Αυτοάμυνα και παιδί

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΥΦΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 10 Ιαν 2019, 10:48

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΥΦΤΗΣ » 10 Ιαν 2019, 13:11

Αν δεν εχεις ψυχη η αν δεν κατεβαινεις σε αγωνες οσες πολεμικες τεχνες και αν κανεις δεν προκειται να βγαλεις καμια τεχνικη στο δρομο
Μακρια απο Αικιντο παντως.
Οτι εχει συνεργασια δεν δουλευει εξω και το αικιντο διδασκεται με συνεργασια των 2 ασκουμενων.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 10 Ιαν 2019, 13:15

Έλα ρε τεράστιε, είσαι ο παλιός ; αν θυμάμαι καλά την θεματική σου αρειανός και φλώροι αθηναίοι ...

:wave:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιαν 2019, 21:33

Otto Weininger έγραψε:
25 Μάιος 2018, 11:39
Για όσους δεν γνωρίζετε, να σας πω εδώ ότι το 99% της αυτοάμυνας έγκειται στα εξής τρία : έτοιμο νευρικό σύστημα, εκτίμηση χώρου/απειλής, ενστικτώδεις αντιδράσεις με μηδενική σκέψη από την στιγμή που τα προηγούμενα δύο έδωσαν σήμα ότι πρέπει να εμπλακείς.

Οι όποιες τεχνικές, έρχονται μετά.
Αυτά τα προσφέρει και ο αθλητισμός. Συν την πειθαρχία που είναι πολύ σημαντικό κλπ

Ο γιος μου ξεκίνησε γύρω στα 10 με τάε κβο ντο, ο προπονητής έλεγε ότι ήταν καλός και είχε καλά ανοίγματα για αγόρι κλπ αλλά αυτός βαρέθηκε γρήγορα και κόλλησε με το βόλλεϊ. Εγώ δεν ήξερα λεπτομέρειες για τις εξωαθλητικές του δραστηριότητες αλλά από φίλους του μάθαινα ότι ήταν επαρκώς μάχιμος στις εκδηλώσεις ακτιβιστικής κοινωνικοποίησης. Ο πατέρας του έπαιζε στο ίδιο κόνσεπτ. Και γενικώς, δεν γνώρισα πολλούς αθλητές που να τρώνε στο χαλαρό ξύλο. Δεν ξέρω τις δικές σας εκτιμήσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 16 Ιαν 2019, 22:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 21:33
Otto Weininger έγραψε:
25 Μάιος 2018, 11:39
Για όσους δεν γνωρίζετε, να σας πω εδώ ότι το 99% της αυτοάμυνας έγκειται στα εξής τρία : έτοιμο νευρικό σύστημα, εκτίμηση χώρου/απειλής, ενστικτώδεις αντιδράσεις με μηδενική σκέψη από την στιγμή που τα προηγούμενα δύο έδωσαν σήμα ότι πρέπει να εμπλακείς.

Οι όποιες τεχνικές, έρχονται μετά.
Αυτά τα προσφέρει και ο αθλητισμός. Συν την πειθαρχία που είναι πολύ σημαντικό κλπ

Ο γιος μου ξεκίνησε γύρω στα 10 με τάε κβο ντο, ο προπονητής έλεγε ότι ήταν καλός και είχε καλά ανοίγματα για αγόρι κλπ αλλά αυτός βαρέθηκε γρήγορα και κόλλησε με το βόλλεϊ. Εγώ δεν ήξερα λεπτομέρειες για τις εξωαθλητικές του δραστηριότητες αλλά από φίλους του μάθαινα ότι ήταν επαρκώς μάχιμος στις εκδηλώσεις ακτιβιστικής κοινωνικοποίησης. Ο πατέρας του έπαιζε στο ίδιο κόνσεπτ. Και γενικώς, δεν γνώρισα πολλούς αθλητές που να τρώνε στο χαλαρό ξύλο. Δεν ξέρω τις δικές σας εκτιμήσεις.
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω κάθετα.

Τα τρία μπολνταρισμενα όχι μόνο δεν θα τα μάθει κάποιος αθλητής γενικά και αόριστα, αλλά στο 95% των περιπτώσεων δεν θα διδάσκονται ούτε όσοι ασχολούνται με πολεμικές τέχνες και αυτοάμυνα γενικά.

Και φυσικά άλλο το ξύλο με την ευρεία έννοια και άλλο η αυτοάμυνα.

Μετά από 25 σχεδόν χρόνια ενασχόλησης, εγώ ας πούμε δεν έχω μάθει να ριχνω ξύλο. Έχω μάθει να μην τρώω ξύλο και γενικά να δυσκόλευω πολύ την οποία επίθεση σε βάρος μου.

Δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιαν 2019, 23:59

Otto Weininger έγραψε:
16 Ιαν 2019, 22:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 21:33
Otto Weininger έγραψε:
25 Μάιος 2018, 11:39
Για όσους δεν γνωρίζετε, να σας πω εδώ ότι το 99% της αυτοάμυνας έγκειται στα εξής τρία : έτοιμο νευρικό σύστημα, εκτίμηση χώρου/απειλής, ενστικτώδεις αντιδράσεις με μηδενική σκέψη από την στιγμή που τα προηγούμενα δύο έδωσαν σήμα ότι πρέπει να εμπλακείς.

Οι όποιες τεχνικές, έρχονται μετά.
Αυτά τα προσφέρει και ο αθλητισμός. Συν την πειθαρχία που είναι πολύ σημαντικό κλπ

Ο γιος μου ξεκίνησε γύρω στα 10 με τάε κβο ντο, ο προπονητής έλεγε ότι ήταν καλός και είχε καλά ανοίγματα για αγόρι κλπ αλλά αυτός βαρέθηκε γρήγορα και κόλλησε με το βόλλεϊ. Εγώ δεν ήξερα λεπτομέρειες για τις εξωαθλητικές του δραστηριότητες αλλά από φίλους του μάθαινα ότι ήταν επαρκώς μάχιμος στις εκδηλώσεις ακτιβιστικής κοινωνικοποίησης. Ο πατέρας του έπαιζε στο ίδιο κόνσεπτ. Και γενικώς, δεν γνώρισα πολλούς αθλητές που να τρώνε στο χαλαρό ξύλο. Δεν ξέρω τις δικές σας εκτιμήσεις.
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω κάθετα.

Τα τρία μπολνταρισμενα όχι μόνο δεν θα τα μάθει κάποιος αθλητής γενικά και αόριστα, αλλά στο 95% των περιπτώσεων δεν θα διδάσκονται ούτε όσοι ασχολούνται με πολεμικές τέχνες και αυτοάμυνα γενικά.

Και φυσικά άλλο το ξύλο με την ευρεία έννοια και άλλο η αυτοάμυνα.

Μετά από 25 σχεδόν χρόνια ενασχόλησης, εγώ ας πούμε δεν έχω μάθει να ριχνω ξύλο. Έχω μάθει να μην τρώω ξύλο και γενικά να δυσκόλευω πολύ την οποία επίθεση σε βάρος μου.

Δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Μα κι εγώ δεν θεωρώ ζητούμενο την επίθεση αλλά την πιο αποτελεσματική άμυνα. Ούτε ισχυρίζομαι ότι ένας αθλητής "έχει" κάποιον παλαιστή, μποξέρ ή έμπειρο γνώστη πολεμικών τεχνών. Λέω ότι επειδή έχει γρήγορα αντανακλαστικά, είναι δυνατός και έχει καλό κοντρόλ του σώματος του έχει πολύ καλύτερες πιθανότητες από τον μέσο όρο. Κι επειδή βλέπω τι γίνεται όλα τα χρόνια με παιδιά φίλων (αγόρια και κορίτσια) που τα πηγαίνουν όταν είναι μικρά για πολεμικές τέχνες, ξέρω ότι πολύ λίγα έχουν συνεχίσει. Οπότε, το θέμα δεν είναι σε ποια ηλικία είναι σωστό να ξεκινούν αλλά για πόσο διάστημα μπορούν να συνεχίσουν την εξάσκηση σε έναν ικανοποιητικό ρυθμό ώστε να γίνει αναπόσπαστο κομμάτι των δραστηριοτήτων τους και για τα επόμενα χρόνια. Το ιδανικό για μένα είναι αν κάποιο παιδί αρχίζει να παρακολουθεί μαθήματα, να υπάρχει και κάποιος γνώστης -όχι απαραίτητα με "πτυχίο" :lol:- στον προσωπικό του χώρο ως προσωπικός του γυμναστής. Και φυσικά, μετράει πολύ και ο χαρακτήρας του παιδιού. Γι' αυτό έθεσα και το θέμα "πειθαρχία" που προσφέρει η αθλητική ενασχόληση, γίνεται καθημερινότητα.

Φυσικά και σου επιτρέπω, εσύ ξέρεις πολύ περισσότερα μέσα από τον χώρο. Εγώ για το τι βλέπω εκτός, γράφω. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Ιαν 2019, 00:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 23:59
Otto Weininger έγραψε:
16 Ιαν 2019, 22:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 21:33


Αυτά τα προσφέρει και ο αθλητισμός. Συν την πειθαρχία που είναι πολύ σημαντικό κλπ

Ο γιος μου ξεκίνησε γύρω στα 10 με τάε κβο ντο, ο προπονητής έλεγε ότι ήταν καλός και είχε καλά ανοίγματα για αγόρι κλπ αλλά αυτός βαρέθηκε γρήγορα και κόλλησε με το βόλλεϊ. Εγώ δεν ήξερα λεπτομέρειες για τις εξωαθλητικές του δραστηριότητες αλλά από φίλους του μάθαινα ότι ήταν επαρκώς μάχιμος στις εκδηλώσεις ακτιβιστικής κοινωνικοποίησης. Ο πατέρας του έπαιζε στο ίδιο κόνσεπτ. Και γενικώς, δεν γνώρισα πολλούς αθλητές που να τρώνε στο χαλαρό ξύλο. Δεν ξέρω τις δικές σας εκτιμήσεις.
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω κάθετα.

Τα τρία μπολνταρισμενα όχι μόνο δεν θα τα μάθει κάποιος αθλητής γενικά και αόριστα, αλλά στο 95% των περιπτώσεων δεν θα διδάσκονται ούτε όσοι ασχολούνται με πολεμικές τέχνες και αυτοάμυνα γενικά.

Και φυσικά άλλο το ξύλο με την ευρεία έννοια και άλλο η αυτοάμυνα.

Μετά από 25 σχεδόν χρόνια ενασχόλησης, εγώ ας πούμε δεν έχω μάθει να ριχνω ξύλο. Έχω μάθει να μην τρώω ξύλο και γενικά να δυσκόλευω πολύ την οποία επίθεση σε βάρος μου.

Δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Μα κι εγώ δεν θεωρώ ζητούμενο την επίθεση αλλά την πιο αποτελεσματική άμυνα. Ούτε ισχυρίζομαι ότι ένας αθλητής "έχει" κάποιον παλαιστή, μποξέρ ή έμπειρο γνώστη πολεμικών τεχνών. Λέω ότι επειδή έχει γρήγορα αντανακλαστικά, είναι δυνατός και έχει καλό κοντρόλ του σώματος του έχει πολύ καλύτερες πιθανότητες από τον μέσο όρο. Κι επειδή βλέπω τι γίνεται όλα τα χρόνια με παιδιά φίλων (αγόρια και κορίτσια) που τα πηγαίνουν όταν είναι μικρά για πολεμικές τέχνες, ξέρω ότι πολύ λίγα έχουν συνεχίσει. Οπότε, το θέμα δεν είναι σε ποια ηλικία είναι σωστό να ξεκινούν αλλά για πόσο διάστημα μπορούν να συνεχίσουν την εξάσκηση σε έναν ικανοποιητικό ρυθμό ώστε να γίνει αναπόσπαστο κομμάτι των δραστηριοτήτων τους και για τα επόμενα χρόνια. Το ιδανικό για μένα είναι αν κάποιο παιδί αρχίζει να παρακολουθεί μαθήματα, να υπάρχει και κάποιος γνώστης -όχι απαραίτητα με "πτυχίο" :lol:- στον προσωπικό του χώρο ως προσωπικός του γυμναστής. Και φυσικά, μετράει πολύ και ο χαρακτήρας του παιδιού.

Φυσικά και σου επιτρέπω, εσύ ξέρεις πολύ περισσότερα μέσα από τον χώρο. Εγώ για το τι βλέπω εκτός, γράφω. :lol:
Εννοείται πως ο γυμνασμένος υπερτερεί του μπουχεσα. Όπως και οι διαστάσεις παίζουν ρόλο. Άντε να τα βάλεις με τον Σχορτσιανιτη ας πούμε :lol:

Αλλά η εκπαίδευση νευρικού συστήματος όσο και αν μοιάζει με τα αντανακλαστικά, άλλο τόσο διαφέρει.

Όπως επίσης η εκτίμηση της κατάστασης και το σκαναρισμα του χώρου. Πρέπει να σου γίνει βίωμα όσο και αν φαίνεται αστείο για απλους ανθρώπους όπως εμείς.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 17 Ιαν 2019, 00:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 21:33
Ο γιος μου ξεκίνησε γύρω στα 10 με τάε κβο ντο, ο προπονητής έλεγε ότι ήταν καλός και είχε καλά ανοίγματα για αγόρι κλπ αλλά αυτός βαρέθηκε γρήγορα και κόλλησε με το βόλλεϊ. Εγώ δεν ήξερα λεπτομέρειες για τις εξωαθλητικές του δραστηριότητες αλλά από φίλους του μάθαινα ότι ήταν επαρκώς μάχιμος στις εκδηλώσεις ακτιβιστικής κοινωνικοποίησης. Ο πατέρας του έπαιζε στο ίδιο κόνσεπτ. Και γενικώς, δεν γνώρισα πολλούς αθλητές που να τρώνε στο χαλαρό ξύλο. Δεν ξέρω τις δικές σας εκτιμήσεις.
εξαρτάται την περιοχή το σχολείο, συνήθειες, διαδρομές κλπ. Παλαιότερες δεκαετίες αθλήματα όπως βόλει, μπασκετ, τρέξιμο, ήταν αρκετά στην γενική περίπτωση για να φαίνεται σωματικά & συμπεριφορικά ο έφηβος νορμάλ και να μην αποτελεί στόχο ευκαρίας. Τώρα αν η περιοχή σου μετατρέπεται σε γκέττο και υποβαθμίζεται, το τοπικό σχολείο μαζέυει όλο και χειρότερο υλικό, δεν σε σώζει ούτε να γινεις μπρουσ λι. Να υποθέσω ότι μπαίνει/ έχει μπει πρόσφατα στην εφηβεία, είναι συνηθισμένη τάση τότε να επιλέγουν ομαδικά αθλήματα και να εγκαταλείπουν ατομικά αν έκαναν μέχρι τότε. Τώρα εξαρτάται βέβαια και από γενετικούς παράγοντες κληρονομικότητας, ορμονικό προφίλ που στις μέρες μας με περιβαλλοντικούς παράγοντες είναι επιβαρυμένο για τους άνδρες, πλαστικά, καθιστική ζωή, 1 ώρα γυμναστικής κάποιες μέρες είναι λίγη, χωρίς άσκηση χρόνο στον ήλιο, μόλυνση κλπ.
Την πρόταση μου την είπα πριν μερικές σελίδες στίβος, σε πρόγραμμα με γυμναστή που να έχει και ρίψεις όχι μόνο τρέξιμο, σε σύλλογο με κάποια έστω βασικά όργανα γυμναστικής και βάρη και καλή πρωτεϊνική διατροφή ειδικά με το που μπαινει στην εφηβεία. Τα ατομικά αθλήματα απαιτούν μεγαλύτερη αυτοπειθαρχία από τον αθλούμενο, και πιθανόν λίγο πιο κλειστό χαρακτήρα. Δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχει αλληλεπίδραση πχ κοινά ταξίδια με τον σύλλογο για αγώνες και κοινωνικοποίηση με συναθλητές.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιαν 2019, 01:14

Dorian έγραψε:
17 Ιαν 2019, 00:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 21:33
Ο γιος μου ξεκίνησε γύρω στα 10 με τάε κβο ντο, ο προπονητής έλεγε ότι ήταν καλός και είχε καλά ανοίγματα για αγόρι κλπ αλλά αυτός βαρέθηκε γρήγορα και κόλλησε με το βόλλεϊ. Εγώ δεν ήξερα λεπτομέρειες για τις εξωαθλητικές του δραστηριότητες αλλά από φίλους του μάθαινα ότι ήταν επαρκώς μάχιμος στις εκδηλώσεις ακτιβιστικής κοινωνικοποίησης. Ο πατέρας του έπαιζε στο ίδιο κόνσεπτ. Και γενικώς, δεν γνώρισα πολλούς αθλητές που να τρώνε στο χαλαρό ξύλο. Δεν ξέρω τις δικές σας εκτιμήσεις.
εξαρτάται την περιοχή το σχολείο, συνήθειες, διαδρομές κλπ. Παλαιότερες δεκαετίες αθλήματα όπως βόλει, μπασκετ, τρέξιμο, ήταν αρκετά στην γενική περίπτωση για να φαίνεται σωματικά & συμπεριφορικά ο έφηβος νορμάλ και να μην αποτελεί στόχο ευκαρίας. Τώρα αν η περιοχή σου μετατρέπεται σε γκέττο και υποβαθμίζεται, το τοπικό σχολείο μαζέυει όλο και χειρότερο υλικό, δεν σε σώζει ούτε να γινεις μπρουσ λι. Να υποθέσω ότι μπαίνει/ έχει μπει πρόσφατα στην εφηβεία, είναι συνηθισμένη τάση τότε να επιλέγουν ομαδικά αθλήματα και να εγκαταλείπουν ατομικά αν έκαναν μέχρι τότε. Τώρα εξαρτάται βέβαια και από γενετικούς παράγοντες κληρονομικότητας, ορμονικό προφίλ που στις μέρες μας με περιβαλλοντικούς παράγοντες είναι επιβαρυμένο για τους άνδρες, πλαστικά, καθιστική ζωή, 1 ώρα γυμναστικής κάποιες μέρες είναι λίγη, χωρίς άσκηση χρόνο στον ήλιο, μόλυνση κλπ.
Την πρόταση μου την είπα πριν μερικές σελίδες στίβος, σε πρόγραμμα με γυμναστή που να έχει και ρίψεις όχι μόνο τρέξιμο, σε σύλλογο με κάποια έστω βασικά όργανα γυμναστικής και βάρη και καλή πρωτεϊνική διατροφή ειδικά με το που μπαινει στην εφηβεία. Τα ατομικά αθλήματα απαιτούν μεγαλύτερη αυτοπειθαρχία από τον αθλούμενο, και πιθανόν λίγο πιο κλειστό χαρακτήρα. Δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχει αλληλεπίδραση πχ κοινά ταξίδια με τον σύλλογο για αγώνες και κοινωνικοποίηση με συναθλητές.
Έχω αρκετές ενστάσεις. Αλλά επειδή δεν θέλω να ξεφύγει το θέμα ή θα μας δώσει την άδεια ο Όττο να μετατραπεί το θέμα σε κάτι ευρύτερο (και δεν το λέω για να εκμαιεύσω ευγενή στάση αν τον ενοχλεί, το εννοώ) ή θα ανοίξουμε άλλο θέμα για τις διαφορές ατομικών και ομαδικών αθλημάτων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 17 Ιαν 2019, 01:20

Νομίζω οτι στατιστικά οι περιπτώσεις που θα χρειαστεί σε εναν άνθρωπο η αυτοάμυνα είναι τόσες που δεν αξίζει να ασχοληθεί 20 χρόνια. Αν βάλουμε μέσα στην εξίσωση και το ενδεχόμενο να μην αρκεί η όποια ικανότητα αυτοάμυνας για να περάσει μια δύσκολη κατάσταση αλώβητος, είναι ακόμα πιο άσκοπη η ενασχόληση.
Η άποψη μου λοιπόν είναι οτι οποιος θέλει να ασχοληθεί με πολεμικές τέχνες πρέπει να το κάνει αν γουστάρει και περνάει καλά χωρίς να έχει την αυτοάμυνα στο μυαλό του. Ως εκ τούτου η κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει ένα παιδί πολεμικές τέχνες είναι ακριβως η ίδια για να ξεκινήσει τένις ή οποιοδήποτε άλλο σπορ θα κάνει για χόμπυ. Όποτε θέλει.

Βέβαια εγω είμαι άσχετος με αυτά οπότε η γνώμη μου δεν εχει και πολύ μεγάλη βαρύτητα, κρίνω μονο απο το γεγονός οτι έζησα μέχρι τώρα και ούτε μια φορά δεν είπα, αχ μακάρι να μπορούσα να αμυνθώ.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Ιαν 2019, 09:51

η μαχητικη ικανοτητα αυτοαμυνας, ειναι βεβαιως καλη, αλλα σε τελικη αναλυση, δεν ειναι τοσο σημαντικη για να αποφυγει ενας εφηβος το βρωμοξυλο. το να μπορεις να αντιμετωπισεις εναν επιτιθεμενο, ειναι καλο, αλλα δεν θα σε σωσει, αν συνεχως προκαλεις την τυχη σου.

το νουμερο ενα, το σημαντικοτερο, ειναι να μην πηγαινει το παιδι γυρευοντας. αυτο απο μονο του, ειναι ικανο να το γλυτωσει απο καταστασεις στις οποιες καμμια μαχητικοτητα δεν μπορει να το σωσει.

αν και μονο αν, εχει παρει μαστερ στο αποπανω, ενα δευτερο σημαντικο, ειναι η κοινωνικοποιηση, οι παρεες. ενας μονοχνωτος μαμουχαλος ειναι στοχος για τα καθικια. ενας ευχαριστος, κοινωνικος ανθρωπος, με καλους στενους φιλους και ευρυτερη παρεα,ειναι δυσκολοτερο να γινει στοχος, γιατι ο οποιος επιτιθεμενος θα ξερει οτι εχει να κανει με ομαδα, παρεα, και οχι εναν μονο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Ιαν 2019, 10:25

gassim έγραψε:
17 Ιαν 2019, 01:20
Νομίζω οτι στατιστικά οι περιπτώσεις που θα χρειαστεί σε εναν άνθρωπο η αυτοάμυνα είναι τόσες που δεν αξίζει να ασχοληθεί 20 χρόνια. Αν βάλουμε μέσα στην εξίσωση και το ενδεχόμενο να μην αρκεί η όποια ικανότητα αυτοάμυνας για να περάσει μια δύσκολη κατάσταση αλώβητος, είναι ακόμα πιο άσκοπη η ενασχόληση.
Η άποψη μου λοιπόν είναι οτι οποιος θέλει να ασχοληθεί με πολεμικές τέχνες πρέπει να το κάνει αν γουστάρει και περνάει καλά χωρίς να έχει την αυτοάμυνα στο μυαλό του. Ως εκ τούτου η κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει ένα παιδί πολεμικές τέχνες είναι ακριβως η ίδια για να ξεκινήσει τένις ή οποιοδήποτε άλλο σπορ θα κάνει για χόμπυ. Όποτε θέλει.

Βέβαια εγω είμαι άσχετος με αυτά οπότε η γνώμη μου δεν εχει και πολύ μεγάλη βαρύτητα, κρίνω μονο απο το γεγονός οτι έζησα μέχρι τώρα και ούτε μια φορά δεν είπα, αχ μακάρι να μπορούσα να αμυνθώ.
Μια χαρά τα λες, το cost-benefit analysis των ΠΤ για την συντριπτική πλειοψηφία των ασκούμενων που δεν θα καταλήξουν δάσκαλοι, coach ή επαγγελματίες αθλητές στέκει μόνο αν έχεις πρωτίστως ψυχικό όφελος.

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει αυτοσυνείδηση ως προς το αν αυτό που κάνεις έχει δυνητικά πρακτική αξία ή αν απλά κάνεις cosplay τον αμέρικαν νίντζα με άλλους πυτζαμοφόρους ενήλικες, δεν είναι όλες οι ΠΤ το ίδιο.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΥΦΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 10 Ιαν 2019, 10:48

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΥΦΤΗΣ » 17 Ιαν 2019, 16:45

Θα πρεπει αν επιλεξετε πολεμικες τεχνες που βασιζονται στην βαρια μηχανικη δηλ στα χοντροκομμενα πραγματα.
Προτεινω ανεπυφυλακτα ΜΜΑ δηλ στην ουσια Παγκρατιο ,Βοχ η Kik Boxing Sanda που εχει και ριψεις διοτι αυτα εχουν sparring απο τον πρωτο μηνα δηλ ο ασκουμενος αρχιζει και μπαινει στο παιχνιδι αμεσως ,ενω στο καρατε τα κουμιτε αρχιζουν οταν παρει την καφε ζωνη δηλ μετα απο 3 γεματα χρονια .
Στις μερες βεβαια που στο 98% των επιθεσεων ειναι ενοπλες και επειδη εγω προσωπικα δεν πιστευω στην αοπλη αμυνα εναντιων της ενοπλης θα προτεινα (αρκει να βρεις σχολη κοντα σου) να ασχοληθει με Fillipino Kali δηλ να μαθεις να μαχαιρωνεις χωρις να σκοτωνεις ,με λιγα λογια οαν ο αλλος εχει μαχαιρι να γινεις εσυ ο αλλος.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 17 Ιαν 2019, 16:57

Αφου φτάσαμε στα μαχαίρια, παμε στην καλύτερη πολεμικη τεχνη.



Αξιζει να το δείτε ολο.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Ιαν 2019, 17:55

ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΥΦΤΗΣ έγραψε:
17 Ιαν 2019, 16:45
Fillipino Kali δηλ να μαθεις να μαχαιρωνεις χωρις να σκοτωνεις
:smt005::smt005::smt005: άπαιχτη δήλωση σκοπού
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αυτοάμυνα και παιδί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 18 Ιαν 2019, 04:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιαν 2019, 01:14
Dorian έγραψε:
17 Ιαν 2019, 00:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 21:33
Ο γιος μου ξεκίνησε γύρω στα 10 με τάε κβο ντο, ο προπονητής έλεγε ότι ήταν καλός και είχε καλά ανοίγματα για αγόρι κλπ αλλά αυτός βαρέθηκε γρήγορα και κόλλησε με το βόλλεϊ. Εγώ δεν ήξερα λεπτομέρειες για τις εξωαθλητικές του δραστηριότητες αλλά από φίλους του μάθαινα ότι ήταν επαρκώς μάχιμος στις εκδηλώσεις ακτιβιστικής κοινωνικοποίησης. Ο πατέρας του έπαιζε στο ίδιο κόνσεπτ. Και γενικώς, δεν γνώρισα πολλούς αθλητές που να τρώνε στο χαλαρό ξύλο. Δεν ξέρω τις δικές σας εκτιμήσεις.
εξαρτάται την περιοχή το σχολείο, συνήθειες, διαδρομές κλπ. Παλαιότερες δεκαετίες αθλήματα όπως βόλει, μπασκετ, τρέξιμο, ήταν αρκετά στην γενική περίπτωση για να φαίνεται σωματικά & συμπεριφορικά ο έφηβος νορμάλ και να μην αποτελεί στόχο ευκαρίας. Τώρα αν η περιοχή σου μετατρέπεται σε γκέττο και υποβαθμίζεται, το τοπικό σχολείο μαζέυει όλο και χειρότερο υλικό, δεν σε σώζει ούτε να γινεις μπρουσ λι. Να υποθέσω ότι μπαίνει/ έχει μπει πρόσφατα στην εφηβεία, είναι συνηθισμένη τάση τότε να επιλέγουν ομαδικά αθλήματα και να εγκαταλείπουν ατομικά αν έκαναν μέχρι τότε. Τώρα εξαρτάται βέβαια και από γενετικούς παράγοντες κληρονομικότητας, ορμονικό προφίλ που στις μέρες μας με περιβαλλοντικούς παράγοντες είναι επιβαρυμένο για τους άνδρες, πλαστικά, καθιστική ζωή, 1 ώρα γυμναστικής κάποιες μέρες είναι λίγη, χωρίς άσκηση χρόνο στον ήλιο, μόλυνση κλπ.
Την πρόταση μου την είπα πριν μερικές σελίδες στίβος, σε πρόγραμμα με γυμναστή που να έχει και ρίψεις όχι μόνο τρέξιμο, σε σύλλογο με κάποια έστω βασικά όργανα γυμναστικής και βάρη και καλή πρωτεϊνική διατροφή ειδικά με το που μπαινει στην εφηβεία. Τα ατομικά αθλήματα απαιτούν μεγαλύτερη αυτοπειθαρχία από τον αθλούμενο, και πιθανόν λίγο πιο κλειστό χαρακτήρα. Δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχει αλληλεπίδραση πχ κοινά ταξίδια με τον σύλλογο για αγώνες και κοινωνικοποίηση με συναθλητές.
Έχω αρκετές ενστάσεις. Αλλά επειδή δεν θέλω να ξεφύγει το θέμα ή θα μας δώσει την άδεια ο Όττο να μετατραπεί το θέμα σε κάτι ευρύτερο (και δεν το λέω για να εκμαιεύσω ευγενή στάση αν τον ενοχλεί, το εννοώ) ή θα ανοίξουμε άλλο θέμα για τις διαφορές ατομικών και ομαδικών αθλημάτων.
ας περιμένουμε τότε να βγει η άδεια.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών