Αυτοάμυνα και παιδί

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Ιουν 2018, 00:42

Χαοτικός έγραψε:
06 Ιουν 2018, 00:30
και εκεί που έχεις κάνει τόσο κόπο να φτιάξεις μία περσόνα, ένα πόστ τα καταστρέφει όλα. :011:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 06 Ιουν 2018, 00:43

@Otto αντιλαμβάνεσαι πως στα 16 δεν μπορούμε να μιλάμε για παιδιά αλλά για έφηβους που κοντεύουν να ενηλικιωθούν;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Ιουν 2018, 00:45

-παιδί μου , θα σε γράψω αυτοάμυνα.
-γέρο, τρελάθηκες;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Ιουν 2018, 00:46

enaon έγραψε:
06 Ιουν 2018, 00:42
Χαοτικός έγραψε:
06 Ιουν 2018, 00:30
και εκεί που έχεις κάνει τόσο κόπο να φτιάξεις μία περσόνα, ένα πόστ τα καταστρέφει όλα. :011:
Μη λες μαλακίες. Έχω φτιάξει περσόνες που περιλαμβάνουν όλη τη γκάμα συμπεριφορών και χαρακτήρων, σεξουαλικών προσανατολισμών, ιδεολογιών και άλλων χαρακτηριστικών. Δεν ποστάρω και το αντικείμενό μου; (Ένα από τα αντικείμενα μου τέλος πάντων γιατί το βράδυ κάνω και πιάτσα.)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25887
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 06 Ιουν 2018, 00:50

Στα 16 με σχολές χορού και θεατρικά σαν υπόβαθρο -τα προηγούμενα χρόνια - καλύτερα να συνεχίσει με ανθοδετική και καλλιγραφία .
Τα οριγκάμι καλό είναι να αποφεύγονται -είναι επικίνδυνα να κόψει κανένα τένοντα η να εξαρθρώσει τα δαχτυλά του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αγις την 06 Ιουν 2018, 00:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Ιουν 2018, 00:50

Χαοτικός έγραψε:
06 Ιουν 2018, 00:46
Δεν ποστάρω και το αντικείμενό μου;
ναι ρε παιδί μου καλά έκανες, αλλά πολύ απότομα, κατακέφαλα μας τα πέταξες. Πάντως πολύ αργά λένε αν λένε 16 νομίζω, εγώ έχω δει κινήσεις αυτοάμυνας έμφυτες απο τα 5-6 νομίζω. Όποιος έχει αδελφάκι μεγαλύτερο, μαθαίνει αυτοάμυνα πιό νωρίς μόνος του.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 06 Ιουν 2018, 00:54

ε ναι, γιατί τρώει ξύλο, ξανατρώει ξύλο, κάποια στιγμή αποφασίζει πως αρκετό έφαγε, σειρά του ν' ανταποδώσει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Ιουν 2018, 01:20

enaon έγραψε:
06 Ιουν 2018, 00:50
Χαοτικός έγραψε:
06 Ιουν 2018, 00:46
Δεν ποστάρω και το αντικείμενό μου;
ναι ρε παιδί μου καλά έκανες, αλλά πολύ απότομα, κατακέφαλα μας τα πέταξες. Πάντως πολύ αργά λένε αν λένε 16 νομίζω, εγώ έχω δει κινήσεις αυτοάμυνας έμφυτες απο τα 5-6 νομίζω. Όποιος έχει αδελφάκι μεγαλύτερο, μαθαίνει αυτοάμυνα πιό νωρίς μόνος του.
οι κινήσεις δεν είναι αυτοάμυνας.Εξ ορισμού. Είναι αποκρίσεις σε ερεθίσματα. Αν τα ερεθίσματα είναι σφαλιάρες ας πούμε και πάλι δεν τίθεται εξ ορισμού κάτι απειλητικό. Με άλλα λόγια, πως ενσωματώνεται η σφαλιάρα στο μεταιχμιακό σύστημα του εγκεφάλου; (έδρα συναισθημάτων). Απειλητικό; Επικίνδυνο; Αν είναι ανεκτικό ή και ουδέτερο ή ακόμα ευχάριστο; Θα αναπτύξεις και αυτοματοποιήσεις τέτοιες κινήσεις;
Απλά κάποιο παιδί έχει καλό αισθητηριακό σύστημα αλλά ταυτόχρονα και κινητικό (δεν πάνε πάντα μαζί αυτά). Τυχαίνει λοιπόν να αποκρούει ή να αποφεύγει εύστοχα μία σφαλιάρα ή κλωτσιά. Έμαθε πρώτα ότι είναι επικίνδυνο ένα τέτοιο χτύπημα, έμαθε να αισθάνεται το σώμα του και τι κινήσεις μπορεί να κάνει και αυτοματοποιεί κάποιες που μοιάζουν με αυτοάμυνα.
Δεν είναι όμως. Η αυτοάμυνα δεν είναι απλά αυτοματοποιημένες κινήσεις, αλλά συστηματοποιημένες

@Άγη στην ανθοδετική έχει περισσότερες πιθανότητες να τα καταφέρει (από τις πρώτες φορές που θα προσπαθήσει)
ένας γνώστης πολεμικών τεχνών - καλός όμως - από έναν μη γνώστη.
Όσο για τον χορό που τον κατατάσσεις στις "απαλές" καταστάσεις, μάθε ότι είναι σκληρό πράγμα. Εδώ δεν μας αφορά ο χορός ως θέαμα - να κοζάρεις εσύ από μια μεριά, αλλά ως "πειθαρχημένες" κινήσεις (αισθητηριακά ρυθμισμένες για τη νευρολογία
και το θέμα μας εν προκειμένω).

Αλλά αφού είσαι μπουνταλάς. Τι τα θες; :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25887
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 06 Ιουν 2018, 01:39

Χαοτικός έγραψε:
06 Ιουν 2018, 01:20
enaon έγραψε:
06 Ιουν 2018, 00:50
Χαοτικός έγραψε:
06 Ιουν 2018, 00:46
Δεν ποστάρω και το αντικείμενό μου;
ναι ρε παιδί μου καλά έκανες, αλλά πολύ απότομα, κατακέφαλα μας τα πέταξες. Πάντως πολύ αργά λένε αν λένε 16 νομίζω, εγώ έχω δει κινήσεις αυτοάμυνας έμφυτες απο τα 5-6 νομίζω. Όποιος έχει αδελφάκι μεγαλύτερο, μαθαίνει αυτοάμυνα πιό νωρίς μόνος του.
οι κινήσεις δεν είναι αυτοάμυνας.Εξ ορισμού. Είναι αποκρίσεις σε ερεθίσματα. Αν τα ερεθίσματα είναι σφαλιάρες ας πούμε και πάλι δεν τίθεται εξ ορισμού κάτι απειλητικό. Με άλλα λόγια, πως ενσωματώνεται η σφαλιάρα στο μεταιχμιακό σύστημα του εγκεφάλου; (έδρα συναισθημάτων). Απειλητικό; Επικίνδυνο; Αν είναι ανεκτικό ή και ουδέτερο ή ακόμα ευχάριστο; Θα αναπτύξεις και αυτοματοποιήσεις τέτοιες κινήσεις;
Απλά κάποιο παιδί έχει καλό αισθητηριακό σύστημα αλλά ταυτόχρονα και κινητικό (δεν πάνε πάντα μαζί αυτά). Τυχαίνει λοιπόν να αποκρούει ή να αποφεύγει εύστοχα μία σφαλιάρα ή κλωτσιά. Έμαθε πρώτα ότι είναι επικίνδυνο ένα τέτοιο χτύπημα, έμαθε να αισθάνεται το σώμα του και τι κινήσεις μπορεί να κάνει και αυτοματοποιεί κάποιες που μοιάζουν με αυτοάμυνα.
Δεν είναι όμως. Η αυτοάμυνα δεν είναι απλά αυτοματοποιημένες κινήσεις, αλλά συστηματοποιημένες

@Άγη στην ανθοδετική έχει περισσότερες πιθανότητες να τα καταφέρει (από τις πρώτες φορές που θα προσπαθήσει)
ένας γνώστης πολεμικών τεχνών - καλός όμως - από έναν μη γνώστη.
Όσο για τον χορό που τον κατατάσσεις στις "απαλές" καταστάσεις, μάθε ότι είναι σκληρό πράγμα. Εδώ δεν μας αφορά ο χορός ως θέαμα - να κοζάρεις εσύ από μια μεριά, αλλά ως "πειθαρχημένες" κινήσεις (αισθητηριακά ρυθμισμένες για τη νευρολογία
και το θέμα μας εν προκειμένω).

Αλλά αφού είσαι μπουνταλάς. Τι τα θες; :102:
Σώπαααα.
Ο αγαπημενός μου Μουσάσι ηταν εξαιρετικός στην ανθοδετική - στην καλλιγραφια - στην ζωγραφική και όταν δεν έσφαζε έγραψε και το βιβλίο των πέντε κύκλων .
Μάντεψε όμως σε τι ηλικία ξεκίνησε - και με τι ασχολήθηκε για να ελέγχει κορμί και μυαλό.
Δωράκι από τον μπουνταλά μερικές σκέψεις ενος αλλου μεγάλου δάσκαλου - από το 1942 κάπως σχετικές με το θέμα .

http://yamada-san.blogspot.com/2007/12/ ... ut-in.html

Για χορό πάρε αυτο.

ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Ιουν 2018, 01:45

Χαοτικός έγραψε:
06 Ιουν 2018, 01:20

οι κινήσεις δεν είναι αυτοάμυνας.Εξ ορισμού. Είναι αποκρίσεις σε ερεθίσματα. Αν τα ερεθίσματα είναι σφαλιάρες ας πούμε και πάλι δεν τίθεται εξ ορισμού κάτι απειλητικό. Με άλλα λόγια, πως ενσωματώνεται η σφαλιάρα στο μεταιχμιακό σύστημα του εγκεφάλου; (έδρα συναισθημάτων).
είσαι ένα λέβελ πάνω προφανώς, αλλά από περιέργεια, εννοείς ότι πριν ενσωματωθεί το συναίσθημα στο ερέθισμα με κάποιο τρόπο, απουσιάζει η ικανότητα να αποφύγουμε τον κίνδυνο με σύνθετες κινήσεις που δεν έχουμε διδαχθεί κλπ;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Ιουν 2018, 01:52

Και τι θα πει το πότε ξεκίνησε αυτός ο αγαπημένος; Κι ο Μότσαρτ από έξι ετών κατέγραφε τις συνθέσεις του. Είναι καλή η ηλικία των έξι για όλα τα παιδιά να αρχίσουν σιγά σιγά να περνάνε στην ενορχήστρωση;

Με πολλά μπορείς να ασχοληθείς για να "ελέγχεις" (όσο περισσότερο μπορείς) το κορμί και το μυαλό. Αλλά είναι φενάκη φιλαράκι.
Δεν ισχύει με τίποτα η πρόταση ελέγχω το κορμί και το μυαλό μου. Δεν υπάρχει αυτός ο έλεγχος.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25887
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 06 Ιουν 2018, 01:53

περιμένω να απαντήσεις και στον Εναον - να δώ κάτι.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Ιουν 2018, 02:14

enaon έγραψε:
06 Ιουν 2018, 01:45
Χαοτικός έγραψε:
06 Ιουν 2018, 01:20

οι κινήσεις δεν είναι αυτοάμυνας.Εξ ορισμού. Είναι αποκρίσεις σε ερεθίσματα. Αν τα ερεθίσματα είναι σφαλιάρες ας πούμε και πάλι δεν τίθεται εξ ορισμού κάτι απειλητικό. Με άλλα λόγια, πως ενσωματώνεται η σφαλιάρα στο μεταιχμιακό σύστημα του εγκεφάλου; (έδρα συναισθημάτων).
είσαι ένα λέβελ πάνω προφανώς, αλλά από περιέργεια, εννοείς ότι πριν ενσωματωθεί το συναίσθημα στο ερέθισμα με κάποιο τρόπο, απουσιάζει η ικανότητα να αποφύγουμε τον κίνδυνο με σύνθετες κινήσεις που δεν έχουμε διδαχθεί κλπ;
Ανάλογα τον κίνδυνο. Αν το ερέθισμα σε πρώτη φάση είναι οπτικό και δη ένας τύπος με καδρόνι υψωμένο με τα δύο χέρια τρέχει κατά πάνω σου. Παίζει ρόλο πως έχει ενσωματωθεί αυτό στον εγκέφαλό σου. Έχεις φτιάξει συνάψεις γι αυτό το πράγμα και έχει μεταβληθεί και οργανικά η σύσταση των νευρογλοιών. Το τι αποτέλεσμα θα φέρει αυτό εξαρτάται από τις ίδιες αυτές τις μεταβολές. Από το να λιποθυμήσεις, από το να αρχίσεις να τρέχεις, από το να σε πιάσει και να αρχίσεις να ουρλιάζεις. Κάτι από όλα θα σε κάνει να τη γλιτώσεις ή και να νικήσεις. Αυτό θα ενισχυθεί ως αυτόματη αντίδρασή σου. Εγώ ας πούμε που είμαι πραγματικά χαοτικό άτομο μου ταιριάζει η "τεχνική του μεθυσμένου".
Το θέμα δεν είναι αν τυχαία βρήκες κινήσεις και λαβές και εκτινάξεις απόκρουσης ή πλήγματος. Είναι πως τα οργανώνεις αυτά για να εγκατασταθούν στην ιδιοσυστασία σου. Δηλαδή στο αισθησιοκινητικό σου προφίλ όσον αφορά το θέμα μας. Αυτό το προφίλ καλό είναι να είναι πλούσιο σε καταγραφές (αισθησιοκινητικές) και ολοκληρωμένο. Μι καλή εκγύμναση ή καλύτερα καλλιέργεια αυτών των συστημαων στον οργανισμό σου θα ωφελήσει τους μεταγνωστικούς σου μηχανισμούς.

(Μεταγνώση είναι να σου πουν "το φτάνεις ρε το σχοινάκι που κρέμεται από το ταβάνι άμα πηδήξεις; κι εσύ βλέποντάς και μόνο να ξέρεις ότι θα το ακουμπήσεις με την άκρη του δαχτύλου σου αλλά δεν θα μπορείς να το συλλάβεις και να το τραβήξεις να βγει. Ή ότι τα δάχτυλά σου θα φτάσουν 3 πόντους κάτω από το σχοινάκι. ή ότι θα το καταφέρεις να το τραβήξεις και να το πάρεις. Όλα αυτά εκτιμώντας και την κατάστασή σου εκείνη τη στιγμή. Καλά όταν είσαι αλοιφή ξέρεις ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Στις κανονικές φάσεις της ζωής λέω)

Αυτοί οι μηχανισμοί θα σε κάνουν να "ξέρεις" πόσο θα φοβηθείς, πόσο θα μουδιάσεις, πόσο θα σφιχτείς. Με νευρολογικά λόγια,
θα ασκείς έλεγχο συνειδητό στο μυϊκό σου τόνο. Θα αισθάνεσαι ότι θα τραβήξεις κλωτσιά και θα τον εξουδετερώσεις.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25887
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 06 Ιουν 2018, 02:23

Μ'άλισταααα
Ο ''χορός '' που ανέβασα η το σαντσίν παράδειγμα που πρότεινα από 8 χρόνων είναι συστηματοποιημένη αλληλουχία κινήσεων + το κατεβατό που έγραψες ;

*Το ''μεθυσμένος '' καλό ηταν.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Ιουν 2018, 02:41

Έχει κι άλλα κόλπα

Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών