Η σχιζοφρένεια μου

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 30 Ιουν 2019, 11:04

zteo έγραψε:
30 Ιουν 2019, 09:33
Δεν ξεκίνησα αυτό το νήμα για να εξιλεωθω από τα λάθη μου.Απλα ζω και βιώνω έναν ακατάσχετο διπολισμο.Εχω γίνει συναισθηματικό και ψυχολογικό μπαλάκι του πινγκ-πονγκ καθημερινά που με κάνει δυσλειτουργικό.Δεν ξέρω εάν πρέπει να ελπίζω η όλα έχουν τελειώσει.Δεν ξέρω εάν το τίμημα να τα βρω με τον εαυτό μου είναι η μοναχικοτητα η όχι.Δεν γνωρίζω τι συμβιβασμούς πρέπει να κάνω.
Τόσα χρόνια έσκαβαν μέσα μου.Ξερω τον εαυτό μου.Απλα δεν ξέρω εάν είμαι ένα άχρηστο σκουπίδι που δεν αξίζει τίποτα που πρέπει να οχυρωθεί στην μοναχικοτητα η να κυνηγήσω μέχρι εσχάτων τα θέλω.Και δεν ξέρω εάν τα θέλω μου είναι ονειροποληματα η ρεαλιστικά.
Μήπως να μιλαγες με κάποιον ειδικό του χώρου ψυχικής υγείας;
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Ιουν 2019, 11:18

Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιουν 2019, 09:37
enaon έγραψε:
27 Ιουν 2019, 21:28
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
27 Ιουν 2019, 21:22
Ψάξου με psilocybin ή dmt. Όχι μόνο για το social anxiety αλλά γενικότερα. Διαμορφώνω τη βεβαιότητα ότι μετά τη διακοπτόμενη νηστεία, είναι το νεξτ μπιγκ θινγκ στον ευρύτερο χώρο του γαμωτατομισμού
και nd είναι καλό λένε. :003:
guiness ειναι καλυτερο.
Το καλύτερο ειναι το ΕΔΕΣΑ, ο,τι ευθύνη νιώθεις για το πώς ειναι τα πραματα στη ζωη σου σημερα στην αφαιρει εξ ολοκληρου και εχει και το θετικο οτι δεν χρειάζεται να πάρεις Σ για να νιωσεις ετσι. Εχει το ίδιο αποτέλεσμα με το Σ αλλα δεν σε εθιζει. Να ο enaon οποτε θελει σταματαει. Απλώς δε θέλει, αλλά άμα ήθελε μπορούσε. Από Δευτέρα κιόλα. Αυτή, αυτή τη Δευτερα που ερχεται.

υγ: γκινες ρε παιδι μου πώς την πινετε; σα σμουθι μπυρας ειναι. στο τελος κανεις και παπαρα με ψωμι στο ποτηρι της σαλατας; και μη μου πεις για τους ιρλανδους, αυτοι τουλαχιστον εχουνε μια δικαιολογια
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 30 Ιουν 2019, 11:31

panos291 έγραψε:
29 Ιουν 2019, 22:49
Χυλοπίτες δεν τρωνε μονο αυτοι που δεν την πεφτουν σε καμιά. Εντελώς νορμαλ το να φας.
Aυτό του λέω κι'εγώ και δεν με ακούει. Μάλιστα, αν φάς αρκετές, τις συνηθίζεις και σου αρέσει η γεύση τους. Ετσι, είσαι χαλαρότερος και οι πιθανότητες επιτυχίας αυξημένες.

Υ.Γ. Δεν αντέχω να φάω πραγματικές χυλοπίτες, με σάλτσα ντομάτας, όπως τις κάνει η γυναίκα μου. Αν αναγκασθώ να τις φάω, τις πήζω στο τριμμένο τυρί γιά να μην είναι αναγνωρίσημη η γεύση τους.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 30 Ιουν 2019, 11:33

Naida έγραψε:
29 Ιουν 2019, 21:26
Εγώ λέω να μη σκάψει.
:lol: Κι εγω. Ας αρχίσει να κοιτάει δίπλα του καλύτερα. Υποψιάζομαι ότι ίσως έχει βάλει "ψηλά τον πήχη" και παραέγινε επιλεκτικός. Μπορεί και όχι βέβαια :-?
Ζteo εκεί στις κόβες δεν έχει συντρόφια/ισσες? :003:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Ιουν 2019, 11:40

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
29 Ιουν 2019, 21:17
ksk έγραψε:
28 Ιουν 2019, 23:35
Natasha έγραψε:
28 Ιουν 2019, 23:19


Τί σκαψίματα λες αγαπητή ksk, τον άνθρωπο τον θερισε η μοναξιά! Τα σκαψίματα τα κάνουν οι γεμάτοι άνθρωποι.
Διαφωνώ, πρέπει να ανακαλύψει τον εαυτό του αυτο που πραγματικά ειναι και να φιλιωσει μαζί του αγαπώντας το
Οι γεμάτοι άνθρωποι ήδη πέρασαν στην σπορά...

.
Ε....αυτό πού ανακάλυψε σκάβοντας είναι ότι δέ γουστάρει τή μοναξιά.....

Δηλαδή όπως λές άν αγαπήσει τόν εαυτό του δέν θά νιώθει πιά μοναξιά ;;; :fp:

Σκάτε γάιδαρο μέ τίς γενικότητες καί τίς ασάφειές σας....

Ημαρτον....


Γραφει...
zteo έγραψε: ↑
27 Ιουν 2019, 22:46
Το προβλημα με την χυλοπιτα ειναι οτι τα εριχνα παντα στον εαυτο μου θεωρωντας τον αχρηστο και αποτυχημενο.Κατι που δεν εχω μπορεσει να το ξεπερασω.Για χρονια το αφησα προσπαθωντας να ενστερνιστω εναν ποιο μοναχικο τροπο ζωης.Πηγαινα μονος μου ταξιδια σε συναυλιες αλλα δεν....
Ειμαι ατομο που του αρεσει να μοιραζεται τις στιγμες της ζωης,οποτε οταν δεν ειχα καποιον να σχολιασωαυτο που ειδα η που εζησα μου χτυπουσε ασχημα.
Να το εκφρασω λοιπον καλυτερα.Με φοβιζει ο μοναχικος τροπος ζωης διοτι με κανει δυστροπο,δυσκολο και ιδιοτροπο.Ειδη δυσκολευομαι στην παρουσια αλλου στην ζωη μου.Απο την αλλη ομως δεν μπορω να κανω σχεδον τιποτα μονος μου διοτι δεν το ευχαριστιεμαι.
Δηλαδη θεωρει τον εαυτο του κλπ, ολα αυτα και τα υπολοιπα , ο τροπος ζωης που διαλεξε, ειναι αποτελεσματα ενος αποτελεσματος δλδ της χαμηλης αυτοπεποιθησης η οποια ομως προερχεται απο μια αιτια που αναγεται σε βιωματα του παρελθοντος, πρεπει να τα φερει στην επιφανεια και να τα δουλεψει αν δεν τα καταφερει τοτε το μονο που τον σωζει ειναι να φιλιωσει μαζι τους και με αυτο που τον εκαναν για να μπορεσει να προχωρησει...Δεν μπορω να επεκταθω περισσοτερο σε ενα φορουμ...
Υ.ΓΑυτος που αγαπαει τον εαυτο του συναδελφε δεν νιωθει μοναξια και σιγουρα δεν ειναι ατομο χαμηλης αυτοπεποιθησης, εχει μαθει το πιο βασικο μεσα απο τον ιδιο του τον εαυτο , οτι η ζωη ειναι πανω και κατω και εμεις πρεπει αυτο σε ολους τους τομεις να το αποδεχομαστε και να σηκωνόμαστε ορθιοι...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ksk την 30 Ιουν 2019, 11:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Ιουν 2019, 11:47

argouen έγραψε:
30 Ιουν 2019, 11:33
Naida έγραψε:
29 Ιουν 2019, 21:26
Εγώ λέω να μη σκάψει.
:lol: Κι εγω. Ας αρχίσει να κοιτάει δίπλα του καλύτερα. Υποψιάζομαι ότι ίσως έχει βάλει "ψηλά τον πήχη" και παραέγινε επιλεκτικός. Μπορεί και όχι βέβαια :-?
Ζteo εκεί στις κόβες δεν έχει συντρόφια/ισσες? :003:
Δεν είναι κακό να είναι κάποιος επιλεκτικός, ως προς τους ερωτικούς συντρόφους του τουλάχιστον. Αρκλεί είναι συμφιλιωμένος με την ιδέα ότι μπορεί
Εικόνα
Και να μη μιζεριάζει και γίνεται τοξικός γι' αυτόν και τους άλλους. Αυτό μάλλον προϋποθέτει να έχεις κι άλλους ανθρώπους στον κύκλο σου που περνάς καλά μαζί τους.
Πράγμα που μου φαίνεται δύσκολο ανάμεσα σε τόσο κόσμο να μην είναι έχει ταιριάξει με κάποιους ανθρώπους να κάνει παρέα. Δε μιλάμε για κολλητιλίκια αλλά να έχει έναν άνθρωπο να πει δυο μαλακίες.

zteo μήπως μένεις με τους γονείς σου;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Ιουν 2019, 11:50

parafrwn έγραψε:
30 Ιουν 2019, 11:04
zteo έγραψε:
30 Ιουν 2019, 09:33
Δεν ξεκίνησα αυτό το νήμα για να εξιλεωθω από τα λάθη μου.Απλα ζω και βιώνω έναν ακατάσχετο διπολισμο.Εχω γίνει συναισθηματικό και ψυχολογικό μπαλάκι του πινγκ-πονγκ καθημερινά που με κάνει δυσλειτουργικό.Δεν ξέρω εάν πρέπει να ελπίζω η όλα έχουν τελειώσει.Δεν ξέρω εάν το τίμημα να τα βρω με τον εαυτό μου είναι η μοναχικοτητα η όχι.Δεν γνωρίζω τι συμβιβασμούς πρέπει να κάνω.
Τόσα χρόνια έσκαβαν μέσα μου.Ξερω τον εαυτό μου.Απλα δεν ξέρω εάν είμαι ένα άχρηστο σκουπίδι που δεν αξίζει τίποτα που πρέπει να οχυρωθεί στην μοναχικοτητα η να κυνηγήσω μέχρι εσχάτων τα θέλω.Και δεν ξέρω εάν τα θέλω μου είναι ονειροποληματα η ρεαλιστικά.
Μήπως να μιλαγες με κάποιον ειδικό του χώρου ψυχικής υγείας;
Ειπα οτι δεν βλεπω φως ...Το καλυτερο για εκεινον ειναι αυτο που ειπες δλδ βοηθεια απο εξω... :P
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22910
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Ιουν 2019, 11:59

Είναι πολύς ο κόσμος που έχει έντονο το φόβο της απόρριψης. Βασικά όλοι τον έχουμε λίγο πολύ. Εμένα μου ήταν πολύ έντονος στο σχολείο.
Είναι μέχρι να γίνει η αρχή και να προσεγγίσεις/σε προσεγγίσει καποιος/α. Μετά όλα λύνονται.
Φίλε ζτεο δεν υπάρχουν συνταγές και ούτε βοηθά να λέμε ο καθένας "μη μασάς", "κυνηγά το" κλπ. Είναι ένας φόβος που μόνο αν εσύ το πιστέψεις θα φύγει.
Παίζει και το άλλο. Το οποιο είναι σημαντικό αν και λίγο οδυνηρό όταν το συνειδητοποιείς. Μήπως δε προσεγγίζεις κόσμο στα "κυβικά" σου; πρέπει να γνωρίζουμε ο καθένας που απευθυνόμαστε. Το ξέρω ότι είναι σκληρό αλλά χωρίς αυτογνωσία στο συγκεκριμένο θέμα θα πέφτεις μονίμως σε λουμπες. Για αρχή βασικά πρέπει να προσεγγίζεις και λίγο κάτω από τα κυβικά σου μέχρι να μπει το νερό στο αυλάκι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Ιουν 2019, 15:13

Σχετικά με τους γιατρούς ψυχικής υγείας πρόσεξε αν θα πας. Προσωπικά πήγα, σε ιδιώτες, ποτέ δεν πήρα πολλά φάρμακα, κυρίως λίγο ηρεμιστικό και όταν προσπαθούσαν να μου πουν να νοσηλευτώ σε νοσοκομείο, ακόμη και εικονικά για κάποιο λόγο, δεν δέχθηκα. Έτσι δημιουργούν προηγούμενο νοσηλείας για το ποιος θεός ξέρει τι άλλο.
Δεν αξίζει τον κόπο για κάποιους περιόδους μοναξιάς.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 30 Ιουν 2019, 16:22

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
30 Ιουν 2019, 10:56
Δεν χρειαζεται να αποδεχθεις καταστασεις για την υπολοιπη ζωη σου,ουτε να κυνηγας κατι εμμονικα. Αν ερθει ο ερωτας καλα και αν δεν ερθει δεν πειραζει.
Το οτι εισαι μοναχικος, δεν σημαινει πως εισαι αχρηστος. Ειναι απλα μια κατασταση, που δεν εχει τιποτα για να ντρεπεσαι.
Αγαπα τον εαυτο σου πρωτα, δεξου τον και μετα θα μπορεις να αγαπησεις και αλλους...
Υ.γ. αυτο που γραφει ο 1451 εχει βαση.
τό προσεγγίζεις απλά καί όμορφα Υπερκουλτουρ.(όπως θά λεγε καί ό Α.Μοράβια :D ),εγώ μόνο θάθελα νά προσθέσω.....
άν "δεί τόν εαυτό του" σάν ένα τυχαίο αριθμό από κάποια στατιστική έρευνα,είναι κάπως επικίνδυνο.....άν όμως "δεί τόν εαυτό του" οντολογικά
δηλ. σάν μιά ανεπανάληπτη μοναδικότητα μέσα στή ζωή πού τόν κατέχει καί τόν διαπερνά καί βγεί νά παλέψει(καί αλητέψει,γιατί όχι;) μέ κάποια
ενδιαφέροντα....θά τού φέρει ή ζωή καί τούς ανθρώπους, δέν θά υπογράψει όμως ή ζωή συμβόλαιο πότε καί ποιούς ανθρώπους θά γνωρίσει...

Drab Majesty - Not Just A Name
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 30 Ιουν 2019, 16:25

Στείλτε στο παλουκάρι ένα πμ καταρχας για να μην αισθάνεται τόσο μονος και μετα βλέπουμε τί κανουμε. Αν τρολάρει θα τον παρει και θα τον σηκώσει.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 30 Ιουν 2019, 16:29

Natasha έγραψε:
30 Ιουν 2019, 16:25
Στείλτε στο παλουκάρι ένα πμ καταρχας για να μην αισθάνεται τόσο μονος και μετα βλέπουμε τί κανουμε. Αν τρολάρει θα τον παρει και θα τον σηκώσει.
τό έχω υπ'όψι αυτό όπως καί γιά τόν Ορέστη, πάνω σ'αυτό έχω καί άλλες σκέψεις :p2:
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 30 Ιουν 2019, 16:36

sibylic έγραψε:
30 Ιουν 2019, 16:29
Natasha έγραψε:
30 Ιουν 2019, 16:25
Στείλτε στο παλουκάρι ένα πμ καταρχας για να μην αισθάνεται τόσο μονος και μετα βλέπουμε τί κανουμε. Αν τρολάρει θα τον παρει και θα τον σηκώσει.
τό έχω υπ'όψι αυτό όπως καί γιά τόν Ορέστη, πάνω σ'αυτό έχω καί άλλες σκέψεις :p2:
Για πες παιδί μου και τις άλλες σου σκέψεις!

Ο Ορέστης έχει βρει καλή παρέα εδώ στο φόρουμ, κρατιέται καλά νομίζω.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 30 Ιουν 2019, 16:44

κάποια φορουμική συνάντηση γιά μπάνιο ή καφε-ποτό άς πούμε, νά είναι καί ό zteo βέβαια, άν δέν γίνεται θά τού στείλω πμ νά τά πούμε,
γιά τόν Ορέστη τό ανέφερα γιατί τόν θεωρώ e-friend
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 30 Ιουν 2019, 17:40

sibylic έγραψε:
30 Ιουν 2019, 16:44
κάποια φορουμική συνάντηση γιά μπάνιο ή καφε-ποτό άς πούμε, νά είναι καί ό zteo βέβαια, άν δέν γίνεται θά τού στείλω πμ νά τά πούμε,
γιά τόν Ορέστη τό ανέφερα γιατί τόν θεωρώ e-friend
Αν είσαι κοντά, κανόνισέ το.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών