Χάλια ψυχολογία

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 12:37

Λεγεών έγραψε:
22 Δεκ 2022, 09:37
GreekGuy έγραψε:
21 Δεκ 2022, 22:21
Λεγεών έγραψε:
21 Δεκ 2022, 21:03
Όλοι έχουμε βρεθεί σε παρόμοια θέση. Και εγώ την διετία 2014-2016 ήμουν με κομμένα φτερά, μετά άρχισαν να βελτιώνονται τα πράγματα.

Πέρα από τα της ψυχολογίας, της γυμναστικής και τα γκομενικά που είναι σημαντικά, το πιο σημαντικό είναι να βρεις δουλειά. Θα σε βοηθήσει να νιώσεις καλύτερα με τον εαυτό σου, θα δεις κάποια χρήματα στην τσέπη σου, θα σου ανοίξει νέους δρόμους, θα γνωρίσεις νέα άτομα και όλα αυτά μαζί θα αλλάξουν κατά πολύ την ζωή σου.

Αφού δεν έχεις εργασιακή εμπειρία, θα αναγκαστείς να ξεκινήσεις από χαμηλά, και με βασικό μισθό. Τα call center δεν είναι ιδανικός τόπος εργασίας και απαιτούν τσαμπουκά και αρχίδια, αλλά σε μαθαίνουν πολλά και αποτελούν μία καλή εισαγωγή στην αγορά εργασίας. Υπάρχουν μερικές εταιρείες εκεί έξω (Teleperformance ας πούμε) που δίνουν ευκαιρίες κυριολεκτικά στον οποιονδήποτε, αρκεί να μπορεί να μιλήσει σαν άνθρωπος. Θα είναι γαλέρα, αλλά θα είναι μία διέξοδος από το τώρα.

Αλλιώς θα είναι η ζωή σου σε 3 χρόνια αν παραμείνεις άνεργος στο παιδικό σου δωμάτιο, και αλλιώς αν εργάζεσαι επί 3 χρόνια στην ίδια δουλειά που πλέον γνωρίζεις, βγάζεις 1000+ τον μήνα μαζί με τα μπόνους και έχεις μία σχέση που ίσως πηγαίνει σοβαρά.
Μου κάνει πολύ καλό όταν αναφέρετε (εσείς και άλλοι εδώ) πως περάσατε και εσείς από τέτοια περίοδο, κάποτε. Το έχω πάρει πολύ προσωπικά "γιατί σε μένα" και έτσι, οπότε όταν διαβάζω κάτι τέτοια στυλ "me too" , νιώθω μία ανακούφιση.

Ψάχνω για δουλειά και η αλήθεια είναι πως δοκίμασα και σε τηλεφωνικές πωλήσεις/call center αλλά σε 2 συνεντεύξεις που πήγα μου είπαν λίγο πολύ οτί όσα παίρνω είναι ανάλογα με όσα πουλάω, άμα δε κάνω πωλήσεις είναι ελάχιστα χρήματα. Αλλά συμφωνώ με το γενικό πνεύμα της συμβουλής, καλύτερα 3 χρόνια έχοντας δουλειά παρά 3 ακόμα χρόνια άνεργος.

Εγώ κοιτάω κυρίως ως ανειδίκευτος εργάτης σε εργοστάσια στην Βι.Πε. Θεσσαλονίκης επειδή εκεί δίνουν 600-700€ στον απλό ανειδίκευτο, αλλά απέχει μακριά από εδώ που μένω, 2+ ώρες με τα αστικά +περπάτημα. Κοιτάω και στον τομέα της καθαριότητας επίσης.

Δυστυχώς σε όλα τα τεχνικά επαγγέλματα τρώω πόρτα επειδή και για βοηθός του βοηθού του τάδε χρειάζεται κάποια προυπηρεσία ή γνώση εργαλείων. Άμα κοιτάξει κάποιος τις αγγελίες σε ιστοσελίδες όπως jobfind, indeed, κτλπ, ή από εφημερίδες, οι περισσότερες είναι τεχνικές δουλειές ή για αποθηκάριους/οδηγούς.

Αναθεματίζω την ώρα και τη στιγμή που πήγα στο ιεκ για ηχοληψία, ένα επάγγελμα που μόνο με μέσο βρίσκεις δουλειά και έχει φουλ ανταγωνισμό... έπρεπε να πήγαινα αρτοποιός/αρτοζαχαροπλάστης, συνέχεια ζητάνε σε φούρνους....
Δεν θα βρεις δουλειά έξω από το σπίτι σου ή ακόμα και στο σπίτι σου, αν δεν είσαι α) ικανός και β) τυχερός. Την δεδομένη στιγμή θα αναγκαστείς να ταξιδέψεις για δουλειά. Δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που θα πρέπει να πάρει λεωφορείο για να πάει στην δουλειά του. Όλοι το κάναμε και το κάνουμε.

Όσο για την ηχοληψία που λες, είναι ο αδερφός μου ηχολήπτης και ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Ήταν αρκετά τυχερός να βρει σταθερή καθημερινή δουλειά στον τομέα με τον βασικό μισθό και τα ένσημα του, ήταν επίσης αρκετά τυχερός να κάνει δίκτυο εκεί που σπούδαζε και το όνομα του συζητήθηκε με αποτέλεσμα να παίρνει προτάσεις από πολλά μέρη, αλλά δεν κάθεται καθόλου στο σπίτι. Τουλάχιστον 5 βράδια την εβδομάδα δουλεύει σε μαγαζιά, συναυλίες, πανηγύρια, ό,τι μπορείς να φανταστείς, για να βγάζει εξτραδάκια και να φαίνεται. Δεν είναι εύκολη δουλειά και δεν είναι για τον οποιονδήποτε, αλλά καμία δουλειά δεν είναι πραγματικά εύκολη, ούτε για τον οποιονδήποτε.
Φυσικά δεν θα είμαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος που θα παίρνει το λεωφορείο για τη δουλειά, δεν με χαλάει τόσο αυτό όσο οι χαμένες ώρες στις μετακινήσεις και τα πήγαινέλα..

Όσο για την ηχοληψία, έστειλα παντού βιογραφικό και πήρα τηλ και δεν κατάφερα να βρω ούτε ως βοηθός, και αυτό με το που τελείωσα το ΙΕΚ..
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3082
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 22 Δεκ 2022, 12:51

GreekGuy έγραψε:
21 Δεκ 2022, 22:03
Μακάρι... ξέρω πως δε το αναφέρω όσο θα έπρεπε αλλά ναι, το εκτιμάω που είμαι νέος ακόμα, είναι ίσως η πιο παρηγορητική σκέψη στην όλη ιστορία, πως όσο σκ@τα και αν πάνε όλα, τουλάχιστον έχω το χρόνο να τα διορθώσω και μου δίνει κουράγιο αυτή η δυνατότητα αλλαγής παρ'όλο που τα όποια πιθανά σενάρια δεν έχουν και τόση ποικιλία με την άποψη του οτί με μία δουλειά των 500-600€ ε δε μπορείς και να κάνεις αλλαγή 180° στο τρόπο ζωής σου και από εσωστρεφής αντικοινωνικός χωρίς φίλους και κοπέλα, ξαφνικά να τα ανατρέψεις όλα, έχει ένα ορισμένο εύρος η αλλαγή αλλά και πάλι, πιστεύω πως μπορώ να κάνω ορισμένα πράματα (άλλα μακροπρόθεσμα, άλλα πιο άμεσα) για την βελτίωση της ποιότητας ζωής μου.
Οι υπόλοιποι με υπερ κάλυψαν αλλά εγώ θα απαντήσω στο bold.

Είμαι άνθρωπος από την φύση μου μελαγχολικός, φλερτάροντας με καταθλιπτικές ιδέες και υπαρξιακές κρίσεις από πολύ μικρή ηλικία, νιώθωντας σχεδόν πάντα εξωγήινος. Πολύ δύσκολα έκανα παρέες, και πάντοντε με προσεγγίσεις άλλων, επειδή ήμουν πολύ δύσκολος και κλειστός άνθρωπος. Στα 22 μου λόγω κάποιων σοβαρών οικογενειακών προβλημάτων έπεσα σε κατάθλιψη. Δεν πήγα ψυχολόγο, δεν πήγα ψυχίατρο και αυτό το πρόβλημα με ταλαιπώρησε για έναν ολόκληρο χρόνο, γιατί η αδράνεια, το ότι νιώθεις αβοήθητος και πνιγμένος/απελπισμένος, δεν σε αφήνει να δεις καθαρά, δεν σε αφήνει να ελπίζεις. Μου πήρε πολλύ καιρό να σηκωθώ και να κάνω βήματα, να δω τον εαυτό μου. Με βοήθησε η αγάπη που ένιωθα για τους δικούς μου, επειδή δεν ήθελα να με βλέπουν έτσι και έπαιρνα τους δρόμους, έκανα γυμναστική, έβγαινα ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ, έκοψα τα πολλά γλυκά και υδατάνθρακες, έψαχνα παντού για δουλειά...

Με την δουλειά και με τους συνδιασμούς των πιο πάνω, ξεκίνηση η αλλαγή. Λες για 180 μοίρες. Η πρώτη μου δουλειά ήταν στο σέρβις. Είχα/έχω αγχώδη διαταραχή, έβλεπα κόσμο και ήθελα να ΤΡΕΞΩ στην πόρτα και να ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΩ. Έβαλα πείσμα, έμεινα και το πάλεψα. Με έβλεπα και δεν το πίστευα ότι ξεπέρασα τον πανικό μου. Δεν άλλαξα στις 180 μοίρες αλλά πάμε στην δεύτερη δουλειά. Αεροδρόμιο. Αυτό κι' αν ήταν σχολείο, αυτό κι' αν με έχει αλλάξει. Αν με έβλεπε η μάνα μου πώς είμαι στην δουλειά μου και πώς είμαι γενικά έξω με τον κόσμο (απουσία κόμπλεξ, άνεση, κοινωνικότητα) δεν θα αναγνώριζε πως είμαι η Κάσπερ. Και κάπου εδώ παύεις να είσαι τόσο κλειστός, θέλωντας και μη, εφόσον έχεις την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να συναναστραφείς με κάθε καρυδιάς καρύδι. Επιβάτες, συνάδελφους, κάθε ειδών χαρακτήρες, να εξασκήσεις υπομονή, να μάθεις πώς συμπεριφέρονται, να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ, να βελτιώσεις και εσύ μελανά σημεία που μέχρι τώρα σε άφηναν πίσω. Φτάνει να μπορείς και να θες να το δεις σαν εμπειρία και σαν μάθημα. Φτάνει να θες να το απολαύσεις και να πιστέψεις ότι ναι, μπορείς να κάνεις στροφή 180 μοιρών στον τρόπο που σκέφτεσαι, που αντιδράς, που νιώθεις. Μπορείς και γίνεται. Και μετά αρχίζουν τα ωραία. Γιατί αν δεν το θες και αν είσαι από τους ανθρώπους που σε όλα θα βρουν προβλήματα και δεν θα το παλέψουν, δεν θα μπορείς να απολαύσεις τίποτα στην ζωή σου. Θα τα δημιουργείς και εσύ από μόνος σου. Και πίστεψέ με, ασυναίσθητα, ΗΜΟΥΝ αυτός ο άνθρωπος. Τώρα έγινα ο άνθρωπος που όταν οι γύρω του παραπονιούνται για το παραμικρό, εγώ θα δώσω κουράγιο, παρηγοριά και λύση και στο πίσω μέρος του μυαλού μου θα σκέφτομαι "Γιατί ήμουν έτσι τόσα χρόνια; Γιατί ποτέ δεν είχε κάνει το κλικ ο κωλοεγκέφαλος και δεν ένιωθα ευτυχισμένη;"... Η κατάθλιψη με έμαθε να εκτιμάω πρώτα εμένα και μετά την ίδια την ζωή, την κάθε μας στιγμή, το ότι κάθε μέρα ξημερώνει και εγώ μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι, να εργαστώ, να φάω, να τρέξω, να δω ανθρώπους. Μια ζωή έχουμε γαμώτο, και σπαταλάμε τα νιάτα μας με δυστυχισμένες σκέψεις. Τα πάντα είναι στιγμές. Ξεκινά από τα πιο μικρά, και όσο δύσκολα και ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ και αν σου φαίνονται, δες τα σαν εμπειρίες, δες τα όλα σαν ΜΑΘΗΜΑΤΑ, και σου ορκίζομαι πως θα σε ανταμείψουν. :wave:
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 13:09

Casp έγραψε:
22 Δεκ 2022, 12:51
GreekGuy έγραψε:
21 Δεκ 2022, 22:03
Μακάρι... ξέρω πως δε το αναφέρω όσο θα έπρεπε αλλά ναι, το εκτιμάω που είμαι νέος ακόμα, είναι ίσως η πιο παρηγορητική σκέψη στην όλη ιστορία, πως όσο σκ@τα και αν πάνε όλα, τουλάχιστον έχω το χρόνο να τα διορθώσω και μου δίνει κουράγιο αυτή η δυνατότητα αλλαγής παρ'όλο που τα όποια πιθανά σενάρια δεν έχουν και τόση ποικιλία με την άποψη του οτί με μία δουλειά των 500-600€ ε δε μπορείς και να κάνεις αλλαγή 180° στο τρόπο ζωής σου και από εσωστρεφής αντικοινωνικός χωρίς φίλους και κοπέλα, ξαφνικά να τα ανατρέψεις όλα, έχει ένα ορισμένο εύρος η αλλαγή αλλά και πάλι, πιστεύω πως μπορώ να κάνω ορισμένα πράματα (άλλα μακροπρόθεσμα, άλλα πιο άμεσα) για την βελτίωση της ποιότητας ζωής μου.
Οι υπόλοιποι με υπερ κάλυψαν αλλά εγώ θα απαντήσω στο bold.

Είμαι άνθρωπος από την φύση μου μελαγχολικός, φλερτάροντας με καταθλιπτικές ιδέες και υπαρξιακές κρίσεις από πολύ μικρή ηλικία, νιώθωντας σχεδόν πάντα εξωγήινος. Πολύ δύσκολα έκανα παρέες, και πάντοντε με προσεγγίσεις άλλων, επειδή ήμουν πολύ δύσκολος και κλειστός άνθρωπος. Στα 22 μου λόγω κάποιων σοβαρών οικογενειακών προβλημάτων έπεσα σε κατάθλιψη. Δεν πήγα ψυχολόγο, δεν πήγα ψυχίατρο και αυτό το πρόβλημα με ταλαιπώρησε για έναν ολόκληρο χρόνο, γιατί η αδράνεια, το ότι νιώθεις αβοήθητος και πνιγμένος/απελπισμένος, δεν σε αφήνει να δεις καθαρά, δεν σε αφήνει να ελπίζεις. Μου πήρε πολλύ καιρό να σηκωθώ και να κάνω βήματα, να δω τον εαυτό μου. Με βοήθησε η αγάπη που ένιωθα για τους δικούς μου, επειδή δεν ήθελα να με βλέπουν έτσι και έπαιρνα τους δρόμους, έκανα γυμναστική, έβγαινα ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ, έκοψα τα πολλά γλυκά και υδατάνθρακες, έψαχνα παντού για δουλειά...

Με την δουλειά και με τους συνδιασμούς των πιο πάνω, ξεκίνηση η αλλαγή. Λες για 180 μοίρες. Η πρώτη μου δουλειά ήταν στο σέρβις. Είχα/έχω αγχώδη διαταραχή, έβλεπα κόσμο και ήθελα να ΤΡΕΞΩ στην πόρτα και να ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΩ. Έβαλα πείσμα, έμεινα και το πάλεψα. Με έβλεπα και δεν το πίστευα ότι ξεπέρασα τον πανικό μου. Δεν άλλαξα στις 180 μοίρες αλλά πάμε στην δεύτερη δουλειά. Αεροδρόμιο. Αυτό κι' αν ήταν σχολείο, αυτό κι' αν με έχει αλλάξει. Αν με έβλεπε η μάνα μου πώς είμαι στην δουλειά μου και πώς είμαι γενικά έξω με τον κόσμο (απουσία κόμπλεξ, άνεση, κοινωνικότητα) δεν θα αναγνώριζε πως είμαι η Κάσπερ. Και κάπου εδώ παύεις να είσαι τόσο κλειστός, θέλωντας και μη, εφόσον έχεις την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να συναναστραφείς με κάθε καρυδιάς καρύδι. Επιβάτες, συνάδελφους, κάθε ειδών χαρακτήρες, να εξασκήσεις υπομονή, να μάθεις πώς συμπεριφέρονται, να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ, να βελτιώσεις και εσύ μελανά σημεία που μέχρι τώρα σε άφηναν πίσω. Φτάνει να μπορείς και να θες να το δεις σαν εμπειρία και σαν μάθημα. Φτάνει να θες να το απολαύσεις και να πιστέψεις ότι ναι, μπορείς να κάνεις στροφή 180 μοιρών στον τρόπο που σκέφτεσαι, που αντιδράς, που νιώθεις. Μπορείς και γίνεται. Και μετά αρχίζουν τα ωραία. Γιατί αν δεν το θες και αν είσαι από τους ανθρώπους που σε όλα θα βρουν προβλήματα και δεν θα το παλέψουν, δεν θα μπορείς να απολαύσεις τίποτα στην ζωή σου. Θα τα δημιουργείς και εσύ από μόνος σου. Και πίστεψέ με, ασυναίσθητα, ΗΜΟΥΝ αυτός ο άνθρωπος. Τώρα έγινα ο άνθρωπος που όταν οι γύρω του παραπονιούνται για το παραμικρό, εγώ θα δώσω κουράγιο, παρηγοριά και λύση και στο πίσω μέρος του μυαλού μου θα σκέφτομαι "Γιατί ήμουν έτσι τόσα χρόνια; Γιατί ποτέ δεν είχε κάνει το κλικ ο κωλοεγκέφαλος και δεν ένιωθα ευτυχισμένη;"... Η κατάθλιψη με έμαθε να εκτιμάω πρώτα εμένα και μετά την ίδια την ζωή, την κάθε μας στιγμή, το ότι κάθε μέρα ξημερώνει και εγώ μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι, να εργαστώ, να φάω, να τρέξω, να δω ανθρώπους. Μια ζωή έχουμε γαμώτο, και σπαταλάμε τα νιάτα μας με δυστυχισμένες σκέψεις. Τα πάντα είναι στιγμές. Ξεκινά από τα πιο μικρά, και όσο δύσκολα και ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ και αν σου φαίνονται, δες τα σαν εμπειρίες, δες τα όλα σαν ΜΑΘΗΜΑΤΑ, και σου ορκίζομαι πως θα σε ανταμείψουν. :wave:
Μακάρι να μπορέσω να βρω μία δουλειά και να σκληραγωγηθώ βλέποντάς τα σαν μαθήματα όλα αυτά, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό αρχικά.. σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μου, ελπίζω κάποτε να κοιτάω την τωρινή ζωή μου όπως κοιτάς εσύ την παλιά σου ζωή, όντας μία βελτιωμένη εκδοχή του εαυτού σου και βλέποντάς τα όλα διαφορετικά.. Ελπίζω να φτάσω ως εκεί..
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 22 Δεκ 2022, 13:26

Casp έγραψε:
22 Δεκ 2022, 12:51
GreekGuy έγραψε:
21 Δεκ 2022, 22:03
Μακάρι... ξέρω πως δε το αναφέρω όσο θα έπρεπε αλλά ναι, το εκτιμάω που είμαι νέος ακόμα, είναι ίσως η πιο παρηγορητική σκέψη στην όλη ιστορία, πως όσο σκ@τα και αν πάνε όλα, τουλάχιστον έχω το χρόνο να τα διορθώσω και μου δίνει κουράγιο αυτή η δυνατότητα αλλαγής παρ'όλο που τα όποια πιθανά σενάρια δεν έχουν και τόση ποικιλία με την άποψη του οτί με μία δουλειά των 500-600€ ε δε μπορείς και να κάνεις αλλαγή 180° στο τρόπο ζωής σου και από εσωστρεφής αντικοινωνικός χωρίς φίλους και κοπέλα, ξαφνικά να τα ανατρέψεις όλα, έχει ένα ορισμένο εύρος η αλλαγή αλλά και πάλι, πιστεύω πως μπορώ να κάνω ορισμένα πράματα (άλλα μακροπρόθεσμα, άλλα πιο άμεσα) για την βελτίωση της ποιότητας ζωής μου.
Οι υπόλοιποι με υπερ κάλυψαν αλλά εγώ θα απαντήσω στο bold.

Είμαι άνθρωπος από την φύση μου μελαγχολικός, φλερτάροντας με καταθλιπτικές ιδέες και υπαρξιακές κρίσεις από πολύ μικρή ηλικία, νιώθωντας σχεδόν πάντα εξωγήινος. Πολύ δύσκολα έκανα παρέες, και πάντοντε με προσεγγίσεις άλλων, επειδή ήμουν πολύ δύσκολος και κλειστός άνθρωπος. Στα 22 μου λόγω κάποιων σοβαρών οικογενειακών προβλημάτων έπεσα σε κατάθλιψη. Δεν πήγα ψυχολόγο, δεν πήγα ψυχίατρο και αυτό το πρόβλημα με ταλαιπώρησε για έναν ολόκληρο χρόνο, γιατί η αδράνεια, το ότι νιώθεις αβοήθητος και πνιγμένος/απελπισμένος, δεν σε αφήνει να δεις καθαρά, δεν σε αφήνει να ελπίζεις. Μου πήρε πολλύ καιρό να σηκωθώ και να κάνω βήματα, να δω τον εαυτό μου. Με βοήθησε η αγάπη που ένιωθα για τους δικούς μου, επειδή δεν ήθελα να με βλέπουν έτσι και έπαιρνα τους δρόμους, έκανα γυμναστική, έβγαινα ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ, έκοψα τα πολλά γλυκά και υδατάνθρακες, έψαχνα παντού για δουλειά...

Με την δουλειά και με τους συνδιασμούς των πιο πάνω, ξεκίνηση η αλλαγή. Λες για 180 μοίρες. Η πρώτη μου δουλειά ήταν στο σέρβις. Είχα/έχω αγχώδη διαταραχή, έβλεπα κόσμο και ήθελα να ΤΡΕΞΩ στην πόρτα και να ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΩ. Έβαλα πείσμα, έμεινα και το πάλεψα. Με έβλεπα και δεν το πίστευα ότι ξεπέρασα τον πανικό μου. Δεν άλλαξα στις 180 μοίρες αλλά πάμε στην δεύτερη δουλειά. Αεροδρόμιο. Αυτό κι' αν ήταν σχολείο, αυτό κι' αν με έχει αλλάξει. Αν με έβλεπε η μάνα μου πώς είμαι στην δουλειά μου και πώς είμαι γενικά έξω με τον κόσμο (απουσία κόμπλεξ, άνεση, κοινωνικότητα) δεν θα αναγνώριζε πως είμαι η Κάσπερ. Και κάπου εδώ παύεις να είσαι τόσο κλειστός, θέλωντας και μη, εφόσον έχεις την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να συναναστραφείς με κάθε καρυδιάς καρύδι. Επιβάτες, συνάδελφους, κάθε ειδών χαρακτήρες, να εξασκήσεις υπομονή, να μάθεις πώς συμπεριφέρονται, να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ, να βελτιώσεις και εσύ μελανά σημεία που μέχρι τώρα σε άφηναν πίσω. Φτάνει να μπορείς και να θες να το δεις σαν εμπειρία και σαν μάθημα. Φτάνει να θες να το απολαύσεις και να πιστέψεις ότι ναι, μπορείς να κάνεις στροφή 180 μοιρών στον τρόπο που σκέφτεσαι, που αντιδράς, που νιώθεις. Μπορείς και γίνεται. Και μετά αρχίζουν τα ωραία. Γιατί αν δεν το θες και αν είσαι από τους ανθρώπους που σε όλα θα βρουν προβλήματα και δεν θα το παλέψουν, δεν θα μπορείς να απολαύσεις τίποτα στην ζωή σου. Θα τα δημιουργείς και εσύ από μόνος σου. Και πίστεψέ με, ασυναίσθητα, ΗΜΟΥΝ αυτός ο άνθρωπος. Τώρα έγινα ο άνθρωπος που όταν οι γύρω του παραπονιούνται για το παραμικρό, εγώ θα δώσω κουράγιο, παρηγοριά και λύση και στο πίσω μέρος του μυαλού μου θα σκέφτομαι "Γιατί ήμουν έτσι τόσα χρόνια; Γιατί ποτέ δεν είχε κάνει το κλικ ο κωλοεγκέφαλος και δεν ένιωθα ευτυχισμένη;"... Η κατάθλιψη με έμαθε να εκτιμάω πρώτα εμένα και μετά την ίδια την ζωή, την κάθε μας στιγμή, το ότι κάθε μέρα ξημερώνει και εγώ μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι, να εργαστώ, να φάω, να τρέξω, να δω ανθρώπους. Μια ζωή έχουμε γαμώτο, και σπαταλάμε τα νιάτα μας με δυστυχισμένες σκέψεις. Τα πάντα είναι στιγμές. Ξεκινά από τα πιο μικρά, και όσο δύσκολα και ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ και αν σου φαίνονται, δες τα σαν εμπειρίες, δες τα όλα σαν ΜΑΘΗΜΑΤΑ, και σου ορκίζομαι πως θα σε ανταμείψουν. :wave:
:bravo:
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 13:28

Πιστεύω οτί ισχύει αυτό που λέτε και απλά είναι μία φάση αυτό που περνάω..
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 22 Δεκ 2022, 13:31

GreekGuy έγραψε:
22 Δεκ 2022, 01:02
nick έγραψε:
22 Δεκ 2022, 00:50
Εγώ όταν θέλω να ξεχάσω τα προβλήματα μου πίνω ουίσκι. Χωρίς αυτό θα σκεφτόμουν συνέχεια, θα είχα πίεση, ίσως και να μην ζούσα τώρα.

Εικόνα

:vp15::sal3:
Τύπε μπέρδεψες τους λογαριασμούς;
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Casp
Δημοσιεύσεις: 3082
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 22 Δεκ 2022, 13:34

GreekGuy έγραψε:
22 Δεκ 2022, 13:09
Μακάρι να μπορέσω να βρω μία δουλειά και να σκληραγωγηθώ βλέποντάς τα σαν μαθήματα όλα αυτά, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό αρχικά.. σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μου, ελπίζω κάποτε να κοιτάω την τωρινή ζωή μου όπως κοιτάς εσύ την παλιά σου ζωή, όντας μία βελτιωμένη εκδοχή του εαυτού σου και βλέποντάς τα όλα διαφορετικά.. Ελπίζω να φτάσω ως εκεί..
Μην λες "ελπίζω πως θα φτάσω". Να λες "Θα φτάσω και το πιστεύω επειδή με εμπιστεύομαι". Εγώ δεν είχα τίποτα άλλο να χάσω. Έτσι πίστευα δηλαδή. Έτσι σε κάνει να πιστεύεις ο πάτος. Και το αποφάσισα (ναι, περί απόφασης πρόκειται και ταρακουνήματος) να με εμπιστευτώ και να τα αλλάξω όλα, να με "αλλάξω". Όπως με άλλαξα εγώ, μπορεί ο καθένας να το κάνει για τον εαυτό του. Ήθελα να χαστουκίσω όσους μου έλεγαν να δω την κατάθλιψη σαν μάθημα. Θύμωνα. Με πλήγωνε, ειδικά τον αρχικό καιρό, μέχρι να συνέλθω. Μετά είδα καθαρά πώς ήμουν, τι περνούσα, και πόσο διαφορετικά είναι όλα αν αλλάξεις λίγο τις χημείες στον εγκέφαλο :D Η κάαααθε μα κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και ωφέλιμη. Μην το αφήσεις να σου κλέψει χρόνο από την πολύτιμη ζωή σου, όπως έκανα εγώ.

Αυτά από εμένα. Εύχομαι τα καλύτερα από καρδιάς.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9573
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 22 Δεκ 2022, 13:41

Μόλις έπεσε το μάτι μου σε αυτό.
Μπορεί και να είναι χρήσιμο...

https://www.iefimerida.gr/ygeia/tatiana ... ia-breathe
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 13:45

filitsa έγραψε:
22 Δεκ 2022, 13:31
GreekGuy έγραψε:
22 Δεκ 2022, 01:02
nick έγραψε:
22 Δεκ 2022, 00:50
Εγώ όταν θέλω να ξεχάσω τα προβλήματα μου πίνω ουίσκι. Χωρίς αυτό θα σκεφτόμουν συνέχεια, θα είχα πίεση, ίσως και να μην ζούσα τώρα.

Εικόνα

:vp15::sal3:
Τύπε μπέρδεψες τους λογαριασμούς;
Όχι, αυτά τα είχα από τότε που είχα τα χρήματα (βλέπε το παλιό θέμα μου "Να τα πω κάπου") , δεν τα αγόρασα πρόσφατα.
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 13:46

Airman68 έγραψε:
22 Δεκ 2022, 13:41
Μόλις έπεσε το μάτι μου σε αυτό.
Μπορεί και να είναι χρήσιμο...

https://www.iefimerida.gr/ygeia/tatiana ... ia-breathe
Τηλεθεραπεία;
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 13:48

Casp έγραψε:
22 Δεκ 2022, 13:34
GreekGuy έγραψε:
22 Δεκ 2022, 13:09
Μακάρι να μπορέσω να βρω μία δουλειά και να σκληραγωγηθώ βλέποντάς τα σαν μαθήματα όλα αυτά, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό αρχικά.. σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μου, ελπίζω κάποτε να κοιτάω την τωρινή ζωή μου όπως κοιτάς εσύ την παλιά σου ζωή, όντας μία βελτιωμένη εκδοχή του εαυτού σου και βλέποντάς τα όλα διαφορετικά.. Ελπίζω να φτάσω ως εκεί..
Μην λες "ελπίζω πως θα φτάσω". Να λες "Θα φτάσω και το πιστεύω επειδή με εμπιστεύομαι". Εγώ δεν είχα τίποτα άλλο να χάσω. Έτσι πίστευα δηλαδή. Έτσι σε κάνει να πιστεύεις ο πάτος. Και το αποφάσισα (ναι, περί απόφασης πρόκειται και ταρακουνήματος) να με εμπιστευτώ και να τα αλλάξω όλα, να με "αλλάξω". Όπως με άλλαξα εγώ, μπορεί ο καθένας να το κάνει για τον εαυτό του. Ήθελα να χαστουκίσω όσους μου έλεγαν να δω την κατάθλιψη σαν μάθημα. Θύμωνα. Με πλήγωνε, ειδικά τον αρχικό καιρό, μέχρι να συνέλθω. Μετά είδα καθαρά πώς ήμουν, τι περνούσα, και πόσο διαφορετικά είναι όλα αν αλλάξεις λίγο τις χημείες στον εγκέφαλο :D Η κάαααθε μα κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και ωφέλιμη. Μην το αφήσεις να σου κλέψει χρόνο από την πολύτιμη ζωή σου, όπως έκανα εγώ.

Αυτά από εμένα. Εύχομαι τα καλύτερα από καρδιάς.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!! :)
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9573
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 22 Δεκ 2022, 13:53

GreekGuy έγραψε:
22 Δεκ 2022, 13:46
Airman68 έγραψε:
22 Δεκ 2022, 13:41
Μόλις έπεσε το μάτι μου σε αυτό.
Μπορεί και να είναι χρήσιμο...

https://www.iefimerida.gr/ygeia/tatiana ... ia-breathe
Τηλεθεραπεία;
Μάλλον. Τουλάχιστον είναι δωρεάν...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 13:55

Airman68 έγραψε:
22 Δεκ 2022, 13:53
GreekGuy έγραψε:
22 Δεκ 2022, 13:46
Airman68 έγραψε:
22 Δεκ 2022, 13:41
Μόλις έπεσε το μάτι μου σε αυτό.
Μπορεί και να είναι χρήσιμο...

https://www.iefimerida.gr/ygeia/tatiana ... ia-breathe
Τηλεθεραπεία;
Μάλλον. Τουλάχιστον είναι δωρεάν...

Οκ θα το ψάξω άμα ειναι. Ευχαριστώ
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 22 Δεκ 2022, 14:14

GreekGuy έγραψε:
21 Δεκ 2022, 17:45
Ελπίζω το 2023 να είναι η χρονιά που θα αλλάξουν όλα, να βρω μία δουλειά και να αποκτήσω κάποια σχέση καθώς το έχω πάρει απόφαση πλέον πως "ή τώρα ή ποτέ", στα 27 μου είμαι ένας άνεργος χωρίς καθόλου φίλους και γνωριμίες και όταν σκέφτομαι πόσο άθλια είναι η ζωή μου, θέλω/εύχομαι να υπήρχε μία μηχανή του χρόνου να τα άλλαζα όλα αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν υπάρχει και ο χρόνος μπροστά πηγαίνει μόνο...
Καλησπέρα αγαπητέ!
Δυστυχώς, δεν υπάρχουν ούτε μηχανές του χρόνου ούτε μαγικές συνταγές ούτε από μηχανής Θεοί για να βελτιώσουμε την κατάστασή μας, παρά μόνο εμείς οι ίδιοι. Βοήθειες μπορούμε να πάρουμε από φίλους, οικογένεια ή και επαγγελματίες (ψυχικής υγείας και άλλους) αλλά στο τέλος της ημέρας, εμείς θα πρέπει να ξεκινήσουμε για να βγάλουμε τον εαυτό μας από τον βάλτο.
Είναι πολύ ευτυχές το γεγονός ότι άρχισες να σκέφτεσαι έτσι, ελπίζω να διατηρήσεις την ίδια πίστη και θέληση παρά τις πρώτες αποτυχίες, που λογικά θα έρθουν. Γιατί, βελτιώνοντας τον τρόπο σκέψης μας, αρχίζουμε να βελτιώνουμε τις καταστάσεις που μας συμβαίνουν και τους ανθρώπους που έρχονται στον δρόμο μας. Έλκουμε πιο ευχάριστα και ποιοτικότερα πράγματα.

Καλά Χριστούγεννα, ευτυχισμένο το καινούριο έτος και... πίστη :)
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 14:17

ik_90 έγραψε:
22 Δεκ 2022, 14:14
GreekGuy έγραψε:
21 Δεκ 2022, 17:45
Ελπίζω το 2023 να είναι η χρονιά που θα αλλάξουν όλα, να βρω μία δουλειά και να αποκτήσω κάποια σχέση καθώς το έχω πάρει απόφαση πλέον πως "ή τώρα ή ποτέ", στα 27 μου είμαι ένας άνεργος χωρίς καθόλου φίλους και γνωριμίες και όταν σκέφτομαι πόσο άθλια είναι η ζωή μου, θέλω/εύχομαι να υπήρχε μία μηχανή του χρόνου να τα άλλαζα όλα αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν υπάρχει και ο χρόνος μπροστά πηγαίνει μόνο...
Καλησπέρα αγαπητέ!
Δυστυχώς, δεν υπάρχουν ούτε μηχανές του χρόνου ούτε μαγικές συνταγές ούτε από μηχανής Θεοί για να βελτιώσουμε την κατάστασή μας, παρά μόνο εμείς οι ίδιοι. Βοήθειες μπορούμε να πάρουμε από φίλους, οικογένεια ή και επαγγελματίες (ψυχικής υγείας και άλλους) αλλά στο τέλος της ημέρας, εμείς θα πρέπει να ξεκινήσουμε για να βγάλουμε τον εαυτό μας από τον βάλτο.
Είναι πολύ ευτυχές το γεγονός ότι άρχισες να σκέφτεσαι έτσι, ελπίζω να διατηρήσεις την ίδια πίστη και θέληση παρά τις πρώτες αποτυχίες, που λογικά θα έρθουν. Γιατί, βελτιώνοντας τον τρόπο σκέψης μας, αρχίζουμε να βελτιώνουμε τις καταστάσεις που μας συμβαίνουν και τους ανθρώπους που έρχονται στον δρόμο μας. Έλκουμε πιο ευχάριστα και ποιοτικότερα πράγματα.

Καλά Χριστούγεννα, ευτυχισμένο το καινούριο έτος και... πίστη :)

Εχεις δίκιο, μόνοι μας πρέπει να μας βγάλουμε από τον βάλτο.. δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι..

Καλά Χριστούγεννα και ελπίζω να είναι το 2023 η χρονιά των αλλαγών.. :)
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών