φάρμακα στα παιδιά

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 15 Νοέμ 2019, 00:31

Από γνωστούς που έχω ακούσει και από διάφορες πληροφορίες που έχω πάρει από το ίντερνετ ή από βιβλία δίνονται στα παιδιά που θεωρούνται υπερκινητικά ή επιθετικά φάρμακα ,όπως π.χ Ritalin . Πολλοί γονείς είναι απελπισμένοι γιατί τα παιδιά τους δεν είναι συγκεντρωμένα στο σχολείο και οι δάσκαλοι αδυνατούν να επικοινωνήσουν μ' αυτά τα παιδιά και να τα "κουμαντάρουν" .
Τα παιδιά ήταν πάντα όλο ζωντάνια, σκανταλιάρικα και πάντα σε κίνηση. Έγιναν τώρα ξαφνικά υπερκινητικά και επιθετικά ; Τι συμβαίνει ; Το χάσμα παιδιών και μεγάλων μεγαλώνει; Είναι τα φάρμακα θέμα ισχύος, δύναμης ;

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29710
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 15 Νοέμ 2019, 00:34

Έχω ένα πολύ ζωηρό και επίμονο παιδί. Δεν μου είπε ποτέ κανένας να του δώσω φάρμακα αλλά δεν είναι από τα παιδιά που δημιουργούν προβλήματα στο σχολείο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32715
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Νοέμ 2019, 09:07

αλασκα15++ έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:31
Από γνωστούς που έχω ακούσει και από διάφορες πληροφορίες που έχω πάρει από το ίντερνετ ή από βιβλία δίνονται στα παιδιά που θεωρούνται υπερκινητικά ή επιθετικά φάρμακα ,όπως π.χ Ritalin .
γνωστοι και ιντερνετ κλπ, δεν ειναι αξιοπιστες πηγες. φαρμακα δινουν οι γιατροι, και στο 99% των περιπτωσεων, καλα κανουν.

αν το παιδι ειναι επιθετικο, υπερκινητικο κλπ, και κανει κακο σε αλλα παιδια η και στη δυνατοτητα του εκπαιδευτικου να κανει μαθημα, πρεπει να βρεθει μια λυση. αν η λυση ειναι φαρμακευτικη, so be it.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 15 Νοέμ 2019, 11:38

Ναι, τα δίνουν οι γιατροί τα φάρμακα . Δεν είπα ότι τα δίνουν καποιοι άλλοι .
Υπάρχουν και άλλες λύσεις , οι οποίες μπορεί να μην φέρουν αμέσως το γρήγορο "αποτέλεσμα" που φέρνουν τα χάπια . Μια από αυτή είναι ο διάλογος με τα παιδιά, η κατανόηση.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 15 Νοέμ 2019, 12:04

Οι πληροφορίες που πήρα κατά διαστήματα ήταν και από διάφορα περιοδικά και βιβλία.
Ίσως κάποιος από σας να έχει και κάποια εμπειρία πάνω σ' αυτό το θέμα . Ή ίσως να έχει διαβάσει κάτι παρόμοιο σε βιβλία ή περιοδικά.

- Casper -

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Νοέμ 2019, 12:08

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου τα φάρμακα αντί να κάνουν καλό, έχουν καταστρέψει πολλά παιδιά και υπάρχουν επίσης άλλες τόσες περιπτώσεις όπου τα φάρμακα έχουν "σώσει" τα παιδιά και ήταν καλό που δόθηκαν. Ο νευρολόγος/παθολόγος/ψυχίατρος πάντα παίρνει το ρίσκο για το ποιό φάρμακο είναι πιο κατάλληλο και πώς θα ανταποκριθεί ο οργανισμός του καθενός, ειδικά ενός παιδιού.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 15 Νοέμ 2019, 12:11

Ρίταλιν συνταγογραφούν απ' ότι ξέρω στις Ηπα. Όχι ατην Ελλάδα.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 15 Νοέμ 2019, 13:25

- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 12:08
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου τα φάρμακα αντί να κάνουν καλό, έχουν καταστρέψει πολλά παιδιά και υπάρχουν επίσης άλλες τόσες περιπτώσεις όπου τα φάρμακα έχουν "σώσει" τα παιδιά και ήταν καλό που δόθηκαν. Ο νευρολόγος/παθολόγος/ψυχίατρος πάντα παίρνει το ρίσκο για το ποιό φάρμακο είναι πιο κατάλληλο και πώς θα ανταποκριθεί ο οργανισμός του καθενός, ειδικά ενός παιδιού.

Παλιότερα, ας πούμε πριν 50 χρόνια, οι ψυχολόγοι, οι νευρολόγοι δεν είχαν το κύρος που έχουν σήμερα. Πώς "σώζονταν" τα παιδιά των 10 χρονών τότε ;

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Νοέμ 2019, 13:28

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 12:11
Ρίταλιν συνταγογραφούν απ' ότι ξέρω στις Ηπα. Όχι ατην Ελλάδα.
Και στην Ελλάδα έρχεται, μέσω ΙΦΕΤ.
Αλλά φυσικά θέλει διάγνωση από γιατρό, τι συζητάμε.

Το νήμα γενικά είναι λίγο ο,τι να'ναι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 15 Νοέμ 2019, 13:33

Otto Weininger έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 13:28
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 12:11
Ρίταλιν συνταγογραφούν απ' ότι ξέρω στις Ηπα. Όχι ατην Ελλάδα.
Και στην Ελλάδα έρχεται, μέσω ΙΦΕΤ.
Αλλά φυσικά θέλει διάγνωση από γιατρό, τι συζητάμε.

Το νήμα γενικά είναι λίγο ο,τι να'ναι.
Τι χρειάζεται για να γίνει περισσότερο ; :p2:

- Casper -

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Νοέμ 2019, 13:34

αλασκα15++ έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 13:25
- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 12:08
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου τα φάρμακα αντί να κάνουν καλό, έχουν καταστρέψει πολλά παιδιά και υπάρχουν επίσης άλλες τόσες περιπτώσεις όπου τα φάρμακα έχουν "σώσει" τα παιδιά και ήταν καλό που δόθηκαν. Ο νευρολόγος/παθολόγος/ψυχίατρος πάντα παίρνει το ρίσκο για το ποιό φάρμακο είναι πιο κατάλληλο και πώς θα ανταποκριθεί ο οργανισμός του καθενός, ειδικά ενός παιδιού.

Παλιότερα, ας πούμε πριν 50 χρόνια, οι ψυχολόγοι, οι νευρολόγοι δεν είχαν το κύρος που έχουν σήμερα. Πώς "σώζονταν" τα παιδιά των 10 χρονών τότε ;
Εντάξει πολλά δεν σώζονταν έτσι; Εξαρτάται από το τι έχεις. Δες τα στατιστικά. Αλλά εγώ επιμένω για το ρίσκο. Δύσκολη η δουλειά που επέλεξαν.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Νοέμ 2019, 13:34

αλασκα15++ έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 13:33
Otto Weininger έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 13:28
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 12:11
Ρίταλιν συνταγογραφούν απ' ότι ξέρω στις Ηπα. Όχι ατην Ελλάδα.
Και στην Ελλάδα έρχεται, μέσω ΙΦΕΤ.
Αλλά φυσικά θέλει διάγνωση από γιατρό, τι συζητάμε.

Το νήμα γενικά είναι λίγο ο,τι να'ναι.
Τι χρειάζεται για να γίνει περισσότερο ; :p2:
Να μας ποστάρεις μερικές από τις πληροφορίες που πήρες από το ίντερνετ και να μας πεις τις ενστάσεις που σου δημιουργήθηκαν από αυτές. Τότε θα γίνει εντελώς ο,τι να'ναι το νήμα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 15 Νοέμ 2019, 15:11

Otto Weininger έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 13:34
αλασκα15++ έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 13:33
Otto Weininger έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 13:28


Και στην Ελλάδα έρχεται, μέσω ΙΦΕΤ.
Αλλά φυσικά θέλει διάγνωση από γιατρό, τι συζητάμε.

Το νήμα γενικά είναι λίγο ο,τι να'ναι.
Τι χρειάζεται για να γίνει περισσότερο ; :p2:
Να μας ποστάρεις μερικές από τις πληροφορίες που πήρες από το ίντερνετ και να μας πεις τις ενστάσεις που σου δημιουργήθηκαν από αυτές. Τότε θα γίνει εντελώς ο,τι να'ναι το νήμα.
Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί θα έχουν πιο κύρος αυτά που γράφω στέλνοντας τις πληροφορίες που βρήκα στο ιντερνέτ. Αν γράψεις στο google "παιδιά" "Ritalin" εμφανίζονται πάρα πολλές σελίδες μ' αυτό το θέμα. Γράφουν για τις παρενέργειες, γράφουν πως οι μεγάλοι δίνουν σε παιδιά που δεν μπορούν να τα κάνουν καλά .
Και εγώ είμαι της γνώμης , το έγραψα και πιο πάνω, χρειάζεσαι χρόνο και διάλογο για να καταλάβεις, να επικοινωνήσεις με το παιδί . Για μένα δίνοντας στο παιδί φάρμακα δείχνεις καμουφλαρισμένα την δύναμη σου. Υπάρχουν βέβαια κι άλλοι τρόποι, όπως η τιμωρία των παππούδων μας. Αυτή η μέθοδος ,της τιμωρίας ,φαίνεται στην εποχή μας επικίνδυνη και με το να ησυχάζουμε τα παιδιά με φάρμακα είναι λιγότερο επικίνδυνο;

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 15 Νοέμ 2019, 15:15

- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 13:34
αλασκα15++ έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 13:25
- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 12:08
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου τα φάρμακα αντί να κάνουν καλό, έχουν καταστρέψει πολλά παιδιά και υπάρχουν επίσης άλλες τόσες περιπτώσεις όπου τα φάρμακα έχουν "σώσει" τα παιδιά και ήταν καλό που δόθηκαν. Ο νευρολόγος/παθολόγος/ψυχίατρος πάντα παίρνει το ρίσκο για το ποιό φάρμακο είναι πιο κατάλληλο και πώς θα ανταποκριθεί ο οργανισμός του καθενός, ειδικά ενός παιδιού.

Παλιότερα, ας πούμε πριν 50 χρόνια, οι ψυχολόγοι, οι νευρολόγοι δεν είχαν το κύρος που έχουν σήμερα. Πώς "σώζονταν" τα παιδιά των 10 χρονών τότε ;
Εντάξει πολλά δεν σώζονταν έτσι; Εξαρτάται από το τι έχεις. Δες τα στατιστικά. Αλλά εγώ επιμένω για το ρίσκο. Δύσκολη η δουλειά που επέλεξαν.

Παίρνουν ρίσκο, δύσκολη δουλειά είναι και αυτή αυτών που αφιερώνουν πολύ χρόνο για να καταλάβουν το παιδί

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25524
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 15 Νοέμ 2019, 15:22

αλασκα15++ έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:31
Από γνωστούς που έχω ακούσει και από διάφορες πληροφορίες που έχω πάρει από το ίντερνετ ή από βιβλία δίνονται στα παιδιά που θεωρούνται υπερκινητικά ή επιθετικά φάρμακα ,όπως π.χ Ritalin . Πολλοί γονείς είναι απελπισμένοι γιατί τα παιδιά τους δεν είναι συγκεντρωμένα στο σχολείο και οι δάσκαλοι αδυνατούν να επικοινωνήσουν μ' αυτά τα παιδιά και να τα "κουμαντάρουν" .
Τα παιδιά ήταν πάντα όλο ζωντάνια, σκανταλιάρικα και πάντα σε κίνηση. Έγιναν τώρα ξαφνικά υπερκινητικά και επιθετικά ; Τι συμβαίνει ; Το χάσμα παιδιών και μεγάλων μεγαλώνει; Είναι τα φάρμακα θέμα ισχύος, δύναμης ;
Η "υπερκινητικότητα" είναι όρος που περιγράφει αγχώδη διαταραχή. Άμα πουν οι ειδικοί τέτοιο πράμα για το παιδί σου πρέπει να το δεις με ψυχίατρο, ψυχολόγο, να κάνει θεραπείες και άμα χρειάζεται να πάρει φάρμακα γιατί μπορεί να πάει χειρότερα, το βαρέλι δεν έχει πάτο.
Συνήθεις ηλίθιες αντιδράσεις γονέων: "Έλα μωρε όλα τα παιδιά υπερκινητικά είναι", "φυσιολογικό είναι", "και γω έτσι ήμουν", "εγώ να δεις τι έκανα", "ψυχίατρο το παιδί μου;". Αυτά είναι ανεύθυνες αντιδράσεις

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών