Η κατάθλιψη.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 29 Δεκ 2019, 21:21

Ποιά είναι, πρακτικά, με απλά λόγια, τα συμπτώματα μιας κατάθλιψης που επείγει να ζητήσεις ιατρική βοήθεια;
Πόσο δυνατή είναι ρεαλιστικά η αντιμετώπιση χωρίς φάρμακα;
Μπορείς να την θεραπεύσεις πραγματικά;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 29 Δεκ 2019, 21:31

Cavaliere έγραψε:
29 Δεκ 2019, 21:21
Ποιά είναι, πρακτικά, με απλά λόγια, τα συμπτώματα μιας κατάθλιψης που επείγει να ζητήσεις ιατρική βοήθεια;
Πόσο δυνατή είναι ρεαλιστικά η αντιμετώπιση χωρίς φάρμακα;
Μπορείς να την θεραπεύσεις πραγματικά;
αδράνεια/περιορισμένες σωματικές κινήσεις πχ. περπατάς και δεν κουνάς τα χέρια
απώλεια στύσης
(αλαλία) περιορισμένη όρεξη να μιλάς/χαμηλή φωνή
Ύπνος ΠΟΛΥΣ ΎΠΝΟΣ
υποτονικότητα
κάθεσαι πολύ μέσα στο σπίτι
δεν θες να κάνεις μπάνιο
κα. μάλλον που δεν θυμάμαι αμέσως τώρα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Δεκ 2019, 21:31

Νομίζω ότι η καλύτερη συμβουλή είναι να απευθυνθείς σε ειδικό. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Άλλο η κατάθλιψη που περνά κάποιος μετά από μία απώλεια και άλλο χρόνιες καταστάσεις που πιθανόν οφείλονται σε άλλα αίτια (κληρονομικά, παθολογικά κλπ).

Δεν έχω σχετικές γνώσεις για κάτι παραπάνω αλλά ξέρω συγγενείς και φίλους που ζουν φυσιολογική ζωή με φαρμακευτική βοήθεια ενώ χωρίς αυτήν τα πράγματα θα ήταν δύσκολα για αυτούς και τους οικείους τους. Σε κάθε περίπτωση ζήτα πληροφορίες για καλό γιατρό.

Με τα συμπτώματα που θα σου πούμε εδώ μπορεί να καταλήξεις σε λάθος συμπεράσματα. Γιαυτό καλύτερα σε ειδικά. Δεν είναι ταμπού πια.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 29 Δεκ 2019, 21:47

Θες οπωσδήποτε ψυχοθεραπευή πας/δεν πας σε ψυχίατρο
Επίσης μπορεί να μιλάς για παιδί ή κάποιον που τώρα εμφάνισε κατάθλιψη οπότε αν δε μας πεις δεν έχει νόημα τι θα σου πούμε
Γιατί η κατάθλιψη παίζει πολύ στις διαταραχές που μπορεί να έχουν σκάσει και να μην είναι μόνο κατάθλιψη.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 29 Δεκ 2019, 22:00

Cavaliere έγραψε:
29 Δεκ 2019, 21:21
Ποιά είναι, πρακτικά, με απλά λόγια, τα συμπτώματα μιας κατάθλιψης που επείγει να ζητήσεις ιατρική βοήθεια;
Πόσο δυνατή είναι ρεαλιστικά η αντιμετώπιση χωρίς φάρμακα;
Μπορείς να την θεραπεύσεις πραγματικά;
Δε μπορώ να πω με σιγουριά αν μπορεί να την αντιμετωπίσει κανείς αυτή την κατάσταση χωρίς ιατρική βοήθεια . Εξαρτάται από πολλά : Αν δεν μπορεί να κοιμηθεί , "κλείνεται" στο δωμάτιο και δε θέλει να δει κανένα, δεν έχει όρεξη για τίποτα....Τα φάρμακα όμως μόνο δεν αρκούν . Χρειάζεται και υποστήριξη από το οικογ. ,φιλικό ,κλπ. περιβάλλον. Και όχι ντροπές και ενοχές γι' αυτήν την "ασθένεια" .
Ίσως χρειαστεί μόνο την βοήθεια ενός ψυχοθεραπευτή

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Δεκ 2019, 22:24

Επειδή το έχω περάσει στο παρελθόν (οι 5 χειρότεροι μήνες της ζωής μου) θα σας πω πώς το έχω βιώσει εγώ.

Τα παραπάνω που λέει η γενιά είναι η ήπια μορφή, που στις βαριές περιπτώσεις είναι ουσιαστικά τα πρώτα στάδια. Λίγο προηγουμένως από αυτά, το στρες αυξάνεται και οι σκέψεις γίνονται εξαιρετικά αρνητικές. Μικρά λάθη και παραλείψεις που έχουμε κάνει στη ζωή μας, έρχονται σε αυτό το πρώιμο στάδιο και μας κάνουν να νιώθουμε αρνητικά (ανησυχία, φόβο, τύψεις κλπ). Το μυαλό μπορεί να τεκμηριώσει πλήρως ότι όλες αυτές οι αρνητικές σκέψεις έχουν σοβαρή βάση (κι ας μην ισχύει κάτι τέτοιο). Κάπου εδώ είναι που ξεκινάει η στεναχώρια.

Πολλοί θεωρούν ότι η κατάθλιψη χαρακτηρίζεται από στεναχώρια. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Η στεναχώρια είναι απλώς η αρχή.

Αμέσως μετά έρχονται αυτά που λέει η Γενιά. Κοινωνική απόσυρση, αδυναμία ευχαρίστησης από οποιαδήποτε δραστηριότητα, διαρκής κόπωση, δεν έχεις διάθεση ούτε να κάνεις μπάνιο κλπ. Και βέβαια ο ύπνος είναι η μόνη διέξοδος εφόσον το μυαλό στην αδυναμία του να νιώσει την παραμικρή ευχαρίστηση, επιδιώκει να παύει να σκέφτεται.

Στο πιο βαθύ στάδιο, η ανηδονία ξεπερνά τα όρια που μπορούν να γίνουν αντιληπτά από τον κοινό νου και μετατρέπεται σε ΠΟΝΟ. Όταν λέμε "πόνο", δεν εννοούμε τον κλασικό σωματικό πόνο, αλλά ένα συναίσθημα το ίδιο ανυπόφορο και έντονο με αυτόν. Ο όρος "πόνος" χρησιμοποιείται πολλές φορές από τους καταθλιπτικούς για να δώσει στον άλλο να καταλάβει το πόσο διαφορετικό είναι αυτό που βιώνει από μία στεναχώρια. Σε αυτά τα βαθιά στάδια, πολλές φορές δεν υπάρχουν αρνητικές σκέψεις (τουλάχιστον σε μένα έτσι συνέβη). Σε αυτά τα στάδια, υποφέρεις από την ίδια σου την ύπαρξη. Μέχρι και η διαδικασία της αναπνοής είναι επώδυνη και βασανιστική. Κάποιοι δεν μπορούν καν να σηκωθούν από το κρεβάτι το πρωί. Αυτός που σφίγγει τα δόντια και κατορθώνει να βγει από το σπίτι του, αισθάνεται ακριβώς όπως κάποιος που έχει 40 πυρετό και βγαίνει έξω. Σκεφτείτε πόσο δύσκολες γίνονται οι δραστηριότητες όταν έχετε πυρετό και θα καταλάβετε.

Εννοείται ότι αν μέχρι να φτάσει ως εδώ ο ασθενής δεν έχει αρχίσει τα αντικαταθλιπτικά, τότε είναι εξαιρετικά πιθανό να κάνει αυτοκτονικές σκέψεις (εγώ ευτυχώς τις απέφυγα).

Ο τρόπος που γίνεται η επαναφορά σε μία κανονική διάθεση, είναι επίσης αποθαρρυντικός. Ο λόγος είναι πως γίνεται τόσο αργά, ώστε να μη είναι αισθητή. Τη στιγμή που ο παθών πει "δεν πάει άλλο, πρέπει να βγω έξω, έστω και με το ζόρι", αρχίζει μεν η άνοδος (γιατί η αρρώστια είναι που αρχίζει να υποχωρεί και που τον ωθεί να πει "δεν πάει άλλο"), αλλά στο μυαλό του το εκλαμβάνει ότι η κατάστασή του δεν πρόκειται να περάσει ποτέ και ότι δεν έχει άλλη διέξοδο από το να παραστήσει τον δραστήριο. Υποφέρει ακόμη από τις δραστηριότητες, ωστόσο θεωρεί ότι υποδύεται κάποιον ρόλο.

Όσο περνάει ο καιρός, τόσο τα συμπτώματα υποχωρούν, ωστόσο αυτό γίνεται τόσο αργά που ο παθών νομίζει ότι έχει μπει στο πετσί του ρόλου που υποδύεται. Κάποια στιγμή όμως, συνειδητοποιεί ότι δεν καταβάλλει πλέον προσπάθεια για να υποδυθεί το δραστήριο και τον ευδιάθετο. Τότε είναι που το έχει ξεπεράσει.

Τα αντικαταθλιπτικά απλώς βοηθούν στη πιο γρήγορη επαναφορά (π.χ. αντί να κρατήσει ένα χρόνο το κακό, κρατάει μόνο 5 μήνες) και συνήθως δεν μπορούν να αποτρέψουν την πάθηση γιατί δεν προνοεί ο παθών να τα πάρει πιο πριν (λογικό εφόσον δεν γνωρίζει ότι θα τον βρει η ασθένεια). Εξαίρεση αποτελούν όσοι παθαίνουν κατάθλιψη σε τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. οι διπολικοί) επομένως μπορούν να τα παίρνουν σε μόνιμη βάση και να περιορίζουν τα συμπτώματα.

Σε εμένα διαγνώστηκε ότι το φαινόμενο ήταν παροδικό, επομένως τα πήρα μόνο για το διάστημα που διήρκησε (και λίγο μετά). Όποιος όμως νοσήσει, θα πρέπει να πιστοποιήσει από τους ειδικούς ότι το φαινόμενο δεν θα επαναληφθεί. Διαφορετικά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να σταματήσει τα φάρμακα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 29 Δεκ 2019, 22:32, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 29 Δεκ 2019, 22:26

Ψαχθείτε με psilocybin
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Δεκ 2019, 22:30

Cavaliere έγραψε:
29 Δεκ 2019, 21:21
Ποιά είναι, πρακτικά, με απλά λόγια, τα συμπτώματα μιας κατάθλιψης που επείγει να ζητήσεις ιατρική βοήθεια;
Πόσο δυνατή είναι ρεαλιστικά η αντιμετώπιση χωρίς φάρμακα;
Μπορείς να την θεραπεύσεις πραγματικά;
1) Τα φάρμακα δεν θεραπεύουν. Καταστέλλουν συμπτώματα και δραστηριότητες. Απαραίτητα όταν τα συμπτώματα ανατροφοδοτούν την πάθηση/κατάσταση.
2) Η καλύτερη γιατρειά είναι η αγάπη και η κατανόηση.

the comet the course the tail

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 29 Δεκ 2019, 22:30

η κατάθλιψη συνδέεται και με την απόσυρση-εθισμό στο ίντερνετ.

the comet the course the tail

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 29 Δεκ 2019, 22:32

stavmanr έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:30
Cavaliere έγραψε:
29 Δεκ 2019, 21:21
Ποιά είναι, πρακτικά, με απλά λόγια, τα συμπτώματα μιας κατάθλιψης που επείγει να ζητήσεις ιατρική βοήθεια;
Πόσο δυνατή είναι ρεαλιστικά η αντιμετώπιση χωρίς φάρμακα;
Μπορείς να την θεραπεύσεις πραγματικά;
1) Τα φάρμακα δεν θεραπεύουν. Καταστέλλουν συμπτώματα και δραστηριότητες. Απαραίτητα όταν τα συμπτώματα ανατροφοδοτούν την πάθηση/κατάσταση.
2) Η καλύτερη γιατρειά είναι η αγάπη και η κατανόηση.

στο (2) να προσθέσω και κάποιες συγκυρίες, συνθήκες που θα αλλάξουν την/στην ζωή σου προς το καλύτερο.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2681
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 29 Δεκ 2019, 22:34

Cavaliere έγραψε:
29 Δεκ 2019, 21:21
Ποιά είναι, πρακτικά, με απλά λόγια, τα συμπτώματα μιας κατάθλιψης που επείγει να ζητήσεις ιατρική βοήθεια;
Πόσο δυνατή είναι ρεαλιστικά η αντιμετώπιση χωρίς φάρμακα;
Μπορείς να την θεραπεύσεις πραγματικά;
Αν δεν νιώθει αυτόματη βελτίωση σε εύλογο χρονικό διάστημα μετά από αρνητικά περιστατικά, έχει κάποιος θέμα. όχι δεν περνάει χωρίς φάρμακα είναι βιοχημικό θέμα. Ίσως με τεράστιες τομές και αλλαγές στην ζωή του, πχ νεα καριέρα, ζωή στη φύση, δραστηριότητες κλπ αλλά κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί κάτι. Συνήθως ένας πραγματικά βιολογικά καταθλιπτικός δεν βρίσκει τη δύναμη να τα κάνει.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Δεκ 2019, 22:49

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:26
Ψαχθείτε με psilocybin
Εγώ έχω ψηθεί ήδη, έχω δοκιμάσει πριν πολλά πολλά χρόνια βέβαια αλλά...
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27806
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 29 Δεκ 2019, 22:49

sys3x έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:49
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:26
Ψαχθείτε με psilocybin
Εγώ έχω ψηθεί ήδη, έχω δοκιμάσει πριν πολλά πολλά χρόνια βέβαια αλλά...
Με κερδισε και μενα στις πρωτες 6 λεξεις απο τη wiki.Που το βρισκουμε;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Δεκ 2019, 22:52

GoBack έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:49
sys3x έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:49
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:26
Ψαχθείτε με psilocybin
Εγώ έχω ψηθεί ήδη, έχω δοκιμάσει πριν πολλά πολλά χρόνια βέβαια αλλά...
Με κερδισε και μενα στις πρωτες 6 λεξεις απο τη wiki.Που το βρισκουμε;
Μπορείς να παραγγείλεις από τα ίντερνετς, Σαλόνικα δεν είσαι είπαμε; ψήνεσαι για κάνα γκρουπ μπάη;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27806
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Η κατάθλιψη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 29 Δεκ 2019, 22:55

sys3x έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:52
GoBack έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:49
sys3x έγραψε:
29 Δεκ 2019, 22:49


Εγώ έχω ψηθεί ήδη, έχω δοκιμάσει πριν πολλά πολλά χρόνια βέβαια αλλά...
Με κερδισε και μενα στις πρωτες 6 λεξεις απο τη wiki.Που το βρισκουμε;
Μπορείς να παραγγείλεις από τα ίντερνετς, Σαλόνικα δεν είσαι είπαμε; ψήνεσαι για κάνα γκρουπ μπάη;
Legally?Nαι εχω και διαρκειας του παοκ.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών