Ο Γιάννης και η Ελένη

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 10 Μάιος 2020, 21:19

Γνωρίζονται τυχαία σε ένα πάρτυ και ο Γιάννης ζητά από την Ελένη να πάνε σινεμά...Αυτή δέχεται και τα περνάνε καλά.
Μερικές μέρες αργότερα βγαίνουν για φαγητό και πάλι περνούν καλά. Αρχίζουν λοιπόν να βλέπονται τακτικά και μετά από λίγο γίνονται ένα ωραίο ζευγάρι.
Και ένα βράδυ, ενώ ο Γιάννης την πηγαίνει σπίτι της,μια σκέψη περνά από το μυαλό τηςκαι χωρίς να το πολυσκεφτεί την εκφράζει φωναχτά:

- Έχεις καταλάβει ότι σήμερα κλείνουμε 6 μήνες;
Και κατόπιν, πέφτει σιγή στο αυτοκίνητο!
Τόσο πυκνή σιγή που μπορείς να την κόψεις με το μαχαίρι!

Η Ελένη σκέφτεται:
'Θεέ μου! Μήπως τον πείραξε που το είπα αυτό; Μήπως νιώθει περιορισμένος από τη σχέση μας;Μήπως νομίζει ότι προσπαθώ να τον πιέσω σε κάποιο είδος υποχρέωσης που δεν θέλει;Ή δεν είναι σίγουρος;'

Ο Γιάννης σκέφτεται: '
Πω-πω! Έξι μήνες!'

Και η Ελένη σκέφτεται:
'Αλλά εδώ που τα λέμε, ούτε κι εγώ είμαι σίγουρη ότι θέλω ένα τέτοιο είδος σχέσης.Μερικές φορές θα ήθελα περισσότερο χώρο.
Να μπορώ να σκεφτώ αν με ικανοποιεί η σχέση μας καθώς πηγαίνουμε σταθερά προς...
Αλήθεια, που πηγαίνουμε; Θα συνεχίζουμε να βλεπόμαστε με αυτόν τον τρόπο; Μήπως εμφανίζεται η προοπτική του γάμου μπροστά;
Με παιδιά;
Μια ολόκληρη ζωή μαζί; Είμαι έτοιμη γι αυτό το επίπεδο δέσμευσης; Τι ξέρω πραγματικά γι' αυτόν τον άνθρωπο;'

Ο Γιάννης σκέφτεται:
'Αυτό σημαίνει ότι ήτανννν.... χμμμ... Φεβρουάριος όταν αρχίσαμε να βγαίνουμε...Τότε που μόλις είχα πάρει το αυτοκίνητο από σέρβις...Που σημαίνει...Για στάσου να δω τα χιλιόμετρα...Φτου! Γαμώτο! Ξέχασα την αλλαγή λαδιών!'

Η Ελένη σκέφτεται:
'Γιατί δε μιλάει; Είναι ταραγμένος! Φαίνεται στο πρόσωπό του. Για ποιόν λόγο όμως ταράχτηκε;
Μήπως τα βλέπω όλα λάθος;
Μήπως θέλει περισσότερο δέσιμο η σχέση μας; Μήπως κατάλαβε πριν από εμένα ότι εγώ έχω επιφυλάξεις; Να δεις που αυτό είναι! Γι αυτό δεν λέει τίποτε. Φοβάται ότι θα τον απορρίψω.'

Εν τω μεταξύ, ο Γιάννης σκέφτεται:
'Αλλά αυτήν την φορά θα το κοιτάξουν το σασμάν! Όχι σαν την άλλη φορά... Δήθεν το κρύο και μαλακίες! Τι κρύο; Με 25 βαθμούς; Πλήρωσα μια περιουσία και μου βγαίνει το χέρι να βάλω μια ταχύτητα!'

Η Ελένη σκέφτεται:
'Έχει θυμώσει! Και δεν τον κατηγορώ... Στη θέση του κι εγώ θα ήμουν θυμωμένη... Νιώθω τόσο ένοχη, αλλά δε φταίω που νιώθω έτσι... Απλά δεν είμαι σίγουρη...'

Ο Γιάννης συνεχίζει:
'Καλά, έτσι και μου πουν τίποτε ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση θα γίνει χαμός! Αυτό θα πουν τα καθίκια, το ξέρω!'

Και η Ελένη:
'Ίσως είμαι τελειομανής... Να περιμένω τον ιππότη με το άσπρο άλογο, τη στιγμή που είμαι δίπλα σε αυτόν τον άνθρωπο που με φροντίζει
και νοιάζεται για μένα και που χαίρομαι κάθε στιγμή που είμαι μαζί του;
Και τώρα υποφέρει επειδή είμαι εγωίστρια!
Επειδή κάνω σαν κοριτσάκι που έχει διαβάσει ένα σωρό ρομάντζα..'

Ο Γιάννης:
'Εγγύηση!
Θα τους πω να πάρουν την εγγύηση και να την χώσουν εκεί που ξέρουν!'

- Αγάπη μου, λέει η Ελένη

- Τι είναι; Απαντά ο Γιάννης

- Σε παρακαλώ... Μην βασανίζεις τον εαυτό σου, λέει με μάτια γεμάτα δάκρυα. Ίσως δεν θα έπρεπε... Νιώθω τόσο...' (και την παίρνουν τα κλάματα...)

- Μα τι έπαθες;

- Είμαι τόσο χαζή! Το ξέρω ότι δεν υπάρχει ούτε ιππότης, ούτε άλογο!

- Δεν υπάρχει άλογο;

- Νομίζεις ότι είμαι χαζή έτσι;

- Όχι βέβαια!

- Να μωρέ! Απλά... ξέρεις... χρειάζομαι λίγο περισσότερο χρόνο...

(Κατόπιν, ακολουθεί μια σιγή 15 δευτερολέπτων που ο Γιάννης προσπαθεί να βρει κάτι 'ασφαλές' να πει)

Και τελικά λέει:'...ΟΚ!'

Η γυναίκα, πολύ συγκινημένη του πιάνει το χέρι και λέει:
'Αγάπη μου... Πραγματικά νιώθεις έτσι;'

- Πώς έτσι;

- Έτσι, σχετικά με τον χρόνο.

- Μα ναι, φυσικά!

Η Ελένη γυρνά και τον κοιτά βαθιά στα μάτια, προκαλώντας την ανησυχία του Γιάννη για το τι μπορεί τώρα να ξεστομίσει, ιδιαίτερα αν έχει σχέση με άλογο. Στο τέλος λέει:

- Σε ευχαριστώ αγάπη μου!

- Κι εγώ σε ευχαριστώ αγάπη μου, λέει ο Γιάννης με ιδιαίτερη σιγουριά.

Στο τέλος την αφήνει στο σπίτι της και εκείνη ξαπλώνει στο κρεβάτι, αισθανόμενη σαν μια μαρτυρική φιγούρα, εντελώς μπερδεμένη, κλαίει μέχρι το πρωί.

Ο Γιάννης γυρνά σπίτι του και παίρνοντας μια πίτσα,
βλέπει στην τηλεόραση μια ταινία που έτυχε να δείχνει. Μια μικρή φωνούλα όμως μέσα του λέει ότι κάτι σημαντικό παίχτηκε στο αυτοκίνητο αλλά είναι σίγουρος ότι δεν μπορεί να καταλάβει τι, οπότε και σταματά την προσπάθεια.

Την άλλη μέρα, η Ελένη βγαίνει με τις φίλες της και κουβεντιάζουν υπόθεση περίπου για έξι ώρες.
Με αφάνταστη ακρίβεια, θα αναλύσουν όλα όσα ειπώθηκαν, μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια, από όλες τις πιθανές οπτικές γωνίες. Θα συνεχίσουν να το συζητούν ξανά και ξανά, χωρίς ποτέ να φτάσουν σε οριστικά συμπεράσματα αλλά ταυτόχρονα και χωρίς να το βαριούνται.

Από την άλλη μεριά, ο Γιάννης, καθώς την άλλη μέρα παίζει μπιλιάρδο με τον κολλητό του, μια στιγμή, πριν να κάνει το σπάσιμο, θα σταματήσει και θα του πει:

- Να σε ρωτήσω κάτι ρε μ@λάκα ;

- Είχε ποτέ η Ελένη άλογο;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 10 Μάιος 2020, 21:33

Καλό σαν χιουμοριστικό :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 10 Μάιος 2020, 21:38

''Την άλλη μέρα, η Ελένη βγαίνει με τις φίλες της και κουβεντιάζουν υπόθεση περίπου για έξι ώρες.
Με αφάνταστη ακρίβεια, θα αναλύσουν όλα όσα ειπώθηκαν, μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια, από όλες τις πιθανές οπτικές γωνίες. Θα συνεχίσουν να το συζητούν ξανά και ξανά, χωρίς ποτέ να φτάσουν σε οριστικά συμπεράσματα αλλά ταυτόχρονα και χωρίς να το βαριούνται.''

Aυτο το εχω ζησει να το κανουν κ αντροπαρεες
Φρικη
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

the comet the course the tail

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Μάιος 2020, 21:41

είναι μεγάλο. βαριέμαι να το διαβάσω.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 10 Μάιος 2020, 21:42

μισό.ποια ελένη?

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 10 Μάιος 2020, 21:42

Naida έγραψε:
10 Μάιος 2020, 21:33
Καλό σαν χιουμοριστικό :lol:
Δεν είναι χιουμοριστικό, είναι μια πραγματικότητα. Εσύ δεν έχεις πιάσει ποτέ τον εαυτό σου να σκέφτεται έτσι. να δημιουργείς καταστάσεις χωρίς λόγο;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 10 Μάιος 2020, 21:47

Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
10 Μάιος 2020, 21:42
Naida έγραψε:
10 Μάιος 2020, 21:33
Καλό σαν χιουμοριστικό :lol:
Δεν είναι χιουμοριστικό, είναι μια πραγματικότητα. Εσύ δεν έχεις πιάσει ποτέ τον εαυτό σου να σκέφτεται έτσι. να δημιουργείς καταστάσεις χωρίς λόγο;
Ουυυυ πολλές φορές. Να παρεξηγώ κάποια πράγματα και να σκέφτομαι διαφορα. Απλά το ίδιο μου εχει συμβεί κι από την άλλη πλευρά πολλές φορες. Να σκέφτονται διαφορά., να κάνουν σενάρια και εγώ να είμαι στην κοσμαρα μου. Θέλω να πω αυτά συμβαίνουν μεταξύ ανθρώπων γενικότερα.
Αυτό που σίγουρα σου δίνω δίκιο είναι η ανάλυση με τις φίλες, σήμερα συγκεκριμένα είχα ωριαία ανάλυση με τη φίλη μου στο τηλ :lol: νομίζω οι άντροπαρεες δεν το έχουν τόσο πολύ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 10 Μάιος 2020, 21:58

Naida έγραψε:
10 Μάιος 2020, 21:47
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
10 Μάιος 2020, 21:42
Naida έγραψε:
10 Μάιος 2020, 21:33
Καλό σαν χιουμοριστικό :lol:
Δεν είναι χιουμοριστικό, είναι μια πραγματικότητα. Εσύ δεν έχεις πιάσει ποτέ τον εαυτό σου να σκέφτεται έτσι. να δημιουργείς καταστάσεις χωρίς λόγο;
Ουυυυ πολλές φορές. Να παρεξηγώ κάποια πράγματα και να σκέφτομαι διαφορα. Απλά το ίδιο μου εχει συμβεί κι από την άλλη πλευρά πολλές φορες. Να σκέφτονται διαφορά., να κάνουν σενάρια και εγώ να είμαι στην κοσμαρα μου. Θέλω να πω αυτά συμβαίνουν μεταξύ ανθρώπων γενικότερα.
Αυτό που σίγουρα σου δίνω δίκιο είναι η ανάλυση με τις φίλες, σήμερα συγκεκριμένα είχα ωριαία ανάλυση με τη φίλη μου στο τηλ :lol: νομίζω οι άντροπαρεες δεν το έχουν τόσο πολύ.
Υπάρχουν κάποιοι που τα συζητάνε, σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να κάνω παρέα μαζί τους. Με ενδιαφέρει το τι θέλω εγώ και πως το νοιώθω εγώ όχι οι άλλοι, άσε που δεν μου αρέσει να δίνω δικαιώματα σε κανέναν, γιατί συζητώντας τέτοια πράγματα με λεπτομέρειες, δίνεις δικαιώματα στον άλλον.
Ίσως κάνω μια συζήτηση άσχετη με μένα για να πάρω κάποιες γνώμες αν είμαι σε αδιέξοδο, αλλά δεν μου συμβαίνει συχνά. Οι άλλοι μόνο καταστροφή μπορεί να φέρουν. Και στο κάτω κάτω τα λάθη είναι δικά μου, δεν θα μου τα πάρει κανείς!

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 10 Μάιος 2020, 22:00

Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
10 Μάιος 2020, 21:58

Υπάρχουν κάποιοι που τα συζητάνε, σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να κάνω παρέα μαζί τους. Με ενδιαφέρει το τι θέλω εγώ και πως το νοιώθω εγώ όχι οι άλλοι, άσε που δεν μου αρέσει να δίνω δικαιώματα σε κανέναν, γιατί συζητώντας τέτοια πράγματα με λεπτομέρειες, δίνεις δικαιώματα στον άλλον.
Ίσως κάνω μια συζήτηση άσχετη με μένα για να πάρω κάποιες γνώμες αν είμαι σε αδιέξοδο, αλλά δεν μου συμβαίνει συχνά. Οι άλλοι μόνο καταστροφή μπορεί να φέρουν. Και στο κάτω κάτω τα λάθη είναι δικά μου, δεν θα μου τα πάρει κανείς!
με τη σύντροφό σου τα συζητάς;
fear as night can’t be shut off

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 10 Μάιος 2020, 22:01

νύχτα έγραψε:
10 Μάιος 2020, 22:00
με τη σύντροφό σου τα συζητάς;
Σαν τι να συζητήσω, ενα παράδειγμα;

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 10 Μάιος 2020, 22:03

Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
10 Μάιος 2020, 22:01
νύχτα έγραψε:
10 Μάιος 2020, 22:00
με τη σύντροφό σου τα συζητάς;
Σαν τι να συζητήσω, ενα παράδειγμα;
γενικά ρε παιδί μου, προβληματισμούς-ανησυχίες κτλ

οτιδήποτε αφορά εσένα-εκείνη-τη σχέση σας
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 10 Μάιος 2020, 22:04

Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
10 Μάιος 2020, 21:58
Naida έγραψε:
10 Μάιος 2020, 21:47
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
10 Μάιος 2020, 21:42


Δεν είναι χιουμοριστικό, είναι μια πραγματικότητα. Εσύ δεν έχεις πιάσει ποτέ τον εαυτό σου να σκέφτεται έτσι. να δημιουργείς καταστάσεις χωρίς λόγο;
Ουυυυ πολλές φορές. Να παρεξηγώ κάποια πράγματα και να σκέφτομαι διαφορα. Απλά το ίδιο μου εχει συμβεί κι από την άλλη πλευρά πολλές φορες. Να σκέφτονται διαφορά., να κάνουν σενάρια και εγώ να είμαι στην κοσμαρα μου. Θέλω να πω αυτά συμβαίνουν μεταξύ ανθρώπων γενικότερα.
Αυτό που σίγουρα σου δίνω δίκιο είναι η ανάλυση με τις φίλες, σήμερα συγκεκριμένα είχα ωριαία ανάλυση με τη φίλη μου στο τηλ :lol: νομίζω οι άντροπαρεες δεν το έχουν τόσο πολύ.
Υπάρχουν κάποιοι που τα συζητάνε, σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να κάνω παρέα μαζί τους. Με ενδιαφέρει το τι θέλω εγώ και πως το νοιώθω εγώ όχι οι άλλοι, άσε που δεν μου αρέσει να δίνω δικαιώματα σε κανέναν, γιατί συζητώντας τέτοια πράγματα με λεπτομέρειες, δίνεις δικαιώματα στον άλλον.
Ίσως κάνω μια συζήτηση άσχετη με μένα για να πάρω κάποιες γνώμες αν είμαι σε αδιέξοδο, αλλά δεν μου συμβαίνει συχνά. Οι άλλοι μόνο καταστροφή μπορεί να φέρουν. Και στο κάτω κάτω τα λάθη είναι δικά μου, δεν θα μου τα πάρει κανείς!
Καλά δεν μιλάω να πιάσω άσχετο φίλο να συζητησουμε. Μιλαω για τις κολλητές μου που λέμε τα πάντα όλα. Εξάλλου πχ εγώ σήμερα ήθελα να με "καλύψει" σε κάτι η κολλητή μου. Μου αρνηθηκε, μου τα έχωσε , δέχτηκε. Σε ποιον άλλον θα μπορούσα να εμπιστευτώ όλο αυτο και να ξέρω ότι θα μιλήσει ειλικρινά και θα με σκεφτεί κιόλας;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 10 Μάιος 2020, 22:06

τραγικα σφαλματα ..
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 10 Μάιος 2020, 22:09

Αγις έγραψε:
10 Μάιος 2020, 22:06
τραγικα σφαλματα ..
Ποια είναι τα τραγικά σφαλματα;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Ο Γιάννης και η Ελένη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 10 Μάιος 2020, 22:10

νύχτα έγραψε:
10 Μάιος 2020, 22:03
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
10 Μάιος 2020, 22:01
νύχτα έγραψε:
10 Μάιος 2020, 22:00
με τη σύντροφό σου τα συζητάς;
Σαν τι να συζητήσω, ενα παράδειγμα;
γενικά ρε παιδί μου, προβληματισμούς-ανησυχίες κτλ

οτιδήποτε αφορά εσένα-εκείνη-τη σχέση σας
Αν κάτι δεν πάει καλά φυσικά και θα το συζητήσω με την σχέση μου, δεν θα το συζητήσω με τον κολλητό μου.

Με μπέρδεψες λίγο γιατί κάνουμε συζήτηση για τις παρεμβάσεις των άλλων και το δικαίωμα που δίνει κάποιος για να το κάνουν. Εγώ τα 'χω με την Ελένη, όχι με την Κίτσα, Πίτσα, Λίτσα κλπ και αυτή με τον Γιάννη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών