Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 13 Μαρ 2023, 18:35

ένα όνειρο που επανέρχεται...

πιστεύω οφείλεται στην απόφασή μου να ασχοληθώ με την ανθοκομία (κ δεν εννοώ το ζιγκολίκι, αυτό είναι κάτι που έχω αφήσει πίσω μου)

κάθομαι κ πίνω ένα ποτήρι γάλα σε γνωστό, τουλάχιστον σε μένα, μπαρ που πρέπει να βρίσκεται στην Keep Shelly καθώς ακούγεται αυτό το κομμάτι όταν αυτή μπαίνει μέσα. Φυσικά, γνωρίζω ότι είναι μία agent of the State, και ότι είναι ασφαλίτισσα, και ότι θέλει να εισχωρήσει στη βιβλιοθήκη μου - και εν μέρει, είναι αλήθεια, υποχωρώ στις απαιτήσεις της, θολώνοντας ωστόσο τα νερά κ γνωρίζοντας πως είναι πολύ κοντά στο να ασπαστεί την ιδεολογία μου.

Άλλωστε, όταν μπαίνει μέσα, ακούγεται η διασκευή του Don't fear the reaper από τους Keep Shelly και η αλήθεια είναι πως αυτή θα έπρεπε να λέγεται Σέλη ή Σέλυ, ωστόσο το θέμα είναι πως ο reaper λέγεται De Jouvenel και το δρεπάνι του Du Pouvoir, και η αλήθεια είναι πως αυτό της τείνω, τη συγκεκριμένη πραγματεία, αν και η ίδια νομίζει πως είναι το χέρι μου. Όμως, γνωρίζει και η ίδια ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι υπονοούμενων και ότι στο τέλος θα υποχωρήσει, έστω και αν πιστεύει ότι θα κρατήσει το χέρι μου για να με σώσει...

από τι; Νομίζει πως θα με σώσει από τη θάλασσα καθώς το επόμενο τραγούδι



είναι εκείνο, στο οποίο ο Robert Smith καλεί μία κοπέλα ονόματι Fuchsia

https://en.wikipedia.org/wiki/Lady_Fuchsia_Groan

να τον σώσει κλπ.

Και καθώς παίζει το κομμάτι κ απολαμβάνω το γάλα μου και τη WS μου η ίδια ανακουφισμένη θεωρεί πως νομίζω πως την λένε Fuchsia, σαν τον ανθό δλδ, αλλά η αλήθεια είναι ότι παρά το χρώμα στο μαλλί της που μοιάζει με αυτό, γνωρίζω καλά πως δεν είναι παρά μία ακόμη μεταμόρφωση του Κράτους σε habeas corpus της χείριστης μορφής.

Άλλωστε, αυτή είναι που έλκεται προς τη θάλασσα της διεισδυτικής ανάλυσης του De Jouvenel και καθώς διαβάζει και όσο διαβάζει το χέρι μου (δλδ την πραγματεία του) το χρώμα του μαλλιού της αλλάζει και γίνεται κάπως... το χρώμα του μαλλιού της είναι το χρώμα...

καθώς όμως μπαίνει το επόμενο κομμάτι, που δεν είναι άλλο από το γερμανικό έπος του Von (μετά το De)



κατανοεί πλέον και η ίδια πως γνωρίζω το όνομα της και τα αρχικά της L E F και αρχίζει να απομακρύνεται πλησιάζοντας και το μαλλί της από φούξια να γίνεται πολύχρωμο και μέσα στη σιωπή να, καθώς της ψιθυρίζει ο De Jouvenel Gib mir etwas schoenes (δώσε μου κάτι όμορφο), να κατανοεί πως στην πρόταση αυτή είναι συμπυκνωμένη η Ομορφιά (καθώς η αρμονία της μορφής Δίδωμι τινί τι συμπίπτει με εκείνη της έκκλησης, συμπίπτει με το περιεχόμενο)

κ βυθίζεται μέσα στην τάφρο των ιδεωδών της ενώ ο Von Jouvenel περνά στο επόμενο κομμάτι λέγοντάς της πως Bei Mir bist du schoen κ το μαλλί της έχει γίνει σαν του Chirodectes Maculatus



έχοντας ασπαστεί τη σιωπή

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 20 Μαρ 2023, 12:11

neon imposter έγραψε:
13 Μαρ 2023, 18:35
ένα όνειρο που επανέρχεται...

πιστεύω οφείλεται στην απόφασή μου να ασχοληθώ με την ανθοκομία (κ δεν εννοώ το ζιγκολίκι, αυτό είναι κάτι που έχω αφήσει πίσω μου)

κάθομαι κ πίνω ένα ποτήρι γάλα σε γνωστό, τουλάχιστον σε μένα, μπαρ που πρέπει να βρίσκεται στην Keep Shelly καθώς ακούγεται αυτό το κομμάτι όταν αυτή μπαίνει μέσα. Φυσικά, γνωρίζω ότι είναι μία agent of the State, και ότι είναι ασφαλίτισσα, και ότι θέλει να εισχωρήσει στη βιβλιοθήκη μου - και εν μέρει, είναι αλήθεια, υποχωρώ στις απαιτήσεις της, θολώνοντας ωστόσο τα νερά κ γνωρίζοντας πως είναι πολύ κοντά στο να ασπαστεί την ιδεολογία μου.

Άλλωστε, όταν μπαίνει μέσα, ακούγεται η διασκευή του Don't fear the reaper από τους Keep Shelly και η αλήθεια είναι πως αυτή θα έπρεπε να λέγεται Σέλη ή Σέλυ, ωστόσο το θέμα είναι πως ο reaper λέγεται De Jouvenel και το δρεπάνι του Du Pouvoir, και η αλήθεια είναι πως αυτό της τείνω, τη συγκεκριμένη πραγματεία, αν και η ίδια νομίζει πως είναι το χέρι μου. Όμως, γνωρίζει και η ίδια ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι υπονοούμενων και ότι στο τέλος θα υποχωρήσει, έστω και αν πιστεύει ότι θα κρατήσει το χέρι μου για να με σώσει...

από τι; Νομίζει πως θα με σώσει από τη θάλασσα καθώς το επόμενο τραγούδι



είναι εκείνο, στο οποίο ο Robert Smith καλεί μία κοπέλα ονόματι Fuchsia

https://en.wikipedia.org/wiki/Lady_Fuchsia_Groan

να τον σώσει κλπ.

Και καθώς παίζει το κομμάτι κ απολαμβάνω το γάλα μου και τη WS μου η ίδια ανακουφισμένη θεωρεί πως νομίζω πως την λένε Fuchsia, σαν τον ανθό δλδ, αλλά η αλήθεια είναι ότι παρά το χρώμα στο μαλλί της που μοιάζει με αυτό, γνωρίζω καλά πως δεν είναι παρά μία ακόμη μεταμόρφωση του Κράτους σε habeas corpus της χείριστης μορφής.

Άλλωστε, αυτή είναι που έλκεται προς τη θάλασσα της διεισδυτικής ανάλυσης του De Jouvenel και καθώς διαβάζει και όσο διαβάζει το χέρι μου (δλδ την πραγματεία του) το χρώμα του μαλλιού της αλλάζει και γίνεται κάπως... το χρώμα του μαλλιού της είναι το χρώμα...

καθώς όμως μπαίνει το επόμενο κομμάτι, που δεν είναι άλλο από το γερμανικό έπος του Von (μετά το De)



κατανοεί πλέον και η ίδια πως γνωρίζω το όνομα της και τα αρχικά της L E F και αρχίζει να απομακρύνεται πλησιάζοντας και το μαλλί της από φούξια να γίνεται πολύχρωμο και μέσα στη σιωπή να, καθώς της ψιθυρίζει ο De Jouvenel Gib mir etwas schoenes (δώσε μου κάτι όμορφο), να κατανοεί πως στην πρόταση αυτή είναι συμπυκνωμένη η Ομορφιά (καθώς η αρμονία της μορφής Δίδωμι τινί τι συμπίπτει με εκείνη της έκκλησης, συμπίπτει με το περιεχόμενο)

κ βυθίζεται μέσα στην τάφρο των ιδεωδών της ενώ ο Von Jouvenel περνά στο επόμενο κομμάτι λέγοντάς της πως Bei Mir bist du schoen κ το μαλλί της έχει γίνει σαν του Chirodectes Maculatus



έχοντας ασπαστεί τη σιωπή
πολλοί βλέπουν το ίδιο όνειρο παρατηρώ...



ΤΟ REM ΕΙΝΑΙ ALPHABET AGENCY ;;;

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 20 Μαρ 2023, 23:45

Μεγάλη υπερδιέγερση, αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα;
Παρατηρητής...

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 22 Μαρ 2023, 12:42

ksk έγραψε:
20 Μαρ 2023, 23:45
Μεγάλη υπερδιέγερση, αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα;
Εσύ δλδ θα ήσουν ψύχραιμη αν κτλβνες ότι το Κράτος σε παρακολουθεί;

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 22 Μαρ 2023, 13:24

Έχω αυτό το όνειρο που επανέρχεται

Έχω έδρα στην εισαγωγή στη θεατρολογία. Φυσικά μισώ αυτή τη συγκεκριμένη δουλειά, αφού δεν πιστεύω καν στο θέατρο.Στο μόνο που πιστεύω είναι στις φοιτήτριες. Για να παραφράσω τον Μάθιου ΜακΚόναχι (Dazed and Confused) αυτό που με ενθουσιάζει με τις φοιτήτριες είναι ότι εγώ μεγαλώνω ενώ αυτές πάντα μένουν φοιτήτριες.

Τεσπά στο όνειρο φυσικά είμαι in medias res. Βρίσκομαι στην Νότια Κορέα. Ποτέ δεν ήθελα να πάω σ αυτό το σκατομέρος εξαρχής. Όμως οι προτάσεις που είχα να καταθέσω για το πώς θα εκμεταλλευτώ την εκπαιδευτική μου άδεια ήταν δύο

Η πρώτη (και αυτή που επιθυμούσα και θεωρούσα πως θα εγκριθεί) - Castizo futurism - Πώς το ισπανικό θέατρο θα μπορούσε να υπερκεράσει το ελισσαβετιανό. (η έγκρισή της σημαίνει ταξίδι μου στη Λατινική Αμερική και επιλογή Κολομβιανών, Χιλιανών και Βραζιλιάνων φοιτητριών για να με βοηθήσουν :hebit: στην έρευνά μου.Τα κριτήρια μου αποκλειστικά 90-60-90).

Η δεύτερη (που όπως είπα καταθέτω προσχηματικά) Θέατρο με ζώα - η μόνη λύση που μπορεί να σώσει το σύγχρονο θέατρο; (η έγκρισή της σημαίνει ταξίδι μου στην Νότια Κορέα και έρευνα για το πώς διάφορα ζώα που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα μπορούν να ανεβάσουν θεατρική παράσταση που έχει περισσότερο νόημα από το θέατρο των 70s - πράγμα αρκετά εύκολο κατά τη γνώμη μου).

Κάποιος μαλάκας που με υποσκάπτει εγκρίνει τη δεύτερη πρόταση. Οι Κολομβιανές Χιλιανές και Βραζιλιάνες ξεθωριάζουν στον ορίζοντα

Αντ' αυτού, στη Νότια Κορέα αυτά τα δείγματα ανθρώπων μου φορτώνουν έναν βλάκα διδακτορικό (ούτε καν μία διδακτορική!) ο οποίος συν τοις άλλοις ειρωνεύεται (ναι, έχουν μάθει και αυτοί οι κατεξοχήν κλοπυράητερς την ευγενή τέχνη της ειρωνείας) συνεχώς τη σκέψη μου ότι μόνο ζώα μπορούν να σώσουν το σύγχρονο θέατρο - κ μάλιστα την ειρωνεύεται με διάφορα θεατρικά μέσα τα οποία φροντίζει να ανακοινώνει μπροστά μου.

Πχ λέει Aside - Τι βλακεία σκέψη να θεωρείς το θέατρο υπόθεση ζώων, τι πιθηκισμός!

ή

Η διαφορά ανάμεσα στο soliloquy και το monologue είναι ένας guy που δεν είναι χαρούμενος

Συν τοις άλλοις, δεν λειτουργεί ο υδραυλικός ανελκυστήρας και πρέπει να ανέβουμε στον 180ο όροφο by foot, πράγμα που κάνει την όλη εμπειρία ακόμη χειρότερη. Ο τύπος συνεχίζει τα θεατρικά του ώσπου εκνευρισμένος - χτυπά το τηλέφωνο -

Την επομένη, στο όνειρο που επανέρχεται, ο υδραυλικός ανελκυστήρας λειτουργεί άψογα κ ο διδακτορικός βλάκας λείπει - πώς και έτσι ρωτάω τον υδραυλικό μηχανικό. Μου λέει ότι ήταν θέμα ελαίου πιέσεως, αυτό με το οποίο το αντικατέστησαν είναι πολύ πιο αποδοτικό. Τι σόι είναι δλδ το καινούργιο; ρωτάω. Σηκώνει τους ώμους. Δεν έχω ιδέα, μ λέει.

Τη μεθεπόμενη, ο τύπος με τα aside βρίσκεται πάλι δίπλα μου και ο ανελκυστήρας δεν λειτουργεί, οπότε φτάνοντας στον 178ο όροφο - χτυπά το τηλέφωνο, με αποτέλεσμα -

στο επόμενο όνειρο ο ανελκυστήρας να λειτουργεί άψογα καθώς ο τύπος απουσιάζει από το όνειρό μου και το έλαιο πιέσεως έχει αντικατασταθεί με μία άγνωστη ουσία, που αρχίζω να υποπτεύομαι ποια είναι.

Ανθρώπινη, πολύ ανθρώπινη η πρόοδος λέω στον υδραυλικό μηχανικό σε άψογα κορεατικά

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 22 Μαρ 2023, 13:57

neon imposter έγραψε:
22 Μαρ 2023, 13:24
Για να παραφράσω τον Μάθιου ΜακΚόναχι (Dazed and Confused) αυτό που με ενθουσιάζει με τις φοιτήτριες είναι ότι εγώ μεγαλώνω ενώ αυτές πάντα μένουν φοιτήτριες.



χεχ τι synchronicity

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 22 Μαρ 2023, 14:00

ksk έγραψε:
20 Μαρ 2023, 23:45
Μεγάλη υπερδιέγερση, αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα;
:smt005::smt005::smt005:

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 22 Μαρ 2023, 14:02

neon imposter έγραψε:
13 Μαρ 2023, 18:35
πιστεύω οφείλεται στην απόφασή μου να ασχοληθώ με την ανθοκομία (κ δεν εννοώ το ζιγκολίκι, αυτό είναι κάτι που έχω αφήσει πίσω μου)
Μίλησέ μας περισσότερο για αυτό

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 22 Μαρ 2023, 14:03

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
22 Μαρ 2023, 14:02
neon imposter έγραψε:
13 Μαρ 2023, 18:35
πιστεύω οφείλεται στην απόφασή μου να ασχοληθώ με την ανθοκομία (κ δεν εννοώ το ζιγκολίκι, αυτό είναι κάτι που έχω αφήσει πίσω μου)
Μίλησέ μας περισσότερο για αυτό
σκέφτομαι να αρχίσω με ιβίσκο


Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 22 Μαρ 2023, 15:23

neon imposter έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:42
ksk έγραψε:
20 Μαρ 2023, 23:45
Μεγάλη υπερδιέγερση, αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα;
Εσύ δλδ θα ήσουν ψύχραιμη αν κτλβνες ότι το Κράτος σε παρακολουθεί;
Κοιτα αν εκτός από το Κράτος με παρακολουθούσαν και τπτ μυστικές υπηρεσίες...
Θα χαπακωνομουν. :102:
Παρατηρητής...

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 22 Μαρ 2023, 15:28

ksk έγραψε:
22 Μαρ 2023, 15:23
neon imposter έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:42
ksk έγραψε:
20 Μαρ 2023, 23:45
Μεγάλη υπερδιέγερση, αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα;
Εσύ δλδ θα ήσουν ψύχραιμη αν κτλβνες ότι το Κράτος σε παρακολουθεί;
Κοιτα αν εκτός από το Κράτος με παρακολουθούσαν και τπτ μυστικές υπηρεσίες...
Θα χαπακωνομουν. :102:
μακριά απ αυτά

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 22 Μαρ 2023, 15:32

neon imposter έγραψε:
22 Μαρ 2023, 15:28
ksk έγραψε:
22 Μαρ 2023, 15:23
neon imposter έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:42


Εσύ δλδ θα ήσουν ψύχραιμη αν κτλβνες ότι το Κράτος σε παρακολουθεί;
Κοιτα αν εκτός από το Κράτος με παρακολουθούσαν και τπτ μυστικές υπηρεσίες...
Θα χαπακωνομουν. :102:
μακριά απ αυτά
Σε παρακολουθεί μόνο το Κράτος...
Πως το κατάλαβες;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1118
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 22 Μαρ 2023, 15:35

neon imposter τα όνειρά σου έχουν περισσότερο ειρμό και συνοχή από τα νήματά σου. Αξιοπρόσεκτο, πραγματικά.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 22 Μαρ 2023, 15:36

ksk έγραψε:
22 Μαρ 2023, 15:32
neon imposter έγραψε:
22 Μαρ 2023, 15:28
ksk έγραψε:
22 Μαρ 2023, 15:23


Κοιτα αν εκτός από το Κράτος με παρακολουθούσαν και τπτ μυστικές υπηρεσίες...
Θα χαπακωνομουν. :102:
μακριά απ αυτά
Σε παρακολουθεί μόνο το Κράτος...
Πως το κατάλαβες;
το κτλβα στην κατάληψη στο χημείο - που ήταν φυσικείο, για να γίνει έπειτα παιδαγωγικό

για τη Ναυαρίνου ομιλώ

έντιτ - βιβλιοθήκη οικονομικών επιστημών, βιβλιοθήκη νομικής usw

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών