Borderline

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 29 Φεβ 2020, 15:22

Είχατε ποτέ σχέση με άνθρωπο που να είναι https://en.wikipedia.org/wiki/Borderlin ... y_disorder;

Μπορεί να σού αλλάξει τον αδόξαστο. :lol:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 03 Μαρ 2020, 14:47

Με 3 από τις 5 πρώην μου.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2148
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 03 Μαρ 2020, 14:50

Και δεν μαθαίνει κανείς τη σημειολογία (από την προηγούμενη σχέση), ώστε στην επόμενη σχέση να την "κάνει" εγκαίρως;
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 03 Μαρ 2020, 14:56

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
03 Μαρ 2020, 14:50
Και δεν μαθαίνει κανείς τη σημειολογία (από την προηγούμενη σχέση), ώστε στην επόμενη σχέση να την "κάνει" εγκαίρως;
Ναι, όταν διαρκεί αρκετό καιρό η σχέση, τη μαθαίνει κανείς.

Στην περίπτωσή μου, οι 2 από τις 3 ήταν πολύ περιορισμένης διάρκειας και δεν είχα προλάβει να καταλάβω τι παιζεται (επίσης είχα μαύρα μεσάνυχτα από την ψυχολογία της πάθησης)
Ζούμε σε μια οικονομία.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Μαρ 2020, 20:49

Alien666 έγραψε:
03 Μαρ 2020, 14:47
Με 3 από τις 5 πρώην μου.
Σε τραβάνε; Έχουν μια γοητεία είναι η αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Μαρ 2020, 20:56

Alien666 έγραψε:
03 Μαρ 2020, 14:47
Με 3 από τις 5 πρώην μου.
Για να σε τραβάνε όμως θα την έχεις κι εσύ τη διαταραχουλα σου :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Μαρ 2020, 21:44

Naida έγραψε:
06 Μαρ 2020, 20:56
Alien666 έγραψε:
03 Μαρ 2020, 14:47
Με 3 από τις 5 πρώην μου.
Για να σε τραβάνε όμως θα την έχεις κι εσύ τη διαταραχουλα σου :lol:
Οι τρεις στις 5 γυναίκες είναι borderline :102:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18901
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 15 Μάιος 2020, 00:21

Είναι η χειρότερη διαταραχή προσωπικότητας και η μόνη που δεν έχει καθόλου θετικά στοιχεία. Σε αυτήν την κατηγορία ανήκουν οι λεγόμενες drama queens αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εμφανίζεται μόνο σε γυναίκες (αν και το ποσοστό είναι μεγαλύτερο σ' αυτές). Επίσης αυτή και ο ναρκισσισμός είναι οι μόνες που δεν θεραπεύονται ή, για να ακριβολογήσω, έχουν πολύ μικρά ποσοστά ίασης. Τέλος, είναι η μόνη διαταραχή που δεν έχει high functioning άτομα.

Δεν έχω μπλέξει ποτέ με κάτι τέτοιο και ούτε και πρόκειται, μάλιστα στο τεστ που είχα κάνει για τον εαυτό μου είχα στην συγκεκριμένη διαταραχή το χαμηλότερο σκορ απ' όλες, σχεδόν μηδέν. Ακολουθώ τον χρυσό κανόνα 'μακριά από τρελούς'.

Ένας φίλος μου που είναι και ψυχολόγος (!) είχε μπλέξει με τέτοια κοπέλα και μετά τους δύο πρώτους μήνες που ήταν όλα ομαλά, άρχισε η παράνοια. Ο φίλος μου νόμιζε ότι η κοπέλα είχε ναρκισσιστική διαταραχή και μου περιέγραφε συνεχώς συμπτώματα, μέχρι που κατάλαβα ότι είχε κάνει λάθος διάγνωση. Τον ενημέρωσα, έκατσε και τα σκέφτηκε και με πήρε μέσα στη νύχτα να μου πει πόσο δίκιο είχα και πως δεν το είχε καταλάβει. Για να πάρει τηλέφωνο ξημερώματα να μου πεί αυτά, φανταστείτε τι φορτίο κουβαλούσε και πως ξαλάφρωσε όταν κατάλαβε επιτέλους τι γινόταν (και ότι το μόνο λάθος που έκανε ο ίδιος ήταν το ότι έμπλεξε μαζί της).

Η απόλυτη τοξικότητα.

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 15 Μάιος 2020, 01:46

Green Dragon έγραψε:
15 Μάιος 2020, 00:21
Είναι η χειρότερη διαταραχή προσωπικότητας και η μόνη που δεν έχει καθόλου θετικά στοιχεία.
Υπαρχει και χειροτερη, η αντικοινωνικη διαταραχη προσωπικοτητας. Σε αυτην δυσκολα βρισκεις θετικα στοιχεια.
Σε αυτήν την κατηγορία ανήκουν οι λεγόμενες drama queens αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εμφανίζεται μόνο σε γυναίκες (αν και το ποσοστό είναι μεγαλύτερο σ' αυτές).
Ισχυει. Στους αντρες συχνα παρουσιαζεται σε πιο επιβαρυμενη μορφη.
Επίσης αυτή και ο ναρκισσισμός είναι οι μόνες που δεν θεραπεύονται ή, για να ακριβολογήσω, έχουν πολύ μικρά ποσοστά ίασης.

Η θεραπεια ολων των διαταραχων προσωπικοτητας ειναι δυσκολη και κυριως μακροχρονια. Σε αυτο επιδρα αρνητικα το γεγονος οτι τα ατομα αυτα δεν αισθανονται την αναγκη για θεραπεια.
Τέλος, είναι η μόνη διαταραχή που δεν έχει high functioning άτομα.
Οντως.
Winter is coming

- Casper -

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Μάιος 2020, 14:29

Green Dragon έγραψε:
15 Μάιος 2020, 00:21
Είναι η χειρότερη διαταραχή προσωπικότητας και η μόνη που δεν έχει καθόλου θετικά στοιχεία. Σε αυτήν την κατηγορία ανήκουν οι λεγόμενες drama queens αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εμφανίζεται μόνο σε γυναίκες (αν και το ποσοστό είναι μεγαλύτερο σ' αυτές). Επίσης αυτή και ο ναρκισσισμός είναι οι μόνες που δεν θεραπεύονται ή, για να ακριβολογήσω, έχουν πολύ μικρά ποσοστά ίασης. Τέλος, είναι η μόνη διαταραχή που δεν έχει high functioning άτομα.

Δεν έχω μπλέξει ποτέ με κάτι τέτοιο και ούτε και πρόκειται, μάλιστα στο τεστ που είχα κάνει για τον εαυτό μου είχα στην συγκεκριμένη διαταραχή το χαμηλότερο σκορ απ' όλες, σχεδόν μηδέν. Ακολουθώ τον χρυσό κανόνα 'μακριά από τρελούς'.

Ένας φίλος μου που είναι και ψυχολόγος (!) είχε μπλέξει με τέτοια κοπέλα και μετά τους δύο πρώτους μήνες που ήταν όλα ομαλά, άρχισε η παράνοια. Ο φίλος μου νόμιζε ότι η κοπέλα είχε ναρκισσιστική διαταραχή και μου περιέγραφε συνεχώς συμπτώματα, μέχρι που κατάλαβα ότι είχε κάνει λάθος διάγνωση. Τον ενημέρωσα, έκατσε και τα σκέφτηκε και με πήρε μέσα στη νύχτα να μου πει πόσο δίκιο είχα και πως δεν το είχε καταλάβει. Για να πάρει τηλέφωνο ξημερώματα να μου πεί αυτά, φανταστείτε τι φορτίο κουβαλούσε και πως ξαλάφρωσε όταν κατάλαβε επιτέλους τι γινόταν (και ότι το μόνο λάθος που έκανε ο ίδιος ήταν το ότι έμπλεξε μαζί της).

Η απόλυτη τοξικότητα.
Έχω συγγενικό άτομο με τέτοια ασθένεια. Είναι από τις χειρότερες που υπάρχουν, και δεν το λέω εγώ. Είχαμε πάει σε μια ψυχίατρο και περιγράψαμε την κατάσταση. Η ίδια η ψυχίατρος μας είπε πως οι οριακοί ασθενείς είναι από τους χειρότερους (αν φτάσουν μέχρι τον ψυχίατρο, γιατί πάντα το πρόβλημα είναι οι άλλοι και ποτέ οι ίδιοι) και πρέπει να έχουν 2 γιατρούς γιατί όταν μισούν τον έναν θα επισκέπτονται τον 2ο και όταν μισήσουν τον 2ο θα ξαναπάνε στον 1ο. (Οι χειρότεροι είπε κατ' ακρίβειαν). Αυτό κάνουν ουσιαστικά με όλες τους τις σχέσεις. Σε ανεβάζουν στα ουράνια, είσαι θεός στα μάτια τους και έπειτα σε κάνουν χώμα, σε μισούν και η συμπεριφορά τους αγγίζει τα όρια της παράνοιας.


Για καιρό γινόμουν θύμα, λυπόμουν, βοηθούσα, ήμουν συνέχεια μες την ένταση και το τρέμουλο από ξαφνικές επιθέσεις που δεν είχαν καν υπόσταση... Μέχρι που είπα τέλος γιατί αυτή η κατάσταση σε αρρωσταίνει. Από την άλλη λες, το αίμα νερό δεν γίνεται. Οπότε προσέχεις, είσαι κοντά αλλά πιο αποστασιοποιημένος. Πάντα έλεγα "μην ταυτίζετε τον άνθρωπο με την διαταραχή του". Ότι ο καθένας μας είναι διαφορετικός και δεν μας καθορίζει μια ασθένεια. Αλλά ξέρεις τι; Αυτή η ασθένεια είναι διαταραχή προσωπικότητας. Τόσα χρόνια έτσι έχεις μάθει να σχετίζεσαι. Είναι τρομερά δύσκολο, αν όχι αδύνατο, να το αλλάξεις αυτό και πως πολλές φορές μπερδεύουμε την κακία κάποιων ανθρώπων με τις διαταραχές τους για να τους δίνουμε ελαφρυντικά και να υπομένουμε πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18901
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 15 Μάιος 2020, 15:42

Lestat έγραψε:
15 Μάιος 2020, 01:46
Green Dragon έγραψε:
15 Μάιος 2020, 00:21
Είναι η χειρότερη διαταραχή προσωπικότητας και η μόνη που δεν έχει καθόλου θετικά στοιχεία.
Υπαρχει και χειροτερη, η αντικοινωνικη διαταραχη προσωπικοτητας. Σε αυτην δυσκολα βρισκεις θετικα στοιχεια.
Πρακτικά είναι η λεγόμενη ψυχοπάθεια. Έχει κάποια θετικά για τον πάσχοντα, πχ πολύ περιορισμένη αίσθηση του φόβου, καθαρή υπολογιστική σκέψη κλπ. Για το κοινωνικό σύνολο βέβαια είναι ανοιχτή πληγή λόγω της έλλειψης ενσυναίσθησης.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Μάιος 2020, 00:15

Ο χειρότερος για εμένα είναι ο παθητικο-επιθετικός με οριακή διαταραχή.

Αυτός που περιγράφεται εδώ
https://en.wikipedia.org/wiki/Passive%E ... y_disorder
Vacillating negativist
Including borderline features
Emotions fluctuate in bewildering, perplexing, and enigmatic ways; difficult to fathom or comprehend own capricious and mystifying moods; wavers, in flux, and irresolute both subjectively and intrapsychically.
Αυτός και αν τα ρίχνει όλα στους άλλους, μονίμως γκρινιάρης, νοιώθει πανεύκολα απόρριψη και ταυτόχρονα απορρίπτει το ίδιο εύκολα, μπορεί να σε στείλει εκεί που δεν το περιμένεις και ποτέ δεν θα καταλάβεις τον λόγο. Και όταν συνδυάζεται με οριακή προσωπικότητα που τα συναισθήματα κάνουν στροφή 180 μοιρών σε μια εβδομάδα, τότε άστα να πάνε.

Και δυστυχώς είναι δύσκολο να τον αντιληφθείς αμέσως, επειδή ακριβώς κρύβει τα συναισθήματά του και από τον εαυτό του.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Μάιος 2020, 00:15

Lestat έγραψε:
15 Μάιος 2020, 01:46
Green Dragon έγραψε:
15 Μάιος 2020, 00:21
Τέλος, είναι η μόνη διαταραχή που δεν έχει high functioning άτομα.
Οντως.
Τι εννοείς;

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30296
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 16 Μάιος 2020, 00:22

μια χαρά μπορεί να σπουδάζουν να δουλεύουν να κάνουν καριέρα
Naida έγραψε:
06 Μαρ 2020, 20:56
sharp έγραψε:
06 Μαρ 2020, 20:49
Σε τραβάνε; Έχουν μια γοητεία είναι η αλήθεια.
Για να σε τραβάνε όμως θα την έχεις κι εσύ τη διαταραχουλα σου :lol:
συνήθως οι καταναγκαστικοί έλκονται από τους οριακούς
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Borderline

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Μάιος 2020, 04:43

dna replication έγραψε:
16 Μάιος 2020, 00:22
μια χαρά μπορεί να σπουδάζουν να δουλεύουν να κάνουν καριέρα
Naida έγραψε:
06 Μαρ 2020, 20:56
sharp έγραψε:
06 Μαρ 2020, 20:49
Σε τραβάνε; Έχουν μια γοητεία είναι η αλήθεια.
Για να σε τραβάνε όμως θα την έχεις κι εσύ τη διαταραχουλα σου :lol:
συνήθως οι καταναγκαστικοί έλκονται από τους οριακούς
Και γινεται της μουρλής :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών