Ο Γιάννης και η Ελένη

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Μάιος 2020, 00:37

Αγις έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:31
Naida έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:27
Αγις έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:19


ειναι γελοια δικαιολογια για να κανει καποιος οτι θελει
η περιφημη οδηγια ''να εκφραζεις τα συναισθηματα σου '' δλδ αστα ανεξελεγκτα - οποτε να εκφρασω την οργη μου εν θερμω με κλωτσιδια οταν δεν συγκρατησει τη ζηλεια της κ κανει ωμη επεμβαση στην προσωπικη μου ζωη με το να με παρακολουθει ;
Μπορείς να εκφράσεις την οργή σου και την ενόχληση σου και χωρίς βιοπραγια. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να μάθεις ούτως ή άλλως να χειρίζεσαι.
Αλλά για να φτάσει να σε παρακολουθήσει καποια μαλακία έχεις κάνει :lol:
ειδες που πουλας φυκια +πως η αλλη μπορει να κανει οτι θελει κ δεν χρειαζεται να μαθει να χειριζεται τπτ + πουλας κ τρελιτσα ;
Άκου εγώ σαν μικρότερη θα σου πω κάτι και να το έχεις στο μυαλό σου. Από τον άλλον δεν μπορείς να απαιτήσεις να αλλάξει. Ή μάλλον πιο σωστά δεν μπορείς να του επιβάλλεις να αλλάξει. Αυτόν που μπορείς να χειριστείς είναι ο εαυτός σου(καλά και τον άλλον μπορείς να χειριστείς ενιοτε αλλά δεν συνιστάται). Οπότε τα όρια τα θέτεις εσύ. Αν ο άλλος δεν τα σέβεται πάλι εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις. Αλλά πάντα να έχεις στο μυαλό σου οτι δεν μπορείς να επιβάλλεις σε κάποιον να αλλάξει τρόπο συμπεριφοράς.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 11 Μάιος 2020, 00:41

Naida έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:37
Αγις έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:31
Naida έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:27


Μπορείς να εκφράσεις την οργή σου και την ενόχληση σου και χωρίς βιοπραγια. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να μάθεις ούτως ή άλλως να χειρίζεσαι.
Αλλά για να φτάσει να σε παρακολουθήσει καποια μαλακία έχεις κάνει :lol:
ειδες που πουλας φυκια +πως η αλλη μπορει να κανει οτι θελει κ δεν χρειαζεται να μαθει να χειριζεται τπτ + πουλας κ τρελιτσα ;
Άκου εγώ σαν μικρότερη θα σου πω κάτι και να το έχεις στο μυαλό σου. Από τον άλλον δεν μπορείς να απαιτήσεις να αλλάξει. Ή μάλλον πιο σωστά δεν μπορείς να του επιβάλλεις να αλλάξει. Αυτόν που μπορείς να χειριστείς είναι ο εαυτός σου(καλά και τον άλλον μπορείς να χειριστείς ενιοτε αλλά δεν συνιστάται). Οπότε τα όρια τα θέτεις εσύ. Αν ο άλλος δεν τα σέβεται πάλι εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις. Αλλά πάντα να έχεις στο μυαλό σου οτι δεν μπορείς να επιβάλλεις σε κάποιον να αλλάξει τρόπο συμπεριφοράς.
ολα αυτα τι σχεση εχουν με τα προηγουμενα ;
μολις ξελαχανιασεις ανεβα στην κερκιδα κ φερε τη μπαλλα :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Μάιος 2020, 00:45

Αγις έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:41
Naida έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:37
Αγις έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:31


ειδες που πουλας φυκια +πως η αλλη μπορει να κανει οτι θελει κ δεν χρειαζεται να μαθει να χειριζεται τπτ + πουλας κ τρελιτσα ;
Άκου εγώ σαν μικρότερη θα σου πω κάτι και να το έχεις στο μυαλό σου. Από τον άλλον δεν μπορείς να απαιτήσεις να αλλάξει. Ή μάλλον πιο σωστά δεν μπορείς να του επιβάλλεις να αλλάξει. Αυτόν που μπορείς να χειριστείς είναι ο εαυτός σου(καλά και τον άλλον μπορείς να χειριστείς ενιοτε αλλά δεν συνιστάται). Οπότε τα όρια τα θέτεις εσύ. Αν ο άλλος δεν τα σέβεται πάλι εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις. Αλλά πάντα να έχεις στο μυαλό σου οτι δεν μπορείς να επιβάλλεις σε κάποιον να αλλάξει τρόπο συμπεριφοράς.
ολα αυτα τι σχεση εχουν με τα προηγουμενα ;
μολις ξελαχανιασεις ανεβα στην κερκιδα κ φερε τη μπαλλα :003:
Εσύ είπες ότι δεν ειπα να χειριστεί η άλλη τη συμπεριφορά της αλλά είπα να χειριστείς εσύ την οργή σου να μη φτάνεις στα κλωτσιδια :evil:
Αφού την συμπεριφορά της αλληνης δεν μπορείς να την ελέγξεις, τη δικιά σου θα ελέγξεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 11 Μάιος 2020, 00:48

Naida έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:45
Αγις έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:41
Naida έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:37


Άκου εγώ σαν μικρότερη θα σου πω κάτι και να το έχεις στο μυαλό σου. Από τον άλλον δεν μπορείς να απαιτήσεις να αλλάξει. Ή μάλλον πιο σωστά δεν μπορείς να του επιβάλλεις να αλλάξει. Αυτόν που μπορείς να χειριστείς είναι ο εαυτός σου(καλά και τον άλλον μπορείς να χειριστείς ενιοτε αλλά δεν συνιστάται). Οπότε τα όρια τα θέτεις εσύ. Αν ο άλλος δεν τα σέβεται πάλι εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις. Αλλά πάντα να έχεις στο μυαλό σου οτι δεν μπορείς να επιβάλλεις σε κάποιον να αλλάξει τρόπο συμπεριφοράς.
ολα αυτα τι σχεση εχουν με τα προηγουμενα ;
μολις ξελαχανιασεις ανεβα στην κερκιδα κ φερε τη μπαλλα :003:
Εσύ είπες ότι δεν ειπα να χειριστεί η άλλη τη συμπεριφορά της αλλά είπα να χειριστείς εσύ την οργή σου να μη φτάνεις στα κλωτσιδια :evil:
Αφού την συμπεριφορά της αλληνης δεν μπορείς να την ελέγξεις, τη δικιά σου θα ελέγξεις.
:zz:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Μάιος 2020, 00:49

Αγις έγραψε:
11 Μάιος 2020, 00:48


:zz:
Ωχ μωρέ :011:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Μάιος 2020, 08:25

νύχτα έγραψε:
10 Μάιος 2020, 22:19
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
10 Μάιος 2020, 22:10

Αν κάτι δεν πάει καλά φυσικά και θα το συζητήσω με την σχέση μου, δεν θα το συζητήσω με τον κολλητό μου.

Με μπέρδεψες λίγο γιατί κάνουμε συζήτηση για τις παρεμβάσεις των άλλων και το δικαίωμα που δίνει κάποιος για να το κάνουν. Εγώ τα 'χω με την Ελένη, όχι με την Κίτσα, Πίτσα, Λίτσα κλπ και αυτή με τον Γιάννη.
όχι, στο αρχικό ποστ, περιγράφεται η μη-συζήτηση ουσιαστικά
και το σύνδρομο του γρύλου, που περισσότερο συναντάται στις
γυναίκες λόγω της υπεραναλυτικής μας γαμωσκέψης



λάθος κατάλαβα πάλι ρε πούστημου; :oops:
σωστα καταλαβες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

- Casper -

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 11 Μάιος 2020, 11:32

Αγις έγραψε:
10 Μάιος 2020, 23:58
δεν υπαρχει μεγαλυτερη μαλακια απο αυτο που λεγεται ''σχεση '' αλα Ελληνικα - οπως εχει τυποποιηθει και καθιερωθει
οι ερωτικες σχεσεις δεν ειναι γαμος χωρις στεφανι ουτε για να μας λυνουν προβληματα - η να τα φορτωνουμε σε αλλους η να εμπιστευομαστε - να τα συζηταμε ολα να χωνομαστε στην ζωη τους κλπ
ειναι για να περναμε καλα να διασκεδαζουμε να αντλουμε απολαυση κ να συνεχιζουμε μετη ζωη μας στις αλλες πτυχες της χωρις να επεμβαινουμε στων αλλων ουτε αυτοι στις δικες μας κ βεβαια χωρις ασφυκτικα κολλητιλικια κ απαιτηση ολικης αφιερωσης χρονου
Αν μια φίλη κάνει τον άλλον να νιώθει θύτης και να την λυπάται, χάνει την αξιοπρέπειά της και σου χιλιοαναλύει τα πάντα όλα για την σχέση της, όταν σου λέει "θα σου πω κάτι που μπορεί να σε κάνει να μην θες πια να μου μιλάς" και να ζητάει η ίδια την γνώμη σου, και όταν όχι μόνο της λες την ειλικρινή σου γνώμη για τις μαλακίες που κάνει αλλά στέκεσαι δίπλα της (άρα είχε πέσει έξω στην πρόβλεψη ότι θα την σούταρα μετά από τόσα χρόνια φιλίας επειδή τυφλώθηκε από έρωτα και έκανε μαλακίες) όπως τόσα βράδια που έκλαιγε στον ώμο σου, και έπειτα από όλα αυτά σταματάει η ίδια να σου μιλάει επειδή τόλμησες να πεις μια γνώμη που είναι αντίθετη από την δική της και επειδή δεν ένιωσε πως την κατάλαβες, πως αντιδράς; Ποια είναι η γνώμη σου;

Έκανα μαλακία κι' εγώ και την κατάλαβα πολύ αργότερα. Η μαλακία είναι που είπα την γνώμη μου σε ένα τόσο λεπτό θέμα που ΔΕΝ αφορά τρίτους, ακόμη κι' αν μου είχε ζητηθεί. Ο άλλος εκείνες τις στιγμές δεν σκέφτετε καν, σε μηδενίζει, δεν έχεις καμιά αξία γι' αυτόν, μόνο ο έρωτας μετρά και αξίζει όλες τις μαλακίες.

Πρόσφατα την έκανα ξανά follow για έναν ρημαδοκαφέ, είμασταν φίλες απ' τον δημοτικό, να μάθω τα νέα της και να ζητήσω συγγνώμη. Ούτε καν με δέχτηκε Απέρριψε το αίτημα. Το έλεγξα τώρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος - Casper - την 11 Μάιος 2020, 11:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2020, 11:40

- Casper - έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:32
Πρόσφατα την έκανα ξανά follow για έναν ρημαδοκαφέ, είμασταν φίλες απ' τον δημοτικό, να μάθω τα νέα της και να ζητήσω συγγνώμη. Ούτε καν με δέχτηκε.
Να ζητήσεις συγγνώμη, γιατί; :lol:

Σαφώς και ο έρωτας δημιουργεί αναταράξεις στις φιλίες (γιατί ποτέ οι ερωτευμένοι δεν ζητάνε "γνώμη", ζητάνε επιβεβαίωση γι' αυτό που τους καλύπτει και τίποτα περισσότερο) αλλά αυτό είναι κάτι παροδικό. Αναφέρομαι στις σοβαρές σχέσεις φιλίας. Όταν αποδεικνύεται ότι ο "παιδικός" φίλος, ήθελε ένα υποστηρικτικό δεκανίκι και τίποτα περισσότερο, ζητάς συγγνώμη από τον εαυτό σου που διέθεσες ενέργεια και χρόνο σε κάποιον που δεν άξιζε και τελειώνει η ιστορία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

- Casper -

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 11 Μάιος 2020, 11:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:40
- Casper - έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:32
Πρόσφατα την έκανα ξανά follow για έναν ρημαδοκαφέ, είμασταν φίλες απ' τον δημοτικό, να μάθω τα νέα της και να ζητήσω συγγνώμη. Ούτε καν με δέχτηκε.
Να ζητήσεις συγγνώμη, γιατί; :lol:

Σαφώς και ο έρωτας δημιουργεί αναταράξεις στις φιλίες (γιατί ποτέ οι ερωτευμένοι δεν ζητάνε "γνώμη", ζητάνε επιβεβαίωση γι' αυτό που τους καλύπτει και τίποτα περισσότερο) αλλά αυτό είναι κάτι παροδικό. Αναφέρομαι στις σοβαρές σχέσεις φιλίας. Όταν αποδεικνύεται ότι ο "παιδικός" φίλος, ήθελε ένα υποστηρικτικό δεκανίκι και τίποτα περισσότερο, ζητάς συγγνώμη από τον εαυτό σου που διέθεσες ενέργεια και χρόνο σε κάποιον που δεν άξιζε και τελειώνει η ιστορία.
Δεν μπορώ ακόμα να χωνέψω αυτό που έγινε. Ήτανε το άτομο που στο δημοτικό ντρεπόταν να αγοράσει νερό από το κυλικείο και με έβαζε να το ζητάω εγώ. Τόσα χρόνια είμασταν "κολλητές" και δεν είχα καταλάβει το αληθινό της πρόσωπο. Είχα πάθει σοκ. Αλλά περισσότερο τα έβαλα με τον εαυτό μου. Πάντα ήμουνα ο άνθρωπος που καταλάβαινε τους άλλους και τους δικαιολογούσε. Η άλλη μας φίλη (και "κολλητή") επειδή λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο με εκείνη στις σχέσεις της, οι απόψεις τους ταυτίστηκαν και επειδή εγώ είπα κάτι αντίθετο τα έβαλαν και οι 2 μαζί μου. Η μια προσπάθησε να μου στείλει για να μας κάνει να τα βρούνε και της είπα να μην ανακατεύεται και πως πήρε ήδη θέση και πως εγώ δεν είχα κανένα θέμα, η άλλη με έκανε πέρα. Καμια από τις 2 δεν μου μιλάει. Έχασα 2 ανθρώπους που θεωρούσα κολλητές γι' αυτή την γελοία κατάσταση και απλά δεν θέλω να ξανανοίξω το στόμα μου. Και ρωτάω. Σε ανάλογη περίπτωση πως πρέπει να αντιδρά κανείς; Με το που πέσει ανάλυση και ζητηθεί άποψη λες "δεν εκφέρω γνώμη" και την κάνεις με ελαφρά για να μην ξαναμπλέξεις; Γιατί πλέον είμαι της άποψης "Δεν θέλω να ακούσω τα ερωτικά σου. Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις".

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 11 Μάιος 2020, 11:50

μονο που οι περισσοτερες Ελληνιδες ειναι τυπου Ναιδας που οι ''σχεσεις'' ειναι απλα αφορμες για συζητηση με το συμβουλιο των κολλητων της κοριτσιωνε να περναει η ωρα - ουσιαστικα το συμβουλιο ειναι η πραγματικη σχεση που εχουν στη ζωη τους οι αλλες καταναλωτικο προιον - ταινια που βλεπουν ολες μαζι και λενε την αποψαρα τους - κ περνανε στην επομενη .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Μάιος 2020, 11:56

Αγις έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:50
μονο που οι περισσοτερες Ελληνιδες ειναι τυπου Ναιδας που οι ''σχεσεις'' ειναι απλα αφορμες για συζητηση με το συμβουλιο των κολλητων της κοριτσιωνε να περναει η ωρα - ουσιαστικα το συμβουλιο ειναι η πραγματικη σχεση που εχουν στη ζωη τους οι αλλες καταναλωτικο προιον - ταινια που βλεπουν ολες μαζι και λενε την αποψαρα τους - κ περνανε στην επομενη .
Α καλά ότι να 'ναι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2020, 12:27

- Casper - έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:40
- Casper - έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:32
Πρόσφατα την έκανα ξανά follow για έναν ρημαδοκαφέ, είμασταν φίλες απ' τον δημοτικό, να μάθω τα νέα της και να ζητήσω συγγνώμη. Ούτε καν με δέχτηκε.
Να ζητήσεις συγγνώμη, γιατί; :lol:

Σαφώς και ο έρωτας δημιουργεί αναταράξεις στις φιλίες (γιατί ποτέ οι ερωτευμένοι δεν ζητάνε "γνώμη", ζητάνε επιβεβαίωση γι' αυτό που τους καλύπτει και τίποτα περισσότερο) αλλά αυτό είναι κάτι παροδικό. Αναφέρομαι στις σοβαρές σχέσεις φιλίας. Όταν αποδεικνύεται ότι ο "παιδικός" φίλος, ήθελε ένα υποστηρικτικό δεκανίκι και τίποτα περισσότερο, ζητάς συγγνώμη από τον εαυτό σου που διέθεσες ενέργεια και χρόνο σε κάποιον που δεν άξιζε και τελειώνει η ιστορία.
Δεν μπορώ ακόμα να χωνέψω αυτό που έγινε. Ήτανε το άτομο που στο δημοτικό ντρεπόταν να αγοράσει νερό από το κυλικείο και με έβαζε να το ζητάω εγώ. Τόσα χρόνια είμασταν "κολλητές" και δεν είχα καταλάβει το αληθινό της πρόσωπο. Είχα πάθει σοκ. Αλλά περισσότερο τα έβαλα με τον εαυτό μου. Πάντα ήμουνα ο άνθρωπος που καταλάβαινε τους άλλους και τους δικαιολογούσε. Η άλλη μας φίλη (και "κολλητή") επειδή λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο με εκείνη στις σχέσεις της, οι απόψεις τους ταυτίστηκαν και επειδή εγώ είπα κάτι αντίθετο τα έβαλαν και οι 2 μαζί μου. Η μια προσπάθησε να μου στείλει για να μας κάνει να τα βρούνε και της είπα να μην ανακατεύεται και πως πήρε ήδη θέση και πως εγώ δεν είχα κανένα θέμα, η άλλη με έκανε πέρα. Καμια από τις 2 δεν μου μιλάει. Έχασα 2 ανθρώπους που θεωρούσα κολλητές γι' αυτή την γελοία κατάσταση και απλά δεν θέλω να ξανανοίξω το στόμα μου. Και ρωτάω. Σε ανάλογη περίπτωση πως πρέπει να αντιδρά κανείς; Με το που πέσει ανάλυση και ζητηθεί άποψη λες "δεν εκφέρω γνώμη" και την κάνεις με ελαφρά για να μην ξαναμπλέξεις; Γιατί πλέον είμαι της άποψης "Δεν θέλω να ακούσω τα ερωτικά σου. Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις".
Θα σου πω τη δική μου γνώμη και αντιμετώπιση σ' αυτό το θέμα, χωρίς να τη θεωρώ κανόνα.

Όλοι οι φίλοι (ισχύει και για εμάς) θέλουν ντάντεμα σε κάποιες φάσεις της ζωής τους. Εκεί, βάζεις στην άκρη τις αναλύσεις και την προσωπική σου άποψη και τους στηρίζεις χωρίς πολλά πολλά. Δηλαδή, πας με τα νερά τους και τους αφήνεις να βρουν την άκρη μόνοι τους, κρατώντας μια διακριτική αποστασιοποίηση.
Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο. Αν πεις καθαρά τη γνώμη σου, θεωρώντας ότι αυτό πρέπει να κάνεις ως φίλος, θα καταλήξεις στο αντίθετο αποτέλεσμα. Γιατί θα σε αντιμετωπίσουν αυτομάτως ως εχθρό (με το πρόσχημα ότι δεν τους καταλαβαίνεις και μπλαμπλα) και θα μεταθέσουν σε σένα το πρόβλημα τους. Και όσο περισσότερο μεγαλώνει το δικό τους πρόβλημα, τόσο πιο έντονη θα γίνεται η αντιπάθεια τους.

Σε κάθε περίπτωση όμως, μπορεί τα ερωτικά να οξύνουν πάντα αυτές τις αντιπαραθέσεις, αλλά υπάρχουν δεκάδες άλλα δείγματα για τον χαρακτήρα των φίλων μας, σε περισσότερο καθημερινές φάσεις.
Οι άνθρωποι έχουν το ίδιο λειτουργικό ως φίλοι, σύντροφοι ή γονείς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

- Casper -

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 11 Μάιος 2020, 12:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2020, 12:27
- Casper - έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:40


Να ζητήσεις συγγνώμη, γιατί; :lol:

Σαφώς και ο έρωτας δημιουργεί αναταράξεις στις φιλίες (γιατί ποτέ οι ερωτευμένοι δεν ζητάνε "γνώμη", ζητάνε επιβεβαίωση γι' αυτό που τους καλύπτει και τίποτα περισσότερο) αλλά αυτό είναι κάτι παροδικό. Αναφέρομαι στις σοβαρές σχέσεις φιλίας. Όταν αποδεικνύεται ότι ο "παιδικός" φίλος, ήθελε ένα υποστηρικτικό δεκανίκι και τίποτα περισσότερο, ζητάς συγγνώμη από τον εαυτό σου που διέθεσες ενέργεια και χρόνο σε κάποιον που δεν άξιζε και τελειώνει η ιστορία.
Δεν μπορώ ακόμα να χωνέψω αυτό που έγινε. Ήτανε το άτομο που στο δημοτικό ντρεπόταν να αγοράσει νερό από το κυλικείο και με έβαζε να το ζητάω εγώ. Τόσα χρόνια είμασταν "κολλητές" και δεν είχα καταλάβει το αληθινό της πρόσωπο. Είχα πάθει σοκ. Αλλά περισσότερο τα έβαλα με τον εαυτό μου. Πάντα ήμουνα ο άνθρωπος που καταλάβαινε τους άλλους και τους δικαιολογούσε. Η άλλη μας φίλη (και "κολλητή") επειδή λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο με εκείνη στις σχέσεις της, οι απόψεις τους ταυτίστηκαν και επειδή εγώ είπα κάτι αντίθετο τα έβαλαν και οι 2 μαζί μου. Η μια προσπάθησε να μου στείλει για να μας κάνει να τα βρούνε και της είπα να μην ανακατεύεται και πως πήρε ήδη θέση και πως εγώ δεν είχα κανένα θέμα, η άλλη με έκανε πέρα. Καμια από τις 2 δεν μου μιλάει. Έχασα 2 ανθρώπους που θεωρούσα κολλητές γι' αυτή την γελοία κατάσταση και απλά δεν θέλω να ξανανοίξω το στόμα μου. Και ρωτάω. Σε ανάλογη περίπτωση πως πρέπει να αντιδρά κανείς; Με το που πέσει ανάλυση και ζητηθεί άποψη λες "δεν εκφέρω γνώμη" και την κάνεις με ελαφρά για να μην ξαναμπλέξεις; Γιατί πλέον είμαι της άποψης "Δεν θέλω να ακούσω τα ερωτικά σου. Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις".
Θα σου πω τη δική μου γνώμη και αντιμετώπιση σ' αυτό το θέμα, χωρίς να τη θεωρώ κανόνα.

Όλοι οι φίλοι (ισχύει και για εμάς) θέλουν ντάντεμα σε κάποιες φάσεις της ζωής τους. Εκεί, βάζεις στην άκρη τις αναλύσεις και την προσωπική σου άποψη και τους στηρίζεις χωρίς πολλά πολλά. Δηλαδή, πας με τα νερά τους και τους αφήνεις να βρουν την άκρη μόνοι τους, κρατώντας μια διακριτική αποστασιοποίηση.
Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο. Αν πεις καθαρά τη γνώμη σου, θεωρώντας ότι αυτό πρέπει να κάνεις ως φίλος, θα καταλήξεις στο αντίθετο αποτέλεσμα. Γιατί θα σε αντιμετωπίσουν αυτομάτως ως εχθρό (με το πρόσχημα ότι δεν τους καταλαβαίνεις και μπλαμπλα) και θα μεταθέσουν σε σένα το πρόβλημα τους. Και όσο περισσότερο μεγαλώνει το δικό τους πρόβλημα, τόσο πιο έντονη θα γίνεται η αντιπάθεια τους.

Σε κάθε περίπτωση όμως, μπορεί τα ερωτικά να οξύνουν πάντα αυτές τις αντιπαραθέσεις, αλλά υπάρχουν δεκάδες άλλα δείγματα για τον χαρακτήρα των φίλων μας, σε περισσότερο καθημερινές φάσεις.
Οι άνθρωποι έχουν το ίδιο λειτουργικό ως φίλοι, σύντροφοι ή γονείς.
Γι' αυτό ακριβώς ήθελα να ζητήσω συγγνώμη. Επειδή όπως έγραψα ήμουν πάντα από τους ανθρώπους που καταλάβαινα τον άλλον επειδή προσπαθούσα να μπω στη θέση του, και που τον δικαιολογούσα, και εκείνη την στιγμή που αυτό ακριβώς ήταν το ζητούμενο και λόγω λεπτότητας της κατάστασης, δεν το έκανα. Ήξεραν την γνώμη μου από πριν, ίσως γι' αυτό μου είχε πει πως μ' αυτό που θα μου έλεγε (ήταν μια συμπεριφορά της προς εκείνον που μείωνε πρωτίστως εκείνην και έπειτα αυτόν) θα με έκανε να μην θέλω να της ξαναμιλήσω. Δεν έγινε κάτι τέτοιο φυσικά αλλά συνέβη αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Γι' αυτό αναθεώρησα. Δεν έχει νόημα όμως τώρα πια.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Μάιος 2020, 20:03

- Casper - έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:32
Αγις έγραψε:
10 Μάιος 2020, 23:58
δεν υπαρχει μεγαλυτερη μαλακια απο αυτο που λεγεται ''σχεση '' αλα Ελληνικα - οπως εχει τυποποιηθει και καθιερωθει
οι ερωτικες σχεσεις δεν ειναι γαμος χωρις στεφανι ουτε για να μας λυνουν προβληματα - η να τα φορτωνουμε σε αλλους η να εμπιστευομαστε - να τα συζηταμε ολα να χωνομαστε στην ζωη τους κλπ
ειναι για να περναμε καλα να διασκεδαζουμε να αντλουμε απολαυση κ να συνεχιζουμε μετη ζωη μας στις αλλες πτυχες της χωρις να επεμβαινουμε στων αλλων ουτε αυτοι στις δικες μας κ βεβαια χωρις ασφυκτικα κολλητιλικια κ απαιτηση ολικης αφιερωσης χρονου
Αν μια φίλη κάνει τον άλλον να νιώθει θύτης και να την λυπάται, χάνει την αξιοπρέπειά της και σου χιλιοαναλύει τα πάντα όλα για την σχέση της, όταν σου λέει "θα σου πω κάτι που μπορεί να σε κάνει να μην θες πια να μου μιλάς" και να ζητάει η ίδια την γνώμη σου, και όταν όχι μόνο της λες την ειλικρινή σου γνώμη για τις μαλακίες που κάνει αλλά στέκεσαι δίπλα της (άρα είχε πέσει έξω στην πρόβλεψη ότι θα την σούταρα μετά από τόσα χρόνια φιλίας επειδή τυφλώθηκε από έρωτα και έκανε μαλακίες) όπως τόσα βράδια που έκλαιγε στον ώμο σου, και έπειτα από όλα αυτά σταματάει η ίδια να σου μιλάει επειδή τόλμησες να πεις μια γνώμη που είναι αντίθετη από την δική της και επειδή δεν ένιωσε πως την κατάλαβες, πως αντιδράς; Ποια είναι η γνώμη σου;

Έκανα μαλακία κι' εγώ και την κατάλαβα πολύ αργότερα. Η μαλακία είναι που είπα την γνώμη μου σε ένα τόσο λεπτό θέμα που ΔΕΝ αφορά τρίτους, ακόμη κι' αν μου είχε ζητηθεί. Ο άλλος εκείνες τις στιγμές δεν σκέφτετε καν, σε μηδενίζει, δεν έχεις καμιά αξία γι' αυτόν, μόνο ο έρωτας μετρά και αξίζει όλες τις μαλακίες.

Πρόσφατα την έκανα ξανά follow για έναν ρημαδοκαφέ, είμασταν φίλες απ' τον δημοτικό, να μάθω τα νέα της και να ζητήσω συγγνώμη. Ούτε καν με δέχτηκε Απέρριψε το αίτημα. Το έλεγξα τώρα.
Ομορφιά μου, οι άνθρωποι αλλάζουν και ίσως πάψει να υπάρχει το ταίριασμα μεταξύ τους. Μια αφορμή όπως η γνώμη στον έρωτα πού ζητήθηκε και δυσαρεστήσε μπορεί να είναι απλά η επιφάνεια. Αν ο λόγος ήταν αυτός και μόνο αυτός δεν είναι λογικό.
Έχω σκοτωθεί άπειρες φορές με τις φίλες μου για τα γκομενικα μας αλλά και γενικότερα για θέματα άλλα, αλλά οκ τελειώνει εκεί κι όλα καλά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

- Casper -

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 11 Μάιος 2020, 20:36

Naida έγραψε:
11 Μάιος 2020, 20:03
- Casper - έγραψε:
11 Μάιος 2020, 11:32
Αγις έγραψε:
10 Μάιος 2020, 23:58
δεν υπαρχει μεγαλυτερη μαλακια απο αυτο που λεγεται ''σχεση '' αλα Ελληνικα - οπως εχει τυποποιηθει και καθιερωθει
οι ερωτικες σχεσεις δεν ειναι γαμος χωρις στεφανι ουτε για να μας λυνουν προβληματα - η να τα φορτωνουμε σε αλλους η να εμπιστευομαστε - να τα συζηταμε ολα να χωνομαστε στην ζωη τους κλπ
ειναι για να περναμε καλα να διασκεδαζουμε να αντλουμε απολαυση κ να συνεχιζουμε μετη ζωη μας στις αλλες πτυχες της χωρις να επεμβαινουμε στων αλλων ουτε αυτοι στις δικες μας κ βεβαια χωρις ασφυκτικα κολλητιλικια κ απαιτηση ολικης αφιερωσης χρονου
Αν μια φίλη κάνει τον άλλον να νιώθει θύτης και να την λυπάται, χάνει την αξιοπρέπειά της και σου χιλιοαναλύει τα πάντα όλα για την σχέση της, όταν σου λέει "θα σου πω κάτι που μπορεί να σε κάνει να μην θες πια να μου μιλάς" και να ζητάει η ίδια την γνώμη σου, και όταν όχι μόνο της λες την ειλικρινή σου γνώμη για τις μαλακίες που κάνει αλλά στέκεσαι δίπλα της (άρα είχε πέσει έξω στην πρόβλεψη ότι θα την σούταρα μετά από τόσα χρόνια φιλίας επειδή τυφλώθηκε από έρωτα και έκανε μαλακίες) όπως τόσα βράδια που έκλαιγε στον ώμο σου, και έπειτα από όλα αυτά σταματάει η ίδια να σου μιλάει επειδή τόλμησες να πεις μια γνώμη που είναι αντίθετη από την δική της και επειδή δεν ένιωσε πως την κατάλαβες, πως αντιδράς; Ποια είναι η γνώμη σου;

Έκανα μαλακία κι' εγώ και την κατάλαβα πολύ αργότερα. Η μαλακία είναι που είπα την γνώμη μου σε ένα τόσο λεπτό θέμα που ΔΕΝ αφορά τρίτους, ακόμη κι' αν μου είχε ζητηθεί. Ο άλλος εκείνες τις στιγμές δεν σκέφτετε καν, σε μηδενίζει, δεν έχεις καμιά αξία γι' αυτόν, μόνο ο έρωτας μετρά και αξίζει όλες τις μαλακίες.

Πρόσφατα την έκανα ξανά follow για έναν ρημαδοκαφέ, είμασταν φίλες απ' τον δημοτικό, να μάθω τα νέα της και να ζητήσω συγγνώμη. Ούτε καν με δέχτηκε Απέρριψε το αίτημα. Το έλεγξα τώρα.
Ομορφιά μου, οι άνθρωποι αλλάζουν και ίσως πάψει να υπάρχει το ταίριασμα μεταξύ τους. Μια αφορμή όπως η γνώμη στον έρωτα πού ζητήθηκε και δυσαρεστήσε μπορεί να είναι απλά η επιφάνεια. Αν ο λόγος ήταν αυτός και μόνο αυτός δεν είναι λογικό.
Έχω σκοτωθεί άπειρες φορές με τις φίλες μου για τα γκομενικα μας αλλά και γενικότερα για θέματα άλλα, αλλά οκ τελειώνει εκεί κι όλα καλά.
Μα δεν υπήρχε άλλος λόγος, δεν τους είχα κάνει απολύτως τίποτα και είμασταν μια χαρά. Είμασταν κολλητές από το δημοτικό. Όλες τις προηγούμενες νύχτες έκλαιγε στον ώμο μου και την παρηγορούσα. Απλά το χειρίστηκα λάθος και ήταν σε άσχημη φάση (ο πρώτος της έρωτας, πρώτη φορά, έπεσε με τα μούτρα κτλ) και το πήρε πολύ στραβά. Δεν θέλω να μου χρεώσω κι' άλλα πράγματα άδικα και να ψάχνω για πράγματα που δεν υπάρχουν... Μου χρεώνω αυτά που μου αναλογούν. Έκανα μεγάλο λάθος με τον τρόπο που το χειρίστηκα αλλά δεν περίμενα τέτοιου μεγέθους αντίδραση (και που θα τραβούσε) από εκείνη. Οπότε πρέπει να κάνω εντελώς delete, να μάθω από το λάθος μου και όλα καλά.

Εσύ έχεις αληθινές φίλες. Σου λένε κάτι και το δέχεσαι χωρίς μα και μου. Τους λες κάτι και μάλλον το δέχονται και εκείνες. Εμένα με την συγκεκριμένη (επειδή όπως είπα ήταν ο πρώτος και η φάση περίεργη) δεν μας είχε ξανατύχει κάτι τέτοιο. Με την άλλη δεν είχα παρόμοιο θέμα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών