Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Δεκ 2018, 18:03

Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:53

Τι να σου πω, και μεις δεν ήμασταν το μικρό σπίτι στο λιβάδι, είχαμε αρκετά προβλήματα. Αλλά στο τέλος δεν μένει και κανένας άλλος, μόνο η οικογένεια που είχες και η οικογένεια που φτιάχνεις. Φίλοι, γκόμενες-οι, παρέες κτλ πάνε κ' έρχονται. Άμα η οικογένεια που γεννήθηκες δεν πέτυχε προσπάθησε τουλάχιστον να μην επαναλάβεις τα ίδια λάθη στην δικιά σου.
Δεν έχω δική μου οικογένεια. Η αποδόμηση της ζωής του άλλου γινόταν κάποτε, κάπου, συστηματικά. Το ίδιο πρωτόκολλο είναι αλλά πιο εξελιγμένο, αν σε περιλάβει το βαθύ κράτος. Τώρα θα μου πεις ότι παραλογίζομαι και ότι εγώ επέφερα όλα τα δεινά στον εαυτό μου. Δεκτό και αυτό, όχι από εμένα όμως. Πιστεύω πραγματικά ότι συμβαίνει, όχι μόνο σε μένα αλλά σε πολύ κόσμο.

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 15 Δεκ 2018, 18:15

Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:03
Η αποδόμηση της ζωής του άλλου γινόταν κάποτε, κάπου
Που;
Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:03
αν σε περιλάβει το βαθύ κράτος
Γιατί να ασχοληθεί συγκεκριμένα με 'σενα το βαθύ κράτος;
Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:03
Τώρα θα μου πεις ότι παραλογίζομαι και ότι εγώ επέφερα όλα τα δεινά στον εαυτό μου
Δεν είπα ούτε σκέφτηκα τίποτα τέτοιο
Τα προβλήματα πάντα υπάρχουν, άλλοτε τα δημιουργούμε και άλλοτε έρχονται μόνα τους (και το υποβοηθούμε και μεις). Μην τρελαίνεσαι και μην τα πολυαναλύεις μες το μυαλό σου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Δεκ 2018, 18:21

Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:40
Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:22
Ναι δηλαδή ήμαρτον, οι πατεράδες ήταν πάντα στην ιστορία τρισχειρότεροι στον ρόλο τους και εδώ μου έχουν βγάλει τις καημένες τις μαμάδες τέρατα. Εντάξει όμως όπως έλεγε και ο πατέρας μου, δεν υπάρχει εγχειρίδιο γονιού, όλοι κάνουν λάθη. Αγαπάμε γονείς (εκτός αν είναι τίποτα τελειωμένα καθάρματα)
Εγώ δεν αγαπάω και μου έχει μείνει λίγη συγχώρεση. Όχι ότι είναι τελειωμένα καθάρματα, αλλά ο ένας σηκώθηκε και έφυγε με γκόμενα αφήνοντας έξι ανήλικα και η άλλη έβαλε το σόι της (που έχει και αστυνομικούς) να διαλύσουν τα παιδιά (τα κατάφεραν αρκετά). Εδώ βλέπουμε και τον ρόλο της σιγανοπαπαδιάς που αντί να κάτσει να κρατήσει σπίτι, έβαζε μέσα, μάνα, πατέρα, αδέρφια, ξαδέρφια και το κακό συναπάντημα να της δίνουν συμβουλές. Αν είχε αφήσει και τίποτα αστυνομικούς, θα καταλάβαινα τον άνθρωπο που έφυγε, αν έφευγε μόνος του.
Βασικά ζηλεύω κιόλας γιατί αυτός έκανε και ένα παιδί και ζει κυριλέ και εμένα με διέλυσε το σόι της λεγάμενης.
Καταλαβαίνω ότι έχεις πληγωθεί αλλά κάποιες φορές άνθρωποι δεν κατανοούν τον πόνο που θα φέρουν. Και δεν δρουν σκόπιμα. Είναι τόσο σύνθετη η ψυχολογία του ανθρώπου που πράγματι χάνεσαι στα γιατί, στα ίσως και γενικότερα στις υποθέσεις. Ο χρόνιος θυμός είναι τοξικό συναίσθημα και κακός σύμβουλος.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Δεκ 2018, 18:40

Εγώ για άλλο πράγμα μιλάω. Είμαι σε μια ηλικία που βλέπω αλλιώς τα πράγματα. Αυτά τα περί ψυχολογικών είναι για νεότερους, άντε να κρατήσουν ένα δύο χρόνια, μετά η ζωή παίρνει το δρόμο της. Δεν κάθεται κανείς κολλημένος σε κάτι που συνέβη. Έχει όλη την ζωή μπροστά του, με τα καλά και τα κακά της. Αρκεί να υπάρχει ζωή.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Δεκ 2018, 18:41

Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:40
Εγώ για άλλο πράγμα μιλάω. Είμαι σε μια ηλικία που βλέπω αλλιώς τα πράγματα. Αυτά τα περί ψυχολογικών είναι για νεότερους, άντε να κρατήσουν ένα δύο χρόνια, μετά η ζωή παίρνει το δρόμο της. Δεν κάθεται κανείς κολλημένος σε κάτι που συνέβη. Έχει όλη την ζωή μπροστά του, με τα καλά και τα κακά της. Αρκεί να υπάρχει ζωή.
Εμείς την δημιουργούμε την ζωή. Και όλα τα έργα μας είναι ευθύνη μας.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Δεκ 2018, 18:46

Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:41

Εμείς την δημιουργούμε την ζωή. Και όλα τα έργα μας είναι ευθύνη μας.
Καλά αν σε δολοφονήσουν δεν είναι και ευθύνη σου.
Για να μην ασχολούμαι, δεν έχω καμία διάθεση, με τσιτάτα από το fb, πιστεύω ότι ο καρκίνος της ανατολικής Γερμανίας ΣΤΑΖΙ και άλλων χωρών, έχει κάνει μετάσταση στα λεγόμενα δημοκρατικά, δυτικά, αλλά και άλλα κράτη.

Γιάννης

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 15 Δεκ 2018, 19:06

Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:21
Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:40
Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:22
Ναι δηλαδή ήμαρτον, οι πατεράδες ήταν πάντα στην ιστορία τρισχειρότεροι στον ρόλο τους και εδώ μου έχουν βγάλει τις καημένες τις μαμάδες τέρατα. Εντάξει όμως όπως έλεγε και ο πατέρας μου, δεν υπάρχει εγχειρίδιο γονιού, όλοι κάνουν λάθη. Αγαπάμε γονείς (εκτός αν είναι τίποτα τελειωμένα καθάρματα)
Εγώ δεν αγαπάω και μου έχει μείνει λίγη συγχώρεση. Όχι ότι είναι τελειωμένα καθάρματα, αλλά ο ένας σηκώθηκε και έφυγε με γκόμενα αφήνοντας έξι ανήλικα και η άλλη έβαλε το σόι της (που έχει και αστυνομικούς) να διαλύσουν τα παιδιά (τα κατάφεραν αρκετά). Εδώ βλέπουμε και τον ρόλο της σιγανοπαπαδιάς που αντί να κάτσει να κρατήσει σπίτι, έβαζε μέσα, μάνα, πατέρα, αδέρφια, ξαδέρφια και το κακό συναπάντημα να της δίνουν συμβουλές. Αν είχε αφήσει και τίποτα αστυνομικούς, θα καταλάβαινα τον άνθρωπο που έφυγε, αν έφευγε μόνος του.
Βασικά ζηλεύω κιόλας γιατί αυτός έκανε και ένα παιδί και ζει κυριλέ και εμένα με διέλυσε το σόι της λεγάμενης.
Καταλαβαίνω ότι έχεις πληγωθεί αλλά κάποιες φορές άνθρωποι δεν κατανοούν τον πόνο που θα φέρουν. Και δεν δρουν σκόπιμα.
Αν πρόκειται για φέρσιμο μάνας προς τον γιο, είναι πάντα σκόπιμο και έχει πάντα σκοπό να τον κάνει τελειωμένο φλούφλη και υποτακτικό μηδενικό.

Κάτι ήξεραν οι σπαρτιάτες που παίρνανε τα αγόρια από τις μανάδες τους σε ηλικία 7 ετών. Χάρη τους έκαναν, μεγαλώνανε άντρες και πολεμιστές έτσι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Δεκ 2018, 19:10

this_man έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:06
Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:21
Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:40


Εγώ δεν αγαπάω και μου έχει μείνει λίγη συγχώρεση. Όχι ότι είναι τελειωμένα καθάρματα, αλλά ο ένας σηκώθηκε και έφυγε με γκόμενα αφήνοντας έξι ανήλικα και η άλλη έβαλε το σόι της (που έχει και αστυνομικούς) να διαλύσουν τα παιδιά (τα κατάφεραν αρκετά). Εδώ βλέπουμε και τον ρόλο της σιγανοπαπαδιάς που αντί να κάτσει να κρατήσει σπίτι, έβαζε μέσα, μάνα, πατέρα, αδέρφια, ξαδέρφια και το κακό συναπάντημα να της δίνουν συμβουλές. Αν είχε αφήσει και τίποτα αστυνομικούς, θα καταλάβαινα τον άνθρωπο που έφυγε, αν έφευγε μόνος του.
Βασικά ζηλεύω κιόλας γιατί αυτός έκανε και ένα παιδί και ζει κυριλέ και εμένα με διέλυσε το σόι της λεγάμενης.
Καταλαβαίνω ότι έχεις πληγωθεί αλλά κάποιες φορές άνθρωποι δεν κατανοούν τον πόνο που θα φέρουν. Και δεν δρουν σκόπιμα.
Αν πρόκειται για φέρσιμο μάνας προς τον γιο, είναι πάντα σκόπιμο και έχει πάντα σκοπό να τον κάνει τελειωμένο φλούφλη και υποτακτικό μηδενικό.

Κάτι ήξεραν οι σπαρτιάτες που παίρνανε τα αγόρια από τις μανάδες τους σε ηλικία 7 ετών. Χάρη τους έκαναν, μεγαλώνανε άντρες και πολεμιστές έτσι.
Κάνεις λάθος. Δεν υπάρχουν σκοπιμότητες .Οι μανάδες θέλουν πάντα το καλύτερο ή θέλουν να προστατέψουν. Απλά πολλές φορές δεν καταλαβαίνουν ή αυτό που θέλουν δεν είναι το καλύτερο των παιδιών τους.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25906
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 15 Δεκ 2018, 19:19

this_man έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:06
Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:21
Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:40


Εγώ δεν αγαπάω και μου έχει μείνει λίγη συγχώρεση. Όχι ότι είναι τελειωμένα καθάρματα, αλλά ο ένας σηκώθηκε και έφυγε με γκόμενα αφήνοντας έξι ανήλικα και η άλλη έβαλε το σόι της (που έχει και αστυνομικούς) να διαλύσουν τα παιδιά (τα κατάφεραν αρκετά). Εδώ βλέπουμε και τον ρόλο της σιγανοπαπαδιάς που αντί να κάτσει να κρατήσει σπίτι, έβαζε μέσα, μάνα, πατέρα, αδέρφια, ξαδέρφια και το κακό συναπάντημα να της δίνουν συμβουλές. Αν είχε αφήσει και τίποτα αστυνομικούς, θα καταλάβαινα τον άνθρωπο που έφυγε, αν έφευγε μόνος του.
Βασικά ζηλεύω κιόλας γιατί αυτός έκανε και ένα παιδί και ζει κυριλέ και εμένα με διέλυσε το σόι της λεγάμενης.
Καταλαβαίνω ότι έχεις πληγωθεί αλλά κάποιες φορές άνθρωποι δεν κατανοούν τον πόνο που θα φέρουν. Και δεν δρουν σκόπιμα.
Αν πρόκειται για φέρσιμο μάνας προς τον γιο, είναι πάντα σκόπιμο και έχει πάντα σκοπό να τον κάνει τελειωμένο φλούφλη και υποτακτικό μηδενικό.

Κάτι ήξεραν οι σπαρτιάτες που παίρνανε τα αγόρια από τις μανάδες τους σε ηλικία 7 ετών. Χάρη τους έκαναν, μεγαλώνανε άντρες και πολεμιστές έτσι.
:g030:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8168
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Δεκ 2018, 19:19

Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:31
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:02

.

Η τελευταία σου πρόταση μού θύμησε ένα ανέκδοτο πού είχε δόση αλήθειας .....

Οτι τό μνημόνιο είναι συνωμοσία τών ελληνίδων μαμάδων γιά νά κρατάνε τά παιδιά στο σπιτι ..... :blm:

Η ερώτησή μου σέ Ψυχολόγο πρό εικοσαετίας στό γιατί οι γονεις πού έχουν χτυπηθεί από τους δικούς τους γονείς

χτυπάνε τά παιδιά τους ..... ήταν ..... γιατί δέν έχουν μάθει άλλο τρόπο .... δέν έχουν μάθει να μιλάνε ..... :a108::p2::fp:

.
Mε μνημόνια και χωρίς μνημόνια αυτό πάντα υπήρχε στην ελληνική οικογένεια. Τα παιδιά να μένουν κοντά.
Πάντως πιστεύω ότι εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του παιδιού. Τα παιδιά δεν είναι άγραφο χαρτί.
Αντάρα ....

Εχεις διαβάσει το νήμα τής Τίπιτι Κλόπ Νατουραλιστική ¥ Αφηρημένη Τέχνη ;;;
Ενότητα Εικαστικές Τέχνες ....

Ο Χαρακτήρ πού λές .......είναι ήδη χαραγμένος ........ ή ........ τόν χαράσει η εμπειρία ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Σεβασμός παρακαλώ
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 22:16

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σεβασμός παρακαλώ » 16 Δεκ 2018, 19:27

Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:10
this_man έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:06
Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:21


Καταλαβαίνω ότι έχεις πληγωθεί αλλά κάποιες φορές άνθρωποι δεν κατανοούν τον πόνο που θα φέρουν. Και δεν δρουν σκόπιμα.
Αν πρόκειται για φέρσιμο μάνας προς τον γιο, είναι πάντα σκόπιμο και έχει πάντα σκοπό να τον κάνει τελειωμένο φλούφλη και υποτακτικό μηδενικό.

Κάτι ήξεραν οι σπαρτιάτες που παίρνανε τα αγόρια από τις μανάδες τους σε ηλικία 7 ετών. Χάρη τους έκαναν, μεγαλώνανε άντρες και πολεμιστές έτσι.
Κάνεις λάθος. Δεν υπάρχουν σκοπιμότητες .Οι μανάδες θέλουν πάντα το καλύτερο ή θέλουν να προστατέψουν. Απλά πολλές φορές δεν καταλαβαίνουν ή αυτό που θέλουν δεν είναι το καλύτερο των παιδιών τους.
Μα ευνουχίσουν τα παιδιά τους θέλουνε. Είναι αρρωστημένη η σχέση. Τα παιδιά πρέπει να απομακρύνονται από τους γονείς και να μεγαλώνουν σε ιδρύματα με ομαδική διαβίωση όπως επιτάσσει η φύση σε όλα τα ζώα.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 16 Δεκ 2018, 20:53

this_man έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:06
Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:21
Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:40


Εγώ δεν αγαπάω και μου έχει μείνει λίγη συγχώρεση. Όχι ότι είναι τελειωμένα καθάρματα, αλλά ο ένας σηκώθηκε και έφυγε με γκόμενα αφήνοντας έξι ανήλικα και η άλλη έβαλε το σόι της (που έχει και αστυνομικούς) να διαλύσουν τα παιδιά (τα κατάφεραν αρκετά). Εδώ βλέπουμε και τον ρόλο της σιγανοπαπαδιάς που αντί να κάτσει να κρατήσει σπίτι, έβαζε μέσα, μάνα, πατέρα, αδέρφια, ξαδέρφια και το κακό συναπάντημα να της δίνουν συμβουλές. Αν είχε αφήσει και τίποτα αστυνομικούς, θα καταλάβαινα τον άνθρωπο που έφυγε, αν έφευγε μόνος του.
Βασικά ζηλεύω κιόλας γιατί αυτός έκανε και ένα παιδί και ζει κυριλέ και εμένα με διέλυσε το σόι της λεγάμενης.
Καταλαβαίνω ότι έχεις πληγωθεί αλλά κάποιες φορές άνθρωποι δεν κατανοούν τον πόνο που θα φέρουν. Και δεν δρουν σκόπιμα.
Αν πρόκειται για φέρσιμο μάνας προς τον γιο, είναι πάντα σκόπιμο και έχει πάντα σκοπό να τον κάνει τελειωμένο φλούφλη και υποτακτικό μηδενικό.

Κάτι ήξεραν οι σπαρτιάτες που παίρνανε τα αγόρια από τις μανάδες τους σε ηλικία 7 ετών. Χάρη τους έκαναν, μεγαλώνανε άντρες και πολεμιστές έτσι.
Η σημερινή ζωή για το μέσο τυχερό άνθρωπο που έχει την τύχη να δουλεύει και να μεγαλώνει παιδιά έχει τρελό στρες, αλλά κάπου λες έτσι είναι, κολυμπάμε. Και η πυρηνική οικογένεια προσθέτει σε αυτό, με την έννοια ότι τα παιδιά έχουν πράγματι χρόνο για αυτό που είναι στη φύση τους από μια ηλικία και πέρα, να είναι με άλλους ΕΚΤΟΣ από την οικογένεια, υπερβολικά τυποποιημένο και παράξενο, σε σχέση με αυτό που έχει συνηθίσει η ανθρωπότητα μέχρι σήμερα.

Αυτό όμως καθόλου δεν σημαίνει ότι ένας ξένος θα νοιαστεί και θα καθοδηγήσει το παιδί καλύτερα σε σχέση πάντα με το ΜΕΣΟ γονιό που νοιάζεται. Όσο να το πεις όσο πιο σύνθετη η ζωή, τόσο κάπου έχει ένα ρόλο να σε βάλει στην ενηλικίωση κάπως πιο ομαλά ένα περιβάλλον από ενήλικες.

Σκέψου τώρα ότι κάποτε ένας δεκαπεντάχρονος, με μεγάλη βεβαιότητα τα έβαζε με αστυνομικούς, γιατί θεωρούσε ότι οι ίδιοι αστυνομικοί, τα ίδια άτομα είναι προστασία σε σημαντικά πρόσωπα και πάνε και τρώνε τις μολότωφ στα Εξάρχεια! Και χρόνια μετά τα ίδια έγραφε, δεν είχε μεγαλώσει καθόλου! Ακριβώς τα ίδια άτομα, δεν αλλάζει τίποτα, ποιο μέσον έχει κανείς πχ να δουλεύει στο ένα ή στο άλλο πόστο. Για αυτό να τη φάει τη μολότωφ στα εξάρχεια ο άλλος για τη συμπεριφορά στο Ψυχικό, το αξίζει εξολοκλήρου!

"Πηγαίναμε σε όλες τις φασαρίες γιατί θεωρούσαμε τους αστυνομικούς κατώτερα όντα, που είχαν δουλική συμπεριφορά στους πλούσιους"

Τι να προλάβεις να πεις σε έναν δεκαπεντάχρονο πριν αποφασίσει ότι έχει λύσεις; :102::o

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Δεκ 2018, 11:10

Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:12
Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:05
Μια χαρά είναι οι μαμάδες, οι περισσότερες δηλαδή. Τώρα εσείς που πάτε και ξετρυπώνεται όλες τις περιπτωσάρες δεν ξέρω.
Εννοείται και είναι μια χαρά οι μαμάδες στην πλειοψηφία τους.Και όσο εξελισσόμαστε σαν φύλο γινόνται και καλύτερες. Εντάξει έχουν τα στραβά τους αλλά άνθρωπινα είναι κι αυτά .
Από πατεράδες πάσχουμε λίγο σαν κοινωνία αλλά από τη δική μας γενιά και έπειτα έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο.
..και των μαμαδων προς το χειροτερο..
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25906
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Δεκ 2018, 11:13

Ασέβαστος έγραψε:
17 Δεκ 2018, 11:10
Naida έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:12
Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 17:05
Μια χαρά είναι οι μαμάδες, οι περισσότερες δηλαδή. Τώρα εσείς που πάτε και ξετρυπώνεται όλες τις περιπτωσάρες δεν ξέρω.
Εννοείται και είναι μια χαρά οι μαμάδες στην πλειοψηφία τους.Και όσο εξελισσόμαστε σαν φύλο γινόνται και καλύτερες. Εντάξει έχουν τα στραβά τους αλλά άνθρωπινα είναι κι αυτά .
Από πατεράδες πάσχουμε λίγο σαν κοινωνία αλλά από τη δική μας γενιά και έπειτα έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο.
..και των μαμαδων προς το χειροτερο..
:003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Α : Μαμάδες : ο Ευνουχισμός των Αντρων.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Δεκ 2018, 11:14

Σαμψών έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:15
Antares έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:03
Τώρα θα μου πεις ότι παραλογίζομαι και ότι εγώ επέφερα όλα τα δεινά στον εαυτό μου
Δεν είπα ούτε σκέφτηκα τίποτα τέτοιο
Τα προβλήματα πάντα υπάρχουν, άλλοτε τα δημιουργούμε και άλλοτε έρχονται μόνα τους (και το υποβοηθούμε και μεις). Μην τρελαίνεσαι και μην τα πολυαναλύεις μες το μυαλό σου.
τα περισσοτερα προβληματα τα φερνουμε οι ιδιοι στους εαυτους μας. ορισμενοι, αντι να ασχοληθουν με το πως να τα λυσουν, απλως βρισκουν καποιον να κατηγορησουν για αυτα, και ζουν μες στη μιζερια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών