Η κατάθλιψη.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 30 Δεκ 2019, 02:50

Η καταθλιψη χρειαζεται πρωτιστως χαπια. Μην μπλεχτειτε για αρχη με εναλλακτικες προσεγγισεις που το μονο που θα κανουν ειναι να παρατεινουν την κατασταση σας μεσα στον πονο. Πρωτα χαπια και μετα ολα τ αλλα.

ξέχασα ποιος ήμουν στο παλιό
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Δεκ 2019, 07:15

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ξέχασα ποιος ήμουν στο παλιό » 30 Δεκ 2019, 03:25

Η κατάθλιψη, όπως και τόσα άλλα, είναι έκγονο του κεφαλαιοκρατικού συστήματος, δηλ. του επάρατου βορειοευρωπαϊκού προτεσταντισμού. Το άτομο ποθώντας την αποκοπή του από τον φαύλο κύκλο της δουλείας, αποκλείει εαυτόν από κοινωνικο-οικονομικά πάρε-δώσε και αφήνεται στην ελευθερία αυτής του της ανεξαρτησίας.

Συνήθως όμως καταλήγει δούλο της ψυχιατρικής τάξης, συχνά έγκλειστο και με το σώμα του ελεγχόμενο από χημικά. Αυτό είναι και το μόνο αρνητικό, γιατί κατά τα άλλα οφείλουμε να επιδιώκουμε την κατάθλιψη και παρόμοιες εμπειρίες διαταραχής και σαλότητας που μας καθιστούν, τρόπον τινά, ελεύθερους εντός του σαθρού αυτού συστήματος.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9973
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Δεκ 2019, 04:26

BILLO έγραψε:
30 Δεκ 2019, 02:50
Η καταθλιψη χρειαζεται πρωτιστως χαπια. Μην μπλεχτειτε για αρχη με εναλλακτικες προσεγγισεις που το μονο που θα κανουν ειναι να παρατεινουν την κατασταση σας μεσα στον πονο. Πρωτα χαπια και μετα ολα τ αλλα.
Mπορεί πράγματι να είναι αυτή η λύση σε πολλές περιπτώσεις.
Το τρομακτικό με τα χάπια είναι ότι επειδή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και κόστος (θεραπεία, χρόνο, συζήτηση, εντοπισμός και λύση πραγματικών προβλημάτων στη ζωή) ενώ τα χάπια είναι πάμφθηνα, είναι πολύ πιθανό το σύστημα υγείας αναλόγως τη χώρα να σπρώχνει τα χάπια για να ξεμπερδεύουμε. Στην Αυστραλία πχ η κατανάλωση χαπιών έχει εκτοξευτεί παραβολικά γι'αυτό το λόγο, και κάποια από αυτά είναι εντελώς ελεεϊνά για τον οργανισμό, τοξικά και εθιστικά. Μιλάμε η μισή ενήλικη χώρα χαπακώνεται νόμιμα ή παράνομα. Και τέλος υπάρχουν και άλλες ουσίες που αναλόγως την περίπτωση μπορεί να βοηθήσουν χωρίς πανενέργειες και αλλού έχουν απαγορευτεί αλλού όχι, για λόγους ό,τι μπορείς να φανταστείς από φορολογικούς έως πολιτικούς/θρησκείες/βύσματα κλπ.

Στην τελική μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά δεν είναι απλό θέμα. Θέλει ψάξιμο για να καταλάβεις ακριβώς πού μπλέκεις και για ποιό λόγο. Βέβαια όταν ο άλλος υποφέρει τώρα, σήμερα, ποιός θα κάθεται να ψάχνει και τι να πρωτοψάξεις και πού, γμσε τα...
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 30 Δεκ 2019, 04:38

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Δεκ 2019, 04:26
BILLO έγραψε:
30 Δεκ 2019, 02:50
Η καταθλιψη χρειαζεται πρωτιστως χαπια. Μην μπλεχτειτε για αρχη με εναλλακτικες προσεγγισεις που το μονο που θα κανουν ειναι να παρατεινουν την κατασταση σας μεσα στον πονο. Πρωτα χαπια και μετα ολα τ αλλα.
Mπορεί πράγματι να είναι αυτή η λύση σε πολλές περιπτώσεις.
Το τρομακτικό με τα χάπια είναι ότι επειδή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και κόστος (θεραπεία, χρόνο, συζήτηση, εντοπισμός και λύση πραγματικών προβλημάτων στη ζωή) ενώ τα χάπια είναι πάμφθηνα, είναι πολύ πιθανό το σύστημα υγείας αναλόγως τη χώρα να σπρώχνει τα χάπια για να ξεμπερδεύουμε. Στην Αυστραλία πχ η κατανάλωση χαπιών έχει εκτοξευτεί παραβολικά γι'αυτό το λόγο, και κάποια από αυτά είναι εντελώς ελεεϊνά για τον οργανισμό, τοξικά και εθιστικά. Μιλάμε η μισή ενήλικη χώρα χαπακώνεται νόμιμα ή παράνομα. Και τέλος υπάρχουν και άλλες ουσίες που αναλόγως την περίπτωση μπορεί να βοηθήσουν χωρίς πανενέργειες και αλλού έχουν απαγορευτεί αλλού όχι, για λόγους ό,τι μπορείς να φανταστείς από φορολογικούς έως πολιτικούς/θρησκείες/βύσματα κλπ.

Στην τελική μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά δεν είναι απλό θέμα. Θέλει ψάξιμο για να καταλάβεις ακριβώς πού μπλέκεις και για ποιό λόγο.
Από ένα σημείο και μετά δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς χάπια. Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να θεωρείται μόνιμη κατάσταση κι ένα δυνατό μυαλό πάντα θα επιθυμεί να αντιμετωπίσαι την ασθένεια χωρίς χημικά αλλά αυτό αφού τα χάπια κάνουν πρώτα τη δουλειά τους.
Κατάθλιψη/μανιοκατάθλιψη δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν μόνο με τη βοήθεια φίλων και ψυχολόγων. Δεν υπάρχει σε όλους ένα καλά κρυμένο τραύμα που περιμένει να αποκαλυφθεί.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9973
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Δεκ 2019, 04:58

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Δεκ 2019, 04:38
Από ένα σημείο και μετά δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς χάπια. Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να θεωρείται μόνιμη κατάσταση κι ένα δυνατό μυαλό πάντα θα επιθυμεί να αντιμετωπίσαι την ασθένεια χωρίς χημικά αλλά αυτό αφού τα χάπια κάνουν πρώτα τη δουλειά τους.
Κατάθλιψη/μανιοκατάθλιψη δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν μόνο με τη βοήθεια φίλων και ψυχολόγων. Δεν υπάρχει σε όλους ένα καλά κρυμένο τραύμα που περιμένει να αποκαλυφθεί.
Έχει τρομάξει το μάτι μου, έχω δει ανθρώπους που πήγαν στο γιατρό χωρίς ούτε κάν "κρυμμένο τραύμα", με μόνο πραγματικά καθημερινά προβλήματα του τύπου μου λείπει η Ελλάδα ή δεν πάνε καλά οι δουλειές, και τους πλακώσαν στα Ζολόφτ. Κάτσε φίλε ώπα. Άλλο το άγχος και η θλίψη και άλλο η κατάθλιψη, τα αντικαταθλιπτικά είναι εθιστικά και έχουν και παρενέργειες.

Θέλω να πώ ναι οκ από ένα σημείο και μετά χάπια. Αλλά να υπάρχει πρώτα μια ελεγχόμενη κλιμάκωση πριν φτάσεις εκεί, και να ξέρουμε και όλες τις επιλογές.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 30 Δεκ 2019, 05:22

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Δεκ 2019, 04:58
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Δεκ 2019, 04:38
Από ένα σημείο και μετά δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς χάπια. Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να θεωρείται μόνιμη κατάσταση κι ένα δυνατό μυαλό πάντα θα επιθυμεί να αντιμετωπίσαι την ασθένεια χωρίς χημικά αλλά αυτό αφού τα χάπια κάνουν πρώτα τη δουλειά τους.
Κατάθλιψη/μανιοκατάθλιψη δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν μόνο με τη βοήθεια φίλων και ψυχολόγων. Δεν υπάρχει σε όλους ένα καλά κρυμένο τραύμα που περιμένει να αποκαλυφθεί.
Έχει τρομάξει το μάτι μου, έχω δει ανθρώπους που πήγαν στο γιατρό χωρίς ούτε κάν "κρυμμένο τραύμα", με μόνο πραγματικά καθημερινά προβλήματα του τύπου μου λείπει η Ελλάδα ή δεν πάνε καλά οι δουλειές, και τους πλακώσαν στα Ζολόφτ. Κάτσε φίλε ώπα. Άλλο το άγχος και η θλίψη και άλλο η κατάθλιψη, τα αντικαταθλιπτικά είναι εθιστικά και έχουν και παρενέργειες.

Θέλω να πώ ναι οκ από ένα σημείο και μετά χάπια. Αλλά να υπάρχει πρώτα μια ελεγχόμενη κλιμάκωση πριν φτάσεις εκεί, και να ξέρουμε και όλες τις επιλογές.
Μια απλή θλίψη την ξεπερνάς χωρίς αγωγή. Δεν χρειάζεται γιατρός. Το λάθος είναι να ψάχνεις γιατρούς όταν απλά βιώνεις μια ανθρώπινη κατάσταση. Ο γιατρός δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο για σένα εκτός από το να γράψει φάρμακα. Αυτή είναι η δουλειά του. Τώρα αν γράφει ζολοφτ για κάποιον που ισχυρίζεται ότι περνάει μια μικρή μελαγχολία είναι πρόβλημα. Συνήθως αντικαταθλιπτικά χορηγούν όταν μεταξύ άλλων έχεις σκέψεις αυτοκτονίας, έλλειψη σεξουαλικής διάθεσης, αίσθημα κατωτερότητας, απελπισία.
Επίσης όχι όλαντα φάρμακα λειτουργούν το ίδιο καλά σε όλους. Είναι κάποιοι ψυχίατροι που για όλους τους ασθενείς έχουν ένα αγαπημένο αντικαταθλιπτικό. Κανονικά είναι μια μακρά διαδικασία trial and error.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Δεκ 2019, 08:25

GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:09
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:04
GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:01


Ναι αλλα δες τι θα κανω τωρα

Λεγεών
Προβάλλει με σ τη Παναγία αυτός
Τι να πω
Μαλλον πηγε για υπνο ενω πριν 10 λεπτα ηταν μεσα.Ουτε αυτο πρεπει να ναι τυχαιο.
Για ύπνο πήγα όντως, διότι είχα πιει δυο ουισκάκια που με είχαν βαρέσει κάπως.

Επειδή έχω περάσει κατάθλιψη και έχω στο σπίτι άτομο που υποφέρει από το ζήτημα, όλα είναι στο μυαλό αλλά και στην καθημερινότητα. Αυτό που χρειάζεται είναι μια δραστική αλλαγή να σε βγάλει από τη ρουτίνα, να δεις τα πράγματα αλλιώς, καλό φαγητό, καλό ποτό, γέλιο, καλές βόλτες και ταξίδια, καλό σεξ. Και να πας και σε ένα γιατρό ή ψυχολόγο να βγάλεις τα εσώψυχα σου χωρίς να ντρέπεσαι (γιατί συνήθως δεν είναι εύκολο να μιλήσεις σε άτομο που σε γνωρίζει και δεν είναι εκπαιδευμένο).

Οτιδήποτε άλλο, και ειδικότερα θρησκεία και νηστεία και μετάνοια, και ιστορίες για άτομα που έζησαν σκατοζωές με στεναχώριες, σε βυθίζει περισσότερο στον βούρκο.

Ήξερε τι πρόκρινε ο Σατανάς (και ο κάθε κακός των μυθολογιών), αυτά τα βασικά που κάνουν τον άνθρωπο χαρούμενο, όχι αιχμάλωτο στις ορέξεις των παπάδων και των αφεντών.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 30 Δεκ 2019, 08:29

bluerose έγραψε:
29 Δεκ 2019, 23:41
lonelyrider έγραψε:
29 Δεκ 2019, 23:29
Πάντως τα ψυχοφάρμακα πρέπει να είναι η έσχατη λύση.
Δημιουργούν παρενέργειες και εθισμό. Φτιάχνουν κάτι και χαλάν κάτι άλλο.

Ού μπλέξεις.

Συμβουλή από έμπειρο ειδικό και μακριά από τσιγγουνιές για τέτοια θέματα και επίσης μια βόλτα και από ιερό ναό.
Δεν φτάνει η βόλτα στο ναό
Θέλουν κατήχηση να μάθουν τι πιστεύουν
Εξομολόγηση και μετάνοια
Μετά θα αρχίσουν
Η κατήχηση μου άνοιξε τον ορίζοντα, απλά πριν έκανα την υπακοή και χαιρομουν να πηγαίνω σε προσκυνήματα

Θέλουν κατηχηση
Περνάει η κατάθλιψη με "υπακοή" και "κατήχηση"; Μπράβο , εσείς έχετε ανακαλύψει την πανάκεια δια πάσα νόσο και μαλακία.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 30 Δεκ 2019, 08:33

GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:01
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:00
Μπηκαμε σφήνα τρεις
Η σουβλιτσα εγώ κι ο λονελι δεν είναι τυχαιο
Ναι αλλα δες τι θα κανω τωρα

Λεγεών
Σατανά.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 30 Δεκ 2019, 08:35

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:12
sys3x έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:08
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:05


Και οι ορτόντοξοι καλά αρκίδια είναι
Βρες παπά και πες μου αν βγαζεις ακρη με δαυτους
Έτερον εκάτερον.
Και άκρη μιά χαρά μπορείς να βγάλεις, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο, αν είναι το ίδιο τότε έχεις απόλυτο δίκιο.
Οι τραγοπαπάδες όλοι το ίδιο είναι δυστυχώς
Εγώ έχω τη Χάρι μη βλέπεις εμένα
Υπάρχουν και κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 30 Δεκ 2019, 08:42

bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:24
Κατάλαβα δε με θέλετε ως ιντερνετική κατηχητρια
Οκ ας συνεχίσω με τροπαρια
Δεν έχεις ιδιαίτερο ταλέντο στην κατήχηση. Θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει ως τώρα. Τα όσα παραθέτεις αφήνουν πίσω τους μια επιγευση έντονης γραφικότητας.

Και αυτό μάλλον συνδέεται με το γεγονός ότι οι εκκλησιαστικές σου επαφές είναι με περιορισμένου μορφωτικού επιπέδου κληρικους, των οποίων τα "επιχειρήματα" αναμασας εδώ μέσα αλλά φυσιολογικά, δεν βρίσκουν ανταπόκρισης.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 30 Δεκ 2019, 08:53

bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:38

Βέβαια και θέλει η εκκλησία τη διασκέδαση. Απλά...αν μάθεις μες την εκκλησία,μετά δε θες διασκέδαση
Θες να πηγαίνεις εκκλησία
Όταν λες "να μάθεις μες την εκκλησία", εννοείς φαντάζομαι να σπαταλάς τη μισή μέρα για ζητήματα της ενορίας.

Γιατί, με βάση τα όσα γράφεις, σε μια τέτοια κατάσταση σε κόβω μπλεγμένη. Να κάνεις βοηθήματα για τους γέροντες, να πηγαινεις εθελόντρια και να ασχολείσαι με τις διάφορες δραστηριότητες κλπ.

Δεν είναι κακό αυτό αυτό. Πολλοί βρίσκουν σε τέτοιες εκκλησιαστικές κλίκες την κοινωνική αποδοχή που τους έχουν αρνηθεί αλλού.

Πρόσεξε όμως, γιατί μέσα από τέτοια γκρουπ "βαθιά πιστών", ψαρεύουν θύματα οι ιερείς εκείνοι που αρέσκονται στο να βγάζουν γούστα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Δεκ 2019, 09:07

Namrail έγραψε:
30 Δεκ 2019, 08:42
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:24
Κατάλαβα δε με θέλετε ως ιντερνετική κατηχητρια
Οκ ας συνεχίσω με τροπαρια
Δεν έχεις ιδιαίτερο ταλέντο στην κατήχηση. Θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει ως τώρα. Τα όσα παραθέτεις αφήνουν πίσω τους μια επιγευση έντονης γραφικότητας.

Και αυτό μάλλον συνδέεται με το γεγονός ότι οι εκκλησιαστικές σου επαφές είναι με περιορισμένου μορφωτικού επιπέδου κληρικους, των οποίων τα "επιχειρήματα" αναμασας εδώ μέσα αλλά φυσιολογικά, δεν βρίσκουν ανταπόκρισης.
Όταν μας κατηγορούν το γέροντα και μάλιστα πριν τον γνωρίσουν πρέπει να πάρουμε θέση

Βεβαίως αναμασω ότι λέγεται στη κατήχηση. Αλλιμονο να ελεγα δικά μου
Ο Χριστός είναι σταθερά δεν αλλάζει όπως η κοινωνία και δεν είναι δύσκολο να μάθεις τα βασικά. Άλλο αν δε τα γράφω κατανοητά

Λοιπόν ο Γεροντας μου δεν είναι αμόρφωτος ήταν αξιωματικός από αυτά τα 20αρια που γράφουν,κι ούτε ο κατηχητής έχει δύο πτυχία το ένα άσχετο κι άρα καλλιέργεια. Και φυσικά, ο άλλος κατηχητής είναι ιερέας αλλά ένας λεβέντης να λέει το άξιον εστί και να τραντάζει η εκκλησία,τόση αγάπη( αυτός θα ανέβει)
Γενικά στους ιερείς απαιτείται η σεβαση μας αλλά επειδή μίλησες για αμορφωσια
Δεν έχω ευλογία όχι εδώ,ούτε έξω σε φίλη να πω για το ύψος του κι ούτε με αφήνει να οδηγώ ανθρώπους εκεί κι ούτε θέλω. Δε θέλω να κουράζεται.
Ναι. Θα ήθελα να είμαι όλη μέρα εκεί.Ναι θα ήθελα να διακονω. Όπως βλέπεις όμως δε γίνεται κι ας το λέω και ξαναλέω στο Γέροντα.
Κάτω τα χέρια.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Δεκ 2019, 09:13

Namrail έγραψε:
30 Δεκ 2019, 08:53
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:38

Βέβαια και θέλει η εκκλησία τη διασκέδαση. Απλά...αν μάθεις μες την εκκλησία,μετά δε θες διασκέδαση
Θες να πηγαίνεις εκκλησία
Όταν λες "να μάθεις μες την εκκλησία", εννοείς φαντάζομαι να σπαταλάς τη μισή μέρα για ζητήματα της ενορίας.

Γιατί, με βάση τα όσα γράφεις, σε μια τέτοια κατάσταση σε κόβω μπλεγμένη. Να κάνεις βοηθήματα για τους γέροντες, να πηγαινεις εθελόντρια και να ασχολείσαι με τις διάφορες δραστηριότητες κλπ.

Δεν είναι κακό αυτό αυτό. Πολλοί βρίσκουν σε τέτοιες εκκλησιαστικές κλίκες την κοινωνική αποδοχή που τους έχουν αρνηθεί αλλού.

Πρόσεξε όμως, γιατί μέσα από τέτοια γκρουπ "βαθιά πιστών", ψαρεύουν θύματα οι ιερείς εκείνοι που αρέσκονται στο να βγάζουν γούστα.
Μπα. Εγώ γιατί θέλω να ξεφύγω της κοινωνικής αποδοχής;
Μπορούν να μη με παίρνουν τηλέφωνο και σα τη πεταλούδα έλα έχω γιορτή,έλα σε μαζευτούμε στην άλλη κτλ κτλ
Και τι να λέμε; Για μελομακάρονα; Εδώ σκέφτομαι πως θα αποφύγω μια αυτές τις μέρες. Γιατί απλά δε συνενοουμαστε. Τι ωφέλιμο θα μου πει; Τίποτα

Προσέχω μην ανησυχείς.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Δεκ 2019, 09:17

Λεγεών έγραψε:
30 Δεκ 2019, 08:25
GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:09
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:04


Προβάλλει με σ τη Παναγία αυτός
Τι να πω
Μαλλον πηγε για υπνο ενω πριν 10 λεπτα ηταν μεσα.Ουτε αυτο πρεπει να ναι τυχαιο.
Για ύπνο πήγα όντως, διότι είχα πιει δυο ουισκάκια που με είχαν βαρέσει κάπως.

Επειδή έχω περάσει κατάθλιψη και έχω στο σπίτι άτομο που υποφέρει από το ζήτημα, όλα είναι στο μυαλό αλλά και στην καθημερινότητα. Αυτό που χρειάζεται είναι μια δραστική αλλαγή να σε βγάλει από τη ρουτίνα, να δεις τα πράγματα αλλιώς, καλό φαγητό, καλό ποτό, γέλιο, καλές βόλτες και ταξίδια, καλό σεξ. Και να πας και σε ένα γιατρό ή ψυχολόγο να βγάλεις τα εσώψυχα σου χωρίς να ντρέπεσαι (γιατί συνήθως δεν είναι εύκολο να μιλήσεις σε άτομο που σε γνωρίζει και δεν είναι εκπαιδευμένο).

Οτιδήποτε άλλο, και ειδικότερα θρησκεία και νηστεία και μετάνοια, και ιστορίες για άτομα που έζησαν σκατοζωές με στεναχώριες, σε βυθίζει περισσότερο στον βούρκο.

Ήξερε τι πρόκρινε ο Σατανάς (και ο κάθε κακός των μυθολογιών), αυτά τα βασικά που κάνουν τον άνθρωπο χαρούμενο, όχι αιχμάλωτο στις ορέξεις των παπάδων και των αφεντών.
Άρα,συνειδητά επιλέγεις την μεγάλη οδό
Δικαίωμα σου
Αλλά καλό θα ήταν να είχες εμπειρίες κι από τις δύο πλευρές....
Και τότε να επέλεγες
Πολύ χύμα το λες. Δε θέλει ο Χριστός τη διασκέδαση
Εκεί πάνω όλο θα δοξολογουμε( κι όχι δε θα κουραζόμαστε
Με διασκέδαση με σύνεση εδω

Στο έχει πει κι άλλο μέλος,το νικ σου δεν είναι καλό
Εγώ σ' αφήνω στη Παναγία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών