Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Ιούλ 2019, 22:46

Σουβλίτσα έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:42
Οκ, ίσως ο νηματοθέτης κάνει τον κόπο να αναφέρει τα βασικά σημεία.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω από κάποια αποσπάσματα που είδα και από την κουβέντα εδώ, αμφισβητούνται οι διαγνώσεις εν γένει, αμφισβητείται η κατηγοριοποίηση των ασθενειών, αμφισβητείται το τί προκαλεί την κάθε ψυχική ασθένεια, αμφισβητούνται οι θεραπείες, κάτι από τα παραπάνω, όλα?
Ναι, αμφισβητουνται, οι αιτίες είναι άγνωστες, δεν υπάρχουν αντικειμενικές εξετάσεις οποτε και αποδείξεις των "ασθενειών" και τα φαρμακα που προτείνονται απο τους γιατρους προκαλουν τις περισσότερες φορές παρενέργειες.

Διάβασε αν θες και τον Γρίβα Κλεάνθη (ψυχίατρος-νευρολόγος) που έβαλα ένα άρθρο του για την απατη της ψυχιατρικής. Είναι στην πρωτη σελίδα.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

- Casper -

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2019, 22:46

Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:38
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:27
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:21


Σύμφωνα με τον Γρίβα εδω και 200 χρόνια ψάχνουν να βρουν και δεν ξέρουν τί είναι ουτε και τί την προκαλεί, είναι κάτι το ΑΜΦΙΛΕΓΌΜΕΝΟ!
Σου γράφω από πάνω: ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ.
Και έπειτα "ένας άνθρωπος ΜΕ σχιζοφρένεια" και για να συνεννοούμαστε εννοώ και εγώ και ο οποισδήποτε άλλος που το λέει, έναν άνθρωπο με συγκεκριμένη συμπτωματολογία όπως ορίστηκε από το DSM. Να ξαναγράφουμε τα ίδια;

Δείξε μου ΕΝΑΝ άνθρωπο με την πιο πάνω συμπτωματολογία, που την νίκησε (όχι την ασθένεια, έστω την συμπτωματολογία - π.χ να μην ακούει πια φωνές ή να μην βλέπει πράγματα που δεν υπάρχουν ή να μην πιστεύει πια πως τον παρακολουθούν). Μακάαααρι να υπάρχει! Να πει και σε όλους τους άλλους με το ίδιο πρόβλημα την δική του συνταγή και αν χρειάζεται μόνο θέληση και λόγια.
Πρέπει να το ψαξει κανείς (στατιστική-έρευνα), ακόμα και απο την δική μου μεριά που πιστευω στα θαυματα. Για να μιλάμε πιο θετικά.

Μου άρεσε όμως πολύ το μηνυμα του θεματος που ανοιχτηκε.
Αν δεν καταλαβει κανείς ότι "κάποιοι" για κάποιους λόγους και συμφέροντα μας έχουν "μάθει" να θεωρουμε κάποια πράγματα έτσι όπως τα θέλουν εκείνοι, τότε ακόμα είναι νυχτωμένος.
Τίποτα δεν είναι άσπρο-μαύρο.

Ήμουνα η πρώτη που δεν γούσταρα να πάρω φάρμακα. Γι' αυτό έπεσα τότε και πάνω στο συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ (και γι' αυτό μου πήρε και ένα χρόνο). Επίσης από τα φάρμακα η οικογένειά μου έχει δει μεγάαλο κακό. Όμως δεν είναι καλό να γενικεύουμε γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις οι ίδιες. Κάποιοι άνθρωποι συνεχίζουν να ζουν λόγω των φαρμάκων. Τι να πάω να πω εγώ σε αυτόν τον άνθρωπο; Κόψε τα φάρμακα γιατί είναι όλα συμφέρον και επειδή σε πολλύ κόσμο έχουνε κάνει κακό; Όταν ο ίδιος λόγω εκείνων παραμένει στη ζωή και είναι λειτουργικός; Αυτό ακριβώς είναι το πόιντ μου. Κατά τα άλλα, μην λέμε τα ίδια. Νομίζω πως έγινα σαφής τώρα. :wave:

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 03 Ιούλ 2019, 22:49

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:27
DSM.
ποσες περιπτωσεις αντιμετωπιζονται με φαρμακα ?
1) στο προηγουμενο dsm
2) στο τωρινο
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Ιούλ 2019, 22:53

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:46
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:38
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:27


Σου γράφω από πάνω: ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ.
Και έπειτα "ένας άνθρωπος ΜΕ σχιζοφρένεια" και για να συνεννοούμαστε εννοώ και εγώ και ο οποισδήποτε άλλος που το λέει, έναν άνθρωπο με συγκεκριμένη συμπτωματολογία όπως ορίστηκε από το DSM. Να ξαναγράφουμε τα ίδια;

Δείξε μου ΕΝΑΝ άνθρωπο με την πιο πάνω συμπτωματολογία, που την νίκησε (όχι την ασθένεια, έστω την συμπτωματολογία - π.χ να μην ακούει πια φωνές ή να μην βλέπει πράγματα που δεν υπάρχουν ή να μην πιστεύει πια πως τον παρακολουθούν). Μακάαααρι να υπάρχει! Να πει και σε όλους τους άλλους με το ίδιο πρόβλημα την δική του συνταγή και αν χρειάζεται μόνο θέληση και λόγια.
Πρέπει να το ψαξει κανείς (στατιστική-έρευνα), ακόμα και απο την δική μου μεριά που πιστευω στα θαυματα. Για να μιλάμε πιο θετικά.

Μου άρεσε όμως πολύ το μηνυμα του θεματος που ανοιχτηκε.
Αν δεν καταλαβει κανείς ότι "κάποιοι" για κάποιους λόγους και συμφέροντα μας έχουν "μάθει" να θεωρουμε κάποια πράγματα έτσι όπως τα θέλουν εκείνοι, τότε ακόμα είναι νυχτωμένος.
Τίποτα δεν είναι άσπρο-μαύρο.

Ήμουνα η πρώτη που δεν γούσταρα να πάρω φάρμακα. Γι' αυτό έπεσα τότε και πάνω στο συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ (και γι' αυτό μου πήρε και ένα χρόνο). Επίσης από τα φάρμακα η οικογένειά μου έχει δει μεγάαλο κακό. Όμως δεν είναι καλό να γενικεύουμε γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις οι ίδιες. Κάποιοι άνθρωποι συνεχίζουν να ζουν λόγω των φαρμάκων. Τι να πάω να πω εγώ σε αυτόν τον άνθρωπο; Κόψε τα φάρμακα γιατί είναι όλα συμφέρον και επειδή σε πολλύ κόσμο έχουνε κάνει κακό; Όταν ο ίδιος λόγω εκείνων παραμένει στη ζωή και είναι λειτουργικός; Αυτό ακριβώς είναι το πόιντ μου. Κατά τα άλλα, μην λέμε τα ίδια. Νομίζω πως έγινα σαφής τώρα. :wave:
Σε καταλαβα τί θες να πεις. :wave:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

- Casper -

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2019, 23:13

akirav έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:49
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:27
DSM.
ποσες περιπτωσεις αντιμετωπιζονται με φαρμακα ?
1) στο προηγουμενο dsm
2) στο τωρινο
Οι σοβαρές :8)

Χωρίς πλάκα.
Ένας ψυχίατρος είπε σε μια κατά φαντασίαν ασθενή του πως δεν της γράφει φάρμακα και πως αυτό που είχε θεραπεύεται χωρίς. Αυτό το ονομάζω τιμιότητα. Το ξέρω σίγουρα γιατί αυτή μου το είπε. (Μιλάμε από το ίντερνετ με την κοπέλα αυτή, με βλέπει σαν "ψυχολόγο" της οπότε μου λέει τα πάντα). Οι περισσότεροι θα γράψουν και σε λάιτ περιπτώσεις γιατί η δουλειά τους είναι αυτή ακριβώς.

Εγώ πιο πάνω μίλησα μόνο για σοβαρές καταστάσεις. Σοβαρή συμπτωματολογία μπορεί να παρατηρηθεί και σε ασθένειες που δεν θεωρούνται τόσο σοβαρές όσο οι ψυχώσεις. Γι' αυτό και κρίνουνε για τον καθένα ξεχωριστά που και πάλι δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος. Ούτε για το τι φάρμακα σου γράφει γιατί μπορεί να χρειαστεί να αλλάξετε αγωγή πολλές φορές. Κατά τα άλλα, δεν είμαι ψυχίατρος ή στατιστικολόγος για να μου κάνεις αυτές τις ερωτήσεις, ούτε απαντάω σαν ειδικός. :lol::wave:

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 03 Ιούλ 2019, 23:21

οκ, απανταω εγω, χωρις να ειμαι ψυχιατρος
περιπου τριπλασιες


οπως ειπες, δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.
Οπότε το να εξεταζεις μονο τις βαριες περιπτωσεις,
ενω μονο απο το ADHD καποιοι βγαζουν δις, ειναι ατοπο.
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

- Casper -

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2019, 23:24

Μα αφού το είπα πως είμαι κατά για τις λάιτ περιπτώσεις :003:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Ιούλ 2019, 00:56

Δεν θα πω τίποτα σχετικά με το θέμα, νομίζω ότι είναι μεγάλης σημασίας και χρειάζεται ενδελεχής έρευνα για να έχει αντικειμενική γνώμη κανείς.
Θα περιγράψω μια εμπειρία μου.
Ο εσωτερικός μου οδηγός (όλοι έχουμε έναν, δεν επικοινωνεί με φωνές φυσικά) μου υπέδειξε να κάνω δύο πολύ απλά πράγματα στην πολυκατοικία που μένω για να δω τι θα γίνει. Μια μέρα να ανέβω στον 7 από τον 3 (όπου θα ανέβαινα για να αφήσω τον φάκελο με τα κοινόχρηστα στην ιδιοκτήτρια) σταματώντας στον πέμπτο και κοιτώντας έξω και συνεχίζοντας, μετά να κατέβω στο ισόγειο για να φύγω. Το έκανα και ψιλοέγινε ένας πανικός. Άκουγα την ιδιοκτήτρια απέξω να φωνάζει τον άνδρα της τρομαγμένα, να καλούν και άλλοι το ασανσέρ και κάποιους να φωνάζουν.
Μια άλλη μέρα φεύγοντας, να ανέβω στον 4 από τις σκάλες και να καλέσω το ασανσέρ από εκεί. Με το που φτάνω, βγαίνει κατευθείαν ο γιός της ιδιοκτήτριας από τον 5 και με πάει επάνω (προφανώς για να δει ποιος βγήκε από τον 4).
Το εκλαμβάνω σαν να έγινε κάτι. Άλλοι θα το έβλεπαν ως τυχαίο ή βλακείες γενικώς και αορίστως.
Την επόμενη φορά που άφησα τα κοινόχρηστα είδα σήμα (το οποίο δεν υπήρχε πριν) "ο χώρος παρακολουθείται επί 24ώρου βάσεως". Βέβαια η πολυκατοικία έχει κάμερες και συναγερμούς.

Ορέστης 35

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 04 Ιούλ 2019, 06:50

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:27
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:21
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:19


Δεν ξέρεις; Ή αμφισβητείς τον ορισμό;
Σύμφωνα με τον Γρίβα εδω και 200 χρόνια ψάχνουν να βρουν και δεν ξέρουν τί είναι ουτε και τί την προκαλεί, είναι κάτι το ΑΜΦΙΛΕΓΌΜΕΝΟ!
Σου γράφω από πάνω: ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ.
Και έπειτα "ένας άνθρωπος ΜΕ σχιζοφρένεια" και για να συνεννοούμαστε εννοώ και εγώ και ο οποισδήποτε άλλος που το λέει, έναν άνθρωπο με συγκεκριμένη συμπτωματολογία όπως ορίστηκε από το DSM. Να ξαναγράφουμε τα ίδια;

Δείξε μου ΕΝΑΝ άνθρωπο με την πιο πάνω συμπτωματολογία, που την νίκησε (όχι την ασθένεια, έστω την συμπτωματολογία - π.χ να μην ακούει πια φωνές ή να μην βλέπει πράγματα που δεν υπάρχουν ή να μην πιστεύει πια πως τον παρακολουθούν). Μακάαααρι να υπάρχει! Να πει και σε όλους τους άλλους με το ίδιο πρόβλημα την δική του συνταγή και αν χρειάζεται μόνο θέληση και λόγια.
Ο Νας καποια στιγμη εκοψε τα φαρμακα και εζησε μια φυσιολογικη ζωη αλλα με ηπια συμπτωματολογια.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 04 Ιούλ 2019, 08:42

Μετά από χρόνια σε αυτή τη γη, αυτό που παρατήρησα, είναι ότι άνθρωποι ακόμα και με ψυχώσεις έχουν κατανόηση της πραγματικότητας, γιατί συνήθως αποφεύγουν να δημιουργούν προβλήματα εκεί που δεν τους παίρνει, ενώ υπάρχουν οικείοι τους που θεωρούν ότι τα προβλήματα των άλλων γίνονται αυτομάτως και δικά τους και έτσι η ζωή συνεχίζεται... Για όλους αρκετά χειρότερη από όσο θα μπορούσε.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 04 Ιούλ 2019, 09:04

Natasha έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 15:55

"Άγιος Πορφύριος: Έτσι θα θεραπεύσεις την κατάθλιψη"

Ρυτίδες Τέλος! Γλίτωσε το μπότοξ με την πιο απλή μέθοδο. Δες πως...
:D
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 04 Ιούλ 2019, 09:07

akirav έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 23:21
οκ, απανταω εγω, χωρις να ειμαι ψυχιατρος
περιπου τριπλασιες


οπως ειπες, δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.
Οπότε το να εξεταζεις μονο τις βαριες περιπτωσεις,
ενω μονο απο το ADHD καποιοι βγαζουν δις, ειναι ατοπο.
Στα παιδιά που έχουν διαγνωσθεί με υπερκινητικότητα κύριοι υπεύθυνοι είναι οι γονείς που πολλές φορές δεν δρουν με κίνητρο την ψυχική υγεία των παιδιών τους αλλά την ένταξή τους σε ένα ανταγωνιστικό σύστημα όπου ένα ζωηρό παιδί, αν αφεθεί στην παιδικότητά του, δεν θα μπορέσει να αποδώσει. Το κίνητρο είναι συχνά η ανησυχία των γονιών για το μέλλον του παιδιού τους και την επαγγελματική του αποκατάσταση.
Βέβαια, αυτό από μόνο του δεν σημαίνει ότι οι ψυχικές ασθένειες δεν είναι κάτι υπαρκτό. Το πρόβλημα είναι ότι η μοντέρνα ψυχιατρική δεν έχει ακόμα βρει τον τρόπο να τις αντιμετωπίσει.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Ιούλ 2019, 12:33

Αν μιλάμε για την βιοχημεία του εγκεφάλου είναι πολύ πιθανόν να υπάρχει εκ γενετής κάποια δυσλειτουργία.
Σε φυσιολογικά άτομα όμως πολύ εύκολα μπορεί να προκαλέσει κανείς ψύχωση ή οποιαδήποτε άλλη ασθένεια αν έχει στη διάθεσή του τα κατάλληλα μέσα και είναι πολύ δύσκολο να πιστέψει κανείς μετά από κάποια ηλικία, όπου δεν υπάρχει η αισιοδοξία και η αφέλεια της νεότητας, ότι ζούμε σε έναν κόσμο όπου όλα λειτουργούν για το καλό μας και τρέχουμε όλοι χαρούμενοι στα λιβάδια με τις κοτσίδες ξέπλεκες.

- Casper -

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 04 Ιούλ 2019, 18:08

Ορέστης 35 έγραψε:
04 Ιούλ 2019, 06:50
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:27
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:21


Σύμφωνα με τον Γρίβα εδω και 200 χρόνια ψάχνουν να βρουν και δεν ξέρουν τί είναι ουτε και τί την προκαλεί, είναι κάτι το ΑΜΦΙΛΕΓΌΜΕΝΟ!
Σου γράφω από πάνω: ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ.
Και έπειτα "ένας άνθρωπος ΜΕ σχιζοφρένεια" και για να συνεννοούμαστε εννοώ και εγώ και ο οποισδήποτε άλλος που το λέει, έναν άνθρωπο με συγκεκριμένη συμπτωματολογία όπως ορίστηκε από το DSM. Να ξαναγράφουμε τα ίδια;

Δείξε μου ΕΝΑΝ άνθρωπο με την πιο πάνω συμπτωματολογία, που την νίκησε (όχι την ασθένεια, έστω την συμπτωματολογία - π.χ να μην ακούει πια φωνές ή να μην βλέπει πράγματα που δεν υπάρχουν ή να μην πιστεύει πια πως τον παρακολουθούν). Μακάαααρι να υπάρχει! Να πει και σε όλους τους άλλους με το ίδιο πρόβλημα την δική του συνταγή και αν χρειάζεται μόνο θέληση και λόγια.
Ο Νας καποια στιγμη εκοψε τα φαρμακα και εζησε μια φυσιολογικη ζωη αλλα με ηπια συμπτωματολογια.
:D

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Ιούλ 2019, 21:37

Α ρε ξύλο που θέλουν μερικές/οι που από το τίποτα έζησαν με όλες τις ανέσεις και μας κάνουν και μάθημα.
Μάλλον το ξύλο είναι πολύ ήπια τιμωρία.
Στέλνουν τους λογικούς στα ψυχιατρεία ή τον τάφο (πολλές φορές και παιδιά) για να πάρουν λεφτά, κάνοντας εκδούλευση στους παγκόσμιους λωποδύτες.
Money talks εδώ πέρα οι μπούρδες είναι φυσικό και απαραίτητο επακόλουθο. Μπουρδολογία που έχω ακούσει ο θεός να σας φυλάει. Ο μόνος χρόνος που έμεινα μέσα σε κακή κατάσταση στην ζωή μου και χωρίς καμία βοήθεια, είναι ο τρέχων με καρκίνο και επιπλοκές παραθυρεοειδούς. Η ζωή είναι ωραία (χωρίς τα παράσιτα και τις βδέλλες). Όπου γίνονται αυτά πολλά, ξεχάστε το.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών