πατ είναι αυτή, μάλλον τραβηγμένη.
Μπορεί να ήθελαν να ρίξουν τον Πλαστήρα για τα μέτρα επιεικίας και αν αθωωνόταν ο Μπελογιάννης να είχαν να λένε, αλλά πως θα το αναλάβει να το κάνει την αθώωση ένας ΙΔΕΑ-της ;
Μάλλον η ψήφος των δικαστών ήταν ανεπηρέαστη και δεν είχε σχέση με τα πολιτικά (κακή απόφαση βεβαίως - ήταν αρκετό να φάει ισόβια).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 03 Απρ 2021, 09:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Απρ 2021, 09:01

rednick έγραψε:
02 Απρ 2021, 18:30
pylothess έγραψε:
02 Απρ 2020, 21:16
Χαφιές ήταν ο Μιχάλης Τυρίμος.
Αυτος επεισε τον Κλαρα να υπογραψει δηλωση μετανοιας υποτιθεται με εντολη του Ζαχαριαδη.
Λύθηκε το μυστήριο γιατί υπέγραψε δήλωση μετανοίας ο Άρης Βελουχιώτης; ( Θανάσης Κλάρας)

rednick
Δημοσιεύσεις: 1631
Εγγραφή: 10 Απρ 2018, 22:04

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rednick » 03 Απρ 2021, 10:58

pylothess έγραψε:
03 Απρ 2021, 09:01
rednick έγραψε:
02 Απρ 2021, 18:30
pylothess έγραψε:
02 Απρ 2020, 21:16
Χαφιές ήταν ο Μιχάλης Τυρίμος.
Αυτος επεισε τον Κλαρα να υπογραψει δηλωση μετανοιας υποτιθεται με εντολη του Ζαχαριαδη.
Λύθηκε το μυστήριο γιατί υπέγραψε δήλωση μετανοίας ο Άρης Βελουχιώτης; ( Θανάσης Κλάρας)
https://www.rizospastis.gr/page.do?publ ... 3&id=17241


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Απρ 2021, 23:58

wooded glade έγραψε:
03 Απρ 2021, 07:48
(κακή απόφαση βεβαίως - ήταν αρκετό να φάει ισόβια).
Χύθηκε αίμα ενώ μπορούσε να αποφευχθεί. Απλά έτσι συντηρούνταν το μετεμφυλιακό καθεστώς. Από το 1949 που τέλειωσε ο πόλεμος πες στρογγυλά 1950 μέχρι το 1974 κράτησε το μετεμφυλιακό κράτος.

Άβαταρ μέλους
Freelancer
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 29 Μαρ 2021, 09:34

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Freelancer » 15 Απρ 2021, 09:35

«Όταν ήμουν εικοσιέξι χρονών έπαθα πάρεση. Πλήρη. Ήταν τη μέρα που εκτέλεσαν τον Μπάτση και τον Μπελογιάννη. Όταν το ’μαθα, πάγωσα. Δεν ήταν λύπη, ήταν κάτι παραπάνω. Σοκ! Καταλάβαινα πως δε θ’ άντεχα, κάτι θα μου συνέβαινε. Κι ωστόσο δεν μπορούσα να διανοηθώ πόσο σχετική είναι η ύλη – το σώμα – με τον συναισθηματικό κόσμο. Σκέφτηκα αμέσως: Μετά απ’ αυτήν την τραγωδία, μετά από τόση θλίψη, δεν είναι δυνατόν να εξακολουθήσω να είμαι ίδια, κάπου θα βγω αλλαγμένη. Αλλά δεν πίστευα πως θ’ αντιδρούσε έτσι ο οργανισμός μου.
Κι όμως ως το βράδυ είχα παραλύσει. Το μισό μου πρόσωπο ήταν τελείως παράλυτο. Μου κράτησε έξι εβδομάδες. Ήμουν πολύ νέα, έκανα ηλεκτροσόκ – δεν είναι πολύ δύσκολο να περάσει η πάρεση όταν είσαι νέος, όπως επίσης είναι σπάνιο να την πάθεις σε μικρή ηλικία. Αλλά εκείνες τις έξι εβδομάδες δεν μιλούσα καθόλου. Έτρεχαν τα σάλια μου. Το στόμα μου είχε πάει εκεί… Να, κοίτα, ως τώρα δεν έχει έρθει εντελώς στη θέση του.
Ήταν ένα τραγικό γεγονός εκείνη η εκτέλεση ! Τον Μπάτση τον γνώριζα προσωπικά, ήταν φίλος του Μάριου. Το προηγούμενο Πάσχα είχαμε πάει μαζί στον Πόρο, είχε κοντά του και την κόρη του, την Ελενίτσα. Έτσι συνδεθήκαμε. Δεν ήταν βέβαια κανένας πολύ δικός μου άνθρωπος, αλλά αυτό το θέμα της εκτέλεσης δεν μπορούσα να το συλλάβω. Δεν μπορούσα να συλλάβω το «εν ψυχρώ». Σε πιάνω, σε στήνω, σε σκοτώνω… Ήταν πέρα από τις δυνατότητές μου. Είχα ζήσει ήδη τις μέρες των ανώμαλων καταστάσεων, αλλά αυτό! Άγριο πράγμα. Και οργανωμένο από το κράτος, ε;»
ΕΛΛΗ ΛΑΜΠΕΤΗ
Από το βιβλίο της Φ Μπιούμπι «Έλλη Λαμπέτη: Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ – Μια προσωπική αφήγηση»,
Η Ελλη Λαμπέτη γεννήθηκε σαν χθες στις 13 Απριλίου του 1926

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Απρ 2021, 18:32

κομμουνιστρια και η ελλη λαμπετη;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29229
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 15 Απρ 2021, 20:12

rednick έγραψε:
03 Απρ 2021, 10:58
pylothess έγραψε:
03 Απρ 2021, 09:01
rednick έγραψε:
02 Απρ 2021, 18:30


Αυτος επεισε τον Κλαρα να υπογραψει δηλωση μετανοιας υποτιθεται με εντολη του Ζαχαριαδη.
Λύθηκε το μυστήριο γιατί υπέγραψε δήλωση μετανοίας ο Άρης Βελουχιώτης; ( Θανάσης Κλάρας)
https://www.rizospastis.gr/page.do?publ ... 3&id=17241
"Αποκάλυψη κόλαφος" του....ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ. :lol:

Κανείς άλλος δεν "το πήρε χαμπάρι" σε αυτά τα δύο χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 27 Σεπ 2021, 19:09

Το τέλος του Μπελογιάννη και των συντρόφων του.

Εφημερίδα Η Αυγή , Πύργος Ηλείας , 31/3/1952 :
( με αριστερό κλικ μεγαλώνουν )
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
( Οι 4 κατάσκοποι της Κομινφόρμ δεν πήραν τελικά χάρη παρά τις πιέσεις των κεντροαριστερών ).
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
( Οι 4 μελλοθάνατοι δεν είχαν πλέον την ψυχραιμία που έδειξαν στην αίθουσα του στρατοδικείου. Ο Μπελογιάννης συγκρατήθηκε περισσότερο απ' τους άλλους τρεις.
Εικόνα

συνεχίζεται ...
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 27 Σεπ 2021, 19:09

( συνέχεια απ' το προηγούμενο )

( Οι μελλοθάνατοι έτρεμαν, εκτός του Μπελογιάννη ).
Εικόνα
(Κοινώνησαν Μπάτσης, Αργυριάδης και Καλούμενος. Ο Μπελογιάννης αρνήθηκε ).
Εικόνα
( Η εκτέλεση. Άναρθρες κραυγές. Οι τυπικές χαριστικές βολές ).
Εικόνα
( Αυτοκίνητο μετέφερε τα πτώματα στο Γ΄ Νεκροταφείο με συνοδεία μικρής δύναμης χωροφυλακής ).
Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 30 Σεπ 2021, 23:34

Σύλληψη σπουδαστών το 1949 που προσπάθησαν να επανασυστήσουν την ΕΠΟΝ σπουδαστών. Κάποιοι ανένηψαν.

Εμπρός 1/2/1949 :
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ο Μπελογιάννης Ζει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 02 Οκτ 2021, 21:08

Ζαποτέκος έγραψε:
02 Απρ 2021, 18:51
πατησιωτης έγραψε:
31 Μαρ 2021, 14:35
Έχω βρει πολλές συζητήσεις για τον ρόλο του Μπελογιάννη στον Μελιγαλά και τι ήταν ο Μελιγαλάς και εάν καλώς δικάσθηκε κλπ.Στην πραγματικότητα ότι και εάν έκανε ο Μπελογιάννης στον Μελιγαλά,αυτό ΑΜΝΗΣΤΕΥΘΗΚΕ με τη συμφωνία της Βάρκιζας έξι μήνες αργότερα (αυτή που φωνάζουν κάποιοι Βάρκιζα τέλος :D ).
:smt018:a038:

Ο Μελιγαλάς ήταν μέσα Σεπτεμβρίου.

Άρθρον 3ον
Αμνηστεύονται τα πολιτικά αδικήματα τα τελεσθέντα από της 3ης Δεκεμβρίου 1944 μέχρι της υπογραφής του παρόντος. Εξαιρούνται της αμνηστίας τα συναφή κοινά αδικήματα* κατά της ζωής και της περιουσίας, τα οποία δεν ήσαν απαραιτήτως αναγκαία δια την επιτυχίαν του πολιτικού αδικήματος.

* Γι' αυτό ο απλός λαός της αριστεράς έβριζε τον Σιάντο , τον Τσιριμώκο , τον Παρτσαλίδη και τα άλλα μεγαλοστελέχη. Γιατί κάλυψαν τους κώλους τους , αλλά όχι τους δικούς τους. Ήξερε το απλό στελεχάκι πως είναι ένοχο. Ο δήμιος δεν γνώριζε σε κάθε συνοικία ποιος ανήκει στην μαύρη αντίδραση και ποιος όχι. Ο ντόπιος Εαμίτης του τον υποδείκνυε . Απ' την άλλη, η υπογραφή της ηγεσίας ενώ δεν προβλεπόταν πλήρης αμνηστία, δείχνει ξεκάθαρα πως το ΕΑΜ είχε ηττηθεί κατά κράτος στα Δεκεμβριανά.


Υ.Γ. Και εγώ έχω διαβάσει πως ο Μπελογιάννης ήταν υπεύθυνος για εγκλήματα στην Πελοπόννησο κατά την απελευθέρωση , πως ακολουθούσε τον Βελουχιώτη κ.λπ. Αλλά κάτι συγκεκριμένο δεν έχω διαβάσει. :102: Αν ξέρει κάποιος φίλος ας πει ...
Ο Μπελογιάννης ήταν από το 43 δεν θυμάμαι μήνα κοματικος υπεύθυνος του ΚΚΕ για την Πελοπόννησο και ήταν στην Πελοπόννησο.
Μαζί με τον Μπλάνα που ήταν γραμματέας του γραφείου Πελοποννήσου του ΚΚΕ έβγαλαν την γραμμή "χτυπήστε την αντίδραση" που μετά κάπου στην αρχή του 44 έγινε από τα στελέχη του ΚΚΕ "λεπίδι στην αντίδραση και άρχισαν τα στρατόπεδα συγκέντρωσης και η συστηματική σφαγή αμάχων μέχρι το καλοκαίρι.
Λόγο της ίδιας πολιτικής και κατεύθυνσης του ΚΚΕ, δηλαδή του Μπελογιάννη και του Μπλάνα μόλις έφυγαν οι Γερμανοί ξεκίνησαν οι μάχες και οι φόνοι αιχμαλώτων με τα τάγματα ασφαλείας.
Και δεν ήταν μόνο ο Μελιγαλάς, απλώς εκεί ήταν οι περισσότεροι φόνοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chainis την 02 Οκτ 2021, 21:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών