Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14602
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Δεκ 2020, 23:01

Antares έγραψε:
05 Δεκ 2020, 21:45
Το 2010 ήμουν στα Γιάννενα. Τότε ονειρεύτηκα το 2020, ήμουν στα Γιάννενα και περπατούσα μαζί με άλλους σε κάποια Χριστουγεννιάτικη αγορά. Είχαν ανοίξει τα κομμωτήρια. Όταν ξύπνησα, αναρωτιόμουν για το 2020. Σιγά να μην ήμουν ξανά στα Γιάννενα και γιατί τόσος καημός για τα κομμωτήρια.
Από το 2010 μετακόμισα για κάποια χρόνια στην Αθήνα. Αλλά τελικά το 2020 είμαι ξανά στα Γιάννενα και το άνοιγμα των κομμωτηρίων είναι γεγονός. :lol:
Για το 2022 έχω ονειρευτεί κάτι καλό για την χώρα. Αν ζήσω ίσως το προλάβω, αν και όλα δείχνουν το αντίθετο, ότι κινδυνεύουμε από εξωτερικές και εσωτερικές απειλές.
Πες το, να δούμε αν βγει, οχι κατόπιν εορτής...
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7970
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Δεκ 2020, 09:05

Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Δεκ 2020, 23:01
Πες το, να δούμε αν βγει, οχι κατόπιν εορτής...
Τελείως απίθανο, θα έρθουν εξωγήινοι, καλοί, να βάλουν τάξη και όλα αυτά επί προεδρίας Κλίντον. :003:

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 06 Δεκ 2020, 10:05

είδα στον ύπνο μου ότι εγώ μαζί με άλλους τρεις φίλους, ανοίξαμε κάποιου είδους γραφείο στην Κύπρο. καθόμασταν ο καθένας μπροστά σε ένα pc και έμπαινε κόσμος διάφορος... και σε κάποια φάση μπήκε και η - Casper - με τον "φίλο" της (είχε γκόμενο!!!! :giggle: ) και χαιρετηθήκαμε, πήγαμε να σταυροφιληθούμε και καταλάθος την φίλησα στο στόμα. :giggle::smt005:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Δεκ 2020, 10:16

Είδα ότι οδηγούσα ένα αυτοκίνητο σε ένα παλιοδρομο και μετά κατέβηκα από το αυτοκίνητο και άρχισα να τρέχω και να πηδαω από βράχο σε βράχο. Και ξαφνικά βρέθηκα σε ένα σπίτι πάνω σε ξύλινο ράφι σαν βιβλιοθήκης (δεν θέλω σχόλια :lol:) και ήθελα να κατέβω και δεν έβρισκα πάτημα και ήταν πολύ ψηλά από το έδαφος και σκεφτόμουν ότι αν πηδηξω θα χτυπήσω πολύ άσχημα. Και τελικά πηδηξα και δεν έπαθα τίποτα. Και σκεφτόμουν τελικά δεν έπαθα τίποτα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 06 Δεκ 2020, 10:19

Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 10:16
βρέθηκα σε ένα σπίτι πάνω σε ξύλινο ράφι
:giggle:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Δεκ 2020, 10:25

the comet the course the tail έγραψε:
06 Δεκ 2020, 10:19
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 10:16
βρέθηκα σε ένα σπίτι πάνω σε ξύλινο ράφι
:giggle:
:evil:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 06 Δεκ 2020, 13:34

the comet the course the tail έγραψε:
06 Δεκ 2020, 10:05
είδα στον ύπνο μου ότι εγώ μαζί με άλλους τρεις φίλους, ανοίξαμε κάποιου είδους γραφείο στην Κύπρο. καθόμασταν ο καθένας μπροστά σε ένα pc και έμπαινε κόσμος διάφορος... και σε κάποια φάση μπήκε και η - Casper - με τον "φίλο" της (είχε γκόμενο!!!! :giggle: ) και χαιρετηθήκαμε, πήγαμε να σταυροφιληθούμε και καταλάθος την φίλησα στο στόμα. :giggle::smt005:
:fp::lol:

Στο καλύτερο μας το έκοψες.

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 06 Δεκ 2020, 13:37

- Casper - έγραψε:
06 Δεκ 2020, 13:34
the comet the course the tail έγραψε:
06 Δεκ 2020, 10:05
είδα στον ύπνο μου ότι εγώ μαζί με άλλους τρεις φίλους, ανοίξαμε κάποιου είδους γραφείο στην Κύπρο. καθόμασταν ο καθένας μπροστά σε ένα pc και έμπαινε κόσμος διάφορος... και σε κάποια φάση μπήκε και η - Casper - με τον "φίλο" της (είχε γκόμενο!!!! :giggle: ) και χαιρετηθήκαμε, πήγαμε να σταυροφιληθούμε και καταλάθος την φίλησα στο στόμα. :giggle::smt005:
:fp::lol:

Στο καλύτερο μας το έκοψες.
ήθελες κι άλλο μετά; :o:oops:

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 06 Δεκ 2020, 13:39

the comet the course the tail έγραψε:
06 Δεκ 2020, 13:37
- Casper - έγραψε:
06 Δεκ 2020, 13:34
the comet the course the tail έγραψε:
06 Δεκ 2020, 10:05
είδα στον ύπνο μου ότι εγώ μαζί με άλλους τρεις φίλους, ανοίξαμε κάποιου είδους γραφείο στην Κύπρο. καθόμασταν ο καθένας μπροστά σε ένα pc και έμπαινε κόσμος διάφορος... και σε κάποια φάση μπήκε και η - Casper - με τον "φίλο" της (είχε γκόμενο!!!! :giggle: ) και χαιρετηθήκαμε, πήγαμε να σταυροφιληθούμε και καταλάθος την φίλησα στο στόμα. :giggle::smt005:
:fp::lol:

Στο καλύτερο μας το έκοψες.
ήθελες κι άλλο μετά; :o:oops:
Να δω αντίδραση από μένα και τον "φίλο" μου :smt005:

Αυτό με το σταυροφίλημα είναι τέρμα αμήχανο και το παθαίνω ΜΟΝΟ με τους θείους μου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14822
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 06 Δεκ 2020, 14:08

Τις προάλλες είδα ότι ήμουν σε ένα αυτοκίνητο τύπου buggy - Mad Max φάση, αλλά οδηγούσε κάποιος άλλος. Ήμασταν 3-4 σε αυτό το όχημα και δίπλα μας ένα άλλο πανομοιότυπο με άλλους 3-4 μέσα.

Ξαφνικά, βλέπω το όνειρο από τρίτο πρόσωπο. Ανεβαίναμε με τα οχήματα μια βραχώδη και αμμουδερή πλαγιά, στην οποία περπατούσε ένας γίγαντας με τεράστια, πέτρινα πόδια και προσπαθούσε να μας πατήσει και να μας συνθλίψει.

Γυρνάει το πλάνο σε πρώτο πρόσωπο και προσπαθώ να καθοδηγήσω τον οδηγό, που δεν το 'χει και πολύ και νομίζω τελικά ότι δεν θα την γλιτώσουμε. Νιώθω φόβο. Τελικά, με τους ελιγμούς του οδηγού, καταφέραμε να μην μας πατήσει ο γίγαντας, αλλά εκτοξευτήκαμε από έναν γκρεμό και με έβλεπα έξω από το αυτοκίνητο, να κάνω ελεύθερη πτώση για αρκετή ώρα, σκεπτόμενος τον επερχόμενο θάνατο, χωρίς φόβο όμως, αλλά με μια δυσαρέσκεια και μια απορία για το τι θα συμβεί.

Έχω δει αρκετές φορές στο παρελθόν όνειρα στα οποία πεθαίνω σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Δεν τρακάρω με άλλο όχημα, αλλά φεύγω από γκρεμούς, γλιστράω σε στροφές και τέτοια. Σε κάποια από αυτά, ξαναζώ το ίδιο περιστατικό πολλές φορές μέσα στο όνειρο.

Πρέπει να μελετήσω αυτό το φαινόμενο. Για να επαναλαμβάνεται, κάτι θα έχει να μου πει.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8810
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 06 Δεκ 2020, 14:13

Feindflug έγραψε:
06 Δεκ 2020, 14:08
Έχω δει αρκετές φορές στο παρελθόν όνειρα στα οποία πεθαίνω σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Δεν τρακάρω με άλλο όχημα, αλλά φεύγω από γκρεμούς, γλιστράω σε στροφές και τέτοια. Σε κάποια από αυτά, ξαναζώ το ίδιο περιστατικό πολλές φορές μέσα στο όνειρο.

Πρέπει να μελετήσω αυτό το φαινόμενο. Για να επαναλαμβάνεται, κάτι θα έχει να μου πει.
εγώ σε φάσεις έντονης στενοχώριας και άγχους βλέπω
όνειρα που οδηγώ σε ιδιαίτερα παράξενες και αντίξοες συνθήκες

είσαι ζορισμένος;
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14822
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 06 Δεκ 2020, 15:56

νύχτα έγραψε:
06 Δεκ 2020, 14:13
Feindflug έγραψε:
06 Δεκ 2020, 14:08
Έχω δει αρκετές φορές στο παρελθόν όνειρα στα οποία πεθαίνω σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Δεν τρακάρω με άλλο όχημα, αλλά φεύγω από γκρεμούς, γλιστράω σε στροφές και τέτοια. Σε κάποια από αυτά, ξαναζώ το ίδιο περιστατικό πολλές φορές μέσα στο όνειρο.

Πρέπει να μελετήσω αυτό το φαινόμενο. Για να επαναλαμβάνεται, κάτι θα έχει να μου πει.
εγώ σε φάσεις έντονης στενοχώριας και άγχους βλέπω
όνειρα που οδηγώ σε ιδιαίτερα παράξενες και αντίξοες συνθήκες

είσαι ζορισμένος;
Σχετικό είναι αυτό, δικιά μου.

Δεν θα έλεγα ότι είμαι ιδιαίτερα ζορισμένος, αλλά το τι συμβαίνει στο ασυνείδητο του καθενός και πόσο έχει επιβαρυνθεί μέσα του από τους χειμώνες που περάσανε, κανείς δεν ξέρει.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 06 Δεκ 2020, 18:12

- Casper - έγραψε:
06 Δεκ 2020, 13:39
the comet the course the tail έγραψε:
06 Δεκ 2020, 13:37
- Casper - έγραψε:
06 Δεκ 2020, 13:34


:fp::lol:

Στο καλύτερο μας το έκοψες.
ήθελες κι άλλο μετά; :o:oops:
Να δω αντίδραση από μένα και τον "φίλο" μου :smt005:

Αυτό με το σταυροφίλημα είναι τέρμα αμήχανο και το παθαίνω ΜΟΝΟ με τους θείους μου.
...η νεαρά - Casper -, χωρίς να προσέξη καν αν την έβλεπε κανείς, εξεκούμβωσε τάχιστα την μπλούζαν της και με δύο γοργάς κινήσεις, ωσάν να μην ημπορούσε να κρατηθή, εξήγαγε εκ του στηθόδεσμου της ένα ωραιότατον και μεγάλον διά μίαν τόσον λεπτήν νεανίδα σφικτόν βυζί, και επίεσε την ημιεκτοξευμένην ροδαλήν θηλήν του εις το στόμα μου, την οποίαν εκράτει εισέτι εις την αγκάλην της, συνθλίβουσα τον σφύζοντα λευκόν μαστόν με τον δείκτην και τον μεσαίον δάκτυλον της δεξιάς χειρός της, όπως μία γυνή που γαλουχεί ένα βρέφος. Ολίγα δευτερόλεπτα διήρκεσε τούτο, και, εν συνεχεία, η νεαρά - Casper -, με έκφρασιν απεριγράπτου λαγνείας εις το πρόσωπόν της, ήρχισε να τρίβη με δύναμιν την ρώγαν της επί ολοκλήρου του προσώπου μου, ενώ η θηλή καθισταμένη διπλή εις μέγεθος και σκληρά, εξετοξεύετο, ως φράουλα τραγανή, εις πλήρη στύσιν...

:vp16:

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 06 Δεκ 2020, 18:46

Αγχωτικό, σουρεάλ, βαθύ όνειρο.

Ήταν λέει ένας πιλότος σε μονοθέσιο αεροσκάφος και για κάποιον λόγο το
χειριζόμουν εγώ με τηλεχειριστήριο. Συνετρίβει μέσα στην πόλη, την γάμησα, έτρεχα στα στενά να κρυφτώ. Έτρεχα έτρεχα
και πήγα σε μια φανταστική περιοχή που δεν υπάρχει μέσα στην πόλη, βρέθηκα στο σπίτι μιας οικογένειας Λατίνων
μεταναστών. Άντρας, γυναίκα και παιδιά, πιάσαμε κουβέντα δεν θυμάμαι γιατί, βγήκα από την πίσω πόρτα του σπιτιού
τους. Είχαμε εδώ γκέτο λατίνων; Περίεργο. Ήθελα να κρυφτώ από την αστυνομία αλλά ξαφνικά βρέθηκα στο ίδιο μέρος όπου συνετρίβει το αεροσκάφος, αναρωτιόμουν πως γίνεται αυτό αφού πήγαινα προς την αντίθετη κατεύθυνση. Τελικά χάθηκα μέσα στο πλήθος μαθητών ή φοιτητών, στο οποίο τύχαινε να βρίσκονται και κάποιοι συμμαθητές μου από το λύκειο. Πιάσαμε κουβέντα και περπατούσαμε σε μερικά φανταστικά στενά. Περάσαμε και πάνω από ένα γεφυράκι, υπήρχε μια λίμνη με καβούρια από κάτω.

Τελικά βρεθήκαμε πάλι μέσα στην πόλη και ο ένας από τους συμμαθητές μου με κάρφωσε στις αρχές. Υπήρχαν κλούβες swat, μια γυναίκα
κυριλέ με μαύρα γυαλιά, γύρω γύρω στρατιώτες και δημοσιογράφοι. Συννεφιά, έβρεχε. Πήγα και τους είπα με κατηγορούν άδικα και μπορώ να σας το αποδείξω, έρχομαι με την θέληση μου βάλτε μου χειροπέδες. Παραδόθηκα. Με βάλανε μέσα στην κλούβα. Δίπλα μου η γυναίκα η οποία μου συστήθηκε σαν ψυχίατρος, μαζί και οι ένοπλοι. Μιλούσαμε, εγώ προσπαθούσα να τα μπαλώσω πως δεν έχω σχέση με το περιστατικό του αεροπλάνου. Μου λέει σε πιστεύω. Είσαι πολύ πιστικός. Αφοπλιστικά ειλικρινής. Ξέρεις πόσους τέτοιους έχω δει στην δουλειά μου; Τότε γέλασε σαρκαστικά και διέταξε τον έναν στρατιώτη "ανάλαβε τον". Μου κόλλησε το πιστόλι στο πρόσωπο, "μετράω αντίστροφα μέχρι το δέκα και ομολογείς ή σου τινάζω τα μυαλά στον αέρα, μην ανησυχείς, θα πούμε πως μας επιτέθηκες". Όλοι γελούσαν. Αρχίζει να μετράει αντίστροφα ενώ εγώ έχω χεστεί πάνω μου. Αναρωτιέμαι αν όλο αυτό είναι όνειρο ή θα πεθάνω στα αλήθεια. Φτάνει στο μηδέν, όλα μαυρίζουν.

Ξυπνάω στο πατρικό μου στο χωριό. Όνειρο θα ήταν. Βγαίνει από την κρεβατοκάμαρα μια γκοθού η οποία ήξερα ότι ήταν η κοπέλα μου. Βγάζει
ένα σακουλάκι με άσπρη σκόνη στο τραπέζι "να κάνουμε μια γραμμή να πάει καλά ή μέρα;". Γιατί όχι. Σνιφάρω την κόκα αλλά παρατηρώ ότι
μοιάζει με τρίμμα καρύδας. Με δουλεύεις της κάνω, τι είναι αυτό; Ποιος στο πούλησε;

Ξύπνησα στην πραγματικότητα. Ένιωσα για λίγα δευτερόλεπτα την απώλεια του γκομενακίου. Πήγα και έφτιαξα ελληνικό.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8810
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 06 Δεκ 2020, 18:48

Feindflug έγραψε:
06 Δεκ 2020, 15:56
Σχετικό είναι αυτό, δικιά μου.

Δεν θα έλεγα ότι είμαι ιδιαίτερα ζορισμένος, αλλά το τι συμβαίνει στο ασυνείδητο του καθενός και πόσο έχει επιβαρυνθεί μέσα του από τους χειμώνες που περάσανε, κανείς δεν ξέρει.
δικέμου ζόρι είναι και να πασχίζεις να μη δείχνεις ζορισμένος

εύχομαι να μη σου συμβαίνει αυτό, όλοι τσακισμένοι είμαστε


the comet the course the tail έγραψε:
06 Δεκ 2020, 18:12

...η νεαρά - Casper -, χωρίς να προσέξη καν αν την έβλεπε κανείς, εξεκούμβωσε τάχιστα την μπλούζαν της και με δύο γοργάς κινήσεις, ωσάν να μην ημπορούσε να κρατηθή, εξήγαγε εκ του στηθόδεσμου της ένα ωραιότατον και μεγάλον διά μίαν τόσον λεπτήν νεανίδα σφικτόν βυζί, και επίεσε την ημιεκτοξευμένην ροδαλήν θηλήν του εις το στόμα μου, την οποίαν εκράτει εισέτι εις την αγκάλην της, συνθλίβουσα τον σφύζοντα λευκόν μαστόν με τον δείκτην και τον μεσαίον δάκτυλον της δεξιάς χειρός της, όπως μία γυνή που γαλουχεί ένα βρέφος. Ολίγα δευτερόλεπτα διήρκεσε τούτο, και, εν συνεχεία, η νεαρά - Casper -, με έκφρασιν απεριγράπτου λαγνείας εις το πρόσωπόν της, ήρχισε να τρίβη με δύναμιν την ρώγαν της επί ολοκλήρου του προσώπου μου, ενώ η θηλή καθισταμένη διπλή εις μέγεθος και σκληρά, εξετοξεύετο, ως φράουλα τραγανή, εις πλήρη στύσιν...

:vp16:
Μέγας Ανατολικός;
nothing but heart

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών