Η κατάθλιψη.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 30 Δεκ 2019, 00:38

sys3x έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:21
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:14
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:05


Και οι ορτόντοξοι καλά αρκίδια είναι
Βρες παπά και πες μου αν βγαζεις ακρη με δαυτους
Γιατί βρε
Όλοι τα ίδια λένε. Λόγια του ευαγγελίου που είναι στάνταρ
Απλά έχουν κι αυτοί το χαρακτήρα τους που πρέπει να ταιριάζει με το δικό σου,για να βρεις λιμάνι
Άλλοι επίσης έχουν περισσότερο Χάρη,άλλη λιγότερο
Στην εποχή μας έχουμε αφθονία φωτισμένων γερόντων
Μπλου μου, αν θεωρήσουμε εξαρχής ότι οι γέροντες και οι πνευματικοί όντως μπορούν να θεραπεύουν με την θεία χάρη κτλ τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να καταλάβεις, πρέπει όμως, ότι δεν μπορούν να θεραπεύσουν όλες τις καταστάσεις, επαναλαμβάνω αν θεωρήσουμε εξαρχής ότι μπορούν.
Νομίζω ότι παίρνουν άλλες καταστάσεις μπρος ψυχολογικά και όντως κάποιοι άνθρωποι βρίσκουν βοήθεια στην πίστη τους όποια κι αν είναι αυτή.
Με πολύ αγάπη στα λέω αυτά ε.
σχετικα με αυτο,δεν θεραπευουν οι Αγιοι,αλλα ο Θεος μεσω αυτων...κατα καποιον τροπο Τον εξαναγκαζει το γεγονος πως υπακουσαν στις εντολες Του και θεωθηκαν,τους ακουει λοιπον.Πως το λεγε ο παισιος η προσευχη τους δεν εχει παρασιτα,φτανει στον θρονο Του.είναι φυσικά και το ζητούμενο για κάθε άνθρωπο,οχι βεβαια με την διαστρεβλωμενη εννοια πως θα κανουμε υπηρετη τον Θεο στα θελω και τις αναγκες μας τις υλικες!...

Και οι ορτόντοξοι καλά αρκίδια είναι
Βρες παπά και πες μου αν βγαζεις ακρη με δαυτους
κοιτα ακρη εξαρταται πως το εννοεις κιολας,αν εχουμε εμεις τσιμεντωμενες πεποιθησεις δεν βγαζουμε ακρη,αλλα η ορθοδοξια η χριστιανικη διδασκαλια ειναι ακριβως αυτο.η αλλαγη νοοτροπιας.

για μενα σχεδον ολοι εχουν καλες προθεσεις πιστευω...απλα ισως αρκετοι απο αυτους αποτυγχανουν στο μηνυμα.φερ ειπειν ακους τον γεροντα (αγιο πια) πορφυριο και τα λογια του χτυπαν καρδια...εχει τον τροπο του διοτι ειναι θεολογος πια(κατοικει δηλαδη ο Θεος μεσα του).
για μενα ενα μειον στο κηρυγμα ειναι που δεν εχουν μεταφερει την πατερικη θεολογια στον κοσμο,δεν μιλανε αρκετοι εξ αυτων επι της ουσιας...ο κοσμος πλεον τα κανει ολα πενηνταρακια και πιστευω υπαρχει αναγκη να μαθει π.χ απο πατερικη θεολογια (ο ρωμανιδης βοηθησε τρομερα σε αυτο)
ιδιως στην εποχη μας που παρερμηνειες της απο την δυση εχουν εισχωρησει ως βεβαιοτητες και στα δικα μας τα μερη!
δεν γινεται να μην ξερει ο μεσος ημετερος χριστιανος στην κοιτιδα της ορθοδοξιας τα σταδια τα πνευματικα,πως επιτυγχανονται..δηλαδη ας την πουμε πρακτικη θεολογια..

τελος παντων συζητηση για την θρησκειολογια ειναι αυτη

με συγχωρειτε για την παρεμβαση
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 30 Δεκ 2019, 00:44, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Δεκ 2019, 00:38

Alien666 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:33
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:17
Alien666 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:12


Προσπαθώ να το δω θετικά και να βγάλω κάτι καλό :P . Και αυτό είναι η δικλείδα ότι η θρησκεία θεωρεί την αυτοκτονία αμάρτημα.

Το γεγονός αυτό βέβαια δεν αναιρεί αυτο που λες, διότι στα πρώτα στάδια κυρίως όπου το μυαλό προσπαθεί να βρει τρόπο να κάνει τον καταθλιπτικό να κατηγορεί τον εαυτό του, είναι πιθανό να πιαστεί από αυτά που αυτός θεωρεί αμαρτίες.

Μπορεί βέβαια μέσα στην απόγνωση των μετέπειτα σταδίων να ελπίζει σε κάποιο θαύμα (και από αυτή την άποψη, έχει κάτι να ελπίζει). το κατά πόσο βοηθά αυτό, έχει να κάνει με τα επί μέρους στοιχεία της προσωπικότητας (αν δηλαδή εστιάσει στην αυτοτιμωρία ή στην ελπίδα ότι θα το ξεπεράσει).

Εννοείται ότι αυτός που θα αποφύγει τα φάρμακα και θα αρκεστεί μονάχα στην πίστη του, είναι άξιος της μοίρας του, είναι υπεύθυνος για οτιδήποτε επακολουθήσει και καλά να πάθει.

Στην καλύτερη περίπτωση θα του πάρει πολλαπλάσιο χρόνο να το ξεπεράσει και μετά θα λέει ότι τον έσωσε ο Θεός.
Δε μου αρέσει το νικ σου
Εκτός άλλων παραγόντων είναι εξωτερική επίδραση η κατάθλιψη.
Με αυτό το τρόπο σε πολεμάει
Και όταν βρει πόρτα θα ξαναερθει με τον ίδιο τρόπο
Έχεις δώσει κάποιο δικαίωμα
Αυτό μόνο άνθρωπος του Θεού παπάς δλ μπορεί να σε βοηθησει

Έχεις διαβάσει τα επτά θανάσιμα αμαρτήματα και υποκατηγορίες;;;;
Βρες που ανήκεις και καταλάγιασε το πάθος σου
Συν εξομολόγηση

Αλλά με τέτοιο Νικ......
Τι να κάνουμε, bluerose, όσες φορές προσπάθησα να εγγραφώ σε σελίδες ως Alien, μου έβγαζε ότι υπήρχαν κι άλλοι. Ετσι το συνόδευσα με ένα νούμερο που είναι εύκολο να το θυμάται κανείς (γιατί τον αναφέρει η αποκάλυψη).

Εδώ το χρησιμοποίησα για να με γνωρίσουν οι φορουμίτες του forums που έκλεισε, αλλά μετά διαπίστωσα ότι αυτοί βρίσκονται ήδη εδώ, με άλλα ψευδώνυμα.

Οσον αφορά αυτά που λες.

ΔΕΝ είναι εξωτερική επίδραση η κατάθλιψη. Και δεν είναι που το λες εσύ ως ορθόδοξος, το λένε και κάποιοι άθεοι (ότι και καλά προκύπτει από εξωτερικούς παράγοντες). ΔΕΝ είναι εξωτερική επίδραση.

ΔΕΝ είναι τιμωρία η κατάθλιψη. ΔΕΝ "έχεις δώσει κάποιο δικαίωμα" για να την πάθεις. Διαφορετικά θα βλέπαμε κόσμο που έχει δώσει έναν σωρό δικαιώματα, να υποφέρει από κατάθλιψη. Και κόσμο που είναι αγνός να μην έχει τέτοιο θέμα.

Οσον αφορά τα αμαρτήματα, έχω δει έναν πίνακα εντός του οποίου καταγράφονται όλες οι μορφές διασκέδασης. Φαντάζομαι αυτόν εννοείς. Τον έχω δει, ναι.
Όχι πουλάκι μου, δεν είναι τιμωρία
Όλοι οι άνθρωποι μετά τον εκπεσων Αδάμ έχουμε θέματα
Νομίζεις...οποίος βρίζει συνέχεια είναι σε καλύτερη θέση από σένα που έπαθες καταθλιψη;
Υπάρχει κάποια αιτία,αυτή τη βρίσκεις με παπά
Αλλά πρέπει να έχεις χριστιανική ζωή κοντά,και αν το ξαναπαθεις θα είναι αλλιως οι δοκιμασίες κοντά στο Θεό και δε θα το πάθεις,επειδή είναι εξωτερική επίδραση
Να φοβάσαι ότι προέρχεται από τον Θεό
Αν είσαι κοντά Του

Βέβαια και θέλει η εκκλησία τη διασκέδαση. Απλά...αν μάθεις μες την εκκλησία,μετά δε θες διασκέδαση
Θες να πηγαίνεις εκκλησία

Όλα με μέτρο η διασκέδαση,ποιος είπε ότι δε θέλει η εκκλησία τη διασκέδαση;

Σε θυμάμαι στο αλλο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bluerose την 30 Δεκ 2019, 00:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Δεκ 2019, 00:40

bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:38
Alien666 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:33
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:17


Δε μου αρέσει το νικ σου
Εκτός άλλων παραγόντων είναι εξωτερική επίδραση η κατάθλιψη.
Με αυτό το τρόπο σε πολεμάει
Και όταν βρει πόρτα θα ξαναερθει με τον ίδιο τρόπο
Έχεις δώσει κάποιο δικαίωμα
Αυτό μόνο άνθρωπος του Θεού παπάς δλ μπορεί να σε βοηθησει

Έχεις διαβάσει τα επτά θανάσιμα αμαρτήματα και υποκατηγορίες;;;;
Βρες που ανήκεις και καταλάγιασε το πάθος σου
Συν εξομολόγηση

Αλλά με τέτοιο Νικ......
Τι να κάνουμε, bluerose, όσες φορές προσπάθησα να εγγραφώ σε σελίδες ως Alien, μου έβγαζε ότι υπήρχαν κι άλλοι. Ετσι το συνόδευσα με ένα νούμερο που είναι εύκολο να το θυμάται κανείς (γιατί τον αναφέρει η αποκάλυψη).

Εδώ το χρησιμοποίησα για να με γνωρίσουν οι φορουμίτες του forums που έκλεισε, αλλά μετά διαπίστωσα ότι αυτοί βρίσκονται ήδη εδώ, με άλλα ψευδώνυμα.

Οσον αφορά αυτά που λες.

ΔΕΝ είναι εξωτερική επίδραση η κατάθλιψη. Και δεν είναι που το λες εσύ ως ορθόδοξος, το λένε και κάποιοι άθεοι (ότι και καλά προκύπτει από εξωτερικούς παράγοντες). ΔΕΝ είναι εξωτερική επίδραση.

ΔΕΝ είναι τιμωρία η κατάθλιψη. ΔΕΝ "έχεις δώσει κάποιο δικαίωμα" για να την πάθεις. Διαφορετικά θα βλέπαμε κόσμο που έχει δώσει έναν σωρό δικαιώματα, να υποφέρει από κατάθλιψη. Και κόσμο που είναι αγνός να μην έχει τέτοιο θέμα.

Οσον αφορά τα αμαρτήματα, έχω δει έναν πίνακα εντός του οποίου καταγράφονται όλες οι μορφές διασκέδασης. Φαντάζομαι αυτόν εννοείς. Τον έχω δει, ναι.
Όχι πουλάκι μου, δεν είναι τιμωρία
Όλοι οι άνθρωποι μετά τον εκπεσων Αδάμ έχουμε θέματα
Νομίζεις...οποίος βρίζει συνέχεια είναι σε καλύτερη θέση από σένα που έπαθες καταθλιψη;
Υπάρχει κάποια αιτία,αυτή τη βρίσκεις με παπά
Αλλά πρέπει να έχεις χριστιανική ζωή κοντά,και αν το ξαναπαθεις θα είναι αλλιως οι δοκιμασίες κοντά στο Θεό δε τις καταλαβαίνεις τόσο

Βέβαια και θέλει η εκκλησία τη διασκέδαση. Απλά...αν μάθεις μες την εκκλησία,μετά δε θες διασκέδαση
Θες να πηγαίνεις εκκλησία

Όλα με μέτρο η διασκέδαση,ποιος είπε ότι δε θέλει η εκκλησία τη διασκέδαση;
Σχιζοφρενικο ποστ
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 30 Δεκ 2019, 00:41

sys3x έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:36
GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:35
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:31


Ο Άγιος Παϊσίος γράφει κάπου...αν πετάξεις μια μπάλα προς τον ουρανό...θα σου έρθει στο κεφάλι
Αυτό με το πισι...λεφτά για πέταμα έχεις;:P

Θα τον αναλάβει ο Θεός εσύ μην ανακατευεσε. Και να παρακαλεις μη τον αναλάβει διότι είναι δικαιοσύνη κι αγάπη. Μη σας γελάνε ότι μόνο αγάπη. Και δικαιοσύνη
Εσύ να λες να μη του καεί κι αν εισακουστείς...σε παντρεύομαι
Με συγκινησε το γεγονος οτι σκεφτηκες παραβολη με μπαλα :smt038
Να μην του καει λοιπον,οτι γινει θα ειναι θελημα θεου
Ωραία, κουμπάρο θέλετε;
Θα πρεπει να βγαλω πρωτα ενα διαζυγιο,να εισαι standby
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Δεκ 2019, 00:42

GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:41
sys3x έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:36
GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:35


Με συγκινησε το γεγονος οτι σκεφτηκες παραβολη με μπαλα :smt038
Να μην του καει λοιπον,οτι γινει θα ειναι θελημα θεου
Ωραία, κουμπάρο θέλετε;
Θα πρεπει να βγαλω πρωτα ενα διαζυγιο,να εισαι standby
Τσεκ.
:smt023
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Δεκ 2019, 00:45

Μπλουροζ να σου γράψω ένα ποίημα;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Δεκ 2019, 00:46

GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:41
sys3x έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:36
GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:35


Με συγκινησε το γεγονος οτι σκεφτηκες παραβολη με μπαλα :smt038
Να μην του καει λοιπον,οτι γινει θα ειναι θελημα θεου
Ωραία, κουμπάρο θέλετε;
Θα πρεπει να βγαλω πρωτα ενα διαζυγιο,να εισαι standby
Εάν δε θες να του καεί το πισι;

Θα ήσουν Άγιος έτσι

Κι άρα μη βγάζεις διαζυγιο


Ξεκινά με το να αδιαφορείς για το πισι του άλλου. Φτάνει καλό είναι κι αυτο

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Δεκ 2019, 00:47

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:45
Μπλουροζ να σου γράψω ένα ποίημα;
Συγνώμη,δε θέλω να σε προσβάλλω
Δε θελω

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Δεκ 2019, 00:48

bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:47
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:45
Μπλουροζ να σου γράψω ένα ποίημα;
Συγνώμη,δε θέλω να σε προσβάλλω
Δε θελω
Με στεναχωρείς.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 30 Δεκ 2019, 00:49

bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:46
GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:41
sys3x έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:36


Ωραία, κουμπάρο θέλετε;
Θα πρεπει να βγαλω πρωτα ενα διαζυγιο,να εισαι standby
Εάν δε θες να του καεί το πισι;

Θα ήσουν Άγιος έτσι

Κι άρα μη βγάζεις διαζυγιο


Ξεκινά με το να αδιαφορείς για το πισι του άλλου. Φτάνει καλό είναι κι αυτο
Με μπερδεψες τωρα
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Δεκ 2019, 00:52

Κόκκορας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:38
sys3x έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:21
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:14


Γιατί βρε
Όλοι τα ίδια λένε. Λόγια του ευαγγελίου που είναι στάνταρ
Απλά έχουν κι αυτοί το χαρακτήρα τους που πρέπει να ταιριάζει με το δικό σου,για να βρεις λιμάνι
Άλλοι επίσης έχουν περισσότερο Χάρη,άλλη λιγότερο
Στην εποχή μας έχουμε αφθονία φωτισμένων γερόντων
Μπλου μου, αν θεωρήσουμε εξαρχής ότι οι γέροντες και οι πνευματικοί όντως μπορούν να θεραπεύουν με την θεία χάρη κτλ τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να καταλάβεις, πρέπει όμως, ότι δεν μπορούν να θεραπεύσουν όλες τις καταστάσεις, επαναλαμβάνω αν θεωρήσουμε εξαρχής ότι μπορούν.
Νομίζω ότι παίρνουν άλλες καταστάσεις μπρος ψυχολογικά και όντως κάποιοι άνθρωποι βρίσκουν βοήθεια στην πίστη τους όποια κι αν είναι αυτή.
Με πολύ αγάπη στα λέω αυτά ε.
σχετικα με αυτο,δεν θεραπευουν οι Αγιοι,αλλα ο Θεος μεσω αυτων...κατα καποιον τροπο Τον εξαναγκαζει το γεγονος πως υπακουσαν στις εντολες Του και θεωθηκαν,τους ακουει λοιπον.Πως το λεγε ο παισιος η προσευχη τους δεν εχει παρασιτα,φτανει στον θρονο Του.είναι φυσικά και το ζητούμενο για κάθε άνθρωπο,οχι βεβαια με την διαστρεβλωμενη εννοια πως θα κανουμε υπηρετη τον Θεο στα θελω και τις αναγκες μας τις υλικες!...

Και οι ορτόντοξοι καλά αρκίδια είναι
Βρες παπά και πες μου αν βγαζεις ακρη με δαυτους
κοιτα ακρη εξαρταται πως το εννοεις κιολας,αν εχουμε εμεις τσιμεντωμενες πεποιθησεις δεν βγαζουμε ακρη,αλλα η ορθοδοξια η χριστιανικη διδασκαλια ειναι ακριβως αυτο.η αλλαγη νοοτροπιας.

για μενα σχεδον ολοι εχουν καλες προθεσεις πιστευω...απλα ισως αρκετοι απο αυτους αποτυγχανουν στο μηνυμα.φερ ειπειν ακους τον γεροντα (αγιο πια) πορφυριο και τα λογια του χτυπαν καρδια...εχει τον τροπο του διοτι ειναι θεολογος πια(κατοικει δηλαδη ο Θεος μεσα του).
για μενα ενα μειον στο κηρυγμα ειναι που δεν εχουν μεταφερει την πατερικη θεολογια στον κοσμο,δεν μιλανε αρκετοι εξ αυτων επι της ουσιας...ο κοσμος πλεον τα κανει ολα πενηνταρακια και πιστευω υπαρχει αναγκη να μαθει π.χ απο πατερικη θεολογια (ο ρωμανιδης βοηθησε τρομερα σε αυτο)
ιδιως στην εποχη μας που παρερμηνειες της απο την δυση εχουν εισχωρησει ως βεβαιοτητες και στα δικα μας τα μερη!
δεν γινεται να μην ξερει ο μεσος ημετερος χριστιανος στην κοιτιδα της ορθοδοξιας τα σταδια τα πνευματικα,πως επιτυγχανονται..δηλαδη ας την πουμε πρακτικη θεολογια..

τελος παντων συζητηση για την θρησκειολογια ειναι αυτη

με συγχωρειτε για την παρεμβαση
Δε μπορούν να μιλήσουν
Τα μεταφέρουν διαστρεβλωμενα στους μητροπολίτες
Κρατούν το τυπικό της πατερικής κατήχησης
Εάν ρωτήσουν πχ για μεταναστευτικό και τρόπους αντιμετώπισης από εμάς, δε θα απαντήσει ο κατηχητής( πλέον) όπως θα ήθελε,είναι διάφορα θέματα τέτοια. Για αυτό προτιμώ μικρές συνάξεις
Αλλά οκ η ωφέλεια είναι η κατήχηση. Όχι το κουτσομπολιό τι θα κάνουμε. Ας το ρωτάνε στο εξομολογητηριο...δε ξερω

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Δεκ 2019, 00:54

GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:49
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:46
GoBack έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:41


Θα πρεπει να βγαλω πρωτα ενα διαζυγιο,να εισαι standby
Εάν δε θες να του καεί το πισι;

Θα ήσουν Άγιος έτσι

Κι άρα μη βγάζεις διαζυγιο


Ξεκινά με το να αδιαφορείς για το πισι του άλλου. Φτάνει καλό είναι κι αυτο
Με μπερδεψες τωρα
Ναι, τηρώ το η σιωπή είναι η μέγιστη των αρετών.
Αν ξαφνικά δε γράφω ή γράφω δύο σειρές καλά είμαι μην ανησυχείτε:P
Δρόμο κι αυτό το παθος

Κι άρα από τα πολλά δε βγαίνει και νοημα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Δεκ 2019, 01:11

bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:38
Alien666 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:33
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:17


Δε μου αρέσει το νικ σου
Εκτός άλλων παραγόντων είναι εξωτερική επίδραση η κατάθλιψη.
Με αυτό το τρόπο σε πολεμάει
Και όταν βρει πόρτα θα ξαναερθει με τον ίδιο τρόπο
Έχεις δώσει κάποιο δικαίωμα
Αυτό μόνο άνθρωπος του Θεού παπάς δλ μπορεί να σε βοηθησει

Έχεις διαβάσει τα επτά θανάσιμα αμαρτήματα και υποκατηγορίες;;;;
Βρες που ανήκεις και καταλάγιασε το πάθος σου
Συν εξομολόγηση

Αλλά με τέτοιο Νικ......
Τι να κάνουμε, bluerose, όσες φορές προσπάθησα να εγγραφώ σε σελίδες ως Alien, μου έβγαζε ότι υπήρχαν κι άλλοι. Ετσι το συνόδευσα με ένα νούμερο που είναι εύκολο να το θυμάται κανείς (γιατί τον αναφέρει η αποκάλυψη).

Εδώ το χρησιμοποίησα για να με γνωρίσουν οι φορουμίτες του forums που έκλεισε, αλλά μετά διαπίστωσα ότι αυτοί βρίσκονται ήδη εδώ, με άλλα ψευδώνυμα.

Οσον αφορά αυτά που λες.

ΔΕΝ είναι εξωτερική επίδραση η κατάθλιψη. Και δεν είναι που το λες εσύ ως ορθόδοξος, το λένε και κάποιοι άθεοι (ότι και καλά προκύπτει από εξωτερικούς παράγοντες). ΔΕΝ είναι εξωτερική επίδραση.

ΔΕΝ είναι τιμωρία η κατάθλιψη. ΔΕΝ "έχεις δώσει κάποιο δικαίωμα" για να την πάθεις. Διαφορετικά θα βλέπαμε κόσμο που έχει δώσει έναν σωρό δικαιώματα, να υποφέρει από κατάθλιψη. Και κόσμο που είναι αγνός να μην έχει τέτοιο θέμα.

Οσον αφορά τα αμαρτήματα, έχω δει έναν πίνακα εντός του οποίου καταγράφονται όλες οι μορφές διασκέδασης. Φαντάζομαι αυτόν εννοείς. Τον έχω δει, ναι.
Όχι πουλάκι μου, δεν είναι τιμωρία
Όλοι οι άνθρωποι μετά τον εκπεσων Αδάμ έχουμε θέματα
Νομίζεις...οποίος βρίζει συνέχεια είναι σε καλύτερη θέση από σένα που έπαθες καταθλιψη;
Υπάρχει κάποια αιτία,αυτή τη βρίσκεις με παπά
Αλλά πρέπει να έχεις χριστιανική ζωή κοντά,και αν το ξαναπαθεις θα είναι αλλιως οι δοκιμασίες κοντά στο Θεό και δε θα το πάθεις,επειδή είναι εξωτερική επίδραση
Να φοβάσαι ότι προέρχεται από τον Θεό
Αν είσαι κοντά Του

Βέβαια και θέλει η εκκλησία τη διασκέδαση. Απλά...αν μάθεις μες την εκκλησία,μετά δε θες διασκέδαση
Θες να πηγαίνεις εκκλησία

Όλα με μέτρο η διασκέδαση,ποιος είπε ότι δε θέλει η εκκλησία τη διασκέδαση;

Σε θυμάμαι στο αλλο
Αν έχεις γνωρίσει παπά που είδε συμπτώματα κατάθλιψης και επιχείρησε να εντοπίσει την αιτία, τότε... δεν είναι καλός παπάς.

Κανονικά έπρεπε να στείλει τον παθών στον ειδικό. Γι' αυτό και οι ιερείς θα πρέπει να είναι ενημερωμένοι γι' αυτά τα θέματα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Δεκ 2019, 01:17

Alien666 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 01:11
bluerose έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:38
Alien666 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 00:33


Τι να κάνουμε, bluerose, όσες φορές προσπάθησα να εγγραφώ σε σελίδες ως Alien, μου έβγαζε ότι υπήρχαν κι άλλοι. Ετσι το συνόδευσα με ένα νούμερο που είναι εύκολο να το θυμάται κανείς (γιατί τον αναφέρει η αποκάλυψη).

Εδώ το χρησιμοποίησα για να με γνωρίσουν οι φορουμίτες του forums που έκλεισε, αλλά μετά διαπίστωσα ότι αυτοί βρίσκονται ήδη εδώ, με άλλα ψευδώνυμα.

Οσον αφορά αυτά που λες.

ΔΕΝ είναι εξωτερική επίδραση η κατάθλιψη. Και δεν είναι που το λες εσύ ως ορθόδοξος, το λένε και κάποιοι άθεοι (ότι και καλά προκύπτει από εξωτερικούς παράγοντες). ΔΕΝ είναι εξωτερική επίδραση.

ΔΕΝ είναι τιμωρία η κατάθλιψη. ΔΕΝ "έχεις δώσει κάποιο δικαίωμα" για να την πάθεις. Διαφορετικά θα βλέπαμε κόσμο που έχει δώσει έναν σωρό δικαιώματα, να υποφέρει από κατάθλιψη. Και κόσμο που είναι αγνός να μην έχει τέτοιο θέμα.

Οσον αφορά τα αμαρτήματα, έχω δει έναν πίνακα εντός του οποίου καταγράφονται όλες οι μορφές διασκέδασης. Φαντάζομαι αυτόν εννοείς. Τον έχω δει, ναι.
Όχι πουλάκι μου, δεν είναι τιμωρία
Όλοι οι άνθρωποι μετά τον εκπεσων Αδάμ έχουμε θέματα
Νομίζεις...οποίος βρίζει συνέχεια είναι σε καλύτερη θέση από σένα που έπαθες καταθλιψη;
Υπάρχει κάποια αιτία,αυτή τη βρίσκεις με παπά
Αλλά πρέπει να έχεις χριστιανική ζωή κοντά,και αν το ξαναπαθεις θα είναι αλλιως οι δοκιμασίες κοντά στο Θεό και δε θα το πάθεις,επειδή είναι εξωτερική επίδραση
Να φοβάσαι ότι προέρχεται από τον Θεό
Αν είσαι κοντά Του

Βέβαια και θέλει η εκκλησία τη διασκέδαση. Απλά...αν μάθεις μες την εκκλησία,μετά δε θες διασκέδαση
Θες να πηγαίνεις εκκλησία

Όλα με μέτρο η διασκέδαση,ποιος είπε ότι δε θέλει η εκκλησία τη διασκέδαση;

Σε θυμάμαι στο αλλο
Αν έχεις γνωρίσει παπά που είδε συμπτώματα κατάθλιψης και επιχείρησε να εντοπίσει την αιτία, τότε... δεν είναι καλός παπάς.

Κανονικά έπρεπε να στείλει τον παθών στον ειδικό. Γι' αυτό και οι ιερείς θα πρέπει να είναι ενημερωμένοι γι' αυτά τα θέματα.
:g030:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Δεκ 2019, 01:44

Cavaliere έγραψε:
29 Δεκ 2019, 21:21
Ποιά είναι, πρακτικά, με απλά λόγια, τα συμπτώματα μιας κατάθλιψης που επείγει να ζητήσεις ιατρική βοήθεια;
Πόσο δυνατή είναι ρεαλιστικά η αντιμετώπιση χωρίς φάρμακα;
Μπορείς να την θεραπεύσεις πραγματικά;
Κοίταξε να δεις. Αν ξαφνικά σου πάνε όλα καλά στη ζωή σου, σου γυρίσει η γκόμενα που σε παράτησε και σου κάτσει μια προαγωγή στη δουλειά και αρχίζει να αποδίδει το γυναστήριο και σφίξουν οι γλουτοί σου και εκείνη η ελιά που νόμιζες ότι είναι καρκίνος είναι τελικά απλή ελιά και ταυτόχρονα μπει και η άνοιξη κι ανοίξει ο καιρός και σου κάτσει και μια δεύτερη γκόμενα για να'χεις να διαλέγεις, συνήθως φεύγει και η κατάθλιψη. Θέλω να πω, ο περισσότερος κόσμος έχει συνήθως κάποιο λόγο που παθαίνει κατάθλιψη, δεν του'ρχεται έτσι απλά. Οπότε εξετάζουμε πρώτα το ενδεχόμενο ο άνθρωπος να είναι μια χαρά και απλά να είναι η ζωή του σκατά, οπότε ναι φυσικά και θα πάθει κατάθλιψη.

Εαν ο λόγος είναι προφανής και μπορείς να κάνεις κάτι, κάνε κάτι. Άλλες φορές δεν είναι προφανής ή είναι αλλά δε διορθώνεται με τίποτα ή είναι τρομερά δύσκολο. Ε εκεί φροντίζεις τουλάχιστον να έχεις κοντά ανθρώπους που ακούνε, να μοιράζεσαι το πρόβλημα. Όχι να προσπαθούνε να σου λύσουν το πρόβλημα, απλά να το βουλώνουν και να ακούνε. Η Ελλάδα έχει πολύ χαμηλά ποσοστά κατάθλιψης, κατά την (ερασιτεχνική) μου άποψη πρέπει να είναι γιατί γενικά μιλάμε πολύ και με πολύ κόσμο*.
Βοηθάει.

Αν αποτύχουν αυτά, ψυλοκιβίνη :D
Όχι, πλάκα κάνω, πρώτα ψυχολόγο. Αν όμως αρχίζουν να γράφουν φάρμακα, άστα στην άκρη για λίγο, και ψάξτο πρώτα μόνος σου. Αν είναι να παλευτεί με χάπια, βρες τι άλλα χάπια υπάρχουν που απαγορεύτηκαν και ερεύνησε ποιός ήταν ο λόγος που απαγορεύτηκαν.

*Φυσικά εννοείται ότι μεγάλο κομμάτι είναι και γιατί είμαστε και στουρναροβόδια και απλά δεν πάμε στον ψυχολόγο με τίποτα οπότε πολύς κόσμος υποφέρει και απλά δεν καταγράφεται ποτέ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών