Γιατί πολλοί άντρες...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Jozef K
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 23:44

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jozef K » 14 Ιαν 2019, 18:26

Στην περίπτωση των βιασμών, πιστεύω ότι κάποιες φορές, έστω και λίγες, ορισμένες γυναίκες το μετανιώνουν που ήρθαν σε σεξουαλική επαφή με κάποιον, για τον α ή β λόγο, και καταγγέλουν το περιστατικό, ως βιασμό. Δεν ξέρω αν το έχει σκεφτεί κάποιος άλλος αυτό; Ή έχει ακούσει;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιαν 2019, 18:28

Athina__P έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:22
Ίφιδα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:15
Athina__P διάβασα μόνο την 1η παράγραφο, έχεις σοβαρο πρόβλημα αντίληψης, δεν καταλαβαίνεις τί διαβάζεις, σε αντίθεση με σένα ισχυρίζομαι ότι αφορά καί τους δυο και λυπάμαι πολύ που έχεις τέτοια μυαλά "ο άντρας δε φταίει ούτε έχει ευθύνη για τίποτα σε αντίθεση με τις γυναίκες που φταίνε σε όλα".
Δεν το έγραψα έτσι. Αλλά διάβασα σε αυτά που έγραψες, ο άντρας θέλει να τελειώνει μέσα, τι να κάνει και η κακομοίρα η γυναίκα, τον αφήνει! Γιατί οι αντισυλληπτικές μέθοδοι έχουν παρενέργειες!

Ε, αν δεν θέλει η γυναίκα, δεν συμβαίνει, και αν δεν θέλει ο άντρας δεν συμβαίνει επίσης. Δεν μπορώ να αφήνω τον άλλον να τελειώνει έτσι στο ξεκούδουνο και να λέω φταίνε και οι δυο. :102::102:
Ο άντρας είναι άμοιρος ευθυνών που θα τελειώσει και τι επιπτώσεις έχει;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

2019
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 03:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2019 » 14 Ιαν 2019, 18:29

νύχτα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:16
Ίφιδα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:08
Σας ευχαριστώ θερμά πάντως, κι εσένα και την νύχτα που μιλάει για κωλοτούμπες την ίδια στιγμή που είδαμε 3πλό φλικ φλάκ και προσγείωση σπαγκάτο απο μεριάς της, το γαμήσατε και ψόφησε, κλαπ κλαπ κλαπ.

για πες αναλυτικά ποιά ήταν η κωλοτούμπα μου
αφού είσαι ιδιαίτερα λαλίστατη και πρόθυμη καθώς φαίνεται :D

το ότι ταυτίζετε τις απόψεις μου με του κόμετ, είναι δικό σας θέμα,
έχετέ το υπόψιν



(δύο φορές απευθύνθηκα στη γαλίτσαμας, και απάντησες εσύ
είσαι το μίνιον της καλέ; :D
είναι το πρότυπό σου; :D
γραμματέας της όταν είναι μπίζι; :D )
:fp:
aLiCat έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:28
Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:27


Μας διώχνετε;
Μήπως μας εκβιάζετε οτι θα φύγετε;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 18:31

Jozef K έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:26
Στην περίπτωση των βιασμών, πιστεύω ότι κάποιες φορές, έστω και λίγες, ορισμένες γυναίκες το μετανιώνουν που ήρθαν σε σεξουαλική επαφή με κάποιον, για τον α ή β λόγο, και καταγγέλουν το περιστατικό, ως βιασμό. Δεν ξέρω αν το έχει σκεφτεί κάποιος άλλος αυτό; Ή έχει ακούσει;
Δεν είναι λίγες οι φορές, είναι απειροελάχιστες. Είναι σχεδόν αδύνατον να συμβεί για δυο πολύ σημαντικούς λόγους: η γυναίκα ξέρει ότι είναι δύσκολο ως αδύνατον να στοιχειοθετηθεί βιασμός μόνο από τα λεγόμενά της και είναι σχετικά εύκολο στην ανακριτική διαδικασία να προκύψουν αρκετές ασάφειες και αντιφάσεις ώστε να εκπέσει η κατηγορία. Ο δεύτερος και κυριότερος λόγος είναι ότι όσο κι αν το μετάνιωσε, θα πρέπει να μιλάμε για άτομο χωρίς κανέναν ηθικό φραγμό. Δεν είναι συχνό φαινόμενο στην κοινωνία τα άτομα χωρίς κανέναν ηθικό φραγμό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Jozef K
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 23:44

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jozef K » 14 Ιαν 2019, 18:33

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:31
Jozef K έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:26
Στην περίπτωση των βιασμών, πιστεύω ότι κάποιες φορές, έστω και λίγες, ορισμένες γυναίκες το μετανιώνουν που ήρθαν σε σεξουαλική επαφή με κάποιον, για τον α ή β λόγο, και καταγγέλουν το περιστατικό, ως βιασμό. Δεν ξέρω αν το έχει σκεφτεί κάποιος άλλος αυτό; Ή έχει ακούσει;
Δεν είναι λίγες οι φορές, είναι απειροελάχιστες. Είναι σχεδόν αδύνατον να συμβεί για δυο πολύ σημαντικούς λόγους: η γυναίκα ξέρει ότι είναι δύσκολο ως αδύνατον να στοιχειοθετηθεί βιασμός μόνο από τα λεγόμενά της και είναι σχετικά εύκολο στην ανακριτική διαδικασία να προκύψουν αρκετές ασάφειες και αντιφάσεις ώστε να εκπέσει η κατηγορία. Ο δεύτερος και κυριότερος λόγος είναι ότι όσο κι αν το μετάνιωσε, θα πρέπει να μιλάμε για άτομο χωρίς κανέναν ηθικό φραγμό. Δεν είναι συχνό φαινόμενο στην κοινωνία τα άτομα χωρίς κανέναν ηθικό φραγμό.
Μάλιστα.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 14 Ιαν 2019, 18:34

Naida έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:28
Athina__P έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:22
Ίφιδα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:15
Athina__P διάβασα μόνο την 1η παράγραφο, έχεις σοβαρο πρόβλημα αντίληψης, δεν καταλαβαίνεις τί διαβάζεις, σε αντίθεση με σένα ισχυρίζομαι ότι αφορά καί τους δυο και λυπάμαι πολύ που έχεις τέτοια μυαλά "ο άντρας δε φταίει ούτε έχει ευθύνη για τίποτα σε αντίθεση με τις γυναίκες που φταίνε σε όλα".
Δεν το έγραψα έτσι. Αλλά διάβασα σε αυτά που έγραψες, ο άντρας θέλει να τελειώνει μέσα, τι να κάνει και η κακομοίρα η γυναίκα, τον αφήνει! Γιατί οι αντισυλληπτικές μέθοδοι έχουν παρενέργειες!

Ε, αν δεν θέλει η γυναίκα, δεν συμβαίνει, και αν δεν θέλει ο άντρας δεν συμβαίνει επίσης. Δεν μπορώ να αφήνω τον άλλον να τελειώνει έτσι στο ξεκούδουνο και να λέω φταίνε και οι δυο. :102::102:
Ο άντρας είναι άμοιρος ευθυνών που θα τελειώσει και τι επιπτώσεις έχει;

Εξαρτάται τι γυναίκα έχει απέναντί του σε σχέση με τι ρίσκο παίρνει. Εγώ έλεγα, έχω σπιράλ, μη φοβού, με πιστεύανε και ήταν δική μου δουλειά να ασχοληθώ. Που δεν χρειαζόταν καν να ασχοληθώ. Και αυτό ήταν όλο. Για αυτό συνήθισα να παίρνω την ευθύνη. Σιγά μην κάτσω να ασχολούμαι και να αγχώνομαι πού τελείωσε ο άλλος. Δεν ήθελα κιόλας διαφορετικά, με το που είδα ότι δεν χρειάζεται να θυμάσαι τίποτα και να παρεμβαίνεις στην πράξη πριν μετά ή κατά τη διάρκεια. Για εμένα δεν υπήρχε άλλη αντισύλληψη. Μακράν. Ε καλά και εννοείται σε μακροχρόνιες σχέσεις που δεν φοβόμουν μην κολλήσω κάτι, αλλιώς προφυλακτικό.

Στο γιο μου τι θα πω; Να φοράει προφυλακτικό. Γιατί δεν ξέρει τι γυναίκα θα έχει απέναντί του.

Στην κόρη τι θα πω; Σπιράλ μάλλον. Αν και τώρα νομίζω βγαίνουν μόνο με ορμόνες που δεν είναι καλά... Τελευταία φορά μου είχε ανοίξει την όρεξη και το έβγαλα. :roll::roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 14 Ιαν 2019, 18:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

νύχτα

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Ιαν 2019, 18:35

2019 έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:29

:fp:
να ένας πρώτης τάξεως μισογύνης κυρίες και κύριοι :D


εκτός λίστας όμως

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2019, 18:42

Jozef K έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:26
Στην περίπτωση των βιασμών, πιστεύω ότι κάποιες φορές, έστω και λίγες, ορισμένες γυναίκες το μετανιώνουν που ήρθαν σε σεξουαλική επαφή με κάποιον, για τον α ή β λόγο, και καταγγέλουν το περιστατικό, ως βιασμό. Δεν ξέρω αν το έχει σκεφτεί κάποιος άλλος αυτό; Ή έχει ακούσει;
Aυτό δεν είναι βιασμός, είναι εκβιασμός. Ή εκδίκηση.

Φυσικά ισχύουν αμφότερα ως πρακτικές με διάφορες εφαρμογές (άμεσες ή ετεροχρονισμένες) αλλά παίζουν σε άλλη κατηγορία.

Όταν μιλάμε για βιασμό, όλοι και όλες ξέρουμε σε τι αναφερόμαστε.
Gavalas for President! :grfl:

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25895
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 14 Ιαν 2019, 18:47

https://www.bbc.co.uk/news/uk-england-n ... e-44740362

ενδιαφερον αρθρο σχετικα με το misogyny ως hate crime.
ακολουθει λιστα απο την αστυνομια

Misogyny hate crime is defined as "incidents against women that are motivated by the attitude of men towards women and includes behaviour targeted at women by men simply because they are women".

Examples include sexual assault, which had been experienced by 24.7% of survey respondents, indecent exposure (25.9%), groping (46.2%), taking unwanted photographs on mobiles (17.3%), upskirting (6.8%), online abuse (21.7%), being followed home (25.2%), whistling (62.9%), sexually explicit language (54.3%), threatening/aggressive/intimidating behaviour (51.8%), and unwanted sexual advances (48.9%).

However, not all hate crimes are criminal offences according to the legal definition.

Άβαταρ μέλους
Jozef K
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 23:44

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jozef K » 14 Ιαν 2019, 19:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:42
Jozef K έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:26
Στην περίπτωση των βιασμών, πιστεύω ότι κάποιες φορές, έστω και λίγες, ορισμένες γυναίκες το μετανιώνουν που ήρθαν σε σεξουαλική επαφή με κάποιον, για τον α ή β λόγο, και καταγγέλουν το περιστατικό, ως βιασμό. Δεν ξέρω αν το έχει σκεφτεί κάποιος άλλος αυτό; Ή έχει ακούσει;
Aυτό δεν είναι βιασμός, είναι εκβιασμός. Ή εκδίκηση.

Φυσικά ισχύουν αμφότερα ως πρακτικές με διάφορες εφαρμογές (άμεσες ή ετεροχρονισμένες) αλλά παίζουν σε άλλη κατηγορία.

Όταν μιλάμε για βιασμό, όλοι και όλες ξέρουμε σε τι αναφερόμαστε.
Μακριά από μας. Είχα δει μια ταινία παλιά, το "Baise moi" και με έπιασε αναγούλα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Baise-moi

Το έχει δει κανείς παιδιά;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2019, 19:15

talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:47
https://www.bbc.co.uk/news/uk-england-n ... e-44740362

ενδιαφερον αρθρο σχετικα με το misogyny ως hate crime.
ακολουθει λιστα απο την αστυνομια

Misogyny hate crime is defined as "incidents against women that are motivated by the attitude of men towards women and includes behaviour targeted at women by men simply because they are women".

Examples include sexual assault, which had been experienced by 24.7% of survey respondents, indecent exposure (25.9%), groping (46.2%), taking unwanted photographs on mobiles (17.3%), upskirting (6.8%), online abuse (21.7%), being followed home (25.2%), whistling (62.9%), sexually explicit language (54.3%), threatening/aggressive/intimidating behaviour (51.8%), and unwanted sexual advances (48.9%).

However, not all hate crimes are criminal offences according to the legal definition.
Αυτό είναι απολύτως φυσικό. Σε έναν άντρα που έχει τάση για βίαιη συμπεριφορά γενικώς (για τον χ ή ψ λόγο), είναι λογικό η συγκεκριμένη τάση να ενισχύεται/πολλαπλασιάζεται όταν μπαίνει στο πλαίσιο και το στοιχείο της ανεκπλήρωτης ερωτικής επιθυμίας. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις οι γυναίκες γίνονται σάκκοι του μποξ, όχι λόγω "μισογυνισμού" αλλά λόγω συσσώρευσης πολλών προβλημάτων που δεν έχουν τη βάση τους μόνον στο ερωτικό πεδίο.

Πολλές φορές αυτό που ορίζουμε ως "μισογυνισμό" δεν αφορά σε μίσος προς τις γυναίκες συγκεκριμένα αλλά είναι μια προσπάθεια διατήρησης των γυναικών στη θέση του εξ ορισμού αδύναμου ώστε ο κάθε άντρας να μπορεί να τις χρησιμοποιεί ως εργαλείο.

Οι μαζικοί βιασμοί γυναικών διαχρονικά, από την αρχαιότητα μέχρι το πρόσφατο παρελθόν δεν έχουν χαρακτηρισθεί ως μισογυνισμός αλλά ως μέσο ταπείνωσης των αρσενικών αντιπάλων.
Gavalas for President! :grfl:

2019
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 03:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2019 » 14 Ιαν 2019, 19:26

νύχτα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:35
2019 έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:29

:fp:
να ένας πρώτης τάξεως μισογύνης κυρίες και κύριοι :D


εκτός λίστας όμως
Να κάνεις κόμμα με σεσιλ και ναιδα που νομίζουν οτι ειμαι αυτος που μπαίνει και βρίζει γυναίκες, έχετε το ιδιο δυνατό ραντάρ, τρολακι

Σεξιστικη κατηγορία απο μελος που με αποκάλεσε 3-4 φορες αρχιδακι, μπουχαχα
aLiCat έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:28
Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:27


Μας διώχνετε;
Μήπως μας εκβιάζετε οτι θα φύγετε;

νύχτα

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Ιαν 2019, 19:29

2019 έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:26
Να κάνεις κόμμα με σεσιλ και ναιδα που νομίζουν οτι ειμαι αυτος που μπαίνει και βρίζει γυναίκες, έχετε το ιδιο δυνατό ραντάρ, τρολακι

Σεξιστικη κατηγορία απο μελος που με αποκάλεσε 3-4 φορες αρχιδακι, μπουχαχα
ναι, μόνο εκείνες το νομίζουν :D
ίσα ίσα εγώ το διέψευσα όταν ρωτήθηκα

α, ρε αγαπημένιο, τόσο σε κόβει

2019
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 03:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2019 » 14 Ιαν 2019, 19:31

Δείξε ενα μισογυνικο ποστ τρολακι
aLiCat έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:28
Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:27


Μας διώχνετε;
Μήπως μας εκβιάζετε οτι θα φύγετε;

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 14 Ιαν 2019, 19:32

Athina__P έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:34

.

Στο γιο μου τι θα πω; Να φοράει προφυλακτικό. Γιατί δεν ξέρει τι γυναίκα θα έχει απέναντί του.
Έπεσε το ματι μου εδω γιατι ηταν χώρια απ τ άλλα

Δε θα πεις στον γιό σου να φοράει προφυλακτικό για να μην αφήσει κάποια έγκυο, ούτε θα του πεις να φοράει προφυλακτικό για να μην κολλήσει έιτζ ή κάποιο αφροδίσιο αλλά θα του πεις να το φοράει γιατί δεν ξερει τί γυναίκα θα εχει απέναντί του! Μάλιστα!

Αχ αυτές οι καρχιες οι γυναίκες που θα θέλουν να παγιδέψουν τον γιόκα σου!

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών