Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 11 Ιαν 2019, 23:12

Antares έγραψε:
11 Ιαν 2019, 23:07
Daje έγραψε:
10 Ιαν 2019, 13:00
Beria έγραψε:
10 Ιαν 2019, 11:29


Απώλεια της σεξουαλικής δύναμης. Φροϋδικά μιλώντας
Aσε, διαβασα ονειροκριτη και απογοητευτηκα.
Ειναι λεει πολυ κακο ονειρο.
Ελπιζω να παιζει ρολο οτι πριν 1 εβδομαδα ειχα παει στον οδοντριατρο, ειδαλως την πουτσισα.
. Επίσης με πιάνει μια λύπη όταν βλέπω άνθρωπο με χαλασμένα δόντια, σημαίνει φτώχεια από παιδί.
:o πολλοι ανθρωποι απλα δεν νοιαζονται για τα δοντια τους παρα μονο οταν δεν μπορουν να μασησουν.
επισεις δεν τους απασχολει το αισθητικο θεμα

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7945
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Ιαν 2019, 23:27

Εντάξει οι παλαιότερες γενιές δεν είχαν τα μέσα που έχουμε σήμερα για την φροντίδα των δοντιών. Η γενιά μου τα είχε, αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό οι φτωχότεροι. Τα περισσότερα χαλασμένα δόντια μου είχαν χαλάσει ως τα 18. Σιδεράκια δεν βάζαμε.
Όποιος σήμερα δεν φροντίζει τα δόντια του πρέπει να έχει κάποιο θέμα ψυχολογικό ή να είναι εξαρτημένος. Μόνο η έλλειψη χρημάτων δικαιολογεί αφρόντιστα δόντια. Στον οδοντίατρο πληρώνεις δεν καλύπτει σχεδόν τίποτα η ασφάλεια ακόμη και στο εξωτερικό.

νύχτα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Ιαν 2019, 13:15

προχθές τη νύχτα

είδα πως ήμουν μες το αμάξι, οδηγούσα σε δρόμο
με πολλά δέντρα τριγύρω

είχε ήλιο και υπήρχε χιόνι παντού

κατά την πορεία λοιπόν, βλέπω στο βάθος του δρόμου
μπροστά μου μια μεγάλη φωτιά, στο αντίθετο ρεύμα

φωτιά που κάποιοι είχαν ανάψει, με πέτρες γύρω γύρω κτλ

σκέφτηκα να φροντίσω να παραμείνω στο δικό μου ρεύμα,
ώστε να περάσω από δίπλα της και να συνεχίσω το ταξίδι μου

μα πλησιάζοντας τη φωτιά, προσέκρουσα πάνω της

και το αυτοκίνητο συμπεριφέρθηκε σαν να χτύπησα
πάνω σε τεράστιο παγόβουνο

περιστρεφόταν για ώρα, εγώ αισθανόμουν κάθε μία
περιστροφή πολύ έντονα, ενώ είχα αφήσει το τιμόνι και άπλωνα
τα χέρια στα τζάμια του οδηγού και του συνοδηγού
ώστε να κρατηθώ, νομίζοντας επίσης πως θα κρατήσω
το αμάξι σταθερό, προσπαθώντας να κρατήσω το τσιγάρο
στα χείλη μου για να μη μου πέσει και κάψω το κάθισμα
ή εμένα

δεν τούμπαρε, σε κάποια φάση σταμάτησε στην άκρη
του δρόμου, και τότε ξύπνησα από φρικτή αίσθηση ναυτίας και
την ζέστη της καύτρας που είχε πια φτάσει στα χείλη μου

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 15 Ιαν 2019, 10:01

Ήμουν στο καφενείο του Π πολλά χρόνια πριν κλείσει, αλλά και στο 7145 μ.Χ., δλδ τελικά αφού ξανάνοιξε; Ήταν και ο θείος μου ο Ν, άλλος ένας και 2 τύπισσες. Αυτές κάτι λέγανε και γελάγανε μεταξύ τους… δεν θυμάμαι το θέμα συζήτησης… θυμάμαι πως μετά φύγαμε, να πάει ο καθένας σπίτι του και φοράγαμε κάτι παπούτσια που σου έδιναν την δυνατότητα να αναπτύσσεις φοβερές ταχύτητες… βρέθηκα έξω από το σπίτι όπου συνάντησα 3 πιτσιρίκια και μου έδειχναν με νόημα προς… το σπίτι μου… βρέθηκα στο δωμάτιό μου, ξαπλωμένος, με κλειστή την πόρτα… ώσπου κάποια στιγμή άκουσα θόρυβο… ήταν ο Peter Hammill, o οποίος προσπαθούσε να περάσει κάτω από την χαραμάδα της πόρτας… είχε γίνει πλακουτσός και λεπτός σαν κόντρα πλακέ και τελικά χώρεσε… τον είδα να περνάει… βρέθηκα κάτω… στο δωμάτιο με το τζάκι, μπροστά από το κατώι… εκεί που περνούσε τα βράδια της η γιαγιά και ζέσταινε την πέτρα για να την πάρει μετά στο κρεβάτι να της ζεσταίνει τα πόδια… ήμουν παιδί πεσμένο στο χαλί και αγωνιούσα μήπως με βρει ο Hammill… και τελικά με βρήκε… μπήκε φουριόζος από την πόρτα και με πυροβόλησε στα πόδια… αισθάνθηκα της σφαίρες να μπαίνουν ζεστές μέσα μου και να με παραλύουν… βρέθηκα να πετάω πάνω από το χωριό… τα σπίτια ήταν ερείπια πια…. Χωρίς σκεπές… έβλεπα μέσα.. δεν υπήρχε κανείς… βρέθηκα ανάσκελα πάνω στον επιτάφιο… θα ήταν Μ. Παρασκευή γιατί τον είχαν στο μέσο της εκκλησίας και γύρω κόσμος… και όπως ήμουν ανάσκελα είδα στο πάνω μέρος του κολλημένη τη φωτογραφία της γιαγιάς μου και άκουσα την φωνή της να με καλεί… με το όνομά μου… ξύπνησα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2019, 10:14

νύχτα έγραψε:
13 Ιαν 2019, 13:15
που είχε πια φτάσει στα χείλη μου
πάντως τα όνειρα είναι πολύ σπαστικά γιατί δημιουργούν την αίσθηση του χρόνου από το τίποτα. Όταν ήμουν μικρός καταλάβαινα τον πατέρα μου που γυρνούσε από τον θόρυβο που έκανε η πόρτα του γκαράζ, έκανε ένα ντάνγκ όταν έβρισκε. Ε, είναι πολύ εκνευριστικό μερικές φορές που κοιμόμουνα, τί προλάβαινα να δω πριν το ντανκ.

Να είμαι πολεμιστής και να περνάω την Σιβηρία με το τρένο μετά απο καμία ώρα ταξίδι και μάχες κλπ να βρίσκει σε ένα βράχο, να είμαι στην τάξη και να γίνονται διάφορα και κάποια στιγμή ένα ντάνγκ μια χαρά στην ιστορία κλπ. Πολύ σπαστικό, δεν ξέρουμε αν όλα όσα είδαμε τόσες ώρες τα σκεφτήκαμε το τελευταίο μιλισέκοντ. :)

2019
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 03:01

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2019 » 15 Ιαν 2019, 10:17

νύχτα έγραψε:
13 Ιαν 2019, 13:15
προχθές τη νύχτα

είδα πως ήμουν μες το αμάξι, οδηγούσα σε δρόμο
με πολλά δέντρα τριγύρω

είχε ήλιο και υπήρχε χιόνι παντού

κατά την πορεία λοιπόν, βλέπω στο βάθος του δρόμου
μπροστά μου μια μεγάλη φωτιά, στο αντίθετο ρεύμα

φωτιά που κάποιοι είχαν ανάψει, με πέτρες γύρω γύρω κτλ

σκέφτηκα να φροντίσω να παραμείνω στο δικό μου ρεύμα,
ώστε να περάσω από δίπλα της και να συνεχίσω το ταξίδι μου

μα πλησιάζοντας τη φωτιά, προσέκρουσα πάνω της

και το αυτοκίνητο συμπεριφέρθηκε σαν να χτύπησα
πάνω σε τεράστιο παγόβουνο

περιστρεφόταν για ώρα, εγώ αισθανόμουν κάθε μία
περιστροφή πολύ έντονα, ενώ είχα αφήσει το τιμόνι και άπλωνα
τα χέρια στα τζάμια του οδηγού και του συνοδηγού
ώστε να κρατηθώ, νομίζοντας επίσης πως θα κρατήσω
το αμάξι σταθερό, προσπαθώντας να κρατήσω το τσιγάρο
στα χείλη μου για να μη μου πέσει και κάψω το κάθισμα
ή εμένα

δεν τούμπαρε, σε κάποια φάση σταμάτησε στην άκρη
του δρόμου, και τότε ξύπνησα από φρικτή αίσθηση ναυτίας και
την ζέστη της καύτρας που είχε πια φτάσει στα χείλη μου
Μέχρι και στα ονειρα, κωλοτουμπες κανεις
aLiCat έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:28
Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:27


Μας διώχνετε;
Μήπως μας εκβιάζετε οτι θα φύγετε;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2019, 10:26

2019 έγραψε:
15 Ιαν 2019, 10:17
Μέχρι και στα ονειρα, κωλοτουμπες κανεις
καλό :smt005:

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 15 Ιαν 2019, 10:37

Είδα τη μάνα μου. Χαιρέτησε μια παρέα γυναικών κι έπειτα στράφηκε σ'εμενα και μου εκμυστηρευτηκε ενθουσιασμενη πως της είχαν μάθει να παίζει bingo με ρακή.
So hab ich dich schon unbedingt

νύχτα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 15 Ιαν 2019, 17:22

enaon έγραψε:
15 Ιαν 2019, 10:14

πάντως τα όνειρα είναι πολύ σπαστικά γιατί δημιουργούν την αίσθηση του χρόνου από το τίποτα. Όταν ήμουν μικρός καταλάβαινα τον πατέρα μου που γυρνούσε από τον θόρυβο που έκανε η πόρτα του γκαράζ, έκανε ένα ντάνγκ όταν έβρισκε. Ε, είναι πολύ εκνευριστικό μερικές φορές που κοιμόμουνα, τί προλάβαινα να δω πριν το ντανκ.

Να είμαι πολεμιστής και να περνάω την Σιβηρία με το τρένο μετά απο καμία ώρα ταξίδι και μάχες κλπ να βρίσκει σε ένα βράχο, να είμαι στην τάξη και να γίνονται διάφορα και κάποια στιγμή ένα ντάνγκ μια χαρά στην ιστορία κλπ. Πολύ σπαστικό, δεν ξέρουμε αν όλα όσα είδαμε τόσες ώρες τα σκεφτήκαμε το τελευταίο μιλισέκοντ. :)
:smt005::smt005:








τέλεια είναι

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 17 Ιαν 2019, 18:22

Σπανίως βλέπω όνειρα κι ακόμα πιο σπάνια κοιμάμαι μεσημέρι

Σε 35 λεπτά είδα ότι ξύπνησα απο θόρυβο κι η εξώπορτα ήταν ανοιχτή και βγήκα να δω τί γίνεται κι ήταν 3 κλέφτες μες το σπίτι κι εγώ τους έλεγα "τα λεφτά είναι εκεί, αφήστε με να πάω στο παιδί μου" ξύπνησα μες το άγχος και την καρδιά στο στόμα εννοείται, ξανακοιμάμαι και βλέπω
ότι κουνιέται ένα δόντι το οποίο βγάζω χαλαρουίτα με το χέρι, ξύπνησα, ξανακοιμήθηκα και βλέπω
ότι η κολλητή είχε νοικιάσει ένα δωμάτιο και πήγα να την δω, κοιτουσα απ το παράθυρο και ήταν σαν να έμενε στο κέντρο μια βιομηχανικής περιοχής, με ΤΙΤΑΝ στα 50 μέτρα και της έλεγα ¨ρε συ, εδώ ήρθες να νοικιάσεις; έχει κρούσματα ελονοσίας στη δυτική θεσσαλονίκη" ξύπνησα και είπα άστα διαλα μαλ@κα σήκω πριν δεις και το τέλος του κόσμου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7945
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιαν 2019, 21:53

Kατά την περίοδο που έψαχνα σπίτι και πριν ασθενήσω, στον ύπνο μου είχα ταλαιπωρηθεί πολύ από το Χαλάνδρι. Έψαχνα και εκεί βέβαια, αλλά δεν βρήκα. Με είχε πιάσει τρόμος. Μάλιστα η μόνη ασφαλής περιοχή σε αυτόν τον Δήμο μου φαινόταν η περιοχή κοντά στο ρέμα με τις οδούς που έχουν ονόματα λουλουδιών. Μου φαινόταν ονειρική.
Πιστεύω ότι κάτι υπάρχει σε σχέση με αυτό που δεν το έχω μάθει ακόμη.

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 29 Ιαν 2019, 08:22

είδα ότι η Naida ανέβασε (;), έστειλε (;) μια φωτογραφία σαν selfie... όπου στην μια πλευρά, αριστερά φαινόταν το μισό της πρόσωπο αν-φας, και στην άλλη πλευρά η μισή φάτσα από ένα αρκουδάκι... και μετά βρέθηκα με τον Γ και τον Γ, δύο φίλους από τα παλιά, σε ένα rest area κάπου στην εθνική προς Αθήνα μάλλον και... παίζαμε μπιλιάρδο... αμερικάνικο... και όλες οι στέκες είχανε σπασμένες μύτες...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Ιαν 2019, 08:56

the comet the course the tail έγραψε:
29 Ιαν 2019, 08:22
είδα ότι η Naida ανέβασε (;), έστειλε (;) μια φωτογραφία σαν selfie... όπου στην μια πλευρά, αριστερά φαινόταν το μισό της πρόσωπο αν-φας, και στην άλλη πλευρά η μισή φάτσα από ένα αρκουδάκι... και μετά βρέθηκα με τον Γ και τον Γ, δύο φίλους από τα παλιά, σε ένα rest area κάπου στην εθνική προς Αθήνα μάλλον και... παίζαμε μπιλιάρδο... αμερικάνικο... και όλες οι στέκες είχανε σπασμένες μύτες...
Με έχεις συνδέσει με αρκουδάκι μωρέεεεε. Αφού είμαι γλυκουλικο.
Εκτός κι αν εννοείς αρκούδα κανονική οπότε καλά να πάθετε και δε μπορουσατε να παίξετε :evil:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 29 Ιαν 2019, 09:01

Naida έγραψε:
29 Ιαν 2019, 08:56
the comet the course the tail έγραψε:
29 Ιαν 2019, 08:22
είδα ότι η Naida ανέβασε (;), έστειλε (;) μια φωτογραφία σαν selfie... όπου στην μια πλευρά, αριστερά φαινόταν το μισό της πρόσωπο αν-φας, και στην άλλη πλευρά η μισή φάτσα από ένα αρκουδάκι... και μετά βρέθηκα με τον Γ και τον Γ, δύο φίλους από τα παλιά, σε ένα rest area κάπου στην εθνική προς Αθήνα μάλλον και... παίζαμε μπιλιάρδο... αμερικάνικο... και όλες οι στέκες είχανε σπασμένες μύτες...
Με έχεις συνδέσει με αρκουδάκι μωρέεεεε. Αφού είμαι γλυκουλικο.
Εκτός κι αν εννοείς αρκούδα κανονική οπότε καλά να πάθετε και δε μπορουσατε να παίξετε :evil:
όχι δεν σε έχω συνδέσει ούτε με αρκουδάκι, ούτε με αρκούδα... μην ανησυχείς.. :smt018
απλά, χτες άκουγα τραγούδια από λιλιπουπολη και τενεκεδούπολη και σε συνδυασμό με κάτι ποστ δικά σου βγήκε το παραπάνω όνειρο... :p2:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Ιαν 2019, 09:14

the comet the course the tail έγραψε:
29 Ιαν 2019, 09:01
Naida έγραψε:
29 Ιαν 2019, 08:56
the comet the course the tail έγραψε:
29 Ιαν 2019, 08:22
είδα ότι η Naida ανέβασε (;), έστειλε (;) μια φωτογραφία σαν selfie... όπου στην μια πλευρά, αριστερά φαινόταν το μισό της πρόσωπο αν-φας, και στην άλλη πλευρά η μισή φάτσα από ένα αρκουδάκι... και μετά βρέθηκα με τον Γ και τον Γ, δύο φίλους από τα παλιά, σε ένα rest area κάπου στην εθνική προς Αθήνα μάλλον και... παίζαμε μπιλιάρδο... αμερικάνικο... και όλες οι στέκες είχανε σπασμένες μύτες...
Με έχεις συνδέσει με αρκουδάκι μωρέεεεε. Αφού είμαι γλυκουλικο.
Εκτός κι αν εννοείς αρκούδα κανονική οπότε καλά να πάθετε και δε μπορουσατε να παίξετε :evil:
όχι δεν σε έχω συνδέσει ούτε με αρκουδάκι, ούτε με αρκούδα... μην ανησυχείς.. :smt018
απλά, χτες άκουγα τραγούδια από λιλιπουπολη και τενεκεδούπολη και σε συνδυασμό με κάτι ποστ δικά σου βγήκε το παραπάνω όνειρο... :p2:
Τώρα με μπερδεψες :p2:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών