η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23943
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 23 Νοέμ 2019, 17:17

δεν λεω κατι περιεργο ... ισχυει για οτι περπατα πετα σερνεται και κολυμπα στον πλανητη ... και ισως οχι μονο σε αυτον
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 23 Νοέμ 2019, 17:20

nostromos έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 17:17
δεν λεω κατι περιεργο ... ισχυει για οτι περπατα πετα σερνεται και κολυμπα στον πλανητη ... και ισως οχι μονο σε αυτον
Ο θάνατος ναι, κανένα πρόβλημα, θα έρθει έτσι κ αλλιώς, αλλά όχι οι αυτοκτονίες κτλ. Κ δεν είναι τόσο η αυτοκτονία, όσο το τι θα πάθεις ώστε να διαλέξεις κάτι τέτοιο.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23943
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 23 Νοέμ 2019, 17:24

περασα απο αυτο το διλημμα 2 φορες ... ειχα ατομο 10 χρονια κατακοιτο με ΠΣΠ ... και τη μητερα μου με πνευμονικη ινωση ... τα εψαξα ολα απο θρησκευτικης και νομικης αποψης ... θα ειμαι απολυτα ειλκρινης ... ετρεμα στη ιδεα του φορτιου που με περιμενε ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 23 Νοέμ 2019, 17:29

Γιατί φορτίο; Αν κανεις ότι θεωρείς καλύτερο για τον άνθρωπό σου δεν έχεις φορτίο. Ήσυχος κοιμάσαι.
Εγώ έβλεπα τη μητέρα μου να ταλαιπωρείται κ δεν ήταν στο χέρι μου να κάνω το οτιδήποτε. Είμαι βέβαιη ότι η ίδια δεν θα ήθελε όλο αυτό που περασ για τον εαυτό της... Τεσπά...

Να αφήνουν τους ανθρώπους να κάνουν τις.επιλογες τους σε τέτοια ζητήματα. Ούτε θρησκειες, ούτε τπτ.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19004
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 23 Νοέμ 2019, 17:30

parafrwn έγραψε:
22 Νοέμ 2019, 15:26
lonelyrider έγραψε:
22 Νοέμ 2019, 10:53
Όσοι έχουν την αυτοχειρία στο μυαλό τους ας την βγάλουν από εκεί μέσα γιατί αν προβούν σε κάτι τέτοιο ίσως καταδικάσουν τον εαυτό τους στην αιωνιότητα. Ακόμη και αν πρόκειται για γεράματα.
Τόσοι και τόσοι υπέμειναν άσχημα γεράματα. Οι υπόλοιποι ριψάσπιδες είναι?
Μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα. Ούτε αιωνιότητα φυσικά.
απο που προκυπτει η τοση βεβαιοτητα;

κρατα μικρο καλαθι.πολυ μικρο ομως.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23943
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 23 Νοέμ 2019, 17:37

Custom_F έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 17:29
Γιατί φορτίο; Αν κανεις ότι θεωρείς καλύτερο για τον άνθρωπό σου δεν έχεις φορτίο. Ήσυχος κοιμάσαι.
Εγώ έβλεπα τη μητέρα μου να ταλαιπωρείται κ δεν ήταν στο χέρι μου να κάνω το οτιδήποτε. Είμαι βέβαιη ότι η ίδια δεν θα ήθελε όλο αυτό που περασ για τον εαυτό της... Τεσπά...

Να αφήνουν τους ανθρώπους να κάνουν τις.επιλογες τους σε τέτοια ζητήματα. Ούτε θρησκειες, ούτε τπτ.
δεν ξερω τι ειναι σωστο η λαθος για το θεμα ... ευχομαι καλη δυναμη και κριση στον καθενα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 23 Νοέμ 2019, 17:38

Κόκκορας έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 17:30
parafrwn έγραψε:
22 Νοέμ 2019, 15:26
lonelyrider έγραψε:
22 Νοέμ 2019, 10:53
Όσοι έχουν την αυτοχειρία στο μυαλό τους ας την βγάλουν από εκεί μέσα γιατί αν προβούν σε κάτι τέτοιο ίσως καταδικάσουν τον εαυτό τους στην αιωνιότητα. Ακόμη και αν πρόκειται για γεράματα.
Τόσοι και τόσοι υπέμειναν άσχημα γεράματα. Οι υπόλοιποι ριψάσπιδες είναι?
Μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα. Ούτε αιωνιότητα φυσικά.
απο που προκυπτει η τοση βεβαιοτητα;

κρατα μικρο καλαθι.πολυ μικρο ομως.
Occam's razor.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 23 Νοέμ 2019, 17:41

Δεν υπάρχει σωστό κ λάθος. Ο καθένας αποφασίζει με βάση αυτο που θα ήθελε ο άνθρωπος του κ μένει ήσυχος ότι τον βοήθησε στην επιθυμία του. Μακάρι να μη βρίσκονται οι άνθρωποι αντιμέτωποι με τέτοιες καταστάσεις κ να μην έχουν να πάρουν τέτοιες αποφάσεις.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Νοέμ 2019, 00:07

Custom_F έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 17:41
Δεν υπάρχει σωστό κ λάθος. Ο καθένας αποφασίζει με βάση αυτο που θα ήθελε ο άνθρωπος του κ μένει ήσυχος ότι τον βοήθησε στην επιθυμία του. Μακάρι να μη βρίσκονται οι άνθρωποι αντιμέτωποι με τέτοιες καταστάσεις κ να μην έχουν να πάρουν τέτοιες αποφάσεις.
Ένας στους έξι ανθρώπους θέλει ψυχίατρο, αν κάποιος είναι βλαμμένος υπάρχει λάθος.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 24 Νοέμ 2019, 08:48

Μηχανικός έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 00:07
Custom_F έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 17:41
Δεν υπάρχει σωστό κ λάθος. Ο καθένας αποφασίζει με βάση αυτο που θα ήθελε ο άνθρωπος του κ μένει ήσυχος ότι τον βοήθησε στην επιθυμία του. Μακάρι να μη βρίσκονται οι άνθρωποι αντιμέτωποι με τέτοιες καταστάσεις κ να μην έχουν να πάρουν τέτοιες αποφάσεις.
Ένας στους έξι ανθρώπους θέλει ψυχίατρο, αν κάποιος είναι βλαμμένος υπάρχει λάθος.
Στη ζωή δεν κινούμαστε με βάση τις εξαιρέσεις, αλλά τον κανόνα. Ασφαλώς κ σε καποιες περιπτώσεις έχει αποδειχθεί ότι η εξαιρεση ήταν σωστότερη του κανόνα, αλλα κ αυτό εξαίρεση είναι, υφίσταται όμως.

Μην αρχίσω για το σωστό κ λάθος. Ποιος το καθορίζει κτλ. Ασφαλώς πρέπει μια κοινωνία πρέπει να έχει κανόνες κ νόμους που θα καθορίζουν το γενικώς αποδεκτά σωστό ή λάθος, αλλά όλα αυτά είναι φτιαγμένα κ επιλεγμένα από κάποιους για να βολεύουν τη μάζα. Το μεγαλύτερο ποσοστό. Όπως είπα κ παραπάνω πάντα κ παντού υπάρχουν εξαιρέσεις. Κ μέσα στην εξαίρεση μπορεί να υπάρχει άλλη εξαίρεση που αναιρεί την πρωτη. Πρέπει να αντιμετωπιστούν ως εξαιρεσεις, τους αξίζει να αντιμετωπιστούν ως εξαιρεσεις. Δεν είναι όλες οι καταστάσεις ίδιες μες την ομοιότητά τους.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14591
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: η αυτοχειρία ως λύση για τα γεράματα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 25 Νοέμ 2019, 16:47

parafrwn έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 17:38
Κόκκορας έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 17:30
parafrwn έγραψε:
22 Νοέμ 2019, 15:26


Μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα. Ούτε αιωνιότητα φυσικά.
απο που προκυπτει η τοση βεβαιοτητα;

κρατα μικρο καλαθι.πολυ μικρο ομως.
Occam's razor.
Καλά σου λέει. Κράτα μια πισινή. Εγώ πάντως έχω κρατήσει και ένα κέρμα κατοσταρικο με τον Μεγαλεξανδρο, με την εντολή να μου το βάλουν στο στόμα όταν πεθάνω. Που ξέρεις; Μπορεί να υπάρχει Χαροντας και να δέχεται μόνο Δραχμές ως ναύλο, όπως το Percy Jackson.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών