Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 21 Δεκ 2019, 16:41

blackpaint έγραψε:
21 Δεκ 2019, 16:36
Belladonna έγραψε:
21 Δεκ 2019, 16:28
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Δεκ 2019, 21:47
Εγω δεν εχω δουλεψει ποτε
:o:o:o
ευλογημενος :blm:
seriously?

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 21 Δεκ 2019, 16:50

Belladonna έγραψε:
21 Δεκ 2019, 16:41
blackpaint έγραψε:
21 Δεκ 2019, 16:36
Belladonna έγραψε:
21 Δεκ 2019, 16:28


:o:o:o
ευλογημενος :blm:
seriously?
εννοειται, η δουλεια καταστρεφει τον ανθρωπο. Στην αρχαιοτητα να φανταστεις εκαναν πολεμους για να βαζουν τον κοσμο να δουλευει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 21 Δεκ 2019, 16:50

η δουλειά είναι ντροπή
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 21 Δεκ 2019, 16:51

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Δεκ 2019, 08:49
Συμφωνειτε οτι οι αντρες που εργαζονται σε ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα γινονται καθικια; Οτι αναπτυσεται ανταγωνισμκς, υπουλια και τοξικοτητα;
Το ακριβώς αντίθετο έχω παρατηρήσει :-?
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Ορέστης 35

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Δεκ 2019, 18:41

blackpaint έγραψε:
21 Δεκ 2019, 16:34
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Δεκ 2019, 21:47
Εγω δεν εχω δουλεψει ποτε αλλα εχω εμπειρια απο σπουδες. Στην πληροφορικη που ειναι ολο ψωλαρια-αγαμια παιζει και πολυ πουστια - κατινια - κομπλεξ - εγωισμος. Κατ επεκτασην λεω και το αντιστοιχο εργασιακο περιβαλλον ετσι θα ειναι. Ανταγωνισμος, θαψιμο, υφος.

Καπως ετσι ειναι και ο χωρος του χεβυ μεταλ. Οσοι ηταν χεβυμεταλλαδες το γνωριζουν. Αντιθετα οι μουσικες σκηνες που εχουν αφθονια γυναικων καλλιεργουν ευχαριστη διαθεση, ηρεμια και ερωτισμο.

Να μιλησω για ποδοσφαιρο, γνωστα τα χαλια. Να μιλησω για πολεμικες τεχνες; Θρασυδειλοι, κομπλεξικοι, βλαμμενοι. Να μιλησω για γυμναστηρια; Να μιλησω για στρατο;

Αντιθετα σε μια σχολη χορου επικοινωνεις με τις αλλες σπουδαστριες, γελας, χαλαρωνεις.

Ημουν προσφατα σε μια εκδηλωση για επαγγελματιες μεταφραστες. Οι γυναικες ηταν σχεδον δεκαπλασιες απο τους ανδρες και η ατμοσφαιρα ηταν πολυ ομορφη. Στην ευρωπαικη ενωση ενημερωθηκαμε οτι ο λογος ανδρων προς γυναικων στο γραφειο μεταφρασεων ειναι 2:1. Αυτο σιγουρα θα ειναι ενα ομορφο εργασιακο περιβαλλον. Θα εχεις ενα σωρο ενδιαφερουσες γυναικες να συζητησεις. Και καθως ολοι οι αντρες θα ειναι απασχολημενοι με τις γυναικες και γενικα θα ειναι ευδιαθετοι, δε θα ασχολουνται με μαλακιες εναντιον των αλλων. Παντα βεβαια υπαρχει ο επαγγελματιας μαλακας, αλλα θα ειναι η εξαιρεση.

Πιστευω οτι και στις σχολες θεωρητικης κατευθυνσης καλλιεργουνται καλυτεροι και ωριμοτεροι χαρακτηρες γιατι υπαρχει αφθονια γυναικων.

Και στα ζωα μπορουμε να διαπιστωσουμε τα ιδια. Αν βαλουμε πολλα αρσενικα στον ιδιο χωρο θα τρωγονται ολη την ωρα. Αν βαλουμε πολλα θηλυκα θα επικρατει ειρηνη. Αυτο το δεδομενο το αξιοποιουν οι κτηνοτροφοι.
αυτη τη φορα, μ αρεσε αυτο που εγραψες
Η κοινωνια μας οδηγει σε τελειως λαθος δρομους. Μας δινει τελειως λαθος αξιες. Περπατησα μεσα απο τα κυριλε καφε-μπαρ στην οδο Βουλης, εκει που καθονται οι επαγγελματιες μεσηλικες απο τα γραφεια και σιγουρα νιωθουν "καποιοι" που εχουν το προνομοιο να ειναι θαμωνες σε αυτα τα μαγαζια. Πφφφφφφφ! Προνομιο να καθεσαι εκει που δεν υπαρχει καμια νεα γυναικα!

Δεν μπορω να σκεφτω μεγαλυτερη ευτυχια απο το να περναω την ημερα μου περιστοιχιζομενος απο νεες και ομορφες κοπελες. Ετσι θα ηθελα να περασω την υπολοιπη ζωη μου, ειναι η ανωτατη καταξιωση για εναν αντρα.

Θα σου ημουν ευγνωμων φιλε μπλακ αν μου εδειχνες το δρομο για να το καταφερω.

Ορέστης 35

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Δεκ 2019, 18:43

Antares έγραψε:
20 Δεκ 2019, 12:30
Ορέστης 35 έγραψε:
20 Δεκ 2019, 12:20
Ολοι οι εργαζομενοι δουλευουν πολλες ωρες. Αν δε μπορουν να κανουν γνωριμιες στη δουλεια, βραστα. Περιμενουν το προξενιο απο κανα συγγενη.
Δουλεύεις; Είναι έτσι όπως το περιγράφεις;
Δε μπορω να ειμαι βεβαιος αλλα ετσι νομιζω.

Ορέστης 35

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Δεκ 2019, 18:46

Belladonna έγραψε:
21 Δεκ 2019, 16:41
blackpaint έγραψε:
21 Δεκ 2019, 16:36
Belladonna έγραψε:
21 Δεκ 2019, 16:28


:o:o:o
ευλογημενος :blm:
seriously?
Γιατι απο οσα δεν εχω κανει ποτε στη ζωη μου, η δουλεια ειναι αυτο που σε σοκαρει; Μηπως αυτο δειχνει οτι ειμαστε κοινωνικα προγραμματισμενοι για δουλοι; Γιατι να μην ειναι μεγαλυτερη εκπληξη να πει καποιος "δεν εχω υπαρξει ποτε ευτυχισμενος στη ζωη μου";

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 21 Δεκ 2019, 18:52

Ορέστης 35 έγραψε:
21 Δεκ 2019, 18:43
Antares έγραψε:
20 Δεκ 2019, 12:30
Ορέστης 35 έγραψε:
20 Δεκ 2019, 12:20
Ολοι οι εργαζομενοι δουλευουν πολλες ωρες. Αν δε μπορουν να κανουν γνωριμιες στη δουλεια, βραστα. Περιμενουν το προξενιο απο κανα συγγενη.
Δουλεύεις; Είναι έτσι όπως το περιγράφεις;
Δε μπορω να ειμαι βεβαιος αλλα ετσι νομιζω.
στην γιολαντα μονο μεσω κυκλων και σε αυτους περιλαμβανεται και ο εργασιακος (βεβαια μονα τα σταθερα εργασιακα περιβαλλοντα οπως οικογενειακες επιχειρησεις,δημοσιο)
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 21 Δεκ 2019, 18:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Δεκ 2019, 12:22
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Δεκ 2019, 12:08

Για να γίνει τοξικό το περιβάλλον αρκεί ένας μαλάκας ή μία μαλάκω. Υπάρχουν όμως και λιγότερο εμφανείς συνέπειες.
Έχουν και οι αλλοι ευθύνη, ειδικα οι απο πανω. Το ψαρι βρωμάει απ το κεφαλι στο εργασιακό περιβάλλον, που αφήνει τέτοιες καταστάσεις ειτε απο συμφερον ειτε απο ανικανότητα
Καταρχάς δεν φτάνει μόνο ένας μαλάκας.

Δεν βλέπω πως οι επάνω έχουν κάποια ευθύνη. Ίσως να επωφεληθούν από κάποιο υγιή ανταγωνισμό σε ζητήματα εργασίας αλλά πέρα από εκεί μάλλον κακό τους κάνει οπότε σίγουρα δεν είναι στο συμφέρον τους να το αφήνουν να συμβαίνει. Συνήθως οδηγεί σε πτώση παραγωγικότητας, ειδικά σε δουλειές που απαιτούν συνεννόηση.
Ένα μεγάλο κομμάτι των ευθυνών τους είναι ακριβώς να αποθαρρύνουν τέτοιες συμπεριφορές κι αν δεν το κάνουν είναι όντως ανίκανοι.

Ορέστης 35

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Δεκ 2019, 18:56

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 18:52
Ορέστης 35 έγραψε:
21 Δεκ 2019, 18:43
Antares έγραψε:
20 Δεκ 2019, 12:30


Δουλεύεις; Είναι έτσι όπως το περιγράφεις;
Δε μπορω να ειμαι βεβαιος αλλα ετσι νομιζω.
στην γιολαντα μονο μεσω κυκλων και σε αυτους περιλαμβανεται και ο εργασιακος (βεβαια μονα τα σταθερα εργασιακα περιβαλλοντα οπως οικογενειακες επιχειρησεις,δημοσιο)
Στην Αγγλια μεναμε σε ισογειο στην εστια και μια παρεα απο κινεζουλες φοιτητριες μας χτυπησε το τζαμι για να μας μιλησουν. Κατι Αγγλιδες εκει που περπατουσα στο δρομο με ειχαν φωναξει να παμε βολτα μαζι (δεν πηγα).

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 21 Δεκ 2019, 18:58

το πετρωμενο σου ειναι να κανεις παιδια σε υποτακτικη σχιστοματισσα στην αιγειακη συνομοσπονδια που ετοιμαζεται :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Ορέστης 35

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Δεκ 2019, 19:05

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 18:58
το πετρωμενο σου ειναι να κανεις παιδια σε υποτακτικη σχιστοματισσα στην αιγειακη συνομοσπονδια που ετοιμαζεται :g030:
Η κινεζα συμμαθητρια μου ειναι πολυ ευγενικη. Σε κερδιζουν με τη συμπεριφορα τους οι καλλιεργημενες ασιατισσες. Ενα δικιο το εχεις βρε μπαγασα!

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 21 Δεκ 2019, 19:09

blackpaint έγραψε:
21 Δεκ 2019, 16:50

εννοειται, η δουλεια καταστρεφει τον ανθρωπο. Στην αρχαιοτητα να φανταστεις εκαναν πολεμους για να βαζουν τον κοσμο να δουλευει.
Μια που λες για αρχαιότητα, ακόμα και ο βασιλιάς/αυτοκράτορας δούλευε. Για να ξηγιόμαστε δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 21 Δεκ 2019, 19:10

Ορέστης 35 έγραψε:
21 Δεκ 2019, 19:05
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 18:58
το πετρωμενο σου ειναι να κανεις παιδια σε υποτακτικη σχιστοματισσα στην αιγειακη συνομοσπονδια που ετοιμαζεται :g030:
Η κινεζα συμμαθητρια μου ειναι πολυ ευγενικη. Σε κερδιζουν με τη συμπεριφορα τους οι καλλιεργημενες ασιατισσες. Ενα δικιο το εχεις βρε μπαγασα!
yellow fever ρε μπαγασα,ξερω για εσας πριν απο εσας :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Ανδροκρατουμενα περιβαλλοντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 21 Δεκ 2019, 19:11

Ορέστης 35 έγραψε:
21 Δεκ 2019, 18:46

Γιατι απο οσα δεν εχω κανει ποτε στη ζωη μου, η δουλεια ειναι αυτο που σε σοκαρει; Μηπως αυτο δειχνει οτι ειμαστε κοινωνικα προγραμματισμενοι για δουλοι; Γιατι να μην ειναι μεγαλυτερη εκπληξη να πει καποιος "δεν εχω υπαρξει ποτε ευτυχισμενος στη ζωη μου";
Τι να σου πω βρε Ορέστη, δεν σε παρακολουθώ ιδιαιτερα για να ξερω τι εχεις και τί δεν έχεις κάνει.
Πάντως αν για σένα δουλειά=δουλεία, πάρτο αλλιώς. Αργία μήτηρ πάσης κακίας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών