ψυχωσικό επεισόδιο

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος

Re: ψυχωσικό επεισόδιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Φεβ 2021, 07:57

- Casper - έγραψε:
22 Φεβ 2021, 15:20
parafrwn έγραψε:
22 Φεβ 2021, 09:10

No comments για το ότι πήγες σε ομοιοπαθητικό "γιατρό".
Είναι γιατροί όντως, χωρίς εισαγωγικά. Το ότι η ομοιοπαθητική δεν δουλεύει είναι άλλη υπόθεση. Εδώ στην Κύπρο ομοιοπαθητικούς γιατρούς βρίσκεις παθολόγους (κυρίως) και ψυχίατρους, γι' αυτό τον ρώτησα. Νομίζω διδάσκεται κανονικά και στην ιατρική. Αυτό μου είπε άτομο που γνωρίζω τουλάχιστον που τελείωσε ιατρική.
οχι, δεν ειναι γιατροι. ειναι απλοι απατεωνες.
το πολυ να εχουν σπουδασει κλασσικη ιατρικη, αλλα τελικα να εκριναν οτι με την απατη κονομανε περισσοτερα." ομοιοπαθητικη ιατρικη", δεν υπαρχει, δεν διδασκεται σε πανεπιστημια, δεν ειναι ιατρικη, ειναι απατη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

anax81
Phorum.gr user: anax81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 23 Φεβ 2021, 11:15

Ασέβαστος έγραψε:
23 Φεβ 2021, 07:53
anax81 έγραψε:
21 Φεβ 2021, 23:38
- Casper - έγραψε:
21 Φεβ 2021, 22:02

Ο ομοιοπαθητικος σου ειναι ταυτοχρονα και ψυχιατρος; Αυτος σου εγραψε την φαρμακευτικη αγωγη για την ψυχωση; Γιατι αν οχι, πολυ ριψοκινδυνο τον κοβω. Αν υποτροπιασεις, αυτος θα παρει την ευθυνη; Τον ψυχιατρο σου θα ρωτησεις και θα συνεννοηθεις. Οχι τον ομοιοπαθητικο. (Ασε που ειναι ψευδοεπιστημη η ομοιοπαθητικη αλλα... :sal7: το ραβω).
ο ομοιοπαθητικός είναι γιατρός αλλά όχι ψυχίατρος. ο ψυχίατρος μου είναι άλλος και δουλεύει σε δημόσια δομή. Απλά οι ομοιοπαθητικοί είναι λίγο new agers, είναι ενεργειακοί γιατροί ενώ οι ψυχίατροι έχουν μια άλλη προσέγγιση, λιγότερο ολιστική, περιχαράκωση στο αυστηρό πνεύμα της επιστήμης, ταξινομήσεις κτλ. Βέβαια ο ψυχίατρος μου είναι λαμπρός γιατρός και πολύ καλός άνθρωπος. Εννοείται ότι τον εμπιστεύομαι περισσότερο λόγω εμπειρίας. Έκανε καταπληκτική δουλειά και μου έδωσε πολύ καλή αγωγή
ο ομοιοπαθητικος ειναι απατεωνας.
σκετο.
Απατεώνας θα ήταν αυτός που κοροϊδεύει για να έχει εξαρτώμενους πελάτες. Για τον συγκεκριμένο είχα συστάσεις από πολύ αναγνωρισμένο ψυχίατρο, γνωστό όνομα στη πόλη με πρωτοποριακές μεθόδους ψυχαναλυτικής θεραπείας που ήταν και νοσοκομειακός. Επίσης ο συγκεκριμένος ομοιοπαθητικός έχει λίστα αναμονής 2,5 μήνες και αν ζητήσεις να τον δεις πρώτη φορά ξεπερνάει η λίστα τους 3 μήνες. Ε όλοι αυτοί που πηγαίνουν εκεί δεν θεωρούν ότι εξαπατώνται, κάποιο αποτέλεσμα θα έχουν. Λαϊκό προσκύνημα γίνεται που γιατροί της κλασικής ούτε στα όνειρά τους

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Φεβ 2021, 11:50

anax81 έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:15

Απατεώνας θα ήταν αυτός που κοροϊδεύει για να έχει εξαρτώμενους πελάτες. Για τον συγκεκριμένο είχα συστάσεις από πολύ αναγνωρισμένο ψυχίατρο, γνωστό όνομα στη πόλη με πρωτοποριακές μεθόδους ψυχαναλυτικής θεραπείας που ήταν και νοσοκομειακός. Επίσης ο συγκεκριμένος ομοιοπαθητικός έχει λίστα αναμονής 2,5 μήνες και αν ζητήσεις να τον δεις πρώτη φορά ξεπερνάει η λίστα τους 3 μήνες. Ε όλοι αυτοί που πηγαίνουν εκεί δεν θεωρούν ότι εξαπατώνται, κάποιο αποτέλεσμα θα έχουν. Λαϊκό προσκύνημα γίνεται που γιατροί της κλασικής ούτε στα όνειρά τους
απατεωνας που εχει βρει πολλα κοροιδα.

και πιθανοτατα συνεργαζεται με αλλους απατεωνες που του πασσαρουν κοροιδα.

- Casper -

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Φεβ 2021, 12:18

parafrwn έγραψε:
23 Φεβ 2021, 00:36

Είναι γιατροί όντως, χωρίς εισαγωγικά. Το ότι η ομοιοπαθητική δεν δουλεύει είναι άλλη υπόθεση.
Logic not found.
:-?

Με το "γιατροί" σε εισαγωγικά εννοείς πως κοροϊδεύουν τον κόσμο χωρίς να έχουν σπουδάσει ιατρική. Ε σου λέω πως υπάρχουν παθολόγοι και ψυχίατροι που είναι ταυτόχρονα και ομοιοπαθητικοί. Κάποιοι - ελάχιστοι - πιστεύουν στην αποτελεσματικότητά της και κάποιοι άλλοι, οι περισσότεροι, το κάνουν για τα έξτρα χρήματα.

Η γνωστή μου σπούδασε σε ξένη χώρα και μου είχε πει πως δεν της έκατσε καλά στο μάτι το μάθημα της ομοιοπαθητικής. Δεν ξέρω αν το κάνουν στην Ελλάδα. Η ψυχίατρος που πήγαινα παλιά μου είχε πει πως σκεφτόταν να γίνει ομοιοπαθητικός αλλά δεν την ρώτησα περισσότερα.

Κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου τώρα αλλά ουσιαστικά το ίδιο λέμε για την ομοιοπαθητική.

Τελοσπάντων, εφόσον βοηθάει αρκετούς που λέει ο νηματοθέτης, δεν μας πέφτει λόγος. Απλά το μεγαλύτερο φάουλ είναι που επεμβαίνει στην θεραπεία του. Συνήθως είναι πάντα σε συνεννόηση οι γιατροί μεταξύ τους. Και πρέπει να είναι. Οπότε anax81, δες το λίγο.

anax81
Phorum.gr user: anax81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 23 Φεβ 2021, 13:04

- Casper - έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:18
parafrwn έγραψε:
23 Φεβ 2021, 00:36

Είναι γιατροί όντως, χωρίς εισαγωγικά. Το ότι η ομοιοπαθητική δεν δουλεύει είναι άλλη υπόθεση.
Logic not found.
:-?

Με το "γιατροί" σε εισαγωγικά εννοείς πως κοροϊδεύουν τον κόσμο χωρίς να έχουν σπουδάσει ιατρική. Ε σου λέω πως υπάρχουν παθολόγοι και ψυχίατροι που είναι ταυτόχρονα και ομοιοπαθητικοί. Κάποιοι - ελάχιστοι - πιστεύουν στην αποτελεσματικότητά της και κάποιοι άλλοι, οι περισσότεροι, το κάνουν για τα έξτρα χρήματα.

Η γνωστή μου σπούδασε σε ξένη χώρα και μου είχε πει πως δεν της έκατσε καλά στο μάτι το μάθημα της ομοιοπαθητικής. Δεν ξέρω αν το κάνουν στην Ελλάδα. Η ψυχίατρος που πήγαινα παλιά μου είχε πει πως σκεφτόταν να γίνει ομοιοπαθητικός αλλά δεν την ρώτησα περισσότερα.

Κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου τώρα αλλά ουσιαστικά το ίδιο λέμε για την ομοιοπαθητική.

Τελοσπάντων, εφόσον βοηθάει αρκετούς που λέει ο νηματοθέτης, δεν μας πέφτει λόγος. Απλά το μεγαλύτερο φάουλ είναι που επεμβαίνει στην θεραπεία του. Συνήθως είναι πάντα σε συνεννόηση οι γιατροί μεταξύ τους. Και πρέπει να είναι. Οπότε anax81, δες το λίγο.
εγώ του απάντησα ότι δεν μπορώ να το κόψω πριν το χρόνο που λέει το πρωτόκολλο, δηλαδή τα 5 έτη. αλλά θα πω ψέματα ότι δεν χάρηκα που το άκουσα. Δεν θα το έλεγε αυτό στον αέρα μετά από ένα χρόνο που απέφευγε οποιαδήποτε ανάμειξη. Απλά εκφράζω τα συναισθήματά μου, ήταν επιτυχία για μένα αυτό που είπε και ένιωσα ικανοποίηση

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Φεβ 2021, 14:03

- Casper - έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:18

Η γνωστή μου σπούδασε σε ξένη χώρα και μου είχε πει πως δεν της έκατσε καλά στο μάτι το μάθημα της ομοιοπαθητικής.
δεν υπαρχει μαθημα ομοιοπαθητικης σε κανενα αναγνωρισμενο πανεπιστημιο.
δεν ειναι επιστημη, δεν διδασκεται σε σχολες που διδασκουν ιατρικη, η οποια αλλη αληθινη επιστημη.

κατι δεν καταλαβες.

Άβαταρ μέλους
ksk
Phorum.gr user: ksk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 24 Φεβ 2021, 18:46

Ειναι αντίθετες ως προς την οπτική της αντιμετώπισης των ασθενειών...η μια ειναι η επικρατούσα και αναγνωρισμένη.
Παρατηρητής...

Απάντηση

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών