ΣΥΜΠΑΝ 25

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 12 Ιουν 2020, 09:47

Ζενίθεδρος έγραψε:
11 Ιουν 2020, 22:08
Το καλό σταφύλι βγαίνει σε αντίξοες συνθήκες. Τους κανόνες που ακολουθεί το σταφύλι, τους ακολουθεί και ο ποντικός και μάλλον το κάθε ζωντανό ον. Τα εκατομμύρια χρόνια βιολογικού προγραμματισμού με στόχο την επιβίωση του είδους σε αντίξοες συνθήκες προκαλούν αποσυντονισμο όταν αυτές οι συνθήκες εκλείψουν. Το ίδιο δεν παρατηρείται και στα ζώα που είναι σε αιχμαλωσία; Δεν νομίζω να έχουν συνείδηση της σκλαβιάς τους. Αποσυντονισμο παθαίνουν.
Αν ο οδηγός σου για να ψυχολογήσεις την ανθρωπότητα βασίζεται στο πως μεγαλώνει το σταφύλι κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξεις σε επισφαλή συμπεράσματα, όπως ότι το να μην είσαι σε καθεστώς μόνιμης μάχης για την επιβίωση είναι σκλαβιά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 16 Ιουν 2020, 19:04

Μερικες σκεψεις:

Ο ανθρωπος μπορει να επιβληθει της επιθυμιας του, τα ποντικια οχι.
Ο ανθρωπος δεν δρα παντα ενστικτωδως.
Ο πολιτισμος εξελιχθηκε μεσα σε πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα, αιωνες, για να φθασουμε εδω που ειμαστε σημερα στα ποντικια οχι.
Δεν ειμαστε ποντικια.

Αυτοι ειναι και οι λογοι που το πειραμα κατα την αποψη μου δεν μπορει να βγαλει συμπερασματα για τον ανθρωπο. Μαλλον ειναι περισσοτερο προσπαθεια ιδεολογικης χρησης ενος πειραματος και τιποτα παραπανω.

Υ.Γ: Να ταν τουλαχιστον μπαρμπουνια να το αναλυσουμε καλυτερα....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Ιουν 2020, 22:41

Τι λες κορώνα μου; Τι θα αναλύαμε αν ήταν μπαρμπούνια;
Υπήρχε ποτέ περίπτωση να αφήσω εγώ τα μπαμρπούνια να φτάσουν 2.200 σε πληθυσμό; :lol:

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 17 Ιουν 2020, 15:53

Λοξίας έγραψε:
16 Ιουν 2020, 22:41
Τι λες κορώνα μου; Τι θα αναλύαμε αν ήταν μπαρμπούνια;
Υπήρχε ποτέ περίπτωση να αφήσω εγώ τα μπαμρπούνια να φτάσουν 2.200 σε πληθυσμό; :lol:
Μα αυτο ακριβως εννοω Κορωνα μου, διοτι τοτε θα ειχαμε κατι να συζητησουμε/αναλυσουμε, την αδυναμια του ανθρωπου να επιβληθει στην επιθυμια του. :g030:
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Ιουν 2020, 23:08

Ε, είμαι επιρρεπής σε μια δυο επιθυμίες ρε Κορώνα, τι να κάνουμε; :a040:

Ορίστε...από τις τύψεις μου κοκκίνησα σαν τα μπαρμπούνια... :lol:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Απρ 2022, 02:32

Λοξίας έγραψε:
10 Ιουν 2020, 13:25
Το πείραμα με την ονομασία «Σύμπαν 25» αποτελεί ένα από τα τρομακτικότερα πειράματα στην ιστορία της επιστήμης, το οποίο, μέσα από τη συμπεριφορά μιας αποικίας ποντικιών, αποτελεί μια απόπειρα για να εξηγήσουν οι επιστήμονες τις ανθρώπινες κοινωνίες.

Η ιδέα για το «Σύμπαν 25» προήλθε από τον Αμερικανό επιστήμονα Τζον Κάλχουν, ο οποίος έφτιαξε έναν «ιδανικό κόσμο» μέσα στον οποίο θα ζούσαν και θα αναπαράγονταν εκατοντάδες ποντίκια.

Πιο συγκεκριμένα, ο Κάλχουν έφτιαξε τον λεγόμενο «Παράδεισο των ποντικιών», έναν ειδικά σχεδιασμένο χώρο όπου τα τρωκτικά είχαν αφθονία σε φαγητό και νερό, καθώς και μεγάλο χώρο για να ζουν.

Στην αρχή, τοποθέτησε τέσσερα ζευγάρια ποντικιών που σε σύντομο χρονικό διάστημα άρχισαν να αναπαράγονται, με αποτέλεσμα ο πληθυσμός τους να μεγαλώνει με ραγδαίο ρυθμό. Ωστόσο, έπειτα από 315 ημέρες ο πολλαπλασιασμός τους άρχισε να μειώνεται αισθητά.

Όταν ο αριθμός των τρωκτικών έφτασε στο 600, σχηματίστηκε μια ιεραρχία ανάμεσά τους και τότε έκαναν την εμφάνισή τους οι λεγόμενοι «άθλιοι».

Τα μεγαλύτερα τρωκτικά άρχισαν να επιτίθενται απέναντι σε αυτή την ομάδα, με αποτέλεσμα πολλά αρσενικά να αρχίσουν να «καταρρέουν» ψυχολογικά. Αυτό είχε ως συνέπεια να μην προστατεύουν τα θηλυκά και αυτά με τη σειρά τους να γίνουν επιθετικά απέναντι στα μικρά τους.

Όσο πέρναγε ο καιρός, τα θηλυκά έδειχναν όλο και περισσότερο επιθετική συμπεριφορά, στοιχεία απομόνωσης και έλλειψη διάθεσης αναπαραγωγής. Παρατηρήθηκε υπογεννητικότητα και, παράλληλα, αύξηση θνησιμότητας στα νεότερα τρωκτικά.

Τότε, εμφανίστηκε μια νέα κατηγορία αρσενικών τρωκτικών, τα λεγόμενα «όμορφα ποντίκια». Αυτά αρνούνταν να ζευγαρώσουν με τα θηλυκά ή να «πολεμήσουν» για τον χώρο τους. Το μόνο που τα απασχολούσε ήταν το φαγητό και ο ύπνος.

Σε κάποια φάση τα «όμορφα αρσενικά» και τα «απομονωμένα θηλυκά» αποτελούσαν την πλειοψηφία του πληθυσμού.

Όσο πέρναγε ο καιρός, η θνησιμότητα των νεαρών έφτασε στο 100% και η αναπαραγωγή στο μηδέν. Ανάμεσα στα ποντίκια υπό εξαφάνιση, παρατηρήθηκε ομοφυλοφιλία και, ταυτόχρονα, αυξήθηκε ο κανιβαλισμός, παρά το γεγονός ότι υπήρχε άφθονο φαγητό.

Την 1.780η ημέρα του πειράματος, πέθανε και το τελευταίο ποντίκι του «Σύμπαντος 25».

Ο Τζον Κάλχουν επανέλαβε το ίδιο πείραμα άλλες 25 φορές και κάθε φορά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Το επιστημονικό έργο του Κάλχουν χρησιμοποιήθηκε ως μοντέλο ερμηνείας της κοινωνικής κατάρρευσης και η έρευνά του λειτουργεί ως άξονας μελέτης της αστικής κοινωνιολογίας και της ψυχολογίας.

υπάρχει ένα μικρό βίντεο στο YouTube

το βιογραφικό του J.B. Calhoun στην Βικιπαίδεια

ΥΓ.
Το σχετικό άρθρο
Μου φαίνεται ότι έχει και μερικές υπερβολές ή και ανακρίβειες ακόμα σε σχέση με ό,τι αναφέρεται στην Βικιπαίδεια.
Το έργο μπορεί να ονομαστεί "Η δουλειά γραφείου καταστρέφει το μυϊκό σύστημα".

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Απρ 2022, 03:05

δίδαγμα πειράματος.

μην είστε τρωκτικά...

γίνεται άνθρωποι... ρε αρουραίοι...!!!

αν θέτε να υπάρχεται και να συνεχίσεται, δηλαδίς, εμένα δε μου πέφτει λόγος...

:003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Απρ 2022, 03:19

δηλαδίς μεσιέ ιεροεξεταστά,

τα τρωκτικά, άμα καλοπερνάνε γίνονται πρωκτικά ! και πάπαλα;...

αυτή είναι η πορεία της φύσης...

φύση > υπέρφυση > απόφυση > αφόδευση;

ΥΓ. το πείραμα είναι ΓΤΠ Cabbalas.... αλλά λειτουργεί θετικά, αφού και στα κόπρανα βρίσκεις διαμάντι......
και αυτό διότι, δεν λαμβάνει υπόψιν τον παράγοντα ελευθερία στο αρνητικό συμπέρασμα που βγάζει και είναι αποτέλεσμα της αρνητικής ζωής των δήθεν ελεύθερων τρωκτικών σε εργαστήριο... κατα σύμβαση, θεωρούμε το τρωκτικό happy με το πείραμα και δεν βλέπουμε πως τα σκλαβωμένα τρωκτικά λειτούργησαν με την νοοτροπία, « ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει κι ο κώλος μας, αφού ούτως ή αλλώς για σφάξιμο πάμε στο τέλος απο το δήθεν hotel 5* που μας έβαλαν να παριστάνουμε τα happy rats...».

η έλλειψη της ελευθερίας σε συνδυασμό με την υπερσυγκέντρωση σε κλειστούς παραδείσους, προκαλεί LGBTQanibalic τέλος.

αυτό λέει το πείραμα...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 20 Απρ 2022, 03:25

υπερπληθυσμος χωρις αρχουσα ταξη και διεξοδο ...κοινωνιολογικο πειραμα με προδιεγραμενο αποτελεσμα ... δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος για να δεις την καταληξη
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 20 Απρ 2022, 10:29

Εννοείται ότι οι περισσότεροι θεωρούν πως το πείραμα δεν έχει παραλληλισμούς με την κοινωνία μας.

Δεν υπάρχουν δηλαδή "όμορφα αρσενικά" και "απομονωμένα θηλυκά" στην κοινωνία των ανθρώπων.

Και κάπως έτσι κοιμόμαστε ήσυχοι τη νύχτα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΣΥΜΠΑΝ 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Απρ 2022, 04:52

αλλοβαδιε....έχει.

αμα σε βαλω σε 5στερο ξενοδοχειο διχως κανονες και ολα δωρεαν εσαει, αλλα δεν βγαινεις ποτε απο το ξενοδοχειο, θα καταληξεις ομοιοφιλοπισθογεμης κανιβαλος και το 5στερο θα το εχεις κανει υπο5στερο...

το ψευτο περιτοίχισμα - paridayjah - παράδεισος - paradise - paredes - parete - wall - τοίχος - περιτοίχισμα των ποντικών...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών