Βουτάτε τη γλώσσα...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4366
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 15 Ιουν 2018, 08:29

αρκεί να μην δικαιολογεί συνεχώς αυτές τις συμπεριφορές.

πχ, οι πιθανότητες να χει καταλλήξει στο νοσοκομείο είναι μία στις 1000. τις υπόλοιπες 999, πρόκειται απλώς περί γαιδαρανθρώπων που δεν σέβονται και δεν υπολογίζουν κανέναν πλην του εαυτού τους.

το να καθυστερήσει μια οκ αλλα οχι να το κανει συνεχεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naranjita την 15 Ιουν 2018, 08:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 15 Ιουν 2018, 08:35

Naranjita έγραψε:
15 Ιουν 2018, 08:29
αρκεί να μην δικαιολογεί συνεχώς τις γαιδουρινές συμπεριφορές.

πχ, οι πιθανότητες να χει καταλλήξει στο νοσοκομείο είναι μία στις 1000. τις υπόλοιπες 999, πρόκειται απλώς περί γαιδαρανθρώπων που δεν σέβονται και δεν υπολογίζουν κανέναν πλην του εαυτού τους.
Σιγουρο αυτο!
Αλλα γιατι να καιγονται τα χλωρα μαζι με τα ξερα; Γιατι να καταδικαζουμε καποιον πριν του δωσουμε ευκαιρια να μιλησει; Επειδη περιτριγυριζομαστε απο ενα καρο μαλακες, θα πρεπει να παιρνει η μπαλα ολο τον κοσμο; Γιατι να μη σκεφτομαστε; Γιατι να κρινουμε με ευκολια; Ειμαστε τοσο χαλια που χαιρομαστε να βλεπουμε οτι δεν ειμαστε μονοι μας; αντι να διορθωσουμε τον εαυτο μας, προσπαθουμε να βγαλουμε αχρηστους και τους αλλους, ολους αναεξαιρετως;..

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4366
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 15 Ιουν 2018, 08:42

αν παρουμε σβάρνα καποιον που έκανε μια φορά ένα λάθος είναι απαράδεκτο.

εκτός και αν προκειται για τυπο κουκουρουκου, οποτε συμβιβαζόμαστε.

ολα αυτά βεβαια ειναι συναρτηση με το λάθος που έγινε.

αν άργησε, ή πεταξε μια μλκια χωρίς να το σκεφτεί, ή εσπασε κάτι, ή ξέχασε να πληρώσει πχ μια φορά, ε δεν νομιζω οτι αξίζει να γινει θέμα....

αλλα, υπάρχουν λαθη ασυγχώρητα... πχ να σηκώσει χέρι ή να σε βρίσει γιατί έχει νευρα και δεν λέω για το απλο "μην λες μαλακιες ή μην είσαι μαλακας" που τα χουμε ψωμοτυρι.....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32851
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιουν 2018, 09:44

Juno έγραψε:
14 Ιουν 2018, 22:14
Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2018, 09:52
Juno έγραψε:
13 Ιουν 2018, 23:19

Τα χώνω ανεξέλεγκτα! Δεν τα κρατάω μέσα μου!
να προσεχεις λιγο, γιατι παιζει και το σεναριο να εχεις κανει λαθος, και ο εκνευρισμος σου να ειναι εντελως ατοπος. μαλιστα στην περιπτωση που απεναντι σου βρισκεται καποιος που πιστευει επισης οτι πρεπει να τα εξωτερικευει ολα, και εχει και δικιο, μπορει να βρεθεις και με κανα βουλωμενο ματι, η χειροτερα.
Κάτι θα ξέρεις σχετικά, ειδικά αφού έχεις βγάλει επιθετικότητα σε συζητήσεις αν σε πειράξουν θα τους κάνεις αυτό και αν πουν κάτι στο παιδί σου θα τους κάνεις το άλλο.
Αλλά μάλλον δεν συναναστρέφομαι άτομα σαν εσένα, τι άλλο να πω; Α, ναι, ότι υπολογίζω όλες τις παραμέτρους πχ ποτέ δεν τσακώνομαι στο αυτοκίνητο, ούτε γενικώς δημόσια, δεν ξέρεις τι ψυχάκιας μπορεί αν είναι ο άλλος.
Στη δουλειά τα χώνω κυρίως και χωρίς φωνές, απλώς πολλή ειρωνεία και επί τόπου με το που γίνεται το κακό, άρα ακόμα και ένας Ασέβαστος εκείνη την ώρα είναι ξεβράκωτος, τι να πει; Ότι δεν φταίει; :8)
Και μία φορά στη γειτονιά, ένας σαν εσένα έκανε κίνηση να σηκώσει χέρι και απλώς τον κατήγγειλα στην πολεοδομία. Δεν έγινε τίποτα, τα κουκούλωσε, αλλά από τότε είναι ο πρώτος ύποπτος αν μου συμβεί κάτι και κρατιέται. Και δεν ξαναπάρκαρε στη θέση μου. :8)
αυτο δεν περιγραφει το "ανεξελεγκτα" που ειπες αρχικα, αλλα μαλλον το "απολυτως ελεγχομενα" εντελως διαφορετικη βαση συζητησης.

ενας ασεβαστος, ποτε δεν φταιει, και οταν ειναι ξεβρακωτος, δε γινονται καβγαδες :smt047

μαλλον εχεις πολυ λαθος εικονα για το τι ειναι "ενας σαν εμενα". για παραδειγμα δεν σηκωνω χερι πρωτος, ποτε. χειροδικω αποκλειστικα και μονο σε οποιον εχει χειροδικησει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32851
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιουν 2018, 09:54

Juno έγραψε:
14 Ιουν 2018, 22:17

Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2018, 12:18
εγω βρισκω πολυ διασκεδαστικη την εναλλαγη εντασης φωνης, απεναντι σε καποια που σκουζει. π.χ.

γιατι φωναζεις; ηρεμησε.

δεν αποκτας δικιο ουρλιαζοντας.

ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΓΩ ΦΩΝΑΖΩ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΑ, ΑΜΑ ΘΕΛΩ

αλλα δεν θελω, ειμαι πολιτισμενος ανθρωπος

οποτε, σε παρακαλω, βγαλε το μπουστη το σκασμο να μιλησουμε σαν ανθρωποι.(εδω ας πουμε ξαναρχιζουν οι φωνες)

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

βλεπεις, μπορω να σε επισκιασω, δεν ειναι δυσκολο. τι θαλεγες να μιλησουμε σαν ανθρωποι;
Κοίτα μην έρθει ο άντρας της και καταλήξεις με κανένα βουλωμένο μάτι ή τίποτα χειρότερο. Γιατί ωραία είναι να τα βάζεις με γυναίκες, το χεις. Αλλά αν εμφανιστεί κανένας μαντράχαλος τι θα κάνεις; :c020:
δεν τα βαζω με γυναικες. ουτε με αντρες. δεν τα βαζω με κανεναν. τυχαινει καμμια φορα ομως καποιος αλλος να τα βαλει μαζι μου, και απλως δεν συμπεριφερομαι διαφορετικα αναλογα με το φυλο. συμπεριφερομαι αναλογα με το πεσιμο. αν μου την πεσουν με φωνες, συμπεριφερομαι οπως ειπα παραπανω, με αναλογες, και καμμια φορα δυνατοτερες, φωνες.
αν φερουν τον αντρα τους (η τη γυναικα τους, η τη θεια τους, η τον ξαδερφο, η το τζεισον αντιγονη δεν ξεχωριζω φυλο) να με πλακωσει στις μπουνιες, προφανως θα απαντησω με αναλογες, η δυνατοτερες, μπουνιες. οσο μπορω, αν μπορω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17195
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 15 Ιουν 2018, 10:00

.

Σωστά και ένας Ασέβαστος έχει πάντα δίκιο.
Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2018, 09:52
αυτο δεν περιγραφει το "ανεξελεγκτα" που ειπες αρχικα, αλλα μαλλον το "απολυτως ελεγχομενα" εντελως διαφορετικη βαση συζητησης.

ενας ασεβαστος, ποτε δεν φταιει, και οταν ειναι ξεβρακωτος, δε γινονται καβγαδες :smt047

μαλλον εχεις πολυ λαθος εικονα για το τι ειναι "ενας σαν εμενα". για παραδειγμα δεν σηκωνω χερι πρωτος, ποτε. χειροδικω αποκλειστικα και μονο σε οποιον εχει χειροδικησει.

Ενώ όλοι οι άλλοι κοινοί θνητοί παίζει να έχουν και άδικο.
Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2018, 09:52

να προσεχεις λιγο, γιατι παιζει και το σεναριο να εχεις κανει λαθος, και ο εκνευρισμος σου να ειναι εντελως ατοπος. μαλιστα στην περιπτωση που απεναντι σου βρισκεται καποιος που πιστευει επισης οτι πρεπει να τα εξωτερικευει ολα, και εχει και δικιο, μπορει να βρεθεις και με κανα βουλωμενο ματι, η χειροτερα.
:fp:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32851
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιουν 2018, 10:04

Custom_F έγραψε:
15 Ιουν 2018, 08:05

Βασικα, επειδη καποιοι λετε για φωνες και καβγαδες. Αμα χρειαστει φωνη, θα βαλεις φωνη. Αμα χρειαστει καβγας, θα κανεις καβγα. Πριν κανεις κατι απο αυτα ομως εισαι σιγουρος οτι εχεις δικιο; εχεις σκεφτει τι υποστηριζεις; σκεφτεσαι πριν μιλησεις; βγαζεις ευκολα συμπερασματα ας πουμε;

Πχ, κατι απλο... Σε στηνει καποιος στο ραντεβου. Παιρνεις εξαλλος τηλ... "Και περιμενω μια ωρα, και θα μπορουσες να παρεις ενα τηλ, και τι ειμαι εγω που περιμενω" και μπλα μπλα μπλα... και γυριζει ο αλλος και σου απαντα πχ... "Τρακαρα στο δρομο οπως ερχομουν και μεχουν φερει στο νοσοκομειο... ".
Δε νιωθεις λιγο... παπαρας; Δε σκεφτεσαι οτι θα επρεπε να ειχες σκεφτει καλυτερα πριν βγαλεις τα συμπερασματα σου;

Απλως εχω την εντυπωση πως πολλες φορες οι ανθρωποι αντιμετωπιζουμε τα πραγματα με κακη διαθεση, καχυποπτα, βγαζοντας αδικα συμπερασματα. Υπαρχει μια ενταση, μια προκαταληψη και ενα απολυτο οτι ο αλλος εχει ως σκοπο της ζωης του να μας "τη φερει". Δυσκολα βλεπω ανθρωπους να αντιμετωπιζουν καταστασεις με καλη διαθεση, να μπουν στη θεση του αλλου και να πουν... ισως δεν το εκανε ετσι, ισως δεν το ηθελε, ισως δεν ηξερε, ισως ειναι πιεσμενος, ισως, ισως... συνηθως καταδικαζουμε προκαταβολικα και ειμαστε ετοιμοι για επιθεση, χωρις διαθεση να δειξουμε την παραμικρη επιεικεια.

Οχι, δεν εννοω να αφησουμε τους αλλους να μας πατανε κατω. Να τους ακουσουμε πριν μιλησουμε και να προσπαθησουμε να καταλαβουμε τη θεση τους, λεω. Και απλως αναρτωτιεμαι αν το κανουμε. Δε θα πω σε κανεναν αν αυτο ειναι σωστο ή λαθος ή τι θα πρεπει να κανει. Απλως αναρωτιεμαι με τι διαθεση αντιμετωπιζει ο κοσμος τους γυρω του.
:goodpost:

αν και παλι δεν μπορω να καταλαβω το λογο για να φωναξει κανεις. σε στησανε; φευγεις. η τους στηνεις κι εσυ αυριο, να δουν τη γλυκα. η δεν ξανακλεινεις ραντεβου. δεν υπαρχει κανενας λογος να φωναξεις, ακομη κι αν αποδειχτει οτι σε στησανε επειδη αποκοιμηθηκαν και οχι επειδη τρακαραν στο δρομο.

οτι κι αν ειναι το προβλημα, το λυνεις. η εστω το αφηνεις αλυτο, αν δεν εχεις λυση. δεν γνωριζω κανενα προβλημα που η λυση του να περιλαμβανει ουρλιαχτα και σκουξιματα. αντιθετως, οι υστεριες ειναι απο μονες τους ενα νεο προβλημα, που προστιθεται στο υπαρχον.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32851
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιουν 2018, 10:16

Juno έγραψε:
15 Ιουν 2018, 10:00
.

Σωστά και ένας Ασέβαστος έχει πάντα δίκιο.
οταν βαζουμε αυτο :smt047 στο τελος μιας προτασης, ειναι σημαδι οτι η προταση δεν ειναι για να την παρει κανεις τοις μετρητοις. κανουμε και λιγο πλακα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 15 Ιουν 2018, 10:21

Παράδειγμα ειρηνικής επίλυσης προβλήματος με το παράδειγμα της τουαλέτας του γραφείου. Οι τουαλέτες είναι συνήθως καθαρές. Μια στο τόσο, θα μπουν όλοι που τις έχουν συνηθίσει καθαρές και θα βρουν μια κατάσταση WTF, μια εκπληξούλα που τους χαλάει τη μακαριότητα και την καθαριότητα της μέρας. Οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν περισσότερο, θα πάνε στη διπλανή τουαλέτα ή θα την καθαρίσουν, πιο πολύ το πρώτο. Περνάει η καθαρίστρια, πού και πού κάποια στιγμή ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

Αν κάτσει κάποιος και το επεξεργαστεί το θέμα, θα δει ότι ήρθε κάποια νέα άφιξη στο γραφείο, που ποιος ξέρει τι ιδέα για τις κοινόχρηστες τουαλέτες. Θεωρεί ότι επειδή υπάρχει καθαρίστρια πηγαίνει πίσω από τον καθένα;

Τέλος πάντων οι περισσότεροι δεν ασχολούνται, μαζί τους και εγώ γιατί ξέρουν ότι θα συμβεί το παρακάτω. Κάποια από όλες που έχει πιο πολύ χρόνο / ενέργεια / ευαισθησία για το ζήτημα θα αρχίσει να μιλάει φωναχτά - δεν είναι απαραίτητες οι φωνές ή αν δεν πιάσει αυτό θα βάλει Α4 με καρτούν στις πόρτες της τουαλέτας και το θέμα εντός ολίγων ημερών λύνεται. Το μήνυμα περνάει.

Για το κάθε θέμα υπάρχει ένας ευαισθητοποιήμένος που το παίρνει πάνω του αργά ή γρήγορα και έτσι τα σωματικά υγρά βρίσκουν το στόχο τους / καθαρίζονται, οι καθαρίστριες καθαρίζουν, ό,τι χρειάζεται τέλος πάντων για να μη λέει κανείς συνεχώς για το οποιοδήποτε θέμα WTF όπως περνάει τη μέρα του.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17195
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 15 Ιουν 2018, 10:29

Ίσως δεν κατάλαβα καλά, νομίζω πως έχει να κάνει με την περίπτωση που δεν πάει άλλο χωρίς όμως να καταπιέζεσαι μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Αν με στήσει κάποιος φυσικά και δεν θα τα χώσω την πρώτη φορά, αλλά περιμένω μια λογική απάντηση που όσο περισσότερη ώρα είναι το στήσιμο, τόσο πιο σοβαρή πρέπει να είναι η απάντηση.
Αν όμως είναι σεσημασμένος, δεν με ενδιαφέρει ούτε αν είναι στην εντατική αυτή τη φορά γιατί αθροιστικά μου έχει αποδείξει ότι έχει τους άλλους στο φτύσιμο.

Και γι' αυτό τσακώνομαι στη δουλειά. Γιατί κάποιοι έχουν αποδείξει επανειλημμένως ότι είναι βλήματα και για κάποιον περίεργο λόγο νομίζουν πως οι υπόλοιποι πρέπει να δουλεύουν και για αυτούς και να κουκουλώνουμε τα λάθη τους. Και μετά από τόσο ξεμπρόστιασμα, συνεχίζουν το ίδιο βιολί όπως την πρώτη μέρα. Το μόνο που πέτυχα είναι να με λοξοκοιτάζουν.
Εκεί δεν υπάρχει κανένα έλεος ακόμα και αν έχουν κακή ιατρική διάγνωση στα χέρια τους. Βέβαια πέρασαν κάποια χρόνια για να λέω κάτι τόσο χοντρό που σας ακούγεται σαν πλήρης αναισθησία και δεν το διαπραγματεύομαι.

Αντίθετα, στον δρόμο, ο άλλος οδηγός μπορεί να έκανε βλακεία γιατί μόλις έμαθε πως έχει κάποιον στην εντατική (συν το ότι δεν ξέρεις ποιος ψυχάκιας μπορεί να είναι, οπότε άστο καλύτερα) και ένα σκηνικό στον δρόμο, δεν με κάνει να θέλω να καταπιώ τον θυμό μου γιατί δεν προλαβαίνω να θυμώσω.

Αν επαναλαμβάνεται όμως από το ίδιο άτομο, όπως το παιδοβούβαλο που πάρκαρε στη θέση μου, δεν το σκέφτομαι. Μόλις τη δεύτερη φορά που το έκανε, μπήκα στη διαδικασία να φωνάξω γερανό (επειδή με έβρισε και από πάνω) έστω και θα αν τον πλήρωνα εγώ (ιδιωτικό parking), δεν πρόλαβα, έγινε καυγάς, ήρθε η αστυνομία, οι άλλοι τον κρατούσαν, ε, από πίσω την άλλη μέρα ήρθε και η πολεοδομία.
Δεν έγινε τίποτα από την πολεοδομία, αλλά ο πατέρας του έτρεχε να το κουκουλώσει και είπα μπροστά σε όλους ότι εγώ τους φώναξα και αν πάθω κάτι, θα φταίει αυτή η οικογένεια και το θέμα έληξε. Ας με πειράξει τώρα και θα δει.

Απλά τα χώνω χωρίς δεύτερη σκέψη ή πολλές ερωτήσεις όταν πρέπει να τα κρατήσω μέσα μου και αυτό δεν παίζει.
Αυτό δεν σημαίνει πως είμαι έτοιμη για καυγά, θα ρωτήσω τους λόγους, αλλά για να κρίνω αν αξίζει να ασχοληθώ, όχι για να μπω στη θέση του άλλου. Έχω τη δική μου θέση, μην κρατάω δυο θέσεις :P
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 16 Ιουν 2018, 20:57

Custom_F έγραψε:
15 Ιουν 2018, 08:05
Γαληνός έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:05
μπαίνω πάντα στην θέση των άλλων

το πρόβλημα μου όμως είναι ότι παραμπαίνω
μπαίνω τόσο πολύ, που ξεχνάω τα δικά μου, και στο τέλος ταυτίζομαι με τις μλκ του άλλου

αυτά σε ήρεμες καταστάσεις, γιατί σε άγριες, δεν σταματώ με τίποτα και ακούνε οι άλλοι, θέλουν δεν θέλουν, τις δικές μου μλκες

για να γίνεις "καλύτερος άνθρωπος" πρέπει να ακολουθήσεις την αρχή:

"Γίνομαι άπιστος και γι' αυτό, αξιόπιστος.."

πρέπει δηλαδή να προδώσεις τον άλλον για να μην προδώσεις τον εαυτό σου (όχι ότι το κάνω, αλλά προσπαθώ)

Μετά τα 30 κατάλαβα πως κανένας δεν σε κατανοεί. Είμαστε, δυστυχώς, μόνοι. Το τι μας έχει συμβεί, δεν μπορείς να το περιγράψεις. Κανείς, με τα χρόνια, δεν έχει ζήσει όλες τις πληγές σου, ούτε είναι διατεθιμένος να τις ακούσει, ούτε στην τελική θα τις καταλάβει, γιατί δεν ήταν εκεί.
Συνειδητοποιωντας αυτο που γραφεις, αλλαξες κατι; ή σου ειναι πιο ευκολο αυτο που ηδη ξερεις να κανεις;
δεν ξέρω αν άλλαξα
μάλον είμαι πιο ώριμος και πιο σίγουρος στα λάθη μου. Επιπλέον, συγχωρώ πιο εύκολα τον εαυτό μου

γενικά
κάποιοι "πάσχουν" από αυξημένο υπερεγώ/"ηθικές αρχές"= τρελές αναστολές
κι άλλοι από αυξημένο προεγώ/"ανεξέλενκτα ένστικτα και ορμές" ή απλά "δεν βουτάνε την γλώσσα"

ανήκω στην πρώτη κατηγορία, οι περισσότεροι στην δεύτερη
το παν είναι ο σωστός συνδυασμός
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 22 Ιουν 2018, 04:47

Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιουν 2018, 10:04
η τους στηνεις κι εσυ αυριο, να δουν τη γλυκα
λίγο ύπουλο με φαίνεται αυτό
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 22 Ιουν 2018, 04:52

@juno αντικείμενα πετάς; τασάκι, ποτήρια κτλπ;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών