Η κατάθλιψη.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 15 Απρ 2020, 01:39

stelios90 έγραψε:
15 Απρ 2020, 01:01
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση , θα το σκεφτώ. Ναι κατά βάση ο χωρισμός ήταν και η απότομη αλλαγή ζωής. Γιατί ειχα χτίσει αλλιώς στο κεφάλι τη ζωή μου και όταν συνέβησαν όλα αυτά μαζί μέσα σε μια βδομάδα διαστρέβλωσαν όλη την πραγματικότητα. Απ' την 1η μέρα μου το γύρισε πολύ άσχημα, αλλά έλεγα , άστο θα περάσει , στάδια του χωρισμού είναι. Ενώ δεν ήταν τόσο απλά, μου το γύρισε κατευθείαν σε κατάθλιψη απ όσο θυμάμαι με ακαθισία, ανορεξία, ιδεοληψίες σχετικά με τη σχέση ή τη δουλειά. Γενικά ήμουν άτομο δημιουργικό , πάντα σε εγρήγορση και ξαφνικά βρέθηκα στο μηδέν ενω δεν περίμενα ποτέ στο μυαλό μου να καταρρέψουν όλες οι βασικές πετυχές της ζωής μου τόσο γρήγορα. Και μεγάλο ρόλο έπαιξαν και οι φιλοι, που έτυχα μια τόσο νεκρή περίοδο στην οποία οι κολλητοί μου έλειπαν στρατό ή μόλις είχαν φύγει για δουλειά. Οπότε βρέθηκα χωρίς τίποτα. Το λάθος ήταν ότι εριξα όλα τα βάρη πάνω μου χωρίς να το καταλάβω..Αν το αντιμετώπιζα απ' την αρχή ώριμα με ψυχολόγο δε θα φτανα εδώ..Ίσως δεν είχα εκείνη τη στιγμή τη διαύγεια ν συνειδητοποιησω πως έχω όλα τα σημαντικά πράγματα που χρειάζομαι, τον εαυτό μου μαζί με όλα τα καλά και τα κακά.

.

Ειναι φυσικό μετά από ένα χωρισμό νά νοιώθεις διαλυμένος.....

Αλλοι δέν συνήλθαν ποτέ.....καί άλλοι αυτοκτόνησαν.....

Το σημαντικό είναι νά μήν χαλάσει μέσα σου τό Πρότυπο τής Γυναίκας.....

Μήν πείς δηλαδή ..... οτι όλες έτσι θάναι..... καί αποφασίσεις νά μήν ξαναπροσπαθήσεις ....

Προσπάθησε νά κάνεις μεγάλους περιπάτους γιατί η Φύση είναι Μέγιστος Γιατρός.....

καί η Μεγάλη Μάνα.....μετά τη μάνα σου.....ξέρει νά παρηγορεί.....

Δώσε μερικά Ευρώ.....1 € το σακουλάκι κάνουν οι σπόροι.....καί βάλτους σέ

πλαστικά ποτηράκια μέχρι νά περάσουν 3 - 4 βδομάδες καί γίνουν φυντάνια......

Πάρε 20 μέ 30 είδη.....καί σε 1 μήνα θά είσαι ετοιμος να τά μεταφυτέψεις

σε χωράφι.....

Οτι πληροφορία θέλεις εδώ είμαστε.....μίλα μας.....κ καλή ανάρρωση νάχεις..... :wave:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 15 Απρ 2020, 09:52

sys3x έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:52
GoBack έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:49
sys3x έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:49


Εγώ έχω ψηθεί ήδη, έχω δοκιμάσει πριν πολλά πολλά χρόνια βέβαια αλλά...
Με κερδισε και μενα στις πρωτες 6 λεξεις απο τη wiki.Που το βρισκουμε;
Μπορείς να παραγγείλεις από τα ίντερνετς, Σαλόνικα δεν είσαι είπαμε; ψήνεσαι για κάνα γκρουπ μπάη;
Πάρα πολύ καλή ιδέα να το συζητήσετε δημοσίως στο ίντερνετ. Εξαιρετική! Ανταγωνίζεται σε εξυπνάδα το να προσπαθήσεις να καταπολεμήσεις την κατάθλιψη με ψιλοκυβίνη χωρίς να στην συστήσει γιατρός. Μη κάνει κανείς την μαλακία, η ψιλοκυβίνη μπορεί να προκαλέσει κατάθλιψη σε υγιείς.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37571
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Απρ 2020, 12:31

Βλήμα έγραψε:
15 Απρ 2020, 09:52
sys3x έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:52
GoBack έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:49


Με κερδισε και μενα στις πρωτες 6 λεξεις απο τη wiki.Που το βρισκουμε;
Μπορείς να παραγγείλεις από τα ίντερνετς, Σαλόνικα δεν είσαι είπαμε; ψήνεσαι για κάνα γκρουπ μπάη;
Πάρα πολύ καλή ιδέα να το συζητήσετε δημοσίως στο ίντερνετ. Εξαιρετική! Ανταγωνίζεται σε εξυπνάδα το να προσπαθήσεις να καταπολεμήσεις την κατάθλιψη με ψιλοκυβίνη χωρίς να στην συστήσει γιατρός. Μη κάνει κανείς την μαλακία, η ψιλοκυβίνη μπορεί να προκαλέσει κατάθλιψη σε υγιείς.
Ψήνεσαι για γκρουπ μπάη και συ;
Να ξες, τα σρούμς δεν είναι μάρκα βότκας όμως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stelios90
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Απρ 2020, 21:57
Phorum.gr user: stelios90

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios90 » 16 Απρ 2020, 03:25

Καλησπέρα και πάλι,

Μίλησα με τον ψυχίατρο και μου είπε πως στην προκειμένη φάση δε βοηθάει η ψυχοθεραπεία. Να συνεχίσω τις σταγόνες και να κάνω πράγματα συνέχεια όσο μπορώ και θα δω σταδιακά βελτίωση. Μετά το πάσχα μου έιπε να πάω να με δει.

Επίσης μου έχει κολλήσει ότι λογω του σημειακού πόνου που είχα, ο οποίος ήταν και καυστικός στον κρόταφο (δλδ όταν κοιμόμουν απ'την αριστερή πλευρά την ένιωθα πιο καυτή)πως έπαθα κάτι σε κάποια αρτηρία που δε φάνηκε στις εξετάσεις..δλδ κροταφική αρτηρίτιδα ή απόφραξη στην καρωτίδα. Aκόμα, στο ίδιο σημείο ακουγα κ ακούω ακόμα ένα "τσικ" κάθε φορά που σφίγγω τα δόντια.Δηλαδή όλα αυτά αθροιστικά εγιναν τυχαία; Tην ίδια μέρα, ελάττωση όρασης, ήχος του κλικ , καυστικός σημειακός πόνος και από τότε σταδιακά επιδείνωση όλων αυτών μέχρι να φτάσουμε στο σήμερα. Βέβαια η νευρολόγος ήταν κατηγορηματική και την έσκασα μέχρι να με πείσει ξανά και ξανά ότι δεν έχω τίποτα οργανικό. Πιστεύετε έχει νόημα να κάνω κάποιες περαιτέρω εξετάσεις είτε καρδιολογικές είτε triplex κλπ για να μου φύγει και αυτό ; ή άδικα τα λεφτά; Μου τριγυρνάει αυτή ή 1 στο 1.000.000 καθώς τα συμπτώματα είναι τόσο έντονα που αφορούν όλο το κεντρικό νευρικό σύστημα και αδυνατώ να πιστέψω 100% ότο όλα αυτά δεν έγιναν από κάποια βλάβη και μάλιστα τόσο γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Απρ 2020, 04:22

Φίλε μου, καλά χαράματα.
Γιατί να μην ακούσεις τη νευρολόγο, δεν καταλαβαίνω.
Γενικά, να νιώθεις μεγάλη εμπιστοσύνη στους ειδικούς, το 'χω ξαναπεί.
Ένα πρόγραμμα καλό, και ύπνο κανονικό.
Το σημαντικό - που ούτε εγώ τηρώ - είναι να έχεις σχέδιο για την αυριανή μέρα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Απρ 2020, 12:21

Να σου πω ότι και εγώ έχω και είχα από καιρό διάφορα συμπτώματα. Λόγω καρκίνου του μαστού όμως, ο οποίος το πιθανότερο να προήλθε από την αύξηση της προλακτίνης λόγω των φαρμάκων, το άφησα να εξελιχθεί.
Είμαι βέβαια σε μια ηλικία (μέση) και χωρίς υποχρεώσεις, οπότε με παίρνει να κάνω κάτι τέτοιο. Καρκίνος μπορεί να εμφανισθεί ξανά για οποιονδήποτε λόγο, αλλά τρόμαξα τόσο πολύ ώστε προτιμώ να έχω μερικά "ψυχολογικά" παρά να ξαναπάθω κάτι τέτοιο. Η δική μου περίπτωση δεν είναι σαν την δική σου. Δεν έχω απώλεια μνήμης, μου αρέσει να διαβάζω, να βλέπω ταινίες, δεν έχω συμπτώματα κατάθλιψης. Μερικά όμως σημεία που διάβασα από την περίπτωσή σου, μου φαίνονται παρόμοια.
Εμφανίζονται κυρίως όταν είμαι σε κατάσταση υπερέντασης, ας πούμε ένα βράδυ ακουγόταν μια δυνατή εμβοή στα αυτιά μου που με άφησε χωρίς ύπνο και με εξαγρίωσε. Άλλη φορά αισθάνομαι ριπές στο πρόσωπο και στο σώμα, σαν από ακτινοβόλο όπλο. Μια φορά ξύπνησα στις 3 το βράδυ γιατί αισθάνθηκα σαν να πέρασε μεγάλης έντασης ρεύμα από τους νευρώνες του εγκεφάλου. 'Οταν είμαι σε ήρεμη κατάσταση δεν έχω πολλά συμπτώματα, αυτό άλλωστε επιτυγχάνουν τα φάρμακα να είσαι σε ηρεμία. Αλλά μπορώ να το καταφέρω και χωρίς κανένα φάρμακο, ίσως ένα ελαφρό ηρεμιστικό. Όσα συμπτώματα έχω όμως δεν φαίνονται να συνδέονται ψυχολογικά με μένα και τα βιώματά μου. Είναι σαν να ήρθαν από το πουθενά, είμαι αισιόδοξος άνθρωπος και μου αρέσουν οι μικρές χαρές της ζωής, βόλτα στην φύση, πρωινό, να βλέπω τα ανιψάκια μου, να διαβάζω, αν γινόταν θα ασχολούμουν και με ένα χόμπι που μου αρέσει. Κάνε ένα συνδυασμό θεραπειών και προσωπικής προσπάθειας και μην ξεχνάς τον θεό, γιατί όχι; Ο θεός μας γνωρίζει όλους, ζήτα του εξήγηση και ποιος ξέρει, με κάποιο τρόπο ίσως σου τη δώσει.

stelios90
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Απρ 2020, 21:57
Phorum.gr user: stelios90

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios90 » 16 Απρ 2020, 16:37

Γενιά καλά μου τα λες εσύ και δεν λέω πως δεν εκτιμώ και δεν έχω εμπιστοσύνη στους γιατρούς, αλλά ένα κομμάτι μου πάει συνέχεια να αμφιβάλλει όταν αντιλαμβάνεται το πόσο ακραία είναι όλα αυτά. Δεν είναι ότι είχα ποτέ υποχονδρίαση ή αρρωστοφοβία (έχω κάνει γενικά χειρουργεία από ατυχημάτα που είχα με ποδήλατο και snowboard). Ίσα ίσα δε με φόβιζαν ποτέ ασθένειες ή ιατρικά..Απλώς ψάχνω το καθετί γιατί αδυνατώ να πιστέψω ή δεν είχα την γνώση ότι μπορεί η ψυχολογία να σε οδηγήσει σε κάτι τόσο βάναυσο , κάτι έξω από σενα. Ήδη ξεκίνησα να κάνω πράγματα και να βγάζω πρόγραμμα ημέρας.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Απρ 2020, 16:41

stelios90 έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:37
Γενιά καλά μου τα λες εσύ και δεν λέω πως δεν εκτιμώ και δεν έχω εμπιστοσύνη στους γιατρούς, αλλά ένα κομμάτι μου πάει συνέχεια να αμφιβάλλει όταν αντιλαμβάνεται το πόσο ακραία είναι όλα αυτά. Δεν είναι ότι είχα ποτέ υποχονδρίαση ή αρρωστοφοβία (έχω κάνει γενικά χειρουργεία από ατυχημάτα που είχα με ποδήλατο και snowboard). Ίσα ίσα δε με φόβιζαν ποτέ ασθένειες ή ιατρικά..Απλώς ψάχνω το καθετί γιατί αδυνατώ να πιστέψω ή δεν είχα την γνώση ότι μπορεί η ψυχολογία να σε οδηγήσει σε κάτι τόσο βάναυσο , κάτι έξω από σενα. Ήδη ξεκίνησα να κάνω πράγματα και να βγάζω πρόγραμμα ημέρας.
Είναι γιατί είναι πρωτόγνωρα για σένα όλα αυτά. Σ' έχω για έξυπνο, σε ένα δύο μήνες θα καταλάβεις που βρίσκεσαι. Να 'σαι καλά φίλε μου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Απρ 2020, 16:47

Είναι πολύ δύσκολο πράγμα η κατάθλιψη και ύπουλη αρρώστια. Παλιά αυτούς που είχαν κατάθλιψη τους λέγαμε ρεμπεσκλέδες γιατί όλη μέρα ξάπλωναν και δεν δούλευαν αλλά τώρα που η επιστήμηγ έχει προχωρήσει έχουμε καταλάβει ότι ήταν ένα πραγματικό πρόβλημα και αυτοί που έχουν κατάθλιψη χρειάζονται φάρμακα και θεραπείες από γιατρούς. Βέβαια είναι κι αυτοί που δεν έχουν τίποτα και λένε ότι έχουν κατάθλιψη για να γλιτώνουν τη δουλειά και να μην κουράζονται. Ο γιος μου όλη μέρα κάθεται κι αν του πω πάνε αγόρι μου να βρεις μια δουλειά λέει ωχ ωχ κάτι πονάει εδώ κάτι πονάει εκεί. Όλο κάπου πονάει. Αυτός είναι τεμπέλης. Δεν έχει κατάθλιψη.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Απρ 2020, 16:54

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:47
Ο γιος μου όλη μέρα κάθεται κι αν του πω πάνε αγόρι μου να βρεις μια δουλειά λέει ωχ ωχ κάτι πονάει εδώ κάτι πονάει εκεί. Όλο κάπου πονάει. Αυτός είναι τεμπέλης. Δεν έχει κατάθλιψη.
Ένα διάστημα συγκατοικούσα με τον αδερφό μου που ήταν φοιτητής. Δεν φαινόταν καλά, είχε παρατήσει την σχολή, δεν πήγαινε και καθόταν όλη την ημέρα μπροστά στον υπολογιστή.
Το βράδυ όμως αν του τηλεφωνούσαν φίλοι έβγαινε μαζί τους. :lol: Είχε και κοπέλα.
Αλλά κάτι είχε, δεν ήταν εντελώς καλά. Την τελείωσε την σχολή (Πολυτεχνείο Αθήνας, χημικό, δεν είναι και εύκολο).

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Απρ 2020, 16:59

Antares έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:54
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:47
Ο γιος μου όλη μέρα κάθεται κι αν του πω πάνε αγόρι μου να βρεις μια δουλειά λέει ωχ ωχ κάτι πονάει εδώ κάτι πονάει εκεί. Όλο κάπου πονάει. Αυτός είναι τεμπέλης. Δεν έχει κατάθλιψη.
Ένα διάστημα συγκατοικούσα με τον αδερφό μου που ήταν φοιτητής. Δεν φαινόταν καλά, είχε παρατήσει την σχολή, δεν πήγαινε και καθόταν όλη την ημέρα μπροστά στον υπολογιστή.
Το βράδυ όμως αν του τηλεφωνούσαν φίλοι έβγαινε μαζί τους. :lol: Είχε και κοπέλα.
Αλλά κάτι είχε, δεν ήταν εντελώς καλά. Την τελείωσε την σχολή (Πολυτεχνείο Αθήνας, χημικό, δεν είναι και εύκολο).
Συγγνώμη. Τεμπέλης ήταν. Τίποτα δεν είχε. Έτσι κάνει κι ο γιος μου. Δεν πατάει στο μαγαζί γιατί όλο κάτι έχει και το βράδυ βγαίνει με τα φιλαράκια του. Μερικές φορές τους φέρνει σπίτι και καπνίζουν μαριχουάνα και παίζουν πλειστέισιον ή βλέπουν το αποκάλυψη τώρα.

Τους έπιασα τις προάλλες στην αίθουσα προβολής, βρομούσε χόρτο. Τον πιάνω και του λέω. Τι κάνεις ρε άθλιε. Μπαμπά μου λέει, εσύ μου έμαθες πόσο καλή ταινία είναι το αποκάλυψη τώρα όταν το βλέπεις μαστούρης.

Εγώ αν έλεγα τέτοιο πράγμα στον πατέρα μου θα είχα φάει ξύλο ατελείωτο. Γι' αυτόν ήταν μια τρίτη βράδυ. Έτσι ο συριζα κατέστρεψε τα παιδιά μας με τις δήθεν ευαισθησίες του.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Απρ 2020, 17:12

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:59

Συγγνώμη. Τεμπέλης ήταν. Τίποτα δεν είχε. Έτσι κάνει κι ο γιος μου. Δεν πατάει στο μαγαζί γιατί όλο κάτι έχει και το βράδυ βγαίνει με τα φιλαράκια του. Μερικές φορές τους φέρνει σπίτι και καπνίζουν μαριχουάνα και παίζουν πλειστέισιον ή βλέπουν το αποκάλυψη τώρα.

Τους έπιασα τις προάλλες στην αίθουσα προβολής, βρομούσε χόρτο. Τον πιάνω και του λέω. Τι κάνεις ρε άθλιε. Μπαμπά μου λέει, εσύ μου έμαθες πόσο καλή ταινία είναι το αποκάλυψη τώρα όταν το βλέπεις μαστούρης.

Εγώ αν έλεγα τέτοιο πράγμα στον πατέρα μου θα είχα φάει ξύλο ατελείωτο. Γι' αυτόν ήταν μια τρίτη βράδυ. Έτσι ο συριζα κατέστρεψε τα παιδιά μας με τις δήθεν ευαισθησίες του.
Δεν ξέρω αν αστειεύεσαι τώρα ή μιλάς κανονικά.
Είχε μπει και σε εμάς το χόρτο τότε, έκανε δηλαδή με τους φίλους του στο σπίτι περιστασιακά και είχε φτάσει σε ένα σημείο που ο ίδιος δεν το καταλάβαινε αλλά είχε επηρεάσει όλη την ψυχολογία του.
Τελικά βέβαια όλοι πήραν το πτυχίο τους και σήμερα είναι παντρεμένοι ή συζούν, δεν καπνίζουν χόρτο πια, ο αδερφός μου έκοψε και το κάπνισμα το κανονικό.
Αλλά πίσω από όλα αυτά, για κάποιους ίσως υπάρχουν άλλα που δεν μπορούν να τα αντιμετωπίσουν. Εγώ τότε έπαιρνα κάποια φάρμακα, δεν ήμουν στις συγκεντρώσεις καπνίσματος. :003:

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Απρ 2020, 17:50

Antares έγραψε:
16 Απρ 2020, 17:12
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:59

Συγγνώμη. Τεμπέλης ήταν. Τίποτα δεν είχε. Έτσι κάνει κι ο γιος μου. Δεν πατάει στο μαγαζί γιατί όλο κάτι έχει και το βράδυ βγαίνει με τα φιλαράκια του. Μερικές φορές τους φέρνει σπίτι και καπνίζουν μαριχουάνα και παίζουν πλειστέισιον ή βλέπουν το αποκάλυψη τώρα.

Τους έπιασα τις προάλλες στην αίθουσα προβολής, βρομούσε χόρτο. Τον πιάνω και του λέω. Τι κάνεις ρε άθλιε. Μπαμπά μου λέει, εσύ μου έμαθες πόσο καλή ταινία είναι το αποκάλυψη τώρα όταν το βλέπεις μαστούρης.

Εγώ αν έλεγα τέτοιο πράγμα στον πατέρα μου θα είχα φάει ξύλο ατελείωτο. Γι' αυτόν ήταν μια τρίτη βράδυ. Έτσι ο συριζα κατέστρεψε τα παιδιά μας με τις δήθεν ευαισθησίες του.
Δεν ξέρω αν αστειεύεσαι τώρα ή μιλάς κανονικά.
Είχε μπει και σε εμάς το χόρτο τότε, έκανε δηλαδή με τους φίλους του στο σπίτι περιστασιακά και είχε φτάσει σε ένα σημείο που ο ίδιος δεν το καταλάβαινε αλλά είχε επηρεάσει όλη την ψυχολογία του.
Τελικά βέβαια όλοι πήραν το πτυχίο τους και σήμερα είναι παντρεμένοι ή συζούν, δεν καπνίζουν χόρτο πια, ο αδερφός μου έκοψε και το κάπνισμα το κανονικό.
Αλλά πίσω από όλα αυτά, για κάποιους ίσως υπάρχουν άλλα που δεν μπορούν να τα αντιμετωπίσουν. Εγώ τότε έπαιρνα κάποια φάρμακα, δεν ήμουν στις συγκεντρώσεις καπνίσματος. :003:
Η φοιτητική ζωή είναι μια ολόκληρη ψυχοπαθολογία.

Χαίρομαι που ο αδελφός σου βρήκε τον δρόμο του. Καλύτερα είναι έτσι. Η νηφαλιότητα είναι μεγάλη μαγκιά, άμα την κερδίσεις. Πρέπει πρώτα να αφήνουμε τα χαλινάρια. Και μετά να κοντρολάρουμε την κατάσταση.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Απρ 2020, 17:55

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
16 Απρ 2020, 17:50

Η φοιτητική ζωή είναι μια ολόκληρη ψυχοπαθολογία.

Χαίρομαι που ο αδελφός σου βρήκε τον δρόμο του. Καλύτερα είναι έτσι. Η νηφαλιότητα είναι μεγάλη μαγκιά, άμα την κερδίσεις. Πρέπει πρώτα να αφήνουμε τα χαλινάρια. Και μετά να κοντρολάρουμε την κατάσταση.
To κακό θα ήταν να συνέχιζαν και 40άρηδες με το χόρτο και την φοιτητική ζωή. Μιλάω για 15 χρόνια πριν.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Απρ 2020, 17:58

Antares έγραψε:
16 Απρ 2020, 17:55
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
16 Απρ 2020, 17:50

Η φοιτητική ζωή είναι μια ολόκληρη ψυχοπαθολογία.

Χαίρομαι που ο αδελφός σου βρήκε τον δρόμο του. Καλύτερα είναι έτσι. Η νηφαλιότητα είναι μεγάλη μαγκιά, άμα την κερδίσεις. Πρέπει πρώτα να αφήνουμε τα χαλινάρια. Και μετά να κοντρολάρουμε την κατάσταση.
To κακό θα ήταν να συνέχιζαν και 40άρηδες με το χόρτο και την φοιτητική ζωή. Μιλάω για 15 χρόνια πριν.
:smt023
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών