Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Souvlatzis
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2018, 17:30
Phorum.gr user: Souvlatzis

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Souvlatzis » 16 Νοέμ 2018, 03:27

Οι μαμάδες είναι μακράν ο λόγος που ένας άνθρωπος όταν ενηλικιωθεί έχει ψυχολογικά προβλήματα

Ειδικά οι single μητέρες είναι ο καρκίνος της κοινωνίας μας

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 16 Νοέμ 2018, 05:30

σαν την γκρινια της μανας καμμια...

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 10 Δεκ 2018, 17:36

Με αφορμή πρόσφατο συμβάν που συγκλόνισε το πανελλήνιο, γιατί μέχρι τώρα τέτοια γίνονταν μόνο στη Μπογκοτά και στο Σαουθάφρικα, έγινε και η υπόθεση που γράφεται με βεβαιότητα ότι οι γονείς φταίνε και για αυτό και μάλιστα η υποτιθέμενη προνομιακή μεταχείριση του αγοριού.

Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Στην παραδοσιακή ελληνική οικογένεια η διάκριση και μάλιστα στα τέλη της περασμένης χιλιετίας που γνωρίζω, ήταν αρκετά καλυμμένη. Ίσως σε άλλες κοινωνίες να δημιουργεί τέτοια πάθη.

Ωστόσο, ακόμα και καλυμμένα, κάποιες φορές δημιουργεί άσχημες καταστάσεις σε βάθος χρόνου και μάλιστα με τα θύματα να είναι κυρίως τα αρσενικά, που δεν είναι εξοπλισμένα για τον έξω κόσμο, καθώς στο σπίτι οι γονεις τους τους ζητάνε μόνο να αναπνέουν και να μην κάνουν τίποτα άλλο και αν οι κόρες που δεν μπορούν να τα βάλουν ευθέως με τους γονεις που κάνουν διακρίσεις τα βάλουν έμμεσα με το αγόρι, βράσε όρυζα.... Αν ένα αγόρι δεν αναπτύξει άμυνες, μπορεί να βγει με ιδιαίτερα χαμηλή αυτοπεποίθηση. Βλ μια οικογένεια, τους Καρντασιάν, που κάτι τέτοιο βγάζουν, με το Μεσανατολίτη μπαμπά που έφερε στον κόσμο 3 κόρες πριν κάνει επι τέλους το διάδοχο... Μεγαλύτερα κορίτσια - διακρίσεις - συνταγή για ενδιαφέρουσες καταστάσεις. Φυσικά και έχουν κάποια ευθύνη οι γονείς για αυτές τις καταστάσεις. Τέλος πάντων δεν είναι και για να ζηλεύει κανείς τέτοιες καταστάσεις.

Από την άλλη, στις παραδοσιακές οικογένειες οι διακρίσεις δημιουργούν και ένα είδος μουνοδουλίασης. Δηλαδή η γυναίκα θεωρείται αυτομάτως πιο αδύναμη και αυτό έχουν μάθει οι γυναίκες να το χειρίζονται. Για παράδειγμα, λέει η αδύναμη γυναίκα, κάτι τελείως παρανοϊκό, αλλά στέκει στο στενό οικογενειακό της κύκλο, γιατί οι γυναίκες έτσι είναι. Κάτι παθαίνω με τα (πχ) πορτοκάλια, μου έρχεται ψυχολογικό, επομένως αποφεύγω να πάω σουπερ μάρκετ και ας πάει ο άντρας που είναι πιο ισχυρός... Και έτσι πάει ο άντρας, γιατί έτσι είναι το σωστό!

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15313
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 12 Δεκ 2018, 00:49

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Δεκ 2018, 23:21

Δεν ξέρω τι είναι αυτά τα ακραία που διάβασα, δεν τα έχω συναντήσει συχνά. Πιστεύω οι νεότερες γενιές γίνονται καλύτεροι γονείς αν και αυτό εξαρτάται και από το άτομο.
Πάντως δεν περιορίζεται στα αγόρια η επιρροή μιας κακής μάνας. Αν ένας γονέας περνάει περισσότερο χρόνο με τα παιδιά την ίδια επιρροή θα έχει πάνω σε όλα. Οι παλαιότερες γενιές ζούσαν σε άλλο περιβάλλον, με άλλες αξίες και άλλη οικονομική δυνατότητα, με περισσότερα παιδιά, υπήρχε η διάκριση αγοριών και κοριτσιών και ήταν πιο καθοριστική για την εκπαίδευση και την μετέπειτα ζωή τους. Αυτοί μεγαλώνοντας τους απογόνους τους, ανεξάρτητα από το μορφωτικό τους επίπεδο, ποτέ δεν ξέχασαν πως μεγάλωσαν οι ίδιοι. Κάνουν τα ίδια στα παιδιά τους, όσο τουλάχιστον τους επιτρέπει το καινούριο περιβάλλον. Και εδώ έρχεται η σύγκρουση ή περνάει το δικό τους, κάνοντας το παιδί είτε μαμόθρεφτο, είτε περιορίζουν την ελευθερία του και το υποτιμούν διαρκώς, είτε το κρατάνε κοντά τους με ύπουλο τρόπο.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 14 Δεκ 2018, 01:00

Cloud87 έγραψε:
20 Αύγ 2018, 21:55


. Εμείς τα αγοράκια λέει πρωτοκαταλαβαίνουμε τον κόσμο μέσα από την μητέρα μας. Νομίζω και το άλλο φίλο. Νομίζω οτι κάποιοι αναζητούν στο άλλο φύλλο αυτό που γνώρισαν από την μάνα τους.
Δύο στα δύο :lol:

Ορέστης 35

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Δεκ 2018, 01:12

Η χειροτερη μανα ειναι αυτη που δεν εχει μητρικο ενστικτο.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 15 Δεκ 2018, 17:02

Antares έγραψε:
13 Δεκ 2018, 23:21
Δεν ξέρω τι είναι αυτά τα ακραία που διάβασα, δεν τα έχω συναντήσει συχνά. Πιστεύω οι νεότερες γενιές γίνονται καλύτεροι γονείς αν και αυτό εξαρτάται και από το άτομο.
Πάντως δεν περιορίζεται στα αγόρια η επιρροή μιας κακής μάνας. Αν ένας γονέας περνάει περισσότερο χρόνο με τα παιδιά την ίδια επιρροή θα έχει πάνω σε όλα. Οι παλαιότερες γενιές ζούσαν σε άλλο περιβάλλον, με άλλες αξίες και άλλη οικονομική δυνατότητα, με περισσότερα παιδιά, υπήρχε η διάκριση αγοριών και κοριτσιών και ήταν πιο καθοριστική για την εκπαίδευση και την μετέπειτα ζωή τους. Αυτοί μεγαλώνοντας τους απογόνους τους, ανεξάρτητα από το μορφωτικό τους επίπεδο, ποτέ δεν ξέχασαν πως μεγάλωσαν οι ίδιοι. Κάνουν τα ίδια στα παιδιά τους, όσο τουλάχιστον τους επιτρέπει το καινούριο περιβάλλον. Και εδώ έρχεται η σύγκρουση ή περνάει το δικό τους, κάνοντας το παιδί είτε μαμόθρεφτο, είτε περιορίζουν την ελευθερία του και το υποτιμούν διαρκώς, είτε το κρατάνε κοντά τους με ύπουλο τρόπο.

.

Η τελευταία σου πρόταση μού θύμησε ένα ανέκδοτο πού είχε δόση αλήθειας .....

Οτι τό μνημόνιο είναι συνωμοσία τών ελληνίδων μαμάδων γιά νά κρατάνε τά παιδιά στο σπιτι ..... :blm:

Η ερώτησή μου σέ Ψυχολόγο πρό εικοσαετίας στό γιατί οι γονεις πού έχουν χτυπηθεί από τους δικούς τους γονείς

χτυπάνε τά παιδιά τους ..... ήταν ..... γιατί δέν έχουν μάθει άλλο τρόπο .... δέν έχουν μάθει να μιλάνε ..... :a108::p2::fp:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 15 Δεκ 2018, 17:05

Μια χαρά είναι οι μαμάδες, οι περισσότερες δηλαδή. Τώρα εσείς που πάτε και ξετρυπώνεται όλες τις περιπτωσάρες δεν ξέρω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Δεκ 2018, 17:12

Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:05
Μια χαρά είναι οι μαμάδες, οι περισσότερες δηλαδή. Τώρα εσείς που πάτε και ξετρυπώνεται όλες τις περιπτωσάρες δεν ξέρω.
Εννοείται και είναι μια χαρά οι μαμάδες στην πλειοψηφία τους.Και όσο εξελισσόμαστε σαν φύλο γινόνται και καλύτερες. Εντάξει έχουν τα στραβά τους αλλά άνθρωπινα είναι κι αυτά .
Από πατεράδες πάσχουμε λίγο σαν κοινωνία αλλά από τη δική μας γενιά και έπειτα έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 15 Δεκ 2018, 17:22

Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:12
Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:05
Μια χαρά είναι οι μαμάδες, οι περισσότερες δηλαδή. Τώρα εσείς που πάτε και ξετρυπώνεται όλες τις περιπτωσάρες δεν ξέρω.
Εννοείται και είναι μια χαρά οι μαμάδες στην πλειοψηφία τους.Και όσο εξελισσόμαστε σαν φύλο γινόνται και καλύτερες. Εντάξει έχουν τα στραβά τους αλλά άνθρωπινα είναι κι αυτά .
Από πατεράδες πάσχουμε λίγο σαν κοινωνία αλλά από τη δική μας γενιά και έπειτα έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο.
Ναι δηλαδή ήμαρτον, οι πατεράδες ήταν πάντα στην ιστορία τρισχειρότεροι στον ρόλο τους και εδώ μου έχουν βγάλει τις καημένες τις μαμάδες τέρατα. Εντάξει όμως όπως έλεγε και ο πατέρας μου, δεν υπάρχει εγχειρίδιο γονιού, όλοι κάνουν λάθη. Αγαπάμε γονείς (εκτός αν είναι τίποτα τελειωμένα καθάρματα)

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Δεκ 2018, 17:26

Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:22
Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:12
Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:05
Μια χαρά είναι οι μαμάδες, οι περισσότερες δηλαδή. Τώρα εσείς που πάτε και ξετρυπώνεται όλες τις περιπτωσάρες δεν ξέρω.
Εννοείται και είναι μια χαρά οι μαμάδες στην πλειοψηφία τους.Και όσο εξελισσόμαστε σαν φύλο γινόνται και καλύτερες. Εντάξει έχουν τα στραβά τους αλλά άνθρωπινα είναι κι αυτά .
Από πατεράδες πάσχουμε λίγο σαν κοινωνία αλλά από τη δική μας γενιά και έπειτα έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο.
Ναι δηλαδή ήμαρτον, οι πατεράδες ήταν πάντα στην ιστορία τρισχειρότεροι στον ρόλο τους και εδώ μου έχουν βγάλει τις καημένες τις μαμάδες τέρατα. Εντάξει όμως όπως έλεγε και ο πατέρας μου, δεν υπάρχει εγχειρίδιο γονιού, όλοι κάνουν λάθη. Αγαπάμε γονείς (εκτός αν είναι τίποτα τελειωμένα καθάρματα)
Ακριβώς έτσι. Και εννοείται αγαπάμε γονείς αν δεν είναι τερατα. Και συγχωρουμε και προσπαθούμε να κατανοήσουμε και να μάθουμε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Δεκ 2018, 17:31

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:02

.

Η τελευταία σου πρόταση μού θύμησε ένα ανέκδοτο πού είχε δόση αλήθειας .....

Οτι τό μνημόνιο είναι συνωμοσία τών ελληνίδων μαμάδων γιά νά κρατάνε τά παιδιά στο σπιτι ..... :blm:

Η ερώτησή μου σέ Ψυχολόγο πρό εικοσαετίας στό γιατί οι γονεις πού έχουν χτυπηθεί από τους δικούς τους γονείς

χτυπάνε τά παιδιά τους ..... ήταν ..... γιατί δέν έχουν μάθει άλλο τρόπο .... δέν έχουν μάθει να μιλάνε ..... :a108::p2::fp:

.
Mε μνημόνια και χωρίς μνημόνια αυτό πάντα υπήρχε στην ελληνική οικογένεια. Τα παιδιά να μένουν κοντά.
Πάντως πιστεύω ότι εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του παιδιού. Τα παιδιά δεν είναι άγραφο χαρτί.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Δεκ 2018, 17:40

Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:22
Ναι δηλαδή ήμαρτον, οι πατεράδες ήταν πάντα στην ιστορία τρισχειρότεροι στον ρόλο τους και εδώ μου έχουν βγάλει τις καημένες τις μαμάδες τέρατα. Εντάξει όμως όπως έλεγε και ο πατέρας μου, δεν υπάρχει εγχειρίδιο γονιού, όλοι κάνουν λάθη. Αγαπάμε γονείς (εκτός αν είναι τίποτα τελειωμένα καθάρματα)
Εγώ δεν αγαπάω και μου έχει μείνει λίγη συγχώρεση. Όχι ότι είναι τελειωμένα καθάρματα, αλλά ο ένας σηκώθηκε και έφυγε με γκόμενα αφήνοντας έξι ανήλικα και η άλλη έβαλε το σόι της (που έχει και αστυνομικούς) να διαλύσουν τα παιδιά (τα κατάφεραν αρκετά). Εδώ βλέπουμε και τον ρόλο της σιγανοπαπαδιάς που αντί να κάτσει να κρατήσει σπίτι, έβαζε μέσα, μάνα, πατέρα, αδέρφια, ξαδέρφια και το κακό συναπάντημα να της δίνουν συμβουλές. Αν είχε αφήσει και τίποτα αστυνομικούς, θα καταλάβαινα τον άνθρωπο που έφυγε, αν έφευγε μόνος του.
Βασικά ζηλεύω κιόλας γιατί αυτός έκανε και ένα παιδί και ζει κυριλέ και εμένα με διέλυσε το σόι της λεγάμενης.

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 15 Δεκ 2018, 17:53

Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:40
Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:22
Ναι δηλαδή ήμαρτον, οι πατεράδες ήταν πάντα στην ιστορία τρισχειρότεροι στον ρόλο τους και εδώ μου έχουν βγάλει τις καημένες τις μαμάδες τέρατα. Εντάξει όμως όπως έλεγε και ο πατέρας μου, δεν υπάρχει εγχειρίδιο γονιού, όλοι κάνουν λάθη. Αγαπάμε γονείς (εκτός αν είναι τίποτα τελειωμένα καθάρματα)
Εγώ δεν αγαπάω και μου έχει μείνει λίγη συγχώρεση. Όχι ότι είναι τελειωμένα καθάρματα, αλλά ο ένας σηκώθηκε και έφυγε με γκόμενα αφήνοντας έξι ανήλικα και η άλλη έβαλε το σόι της (που έχει και αστυνομικούς) να διαλύσουν τα παιδιά (τα κατάφεραν αρκετά). Εδώ βλέπουμε και τον ρόλο της σιγανοπαπαδιάς που αντί να κάτσει να κρατήσει σπίτι, έβαζε μέσα, μάνα, πατέρα, αδέρφια, ξαδέρφια και το κακό συναπάντημα να της δίνουν συμβουλές. Αν είχε αφήσει και τίποτα αστυνομικούς, θα καταλάβαινα τον άνθρωπο που έφυγε, αν έφευγε μόνος του.
Βασικά ζηλεύω κιόλας γιατί αυτός έκανε και ένα παιδί και ζει κυριλέ και εμένα με διέλυσε το σόι της λεγάμενης.
Τι να σου πω, και μεις δεν ήμασταν το μικρό σπίτι στο λιβάδι, είχαμε αρκετά προβλήματα. Αλλά στο τέλος δεν μένει και κανένας άλλος, μόνο η οικογένεια που είχες και η οικογένεια που φτιάχνεις. Φίλοι, γκόμενες-οι, παρέες κτλ πάνε κ' έρχονται. Άμα η οικογένεια που γεννήθηκες δεν πέτυχε προσπάθησε τουλάχιστον να μην επαναλάβεις τα ίδια λάθη στην δικιά σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών