Η κατάθλιψη.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
stelios90
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Απρ 2020, 21:57
Phorum.gr user: stelios90

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios90 » 14 Απρ 2020, 23:39

Μα πιστεύω πως δεν θα τα καταφέρω με την εργασία, όταν δεν έχω βραχυπρόθεσμη μνήμη, αίσθηση του χρόνου γενικά και αντίληψη/στροφάρισμα, θα με διώξουν απ' την 1η μέρα.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Απρ 2020, 23:41

stelios90 έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:38
Ο γιατρός είπε μην ανησυχείς κλπ. θα στρώσεις. Μα δεν πιστεύω αλλαγή από μια μέρα στην άλλη, αλλά αν σκέφτομαι αρνητικά αυτό δε θα τ κάνει χειρότερο; Ας ανακτήσω μνήμη και σκέψη σε νορμαλ βαθμό κι ας μην είμαι όπως πριν.
Το λέω για τις προσδοκίες σου να επιστρέψεις στον καλύτερο εαυτό σου, που μπορεί να σε κάνουν in denial. Γενικά βγάζεις ένα «γιατί μου συνέβη αυτό;« που μπορεί να συνοδεύεται από μία άρνηση. Και μια προσδοκία ότι μπορεί να αλλάξει ταχύτατα. 2c.

Άκου τον γιατρό σου.


ΥΓ. Μη βάλεις κάτι άλλο πάνω από την ψυχική σου υγεία, στο ξαναλέω.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Απρ 2020, 23:45

stelios90 έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:39
Μα πιστεύω πως δεν θα τα καταφέρω με την εργασία, όταν δεν έχω βραχυπρόθεσμη μνήμη, αίσθηση του χρόνου γενικά και αντίληψη/στροφάρισμα, θα με διώξουν απ' την 1η μέρα.
Μην παλεύεις άδικα. Δε μετράνε αυτά. Έχουμε και καραντίνα οπότε δώσε χρόνο στον εαυτό σου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9002
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 14 Απρ 2020, 23:51

stelios90 έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:38
Ο γιατρός είπε μην ανησυχείς κλπ. θα στρώσεις. Μα δεν πιστεύω αλλαγή από μια μέρα στην άλλη, αλλά αν σκέφτομαι αρνητικά αυτό δε θα τ κάνει χειρότερο; Ας ανακτήσω μνήμη και σκέψη σε νορμαλ βαθμό κι ας μην είμαι όπως πριν.
Υπομονη φιλε μου. Παραλληλα με την αγωγη και τις συμβουλες του γιατρου θα πρεπει να βοηθησεις και μονος σου τον εαυτο σου. Γενικα ο Γενιας τα λεει καλα. Τωρα...
Θα σου πω καποια πραγματα που με βοηθησαν: Προσπαθησε να περιορισεις τις διεγερτικες δραστηριοτητες παιχνιδια μουσικη διαδικτυο.Σκοπος δεν ειναι να αντικαταστησεις την ροη των κακων σκεψεων με ανουσιες. Βρες ενα ησυχο σημειο στο.σπιτι σου, αφαιρεσαι καθε πηγη που μπορει να σε αποσπασει, και.υστερα συγκεντρωσου σε ενα οποιοδηποτε προχειρο αντικειμενο. Υστερα σκοπος ειναι να συγκρατησεις την εικονα του αντικειμενου στο κεφαλι σου, για οσο περισσοτερο απωθωντας παραλληλα αλλες σκεψεις. Καθε φορα ενα βημα παραπανω. Μεγαλη κλισεδια αλλα σε εμενα δουλεψε. Η καταθλιψη δεν ταυτοποιειται με την αφορμη που την πυροδοτει αλλα με.την αιτια που στρωνει τον δρομο. Και αυτη κατα κανονα ειναι η καθημερινοτητα, η ρουτινα σου. Σκοπος σου δεν ειναι η μεταβαση στην προηγουμενη κανονικοτητα...Ξεχνα το πριν οσο μπορεις, προγραμματισε το μυαλο σου να δεχεται λιγοτερα ερεθισματα. Σταματα το φορουμ, διαβασε βιβλια, δυσνοητα, ακου απαιτητικη μουσικη αρκει να θεσεις τον νου σου σε μια αναλυτικη τροχια που αυτα προσφερουν. Στην παρουσα φαση δεν βοηθαει να βομβαρδιζεσαι με πραγματα που σου αρεσουν.
Αυτα τα πρακτικα, φυσικα προηγειται ο γιατρος σου και η αγωγη
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Απρ 2020, 23:54

Bazoomba έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:38
bluerose έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:35
Σταματο το.
Δίκιο έχει. Και αυτό μαζί. Να ζητήσει και την βοήθεια του θεού. Συμπληρωματικά, δεν λέει κανείς να μην ακολουθήσει τις θεραπείες του.
Αυτό με τα δυσνόητα βιβλία είναι καλό. Ηρεμείς και βρίσκεσαι σε εγρήγορση ταυτόχρονα.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9002
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 14 Απρ 2020, 23:56

Antares έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:54
Bazoomba έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:38
bluerose έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:35
Σταματο το.
Δίκιο έχει. Και αυτό μαζί. Να ζητήσει και την βοήθεια του θεού. Συμπληρωματικά, δεν λέει κανείς να μην ακολουθήσει τις θεραπείες του.
Αυτό με τα δυσνόητα βιβλία είναι καλό. Ηρεμείς και βρίσκεσαι σε εγρήγορση ταυτόχρονα.
Αντανακλιστικη αντιδραση ηταν γιατι ειδα ποστ της μπλουροουζ :lol:. Εχω τοποθετηθει σχετικα νε αυτο στο ιδιο νημα, δεν διαφωνω, αλλα εν προκειμενω ο τυπος μιλαει συγκεκριμενα.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Απρ 2020, 00:01

Bazoomba έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:51
stelios90 έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:38
Ο γιατρός είπε μην ανησυχείς κλπ. θα στρώσεις. Μα δεν πιστεύω αλλαγή από μια μέρα στην άλλη, αλλά αν σκέφτομαι αρνητικά αυτό δε θα τ κάνει χειρότερο; Ας ανακτήσω μνήμη και σκέψη σε νορμαλ βαθμό κι ας μην είμαι όπως πριν.
Υπομονη φιλε μου. Παραλληλα με την αγωγη και τις συμβουλες του γιατρου θα πρεπει να βοηθησεις και μονος σου τον εαυτο σου. Γενικα ο Γενιας τα λεει καλα. Τωρα...
Θα σου πω καποια πραγματα που με βοηθησαν: Προσπαθησε να περιορισεις τις διεγερτικες δραστηριοτητες παιχνιδια μουσικη διαδικτυο.Σκοπος δεν ειναι να αντικαταστησεις την ροη των κακων σκεψεων με ανουσιες. Βρες ενα ησυχο σημειο στο.σπιτι σου, αφαιρεσαι καθε πηγη που μπορει να σε αποσπασει, και.υστερα συγκεντρωσου σε ενα οποιοδηποτε προχειρο αντικειμενο. Υστερα σκοπος ειναι να συγκρατησεις την εικονα του αντικειμενου στο κεφαλι σου, για οσο περισσοτερο απωθωντας παραλληλα αλλες σκεψεις. Καθε φορα ενα βημα παραπανω. Μεγαλη κλισεδια αλλα σε εμενα δουλεψε. Η καταθλιψη δεν ταυτοποιειται με την αφορμη που την πυροδοτει αλλα με.την αιτια που στρωνει τον δρομο. Και αυτη κατα κανονα ειναι η καθημερινοτητα, η ρουτινα σου. Σκοπος σου δεν ειναι η μεταβαση στην προηγουμενη κανονικοτητα...Ξεχνα το πριν οσο μπορεις, προγραμματισε το μυαλο σου να δεχεται λιγοτερα ερεθισματα. Σταματα το φορουμ, διαβασε βιβλια, δυσνοητα, ακου απαιτητικη μουσικη αρκει να θεσεις τον νου σου σε μια αναλυτικη τροχια που αυτα προσφερουν. Στην παρουσα φαση δεν βοηθαει να βομβαρδιζεσαι με πραγματα που σου αρεσουν.
Αυτα τα πρακτικα, φυσικα προηγειται ο γιατρος σου και η αγωγη
Η ρουτίνα είναι το Α και το Ω. Σ' αυτό μπορεί να βοηθήσει ο ίδιος τον εαυτό του.



Φυσικά δεν θα σου βγάλει ωρολόγιο πρόγραμμα ο γιατρός. Πρέπει μόνος σου. Όσο καλύτερο πρόγραμμα βάζεις τόσο θα βελτιώνεσαι.



ΥΓ. Οι Χριστοί και οι ψυχαναγκασμοί είναι περίεργο τριπ. Να μην μπλέκουμε τα εγκόσμια με τα υπερκόσμια.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 15 Απρ 2020, 00:04

stelios90 έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:39
Μα πιστεύω πως δεν θα τα καταφέρω με την εργασία, όταν δεν έχω βραχυπρόθεσμη μνήμη, αίσθηση του χρόνου γενικά και αντίληψη/στροφάρισμα, θα με διώξουν απ' την 1η μέρα.

.

Πιτσιρικά......ο χωρισμός πού λές στο 1ο πόστ ήταν Γυναίκα ;;;

Στό σπίτι σου η κοντά στό σπίτι σου έχεις κανένα χωράφι ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

stelios90
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Απρ 2020, 21:57
Phorum.gr user: stelios90

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios90 » 15 Απρ 2020, 00:22

Γυναίκα, ναι. Χωράφι όχι δεν έχω, γιατί;

stelios90
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Απρ 2020, 21:57
Phorum.gr user: stelios90

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios90 » 15 Απρ 2020, 00:35

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Μα το θέμα είναι ότι οι μόνες αρνητικές σκέψεις που υπάρχουν είναι τύπου: πως το παθα αυτό, ότι σίγουρα κάτι χειρότερο έπαθα, τα είχα όλα και τα διέλυσα κλπ κλπ. Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να ξαναφτιάξω το continiuty και θέλει χρόνο , αλλά κάθε φορά που πάω να ασχοληθώ με κάτι πνευματικό, συνειδητοποιώ ότι λειτουργώ σαν άλλος, απογοητεύομαι και τα παρατάω. Δεν είναι ότι ελαττώθηκε απλά η ταχύτητα της σκέψης ή ή ποιότητα της, είναι ότι μειώθηκε πολύ και η ένταση της, σαν να κατέβηκε το volume. Θα ξεκινήσω αυτό με την εικόνα και το αντικείμενο να δω πως θα με επηρεάσει. Ίσως το να βάλω πρόγραμμα με μικρούς μικρούς στόχους μες στη μέρα και με καλό πρόγραμμα ύπνου να βοηθήσει. Επίσης σκέφτομαι αρνητικά τύπου: ποιο το νόημα να ξεκινήσω να παρακολουθώ πχ ένα σεμινάριο ή να διαβάζω ένα βιβλίο, αφού την επόμενη μέρα θα χω ξεχάσει ..θα μου είναι αμυδρό, θα θυμάμαι σαν γεγονός ότι το 'κανα αλλά χωρίς λεπτομέρειες. Πρέπει να το δω πιο θετικά και δυναμικά όσο δύσκολο κι αν είναι.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Απρ 2020, 00:38

Μην κάνεις τέτοιες μοιρολατρικές σκέψεις. Η ζωή είναι ωραία και δεν μετριούνται όλα με την ευφυία αλλά με την ψυχική υγεία πάνω από όλα! Μη δυσκολεύεις το μυαλό σου!
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

KRAKEN
Δημοσιεύσεις: 1718
Εγγραφή: 12 Ιουν 2019, 19:49

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KRAKEN » 15 Απρ 2020, 00:40

Ίσως όλο αυτό να είναι μπλοκάρισμα λόγω άγχους.
Καλύτερα να το σκέφτεσαι λιγότερο και να χαλαρώσεις.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Απρ 2020, 00:42

Επίσης οι οδηγοί αυτοβελτίωσης είναι παπάρια. Όσα είναι αυτονοήτα έχουν αξία: γυμναστική, τέχνη, χόμπυ...κτλ.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 15 Απρ 2020, 00:47

stelios90 έγραψε:
15 Απρ 2020, 00:22
Γυναίκα, ναι. Χωράφι όχι δεν έχω, γιατί;
.

Νομίζεις ότι ο χωρισμός ήταν αυτός πού δημιούργησε τά υπόλοιπα ;;;


Χωράφι δέν εννοώ δικό σου ιδιοκτησιακά.....αλλά ξένου ας πούμε.....

Θά μπορούσες νά νοικιάσεις ένα γιά νά αρχίσεις ένα κήπο μέ κηπευτικά.....

Το κόστος ενοικίασης είναι της τάξης τών 100 - 200€ γιά 1 ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ.....

Θα μπορούσες καί νά μην δώσεις χρήματα ενοικίου αν κανονίσεις μέ τόν ιδιοκτήτη

νά τού δίνεις τα απαραίτητα κηπευτικά γιά την οικογένειά του.....

Δέν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι Φιλόσοφοι μέχρι τον προηγούμενο αιώνα

είχαν κήπο.....

Η εποχή είναι καλή καί θά σέ βάλει σε μία τάξη το εγχείρημα.....

Τα φυτά θα τα δείς σαν παιδιά σου....

Δέν έχει πολύ δουλειά ενας κήπος μήν φοβάσαι....

Εκτός της οικογενείας σου ..... θά μπορούσες νά πουλάς καί σε γνωστούς ή φίλους

τό μεγαλύτερο μέρος τών κηπευτικών σου....μέχρι τό τέλος Οκτωβρίου.....

Αν εχεις τη δυνατότητα.....πες μου νά σου πώ περισσότερες λεπτομέρειες.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

stelios90
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Απρ 2020, 21:57
Phorum.gr user: stelios90

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios90 » 15 Απρ 2020, 01:01

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση , θα το σκεφτώ. Ναι κατά βάση ο χωρισμός ήταν και η απότομη αλλαγή ζωής. Γιατί ειχα χτίσει αλλιώς στο κεφάλι τη ζωή μου και όταν συνέβησαν όλα αυτά μαζί μέσα σε μια βδομάδα διαστρέβλωσαν όλη την πραγματικότητα. Απ' την 1η μέρα μου το γύρισε πολύ άσχημα, αλλά έλεγα , άστο θα περάσει , στάδια του χωρισμού είναι. Ενώ δεν ήταν τόσο απλά, μου το γύρισε κατευθείαν σε κατάθλιψη απ όσο θυμάμαι με ακαθισία, ανορεξία, ιδεοληψίες σχετικά με τη σχέση ή τη δουλειά. Γενικά ήμουν άτομο δημιουργικό , πάντα σε εγρήγορση και ξαφνικά βρέθηκα στο μηδέν ενω δεν περίμενα ποτέ στο μυαλό μου να καταρρέψουν όλες οι βασικές πετυχές της ζωής μου τόσο γρήγορα. Και μεγάλο ρόλο έπαιξαν και οι φιλοι, που έτυχα μια τόσο νεκρή περίοδο στην οποία οι κολλητοί μου έλειπαν στρατό ή μόλις είχαν φύγει για δουλειά. Οπότε βρέθηκα χωρίς τίποτα. Το λάθος ήταν ότι εριξα όλα τα βάρη πάνω μου χωρίς να το καταλάβω..Αν το αντιμετώπιζα απ' την αρχή ώριμα με ψυχολόγο δε θα φτανα εδώ..Ίσως δεν είχα εκείνη τη στιγμή τη διαύγεια ν συνειδητοποιησω πως έχω όλα τα σημαντικά πράγματα που χρειάζομαι, τον εαυτό μου μαζί με όλα τα καλά και τα κακά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών