Subliminal cuts - αλήθεια ή ψέμματα ;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Subliminal cuts - αλήθεια ή ψέμματα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Απρ 2019, 21:26

Στο επεισόδιο του Columbo "double exposure" ο δολοφόνος πιάνεται με τη βοήθεια των "subliminal cuts".
Μου κίνησε λοιπόν την περιέργεια αυτή η θεωρία.

Πρόκειται για το εξής πράγμα:
Παίζει μία ταινία στο σινεμά, ή στην τηλεόραση, ή στο youtube. Ανάμεσα στα frames βάζουν ένα μπιφτέκι Mac Donalds, ή μία κόκα κόλα.
Το frame αυτό δεν το βλέπουμε γιατί διαρκεί κάτω από 1/10ο του δευτερολέπτου (κάτω από το level of perception) αλλά υποτίθεται περνάει από το μάτι στον εγκέφαλο και μετά πάμε όλοι και τρώμε Mac Donalds.
Ή περίπου έτσι.
Πιστεύω ότι -αν η θεωρία είναι αληθινή- όσοι από τους θεατές δεν πεινάνε δεν θα πάνε στα Mac Donalds. Από αυτούς που πεινάνε πολλοί δεν γουστάρουν καθόλου Mac Donalds και θα πάνε αλλού, στα Goodies ίσως. Αλλά στην τελική θα πάνε Mac Donalds μετά την προβολή πολλοί περισσότεροι από όσοι θα πήγαιναν κανονικά σε ένα τυχαίο δείγμα. Ας πούμε στους 500 θεατές οι 30 ενώ το κανονικό είναι 5.
Τώρα έχει απαγορευτεί αυτό από τα "consumer associations" αλλά άσχετα από αυτό είναι υποτίθεται επιστημονικά εξακριβωμένο.

Ισχύει όμως ;
Το frame με το μπιφτέκι δεν το κάνουν να φαίνεται καλά, διότι βέβαια θα χάλαγε την ταινία. Δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος λόγος αλλά θα χάλαγε την ταινία.
Έχω τη γνώμη ότι δεν ισχύει αλλά είναι παραμύθι.
Έχω τη γνώμη ότι γίνεται το εξής:
Για να πάρουν οι μακντοναλντοποιοί και οι διάφοροι μία διαφήμιση κανονική, μετά το διάλειμμα ή πριν την έναρξη της παραστάσεως έχει ένα ωρισμένο κόστος. Δίνουν όσα δίνουν για τέτοιες διαφημίσεις, αλλά οι διαφημιστάκηδες τους λένε -ή τους έλεγαν- "δώστε μας και κάτι λίγα παραπάνω για να σας βάλουμε subliminal cuts".
Έβγαλαν και ένα pseudo science paper να το αποδεικνύει δήθεν.

Το έργο με τον Peter Falk:

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 24 Απρ 2019, 23:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Subliminal cuts - αλήθεια ή ψέμματα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Απρ 2019, 21:37

Ένα άλλο λίαν αξιοπερίεργο που γίνεται στις μέρες μας είναι με τις πειρατικές αναμεταδόσεις ποδοσφαιρικών αγώνων.
Όλοι έχουμε βάλει να δούμε πρέμιερ που δεν παίζει στα free αλλά μόνο Nova και πειρατικό.

Σου βάζουν λοιπόν αυτοί στο κέντρο της οθόνης ένα ποπάπ που λέει "russian girlfriends" ή "stoiximan" ή άλλα διάφορα.
Αυτό πρέπει να το κλικάρεις για να δεις τον αγώνα.
Το πατάς και σε πάει σε άλλο browser window με τα russian girlfriends. Το κάνεις "χ" αυτό, γυρνάς στη μπάλα και τώρα σε αφήνει να δεις.
Αλλά σε 15-20 λεπτά σου ξαναρίχνει ποπάπ και πρέπει να επαναλάβεις αυτή τη βλακεία για να δεις τη συνέχεια του αγώνα.

Ποιός ο λόγος ;
Γράφω μιά μέρα σε ένα site ονόματι red cafe και λέω στον admin "γειά σου αδέρφι Ολυμπιακάρα, για πες μου σε παρακαλώ το και το".
Μου απαντάει αυτός "δεν ξέρω ρε φίλτατο, έτσι τόχουν το σύστημα οι διαφημιστές και πρέπει να βγάλουμε κι εμείς κάτι".
Του απαντάω "συμφωνώ να πάρεις κάτι αλλά κουταμάρα δεν είναι ; να τα δείξεις δίπλα τα russian girlfriends σε στάμπιλε frame του λέω, ώστε
πιθανόν να δώσουμε και σημασία".
Μου ξανααπαντάει "δεν έχω ιδέα, οι διαφημιστικές εταιρείες τα κάνουν αυτά, πρέπει να κλικάρεις για να γράψει στο λογαριασμό μου και είμαι
υποχρεωμένος να σε κάνω να κλικάρεις με το ζόρι".

Είμαι πολύ περίεργος γιατί γίνεται αυτό.
Να τα δείχνει στο πλάϊ και να πληρώνουν τον "redcafe.gr" ότι τον πληρώνουν τώρα.
Από που προκύπτει αυτή η βλακεία που κάνουν τώρα ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Subliminal cuts - αλήθεια ή ψέμματα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Απρ 2019, 16:41

Είναι χοξ τω όντι, καλά το ψυλλιάστηκα:

http://www.skepdic.com/subliminal.html
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών