Διαχείριση απόγνωσης.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
- Casper -

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 28 Σεπ 2020, 00:40

Otto Weininger έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:39
- Casper - έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:32
https://www.kellyfanarioti.com/synentef ... remistika/

Δεν είχα ιδέα πως αυτά τα φάρμακα δίνονται χωρίς συνταγή :o
Γράφει κάτι παπαριες ο δοκτωρας στο κείμενο, επικές.
Δηλαδή;

(Δεν απάντησες αν τα αντικατ. δίνονται χωρίς συνταγή και γι' αυτό το έψαξα, έπεσα πάνω σ' αυτό)

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 28 Σεπ 2020, 00:46

- Casper - έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:32
https://www.kellyfanarioti.com/synentef ... remistika/

Δεν είχα ιδέα πως αυτά τα φάρμακα δίνονται χωρίς συνταγή :o
Δεν έχει δικιο για τις αντιβιωσεις, πλεον μονο με συνταγη!

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Σεπ 2020, 00:47

- Casper - έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:40
Otto Weininger έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:39
- Casper - έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:32
https://www.kellyfanarioti.com/synentef ... remistika/

Δεν είχα ιδέα πως αυτά τα φάρμακα δίνονται χωρίς συνταγή :o
Γράφει κάτι παπαριες ο δοκτωρας στο κείμενο, επικές.
Δηλαδή;

(Δεν απάντησες αν τα αντικατ. δίνονται χωρίς συνταγή και γι' αυτό το έψαξα, έπεσα πάνω σ' αυτό)
Εκεί που μιλάει για το πώς δίνονται τα φάρμακα κλπ γράφει σαν να μην είναι γιατρός αλλά ένας παντελώς άσχετος με το θέμα δημοσιογράφος που απλά είπε να γράψει κάτι.

Σε ο,τι αφορά την ερώτηση σου, πρέπει να ξεκαθαρίσεις λίγο και εσύ και οι περισσότεροι το σημαίνει με ή χωρίς συνταγή.
Κανονικά όλα τα φάρμακα πλην ΜΗΣΥΦΑ, θέλουν συνταγή.
Δηλαδή πρέπει να έχει προηγηθεί μια διάγνωση και να σου τα γράψει ο γιατρός.
Από κει και πέρα ανάλογα με την κατηγορία του φαρμάκου μπορεί αν το ζητήσεις να το πάρεις χωρίς συνταγή ή να μην το πάρεις.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Σεπ 2020, 00:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:46
- Casper - έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:32
https://www.kellyfanarioti.com/synentef ... remistika/

Δεν είχα ιδέα πως αυτά τα φάρμακα δίνονται χωρίς συνταγή :o
Δεν έχει δικιο για τις αντιβιωσεις, πλεον μονο με συνταγη!
Το άρθρο είναι του 2018. Αλλά γενικά γράφει παπαριες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 28 Σεπ 2020, 00:59

Ευχαριστω. Θα το σκεφτω. Παντως και στην καταθλιψη οταν πηρα προζακ ημουν ηδη 6 μηνες μη διαγνωσμενος και ειχα
Χωθει βαθια στην παθηση
Ζούμε σε μια οικονομία.

- Casper -

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 28 Σεπ 2020, 01:02

Otto Weininger έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:47
- Casper - έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:40
Otto Weininger έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:39


Γράφει κάτι παπαριες ο δοκτωρας στο κείμενο, επικές.
Δηλαδή;

(Δεν απάντησες αν τα αντικατ. δίνονται χωρίς συνταγή και γι' αυτό το έψαξα, έπεσα πάνω σ' αυτό)
Εκεί που μιλάει για το πώς δίνονται τα φάρμακα κλπ γράφει σαν να μην είναι γιατρός αλλά ένας παντελώς άσχετος με το θέμα δημοσιογράφος που απλά είπε να γράψει κάτι.

Σε ο,τι αφορά την ερώτηση σου, πρέπει να ξεκαθαρίσεις λίγο και εσύ και οι περισσότεροι το σημαίνει με ή χωρίς συνταγή.
Κανονικά όλα τα φάρμακα πλην ΜΗΣΥΦΑ, θέλουν συνταγή.
Δηλαδή πρέπει να έχει προηγηθεί μια διάγνωση και να σου τα γράψει ο γιατρός.
Από κει και πέρα ανάλογα με την κατηγορία του φαρμάκου μπορεί αν το ζητήσεις να το πάρεις χωρίς συνταγή ή να μην το πάρεις.
Αυτό είχα υπόψη κι' εγώ, γι' αυτό σοκαρίστηκα.
Thanks για την ενημέρωση.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Σεπ 2020, 15:23

Φάρμακα, ιδίως ηρεμιστικά, παίρνουν πολλοί με συνταγή γιατρού (κάποια πάθηση θα βρεθεί).
Αλλά γιατί δεν λαμβάνονται υπόψη από τους γιατρούς όσα έχουν συμβεί και πιθανόν να συμβαίνουν ακόμη σχετικά με τις ψυχικές ασθένειες; Έχουν συμβεί σημεία και τέρατα σε χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ για την εξόντωση ανθρώπων. Γιατί να έχει κανείς εμπιστοσύνη;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Οκτ 2020, 12:22

Λοιπόν, επειδή είμαι από τους μαχητές που η μόνη τους αγωνία είναι να μην χρειαστεί να ριχτούν στη μάχη με δεμένα χέρια.

Και επειδή διαπίστωσα ότι τελικά τα χέρια μου δεν είναι δεμένα όπως νόμιζα, μπορώ να πολεμήσω,

ΑΝΑΘΆΡΡΗΣΑ. Και δηλώνω έτοιμος για μάχη.

Οσο για τα όσα αιτήθηκα εδώ, ευχαριστώ από καρδιάς το 1/3 που κατανόησαν το θέμα μου και που σταθήκαν στο πλευρό μου.

Στα υπόλοιπα 2/3 που με είδαν "ξαπλωμένο" και θεώρησαν ότι είναι σώφρον το να με κλωτσήσουν, εύχομαι στην χειρότερη των περιπτώσεων ψόφο και στην καλύτερη... να τους πιάσει φωτιά η κ@λοτρυπίδα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Οκτ 2020, 12:43

Το αστείο είναι ότι όλοι όσοι μπαίνουν σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης θεωρούν ότι δεν έχουν κάποια μορφή κατάθλιψης.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 01 Οκτ 2020, 12:48

AlienWay έγραψε:
01 Οκτ 2020, 12:22
Στα υπόλοιπα 2/3 που με είδαν "ξαπλωμένο" και θεώρησαν ότι είναι σώφρον το να με κλωτσήσουν, εύχομαι στην χειρότερη των περιπτώσεων ψόφο [...]
Δεν συμμετείχα στο νήμα, αλλά έπεσα πάνω σε αυτό που γράφεις εδώ.
Καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς αυτό για τον "ψόφο" και να ανακαλέσεις
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 01 Οκτ 2020, 14:50

AlienWay έγραψε:
26 Σεπ 2020, 01:37
Εδώ και πολλά χρόνια, είχα σοβαρό πρόβλημα στο να αντιμετωπίσω καταστάσεις που μου συμβαίνουν και που προκαλούν απόγνωση. Δηλαδή τεράστια αγωνία, ακραίο στρες κλπ. Πρόσφατα μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο και μαίνεται ακόμα.

Το λάθος που έκανα στη διαχείριση αυτών των συναισθημάτων (επαναλαμβάνω: Μιλάμε για πανολεθρίες που συμβαίνουν κατά καιρούς στη ζωή μου) είναι ότι δεν έδινα κανέναν τόπο σε οποιαδήποτε διέξοδο που έχει να κάνει με ψυχαγωγία, με διασκέδαση κλπ.

Ακόμη και το να συνομιλήσω ευχάριστα με φίλους, ήταν απαγορευτικό για μένα, διότι θεωρούσα εσφαλμένα ότι "εφόσον σου συμβαίνει ένα τόσο μεγάλο κακό, δεν είσαι για τέτοια".

Θεωρώ ότι οι ρίζες του προβλήματος, τοποθετούνται στην παιδική μου ηλικία. Οταν ήμουν στο δημοτικό σχολείο, είχα πληροφορηθεί από έναν συμμαθητή μου ότι πέθανε ο παππούς του. Δεδομένου ότι ο πατέρας του ήταν υπερβολικά αυστηρός, είχε απαγορεύσει ρητά σε αυτόν και στον αδελφό του να βλέπουν τηλεόραση για δυο βδομάδες μετά την κηδεία.

Θεώρησα λοιπόν ότι είναι φυσιολογικό, όταν συμβαίνει ένα μεγάλο κακό, να μην ξεχνιέται το μυαλό μας, να εστιάζει στο κακό καθεαυτό και να καταπιέζεται.

Σήμερα έχω ευτυχήσει να γνωρίσω δύο θαυμάσιους ανθρώπους που με βοήθησαν να βρω το χαμένο κουράγιο για ένα κακό που με βρήκε (δεν έχει να κάνει με θάνατο) και να μου δώσουν να καταλάβω ότι το να διανύεις περιόδους πανωλεθρίας και απόγνωσης, δεν ακυρώνει το να ξεχνιέσαι με λίγη -έστω και ψεύτικη- χαρά.

Εσείς, έχει τύχει να διανύετε περιόδους έντονης απόγνωσης και αγωνίας; Αν ναι, πώς το αντιμετωπίζατε; Από πού αντλούσατε κουράγιο; Ζημίωνε η απόγνωση τις κοινωνικές σας συναναστροφές;
Δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις ούτε θα απαντήσω στα ερωτήματα που θέτεις. Θεωρώ, χωρίς να είμαι ψυχολόγος, ότι πολύ πολύ γενικά καλό είναι να αποδεχόμαστε τα συναισθήματά μας. Όταν το κάνουμε αυτό, ενδεχομένως να είναι πιο εύκολη (ή λιγότερο δύσκολη ανάλογα) η διαχείρισή τους. Επιπλέον, είναι φοβερό το πόσο και πώς τα ερεθίσματα στην παιδική μας ηλικία επηρέαζουν τη μετέπειτα ζωή μας.

Γράφεις σε άλλη ανάρτηση ότι πλέον είσαι μαχητής και δεν κάθεσαι με δεμένα τα χέρια. Αυτό σημαίνει ότι βρήκες τρόπο να αξιοποιήσεις τις δυσκολίες που αντιμετώπιζες. Αυτό είναι ιδιαίτερα θετικό και μπράβο σου.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 01 Οκτ 2020, 19:13

Otto Weininger έγραψε:
28 Σεπ 2020, 00:01
νύχτα έγραψε:
27 Σεπ 2020, 18:35

(ότι οι ψυχίατροι είναι μόνο για να δίνουν χάπια και σε εκείνους θα πρέπει
να απευθύνονται μόνο ψυχασθενείς)
Μάλλον έχεις παρερμηνευσει την λέξη ψυχασθένεια. Και ο καταθλιπτικός εκεί ανήκει.
ο καταθλιπτικός σίγουρα, μα δεν έγινε συζήτηση για κάτι τέτοιο
απ ό,τι αντιλήφθηκα, και αυτό βασικά εννοούσα

ότι δεν χρειάζεται να έχεις φτάσει σε τεράστιο βαθμό δυσλειτουργικότητας
για να απευθυνθείς σε γιατρό
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10256
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 02 Οκτ 2020, 15:37

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
01 Οκτ 2020, 12:48
AlienWay έγραψε:
01 Οκτ 2020, 12:22
Στα υπόλοιπα 2/3 που με είδαν "ξαπλωμένο" και θεώρησαν ότι είναι σώφρον το να με κλωτσήσουν, εύχομαι στην χειρότερη των περιπτώσεων ψόφο [...]
Δεν συμμετείχα στο νήμα, αλλά έπεσα πάνω σε αυτό που γράφεις εδώ.
Καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς αυτό για τον "ψόφο" και να ανακαλέσεις
:+1:
Παρατηρητής...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών